MY.UAНовини
Христина Храновська про "Щоденники війни" незламних українських дітей: я була приголомшена тим, як дитина описувала ті жахливі події
Христина Храновська про "Щоденники війни" незламних українських дітей: я була приголомшена тим, як дитина описувала ті жахливі події

Христина Храновська про "Щоденники війни" незламних українських дітей: я була приголомшена тим, як дитина описувала ті жахливі події

Батька Аріни розстріляли російські військові просто на очах дитини під час спроби евакуації з окупованої Херсонщини. У будинок, в якому перебувала вся родина Артема, влучила ворожа ракета – батько згорів на очах дітей. Альона разом з батьками провела майже місяць в епіцентрі бомбардувань міста Маріуполя.

Аріна, Артем, Альона та ще одинадцять українських дітей, які пережили жахи війни стали героями проєкту "Щоденники війни: непочуті голоси українських дітей". Вони описували побачене у нотатках та малюнках, знімали відео. А тепер їхні історії мають змогу побачити на виставці у країнах Європи.

Ми поспілкувалися з ініціаторкою та візіонеркою проєкту Христиною Храновською, яка розповіла, чому важливо надавати розголосу таким історіям незламних українських дітей.

Як з'явилась ідея та яким був шлях "Щоденників війни"?

Коли на перший погляд звичайний текст говорить про увесь біль дитини, то пропустити таке неможливо. Наш проєкт і розпочався з такого тексту. Я випадково натрапила на один з таких щоденників у соціальній мережі, це були записи Єгора Кравцова з Маріуполя. Тоді я була просто приголомшена тим, як дитина вела ці записи, як описувала ті жахливі події. Я, як мама чотирьох дітей, перейнялася його історією, як свого рідного сина, бо, як кажуть, чужих дітей не буває. Тоді я зрозуміла, що таких історій насправді тисячі, де у кожного своя історія і свій болючий досвід. Так, власне, і зародилася ідея створення проєкту. Я почала шукати історії та однодумців, аби втілити задумане. І сьогодні наш проєкт підтримують три партнери, які допомогли нам знайти героїв – це БФ "Голоси дітей", "Діти героїв" та платформа "ТЮ".

Ми шукали історії, після були довгі перемовини з батьками, робота з психологами – та розуміння в яких емоційних станах діти і чи зможуть вони говорити про свої записи. На жаль, сьогодні таких історій багато, тож обрати саме ті 14 було важко, але вони і стали основою нашої виставки.

Ваш проєкт фактично стартував з відкриття виставки, чому ви обрали саме Нідерланди чи планується експозиція в Україні?

Головне завдання нашого проєкту – розповісти ці історії світу та пролити світло на глибоку травму, яку переживає молоде покоління сьогодні в Україні. Тому ми прийняли рішення, що стартовою точкою нашої маршрутної карти стануть Нідерланди. Виставка відкрилася в мерії Амстердаму – для нас це було символічно. Адже від Амстердаму менше 100 км до Гааги – місця, яке на сьогоднішній день є уособленням правосуддя та справедливості для усіх, хто постраждав від агресії та інших міжнародних злочинів. Після Нідерландів ми плануємо відкриття і в Києві, тож вже у жовтні українці матимуть змогу на власні очі побачити артефакти виставки. Після України виставка подорожуватиме країнами Європи.

Експозиція виставки була українською мовою?

Усі щоденники, які є частиною проєкту, по-перше, оцифровані, а по-друге, перекладені англійською мовою. На виставці кожен мав змогу скористатися QR-кодом та прослухати матеріал паралельно передивляючись особисті речі героїв, їхні фото та малюнки. Такий експозиційне рішення допомагає глядачам максимально зануритись у переживання дитини, розділити з нею пережитий досвід. А ще нагадати, що війна в Україні триває – ці жахи продовжуються для українських дітей щодня. До речі, щодо мови, ведучою нашої виставки була Катерина Осадча. Разом з Катериною та Нідерландським оперним диригентом Лоренцом Віотті щоденники прозвучали одразу двома мовами. Українською – від Катерини та англійською від Лоренцо. В той момент зал був наповнений співпереживанням, болем від якого неможливо було стриматися.

