MY.UAНовини
Сепаратизм, російська мова й "ісконні землі": чи буде війна Росії за Північ Казахстану
Сепаратизм, російська мова й "ісконні землі": чи буде війна Росії за Північ Казахстану

Сепаратизм, російська мова й "ісконні землі": чи буде війна Росії за Північ Казахстану

Ситуація в Казахстані сьогодні нагадує 2013 рік перед вторгненням Росії в Україну. Фокус знайшов паралелі в сучасній історії двох країн і розбиратиметься, чи буде нова війна — за Північний Казахстан.

Їх було три: Україна, Білорусь, Казахстан. Саме ці країни в перші десятиліття після розпаду СРСР Росія обрала як базу для відновлення імперії. Причин багато — від ядерного статусу до потужної економічної бази цих держав.

Врешті Білорусь Росії вдалося поглинути, Україна виявилася готовою на все, щоб розпрощатися з "любим братом", навіть воювати. Казахстан поки продовжує залишатися на роздоріжжі, проводячи зовнішню політику на кшталт тієї, яку свого часу другий президент України назвав "політикою багатовекторності".

Багато хто в самому Казахстані називає сучасний період у країні "казахським 2013 роком", тобто роком перед початком російської агресії в Україну.

Фокус вирішив дати відповіді на питання: чи загрожує Казахстану найближчим часом вторгнення військ РФ і яка загалом зараз політична ситуація в найбільшій колишній російській колонії.

Україна та Казахстан: паралелі історії

В історії України та Казахстану справді багато спільного. Обидві країни були загарбані Російською імперією у XVIII столітті під приводом захисту від інших імперій. Обидвом народам імперська влада намагалася стерти історію. Лише українцям нав’язувалася ідея "одного народу", а казахам зі зрозумілих причин нав’язувалася інша концепція — відсутність будь-якої цивілізації на цих землях до приходу росіян.

Свої сьогоднішні кордони Казахстан отримав у радянський період. Тому теза, що його "створив Ленін" (Казахська РСР була утворена вже в сталінський період, проте концептуально це суті не змінює) теж може легко сюди застосуватися. По суті, географічно від Болгарії і до Маньчжурії тягнеться один великий Євразійський степ. До XX століття на цій території технологічно не було можливості провести будь-які кордони, тому любителям переписувати карти з Москви справді є де розгулятися.

Знищили скотарство, зате підняли цілину

У 30-ті роки сталінська колективізація теж призвела до голоду в Казахстані. Фактично винищувалося традиційне господарство цього народу — кочове скотарство.

У другій половині XX ст. Казахстан пережив освоєння цілини та промислову розбудову. В степу повиростали цілі міста. Ці процеси певною мірою можна порівняти з розвитком країн Перської затоки кількома десятиліттями пізніше, де в пустелі виростали мегаполіси з дорогами, хмарочосами й іншою сучасною інфраструктурою. У Казахстані теж знайшли значні поклади нафти. На території країни споруджено знаменитий космодром "Байконур". Водночас у Семипалатинську проводилися експерименти з випробування ядерної зброї, від яких постраждали десятки тисяч людей. У Казахстані пам’ятають про цей злочин проти їхнього народу. Тож радянське минуле в державі оцінюють, м'яко кажучи, неоднозначно.

Населений пункт

Регіон

Населення (у т.ч. етнічні росіяни)

Економіка міста

Особливості (за наявності) господарства регіону

Уральськ

Західно-Казахська область.

233 тис. осіб (бл. 50 тис – росіяни)

Обробна промисловість. Єдиний у світі завод, який переробляє лакричний корінь – його екстракт використовується у хімічній та фармацевтичній промисловості

Регіон славиться видобутком нафти. Найбільше підриємство – італійський консорціум KPO

Павлодар

Павлодарська область

367 тис. осіб (бл. 135 тис – росіяни

Легка та переробна промисловість. Нафтохімічний завод

Вугледобувна та металоообробна промисловість, Енергетика

Казалинськ

Кизил-Ординська область

7 тисяч осіб

Місто практично вимерло після обміління Амудар’ї

 

Байконур

Статус міста – закрите адміністративно-територіальне утворення. Мера призначає президент РФ із затвердженням президента Казахстана. Силові та адміністративні органи – російські

75 тисяч осіб (бл. 25 тис. осіб – росіяни)

 

Космодром. Місто оточене блокпостами. В’їзд та виїзд тільки через КПП

 

Семей (Семипалатинськ)

Абайська область

350 тис. осіб (росіяни – бл. 80 тис.)

