MY.UAНовини
Народжуваність в Україні може стати найнижчою у світі: песимістичний і оптимістичний сценарії до 2030 року
Народжуваність в Україні може стати найнижчою у світі: песимістичний і оптимістичний сценарії до 2030 року

Народжуваність в Україні може стати найнижчою у світі: песимістичний і оптимістичний сценарії до 2030 року

У порівняні з 2021 роком рівень народжуваності зменшився на 28%.

Низький рівень народжуваності в Україні обговорюють на шпальтах світових ЗМІ. Так видання Wall Street Journal пише, що рівень народжуваності в нашій державі може впасти до найнижчого рівня у світі. Видання зазначає, що кількість новонароджених за перше півріччя цього року була на 28% нижчою, ніж за той же період у довоєнному 2021 році.

Чи дійсно це так, сайт ТСН.ua поцікавився у Світлани Аксьонової, кандидатки економічних наук, провідної наукової співробітниці Інституту демографії та соціальних досліджень імені М. В. Птухи НАНУ.

Народжували за кордоном

Експертка зазначає, що за інформацією Міністерства юстиції, за перше півріччя цього року в Україні народилося близько 93 тисяч немовлят. Якщо ці цифри порівнювати з першим півріччям 2021 року, то зниження кількості новонароджених відбулося на 28%

"Важливо розуміти фактори, які вплинули на зниження народжуваності. Якщо говорити про 2022 рік, то демографи не очікували такого потужного зниження у кількості народжених, яке відбулося. Це було зумовлено низкою причин. Перша – велика кількість вагітних жінок виїхали за кордон і народжували дітей в інших країнах. Тобто, якби не війна, то усі ці народження відбулися б в Україні. Другий фактор – значна частина території України була окупована ворогом. І ми, на жаль, не маємо статистичної інформації щодо народжених з цієї території. Ми не знаємо, де саме народжували жінки. Тобто, маємо статистичний недооблік. А це також вплинуло на те, що ми отримали таку невелику кількість новонароджених саме у 2022 році", – розповідає сайту ТСН.ua Світлана Аксьонова.

Вона додає, якщо порівнювати перше півріччя 2023 року з першим півріччям 2022 року, то зниження народжуваності відбулося на 9%. Це, на думку експерта, свідчить, що частина сімей відкладає народження дитини в очікуванні більш безпечного періоду, коли можна буде це зробити.

Найнижчий показник у світі

Світлана Аксьонова підтверджує ймовірність того, що показник народжуваності в Україні може стати найнижчим у світі.

"Є така ймовірність. Ще до повномасштабного вторгнення Україна була серед країн, які мали найнижчий показник народжуваності у Європі. Доволі низькі показники були у Іспанії, Італії, Португалії, там також були з цим проблеми. Якщо взяти 2021 рік, то в Україні народжувалося 116 дітей у розрахунку на 100 жінок, а, наприклад, в Іспанії цей показник складав 119 дітей на 100 жінок. Тобто різниця була не велика. А, наприклад, у Мальті цей показник складав – 113 дітей на сотню жінок. Тобто у нас був один з найнижчих показників серед європейських країн. Але тут варто підкреслити, що в останнє десятиріччя в багатьох європейських країнах спостерігалося зниження народжуваності. Навіть Франція, яка мала лідерську позицію щодо народжуваності серед європейських країн, отримала зниження народжуваності. Якщо у 2012 році у Франції цей показник був на рівні простого відтворення населення, то у 2021 році там було 184 дитини у розрахунку на 100 жінок. Але 184 у Франції та 116 в Україні – це величезна різниця", –  розповідає Світлана Аксьонова.

По народжуваності вдарив коронавірус

Експертка додає, що для кожної країни були свої причини для зниження народжуваності. А для України останнє десятиріччя було дуже важким - багато факторів наклалися один на одного: економічна нестабільність, політична напруженість, епідемія коронавірусу у 2020-2021 роках.

"Епідеміологічна ситуація була найбільш вразливою для України, бо у 2021 році у більшості європейських країн відбувся невеличкий компенсаційний приріст народжуваності, а в Україні цього не сталося. Так, ми не одні такі. Приросту народжуваності, який пов'язаний з COVID-19, не отримала Іспанія, Італія, Польща. В Україні від COVID-19 у 2021 році померло 86 тисяч людей, що підтверджено статистикою. Тобто у нас коронавірус став на другу сходинку за причиною смертності. Думаю, що багато хто з українців тоді усвідомили наскільки загрозливою є ця хвороба та її наслідки, тому відклали народження дітей. А потім прийшов 2022 рік і війна, та рішення, що народження дітей потрібно знову відкладати". – зазначає Світлана Аксьонова.

