MY.UAНовини
Сепаратизм, російська мова й "ісконні землі": чи буде війна Росії за Північ Казахстану
Сепаратизм, російська мова й "ісконні землі": чи буде війна Росії за Північ Казахстану

Сепаратизм, російська мова й "ісконні землі": чи буде війна Росії за Північ Казахстану

Ситуація в Казахстані сьогодні нагадує 2013 рік перед вторгненням Росії в Україну. Фокус знайшов паралелі в сучасній історії двох країн і розбиратиметься, чи буде нова війна — за Північний Казахстан.

Їх було три: Україна, Білорусь, Казахстан. Саме ці країни в перші десятиліття після розпаду СРСР Росія обрала як базу для відновлення імперії. Причин багато — від ядерного статусу до потужної економічної бази цих держав.

Врешті Білорусь Росії вдалося поглинути, Україна виявилася готовою на все, щоб розпрощатися з "любим братом", навіть воювати. Казахстан поки продовжує залишатися на роздоріжжі, проводячи зовнішню політику на кшталт тієї, яку свого часу другий президент України назвав "політикою багатовекторності".

Багато хто в самому Казахстані називає сучасний період у країні "казахським 2013 роком", тобто роком перед початком російської агресії в Україну.

Фокус вирішив дати відповіді на питання: чи загрожує Казахстану найближчим часом вторгнення військ РФ і яка загалом зараз політична ситуація в найбільшій колишній російській колонії.

Україна та Казахстан: паралелі історії

В історії України та Казахстану справді багато спільного. Обидві країни були загарбані Російською імперією у XVIII столітті під приводом захисту від інших імперій. Обидвом народам імперська влада намагалася стерти історію. Лише українцям нав’язувалася ідея "одного народу", а казахам зі зрозумілих причин нав’язувалася інша концепція — відсутність будь-якої цивілізації на цих землях до приходу росіян.

Свої сьогоднішні кордони Казахстан отримав у радянський період. Тому теза, що його "створив Ленін" (Казахська РСР була утворена вже в сталінський період, проте концептуально це суті не змінює) теж може легко сюди застосуватися. По суті, географічно від Болгарії і до Маньчжурії тягнеться один великий Євразійський степ. До XX століття на цій території технологічно не було можливості провести будь-які кордони, тому любителям переписувати карти з Москви справді є де розгулятися.

Знищили скотарство, зате підняли цілину

У 30-ті роки сталінська колективізація теж призвела до голоду в Казахстані. Фактично винищувалося традиційне господарство цього народу — кочове скотарство.

У другій половині XX ст. Казахстан пережив освоєння цілини та промислову розбудову. В степу повиростали цілі міста. Ці процеси певною мірою можна порівняти з розвитком країн Перської затоки кількома десятиліттями пізніше, де в пустелі виростали мегаполіси з дорогами, хмарочосами й іншою сучасною інфраструктурою. У Казахстані теж знайшли значні поклади нафти. На території країни споруджено знаменитий космодром "Байконур". Водночас у Семипалатинську проводилися експерименти з випробування ядерної зброї, від яких постраждали десятки тисяч людей. У Казахстані пам’ятають про цей злочин проти їхнього народу. Тож радянське минуле в державі оцінюють, м'яко кажучи, неоднозначно.

Населений пункт

Регіон

Населення (у т.ч. етнічні росіяни)

Економіка міста

Особливості (за наявності) господарства регіону

Уральськ

Західно-Казахська область.

233 тис. осіб (бл. 50 тис – росіяни)

Обробна промисловість. Єдиний у світі завод, який переробляє лакричний корінь – його екстракт використовується у хімічній та фармацевтичній промисловості

Регіон славиться видобутком нафти. Найбільше підриємство – італійський консорціум KPO

Павлодар

Павлодарська область

367 тис. осіб (бл. 135 тис – росіяни

Легка та переробна промисловість. Нафтохімічний завод

Вугледобувна та металоообробна промисловість, Енергетика

Казалинськ

Кизил-Ординська область

7 тисяч осіб

Місто практично вимерло після обміління Амудар’ї

 

Байконур

Статус міста – закрите адміністративно-територіальне утворення. Мера призначає президент РФ із затвердженням президента Казахстана. Силові та адміністративні органи – російські

75 тисяч осіб (бл. 25 тис. осіб – росіяни)

 

Космодром. Місто оточене блокпостами. В’їзд та виїзд тільки через КПП

 

Семей (Семипалатинськ)

Абайська область

350 тис. осіб (росіяни – бл. 80 тис.)