Траснпортний вузол. Переробна промисловість. Автобусний, кабельний заводи.

 

Актобе

Актюбинська область

500 тис. осіб (бл. 100 тис. осіб – росіяни)

Переробна, харчова промисловість. Є елементом транспортного коридору Китай-Європа.

Регіон багатий на родовища нафти та газу

Караганда

Карагандинська область

498 тис. населення (бл.  200 тис. – росіяни)

Один з промислових центрів Казахстану. Переробна, машинобудівна та харчова промисловість. Найбільші підприємтва – заводи та шахти групи ArcelorMittal

В регіоні розташована спеціальна економічна зона

"М'яка сила" та п'ята колона Кремля в Казахстані

Тут знову напрошуються аналогії з українською історією. В роки освоєння цілини та індустріалізації Казахстану на його територію прибула чимала кількість російськомовного населення. Росіяни переселялися на ці території з часів їх завоювання, але з середини XX ст. цей процес став масовим. Таким чином, утворилися цілі регіони компактного проживання не просто російськомовних казахів, а етнічних росіян. Так у 1989 році казахи становили лише 39,7% від населення країни. А зараз етнічними казахами себе вважають близько 70% населення або 14 млн осіб.

Старше покоління етнічних росіян не бажає реінтегруватися в казахське суспільство. Алматинський політолог Дос Кушим називає казахське суспільство та російський етнічний анклав у ньому "двома різними світами". Із 19 мільйонів населення Казахстану, близько 3 млн становлять росіяни. Близько 15% з них проживають у столиці радянського Казахстану — місті Алмати. Решта росіян розсіяна по півночі країни, тобто зі тсорони РФ. Все ж за роки незалежності етнічні пропорції змінилися на корсть казахів; росіяни становлять більшість населення лише в одному регіоні країни — Північно-казахстанській області (росіяни становлять близько половини населення регіону). Ця область є однією із найдепресивніших в карїні. її частка в економіці станвоить лише 1,6% ВВП. Зараз в Казахстані налічується 22 міста із чисельністю населення понад 100 тисяч осіб. З них у чотирьох більшість наслення становлять етнічні росіяни — це Усть-Каменогорськ, Петропавловськ, Теміртау, і Рудне. В усіх росіяни становлять трохи більше половини населення.

Казахстан зараз знаходиться в "українському 2013 році"
Фото: Фокус

Казахський політичний оглядач Марлен Зиманов відзначає, що хоча молоде покоління етнічних росіян, які народилися у незалежному Казахстані намагається повноцінно інтегруватися в казахське суспільство, старше покоління в основному залишається адептами радянської історико-культурної парадигми.

Також він відзначає зростання у країні третьої групи етнічних росіян – тих, хто іммігрував після початку прямої російської агресії проти України. В Казахстані досі доволі сильні позиції займає російська мова, зокрема в освіті. На пострадянському просторі лише Білорусь випереджає Казахстан за кількістю учнів, які здобувають освіту російською мовою – близько 30% від загальної кількості учнів.

Кремлівським "стратегам" навіть не потрібно було витягувати нових методичок. Вони стали просувати ту ж історію про "утиски російськомовних", "агресивних націоналістів", на цей раз казахських та "історичні землі". Варто відзначити, що уряд проводить політику заохочення переселення людей з півдня країни (де проживають в основному етнічні казахи) у північні області

Замість партійної еліти – три казахські жузи

Зі здобуттям незалежності країну очолила колишня комуністична еліта. Проте з часом суспільний лад усе більше повертався до свого традиційного укладу – поділу на три жузи, який веде свої корені ще із часів середньовіччя. Китайський дослідник політичних процесів у Казахстані Хаомінг Лі відзначає, що з самого здобуття незалежності у 1991 році у країні проглядалися суперечності між жузовим способом організації суспільства та нав’язаною більшовиками партійно-апаратною системою. Жузи існували й в радянський період, проте радянська влада всіляко намагалася зламати цю систему. За три десятиліття незалежності суперечності лише посилювалися і торкалися усіх сфер суспільного життя від економічного до культурного. Врешті боротьба жузів за домінування стало однією з причин соціального вибуху, що стався в державі в січні 2022 року. Обидва способи існували у симбіозі із намаганням побудувати громадянське суспільство, яке б вело спосіб життя, схожий до європейського.

