MY.UAНовини
Гуцульська магія: мольфар – це вбивця, а зцілювали людей білі маги з гір
Гуцульська магія: мольфар – це вбивця, а зцілювали людей білі маги з гір

Гуцульська магія: мольфар – це вбивця, а зцілювали людей білі маги з гір

Мольфари – один із найзагадковіших феноменів Гуцульщини. Хтось вважає їх білими магами, знахарями, яким під силу вилікувати те, що не вдається навіть професорам від медицини, інші – злими чарівниками, які насилають хвороби та смерть. Ставлення до них різне, але корінні жителі гір в один голос стверджують: магія існує, і справді були люди, котрі її освоїли. Одним вона передавалася в сім'ї як спадок, інші ж вчились магії.

Мольфу замовляють дев'ять місяців

Неофіційним «центром» мольфарів вважається найвищий, Верховинський, район. Вже вісім років у райцентрі працює Музей гуцульської магії – тут зібрано речі тих, кого прийнято називати мольфарами. Але самі гуцули це слово не люблять – буквально воно для них означає «той, хто чинить зло». А тих, хто допомагає людям, лікує хвороби та зцілює, тут українською мовою називають по-іншому: починавник, примівник, чаклун, віщун, відун, хмаробурник, градівник, ворожбит, провидець, ясновидець.

– Мольфар – це той, хто вбиває людей, – пояснює KP.UA мешканець Криворівні Верховинського району, дослідник та старший науковий співробітник НВП «Верховинський» Іван Зеленчук. – Це слово "приклеїлося", може, через фільм «Тіні вбитих предків», який у нас у 1960-х знімав Сергій Параджанов. А може, телебачення винне.

Мольфар – один із героїв повісті Михайла Коцюбинського, написаної тут же, у Криворівні на Гуцульщині, на ім'я Юра. Він був коханцем дружини головного героя, Івана, і знав магію.

- Якщо у нас запитати чоловіка, чи не мольфар він, то він мав би дати в лоба тому, хто запитує, і вигнати з дому, бо ви прийшли і буквально кажете: «Це правда, що ви вбивця?» - каже Іван Зеленчук. – У нас не мольфари, а примівники, ті, хто лікує словом. У нас немає ніяких мольфарів і не було ніколи. Письменник Михайло Коцюбинський, коли був у нас, знайшов одного примівника – його правнучка ще жива. Але ніяким мольфаром він не був. До нього йшли, якщо погано почувалися, він знімав переляк, депресію словами. То був один-єдиний примівник часів Коцюбинського, а потім цю справу перейняв Михайло Нечай. І він також мольфаром не був.

Дарадуда міг убити словом

Екскурсовод Музею гуцульської магії у Верховині Віктор Плитчук. Фото: facebook.com/olga.kos.svjat

Втім, одного мольфара гуцули таки пам'ятають, але згадувати не люблять – це Прокоп Дарадуда. Дарадуди – так сьогодні називається високогірний хутір на Буковині біля села Дихтинець, де він колись жив. Кажуть, він міг наворожити на смерть, хвороби або зробити любовний приворот.

– Це суперечливий персонаж, і про нього є як погані, так і добрі історії, – розповідає KP.UA екскурсовод Музею гуцульської магії у Верховині Віктор Плитчук. – Це один із найстаріших мольфарів Карпат. У нас у музеї є палиця, якою, кажуть, користувався Дарадуда – на ній зверху не гуцульська сокира, як завжди, а фігурка саламандри.

Ще на початку минулого століття старожили на високогір'ї розповідали історії про Дарадуду. Нібито продав душу за свій дар. Одні вважають його вбивцею – за свої прокляття він брав великі гроші. Але, кажуть, були випадки, коли Дарадуда допомагав людям. Віктор розповідає одну із «добрих» історій.