Що буде з народжуваністю після війни?

Що буде відбуватися з народжуваністю в Україні у майбутньому, вчені наразі чітко сказати не можуть. Світлана Аксьонова розповідає, що розробляються різні прогнозні сценарії, але всі вони залежать від того, коли закінчиться війна та якою буде політична та економічна ситуація в післявоєнній Україні.

"Якщо відбуваються якісь потрясіння, не лише війна, а й погіршення епідеміологічної ситуації, соціально-економічна криза або якась природна катастрофа – народжуваність на цей період різко знижується. Що ми зараз і спостерігаємо в Україні. А після того, як зникають негативні фактори – закінчується війна, поліпшується соціально-економічна ситуація, то як правило, спостерігається підвищення народжуваності. Воно може відбуватися декілька років, а потім цей процес повертається на свій попередній тренд, який спостерігався до настання негативного впливу, у нашому випадку – до 2022 року – до початку повномасштабного вторгнення. Це узагальнена схема, яка вже спостерігалася в Україні та у різних країнах, які проходили певні потрясіння. Це називається компенсаційний ефект – компенсація того, чого не відбулося, через вплив негативної події", - пояснює сайту ТСН.ua Світлана Аксьонова.

Вчена додає, що під час війни відбувається відкладання народжень і їх реалізація можлива у повоєнний час. Але на скільки вона буде масштабною, ніхто наразі не може сказати.

"Дуже важливо, чи виявлять українці бажання народжувати другу, третю, четверту дитину –  від цього дуже багато залежить. А щодо цього у демографів є дуже великі сумніви. Розробляються різні сценарії, враховуючи різні фактори впливу. Таких сценарії набереться до півсотні: по кожному з них – своя оцінка. Озвучувати їх немає сенсу, бо все може кардинально змінитися", - пояснює вчена.

Песимістичний прогноз

За її словами, є песимістичний сценарій, за яким в Україні після війни не відбудеться зростання народжуваності і навіть може спостерігатися певне зниження. За таким сценарієм рівень народжуваності в Україні може бути не більше 90-100 дітей у розрахунку на сто жінок.

"Після війни в країні залишиться дуже багато невирішених проблем. Ніхто не знає на яких умовах буде закінчена війна. Навіть, якщо вона закінчиться повною перемогою, поруч залишається Росія і безпека буде умовною. Можуть продовжуватися періодичні ракетні удари. Окрім того, у нас дуже багато всього поруйнованого війною, виникнуть житлові проблеми, а також соціальні - з працевлаштуванням, зарплатами. Все це буде істотно впливати на рівень народжуваності", - пояснює Світлана Аксьонова.

Оптимістичний прогноз

За оптимістичним сценарієм рівень народжуваності в Україні може піднятися до 150-160 дітей у розрахунку на сто жінок

"Це непогані показники. Але ми не розглядаємо, що піднімемося до рівня простого відтворення, принаймні, у найближчі 10 років. Навіть при оптимістичному сценарію – багато факторів, які мають негативний вплив на рішення про народження дитини. Тим більше, що у нашій країні поширюється свідоме і відповідальне ставлення до цього. За таких умов українці будуть готові народити одну дитину, а от щодо другої або третьої, будуть вагатися", - роз’яснює Світлана Аксьонова. 

Щоб у українців було бажання ставати батьками другий та третій рази, держава має сформувати комплексну політику щодо підтримки сімей, допомагати у вирішені житлових проблем, сприяти зростанню заробітної плати, подбати про наявність і доступність дитячих садочків, ясел, шкіл аби батьки могли поєднувати роботу та виховання дітей. 

"Поки дуже сумнівно, що народжуваність зросте до рівня простого відтворення до 2030 року. Втім можу сказати, про цікаву тенденцію, в Україні матеріальні питання поступово відходять на другий план, а цінність дитини – підвищується. І це дає надію. Але ми не можемо сказати, що це стало масовою тенденцією. Поки на це сподіватися та розраховувати не варто, але те, що це є, дає надію, що ситуація з народжуваністю у нас поліпшиться", - підсумовує Світлана Аксьонова.

Раніше сайт ТСН.ua розповідав, що після війни в Україні чоловіків стане більше, ніж жінок: вчений пояснив, у чому причина.