"Геть від Москви", ближче до Китаю: казахський шлях

Варто відзначити ключову відмінність Казахстану від України – вона географічна. Все ж більшість території країни знаходиться в Азії. Тому європейська інтеграція для Казахстану була малоймовірна. "Геть від Москви" у виконанні Астани (так знову називається казахська столиця) полягало у співпраці зі США, які були світовим гегемоном на рубежі тисячоліть. Це співробітництво полягало у допуску транснаціональних корпорацій до частини природних ресурсів Казахстану. Проте із піднесенням КНР ситуація змінилася.

Важливо 100 років СРСР. Як українці зіпсували свято Путіну

Китай все більше і більше ставав економічним гегемоном в регіоні. Його політика м’якої сили розповсюджувалася і на Казахстан. Ситуація суттєво змінилася у 2013 році, коли саме у казахському університеті новообраний на той час лідер КНР Сі Цзіньпін вперше заявив про свою нову ініціативу відновлення древнього Шовкового шляху. Тоді це багатьом здавалося просто базованою на ностальгії демагогією. Проте за наступні десять років ця ініціатива, яка отримала назву "Один пояс – один шлях" стала наймасштабнішим глобальним проектом. Як давній шовковий шлях проходив, зокрема і казахським степом (у найкращі часи було дві гілки), так і сучасний транспортний коридор Китаю в Європу може проходити й через Казахстан або… Росію.

Чому РФ бачить у Казахстані конкурента, а США та Китай — партнера

Так Казахстан з об'єкта імперського ресентименту став логістичним конкурентом Москви. Контроль за цією державою став не просто рожевою мрією мешканців Кремля, а важливим фактором логістичного потенціалу Російської Федерації. З іншої сторони КНР хотів би транспортувати свої товари через більш контрольовану та лояльну територію, ніж та якою являється норовлива та важко передбачувана РФ. І тут геополітичний трикутник замикається, адже США явно не бажають надмірного посилення КНР. Одним з факторів піднесення Вашингтона історично був контроль за логістикою (в основному морською, але сухопутні коридори теж ніхто не скасовував). Таким чином географічне розташування Казахстану стало як потенційним фактором його піднесення та розвитку, так і можливою причиною загибелі. В історії таке трапляється не вперше.

Якщо США та КНР мають достатньо економічних "пряників", то основний "товар", який РФ пропонує своїм союзникам – це безпека. А цінність такого продукту різко зростає у нестабільний період, тож цілі та завдання Москви більш ніж зрозумілі. Казахський політтехнолог Діна Шайхіслам відзначає посилення сепаратиських ідей в інформаційному просторі країни з 2020 року. Вона вважає пояснює це бажанням РФ дестабілізувати ситуацію в регіоні.

Сі Цзіньпін гарантує

Проте у збереженні територіальної цілісності Казахстану важливу роль відіграє фактор, про який уже згадувалося вище – той самий, що відрізняє ситуацію в Казахстані від української. Це географічне положення та набір союзників. Логістичний потенціал Казахстану є важливим фактором економічного розвитку КНР, відтак у Пекіні зацікавлені якщо не у повному контролі за логістичним коридором, то принаймні, щоб його не контролювала Москва.

Сі Цзіньпін у Казахстані
Фото: Getty Images

У вересні 2022 року Сі Цзіньпін заявив про гарантію територіальної цілісності держави. Також про важливість логістичного коридору говорить той факт, що саме напередодні візиту лідера КНР Сі Цзіньпіна до Москви у казахському місті Петрозаводськ малочисельна сепаратистська група проголосила про утворення "народної республіки" та відділення від Казахстану. Такий собі козир на переговорах. Проте зрозуміло, що жодних успіхів він принести не міг.

