MY.UAНовини
Христина Храновська про "Щоденники війни" незламних українських дітей: я була приголомшена тим, як дитина описувала ті жахливі події
Христина Храновська про "Щоденники війни" незламних українських дітей: я була приголомшена тим, як дитина описувала ті жахливі події

Христина Храновська про "Щоденники війни" незламних українських дітей: я була приголомшена тим, як дитина описувала ті жахливі події

Батька Аріни розстріляли російські військові просто на очах дитини під час спроби евакуації з окупованої Херсонщини. У будинок, в якому перебувала вся родина Артема, влучила ворожа ракета – батько згорів на очах дітей. Альона разом з батьками провела майже місяць в епіцентрі бомбардувань міста Маріуполя.

Аріна, Артем, Альона та ще одинадцять українських дітей, які пережили жахи війни стали героями проєкту "Щоденники війни: непочуті голоси українських дітей". Вони описували побачене у нотатках та малюнках, знімали відео. А тепер їхні історії мають змогу побачити на виставці у країнах Європи.

Ми поспілкувалися з ініціаторкою та візіонеркою проєкту Христиною Храновською, яка розповіла, чому важливо надавати розголосу таким історіям незламних українських дітей.

Як з'явилась ідея та яким був шлях "Щоденників війни"?

Коли на перший погляд звичайний текст говорить про увесь біль дитини, то пропустити таке неможливо. Наш проєкт і розпочався з такого тексту. Я випадково натрапила на один з таких щоденників у соціальній мережі, це були записи Єгора Кравцова з Маріуполя. Тоді я була просто приголомшена тим, як дитина вела ці записи, як описувала ті жахливі події. Я, як мама чотирьох дітей, перейнялася його історією, як свого рідного сина, бо, як кажуть, чужих дітей не буває. Тоді я зрозуміла, що таких історій насправді тисячі, де у кожного своя історія і свій болючий досвід. Так, власне, і зародилася ідея створення проєкту. Я почала шукати історії та однодумців, аби втілити задумане. І сьогодні наш проєкт підтримують три партнери, які допомогли нам знайти героїв – це БФ "Голоси дітей", "Діти героїв" та платформа "ТЮ".

Ми шукали історії, після були довгі перемовини з батьками, робота з психологами – та розуміння в яких емоційних станах діти і чи зможуть вони говорити про свої записи. На жаль, сьогодні таких історій багато, тож обрати саме ті 14 було важко, але вони і стали основою нашої виставки.

Ваш проєкт фактично стартував з відкриття виставки, чому ви обрали саме Нідерланди чи планується експозиція в Україні?

Головне завдання нашого проєкту – розповісти ці історії світу та пролити світло на глибоку травму, яку переживає молоде покоління сьогодні в Україні. Тому ми прийняли рішення, що стартовою точкою нашої маршрутної карти стануть Нідерланди. Виставка відкрилася в мерії Амстердаму – для нас це було символічно. Адже від Амстердаму менше 100 км до Гааги – місця, яке на сьогоднішній день є уособленням правосуддя та справедливості для усіх, хто постраждав від агресії та інших міжнародних злочинів. Після Нідерландів ми плануємо відкриття і в Києві, тож вже у жовтні українці матимуть змогу на власні очі побачити артефакти виставки. Після України виставка подорожуватиме країнами Європи.

Експозиція виставки була українською мовою?

Усі щоденники, які є частиною проєкту, по-перше, оцифровані, а по-друге, перекладені англійською мовою. На виставці кожен мав змогу скористатися QR-кодом та прослухати матеріал паралельно передивляючись особисті речі героїв, їхні фото та малюнки. Такий експозиційне рішення допомагає глядачам максимально зануритись у переживання дитини, розділити з нею пережитий досвід. А ще нагадати, що війна в Україні триває – ці жахи продовжуються для українських дітей щодня. До речі, щодо мови, ведучою нашої виставки була Катерина Осадча. Разом з Катериною та Нідерландським оперним диригентом Лоренцом Віотті щоденники прозвучали одразу двома мовами. Українською – від Катерини та англійською від Лоренцо. В той момент зал був наповнений співпереживанням, болем від якого неможливо було стриматися.

Розкажіть детальніше про героїв проєкту. Що найбільше вразило вас під час опрацювання матеріалів?

Насправді кожна історія унікальна, але скажу чесно, кожен раз читаючи про особисті трагедії українських сімей, я відчуваю невимовний біль і ненависть до окупантів. І в той же час величезну відповідальність перед дітьми, які привідкрили нам завісу свого життя.

