MY.UAНовини
Лікар про сезон грипу та ковід: Організм може боротися з будь-якою хворобою. Головне - не заважати
Лікар про сезон грипу та ковід: Організм може боротися з будь-якою хворобою. Головне - не заважати

Лікар про сезон грипу та ковід: Організм може боротися з будь-якою хворобою. Головне - не заважати

Осінь – традиційна пора застуд. Цього року тепла погода трохи відсунула період, коли всі масово почнуть чхати і кашляти, але в МОЗ уже прогнозують, які нові штами грипу на нас чекають, а в Європі тим часом повідомляють, що почастішали випадки захворювання на коронавірус. На жаль, також різко зросла кількість хворих на ковід і на Львівщині.

Що робити для профілактики вірусних хвороб? Як зрозуміти, що ти і твої близькі підхопили вірусні захворювання? Чи можна без теста відрізнити грип від корони? І що робити, якщо все-таки підхопили застуду, грип чи гірше? Про це KP.UA поговорила із терапевтом Русланом Івановичем Добровольським.

“Дотримуйтесь здорового способу життя і добре спіть”

- Руслане Івановичу, як зараз справи із вірусними інфекціями? Чи варто їх боятися?

Руслан Добровольський. Фото: facebook.com/rusiw

– Зараз у нас є така тенденція – лякати людей хворобами. До великої війни всіх лякали ковідом, але коли вона почалася, проблема ковіда раптово зникла з інформаційного поля – і нічого не сталося. Якщо не лякатися, життя триває і все йде своєю чергою.

Безперечно, восени в результаті зміни клімату, вологості, світлових режимів збільшується кількість простудних захворювань - так наш імунітет пристосовується до умов середовища, що змінюється, виробляє імунітет проти інфекцій. І цього року також є віруси, які вражають верхні дихальні шляхи.

У моєму колективі випадків захворювань на респіраторні вірусні інфекції немає: зараз я служу в армії. Коронавірусу тут теж немає. В інших колективах його діагностують ще вчорашніми тестами. Однак є ймовірність, що новий штам коронавірусу дуже зміниться - тоді будуть потрібні вже нові тести. Поки що всі користуються старими.

Наш організм пристосований до того, щоб успішно боротися з усіма вірусами, що потрапляють до нього. Головне - йому не заважати. І якщо сталося захворіти, залишається лише допомогти організму подолати інфекцію.

- Як ви вважаєте, чи треба робити щеплення?

- З щепленням я б не поспішав, ставлюся до них з обережністю. Тим більше, коли йдеться про нові щеплення: ми поки не знаємо їхніх властивостей, короткочасних та довготривалих наслідків для організму, які вони можуть спричинити. Тому щодо рекомендацій утримаюся, щоб не прославитися антивакцинатором.

Відносно грипу, наскільки мені відомо, нових рекомендацій щодо вакцинації не надходило.

У моєму оточенні люди щепилися вакцинами минулого року. Усі бажаючі прищепилися влітку і, відповідно, повинні мати імунітет на осінній період. Поки невідомо, чи співпаде стара вакцина з тим типом грипу, який цього року прийде. Проте жодних критичних ситуацій із респіраторно-вірусними захворюваннями нині у моєму оточенні не було.

- Тобто не треба поспішати з новими щепленнями?

- Судячи з моїх пацієнтів та оточення, із щепленням поспішати не варто. Втім, це дискусійна тема. У нас із колегами був щодо цього диспут. Моя позиція така: зараз у медицині переважає реклама та просування запитів будь-яких фірм. Не завжди щеплення "працюють", та й довгострокові наслідки від них невідомі.

Сьогодні виробляють вакцини, які мають фрагменти вірусів та бактерій. З одного боку, вони безпечні, оскільки мають лише фрагмент бактерії. З іншого - організм виробляє імунітет проти введеної в організм людини частки інфекції. В результаті щеплені люди можуть переносити хворобу безсимптомно, стаючи носіями вірусу.

Що в цей час відбуватиметься із нещепленими людьми? Вони активно перехворіють із соплями та температурою, проведуть вдома тижнів зо два - і знову будуть у строю. Щеплені ж “носитимуть” вірус із собою, тому що у них не буде нормальної імунної відповіді. Більш того, бактерії будуть пристосовуватися до ситуації, що склалася в організмі.

- Чи є спосіб взагалі не хворіти?