Розкажіть детальніше про героїв проєкту. Що найбільше вразило вас під час опрацювання матеріалів?

Насправді кожна історія унікальна, але скажу чесно, кожен раз читаючи про особисті трагедії українських сімей, я відчуваю невимовний біль і ненависть до окупантів. І в той же час величезну відповідальність перед дітьми, які привідкрили нам завісу свого життя.

Щодо героїв нашого проєкту – це діти віком від 9 до 17 років. Вони з різних куточків України: Маріуполь, Харківщина, Херсонщина. Всі історії важкі, наприклад, в нас є дівчинка Аріна Первуніна, яка потрапила під обстріл з батьком, братами та сестрою на під’їзді до Миколаєва. Її тато отримав 17 кульових поранень, на жаль його не вдалося врятувати. Тож у блокноті, який їй подарував тато, дівчинка описує свій біль – вона звинувачує себе у смерті батьки. До слова, це самий той тоже відомий "червоний блокнот з блискітками", уривки якого на засіданні ООН зачитав міністр закордонних справ Дмитро Кулеба. Зараз цей щоденник стає для Аріни свого роду терапією, вона продовжує вести записи та спілкуватися з татом. Дівчинка вірить, що там у нього є такий самий блокнот, через який він читає її листи.

Я прекрасно розуміла, що майже в кожної сім’ї є такий щоденник, у когось написаний, у когось – ні. Але більшість історій так і залишаються не розказаними. Потрібно говорити про них та документувати всі злочини, які вчиняє країна-терорист.

Ось кілька цитат зі щоденника Аріни:

18.03.2022

Я не хочу жити.

Навіщо таке життя без тата? Та я ще незграбна дитина, яка сама нічого не може зробити, та напевно це моє покарання, напевно за те, що я не змовчала, а подзвонила татові, не перетерпіла. Якщо б я не зателефонувала татові, то все було добре, всі були живі.

18.03.2022 20:36

Я ненавиджу себе. Чому я така безпомічна?

Чому всі діти грають, бігають, а я на лавці сиджу? Я така дурна і взагалі: на що я розраховую? Я такою буду завжди. Відкрий лист наш. Я зрозумію і дам собі всі відповіді на свої запитання.

20.03.2022

Я зрозуміла вже одне, що в мене справжній друг – це ти один, ти мене вислуховуєш. І знаєш, мені дуже боляче дивитися як плаче мама, це не можна витерпіти, лиш стає в 2 рази більш боляче коли я бачу її сльози. Це якась історія з дуже поганим кінцем, гірше випробування, яке я не можу витерпіти.

Де знаходяться зараз автори історій?

Більшість наших героїв стали внутрішньо переміщеними особами. Але хочеться відповісти на це питання так: зараз їх, як і нас всіх "розкидало" по світу, на жаль. Хтось залишився в Україні, хтось переїхав за кордон і облаштовує своє життя там. Але кожна дитина мріє повернутися до рідного дому і вірить, що вже зовсім скоро настане Перемога, і ця мрія здійсниться.

Нещодавно в рамках проекту ви провели воркшоп для українських дітей-емігрантів. Розкажіть, будь ласка, як вийшло домовитись про співпрацю з Будинком Анни Франк?