Щодо героїв нашого проєкту – це діти віком від 9 до 17 років. Вони з різних куточків України: Маріуполь, Харківщина, Херсонщина. Всі історії важкі, наприклад, в нас є дівчинка Аріна Первуніна, яка потрапила під обстріл з батьком, братами та сестрою на під’їзді до Миколаєва. Її тато отримав 17 кульових поранень, на жаль його не вдалося врятувати. Тож у блокноті, який їй подарував тато, дівчинка описує свій біль – вона звинувачує себе у смерті батьки. До слова, це самий той тоже відомий "червоний блокнот з блискітками", уривки якого на засіданні ООН зачитав міністр закордонних справ Дмитро Кулеба. Зараз цей щоденник стає для Аріни свого роду терапією, вона продовжує вести записи та спілкуватися з татом. Дівчинка вірить, що там у нього є такий самий блокнот, через який він читає її листи.

Я прекрасно розуміла, що майже в кожної сім’ї є такий щоденник, у когось написаний, у когось – ні. Але більшість історій так і залишаються не розказаними. Потрібно говорити про них та документувати всі злочини, які вчиняє країна-терорист.

Ось кілька цитат зі щоденника Аріни:

18.03.2022

Я не хочу жити.

Навіщо таке життя без тата? Та я ще незграбна дитина, яка сама нічого не може зробити, та напевно це моє покарання, напевно за те, що я не змовчала, а подзвонила татові, не перетерпіла. Якщо б я не зателефонувала татові, то все було добре, всі були живі.

18.03.2022 20:36

Я ненавиджу себе. Чому я така безпомічна?

Чому всі діти грають, бігають, а я на лавці сиджу? Я така дурна і взагалі: на що я розраховую? Я такою буду завжди. Відкрий лист наш. Я зрозумію і дам собі всі відповіді на свої запитання.

20.03.2022

Я зрозуміла вже одне, що в мене справжній друг – це ти один, ти мене вислуховуєш. І знаєш, мені дуже боляче дивитися як плаче мама, це не можна витерпіти, лиш стає в 2 рази більш боляче коли я бачу її сльози. Це якась історія з дуже поганим кінцем, гірше випробування, яке я не можу витерпіти.

Де знаходяться зараз автори історій?

Більшість наших героїв стали внутрішньо переміщеними особами. Але хочеться відповісти на це питання так: зараз їх, як і нас всіх "розкидало" по світу, на жаль. Хтось залишився в Україні, хтось переїхав за кордон і облаштовує своє життя там. Але кожна дитина мріє повернутися до рідного дому і вірить, що вже зовсім скоро настане Перемога, і ця мрія здійсниться.

Нещодавно в рамках проекту ви провели воркшоп для українських дітей-емігрантів. Розкажіть, будь ласка, як вийшло домовитись про співпрацю з Будинком Анни Франк?

Прочитавши першу історію, я одразу без вагань зробила вибір локації. Понад 70 років тому був опублікований щоденник Анни Франк, єврейської дівчинки, яка документувала своє життя в період нацистської окупації Нідерландів. Записи з її щоденника облетіли весь світ. Посмертно. Здавалося б, такі історії не мали повторюватися ніколи. Але ХХІ століття і ми бачимо, що обіцяне "ніколи знову" стало реальністю. Насправді потрапити до музею з метою організації заходу складно, тож нам допомогли. Я щиро вдячна Левʼєну Роу – генеральному координатору департаменту міжнародних активностей музею Анни Франк. Саме завдяки йому ми змогли зв'язатися з міською радою Амстердаму та домовитися про створення виставки там. Левʼєн відкрив для нас і двері музею Анни Франк, тож саме завдяки йому ми мали змогу реалізувати воркшоп для дітей та дорослих.

Давайте детальніше поговоримо про сам воркшоп. Які були активності для дітей?

Наш воркшоп тривав протягом двох днів – 16 і 17 вересня. Перший день був організований для дітей молодшого віку, а другий вже для підлітків. Це була свого роду арт-терапія від талановитої Алевтини Кахідзе для українських дітей. Воркшоп ми назвали "Малюючи мапу від минулого до майбутнього", загалом протягом дня для учасників була насичена програма. Почався захід з екскурсії по самій локації та занурення в історію життя Анни Франк. Потім за допомогою Алевтини Кахідзе та її семінару діти змогли порівняти і відтворити свою та історію Анни у книжці-розмальовці. Ще дуже важливим моментом є те, що протягом всього воркшопу були присутні психологи та арт-терапевти, які слідкували за процесом і емоційним настроєм учасників. Бо досвід у кожного був різний і передбачити реакцію дітей на їхні ж спогади неможливо. Окремо ми провели також вебінар для батьків. Загалом 40 українських дітей стали учасниками заходу. До слова, воркшоп відвідали і наші героїні проєкту – Аріна Первуніна і Саша Антоненко.