- Поради, які я можу дати, добре всім відомі - дотримуватися здорового способу життя, мати нормальне фізичне навантаження, збалансовано харчуватися, одягатися за погодою та стежити за настроєм. Дуже важливо з надією та вірою дивитися вперед.

 

"Рани переможців гояться швидше"

- Чи можна відрізнити звичайну застуду від тієї ж “корони” без тестів? В домашніх умовах.

- Ми знаємо, що особливістю коронавірусу була втрата смаку та нюху. Зараз трапляються як випадки зі втратою нюху-смаку, так і без цієї втрати. Колишня симптоматика стала менш вираженою, проте збереглися симптоми, типові для ГРВІ – слабкість, біль у суглобах, ломота в тілі, підвищення температури. Тому відрізнити коронавірус від ГРВІ без спеціальних тестів не завжди можна.

- Як краще вчинити, якщо довелося захворіти? Ходити на роботу чи краще відпочити вдома?

– Перша імунна відповідь на вірус з'являється на наших слизових оболонках – це імуноглобулін А, який захищає нас від чужорідного втручання.

Якщо він не впорався зі своєю функцією, антиген потрапляє далі в організм – починають вмикатися інші фактори імунітету. Як правило, це відбувається після п'ятого-сьомого дня з початку захворювання.
Мінімум 5-7 днів потрібно організму для того, щоб він почав активно боротися із хворобою. У цей період рекомендовано утриматися від фізичного та стресового навантаження. Найкраще залишитися вдома і просто полежати у ліжку кілька днів. Також важливо пити велику кількість рідини, щоб допомагати організму очищатися.

Не забуваємо у такі періоди про вітаміни. Щоб підвищити кількість вітаміну С, необхідного для боротьби з вірусними інфекціями, вживайте калину, малину, шипшину, лимон, кислу капусту, гранат. Звичні нам продукти допомагають боротися з інфекцією.

- Тобто не треба лякатися ГРВІ, ковіда та грипу, а краще повноцінно перехворіти, підлікуватися вдома – і знову повернутись до звичного життя.

- Так. Крім того, не слід забувати, що рани переможців гояться швидше, ніж рани переможених. Віра у свої сили та віра у життя завжди позитивно позначається на всіх сферах життя, включаючи одужання.

– Нещодавно почула від лікаря: майже на 90 відсотків перебіг хвороби залежить від емоційного стану людини. Чим він кращий, тим легше проходить хвороба. Ви погодилися б з таким сміливим твердженням?

- Складно говорити про відсотки, проте піднесений стан духу у людини викликає певний набір гормонів – вони впливають на обмін речовин. Залежно від настрою ми дихаємо інакше, постава змінюється, обмін речовин. Наш стан безпосередньо впливає на імунітет та на нашу імунну відповідь.

Щодо цього є безліч досліджень. Спостерігали за групою людей, які ходили до церкви. Похід у храм у віруючих викликав емоційне піднесення - і ми отримували меншу захворюваність. Результату можна досягти, вирушивши на концерт класичної музики - позитивні враження та емоції покращують емоційний та гормональний стан людини.

Те саме відбувається при нормальному фізичному навантаженні, ми відчуваємо емоційне піднесення - в організмі виділяються гормони і речовини, що стимулюють життєві сили організму. Поліпшується імунітет, хвороба проходить швидше.

Загалом наш організм має кілька ліній оборони. Є специфічний імунітет проти якогось вірусу, наприклад, проти грипу. А є неспецифічний імунітет – він бореться з усіма хворобами.

Наприклад, існують антибіотики, які діють проти певної групи бактерій, прицільно. Коли ми робимо щеплення проти грипу чи сказу, також отримуємо специфічний імунітет проти конкретної хвороби.

Є неспецифічний імунітет – він воює з усіма захворюваннями. Багато в чому неспецифічний імунітет залежить від нашого харчування, способу життя, нормального відпочинку, звичайного сну – всі ці фактори впливають на наше самопочуття.