- Якось у лісі до голодних мисливців прийшов Дарадуда, вдарив по дереву ціпком – і звідти молоко потекло, - згадує переказ Віктор. – Один із них також захотів навчитися магії. Але Дарадуда відповів, що за це платиться дуже висока ціна – відбирається душа.

Кажуть, коли мольфар вмирає, він обов'язково має комусь передати свій дар – інакше смерть буде дуже тяжкою. Щоб перейняти дар, за словами Віктора, потрібно під час відходу мольфара в інший світ взяти його за мізинець. Але ні Дарадуда, ні найвідоміший білий маг із гір Михайло Нечай нікому не передали свої вміння і знання. У буковинському селі Дихтинець старожили розповідають, коли помирав Прокоп Дарадуда, піднявся такий ураган, що з будинків зірвало дахи. А після його похорону село мало не потонуло через страшні зливи.

- Цікаво, що Нечай набагато відоміший за Дарадуду, але на його честь не назвали ні присілок, ні село, ні річку, а на честь Дарадуди назвали, - зазначає Віктор. - Чи поважали, чи просто боялися…

Був у Дарадуди і суперник – білий маг, якого в горах звали Дідо Иванчік. Про нього написав книгу на гуцульському діалекті гуцульський етнограф та письменник Петро Шекерик-Доників. Він народився 1889 року, а 1939-1940 рр. був заарештований НКВС і засланий до Сибіру, ​​звідки не повернувся. Вона так і називається "Дідо Иванчік", її можна послухати в аудіоформаті на Youtube. Це одне із найпопулярніших видань на Гуцульщині. Ця книга описує перехід жителів гір від язичництва до християнства. Сам Иванчік був язичником – молився сонцю, а його дружина була християнкою.

Біля села Дихтинець є хутір, названий на честь Дарадуди. Фото: bukportret.info

Гуцульська лялька вуду

Речі, якими користувалися чарівники з гір для зцілення чи, навпаки, викликали хвороби чи любов, смерть, називаються мольфами. Мольфою може бути будь-який побутовий предмет, наприклад, гребінець. Щоб він набув магічних властивостей, мольфар чи примівник має носити його із собою дев'ять місяців і «вимолювати» - вимовляти особливу молитву.

Приклад такої молитви є у Музеї гуцульської магії – це не звичні «Отче наш» чи «Богородиця». Це і є та сама «примівка».

- Мольфа на Гуцульщині – це як лялька вуду або як ніж – він може служити на добро, як допомога на кухні, а може і на зло – як знаряддя вбивства чи самогубства, – пояснює Віктор. – Гуцульська біла магія заснована на трьох речах: глибокій вірі, молитві та зілля – особливих травах. У ній використовуються хрести та ікони, але також мольфари пов'язані і з потойбічним світом, природою та язичництвом. Звичайно, церква засуджує це і вважає, що таким людям уготоване місце в пеклі, і вона має підстави так вважати. Особисто я думаю, що магія все ж таки існує – є добра сила і зла, і вони можуть впливати. Але наша, гуцульська магія, своєрідна, вона не така, як, припустимо, у Конотопі чи у характерників.

Наразі, за словами місцевих, у Верховині залишилася одна ворожка – Калина. Більше місцеві жителі нікого не відносять до тих, хто може мати знання магії.

Музей гуцульської магії відкрито у "столиці мольфарів" селі Верхорвіна. Фото: facebook.com/olga.kos.svjat

День своєї смерті перекреслив у календарі

Михайло Нечай, кажуть у Музеї гуцульської магії, знав, коли помре – 15 липня 2011 року. Ця дата навіть була перекреслена червоним хрестиком у його календарі. Але не скасував у цей день прийом – пустив убивцю і знав, що це він. Убив його хворий на шизофренію, який кілька днів намагався потрапити на прийом – до Нечая вишиковувалися величезні черги. Зарізав ножем. До цього вже був судимий за вбивство жінки. Його затримали в лісі за шість кілометрів від будинку Нечая у Верхньому Ясенові (12 км від Верховини) увечері того ж дня.

