MY.UAНовини
Пробаційний нагляд: що це таке і навіщо в Україні запроваджують новий вид покарання
Пробаційний нагляд: що це таке і навіщо в Україні запроваджують новий вид покарання

Пробаційний нагляд: що це таке і навіщо в Україні запроваджують новий вид покарання

Закон набуде чинності за півроку і стане більш м’яким варіантом обмеження волі.

У вівторок, 26 вересня, президент Володимир Зеленський підписав законопроект №9185 про запровадження нового способу покарання. Йдеться про так званий пробаційний нагляд, який стане альтернативою обмеженню волі і може застосовуватися при скоєнні окремих злочинів, визначених законом. Загалом пом'якшене покарання передбачене для 140 правопорушень.

Закон вводиться в рамках другого етапу тюремної реформи, а його проект був розроблений Мін'юстом у співпраці з європейськими партнерами ще у 2020 році. Діяти нововведення почнуть вже за шість місяців.

Детальніше про те, що таке пробаційний нагляд, і навіщо він потрібен, "Телеграф" запитував у правозахисників.

Основні положення

Після підписання нового закону у Кримінальному кодексі України з'явиться стаття 59-1 "Пробаційний нагляд". Правопорушники, до яких буде застосована ця санкція, піддаватимуться обмеженню прав і свобод та застосуванню наглядових і соціально-виховних заходів без ізоляції від суспільства.

Строк відбування пробаційного нагляду становитиме від 1 до 5 років для дорослих і від 1 до 2 років — для неповнолітніх. Засуджений буде зобов'язаний регулярно з'являтися в контролюючі органи для реєстрації, повідомляти про зміну місця проживання, роботи або навчання, а також узгоджувати виїзд за кордон з органом з питань пробації.

В окремих випадках суд може додатково зобов'язати порушника:

  • носити електронний браслет для відстеження його пересування (строком до 1 року);
  • проживати у визначеному судом місці та дотримуватися обмежень щодо скоєння певних дій на період пробаційного нагляду (наприклад, спілкування з деякими громадянами або відвідування деяких місць);
  • працевлаштуватися;
  • пройти курс лікування від наркотичної або алкогольної залежності;
  • брати участь у заходах, спрямованих на утвердження української національної та громадянської ідентичності.

Серед правопорушень, за які тепер можна буде підпасти під пробаційний нагляд: домашнє насильство; експлуатація дітей; ухилення від сплати аліментів; погрози вбивством; побої і мордування; примушування до вступу в статевий зв'язок; створення або утримання місць розпусти і звідництво; публічні заклики до скоєння теракту; ввезення, виготовлення, збут і розповсюдження порнографічних предметів; браконьєрство; наруга над могилою; перешкоджання роботі журналістів; ненадання медичної допомоги медпрацівником та інше. З повним переліком правопорушень можна ознайомитись за посиланням.

Згідно із законом, покарання у вигляді арешту відтепер застосовуватимуть лише до військовослужбовців (на строк від 1 до 6 місяців). Таке покарання полягає у триманні засудженого військовослужбовця в умовах ізоляції на гауптвахті. Не застосовуватиметься арешт до вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до семи років.

Оцінка правозахисників

За словами адвоката судової практики ЮКК "Де-Юре" Владислава Мартинчука, з практичної точки зору пробаційний нагляд буде доволі подібним до випробувального строку при звільненні від відбування покарання. Зокрема, нагляд за проходженням пробації будуть здійснювати ті ж органи, що контролюють проходження засудженим випробування. При цьому навіть обов’язки та обмеження, що застосовують до засудженого в цих процедурах, є доволі подібними.