Прочитавши першу історію, я одразу без вагань зробила вибір локації. Понад 70 років тому був опублікований щоденник Анни Франк, єврейської дівчинки, яка документувала своє життя в період нацистської окупації Нідерландів. Записи з її щоденника облетіли весь світ. Посмертно. Здавалося б, такі історії не мали повторюватися ніколи. Але ХХІ століття і ми бачимо, що обіцяне "ніколи знову" стало реальністю. Насправді потрапити до музею з метою організації заходу складно, тож нам допомогли. Я щиро вдячна Левʼєну Роу – генеральному координатору департаменту міжнародних активностей музею Анни Франк. Саме завдяки йому ми змогли зв'язатися з міською радою Амстердаму та домовитися про створення виставки там. Левʼєн відкрив для нас і двері музею Анни Франк, тож саме завдяки йому ми мали змогу реалізувати воркшоп для дітей та дорослих.

Давайте детальніше поговоримо про сам воркшоп. Які були активності для дітей?

Наш воркшоп тривав протягом двох днів – 16 і 17 вересня. Перший день був організований для дітей молодшого віку, а другий вже для підлітків. Це була свого роду арт-терапія від талановитої Алевтини Кахідзе для українських дітей. Воркшоп ми назвали "Малюючи мапу від минулого до майбутнього", загалом протягом дня для учасників була насичена програма. Почався захід з екскурсії по самій локації та занурення в історію життя Анни Франк. Потім за допомогою Алевтини Кахідзе та її семінару діти змогли порівняти і відтворити свою та історію Анни у книжці-розмальовці. Ще дуже важливим моментом є те, що протягом всього воркшопу були присутні психологи та арт-терапевти, які слідкували за процесом і емоційним настроєм учасників. Бо досвід у кожного був різний і передбачити реакцію дітей на їхні ж спогади неможливо. Окремо ми провели також вебінар для батьків. Загалом 40 українських дітей стали учасниками заходу. До слова, воркшоп відвідали і наші героїні проєкту – Аріна Первуніна і Саша Антоненко.

Що надає Вам сил щоб йти далі?