Що надає Вам сил щоб йти далі?

Моє натхнення – це щасливі діти. Здавалося б такі маленькі, але водночас сильні. Саме їхня сміливість поділитися своїми щоденниками надає мені та команді сил рухатись далі. Мене мотивують люди, партнери, результати та голоси дітей, які мають бути почуті.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Досить ПОкати: коли "по-" у мовленні казати неправильно – перевірте себе
24tv
2025-07-27T09:24:05Z
15 корисних звичок, які сприяють збільшенню заробітку вдвічі
Gazeta UA
2025-07-27T08:42:08Z
Фінансовий гороскоп на тиждень з 28 липня по 2 серпня
GlavRed
2025-07-27T08:27:56Z
Ніколи не купуйте такий кавун: як не натрапити на небезпечну ягоду
Telegraf
2025-07-27T08:27:20Z
Чому водоспад Шипіт називають одним із найкрасивіших в Україні
24tv
2025-07-27T08:18:20Z
З Європи до Америки за 54 хвилини: чи можна побудувати тунель під Атлантичним океаном
Фокус
2025-07-27T08:06:57Z
Закрутка, яка повинна бути в кожного: рецепт кабачкової ікри "як у бабусі"
24tv
2025-07-27T07:33:44Z
Китайський гороскоп на завтра 28 липня: Щурів використають, Собаки вирішать проблеми
GlavRed
2025-07-27T07:27:45Z
6 отруйних рослин, яких краще уникати у саду
24tv
2025-07-27T07:24:41Z
Дизайнери назвали 6 ознак стильної кімнати
24tv
2025-07-27T09:27:33Z
Прощання з легендою: де і як пройде похорон рок-ікони Оззі Осборна
24tv
2025-07-27T09:09:09Z
«Ви – наша душа». Петриненко привітав із днем народження Тетяну Горобець
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T08:57:14Z
Альона Омаргалієва у 12-ту річницю шлюбу розчулила, яким було її весілля з Тамерланом
TSN
2025-07-27T08:33:01Z
Зняв "Мою прекрасну няню" і шоу для Газпрому: що говорить про війну уродженець Одеси Едуард Лівнєв і де він зараз
Telegraf
2025-07-27T08:15:28Z
Анастасія Приходько показала сина та доньку й зізналася, що суворо забороняє їм робити
TSN
2025-07-27T08:06:32Z
Рецензія на фільм «Щасливчик Гілмор 2» / Happy Gilmore 2
ITC
2025-07-27T07:55:53Z
Пристрасно поцілувались: Джастін Бібер показав нове романтичне фото з дружиною
24tv
2025-07-27T07:51:18Z
Дизайнер Зеленського пояснив, чому президент знову носить костюми
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T07:30:56Z
Чому після схуднення на Оземпік "падають" сідниці
24tv
2025-07-27T08:12:38Z
Уряд доручив МОЗ та Мінсоцполітики вирішити проблемні питання з протезування
УкраинФорм
2025-07-27T07:30:53Z
Які хвороби можуть загрожувати кожному знаку зодіаку: пояснення астрологів
TSN
2025-07-27T07:18:47Z
Червоний рівень магнітної бурі, як уберегти себе?
360ua.news
2025-07-27T07:18:00Z
Скільки заробляють медики в Україні й де платять більше
24tv
2025-07-27T06:36:58Z
Привітання з Днем медичного працівника: які теплі слова сказати лікарям
24tv
2025-07-27T05:12:12Z
Немовля з "пухлиною" у роті приголомшило лікарів: що це було насправді
TSN
2025-07-27T04:33:52Z
Зі святом, медики! Найкрасивіші привітання у картинках та листівках зі святом 27 липня
Telegraf
2025-07-27T03:18:42Z
Гуманітарна допомога для пенсіонерів та ВПО у Хмельницькому: де українці можуть отримати безкоштовну медичну підтримку
Политека
2025-07-27T03:00:44Z
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Жінка, яка писала про "російський Херсон", постала перед судом
InternetUA
2025-07-27T09:28:59Z
Навіщо Зеленському спростовувати те, що він говорив з фон дер Ляєн?
Детектор М
2025-07-27T09:28:15Z
РНБО найближчим часом запровадить санкції щодо критичних компонентів для ВПК Росії - Власюк
УкраинФорм
2025-07-27T09:27:19Z
У Кремлі відповіли на питання про бачення відносин з Україною після війни