"Ключові відмінності полягають перш за все в правовій природі цих процедур. Так, пробаційний нагляд є видом покарання, у той час як випробування є не покаранням, а навпаки способом уникнення відбування покарання. Це означає, що у разі порушення засудженим цих процедур, наслідки будуть істотно різнитися. У разі порушення випробувального строку засуджений має відбути призначене покарання. А от у разі ухилення особи від пробаційного нагляду, таке діяння вважатиметься самостійним злочином, за вчинення якого передбачається відповідальність у вигляді обмеження волі на строк до трьох років", – пояснює адвокат в коментарі "Телеграфу".

Фактично пробаційний нагляд має на меті стати більш м’яким варіантом обмеження волі, де замість тримання особи в установах відкритого типу (яких, до речі, в Україні вкрай мало), засуджений може продовжувати мешкати за своїм звичайним місцем проживання.

За словами Владислава Мартинчука, запровадження пробаційного нагляду є досить перспективною спробою досягти таких завдань кримінальної відповідальності як виправлення засудженого та спеціальної превенції (запобігання вчиненню у майбутньому засудженим нових злочинів).

"Традиційна форма відповідальності у вигляді позбавлення волі з цими завданнями, на жаль, справляється вкрай погано і пробаційний нагляд може стати адекватною формою реакції держави на вчинення не тяжких кримінальних правопорушень", – каже адвокат.

Ухвалення президентом рішення про пом'якшення покарання за злочини, скоєні під час дії воєнного стану, на перший погляд може здатися дивним, адже з лютого 2022 року ряд правопорушень, навпаки, набув обтяжливих обставин і тепер карається суворіше, аніж у мирні часи.

Втім, за словами голови правління Української Гельсінської спілки з прав людини Олександра Павліченка, дана реформа жодним чином не корелює із законами воєнного часу, адже інститут пробації встановлюється в Україні протягом останніх 5-7 років. Ба більше, на сьогодні Мін'юст вже створив центр пробації, який використовують для реабілітації та інтеграції у суспільство осіб, що відбувають останні місяці свого покарання за скоєні злочини.

"Власне, це тема реформування інституту виконання судових рішень і актуальною вона була ще років 10 назад. Що стосується посилення покарання під час воєнного стану, то Україна має радше негативну практику. Наприклад, п'ята частина статті 185 Кримінального кодексу. Звичайна крадіжка телевізора чи пляшки горілки прирівнюється до мародерства як у розбомбленому магазині Краматорська, так і у Львові, де це могло б вважатися радше кримінальним проступком. В обох випадках порушник отримає покарання від п'яти років позбавлення волі. Це ненормальна ситуація, яка до того ж збільшує кількість кримінальних процесів і засуджених, перевантажуючи пенітенціарну систему. Застосування пробацій здатне вирішити цю проблему, тому Україна готова до впровадження цієї системи у повному обсязі", – пояснює правозахисник в коментарі "Телеграфу".

Серед недоліків даної системи юристи називають "невиписаність" ухваленого закону. Так, юрист Ario Law Firm Софія Горобець зазначає: у проекті №9185 визначення пробаційного нагляду повною мірою не відображає специфіки заходу примусу. Адже служба пробації сама по собі не може бути каральним органом. Як і усюди в цивілізованому світі пробація має виконувати функції перевиховання та соціалізації, а не кримінально-виконавчої інспекції.

З цього випливає друга проблема: сумнівна співмірність наслідків вчиненого злочину з покаранням у вигляді пробаційного нагляду. Відповідно до ухваленого законопроекту, пробаційний нагляд може застосовуватись навіть до тяжких злочинів. Тож такий вид покарання не зможе не тільки досягти мети, а й ставить під загрозу рівень суспільної безпеки.

"Уявіть, що відтепер у ґвалтівника, грабіжника або особи, яка примусила іншу особу стати донором органів, буде реальна альтернатива ув’язненню, адже Кримінальний кодекс дає "зелене світло". Таким чином, превентивна функція покарання, яка покликана покарати одного, щоб в інших не було бажання вчинити те ж саме, втрачає свою силу, що безумовно йде но не на користь суспільства", – каже юрист у коментарі "Телеграфу".