Річ у тому, що попри значну кількість російськомовного населення, яке місцями доволі компактно проживає на півночі країни, сепаратизм як явище рідко заходить далі дивану перед телевізором. Місцеві оглядачі називають місцевих прихильників РФ скоріш дивакам, ніж реальною загрозою. Так само до них ставляться і представники влади.

В цьому аспекті можна сміливо проводити аналогію з Україною напередодні доленосних подій у Криму та на Донбасі. Без підтримки ззовні жодний сепаратистський рух не мав шансів на успіх.

Тож якщо ми говоримо, що Казахстан зараз знаходиться в "українському 2013 році", то чи варто очікувати вторгнення наступного року (хоча б і завуальованого під гібридну війну)?

Скоріш за все, ні. По-перше, коли ми говоримо про 2013 рік, то це доволі умовно. І ці процеси можуть тягнутися роками. Але є два фактори, які унеможливлюють російське вторгнення до Казахстану.

  • Перший – це сама РФ. Агресії проти України передувала успішна кампанія в Грузії, яка не просто надихнула Кремль на подальші дії, а й стала генеральною репетицією зовнішньої агресії. Було ретельно вивчено ґрунт, виявлено усі підводні камені, які супроводжують міжнародну дипломатію в такому випадку. Агресія проти України ж обернулася для Москви крахом із важкопрогнозованим майбутнім для самої Росії. Іншими словами зараз Москві просто не до експансій в інші країни.
  • Інший аспект – гарантії КНР. І тут ми наближаємося до висновків, які можуть суттєво змістити крен у світовій міжнародній політиці. Адже до 2022 року більшість аналітиків визнали б, що за аналогічних обставин Кремль би обрав між Україною та Казахстаном саме агресію до Казахстану. Інше питання, що обставини не були аналогічними, адже станом на зиму 2022 року казахська влада видавалася цілко лояльною Кремлю. А причиною було те, що Україна – це таки Європа. А агресію в Азії "ніхто й не помітить".

Проте реальний хід історії демонструє зворотне. Виявилося, що країна, яка дружить з КНР, має суттєвіші гарантії безпеки, ніж держава народ якої обрав інтеграцію у західне суспільство.

Казахстан не має союзницьких зобов’язань з КНР, тому аналогія з НАТО чи Південною Кореєю в цьому випадку недоцільна. Тут питання саме морального лідерства без жодних зобов’язань.

Китай може своїм словом вберегти від нападу агресивного неадекватного сусіда лояльну до себе країну. Колективний Захід залишив у пазурах імперського ресентименту націю, де саме громадянське суспільство обрало свій вектор розвитку. Якщо ці фактори знайдуть підтвердження серед людей, що приймають рішення у міжнародній політиці, то це буде справжній дипломатичний землетрус. Адже тоді справді Азія стає центром розвитку людства, а десь там на задвірках цивілізації у Європі продовжуються війни за території.