Моє натхнення – це щасливі діти. Здавалося б такі маленькі, але водночас сильні. Саме їхня сміливість поділитися своїми щоденниками надає мені та команді сил рухатись далі. Мене мотивують люди, партнери, результати та голоси дітей, які мають бути почуті.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
"Ти завжди будеш з нами": Камалія розповіла про трагічну втрату близької людини
Политека
2025-01-20T02:00:58Z
Кароль втрутилася в новий скандал на "Євробаченні-2025": "Ведіть боротьбу з честю!"
Политека
2025-01-19T23:30:17Z
Sunday news з Софією Єгоровою! До Перемоги!
FM-TV
2025-01-19T22:48:07Z
"Супермен" Генрі Кавілл уперше став батьком
GlavRed
2025-01-19T22:27:10Z
Голлівудський дебют: 8-річна донька Дмитра Ступки знімається для Netflix
GlavRed
2025-01-19T21:27:57Z
"Дурненький": Камалія поставила на місце Соломку, який назвав її бездарною
GlavRed
2025-01-19T20:27:07Z
Мірошниченко з дружиною зворушливо привітав сина з 5-річчям: як Марко відсвяткував перший ювілей
TSN
2025-01-19T20:06:09Z
Померла учасниця гурту "Лісапетний батальйон" Манастирська
TSN
2025-01-19T19:55:05Z
Варшавський фонд Pro Musica Viva цьогоріч розширить географію симфонічних концертів в Україні
УкраинФорм
2025-01-19T19:36:22Z
Втомився заощаджувати на найнеобхіднішому? Українці мають можливість отримати грошову допомогу
Знай
2025-01-20T05:06:20Z
Білорусь таємно виробляє снаряди для російської армії – розслідування
ГЛАВКОМ NET
2025-01-20T05:06:12Z
20 січня – яке церковне свято: що заборонено робити сьогодні
24tv
2025-01-20T05:03:16Z
Казань атакували безпілотники, росіяни пишуть про аналог "Байрактара" - відео
Лига
2025-01-20T04:54:06Z
У Чорному та Азовському морях без ворожих бойових кораблів
УкраинФорм
2025-01-20T04:42:32Z
Які пільги доступні жінкам 60+ у 2025 році: повний перелік
Политека
2025-01-20T04:30:26Z
Яке сьогодні свято 20 січня 2025 року: як не накликати на себе біду сьогодні
GlavRed
2025-01-20T04:27:39Z
Українців можуть штрафувати за одяг: хто сплатить 6800 гривень
Знай
2025-01-20T04:21:36Z
Ліфт не відремонтують: комунальники вимагають сплатити борги сусідів
Знай
2025-01-20T04:06:22Z
Фріланд пообіцяла "удар у відповідь" Трампу, якщо очолить уряд Канади
Европейская правда
2025-01-20T05:27:55Z
Дев'яносто палестинських в'язнів звільнено в рамках угоди між Ізраїлем та ХАМАСом
УкраинФорм
2025-01-20T05:21:48Z
Росіяни просунулися біля Суджі: в ISW оцінили ситуацію на Курщині
TSN
2025-01-20T05:18:25Z
Підозру в пособництві РФ оголосили «директорам» восьми шкіл на захоплених територіях півдня України
УкраинФорм
2025-01-20T05:15:55Z
Російські війська завдали 319 ударів по 11 населених пунктах Запорізької області
УкраинФорм
2025-01-20T05:15:45Z
Чи вступить Польща у війну в Україні. Історик Плохій назвав «червону лінію» для Варшави
ГЛАВКОМ NET
2025-01-20T04:48:52Z
Трамп знову пообіцяв «покласти край» війні в Україні та «припинити хаос» на Близькому сході
Комсомольская правда
2025-01-20T04:42:55Z
У 30 разів більше, ніж заручників: Ізраїль звільнив палестинських ув'язнених
24tv
2025-01-20T04:39:12Z
"Ми її повинні відспівати": генерал СБУ розкрив сценарій розпаду Росії
GlavRed
2025-01-20T04:27:04Z
Vitagro запускає виробництво сухої барди, яка знижує вартість відгодівлі на 5-7%
Agravery
2025-01-20T05:06:15Z
IGC знизила прогноз виробництва кукурудзи у світі у 2024/25 МР
AgroNews
2025-01-20T05:03:46Z
Від 28 до 40 гривень: як змінилися ціни на картоплю в мережах Auchan та Megamarket
Хвиля
2025-01-20T05:00:03Z