- Коли він увійшов, Нечай сказав йому: "Роби це швидше", - розповідає екскурсовод Музею гуцульської магії Віктор. – Він міг би уникнути цього – скасувати прийом у цей день, або зачинити двері, поїхати зрештою… Але не зробив. День знав, але часу, коли помре, не знав. Про його смерть багато оповідань ходить. Може, він знав, якщо уникне смерті того дня, то на нього чекає щось гірше. А може, він просто прийняв це як волю Божу. Такі люди вищі за рівнем духовного розвитку. Хоча церква негативно ставиться до мольфарів, різних ворожок чи магів. Їх у нас, у Карпатах, не ховають за християнським звичаєм – на похорон не допускається священник, і на цвинтарі для них немає місця. Але Нечая таки ховали зі священником і на цвинтарі.

Нечай, за словами співробітників музею, був православним, але водночас поклонявся Матері-землі – поєднував обидва обряди. Нібито саме за язичництво, до речі, його і зарізав убивця.

Посох Нечая. Фото: facebook.com/roksa.haydys

Розганяв хмари на «Червоній руті»

Свою силу Нечай відчув уже у вісім років, коли зміг зупинити у людини кровотечу. Після цього, кажуть у музеї, його навіть почали кликати на операції.

– А прославився на всю країну він після першого фестивалю «Червона рута» у 1989 році, куди його покликали «підтримувати хорошу погоду» – так і було зазначено у запрошенні, – наголошують співробітники музею. - Коли небо насупилося і почала наближатися гроза, він зумів розігнати хмари та викликати сонце.

Сини Михайла Нечая примівниками не стали – він нікому не передав свій дар. Учнів він не мав. Один син працює на держслужбі у районному центрі. Другий уже, кажуть, помер.

У музеї зберігаються хрест Михайла Нечая та кавомолка, на якій він молов зілля та коріння. А ще – градовий чепелик, річ, яка була у кожного мага Карпат. Це лезо, яке вирізали з коси – виходив своєрідний ніж, який, проте, функції ножа ніколи не виконував.

- Для градового чепелика годилася тільки та коса, яка сама зламалася в перший день сіножаті об камінь, або та, якою на сіножаті перерізали гадюку, - зазначає екскурсовод Віктор. – Його виготовляли протягом року, а на Святвечір освячували. Людина, яка робила ніж, цього дня постила і молилася, потім набирала в одну миску з 12 страв і цим ножем перемішувала все, потім виходила на вулицю і молилася на чотири сторони, а потім освячувала ножа святою водою. Його використовували в обрядів та допомоги людям. Дуже важлива річ. Такий ніж, якщо не робити самому, можна отримати у спадок від діда чи батька. Більше способів отримати його немає.

Після смерті Нечая, якого охрестили несприйнятливим для гуцулів словом "мольфар", кажуть, безвісти зник і його чорний кіт Млинцур. Млинцур обов'язково був присутній на всіх сеансах Нечая – він вірив, що кіт оберігає його, захищає його біополе, а також допомагає «побачити», з якими намірами прийшла людина. Кіт завжди сидів у нього на руках або терся поруч. Усі коти Нечая були виключно чорного забарвлення, і всіх він називав Млинцурами.

Кіт Млинцур обов'язково був присутній на всіх сеансах Нечаю. Фото: facebook.com/olga.kos.svjat

Гадюки не підпускали людей до тіла мольфарки

Також у Карпатах пам'ятають Параску Соколовську із Буковецького перевалу Верховинського району, яка народилася у 1870-х роках та прожила приблизно 80 років. Її гуцули звали "гадірка" – від слова «гадя», «гадина», як у горах називають гадюк.

- Змії були її пристрастю - вона все життя провела з ними разом, - зазначає Віктор. - Кажуть, коли вона померла, гадюки кілька днів не підпускали людей до її тіла.