Важливо Нова історія від Путіна: яку перемогу та території відібрали у Росії 1917 року і як було насправді
Теги за темою
Россия
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Россияне бешенеют от злости: Пугачева вернулась с новыми с песнями о войне
Comments UA
2025-03-31T20:48:28Z
Украинскую модель нашли искалеченной в Дубае: появились новые подробности о ее состоянии
Comments UA
2025-03-31T20:42:25Z
"Время больше не работало", - женщина, которая была мертвой 24 минуты, рассказала об ощущениях
Новости Украины
2025-03-31T21:03:37Z
Бои в Курской области: генерал ВСУ рассказал о тактике и угрозах со стороны РФ
TSN
2025-04-01T10:13:34Z
Работа в Одессе: людям без опыта готовы платить от 22 тысяч, названы профессии
Политека
2025-04-05T07:00:51Z
Дроны ударили по производителям военной продукции в России. ВИДЕО
Новости Украины
2025-04-05T06:36:53Z
Ко Дню освобождения Киевщины телеканал 2+2 покажет истории героев, изменивших ход войны
TSN
2025-04-01T08:13:54Z
Церковный праздник 1 апреля: что нельзя делать, чтобы не получить проблемы
Telegraf
2025-03-31T21:21:45Z
Самый массовый призыв срочников от диктатора Путина: реакция Украины
Comments UA
2025-04-01T14:54:54Z
Замучили известного композитора и поэта
Gazeta UA
2025-04-01T02:39:18Z
Оккупанты шокированы: командование РФ запретило эвакуацию раненых
Comments UA
2025-04-02T20:45:01Z
ВС РФ расширяют плацдарм в Лимане: в ISW выяснили, что задумали россияне
Фокус
2025-04-02T07:36:58Z
В Чернобыльском заповеднике появился «незваный гость», вытесняющий местные виды
Комсомольская правда
2025-04-02T05:01:30Z
Массированный обстрел Кривого Рога: количество жертв и разрушений на утро 5 апреля​
VGorode
2025-04-05T07:09:58Z
Украинцы имеют успехи под Покровском, оккупанты атакуют под Купянском и Торецком - ISW
Gazeta UA
2025-04-05T07:09:11Z
Украинские военные уничтожают элитные подразделения рф в Часовом Яру. ВИДЕО
Новости Украины
2025-04-02T06:39:47Z
Трогать нельзя! В Запорожье заметили редкого жука, но он очень ядовитый
Telegraf
2025-04-04T15:13:16Z
Россияне ударили по Харькову дронами: среди пострадавших есть дети
Корреспондент
2025-04-03T19:57:48Z
Может остановить Россию за 24 часа: Жданов удивил, как можно закончить войну в Украине
TSN
2025-04-01T16:13:50Z
"Большой прогресс": Трамп оценил готовность Зеленского и Путина к переговорам
Хвиля
2025-04-04T16:00:57Z
Зеленский назвал условия, при которых мир наступит в 2025 году
Gazeta UA
2025-04-02T06:06:13Z
"Мы ее ждали": российские спецслужбы сделали заявление о Пугачевой
GlavRed
2025-04-01T15:00:54Z
Опять двадцать пять: в США снова вспомнили спор в Овальном кабинете и обвинили Зеленского в неподписании соглашения об ископаемых
ZN UA
2025-04-05T07:07:52Z
Что вновь пошло не так: в чем США обвинили Зеленского
Comments UA
2025-04-05T06:45:32Z
Россияне нанесли ракетный удар по Кривому Рогу
Комсомольская правда
2025-04-05T00:00:15Z
Франция и Британия обвинили Путина в затягивании переговоров о перемирии
Факти ICTV
2025-04-04T15:15:14Z
Трамп связал свою каденцию не с Израилем или Китаем, а именно с Украиной: мнение эксперта
Политека
2025-04-02T20:19:19Z
Бывший участник команды Данилко назвал сумму, которую ему платил артист/Финалист "Х-фактора" работал у артиста на бэк-вокале
Апостроф
2025-04-03T15:33:34Z
Жила в России 20 лет, но приезжала в Украину к дочери: как выглядит мама Поляковой и что о ней известно
Telegraf
2025-04-01T17:03:53Z
Спикер ВМС ВСУ увидел "карательную дискотеку"/ Сеть взорвалась комментариями от современного российского эстрадного "творчества"
Апостроф
2025-04-01T16:39:08Z
Актер Ярошенко прокомментировал, почему не вернулся в Украину после выезда за границу с разрешения Минкульта