Тому не треба боятися ГРВІ і навіть "корони". Зберігайте позитивний настрій. Дотримуйтесь здорового способу життя, приділіть більше часу сну. Наш організм здатний боротися із будь-якою хворобою. Головне - йому не заважати.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Складно переживаю, – дружина Євгена Кота розповіла про погіршення самопочуття та хворобу доньки
24tv
2024-09-29T13:27:05Z
Український фільм «Ти – Космос» здобув головну нагороду кінофестивалю у Страсбурзі
Детектор М
2024-09-29T13:13:58Z
Дружина Кота показалася з 2-місячною донечкою в лікарні й назвала її діагноз: "Дуже переживаю"
TSN
2024-09-29T13:09:09Z
Doja Cat на фестивалі Global Citizen виступила у сукні від FROLOV і нагадала про війну в Україні
Комсомольская правда
2024-09-29T12:37:52Z
Син легендарного Стівена Спілберга розповів про улюблену відеогру батька
24tv
2024-09-29T12:33:42Z
"На межі розлучення": у путіністів Тарзана і Наташі Корольової почалися проблеми
GlavRed
2024-09-29T12:27:31Z
Ексучасник гурту Dzidzio висловився про соліста Хому та чи спілкується з ним після розпаду колективу
TSN
2024-09-29T12:09:41Z
Переможець Нацвідбору на Дитяче Євробачення-2024 встановив рекорд серед учасників конкурсу
24tv
2024-09-29T11:48:27Z
Тарас Тополя показався з Alyosha та сином і розсекретив, який приємний сюрприз вони йому зробили
TSN
2024-09-29T11:46:53Z
Єврокомісар закликав країни ЄС накопичити запаси снарядів, щоби бути готовими до ймовірної війни
УкраинФорм
2024-09-23T15:00:59Z
«Україна ніколи не переможе Росію»: кандидат у канцлери ФРН видав дивну заяву
GlavRed
2024-09-29T13:27:54Z
Потужні пожежі після нальоту: дрони могли атакувати військовий аеродром на півдні РФ
GlavRed
2024-09-29T13:27:33Z
Що чекає на армію Путіна після ударів по арсеналах: у Британії зробили прогноз
GlavRed
2024-09-29T13:27:14Z
Норвегія розглядає можливість будівництва паркану на кордоні з Росією
УкраинФорм
2024-09-29T13:24:11Z
У 2025-му Дуда постане перед судом за зневагу до поляків: говорив про "свиней"
Европейская правда
2024-09-29T13:21:52Z
Іран погрожує війною на Близькому Сході після вбивства Насралли
TSN
2024-09-29T13:21:24Z
Вступ України до ЄС під загрозою: як Волинська трагедія впливає на польсько-українські відносини
360ua.news
2024-09-29T13:18:29Z
Хусити запустили ракету в напрямку аеропорту, де перебував літак Нетаньягу, – ЗМІ
24tv
2024-09-29T13:09:56Z
Як електронні сигарети шкодять вашому здоров'ю і які захворювання провокують
24tv
2024-09-29T13:24:34Z
Як перемогти низький тиск: рекомендації лікаря
TSN
2024-09-29T11:45:22Z
Так краще не робити: стало відомо, чому не можна спати з відкритим вікном навіть влітку
TSN
2024-09-29T09:33:58Z
Вздуття, акне, втома і не тільки: лікарі назвали десять ознак, що ви вживаєте надто багато сиру
TSN
2024-09-29T09:33:10Z
Верше в світі вилікували діабет I типу у 25-річної жінки
24tv
2024-09-29T09:27:31Z
Як насправді потрібно їсти яблука: експерти розкрили неймовірну користь для здоров'я
GlavRed
2024-09-29T08:27:40Z
Моя дружина їла щось бридке і волохате, – чоловік поділився незвичайною проблемою у сім'ї
24tv
2024-09-29T08:15:04Z
Будете здивовані: що буде, якщо змішати сіль та оцет у склянці
TSN
2024-09-29T07:18:31Z
Гладкі чи худорляві люди живуть довше: ви будете здивовані
TSN
2024-09-29T07:18:13Z
Екскомандир 72-ї бригади, яка обороняє Вугледар, прокоментував своє звільнення
ГЛАВКОМ NET
2024-09-29T13:31:32Z
Не лише Вугледар: на кількох ділянках східного фронту загострюються бої
24tv
2024-09-29T13:30:47Z
Окупанти скинули вибухівку на автобуси з цивільними у Херсоні
24tv
