MY.UAНовини
Нагірний Карабах все. Як він виник і жив всі ці роки
Нагірний Карабах все. Як він виник і жив всі ці роки

Нагірний Карабах все. Як він виник і жив всі ці роки

Спірним регіон був упродовж століть, підкинув дров у вогонь і СРСР із політикою дивного розселення

Закінчується ціла епоха — сепаратистська Нагірно-Карабаська Республіка (Арцах) офіційно припинить своє існування з 1 січня 2024 року. Після одноденної антитерористичної операції Азербайджану Арцах був змушений піти на умови переможців і президент цієї республіки Самвел Шахраманян розпорядився розпустити всі державні установи та організації до цього часу.

Як утворився сепаратистський регіон

Офіційно територія є частиною Азербайджану і відома під назвою Нагірний Карабах. Для вірмен і вірменської більшості населення регіону вона відома як Республіка Арцах або Нагірно-Карабахська Республіка, де-факто незалежна невизнана держава, яка з 1988 року перебувала поза владою Азербайджану.

Нагірний Карабах мапа, "Мілітарний"

Спірним регіон був століттями, азербайджанці-мусульмани та вірмени-християни називали цей регіон домом та сперечалися щодо того, хто має його контролювати. російське правління у місцевості почалося в 1823 році, а коли імперія розпалася в 1918 році, напруга між Вірменією та Азербайджаном знову спалахнула. Через три роки контрольована комуністами рф націлилася на держави Кавказу та почала включати їх до того, що скоро стало СРСР.

Спочатку було вирішено, що Карабах увійде до складу Вірменської РСР для забезпечення вірменської підтримки радянської влади. Але згодом Йосип Сталін передумав і у 1923 році Нагірний Карабах став автономною адміністративною областю у складі Азербайджанської РСР, хоча 94% його населення були вірменами. Доленосне рішення Йосипа Сталіна поклало початок новій напруженості, наслідки якої відчуваються і зараз. Етнічні вірмени скаржилися на те, що Азербайджан обмежив їхню автономію, дискримінував їх, але СРСР ігнорував усі заперечення.

Коли наприкінці 1980-х років СРСР розпався, у регіоні цілком логічно почалися бойові зіткнення. Це не було чимось особливим, по всьому СРСР етнічні конфлікти ставали все гострішими. У випадку Нагірного Карабаху конфлікт був у тому, що прийшов час ділити маркувати кордони незалежних держав, офіційно це була територія Азербайджану, але там проживали вірмени.

Три війни за Карабах

Спочатку вірмени Нагірного Карабаху подали петицію про приєднання до Вірменії. Азербайджан висловив своє заперечення у 1988 році спробою розгромити сепаратистів, зіткнення в регіоні посилилися. У 1991 році Азербайджан і Вірменія проголосили незалежність від СРСР, Вірменська РСР та Нагірно-Карабаська автономія підписали спільну постанову про об’єднання, а 1991 року повідомили про створення Нагірно-Карабаської республіки. Регіональний конфлікт у Нагірному Карабасі переріс у повну війну.

Бойові дії тривали до 1994 року і завершилися перемогою Вірменії, яка окупувала 7 прилеглих до Нагірного Карабаху районів. Сам регіон отримав самостійність, але міжнародна спільнота його не визнала.

Азербайджанське населення Кельбаджара тікає у квітні 1993 року, місто повернули у 2020-му. Фото: Халід Асгеров

В результаті більше мільйона людей стали біженцями, а близько 30 тисяч людей були вбиті. Обидві сторони брали участь в етнічних чистках, азербайджанці проти етнічних вірмен, а вірменські війська проти етнічних азербайджанців. Попри втрати, переговори між сторонами постійно зривалися. Нарешті у 1994 році нові Вірменія та Азербайджан підписали Бішкекський протокол (угоду про припинення вогню за посередництва рф, яка не була мирним договором).

Депортація азербайджанців

Після цього два з половиною десятиліття вірменські та азербайджанські війська були розділені спірною "лінією зіткнення", викладеною в Бішкекському протоколі.

Азербайджан підтримувала Туреччина, а Вірменію рф. Ставки були високими через його близькість до стратегічних нафто- та газопроводів, а також його розташування між потужними регіональними силами рф, Туреччини та Ірану.

У вересні 2020 року повномасштабні бойові дії знову відновилися після взаємних обвинувачень у порушення перемир'я. Азербайджан за двадцять років переоснастив армію і за півтора місяця завдав поразки Вірменії та карабаським підрозділам. Уклали нову угоду про припинення вогню, Баку відновив контроль над усіма захопленими територіями навколо Карабаху, а також над частиною самого регіону.

Бірюзовим позначені відвойовані Азербайджаном території у 2020-му році, жовтим - ті, які повернули Баку за договором

Безпеку вірменському населенню Карабаху мали гарантувати російські "миротворці", вони мали контролювати Лачинський коридор — дорогу, що з’єднувала регіон з Вірменією.Вірменія мала гарантувати створення Зангезурського коридору — маршруту на півдні, який з’єднуватиме Азербайджан із Нахічеванським анклавом. Безпеку на цьому маршруті також мали забезпечувати росіяни.