Траснпортний вузол. Переробна промисловість. Автобусний, кабельний заводи.

 

Актобе

Актюбинська область

500 тис. осіб (бл. 100 тис. осіб – росіяни)

Переробна, харчова промисловість. Є елементом транспортного коридору Китай-Європа.

Регіон багатий на родовища нафти та газу

Караганда

Карагандинська область

498 тис. населення (бл.  200 тис. – росіяни)

Один з промислових центрів Казахстану. Переробна, машинобудівна та харчова промисловість. Найбільші підприємтва – заводи та шахти групи ArcelorMittal

В регіоні розташована спеціальна економічна зона

"М'яка сила" та п'ята колона Кремля в Казахстані

Тут знову напрошуються аналогії з українською історією. В роки освоєння цілини та індустріалізації Казахстану на його територію прибула чимала кількість російськомовного населення. Росіяни переселялися на ці території з часів їх завоювання, але з середини XX ст. цей процес став масовим. Таким чином, утворилися цілі регіони компактного проживання не просто російськомовних казахів, а етнічних росіян. Так у 1989 році казахи становили лише 39,7% від населення країни. А зараз етнічними казахами себе вважають близько 70% населення або 14 млн осіб.

Старше покоління етнічних росіян не бажає реінтегруватися в казахське суспільство. Алматинський політолог Дос Кушим називає казахське суспільство та російський етнічний анклав у ньому "двома різними світами". Із 19 мільйонів населення Казахстану, близько 3 млн становлять росіяни. Близько 15% з них проживають у столиці радянського Казахстану — місті Алмати. Решта росіян розсіяна по півночі країни, тобто зі тсорони РФ. Все ж за роки незалежності етнічні пропорції змінилися на корсть казахів; росіяни становлять більшість населення лише в одному регіоні країни — Північно-казахстанській області (росіяни становлять близько половини населення регіону). Ця область є однією із найдепресивніших в карїні. її частка в економіці станвоить лише 1,6% ВВП. Зараз в Казахстані налічується 22 міста із чисельністю населення понад 100 тисяч осіб. З них у чотирьох більшість наслення становлять етнічні росіяни — це Усть-Каменогорськ, Петропавловськ, Теміртау, і Рудне. В усіх росіяни становлять трохи більше половини населення.

Казахстан зараз знаходиться в "українському 2013 році"
Фото: Фокус

Казахський політичний оглядач Марлен Зиманов відзначає, що хоча молоде покоління етнічних росіян, які народилися у незалежному Казахстані намагається повноцінно інтегруватися в казахське суспільство, старше покоління в основному залишається адептами радянської історико-культурної парадигми.

Також він відзначає зростання у країні третьої групи етнічних росіян – тих, хто іммігрував після початку прямої російської агресії проти України. В Казахстані досі доволі сильні позиції займає російська мова, зокрема в освіті. На пострадянському просторі лише Білорусь випереджає Казахстан за кількістю учнів, які здобувають освіту російською мовою – близько 30% від загальної кількості учнів.

Кремлівським "стратегам" навіть не потрібно було витягувати нових методичок. Вони стали просувати ту ж історію про "утиски російськомовних", "агресивних націоналістів", на цей раз казахських та "історичні землі". Варто відзначити, що уряд проводить політику заохочення переселення людей з півдня країни (де проживають в основному етнічні казахи) у північні області

Замість партійної еліти – три казахські жузи

Зі здобуттям незалежності країну очолила колишня комуністична еліта. Проте з часом суспільний лад усе більше повертався до свого традиційного укладу – поділу на три жузи, який веде свої корені ще із часів середньовіччя. Китайський дослідник політичних процесів у Казахстані Хаомінг Лі відзначає, що з самого здобуття незалежності у 1991 році у країні проглядалися суперечності між жузовим способом організації суспільства та нав’язаною більшовиками партійно-апаратною системою. Жузи існували й в радянський період, проте радянська влада всіляко намагалася зламати цю систему. За три десятиліття незалежності суперечності лише посилювалися і торкалися усіх сфер суспільного життя від економічного до культурного. Врешті боротьба жузів за домінування стало однією з причин соціального вибуху, що стався в державі в січні 2022 року. Обидва способи існували у симбіозі із намаганням побудувати громадянське суспільство, яке б вело спосіб життя, схожий до європейського.