Та все ж, більшою мірою правозахисники оцінюють нововведення позитивно. За словами Софії Горобець, це пов'язано з тим, що в умовах воєнного стану виникла необхідність у збільшенні місць обмеження свободи громадян, в тому числі для утримання військовополонених.

За цих обставин обмеження волі й арешт серед іншого потребують значних фінансових витрат на утримання особи, не вирізняючись при цьому високою ефективністю. Як показує практика, після виходу з в'язниці громадяни часто не можуть адаптуватися у суспільстві. Крім того, під час відбування покарання у місцях позбавлення волі ув'язнені часто втрачають здоров'я, зазнають десоціалізації і навіть порушення психіки.

Теги за темою
Закон
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Дональд Трамп звернув увагу на велику проблему серед американських дітей
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T05:15:17Z
Експрацівник ЗАЕС назвав найвпливовіших працівників станції, що перейшли на бік Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T05:00:08Z
Суд заборонив адміністрації Трампа анулювати візи іноземних студентів – Bloomberg
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T04:30:05Z
РФ заявила про незаконність розпаду Радянського Союзу: аналітики ISW назвали мету
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T04:18:07Z
Кандидат у президенти Польщі пообіцяв не пускати Україну в НАТО
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T04:00:05Z
У РФ дрони атакували хімічний завод та військовий аеродром: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T03:03:50Z
Стало відомо, чи буде присутнім Трамп на саміті НАТО
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T02:09:40Z
Путін використовує необізнаність Трампа, щоб досягати своїх цілей у війні – Time
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T01:33:24Z
Сенат США пригрозив РФ санкціями, якщо Путін зриватиме переговори – Bloomberg
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T00:27:00Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
"Євробачення-2025": полька в сексі-вбранні ошелешила танцями та небезпечно політала над сценою
ТСН
2025-05-17T21:18:58Z
MamaRika – "Зв’язок" – 5 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-05-22T21:10:55Z
Народна артистка України Тіна Кароль відсвяткувала День незалежності Ізраїлю
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T17:54:58Z
Макаревич поскаржився на "українського журналіста" поліції Ізраїлю
ТСН
2025-05-22T17:30:01Z
Фільму "Трансформери" – 18 років: як змінилися герої культової франшизи
ТСН
2025-05-22T16:57:28Z
Лілія Подкопаєва похвалилася 17-річною донькою-випускницею і показала, яким було свято в США
TSN
2025-05-22T16:54:53Z
Юрію Рибчинському — 80: Зібров розсекретив подарунок другові на ювілей і як вони святкуватимуть
TSN
2025-05-22T16:53:52Z
Яна Глущенко вперше зізналася, чому Максим Неліпа пішов з "Дизель Шоу"
ТСН
2025-05-22T16:53:05Z
Спалах гепатиту А: де вакцинуватися найдешевше
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T17:45:13Z
Магнітна буря 22 травня: яка її потужність
TSN
2025-05-22T16:55:11Z
Що не варто класти в лунку під час садіння помідорів: як не зіпсувати врожай помідорів
TSN
2025-05-22T16:54:51Z
Коли правильно чистити зуби — до чи після сніданку: вчені дали остаточну відповідь
TSN
2025-05-22T16:53:47Z
Як захистити огірки від перепаду температур: що потрібно зробити для гарного врожаю
ТСН
2025-05-22T16:53:05Z
Дієтолог сказав, яку здорову їжу не можна вживати перед сном
ТСН
2025-05-22T16:52:44Z
Якщо хочете довго жити, треба пити лише цю воду: поради експертів
TSN
2025-05-22T16:52:39Z
Чому пити вино корисно для здоров’я: науковці вразили дослідженням
TSN
2025-05-22T16:52:29Z
П’ять найкращих ферментованих продуктів для здоров’я кишківника
ТСН
2025-05-22T16:51:39Z