Комсомольская правда
2025-04-04T16:36:52Z
Официальный трейлер «М3ГАН 2.0»
Кино-Театр
2025-04-05T07:09:38Z
"Называется одним из самых значительных рэперов". Кто такой Паша Техник/Павел Ивлев и почему вокруг его смерти такой ажиотаж/Музыкант скончался в Таиланде
Апостроф
2025-04-05T06:18:32Z
Дважды победил в "Голосі", женился на старшей девушке из соседнего села: интересные факты из жизни Романа Сасанчина/После участия в шоу парень стал народным любимцем
Апостроф
2025-04-01T14:39:18Z
Популярный американский актер потерял штаны во время шоу
GlavRed
2025-04-01T20:30:58Z
Процедура под наркозом: Гвоздева объяснила, что делала в больнице
Факти ICTV
2025-04-01T10:13:15Z
Боксер по провищу "Успех" умер во время боя
Telegraf
2025-04-01T09:54:16Z
В УЕФА почтили память российского футболиста, который добровольно пошел убивать украинцев
Telegraf
2025-04-03T15:12:02Z
"Динамо" обыграло "Рух" в Кубке Украины благодаря соло голу Пихаленка
Telegraf
2025-04-02T16:57:27Z
Бывший футболист "Динамо" неожиданно поддержал Россию
ZN UA
2025-03-31T22:57:52Z
Соотечественник Фьюри проиграл бой его кузену досрочно
Корреспондент
2025-04-05T07:09:16Z
НБА: Лейкерс обыграли Нью-Орлеан, а Юта проиграла Индиане
Корреспондент
2025-04-05T06:03:37Z
Кубок Украины: где и когда смотреть четвертьфиналы "Динамо" и "Шахтера"
Telegraf
2025-04-01T14:21:18Z
Озвучена реакция УАФ на информацию о натурализации легионера Шахтера
Корреспондент
2025-04-01T11:24:20Z
НХЛ: Детройт справился с Каролиной, а Айлендерс победили Миннесоту
Корреспондент
2025-04-05T05:03:45Z
Когда появятся гривны с новыми портреты на банкнотах: в НБУ сделали заявление
Comments UA
2025-04-02T10:27:20Z
Пенсионеры могут не дождаться пересчета: как заставить ПФУ вовремя заплатить деньги
Знай
2025-04-01T14:30:57Z
Польша хочет получить свой порт в Одессе для экспорта зерна в Африку
Хвиля
2025-04-04T19:54:03Z
ПриватБанк объявил новую волну выплаты госпомощи в 1,5 тыс. грн: какие условия
Апостроф
2025-04-01T14:45:39Z
Власти Китая не одобрили сделку о продаже TikTok в США: стала известна причина
Фокус
2025-04-05T06:51:33Z
"Это начало настоящей революции в атомной энергетике": экс-глава "Нафтогаза" оценил достижения Канады
Апостроф
2025-04-05T06:39:49Z
Маск потерял миллиарды долларов из-за пошлин Трампа
Апостроф
2025-04-04T10:30:26Z
В Госспецсвязи сделали заявление по поводу кибератаки на УЗ
Корреспондент
2025-04-01T14:30:33Z
С 1 апреля НБУ отменил лимит на карточные переводы между физическими лицами, но есть нюанс
VGorode
2025-04-02T00:18:10Z
Этот дешевый раствор отбелит ваш тюль: от жира и пыли не останется ни следа
Telegraf
2025-04-03T19:06:34Z
Чем помыть краны, чтобы сверкали, как новые: эффективные методы, о которых мало кто знает
TSN
2025-04-01T12:13:34Z
Избегайте тем о политике и религии: аргентинка раскрыла особый секрет долголетия
Gazeta UA
2025-04-01T12:03:30Z
Как выбрать хороший растворимый кофе: украинцам дали лайфхаки
Апостроф
2025-04-01T18:27:38Z
Пять законов дурака: как распознать людей, которые вредят и себе, и окружающим
Фокус
2025-04-05T07:00:17Z
Свинина в кормах для животных: польза, мифы и реальность, можно ли это давать котикам и собачкам
Знай
2025-04-05T06:51:58Z
Как ухаживать за седыми волосами: прически для женщин старше 40 лет
GlavRed
2025-04-01T16:30:42Z
Последний шанс спасти свою сладкую жизнь: рецепт тех самых легендарных пряников с глазурью
Знай
2025-04-01T06:51:33Z
Польща хоче отримати свій порт в Одесі для експорту зерна в Африку
AgroNews
2025-04-05T06:09:53Z
В Днепре во время теракта погиб товарищ Филатова
Comments UA
2025-04-04T11:15:56Z
В Киеве нетрезвый мужчина стрелял в больнице