ZN UA
2025-07-27T09:25:53Z
Трамп заявив, що Бейонсе отримала 11 мільйонів доларів за підтримку Гарріс
Комсомольская правда
2025-07-27T09:18:50Z
Чи дійсно Україна може перейти на 4-денний робочий тиждень
24tv
2025-07-27T09:18:49Z
Закон про НАБУ та САП: крім іншого, силовикам дозволили обшуки бізнесу без рішення суду
ZN UA
2025-07-27T09:18:30Z
Західні санкції проти Росії посилюють ізоляцію Калінінграда - розвідка
УкраинФорм
2025-07-27T09:09:25Z
"Усі в шоці": дівчина показала своє затишне житло в бабусиному саду
Фокус
2025-07-27T09:21:38Z
Я розстеляю каремат і лягаю на могилу, – історія дружини, яка набила тату у пам'ять про чоловіка
24tv
2025-07-27T09:03:31Z
Пенсія для українських біженців закордоном: як не залишитися без виплат
24tv
2025-07-27T09:03:28Z
Реальніше виграти: ціни на житло в Британії змушують молодь сподіватися хіба що на лотереї
24tv
2025-07-27T09:03:23Z
В Україні рекордно зросла кількість лисиць: науковець розповів про причини
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T09:00:41Z
Чи можуть забрати авто за несплату штрафів через ухилення від мобілізації - пояснення
TSN
2025-07-27T09:00:35Z
Люцифер і Валькірія: стали відомі найдивніші імена, якими українці називали дітей у 2025 році
24tv
2025-07-27T08:42:02Z
"Рейки, рейки, шпали, шпали": как звучит на украинском популярная советская считалочка
TSN
2025-07-27T08:33:45Z
Робота для пенсіонерів у Полтаві: найактуальніші вакансії
Политека
2025-07-27T08:31:16Z
У Кривому Розі поліція перевіряє відео побиття чоловіка військовим ТЦК – відео
Лига
2025-07-27T09:24:29Z
Китай накрили зливи - тисячі людей евакуювали, є загиблі
УкраинФорм
2025-07-27T09:12:33Z
На півночі Індії через тисняву в храмі загинули шестеро людей, десятки постраждалих
УкраинФорм
2025-07-27T08:33:32Z
Рейс затримали, а потім – розвернули: у Росії пасажири 7 годин не можуть покинути літак
24tv
2025-07-27T08:30:00Z
Не подобалося, коли люди палять: харків'янин зарізав чоловіка під час сварки на вулиці
24tv
2025-07-27T08:03:37Z
Через аномальну спеку Туреччину охопили пожежі: зʼявилися моторошні кадри
GlavRed
2025-07-27T07:27:18Z
3500 доларів США за зняття з розшуку: у Києві на вимаганні викрили посадовця ТЦК
24tv
2025-07-27T07:24:58Z
У Степногірську з-під завалів дістали тіла двох загиблих після вчорашнього обстрілу РФ
УкраинФорм
2025-07-27T07:24:53Z
Чернігівські поліцейські розслідують обставини загибелі 3-річного хлопчика
Украина Криминальная
2025-07-27T07:24:23Z
Аномальна спека охопить частину України: коли припікатиме до +40 градусів
GlavRed
2025-07-27T09:27:32Z
Гороскоп на завтра 28 липня: Близнюкам - солодкі емоції, Ракам - суперечка
GlavRed
2025-07-27T09:27:00Z
Північнокримський канал під загрозою: мінералізація загрожує сільському господарству
24tv
2025-07-27T09:00:23Z
З потенційно небезпечного району Дніпропетровської області вивезли майже 1500 дітей
Лига
2025-07-27T08:57:40Z
У ГУР показали, як медики рятують українських військових
УкраинФорм
2025-07-27T08:57:08Z
Послідовна спроба прориву: як захисники відбили механізований штурм росіян під Покровськом
24tv
2025-07-27T08:36:40Z
Легких цілей – немає: мобільні вогневі групи ексклюзивно показали збиття дронів над Харківщиною
24tv
2025-07-27T08:33:01Z
На Черкащині запускають програму підтримки ветеранського фермерства
AgroPortal
2025-07-27T08:30:10Z
"Ліквідували 80 окупантів": українські бійці відбили масштабний штурм ворога
GlavRed
2025-07-27T08:27:42Z
Моєс: Евертону все ще бракує п'яти-шести новачків
Football.ua
2025-07-27T09:28:06Z