Вона була сильною цілителькою, могла загоювати рани і рятувати від отрути гадюки. Власне, з цього і почалася її «кар'єра» у 12 років – врятувала укушену гадюкою корову. У музеї є її три гуцульські хустки та оберіг.

– Вона не була одружена, дітей не мала, все життя допомагала людям, – зазначають у Музеї гуцульської магії. - Ховали її зовсім чужі люди.

Як відрізнити справжнього карпатського «чарівника» від самозванця? Жителі Карпат пояснюють – справжній ніколи не називає ціну за свої послуги.

- Такі люди кажуть: подякуйте тим, що хочете. Це може бути їжа, можуть – гроші чи навіть допомога у господарстві – і такі випадки є, - зазначають у музеї.

Пам'ятають у Карпатах і Параску Соколівську на прізвисько «Гадірка» (через її любов до змій). Фото: facebook.com/roksa.haydys

Викликати дощ та відновлювати сили йшли на гору

Через два роки після смерті Нечая померла остання чорна відьма Карпат – Марія Сем'яниха. Люди знали, що вона володіє саме чорною магією – вона робила любовні привороти. А це – руйнація сімей та насильство над волею людини, чого білий маг робити не стане. Прожила найдовше з людей із магічним даром – 102 роки. У музеї є її «плутанка» - намисто з іклом кабана, двома перстнями та голкою, яку вона використовувала для приворотів.

Ще один сильний карпатський примівник, Андрій Атаманюк, відомий як Гой із Шешор, помер у 1992 році – прожив 89 років. Він без слів знав, чому людина до нього прийшла, і вмів лікувати за допомогою «непочатої» води – це вода, яку він сам набирав першим у цей день до сходу сонця. Також, кажуть, дотиком знімав головний чи зубний біль. У його сім'ї дар передавався з покоління до покоління. А відновлювали свої сили карпатські маги на горі Писаний Камінь, де, не вживаючи води та їжі, молилися кілька днів. Там є три поглиблення, в яких, кажуть у музеї, з весни до осені стоїть вода. І навіть якщо не наділена магічними здібностями людина її перемішає у цих трьох «криницях», то за 15-20 хвилин піде дощ.