2024-09-29T13:00:22Z
Партизани розвідали базу мотострілецької бригади ЗС РФ на Донеччині: що вони там виявили
TSN
2024-09-29T12:51:30Z
В окупованому Криму масові облави на чоловіків: що відбувається
TSN
2024-09-29T12:33:47Z
Погода сприяє пізнім культурам
AgroPortal
2024-09-29T12:30:40Z
"Змінила перебіг війни": у Forbes проаналізували, як ЗСУ вдалося здійснити операцію на Курщині
24tv
2024-09-29T12:18:30Z
В Україні є знеструмлення у шести областях: що відбувається в енергосистемі 29 вересня
TSN
2024-09-29T12:09:27Z
У понеділок в Україні до +25°, у Карпатах мокрий сніг
УкраинФорм
2024-09-29T12:07:09Z
Торіно — Лаціо 2:3 Відео голів та огляд матчу Серії А
Football.ua
2024-09-29T13:01:38Z
Драмбаєв – про поразку від Олександрії: У нас все виходило, окрім реалізації моментів
Football.ua
2024-09-29T12:39:39Z
Росіянку принизили на турнірі UFC: відео божевільної перемоги аргентинки
24tv
2024-09-29T12:33:09Z
Крушинський – про поєдинок із Карпатами: Ця перемога точно не була дуже легкою
Football.ua
2024-09-29T12:27:52Z
Лаціо після перемоги над Динамо влаштував гольову перестрілку з Торіно
Football.ua
2024-09-29T12:27:02Z
Оболонь переграла Інгулець у битві аутсайдерів УПЛ
Football.ua
2024-09-29T12:07:30Z
Динамівці запалюють в Ізраїлі: відео ефектних голів
24tv
2024-09-29T12:00:51Z
«Оболонь» перемогла «Інгулець» у чемпіонаті УПЛ
УкраинФорм
2024-09-29T12:00:19Z
Ндомбазі: Знаю, що в УПЛ грали видатні футболісти
Football.ua
2024-09-29T11:38:24Z
Перші плавучі електростанції в Україні: які міста можуть отримати альтернативні джерела енергії
InternetUA
2024-09-29T13:31:28Z
Молоко-сировина подорожчало в Україні під впливом збільшення обсягів експорту
24tv
2024-09-29T13:15:54Z
Зростання цін на електроенергію: нардепка зробила важливу заяву
Знай
2024-09-29T13:06:28Z
«Укрзалізниця» втратила 173 машиністів та найняла лише двох
Петр и Мазепа
2024-09-29T13:01:30Z
Долар буде коливатись: з понеділка обмінники готуються суттєво переписувати курс валют
Политека
2024-09-29T13:01:10Z
ADM купує завод із переробки не ГМ сої в Угорщині
AgroPortal
2024-09-29T13:00:44Z
Укрзалізниця відновила рух поїздів на станції Запоріжжя-1
УкраинФорм
2024-09-29T12:09:13Z
Іпотека для українців в Іспанії: які її умови і чому це вигідно
TSN
2024-09-29T11:46:31Z
Голова ДТЕК обговорив з міжнародними партнерами посилення енергобезпеки України
TSN
2024-09-29T11:45:59Z
Росіяни атакували FPV-дронами залізничну станцію на Сумщині, троє поранених
УкраинФорм
2024-09-29T13:16:35Z
Налякана, але неушкоджена: у Запоріжжі зі зруйнованої багатоповерхівки врятували кішку
24tv
2024-09-29T12:54:56Z
Війська РФ обстріляли Благовіщенське на Херсонщині, є поранений
УкраинФорм
2024-09-29T12:51:42Z
Пожежа на заводі Tata в Індії зупинила виробництво iPhone
InternetUA
2024-09-29T12:34:31Z
На Полтавщині водій на Kia збив на смерть електровелосипедиста
Украина Криминальная
2024-09-29T12:15:13Z
У Непалі кількість загиблих внаслідок повеней зросла до 100
УкраинФорм
2024-09-29T11:45:55Z
Зазнав поранення під час розмінування 10 вересня: помер сапер ДСНС Дніпропетровщини
24tv
2024-09-29T11:45:00Z
На грецькому Криті загинув німецький турист
Европейская правда
2024-09-29T11:43:38Z
Росіяни вдарили КАБами по Одноробівці на Харківщині - поранені дві жінки
УкраинФорм
2024-09-29T11:39:06Z
The Atlantic: чому прогнози про швидку поразку України не справдились
Хвиля
2024-09-29T13:30:22Z
Як Росія вбивала своїх солдатів у Вовчанському агрегатному заводі. Деталі від ГУР
ГЛАВКОМ NET
2024-09-29T13:27:21Z
Стіни мого серця вщент зруйновані, – Маша Єфросиніна відреагувала на російські удари по Україні