Gazeta UA
2025-03-31T19:57:45Z
Враг нанес массированный удар дронами по Харькову: последствия
Хвиля
2025-04-02T06:42:03Z
Авиаудар по общине в Запорожье: количество пострадавших возросло. ФОТО
Новости Украины
2025-04-01T02:45:10Z
В Кривом Роге объявили трехдневный траур по погибшим из-за российских атак
Лига
2025-04-05T07:10:55Z
Мордовию и Самарскую область РФ атаковали дроны: сообщается о пожарах на предприятиях
Лига
2025-04-05T05:33:28Z
В Кривом Роге завершили аварийно-спасательные работы: количество погибших снова выросло
Comments UA
2025-04-05T04:27:21Z
"Слышен запах пороха": дроны ударили по заводу в Самарской области РФ, изготавливающему взрывчатые вещества
Фокус
2025-04-05T03:36:31Z
В результате удара БПЛА по Харькову погибла семья
Корреспондент
2025-04-05T02:57:49Z
Почта вместо аптеки? Минздрав обещает доступ к лекарствам, но насчет логистики компании сомневаются
Фокус
2025-04-05T06:30:05Z
Что произойдет с вашим телом, если пить сок на ночь
Comments UA
2025-04-05T05:30:09Z
"Доставка в ТЦК еще быстрее...": эксперт ответил, что грозит школам, больницам и медцентрам в Украине
Знай
2025-04-05T02:30:19Z
Почему надо пить воду при высокой температуре
Gazeta UA
2025-04-05T02:18:32Z
Какой тропический фрукт съесть перед сном, чтобы спать всю ночь и не просыпаться
Gazeta UA
2025-04-04T21:27:20Z
Сахарозаменитель заставляет человека ощущать себя голоднее - исследование
Корреспондент
2025-04-04T18:45:49Z
Рак мозга: этот продукт защитит организм от онкологии
Comments UA
2025-04-04T18:30:26Z
Гигиена наушников: как часто нужно чистить устройство
Comments UA
2025-04-04T17:18:53Z
Попрощайтесь с сутулостью: простые упражнения для здоровой спины
Comments UA
2025-04-04T15:57:49Z
Осторожно, апрель 2025: опасные дни, которые могут перевернуть вашу жизнь
Знай
2025-03-31T19:30:00Z
"Женщину трогают за грудь, мужчину хватают за пах": Metal Gear Solid Delta: Snake Eater получила взрослый возрастной рейтинг
GameMag
2025-03-31T19:46:10Z
Научный прорыв позволит долететь до Альфа Центавра: что сконструировали ученые
Фокус
2025-04-01T11:10:57Z
Украину накрыла мощная магнитная буря, которая продлится все выходные
Комсомольская правда
2025-04-05T05:22:37Z
Ужасы Лавкрафта не оставят равнодушным: киевская Frogwares готовит ремастер The Sinking City
Знай
2025-04-05T04:51:47Z
Озвучено оновлені ціни на помідори в Україні
AgroNews
2025-04-05T04:04:56Z
"Дія" с ИИ внутри, чат-бот Наталка: Украина тоже прокачивает умные технологии
Знай
2025-04-05T03:51:07Z
"Гнездовой кот - очень редкая порода": украинка насмешила сеть видео с домашним любимцем
Telegraf
2025-04-05T01:33:10Z
Официально: Создатели ELDEN RING трудятся над новыми одиночными играми — Хидэтака Миядзаки подтвердил
GameMag
2025-04-04T21:03:02Z
Sony без лишнего шума отправляет PlayStation 4 на покой
GameMag
2025-04-02T08:27:40Z
Nissan прекращает прием заказов на мексиканские Infiniti в США из-за пошлин
Корреспондент
2025-04-04T17:24:15Z
У монстра теперь два "сердца": легендарную Honda превратили в мощный спорткар
Знай
2025-04-04T12:51:49Z
Продажи автомобилей Tesla в мире резко упали из-за одиозной политики Илона Маска
Известия Киев
2025-04-04T10:30:07Z
Формула-1: где смотреть трансляции гонок в Украине сезона-2025
Факти ICTV
2025-04-04T09:55:54Z
Семейный люкс: тест-драйв нового кроссовера Volvo XC90
Фокус
2025-04-04T09:00:41Z
Hyundai презентовала туалет на колесах: главное - успеть добежать, а еще можно смотреть в окошко
Знай
2025-04-04T02:51:05Z
Составили рейтинг самых ненадежных авто
Gazeta UA
2025-04-04T01:48:06Z
Škoda представила новый электрический внедорожник
Корреспондент
2025-04-03T19:12:44Z