Розмір пенсії збільшиться на 50%: кому ПФУ перерахує виплати
Знай
2025-01-20T04:36:42Z
Субсидії та комунальні пільги по-новому: як українцям нараховують допомогу із січня
Хвиля
2025-01-20T04:03:46Z
Ціна нафти Brent перетнула важливу психологічну позначку на ринку
24tv
2025-01-20T01:36:53Z
Українці почули попередження "Нафтогазу": список нових заборон
Знай
2025-01-20T01:30:34Z
В ОАЕ побудували єдину у світі цілодобову сонячну електростанцію
ZN UA
2025-01-19T23:30:39Z
"Укрпошта" випускає лімітований поштовий набір "Третя штурмова"
ZN UA
2025-01-19T22:55:22Z
Українські військові повернули позиції у Махнівці та Зеленівці
Комсомольская правда
2025-01-20T05:27:38Z
У боях за Україну загинув кримськотатарський захисник Длявер
24tv
2025-01-20T04:45:49Z
Потужні вибухи у Росії, просування ворога на Харківщині, атака дронів: хронологія 1062 дня війни
24tv
2025-01-20T04:24:26Z
Правоохоронці ліквідували канал постачання метадону до прифронтових міст Донеччини та Дніпропетровщини
УкраинФорм
2025-01-20T04:06:40Z
В Україні без опадів: прогноз погоди на 20 січня
ГЛАВКОМ NET
2025-01-20T04:00:14Z
Уночі Україною кружляли ворожі безпілотники: де пролунали вибухи
TSN
2025-01-20T03:18:13Z
20 січня – День пам’яті захисників Донецького аеропорту
ГЛАВКОМ NET
2025-01-20T03:12:07Z
Рибам варто розпочати щось нове, а Водоліям - трішки розслабитися: гороскоп за картами Таро на 20 січня 2025 року
TSN
2025-01-20T03:06:13Z
Леви сьогодні будуть впертими: гороскоп на 20 січня
24tv
2025-01-20T03:03:56Z
Казань перебувала під масованою атакою, у місті закрили аеропорт: яскраві відео очевидців
24tv
2025-01-20T05:15:18Z
Пересилали поштою, маскуючи в побутовій техніці: в Україні ліквідували міжрегіональний канал збуту метадону
InternetUA
2025-01-20T05:03:10Z
Голову сільради на Буковині викрили на розкраданні ₴1,4 мільйона на закупівлі одягу для військових
УкраинФорм
2025-01-20T04:54:05Z
У Казані прогриміли потужні вибухи: аеропорти призупинили польоти
ГЛАВКОМ NET
2025-01-20T04:21:21Z
У Тель-Авіві 19-річний палестинець напав з ножем на перехожих: є поранені
ГЛАВКОМ NET
2025-01-20T02:21:50Z
Правоохоронці викрили шахраїв, які привласнили ₴2,5 мільйони донатів для ЗСУ
УкраинФорм
2025-01-20T02:21:32Z
Чоловік спершу побив знайомого сокирою, ледь не закопав живцем та добив його лопатою
ГЛАВКОМ NET
2025-01-20T02:06:39Z
У Сумах ошукали жінку, яка хотіла орендувати квартиру в центрі міста
InternetUA
2025-01-20T02:03:39Z
П'яний водій мікроавтобуса насмерть збив двох пішоходів на Буковині
ГЛАВКОМ NET
2025-01-20T00:39:53Z
Як врятувати килим після вечірки: прості поради для господарів
Знай
2025-01-20T05:06:45Z
Водолії – відчуйте запах успіху, Тельці – готуйтеся закохатися: чоловічий гороскоп на тиждень
24tv
2025-01-20T04:54:15Z
Ребус для тих, у кого чудовий зір: треба за 5 секунд знайти каблучку
GlavRed
2025-01-20T04:27:59Z
Дріжджове тісто підніметься наче хмаринка: додайте одну ложку цього інгредієнта
24tv
2025-01-20T04:12:09Z
Гороскоп на 20 січня для всіх знаків Зодіаку: у Овнів збудеться мрія, Ракам треба подбати про себе
Политека
2025-01-20T01:03:35Z
Для успіху та достатку: тримайте ці рослини на підвіконні увесь 2025 рік
24tv
2025-01-19T22:57:23Z
Це стане хітом сезону: як приготувати свинячу відбивну з медовою капустою
24tv
2025-01-19T22:00:46Z
У коробочках більше купувати не будете: як вибрати слабосолоний оселедець, і навіть з ікрою
Знай
2025-01-19T21:51:10Z
Як пробити злив у ванній: забудьте про соду та оцет
24tv
2025-01-19T21:27:16Z