"Геть від Москви", ближче до Китаю: казахський шлях

Варто відзначити ключову відмінність Казахстану від України – вона географічна. Все ж більшість території країни знаходиться в Азії. Тому європейська інтеграція для Казахстану була малоймовірна. "Геть від Москви" у виконанні Астани (так знову називається казахська столиця) полягало у співпраці зі США, які були світовим гегемоном на рубежі тисячоліть. Це співробітництво полягало у допуску транснаціональних корпорацій до частини природних ресурсів Казахстану. Проте із піднесенням КНР ситуація змінилася.

Важливо 100 років СРСР. Як українці зіпсували свято Путіну

Китай все більше і більше ставав економічним гегемоном в регіоні. Його політика м’якої сили розповсюджувалася і на Казахстан. Ситуація суттєво змінилася у 2013 році, коли саме у казахському університеті новообраний на той час лідер КНР Сі Цзіньпін вперше заявив про свою нову ініціативу відновлення древнього Шовкового шляху. Тоді це багатьом здавалося просто базованою на ностальгії демагогією. Проте за наступні десять років ця ініціатива, яка отримала назву "Один пояс – один шлях" стала наймасштабнішим глобальним проектом. Як давній шовковий шлях проходив, зокрема і казахським степом (у найкращі часи було дві гілки), так і сучасний транспортний коридор Китаю в Європу може проходити й через Казахстан або… Росію.

Чому РФ бачить у Казахстані конкурента, а США та Китай — партнера

Так Казахстан з об'єкта імперського ресентименту став логістичним конкурентом Москви. Контроль за цією державою став не просто рожевою мрією мешканців Кремля, а важливим фактором логістичного потенціалу Російської Федерації. З іншої сторони КНР хотів би транспортувати свої товари через більш контрольовану та лояльну територію, ніж та якою являється норовлива та важко передбачувана РФ. І тут геополітичний трикутник замикається, адже США явно не бажають надмірного посилення КНР. Одним з факторів піднесення Вашингтона історично був контроль за логістикою (в основному морською, але сухопутні коридори теж ніхто не скасовував). Таким чином географічне розташування Казахстану стало як потенційним фактором його піднесення та розвитку, так і можливою причиною загибелі. В історії таке трапляється не вперше.

Якщо США та КНР мають достатньо економічних "пряників", то основний "товар", який РФ пропонує своїм союзникам – це безпека. А цінність такого продукту різко зростає у нестабільний період, тож цілі та завдання Москви більш ніж зрозумілі. Казахський політтехнолог Діна Шайхіслам відзначає посилення сепаратиських ідей в інформаційному просторі країни з 2020 року. Вона вважає пояснює це бажанням РФ дестабілізувати ситуацію в регіоні.

Сі Цзіньпін гарантує

Проте у збереженні територіальної цілісності Казахстану важливу роль відіграє фактор, про який уже згадувалося вище – той самий, що відрізняє ситуацію в Казахстані від української. Це географічне положення та набір союзників. Логістичний потенціал Казахстану є важливим фактором економічного розвитку КНР, відтак у Пекіні зацікавлені якщо не у повному контролі за логістичним коридором, то принаймні, щоб його не контролювала Москва.

Сі Цзіньпін у Казахстані
Фото: Getty Images

У вересні 2022 року Сі Цзіньпін заявив про гарантію територіальної цілісності держави. Також про важливість логістичного коридору говорить той факт, що саме напередодні візиту лідера КНР Сі Цзіньпіна до Москви у казахському місті Петрозаводськ малочисельна сепаратистська група проголосила про утворення "народної республіки" та відділення від Казахстану. Такий собі козир на переговорах. Проте зрозуміло, що жодних успіхів він принести не міг.