Ситуація у регіоні наближалася до точки кипіння. 10 та 13 вересня на вірменсько-азербайджанському кордону відновилися військові зіткнення. Зранку 19 вересня у Карабаху на міні не підірвалися чотири співробітники МВС Азербайджану. У Баку заявили що міну підклали вірменські диверсанти. Вибух став формальним приводом до початку "антитерористичної операції". Єреван на захист карабаських вірмен не став, росія відмовилася підтримувати Вірменію навіть морально, залишивши наодинці з армією Азербайджану. За одну добу Баку відвоював весь Нагорний Карабах.

Що буде далі

Азербайджан планує впровадити у цьому регіоні свої закони та звичаї, провести реінтеграцію. Населенню Карабаху, зокрема тим, хто виїхав за межами "республіки", рекомендують "ознайомитися з умовами реінтеграції", які запропонував Азербайджаном та подумати щодо можливості перебування у Нагірному Карабаху. Вірмен закликали стати частиною азербайджанського суспільства і не покидати домівки.

Затор у Лачинському коридорі, вірмени масово втікають з Карабаху

Азербайджан пообіцяв гарантувати права вірмен у регіоні. Але більшість вірмен вирішили не чекати, щоб дізнатися, чи виконають азербайджанці цю обіцянку. Станом на 12:00 28 серпня до Вірменії прибули 68 тис. 386 насильно переміщених осіб, написала у Facebook написала прессекретарка прем'єра Назелі Багдасарян.

Офіційний Єреван не втомлюється повторювати про етнічні чистки, передає "Радіо Азатутюн. Вихід вірмен з Карабаху триває і найближчими днями там вірмен більше не залишиться, заявив прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян. Він назвав це прямим актом етнічної чистки та депатріації (позбавлення батьківщини).