Бенфіка домовляється про трансфер нападника Юніона
Football.ua
2025-07-27T09:25:53Z
Довбик спростував чутки про затягування свого відновлення від травми
24tv
2025-07-27T09:24:17Z
Молодий український спортсмен не потиснув руку росіянину на чемпіонаті світу в Португалії
ZN UA
2025-07-27T09:18:50Z
Сассуоло завершує трансфер півзахисника Марселя
Football.ua
2025-07-27T09:04:51Z
Луїс Діас пропустив матч Ліверпуля через можливий трансфер, Нуньєс — через проблеми зі здоров’ям
Football.ua
2025-07-27T09:01:59Z
Український мікст став шостим у стрибках з вишки на ЧС-2025 з водних видів спорту
УкраинФорм
2025-07-27T08:51:54Z
Капітан збірної України з баскетболу продовжить виступи в Іспанії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T08:51:08Z
Томас Мюллер визначився з чемпіонатом, в якому продовжить кар'єру
Football.ua
2025-07-27T08:49:00Z
В Україні ціни на популярний овоч почали стрімко зростати
TSN
2025-07-27T09:18:21Z
Скільки дають землі під забудову в Україні у липні 2025 року
24tv
2025-07-27T09:03:29Z
Після 70 років більше грошей: які доплати за віком зараз
24tv
2025-07-27T08:21:21Z
Більші у 3-4 рази штрафи, відкритий банкінг і жодного ПДВ: що зміниться в Україні з 1 серпня
Фокус
2025-07-27T08:12:18Z
Чи є дефіцит електроенергії в областях України: відповідь Міненерго
24tv
2025-07-27T08:06:31Z
Не Саудівська Аравія: у якій країні світу найбільше запасів нафти
24tv
2025-07-27T08:03:56Z
Дефіцит продуктів у Сумській області: що стає недоступним для українців
Политека
2025-07-27T08:00:43Z
Спалах сказу на Київщині: у трьох районах запроваджено карантин
Украина Криминальная
2025-07-27T07:57:05Z
Платити за світло менше: чому варто перевірити електролічильник
24tv
2025-07-27T07:51:04Z
Підлітки в Британії видають себе за Нормана Рідуса, щоб обійти перевірку віку в Discord
InternetUA
2025-07-27T09:01:09Z
Сонце не дрімає. Чи очікується найближчим часом магнітна буря
Telegraf
2025-07-27T09:00:25Z
NASA відмінила революційну космічну місію TRACERS через критичну несправність
InternetUA
2025-07-27T08:58:51Z
Найочікуваніші ігри 2025 року – календар головних релізів
24tv
2025-07-27T08:57:42Z
Учені виявили в нашій ДНК прихований елемент: що він робить
Фокус
2025-07-27T08:57:26Z
Британія запровадила вікову селфі-перевірку для перегляду порносайтів
Детектор М
2025-07-27T08:33:37Z
Топ-3 телевізори з діагоналлю екрана 55 дюймів: найкращі моделі за результатами тестів
Фокус
2025-07-27T08:00:36Z
Як очистити пам'ять на смартфонах з Android та iOS
InternetUA
2025-07-27T07:46:53Z
Apple випускає публічні бета-версії своїх нових оновлень програмного забезпечення з рідким склом
InternetUA
2025-07-27T07:01:13Z
Toyota оновила моделі Corolla Cross і Frontlander
Gazeta UA
2025-07-27T08:00:48Z
Що означає індикатор батареї в автомобілі та як діяти, коли він загорівся
24tv
2025-07-27T03:18:17Z
Як на заводі Mercedes-Benz у Верті виготовили першу вантажівку
AutoCentre
2025-07-27T01:46:59Z
На колишньому заводі Van Hool йде складання 24-метрових електробусів
AutoCentre
2025-07-27T01:46:03Z
Який автомобіль в жодному разі не варто купувати: відповідь автомеханіка
GlavRed
2025-07-26T23:27:18Z
Цей унікальний ретро-корвет міг би переконати нас обрати його замість ZR1X
Топ Жир
2025-07-26T23:21:59Z
Жінка переказала понад 7 тисяч доларів за авто, яке так і не отримала
Украина Криминальная
2025-07-26T22:45:12Z
GR Corolla Auto: як ралійний автомобіль намагається бути цивілізованим — огляд
Топ Жир
2025-07-26T21:36:16Z
Honda планує страхувати ваші авто, маючи унікальну перевагу
Топ Жир
2025-07-26T19:51:00Z