Річ у тому, що попри значну кількість російськомовного населення, яке місцями доволі компактно проживає на півночі країни, сепаратизм як явище рідко заходить далі дивану перед телевізором. Місцеві оглядачі називають місцевих прихильників РФ скоріш дивакам, ніж реальною загрозою. Так само до них ставляться і представники влади.

В цьому аспекті можна сміливо проводити аналогію з Україною напередодні доленосних подій у Криму та на Донбасі. Без підтримки ззовні жодний сепаратистський рух не мав шансів на успіх.

Тож якщо ми говоримо, що Казахстан зараз знаходиться в "українському 2013 році", то чи варто очікувати вторгнення наступного року (хоча б і завуальованого під гібридну війну)?

Скоріш за все, ні. По-перше, коли ми говоримо про 2013 рік, то це доволі умовно. І ці процеси можуть тягнутися роками. Але є два фактори, які унеможливлюють російське вторгнення до Казахстану.

  • Перший – це сама РФ. Агресії проти України передувала успішна кампанія в Грузії, яка не просто надихнула Кремль на подальші дії, а й стала генеральною репетицією зовнішньої агресії. Було ретельно вивчено ґрунт, виявлено усі підводні камені, які супроводжують міжнародну дипломатію в такому випадку. Агресія проти України ж обернулася для Москви крахом із важкопрогнозованим майбутнім для самої Росії. Іншими словами зараз Москві просто не до експансій в інші країни.
  • Інший аспект – гарантії КНР. І тут ми наближаємося до висновків, які можуть суттєво змістити крен у світовій міжнародній політиці. Адже до 2022 року більшість аналітиків визнали б, що за аналогічних обставин Кремль би обрав між Україною та Казахстаном саме агресію до Казахстану. Інше питання, що обставини не були аналогічними, адже станом на зиму 2022 року казахська влада видавалася цілко лояльною Кремлю. А причиною було те, що Україна – це таки Європа. А агресію в Азії "ніхто й не помітить".

Проте реальний хід історії демонструє зворотне. Виявилося, що країна, яка дружить з КНР, має суттєвіші гарантії безпеки, ніж держава народ якої обрав інтеграцію у західне суспільство.

Казахстан не має союзницьких зобов’язань з КНР, тому аналогія з НАТО чи Південною Кореєю в цьому випадку недоцільна. Тут питання саме морального лідерства без жодних зобов’язань.

Китай може своїм словом вберегти від нападу агресивного неадекватного сусіда лояльну до себе країну. Колективний Захід залишив у пазурах імперського ресентименту націю, де саме громадянське суспільство обрало свій вектор розвитку. Якщо ці фактори знайдуть підтвердження серед людей, що приймають рішення у міжнародній політиці, то це буде справжній дипломатичний землетрус. Адже тоді справді Азія стає центром розвитку людства, а десь там на задвірках цивілізації у Європі продовжуються війни за території.