Теги за темою
КарпатиІсторія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Чехія заблокувала DeepSeek через побоювання, що дані користувачів витечуть у Китай
InternetUA
2025-07-13T22:01:13Z
На Запорізькій АЕС вночі лунала стрілянина, біля енергоблоків знайшли гільзи - МАГАТЕ
УкраинФорм
2025-07-13T21:16:36Z
Існує кілька підстав: коли штрафи ТЦК підлягають оскарженню
Знай
2025-07-13T19:37:50Z
Додаткова індексація пенсій можлива: умови підвищення виплат
Хвиля
2025-07-13T19:31:38Z
Мрія колекціонера за смішні гроші. В Україні продають раритетний годинник з СРСР
Telegraf
2025-07-13T18:49:12Z
Україна може надати Азербайджану підземні сховища газу "без податків і зборів"
iPress
2025-07-13T18:37:04Z
Українські сировари змагатимуться за участь у світовому конкурсі сирів
360ua.news
2025-07-13T18:03:57Z
Ціни на помідори продовжують стрімко падати: українцям розповіли, що буде далі
Хвиля
2025-07-13T18:00:14Z
ФОП 3 група: коли і скільки платити податків у 2025 році
24tv
2025-07-13T17:33:58Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
Як легко позбутися пилу на кімнатних рослинах: корисні поради
Gazeta UA
2025-07-13T21:01:45Z
Знизить рівень цукру в крові та налагодить роботу кишківника: лікарі назвали найкорисніший вид хліба
Знай
2025-07-13T19:52:25Z
Купуєте половинку кавуна? Лікарка радить двічі подумати
360ua.news
2025-07-13T19:10:52Z
Назвали різновид горіхів, які уповільнюють старіння
Gazeta UA
2025-07-13T19:01:55Z
У лікарнях побільшало пацієнтів внаслідок масового отруєння біля водоспаду Шипіт
Gazeta UA
2025-07-13T17:12:50Z
Скільки калорій треба витратити, щоб виносити немовля: дослідження австралійців
Gazeta UA
2025-07-13T15:51:42Z
Як врятувати помідори від спеки - чим поливати томати
Gazeta UA
2025-07-13T15:21:48Z
Гуманітарна допомога пенсіонерам в Одесі: українці можуть отримати ліки, куди потрібно звертатись
Политека
2025-07-13T14:30:53Z
Макрон різко збільшує військові витрати: ЗМІ розкрили причину такого рішення
GlavRed
2025-07-13T22:01:49Z
У МЗС відповіли NYT на репортаж з Курщини: "Це не журналістика, а пропаганда"
Gazeta UA
2025-07-13T22:01:45Z
Зеленський планує зміну уряду: стало відомо, хто може стати прем'єр-міністром
TSN
2025-07-13T21:55:24Z
Зеленський пообіцяв Келлогу "повну інформацію" й чекає підтримки в тиску на РФ
TSN
2025-07-13T21:48:59Z
Наступ Росії наприкінці літа: у РНБО різко висловилися про статтю Bild
Хвиля
2025-07-13T21:31:53Z
"Хай знають": донька Віктора Ющенка розкрила таємницю свого особистого життя
GlavRed
2025-07-13T21:25:58Z
Сенатори США анонсували "рекордний потік зброї" для України та санкції - "кувалду" проти РФ
Хвиля
2025-07-13T21:19:51Z
Прем'єр Чехії закликав Словаччину припинити блокування 18-го пакету санкцій проти Росії - ЗМІ
УкраинФорм
2025-07-13T21:19:22Z
Без вибачень і визнання провини: Paramount Global досягла мирової угоди із Трампом
InternetUA
2025-07-13T20:58:44Z
В окупованому Новоайдарі подружжя отримало суворі вироки за підтримку ЗСУ
ZN UA
2025-07-13T22:10:37Z
Війна, день 1236. "Найближчими днями" медіа дізнаються про "рекордний потік зброї" для України від США – сенатор-республіканець Грем
Football.ua
2025-07-13T22:01:16Z
Лінія фронту станом на 13 липня. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-13T21:13:33Z
Обстріли Сумщини: за добу одна людина загинула, дев'ятеро постраждали
УкраинФорм
2025-07-13T21:13:28Z
Російський дрон атакував мотоблок із братами на Сумщині: один з них загинув