Виїдуть мільйони: хто і як буде відбудовувати Україну після війни

Демографічні загрози після війни: жінки можуть залишитися за кордоном, а чоловіки виїдуть до них

Скільки залишиться українців після війни: експерти про скорочення населення та катастрофічне співвідношення жінок і чоловіків

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Кожен хоч раз так робив: фахівці назвали головні помилки в користуванні смартфоном на морозі
InternetUA
2025-02-12T07:10:05Z
Майже 10 місяців у космосі: NASA нарешті поверне на Землю застряглих на орбіті астронавтів
Фокус
2025-02-12T07:06:45Z
Одні з найзагадковіших сумчастих Австралії роками уникали вчених: вони нарешті попалися
Фокус
2025-02-12T07:06:11Z
Що буде, якщо говорити по телефону під час зарядки: наскільки безпечно так робити
InternetUA
2025-02-12T06:43:14Z
Вчені розкривають амбітний план виявлення темної матерії в космосі
Portaltele
2025-02-12T06:28:49Z
Не лише перепади напруги: що насправді шкодить смартфону під час зарядки
InternetUA
2025-02-12T06:22:28Z
У Туреччині виявлено гігантський розлом земної кори завдовжки 1500 кілометрів
ГЛАВКОМ NET
2025-02-12T06:12:06Z
У Таїланді знайшли стародавні скам'янілості тварин у печері
УкраинФорм
2025-02-12T04:09:36Z
MacBook Pro у новому дизайні з OLED-екраном вийде у 2026 році
InternetUA
2025-02-12T04:01:37Z
Буде готовий, поки їдуть гості: як приготувати знаменитий фінський млинець
Telegraf
2025-02-12T07:12:43Z
Печиво з записками: чаруємо других половинок на День закоханих
24tv
2025-02-12T06:39:18Z
Ребус для тих, у кого чудовий зір: треба за 3 секунди знайти цифру 8
GlavRed
2025-02-12T04:27:42Z
Без йоду і прямо в магазині або вдома: як швидко перевірити якість срібла
GlavRed
2025-02-12T04:27:10Z
Гороскоп на завтра 13 лютого: Близнюкам - полегшення, Дівам - сюрприз
GlavRed
2025-02-12T04:27:07Z
Впораєтеся за 10 хвилин: як приготувати трубочки з лаваша з ситною начинкою
Telegraf
2025-02-12T04:15:56Z
Таким позаздрять навіть американці: готуємо ковбойські крильця в пікантному соусі
24tv
2025-02-12T04:09:50Z
Леви досягнуть бажаного успіху: гороскоп на 12 лютого
24tv
2025-02-12T03:00:18Z
14 лютого принесе незабутні моменти: астрологи назвали ТОП-4 знаки зодіаку
GlavRed
2025-02-12T01:27:35Z
У Житомирському районі чоловік у ході конфлікту спалив «Volkswagen Touareg» колишньої співмешканки
Украина Криминальная
2025-02-12T07:12:46Z
Внаслідок удару по Києву загинув чоловік: що про нього відомо
24tv
2025-02-12T07:12:28Z
Поліція заарештувала чотирьох підозрюваних російських операторів програм-вимагачів 8base
InternetUA
2025-02-12T07:01:37Z
У ДСНС розповіли про наслідки ворожої атаки на Київ 12 лютого
TSN
2025-02-12T06:51:11Z
На Дніпропетровщині 42-річний чоловік ножем завдав тяжких травм дружині
Украина Криминальная
2025-02-12T06:42:31Z
У Британії під дитячим майданчиком виявлено майже 200 бомб
ГЛАВКОМ NET
2025-02-12T06:39:14Z
Стався великий розліт уламків: влада розповіла деталі удару по Кривому Рогу
24tv
2025-02-12T06:21:22Z
На Київщині триває ліквідація наслідків масованої ракетної атаки РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-02-12T06:21:13Z
У Кривому Розі масштабні руйнування внаслідок ракетної атаки
ГЛАВКОМ NET
2025-02-12T05:57:05Z
Вінісіус прокоментував чутки про Саудівську Аравію
Football.ua
2025-02-12T06:43:06Z
Евертон — Ліверпуль. Напередодні
Football.ua
2025-02-12T06:40:49Z
Трубін знову перетнеться в Лізі чемпіонів із росіянином: чого чекати від матчу Бенфіка – Монако
24tv
2025-02-12T06:33:02Z
ЧС-2025 з біатлону розпочинає змішана естафета