Ці жінки за знаком зодіаку притягують успішних і багатих чоловіків, неначе магнітом
ТСН
2025-05-22T16:54:09Z
Ці три кущі цвістимуть до глибокої осені: обов’язково посадіть їх у своєму саду
TSN
2025-05-22T16:53:16Z
Як зрозуміти, що ви потрапили у кармічні стосунки, і чому це дуже добре
TSN
2025-05-22T16:52:59Z
Названо найшкідливіший молочний продукт — є у кожному магазині
TSN
2025-05-22T16:52:45Z
Нова оптична ілюзія всього за 5 секунд розповість, хто ви є насправді
ТСН
2025-05-22T16:52:10Z
Правила ранкового смузі — як зробити напій кориснішим
ТСН
2025-05-22T16:52:02Z
Експерти з феншую назвали 4 місця в оселі, де краще не вішати дзеркало
ТСН
2025-05-22T16:51:21Z
3 ложки в горщик — і навіть квола герань випустить свої квіти: рецепт корисного підживлення
ТСН
2025-05-22T16:51:18Z
Чому не можна знищувати чистотіл на своєму городі та яка його користь: про це ніхто не знає
TSN
2025-05-22T16:50:07Z
В одній із областей з’являться мобільні блокпости
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T05:06:54Z
Українські військові отримають новий бронеавтомобіль «Варта-2»: чим він особливий
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T03:39:46Z
23 травня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T03:33:57Z
Колишній директор «Києво-Печерської Лаври» Остапенко не очистив заповідник від впливу РФ – міністр культури
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T22:24:43Z
Безпілотники атакували завод в Тулі, який виготовляє авіаційні ракети
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T22:06:38Z
135-метровий контейнеровоз ледь не вʼїхав у будинок норвежця
Европейская правда
2025-05-22T19:37:25Z
Дрони уразили завод з виробництва ракет та снарядів у Тулі: друге влучання за місяць
TSN
2025-05-22T17:51:01Z
Безпілотник атакував масштабний військово-патріотичний комплекс у Підмосковʼї
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T17:36:59Z
МАУП — лідер серед приватних університетів України, згідно з рейтингом Scopus 2025
ТСН
2025-05-22T17:31:12Z
На Буковині окупанти пошкодили залізничну інфраструктуру
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T05:21:35Z
Втрати ворога станом на 23 травня 2025 – Генштаб ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T04:48:18Z
Світлана Поваляєва: Київська ідентичність затиралася. Формувався «булгаковский Киев»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T03:00:46Z
В Україні мінлива хмарність: прогноз погоди на 23 травня
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T02:30:32Z
Лінія фронту станом на 22 травня 2025. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T20:06:11Z
В одній з областей посилюють мобілізацію: що відомо
TSN
2025-05-22T17:06:37Z
Наступ РФ на всій лінії фронту: Зеленський про те, де найгарячіші бої
TSN
2025-05-22T16:56:58Z
РФ каже про вихід на кордон Дніпропетровщини: яка ситуація насправді
ТСН
2025-05-22T16:56:53Z
Загроза обвалу фронту: військовий про ситуацію на Покровському напрямку
ТСН
2025-05-22T16:56:38Z
У Карпатах загинув чоловік зі Львівщини
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T20:36:44Z
Австралію накрила потужна повінь: є загиблі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T19:06:46Z
На горі Піп Іван виявили тіло чоловіка: хто він і звідки
ТСН
2025-05-22T17:33:08Z
Пожежу на ТЕЦ у Білій Церкві ліквідували: в ДСНС розповіли про наслідки для довкілля
TSN
2025-05-22T16:56:24Z
Стрілянина у Вашингтоні: вбито двох співробітників посольства Ізраїлю
TSN
2025-05-22T16:55:53Z
Нічні вибухи над російською Тулою: мешканці повідомляють про атаку дронів
TSN
2025-05-22T16:55:48Z
У Києві лунають вибухи через атаку дронами
ТСН
2025-05-22T16:55:45Z
Вибухи у Росії та атака на Харків: головні новини ночі 22 травня 2025 року
TSN
2025-05-22T16:55:42Z
У Києві уламки дрона впали на території школи: влада про атаку РФ