«Доступні ліки»: чи можна одержати комбіновані препарати проти серцево-судинних захворювань
ZN UA
2025-01-20T02:03:34Z
Щоденний перегляд TikTok, Reels та Shorts руйнують мозок – дослідження
ГЛАВКОМ NET
2025-01-20T01:33:17Z
Чи правда, що ходьба босоніж холодною підлогою викликає хвороби
Знай
2025-01-19T19:51:21Z
Небезпечна навіть невелика порція: учені розповіли, який вид м'яса губить наш мозок
Фокус
2025-01-19T19:45:49Z
Перша у світі програма-вимагач з’явилася 35 років тому — її розповсюдили на 5,25” дискетах
ITC
2025-01-19T19:37:15Z
Серед молоді фіксують стрімке зростання випадків раку, який раніше вважали старечим
24tv
2025-01-19T19:24:59Z
Вчені виявили ще один ген, мутація якого може спричинити хворобу Альцгеймера
УкраинФорм
2025-01-19T19:24:13Z
Виявляє проблему заздалегідь: учені розробили нову діагностику хвороби нирок
Фокус
2025-01-19T19:00:36Z
Що буде замість МСЕК: українцям пояснили, як знайти свою комісію після реформи
Политека
2025-01-19T18:27:19Z
На вашому телефоні завжди буде пам'ять, якщо ви зробите це
Telegraf
2025-01-20T05:06:58Z
Українців попередили про шахрайську схему із фейковими сайтами оформлення єПідтримки
InternetUA
2025-01-20T05:03:43Z
Apple готує незначне оновлення для tvOS 18.2.1
InternetUA
2025-01-20T03:03:45Z
Китай маскуватиме дрони під НЛО розміром зі стадіон
ГЛАВКОМ NET
2025-01-20T02:45:59Z
Творець Crysis розповів, чому гра була такою вимогливою до комп'ютера
InternetUA
2025-01-20T02:03:13Z
Дружба проти Nvidia. Apple долучилась до створення нового стандарту для ШІ
InternetUA
2025-01-20T00:01:57Z
TikTok відновив роботу у США: подробиці
Фокус
2025-01-19T22:45:06Z
Українські інноватори з Києва підкорили NASA: перемога на Space Apps Challenge
InternetUA
2025-01-19T22:18:42Z
Коли чекати магнітні бурі: календар сонячної активності на тиждень
Telegraf
2025-01-19T21:42:33Z
Світоліна розгромила росіянку на Australian Open
Telegraf
2025-01-20T02:42:45Z
Переса переобрано президентом Реала
Football.ua
2025-01-19T23:39:23Z
Мілан може відмовитися від Рашфорда
Football.ua
2025-01-19T22:39:28Z
Валенсія мінімально здолала Сосьєдад
Football.ua
2025-01-19T22:33:31Z
Інтер здолав Емполі
Football.ua
2025-01-19T22:18:22Z
Неймар за крок від оренди в Сантос
Football.ua
2025-01-19T21:33:58Z
З надіями на медалі: визначився склад чоловічої збірної України на ЧЄ-2025 з біатлону
24tv
2025-01-19T21:00:39Z
Мбаппе забив ювілейний гол у клубній кар'єрі
Football.ua
2025-01-19T21:00:18Z
Матч Галатасарай – Динамо Київ у Лізі Європи обслуговуватиме бригада арбітрів з Естонії
Football.ua
2025-01-19T20:48:43Z
Найдорожчі автівки – 2024. Що державні структури купували через Prozorro
ГЛАВКОМ NET
2025-01-20T05:00:23Z
Штрафи за брудний номер і не лише: що загрожує водіям на дорогах
Хвиля
2025-01-20T04:42:44Z
Чому в СРСР лобове скло було під нахилом: значення знають не всі
GlavRed
2025-01-20T04:27:47Z
Закладаємося, цей перелік вас здивує: 5 дорогих марок авто з найменш надійними двигунами
24tv
2025-01-19T19:33:14Z
Tesla Cybertruck конфіскували в Англії як заборонене авто — тим часом пікап вільно їздить Одесою
ITC
2025-01-19T17:04:54Z
Німецьким вантажівкам Henschel виповнилося 100 років
AutoCentre
2025-01-19T13:07:49Z
Donut Lab анонсувала інновації в електротехніці
360ua.news
2025-01-19T13:03:40Z
Справжній ексклюзив: у Києві помітили розкішний "Гелендваген" за 280 000 євро
Фокус
2025-01-19T09:00:01Z
Mercedes має намір повернути на конвеєр купе S-Class
AutoCentre
2025-01-19T08:15:08Z