УкраинФорм
2025-02-12T06:00:01Z
Cрна – про дороговартісного новачка Шахтаря: Йому потрібен час
1News
2025-02-12T05:19:14Z
Селтік — Баварія: прогноз букмекерів на матч Ліги чемпіонів
Football.ua
2025-02-12T05:16:32Z
Українська збірна за день здобула 15 медалей на Іграх Нескорених
УкраинФорм
2025-02-12T05:15:39Z
Україна виборола перші медалі на Іграх Нескорених
УкраинФорм
2025-02-12T02:30:54Z
Футболіста Девіда Бекхема викрили у зв'язках із РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-02-11T23:39:26Z
Морози накрили Україну: як довго протримається "мінус" і де буде найхолодніше
TSN
2025-02-12T07:06:12Z
У школах Сіверськодонецька росіяни пропонують дев'ятикласникам контрактну службу в армії
УкраинФорм
2025-02-12T07:03:35Z
Пам’яті військового льотчика Івана Болотова
УкраинФорм
2025-02-12T07:03:08Z
У КМДА спростували, що транспорт зупинятиметься під час хвилини мовчання
Комсомольская правда
2025-02-12T07:03:08Z
"Маневрова оборона": у ЗСУ розповіли, яка зараз ситуація на Курщині
24tv
2025-02-12T06:57:33Z
Дві області найбільше підморозить. Хто ризикує лишитися без світла на День всіх закоханих
Telegraf
2025-02-12T06:48:18Z
На фронті за добу зафіксували 95 боєзіткнень, з них 30 - на Покровському напрямку
УкраинФорм
2025-02-12T06:39:02Z
В одному з районів Києва частково зникло світло
TSN
2025-02-12T06:36:33Z
Прийшли, побачили, знищили: штурмовики "Скали" зачистили село Піщане під Покровськом
24tv
2025-02-12T06:33:35Z
Вечеря в ресторані чи романтична прогулянка: яке ідеальне побачення для кожного знаку зодіаку
24tv
2025-02-12T07:12:20Z
Режисер Олексій Єсаков: Фільм «Песики» став викликом як для Лесі Нікітюк, так і для мене
Комсомольская правда
2025-02-12T07:04:28Z
"Віч'на'Вічність"
Кино-Театр
2025-02-12T07:00:09Z
Культовий мультфільм повернувся на Netflix: 5 цікавих фактів про "Шрека", яких ви могли не знати
24tv
2025-02-12T06:27:57Z
Молода дружина Цекало продовжує дивувати шанувальників своєю худорбою
GlavRed
2025-02-12T06:27:56Z
Перший погляд на локацію «Аватар 3» — повна протилежність попереднім фільмам
ITC
2025-02-12T05:58:44Z
Український анімаційний фільм «Я померла в Ірпені» отримав нагороду у Франції
ГЛАВКОМ NET
2025-02-12T02:15:49Z
Після семи років разом і народження двох дітей: зірка Володаря перснів одружився
GlavRed
2025-02-12T00:27:41Z
Тарас Цимбалюк різко скинув вагу і показав, який тепер вигляд має
GlavRed
2025-02-12T00:27:02Z
Про відповідальність медійників. Воєнний аспект-2025
Детектор М
2025-02-12T07:01:22Z
Стояв на захисті України з перших днів війни. Згадаймо Бориса Тушаковського
ГЛАВКОМ NET
2025-02-12T07:00:26Z
В Україні створили онлайн-бібліотеку для військових, ветеранів та їхніх родин
Детектор М
2025-02-12T06:57:42Z
В Україні запустили контракти для добровольців 18-24 років: з виплатами до 2 млн грн на рік та правом виїзду за кордон після служби
ITC
2025-02-12T06:55:04Z
«Контракт 18-24»: які бойові посади можуть обіймати молоді добровольці
ГЛАВКОМ NET
2025-02-12T06:48:12Z
Росія запустила 6 балістичних ракет і понад 120 дронів: скільки ворожих цілей знищено
24tv
2025-02-12T06:42:38Z
“Русскій мір” в Африці. Залишки ПВК “Вагнер” у ЦАР перетворилися на звичайних бандитів, вони грабують і тероризують населення
Украина Криминальная
2025-02-12T06:42:13Z
Пенсія по інвалідності у 2025 році: як змінилися виплати
Политека
2025-02-12T06:42:07Z
Стало відомо, скільки українських захисників набули статусу УБД автоматично
Хвиля
2025-02-12T06:36:13Z
Мене ніхто не бʼє: чому виникають синці навіть без травм
24tv
2025-02-12T06:06:39Z