24tv
2024-09-29T13:21:03Z
Пара самостійно робить капітальний ремонт у "найгіршому будинку на вулиці": результати вражають
24tv
2024-09-29T13:15:52Z
Дії України масштабуються: яка зброя допоможе Силам оборони ефективніше бити по об'єктах ворога
24tv
2024-09-29T13:03:15Z
Дмитро Феліксов – про концерти Klavdia Petrivna, співпрацю з Вакарчуком та популяризацію читання
Комсомольская правда
2024-09-29T13:02:33Z
Українські учні за кордоном: скільки вчаться у рідних школах, скільки - в іноземних
24tv
2024-09-29T12:54:12Z
Запускають у виняткових випадках: що "Кинджали" шукають у Старокостянтинові
24tv
2024-09-29T12:54:06Z
Після місяця на відстані: Тарас Тополя зустрівся з дружиною та дітьми
24tv
2024-09-29T12:33:54Z
Рецепт знаменитого коктейлю "Aperol Spritz": барменка показала, як все відміряти пальцями
24tv
2024-09-29T13:15:56Z
Борщ приготується швидше і буде смачнішим: рецепт консервованого буряка
Знай
2024-09-29T12:51:46Z
І поїсти, і попити: в Австралії створили смачні їстівні чашки для кави
24tv
2024-09-29T12:39:54Z
Протипоказані після 50 років: стилісти назвали кольори волосся, які старять
TSN
2024-09-29T12:33:38Z
Як правильно садити цибулю восени: господині поділились хитрощами щедрого врожаю
Политека
2024-09-29T12:30:26Z
Як очистити крани від вапняного нальоту: жінка показала лайфхак із свічкою
GlavRed
2024-09-29T12:27:35Z
Названо 5 речей, які допоможуть зберегти ясний розум та гарну пам’ять до глибокої старості
TSN
2024-09-29T12:18:01Z
Фермерка з Вінниччини вирощує 35 оригінальних сортів перцю: від гострого "вишитого" до солодкого до морозива
Комсомольская правда
2024-09-29T12:01:21Z
Замість пирога: "Мастер Шеф" Хіменес-Браво дав рецепт смачної закуски з помідорами
Политека
2024-09-29T12:00:03Z
Про проблеми АКПП та присадки для їх вирішення
AutoCentre
2024-09-29T13:09:16Z
В Україні з'явився екстремальний 800-сильний "Гелендваген" для бездоріжжя
Фокус
2024-09-29T10:57:56Z
«Всі сучасні авто лайно»: Джеремі Кларксон з Top Gear та The Grand Tour підсумував свої погляди
ITC
2024-09-29T10:17:06Z
Hyundai, Kia та Samsung спільно розробляють конкурента Apple CarPlay
AutoCentre
2024-09-29T07:04:58Z
Опубліковано шпигунські фотографії BYD Han L
Portaltele
2024-09-29T06:13:44Z
Школярі створюють новий ШІ, щоб допомогти автомобілям вчасно реагувати на тварин
24tv
2024-09-28T14:06:37Z
Японська компанія представила електричний кран у вигляді гігантського скорпіона
24tv
2024-09-28T09:02:11Z
В Україні розпочнуть бронювати пікапи Isuzu D-Max
AutoCentre
2024-09-28T09:01:25Z
Незвичайний 18-річний пікап Chevrolet майже без пробігу виставили на продаж
AutoCentre
2024-09-28T07:09:43Z
Gemini Live з’являється на деяких пристроях Xiaomi
Portaltele
2024-09-29T13:16:16Z
Нова технологія BMRT виявляє вибухівку і вогнепальну зброю крізь стіни
InternetUA
2024-09-29T13:01:36Z
ESA вирішило знищити свій супутник одразу після запуску на орбіту
Portaltele
2024-09-29T12:16:23Z
8 ідей дизайну стіни за телевізором, яким можна позаздрити
24tv
2024-09-29T12:09:29Z
У Китаї встановили рекорд: 7598 дронів одночасно запущено у небо
InternetUA
2024-09-29T11:31:33Z
Ubisoft починає повномасштабну розробку The Division 3 – гру анонсували ще у 2023 році
24tv
2024-09-29T11:03:02Z
Смарт-телевізори Samsung та LG роблять приховані скріншоти
InternetUA
2024-09-29T11:01:16Z
Жителі Землі зможуть побачити 2 жовтня сонячне затемнення - де можна подивитися
Комсомольская правда
2024-09-29T10:49:09Z
Розкрито характеристики смартфона Samsung Galaxy A16
InternetUA
2024-09-29T10:31:30Z