Важливо Нова історія від Путіна: яку перемогу та території відібрали у Росії 1917 року і як було насправді
Теги за темою
Россия
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Збиток - 76 мільярдів: Україна підірвала російський газопровід - Bloomberg
GlavRed
2025-07-11T22:15:57Z
В Україні збитки довкіллю від війни сягнули €108 мільярдів
УкраинФорм
2025-07-11T20:15:58Z
Чи можна щось будувати на землях власного паю
24tv
2025-07-11T19:03:56Z
Дефіцит продуктів у Харкові: на що рекордно зростуть ціни
Политека
2025-07-11T19:00:32Z
Mazda випустила дві ідентичні моделі SUV, але запевняє, що кожна знайде свого покупця
Топ Жир
2025-07-11T18:48:45Z
Bitcoin перевищив позначку в $118 000
Portaltele
2025-07-11T18:42:05Z
Україна уклала низку угод щодо післявоєнного відновлення на понад 5 млрд євро
Лига
2025-07-11T18:30:08Z
Українська компанія Headway залучила інвестиції від фонду, який інвестував у Spotify та Slack
24tv
2025-07-11T18:15:51Z
В Україні водіям загрожує позбавлення прав на півроку: названо причину
Хвиля
2025-07-11T18:06:38Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Як щоденні звички псують ваші зуби — пояснення експерта
TSN
2025-07-11T20:06:07Z
Темний шоколад і зелений чай можуть діяти як ліки від гіпертонії
360ua.news
2025-07-11T19:15:07Z
Як почистити зволожувач повітря, щоб запобігти росту цвілі та бактерій
24tv
2025-07-11T19:03:21Z
Ось чому жовтіють зуби: ви робите 5 помилок, але їх можна легко усунути
24tv
2025-07-11T18:57:35Z
Мігрень на зміну погоди: що робити, коли головний біль атакує
TSN
2025-07-11T18:48:08Z
Тривожність у понеділок — не тільки про роботу, як це впливає на здоров’я
360ua.news
2025-07-11T18:27:22Z
Не 10 тисяч: скільки насправді кроків треба ходити щодня
GlavRed
2025-07-11T17:27:11Z
Колишнього політв'язня забрав ТЦК відразу після повернення в Україну: в ОК "Південь" пояснили ситуацію
Telegraf
2025-07-11T22:45:55Z
Заступник директора ФБР може залишити посаду через незгоду щодо справи Епштейна – ЗМІ
УкраинФорм
2025-07-11T22:45:50Z
Одна з країн заявила про загрозливу активність Росії під водою та в космосі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T22:42:06Z
Генсек ООН рішуче засудив останні атаки хуситів на торговельні судна в Червоному морі
УкраинФорм
2025-07-11T22:24:20Z
Сибіга провів зустріч із представниками Конгресу США: говорили про санкції та оборонну співпрацю
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T22:15:02Z
Норвегія приєдналася до ініціативи підтримки кіберзахисту України
УкраинФорм
2025-07-11T22:09:51Z
«Гаманець Януковича» отримав заочну підозру за розкрадання українських надр
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T21:39:52Z
Російська агресія не зупинить процес набуття Україною членства в ЄС - єврокомісарка з розширення
УкраинФорм
2025-07-11T21:27:30Z
Комітет Сенату США схвалив оборонний бюджет з $500 млн для України
Европейская правда
2025-07-11T21:06:20Z
Із фрагментами ракет: на Одещині влада скинула відходи після удару РФ на територію водного фонду
Фокус
2025-07-11T22:36:02Z
Клінінгова компанія не допоможе
Gazeta UA
2025-07-11T22:09:57Z
Війна, день 1234. Україна уразила авіаційний завод у московській області, де збирають російські винищувачі МіГ-29 та МіГ-35
Football.ua
2025-07-11T22:01:02Z
Як знімали кліп-хіт 2025 року "Смарагдове небо" від DREVO.
FM-TV
2025-07-11T20:33:37Z
Війна триватиме ще 3-4 роки: полковник назвав етапи її завершення
GlavRed
2025-07-11T20:27:48Z
"Табуни" Шахедів летять на Київ та інші області, є загроза ракетних ударів: всі деталі