Щоб не кристалізувалося та не гусло: як правильно зберігати відкрите згущене молоко
24tv
2025-02-12T05:24:51Z
Навесні ліки мають подешевшати: що зараз корисно знати, вирушаючи до аптеки
Комсомольская правда
2025-02-12T05:04:03Z
Експерт назвав секрет вживання кави, який допоможе жити довше
ГЛАВКОМ NET
2025-02-12T04:54:37Z
Якщо ви хочете прожити довше, подбайте про свій мозок – і ось як це слід зробити
24tv
2025-02-12T04:24:02Z
Українцям прикриють безкоштовну медицину у Польші
Знай
2025-02-12T04:06:08Z
На Одещині створять п’ять реабілітаційних центрів для постраждалих унаслідок війни
УкраинФорм
2025-02-12T01:48:28Z
Обмежено придатні можуть стати порушниками обліку: чому та як цього уникнути
Telegraf
2025-02-11T23:30:38Z
Науковці з’ясували, у який час доби люди відчувають себе найщасливішими
ГЛАВКОМ NET
2025-02-11T23:09:57Z
Стало відомо, де в Україні дешевше купувати продукти для борщу
AgroNews
2025-02-12T07:07:49Z
Ріпаковий сезон на фініші: які ціни?
Agravery
2025-02-12T07:07:43Z
Україна збільшує торгівлю з Німеччиною
Петр и Мазепа
2025-02-12T07:06:10Z
Нафта дешевшає на тлі зростання запасів у США
УкраинФорм
2025-02-12T07:03:16Z
ПриватБанк списав гроші з картки, яка була заблокованою: "Не отримувала від банку навіть СМС-повідомлень"
Политека
2025-02-12T07:01:18Z
Український експорт до Німеччини зростає та вже суттєво випереджає російський
ZN UA
2025-02-12T06:57:39Z
Чи є в України час на податкові зволікання та щоденні бюджетні втрати?
ZN UA
2025-02-12T06:34:00Z
Курс валют на 12 лютого: скільки коштує долар і євро
AIN
2025-02-12T06:33:07Z
Не всі пенсіонери отримають підвищення пенсії: хто залишиться без індексації у березні та з яких причин
Политека
2025-02-12T06:27:26Z
Чому не можна заправляти авто з увімкненим двигуном: відповідь знають одиниці
GlavRed
2025-02-12T06:42:52Z
Кросовер та сітікар: VinFast готує одразу два електромобілі
AutoGeek
2025-02-12T06:42:02Z
Названо ТОП-10 найпопулярніших в Україні вживаних авто з-за кордону
ЗаРулем
2025-02-12T06:06:09Z
Як запустити двигун авто під час морозу: поради для водіїв
ТСН
2025-02-12T04:48:50Z
Українці масово відмовляються від євроблях: як змінилися смаки водіїв
Хвиля
2025-02-12T04:24:39Z
Заощадити можна понад 8 000 грн на рік: механік назвав секретну кнопку у авто
GlavRed
2025-02-11T22:27:58Z
Як перевірити авто з Європи, США та інших країн за VIN-кодом?
ГЛАВКОМ NET
2025-02-11T20:45:52Z
Більшість не знає: чому не варто використовувати литі диски на авто взимку
GlavRed
2025-02-11T20:27:15Z
Volvo модернізував процес зарядки електромобілів та гібридів
AutoGeek
2025-02-11T19:36:48Z
Вночі РФ атакувала кількома типами ракет і безпілотниками: які цілі вдалось збити і де є "прильоти"
TSN
2025-02-12T07:12:29Z
Зеленський відреагував на нічний удар дронами і балістикою
TSN
2025-02-12T07:06:53Z
Атака на Київ 12 лютого: експерт пояснив, чому РФ вдарила балістикою саме зараз
TSN
2025-02-12T07:06:49Z
"Не в інтересах США": Зеленський попередив про загрозу передачі українських ресурсів ворогам Америки
ZN UA
2025-02-12T07:04:43Z
Трамп побачив в діях Росії надію на завершення війни в Україні. Про що йдеться
Telegraf
2025-02-12T07:03:01Z
США повернули ув'язненого Росією американського вчителя
ГЛАВКОМ NET
2025-02-12T07:00:59Z
Сеул: КНДР поставила Росії артилерійські системи та боєприпаси
Хвиля
2025-02-12T07:00:24Z
«Путін не готується до миру»: Зеленський прокоментував нічну атаку росіян
УкраинФорм
2025-02-12T06:51:02Z
Трамп допустив, що Україна колись може стати "російською"
24tv
2025-02-12T06:48:20Z