Раніше "Телеграф" писав, що на кордоні Азербайджану затримано колишнього главу уряду невизнаного Нагірного Карабаху мільярдера Рубена Варданяна.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Трамп может "поставить на колени" Путина и закончить войну: заявление Зеленского
Comments UA
2025-07-17T15:51:59Z
ЕС не рассматривает возможность приостановки финансирования Украины из-за проблем с НАБУ и САП
Европейская правда
2025-07-22T11:45:38Z
ЕС снял санкции с японских танкеров, перевозивших российский СПГ
Корреспондент
2025-07-22T11:27:47Z
Украина получила неожиданного союзника в Белом доме: на Западе озвучили детали
Comments UA
2025-07-15T13:04:10Z
В Кремле заявили о готовности Путина закончить войну в Украине: какое условие
Comments UA
2025-07-20T09:36:41Z
"Осыпает всех кучею лжи": Трамп удивил резким заявлением о Путине
TSN
2025-07-08T17:12:24Z
Покровское направление снова под массированными штурмами россиян
Новости Украины
2025-07-17T14:39:03Z
Двух подростков-партизан посмертно наградили
Корреспондент
2025-07-19T14:21:35Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
В ВСУ заявили о восстановлении позиций в Запорожье
Корреспондент
2025-07-19T17:09:12Z
Вырубка леса в Карпатах привела к ущербу на 56 млн грн
Корреспондент
2025-07-22T11:12:06Z
Заход россиян в Покровск: какая ситуация в городе
Корреспондент
2025-07-22T09:39:45Z
Россияне убили пятерых жителей Константиновки
Корреспондент
2025-07-19T06:33:37Z
В Киеве заметили людей со свастикой на одежде и флагах: что известно
Comments UA
2025-07-08T19:36:04Z
В сердце Украины заметили пушистых "гостей": они способны нападать на людей
Telegraf
2025-07-15T22:31:21Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Гитаристка The Rasmus высказалась о визите в Украину
Корреспондент
2025-07-22T06:54:39Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Умерла актриса театра Франко Анастасия Добрынина
Корреспондент
2025-07-22T07:09:10Z
Coldplay начали предупреждать фанатов о камерах на концерте
Корреспондент
2025-07-22T07:03:46Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Как заставить помидоры покраснеть: действенные способы
Gazeta UA
2025-07-21T15:33:32Z
Как вода с медом с утра повлияет на здоровье: вы удивитесь
TSN
2025-07-20T09:09:20Z
Как вывести жирное пятно - простые и действенные способы
Gazeta UA
2025-07-13T20:22:13Z
Противораковые препараты остановили симптомы деменции - исследование
Корреспондент
2025-07-21T19:45:57Z
Какой напиток лучше пить утром: диетологи назвали два популярных напитка, которые вредят желудку, если их употреблять натощак
TSN
2025-07-21T15:33:45Z
Пенсионер заразился бубонной чумой от своего кота: как это случилось
TSN
2025-07-21T15:18:44Z
Как правильно просыпаться, чтобы не терять возможности в жизни: секреты богачей
TSN
2025-07-21T15:06:32Z
Бессонница исчезнет навсегда: стало известно об уникальном напитке для идеального сна
Comments UA
2025-07-21T14:45:00Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
С хрустящей корочкой и мягкая внутри: хитрость кулинаров, которая поможет идеально пожарить картошку
Gazeta UA
2025-07-20T09:30:22Z
Гороскоп для всех знаков зодиака на 10 июля 2025 года
Корреспондент
2025-07-09T08:09:52Z
Гороскоп для всех знаков зодиака на 23 июля 2025 года
Корреспондент
2025-07-22T07:54:23Z
Шампанское» из чернобровцев: не только интересно, но и очень вкусно
TSN
2025-07-21T15:33:14Z
Гороскоп на 21 июля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиак9
UAToday
2025-07-21T15:30:14Z
Быстрая стирка: что можно постирать за 15-20 минут, а что категорически запрещено класть в барабан
TSN
2025-07-21T15:06:28Z
"С ноткой любви": Клопотенко показал, как приготовить нетрадиционный квас
Апостроф
2025-07-21T15:06:11Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Украинских школьников за границей ждет дискриминация: учителя протестуют против новых правил МОН
Знай
2025-07-20T09:21:24Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
Опубликован рейтинг лучших вузов сферы искусств Украины
Корреспондент
2025-07-22T10:36:13Z
РФ потратит $1,1 трлн на перевооружение - Буданов
Корреспондент
2025-07-22T10:00:16Z
В Черкассах тренер проиграла в казино 1,35 млн грн, собранных на поездку детей в Грузию
Фокус
2025-07-17T20:57:44Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
В жизнь ворвутся проблемы и потеряете счастье: что нельзя делать 17 июля, приметы
GlavRed
2025-07-16T14:28:42Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
В 2025 году украинцы платят налог с подарков стоимостью более 2000
VGorode
2025-07-22T10:48:22Z
В суд передали дело о незаконной добыче угля на Донбассе
Корреспондент
2025-07-22T10:30:53Z
Из-за новых налогов для добытчиков без работы могут остаться десятки тысяч человек – глава Федерации
Апостроф
2025-07-16T15:57:45Z
Украина с начала года получила 527 млн грн от аренды земель
Корреспондент
2025-07-17T14:18:49Z
Доплаты к пенсии: на какую сумму могут рассчитывать пенсионеры в 70 лет
Знай
2025-07-16T18:07:28Z
Надя Дорофеева показала фото с Усиком после блестящего боя и поделилась впечатлениями от встречи
TSN
2025-07-20T09:09:19Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Травма вернулась: талант Реала не поможет команде в начале сезона
Корреспондент
2025-07-22T11:45:46Z
Беллью раскритиковал тактику Дюбуа в поединке с Усиком
Корреспондент
2025-07-22T11:36:08Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
Это уже не о боксе: Менеджер Усика - о бое с блогером
Корреспондент
2025-07-22T11:12:00Z
Ключевой игрок Барселоны получит новый контракт: клуб обновляет сделку
Корреспондент
2025-07-22T10:21:15Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
В Северном море нашли британский корабль, затонувший в Первую мировую
Корреспондент
2025-07-22T03:39:45Z
В Киевской области старушка-пилот мопеда сбила мотоциклиста
Корреспондент
2025-07-22T11:03:33Z
Смерть на водоемах Украины: каждая 11 жертва - ребенок
Корреспондент
2025-07-22T09:27:41Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Учёные вырастили водоросли в условиях Марса
Корреспондент
2025-07-22T06:33:29Z
Японские компании объединились для создания спасательного робота
Корреспондент
2025-07-21T18:42:40Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
Samsung представила бюджетный Galaxy F36
Корреспондент
2025-07-21T17:00:00Z
Умный туалет: о качестве вашего кала можно будет узнать в смартфоне
TSN
2025-07-21T15:18:11Z
Китайская BYD подтвердила запуск конкурента Bentley и Ferrari в Европе
Корреспондент
2025-07-21T18:30:40Z
На таком катался Американский жиголо. В Украине заметили изысканный ретро-спорткар
Telegraf
2025-07-21T14:18:57Z
Важно знать всем водителям: за какие нарушения с номерными знаками могут оштрафовать
Comments UA
2025-07-21T14:06:49Z
Бешеный спрос: подержанные электрокроссоверы Xiaomi стали дороже новых
Фокус
2025-07-21T10:57:50Z
В Украину завозят больше легковых автомобилей: какие авто выбирают украинцы
Comments UA
2025-07-21T10:27:04Z
Назвали бестселлеры новых легковушек на рынке - рейтинг
Gazeta UA
2025-07-21T10:03:36Z
Настоящий эксклюзив: в Украину привезли очень редкий спорткар Porsche на 500 сил
Фокус
2025-07-21T10:00:48Z
Двухколесный суперкар: создан уникальный мотоцикл Ferrari
Фокус
2025-07-20T07:27:34Z
Электрокары стали самыми популярными подержанными импортными авто в Украине
Корреспондент
2025-07-18T19:15:44Z