GlavRed
2025-07-11T20:27:07Z
Директор центру безпеки розкрив воєнну таємницю щодо транспортника Ан-124 "Руслан" в небі над Києвом
FaceNews
2025-07-11T20:24:20Z
Над Києвом помітили літак Ан-124 "Руслан", його ж бачили в Жешуві: подробиці та відео
FaceNews
2025-07-11T20:12:26Z
Сили оборони України продовжують стримувати агресора: повідомили новини з передової
Gazeta UA
2025-07-11T20:03:56Z
Дистанційна робота: чи має працівник бути на постійному зв'язку з роботодавцем
ZN UA
2025-07-11T22:24:15Z
У небі над Київщиною вперше з 2022 року пролетів транспортний літак Ан-124 "Руслан"
ZN UA
2025-07-11T21:39:41Z
У Росії злетіли стратегічні бомбардувальники: повідомляється про пуски ракет
TSN
2025-07-11T21:36:50Z
Cвято Прокла та Іларія: чому сьогодні не можна відмовляти у допомозі
Telegraf
2025-07-11T21:24:36Z
Державні заклади освіти зможуть надавати більше платних послуг: оновлений перелік
Хвиля
2025-07-11T21:18:10Z
Росіяни атакували Україну ракетами та безпілотниками: що відомо про загрозу
Telegraf
2025-07-11T21:15:48Z
Пілоти Президентської бригади знищили рідкісну північнокореську РСЗВ
24tv
2025-07-11T21:06:55Z
Бійці бригади «Буревій» знищили північнокорейську РСЗВ на Купʼянському напрямку
УкраинФорм
2025-07-11T21:00:32Z
Загроза ракетної атаки на Україну: росіяни підняли в небо бомбардувальники Ту-95МС
Telegraf
2025-07-11T20:57:05Z
4 нові захопливі мінісеріали Netflix, які можна подивитися за вихідні
24tv
2025-07-11T21:33:00Z
Даша Квіткова побувала на концерті Imagine Dragons: соліст укотре підняв прапор України
24tv
2025-07-11T20:39:56Z
"Хітяра!" Українець написав пісню, як його дістали "Шахеди", та став зіркою мережі
Telegraf
2025-07-11T20:15:32Z
Увійшли в історію кіно: 3 найвідоміші класичні фільми, які можна подивитися на Netflix
24tv
2025-07-11T20:03:47Z
Це несподіване місце для прогулянок, але вам варто його побачити: де воно знаходиться і чим цікаве
Telegraf
2025-07-11T19:54:48Z
Міністри культури України та Італії відкрили виставкові проєкти в межах програми URC2025
УкраинФорм
2025-07-11T19:24:31Z
Сусідка здивувала всіх: таємничі квіткові візерунки біля дверей виявилися стародавнім мистецтвом
Фокус
2025-07-11T18:06:38Z
Костюм із присмаком росії: як вбрання Бейонсе порадувало росіян у соцмережах
Знай
2025-07-11T17:51:38Z
Що дивитися влітку 2025: 7 гарячих серіалів, про які будуть говорити всі - Момоа, Ортега і навіть Дженсен Еклз
Знай
2025-07-11T16:51:06Z
У Києві маршрутка врізалась у вантажівку: постраждали понад 10 людей
24tv
2025-07-11T22:18:59Z
Катастрофу рейсу Air India спричинило відключення подачі пального до двигунів - звіт
УкраинФорм
2025-07-11T21:57:24Z
Жінка перейшла за фішинговим посиланням та втратила 170 тисяч гривень
InternetUA
2025-07-11T21:42:47Z
Захищав Ірпінь: на Київщині група поліцейських скрутила ветерана без ноги
Фокус
2025-07-11T21:42:09Z
У прифронтових регіонах викрили діяльність сучасних работорговців: фото
TSN
2025-07-11T20:06:37Z
Водій Tesla в’їхав у потяг на переїзді: в Укрзалізниці потролили "порушника" ПДР
TSN
2025-07-11T20:06:23Z
В Австралії висунули обвинувачення чоловіку, який погрожував вбити прем’єра
УкраинФорм
2025-07-11T19:54:57Z
Дитяча порнографія та шантаж: на Вінниччині чоловік вимагав інтимні фото у малолітньої
InternetUA
2025-07-11T19:12:15Z
Найменшій дитині – одна доба: шокуючі кадри пологового в Харкові після атаки дронами
24tv
2025-07-11T18:51:27Z
Арабський "шейх" вирішив охолодитись в Україні? Курйозне відео з полтавського пляжу збирає перегляди