Украина Криминальная
2025-07-13T21:10:56Z
Ворог просувається біля Покровська та до адмінмежі Дніпропетровщини, – DeepState
24tv
2025-07-13T21:06:22Z
Ворог атакував Полтавщину: пошкоджено будинки, є постраждалі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-13T20:27:37Z
На фронті - 152 зіткнення, ЗСУ знешкодили майже 220 окупантів на Покровському напрямку
УкраинФорм
2025-07-13T20:16:01Z
Графік відключення газу на тиждень 14-20 липня у Харківській області: хто залишиться без послуг
Политека
2025-07-13T20:01:16Z
Україна розпочала виробництво спеціальних набоїв проти FPV-дронів, – Forbes
24tv
2025-07-13T22:03:43Z
Прикордонники дронами «Баба Яга» знищили вісім укриттів росіян на Харківщині
УкраинФорм
2025-07-13T21:58:52Z
Чому досвідчені водії отримують штрафи: поліція пояснила поширену помилку
GlavRed
2025-07-13T21:25:27Z
Категорично заборонено робити це 14 липня, якщо не хочете втратити удачу
Telegraf
2025-07-13T21:22:05Z
Росія випустила нову серію дронів по Україні: назва траєкторія руху
TSN
2025-07-13T21:15:06Z
ЗС РФ відстали від очікувань Кремля: Зеленський провів нараду з військовими
Хвиля
2025-07-13T21:10:38Z
14 липня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-07-13T21:00:44Z
Оплата штрафу через "Резерв+": як це працює і що потрібно зробити
InternetUA
2025-07-13T20:52:53Z
Мінішахед: на фронті помітили нові дрони Росії
24tv
2025-07-13T20:31:26Z
Зняла перуку: 58-річна Ніколь Кідман показала себе у всій красі
GlavRed
2025-07-13T22:13:47Z
Відомий співак розповів, чим займається в ЗСУ після "жорсткої" мобілізації
Фокус
2025-07-13T20:16:37Z
5 цікавих нових мультфільмів, які варто подивитися разом з дітьми
24tv
2025-07-13T20:15:14Z
"Лазить по деревах": Ірина Білик показала 10-річного сина Табріза
Фокус
2025-07-13T19:13:05Z
Винесли всі речі: відомих українських артистів пограбували під час гастрольного туру
GlavRed
2025-07-13T18:27:13Z
Що подивитися, коли хочеться плакати: 3 щемливі фільми на Netflix, які доведуть до сліз
24tv
2025-07-13T18:03:26Z
Терміново оновлюйте гардероб: Андре Тан назвав нові тренди цього літа
Знай
2025-07-13T16:51:46Z
Хоче бути опорою: інсайдер повідомив, що Бред Пітт сподівається на примирення з дітьми
24tv
2025-07-13T16:36:44Z
"А де Віталік?": Кондратюк привіз "Караоке" у Львів та насмішив українців
Telegraf
2025-07-13T16:36:07Z
На Прикарпатті чоловік погрожував поліцейському сокирою
Украина Криминальная
2025-07-13T21:58:28Z
Російський дрон атакував медиків на Сумщині під час евакуації пораненого
24tv
2025-07-13T21:46:02Z
На Харківщині пролунали вибухи, росіяни атакують дронами східні регіони України
ZN UA
2025-07-13T21:43:31Z
Псевдопрацівник автозаправної станції ошукав чоловіка на 5 тисяч гривень
InternetUA
2025-07-13T21:10:49Z
Неподалік Лондона розбився медичний траспортний літак — що відомо
ZN UA
2025-07-13T20:34:53Z
Повінь в Техасі: кількість загиблих зросла до 129, серед них - 36 дітей
FaceNews
2025-07-13T20:13:00Z
На Тернопільщині 16-річний юнак поглумився над пам'ятником Герою Небесної Сотні Капіносу
24tv
2025-07-13T20:12:33Z
Літак був медичним: стали відомі нові деталі авіакатастрофи у Лондоні
24tv
2025-07-13T19:55:59Z
На Полтавщині від атаки ворожих дронів постраждала людина, пошкоджені будинки
УкраинФорм
2025-07-13T19:52:47Z
День ангела 14 липня: кого та як вітати з іменинами
TSN
2025-07-13T21:15:48Z
Дрони над пляжами та рейтинг цін: куди поїхати у відпустку влітку 2025-го
TSN
2025-07-13T20:45:30Z