TSN
2025-05-22T16:55:28Z
Українська полуниця витісняє імпортну: прогноз цін
Agravery
2025-05-23T05:21:17Z
В Україні запустили платформу, направлену на цифровізацію агросектору
AgroPortal
2025-05-23T05:00:49Z
«Укрзалізниця» екстрено змінила розклад потягів через Карпати
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T03:18:45Z
AGRO Challenge: нові виклики та можливості для аграріїв
AgroPortal
2025-05-23T02:31:15Z
Куди інвестувати після війни: експерт назвав перспективний регіон України
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T17:30:58Z
Зеленський назвав три ключові економічні пріоритети України
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T17:09:36Z
Чи відключатимуть світло влітку: експерт попередив про блекаути через спеку
ТСН
2025-05-22T16:56:15Z
Підвищення пенсії: кому збільшать виплати у червні
TSN
2025-05-22T16:54:34Z
Яким буде курс долара у найближчі три роки: прогноз Мінекономіки
ТСН
2025-05-22T16:53:57Z
Залишився їстівним: археологи виявили посудини з медом, якому понад 5000 років
TSN
2025-05-22T16:56:04Z
Учені шокували первісними розмірами Юпітера: як змінилася планета
TSN
2025-05-22T16:56:03Z
У джунглях знайшли гігантського щура розміром із кота — він залишався невідомим 30 років
TSN
2025-05-22T16:54:41Z
Юпітер колись був удвічі більшим за свій нинішній розмір — вчені відновили ранню історію гіганта
ТСН
2025-05-22T16:53:10Z
Вчені через 500 років відшукали живих нащадків Леонардо да Вінчі
ТСН
2025-05-22T16:53:02Z
Навіщо у прищіпках потрібні маленькі отвори: багато хто здивований
ТСН
2025-05-22T16:50:14Z
Вчені винайшли нанотехнологію для захисту врожаю від ультрафіолету
AgroPortal
2025-05-22T16:00:51Z
У Китаї знайдено всесвітній склад вкрадених iPhone
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T15:51:04Z
Amazon доставлятиме телефони та інші гаджети за допомогою дронів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T11:36:02Z
Tesla втрачає позиції: названо нового лідера на ринку електромобілів у Європі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T17:27:35Z
У Києві помітили новий Lamborghini Urus S
VGorode
2025-05-22T10:12:04Z
Маск анонсував появу перших роботаксі у Техасі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T05:09:15Z
Як зробити так, щоб пральна машина не "стрибала": цікавий спосіб, щоб змусити її стояти нерухомо
ТСН
2025-05-17T20:22:21Z
Зарядити електромобіль стало дорожче: як змінилися ціни
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T17:42:59Z
AWT Bavaria оголошує про відкриття нового інноваційного простору - AWT Studio UNIT.City
Корреспондент
2025-05-16T12:39:48Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
Захищаючи Україну, загинув чемпіон з марафонського бігу Петро Шукалович
TSN
2025-05-22T16:53:55Z
Титулована 25-річна спортсменка померла від раку
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T16:36:15Z
Україна здобула золото на чемпіонаті Європи зі стрибків у воду
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T16:18:26Z
ЗСУ ліквідували кандидата у майстри спорту з лижних перегонів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T13:39:00Z
Українські теніситки дізналися суперниць у першому колі «Ролан Гаррос»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T13:15:56Z
Українські паралімпійці здобули 63 нагороди на чемпіонаті світу з шашок-64
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T12:42:09Z
Суперник збірної України оголосив склад на матчі турніру Canadian Shield
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T12:33:06Z
Дрейк програв $1 млн: на що ставив репер
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T11:48:22Z
Росія остаточно втратила перемогу у медальному заліку Олімпіади-2014
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T11:27:09Z