Telegraf
2025-07-11T22:33:02Z
Огірки, як у МакДональдзі робити простіше простого - рецепт
GlavRed
2025-07-11T22:27:58Z
Зберете з одного куща 10 кілограмів малини: обріжте їх, щоб вони гнулись від ягід
24tv
2025-07-11T21:21:33Z
Гороскоп на 12 липня: Овни - будьте обережними, Скорпіонам - доленосні події
FaceNews
2025-07-11T20:51:28Z
Упевненість та розкіш в одному флаконі: 3 найкращі чоловічі парфуми від Армані
24tv
2025-07-11T20:42:29Z
На Майорці закрили найпопулярніші пляжі: що сталося
24tv
2025-07-11T20:18:13Z
Для тих хто втомився: 5 простих поз для сексу
24tv
2025-07-11T19:36:05Z
Його зʼїдають цілими тацями: салат з крабовими паличками за 10 хвилин
24tv
2025-07-11T18:57:55Z
Як зберегти яскравий колір речей після багаторазового прання
24tv
2025-07-11T18:45:24Z
Позов попереджає: білі автомобілі Toyota можуть постраждати від сонячного світла
Топ Жир
2025-07-11T22:18:39Z
Honda, можливо, нарешті отримає від Nissan вантажівку, яку їй так бракувало
Топ Жир
2025-07-11T21:48:15Z
Тепер у вас є унікальна можливість придбати цей Bugatti
Топ Жир
2025-07-11T20:48:32Z
Jeep представив новий позашляховик за $76 535 для тих, хто цінує вигідні покупки
Топ Жир
2025-07-11T20:03:31Z
Приготуйтеся до більш виразного та стильного дизайну нового Audi Q3
Топ Жир
2025-07-11T19:18:03Z
Rheinmetall представила нову армійську вантажівку TGS-Mil Protected
AutoCentre
2025-07-11T18:22:44Z
Генеральний директор назвав головну загрозу для електромобілів, і це не Трамп
Топ Жир
2025-07-11T17:18:51Z
Volvo продовжує збільшувати продажі автомобілів, одночасно скорочуючи робочі місця
Топ Жир
2025-07-11T16:48:52Z
Hyundai показала заряджений IONIQ 6 N: 641 к.с., 3,2 секунди до сотні й імітація звуку ДВЗ
ITC
2025-07-11T16:28:01Z
Археологи знайшли гробницю засновника династії мая
Gazeta UA
2025-07-11T22:42:20Z
Ранкова програма «Ранок у великому місті» тепер виходитиме на власному ютуб-каналі
Детектор М
2025-07-11T20:18:55Z
Що робити, якщо пральна машина "стрибає": зверніть увагу на проблеми
24tv
2025-07-11T20:03:33Z
YouTube обмежить монетизацію контенту, створеного за допомогою ШІ
ZN UA
2025-07-11T19:45:27Z
Бразильська "заклинателька тварин": 5-річна Софія заколисує звірів своїм співом
TSN
2025-07-11T18:48:19Z
Apple оновила список застарілих продуктів
Portaltele
2025-07-11T18:42:39Z
Топовий чип "оживить" ваші гаджети: розробники пішли на несподіваний крок
Фокус
2025-07-11T18:06:25Z
Це місто може стати найскладнішою перешкодою для тесла-роботаксі
Топ Жир
2025-07-11T18:03:14Z
Рятуватимуть і трошки шпигуватимуть: у Китаї створили бджіл-кіборгів
Фокус
2025-07-11T18:00:36Z
Жіноче Євро-2025 з футболу. Італія - у чвертьфіналі
УкраинФорм
2025-07-11T21:42:55Z
Шахтар — Бріньє Гросуплє 5:0 Відео голів та огляд товариського матчу
Football.ua
2025-07-11T21:40:05Z
"Сподіваюся, все скоро вирішиться": першій ракетці Росії довелося виступити "за мир" на Вімблдоні
ZN UA
2025-07-11T21:36:28Z
Ліверпуль офіційно вивів з обігу номер загиблого Діогу Жоти
24tv
2025-07-11T20:57:36Z
Галатасарай надіслав покращену пропозицію щодо Осімгена у 75 млн євро — Романо
Football.ua
2025-07-11T20:54:57Z
Гамбург узгодив із Лейпцигом підписання Поульсена
Football.ua
2025-07-11T20:36:26Z
Ліверпуль назавжди закріпив №20 за Діогу Жотою
Football.ua
2025-07-11T20:27:06Z
Реванш Усик – Дюбуа: яка ціна та скільки залишилось квитків на мегабій року
24tv
2025-07-11T20:09:36Z
Команда Усика запросила Луніна та Шевченка на вечерю перед боєм з Дюбуа
24tv
2025-07-11T20:09:33Z