Краще за лимонад та газовані напої: готуємо квас з бузини за рецептом предків
24tv
2025-07-13T20:42:40Z
Що символізують квіти і які букети не варто дарувати жінкам: поради флористів
Gazeta UA
2025-07-13T20:40:14Z
Зав'язь засихає та опадає: як врятувати урожай огірків
24tv
2025-07-13T20:01:43Z
Як захистити квасолю від жуків – перевірені поради
Gazeta UA
2025-07-13T19:31:22Z
Що не можна і можна садити після полуниці: це треба запам'ятати
24tv
2025-07-13T19:01:18Z
Ці 5 правил прання змінюють все: про них знають одиниці
24tv
2025-07-13T18:18:44Z
Як видалити вапняний наліт на змішувачах: трюк з пергаментом, про який мало хто знає
Gazeta UA
2025-07-13T18:15:41Z
Ось 5 порад, як зробити читання з Android зручним на будь-якому телефоні
InternetUA
2025-07-13T19:58:29Z
Що робити з електроприладами, коли наближається гроза
InternetUA
2025-07-13T19:01:31Z
YouTube запроваджує нові правила монетизації
Portaltele
2025-07-13T17:54:09Z
Як за рік зробити пухкий і поживний компост: городниця показала простий спосіб
GlavRed
2025-07-13T17:27:35Z
Чому не варто заряджати смартфон до 100%: правило, яке подовжить життя батареї
InternetUA
2025-07-13T16:31:18Z
Менше спаму, більше спокою: нова функція в iPhone фільтруватиме дзвінки
360ua.news
2025-07-13T16:24:18Z
Гроші за опитування від банку: українців попередили про нову схему шахрайства
InternetUA
2025-07-13T15:46:54Z
SpaceX запустила супутник на геостаціонарну перехідну орбіту
УкраинФорм
2025-07-13T15:36:55Z
Чи залучатимуть ШІ до створення та перевірки завдань НМТ
24tv
2025-07-13T15:15:23Z
Бюджетний електромобіль, який непомітно обігнав усіх іноземних конкурентів у Китаї
Топ Жир
2025-07-13T21:48:20Z
Багато власників Mazda не помічали цієї дрібної помилки, поки один із них не подав позов
Топ Жир
2025-07-13T20:18:03Z
Найважливіший кросовер Nissan отримає кардинальний редизайн, який може визначити його майбутнє
Топ Жир
2025-07-13T18:33:53Z
Безпека в дорозі, як правильно підготувати авто до поїздки
360ua.news
2025-07-13T18:27:58Z
Представлений Geely Galaxy A7 — гібридний седан із запасом ходу понад 2100 км та ціною від $14,5 тис
ITC
2025-07-13T16:58:10Z
У Китаї з 2027 року заборонить суперечливу функцію електромобілів
Топ Жир
2025-07-13T16:48:33Z
Фордівський електричний спорткар стає лише кращим: тест-драйв
Топ Жир
2025-07-13T15:03:05Z
Представлений Smart #3 : електричний кросовер із запасом ходу до 555 км та ціною від $23 тис
ITC
2025-07-13T13:34:56Z
Toyota GR Celica може приховати двигун у найнесподіванішому місці
Топ Жир
2025-07-13T13:33:55Z
Трамп узяв участь у церемонії нагородження гравців «Челсі» та ПСЖ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-13T22:15:04Z
"Челсі" розгромив ПСЖ і виграв оновлений Клубний чемпіонат світу
ZN UA
2025-07-13T21:25:37Z
Епічне приниження ПСЖ: Челсі сенсаційно став переможцем Клубного чемпіонату світу-2025
24tv
2025-07-13T21:18:49Z
Колишній клуб Абрамовича здійснив гучну сенсацію на очах Трампа
Telegraf
2025-07-13T21:16:54Z
Арсенал домовився про придбання Дьокереша за 63.5+10 млн євро – The Athletic
Football.ua
2025-07-13T20:58:30Z
Джака може возз'єднатися з Ляказеттом у Неомі
Football.ua
2025-07-13T20:34:15Z
У мережі знайшли справжню зірку Вімблдону: вона гаряча, але є одне "але"
24tv
2025-07-13T20:15:57Z
Відомий тренер назвав велику помилку Усика перед реваншем проти Дюбуа
24tv
2025-07-13T20:06:55Z
Гарначо відмовився від переходу в Ан-Наср і хоче залишитися в Європі
Football.ua
2025-07-13T19:55:54Z