MY.UAНовини
Рабів до раю не пускають: цікаві факти про трьох козацьких полководців, противників Москви
Рабів до раю не пускають: цікаві факти про трьох козацьких полководців, противників Москви

Рабів до раю не пускають: цікаві факти про трьох козацьких полководців, противників Москви

Із цього року 1 жовтня відзначається одне з найшанованіших в Україні свят – Покрови Пресвятої Богородиці. Своєю покровителькою її вважали українські козаки, пізніше воїни УПА, а тепер і захисники сучасної України.

Раніше це свято припадало на 14 жовтня, але з переходом на новий календар Покрову відзначають 1 жовтня.

Голова Державної служби з етнополітики та свободи совісті Віктор Єленський , що це відбулося тому, що день українського козацтва, день створення УПА та день українських захисників прив’язані до Покрови, а не навпаки. Їх тепер також відзначатимуть 1 жовтня.

Зараз дивляться

Період українського козацтва – це не лише історія про походи, славетні битви, а й унікальне явище в історії Європи. Козаків часто кликали на допомогу правителі різних держав, їх боялися вороги, про них складали легенди, писали романи та оспівували в піснях.

З історичних джерел відомо, що слово козак має тюркське походження. У перших згадках XIII століття воно означало конвоїра. У візантійських джерелах козаків описували озброєними людьми, які забезпечують охорону або супроводжують торговців.

Дедалі більше згадок про козаків у документах з’являється з кінця XV століттях. Православний архидиякон із Сирії Павло Алепський у своїх подорожніх записах описував Україну як країну козаків. Особливо його вразив Київ, собор Софії та Києво-Печерський монастир.

— Земля козаків була для нас наче рідна країна, а її мешканці були нам добрими приятелями та людьми, схожими вдачею на нас, писав він під час відвідин Києва у серпні 1656 року.

Захоплювався звичаями та правами козацького війська французький картограф Гійом Левассар де Боплан в Описі України 1651 року. Втім, історики на службі Російської імперії вороже відгукувалися про козаків. Так, німець Александр Рігельман виправдовував знищення Катериною II Січі, а російський історик Іван Болтін був далеким від об’єктивності та дотримувався імперських поглядів щодо козаків.

Це й не дивно, адже не всі козаки шли на угоди з Московією, деякі були її ярими противниками та вважали за краще її знищення та не мати з цією державою нічого спільного.

Факти ICTV до Дня українського козацтва розповідають найцікавіші факти про трьох непересічних особистостей періоду козацтва: гетьмана Петра Конашевича-Сагайдачного, полководця Івана Богуна та кошового отамана Івана Сірка.

Морські походи Сагайдачного та облога Москви

Петро Конашевич-Сагайдачний передусім відомий як геніальний полководець, гетьман та кошовий отаман Запорізької Січі, який розробив та вдосконалив тактику морського бою. Козаки під проводом гетьмана взяли неприступну фортецю в Кафі, знищили турецький флот та визволили тисячі бранців.

Пізніше він очолив морські походи на Синоп, Трапезунд і Стамбул. В Османській імперії боротьбу з козаками розцінювали як найважчу зовнішньополітичну проблему. Але не лише морські походи були успішними. У 1618 році його війська разом із польсько-литовськими союзниками ледь не спалили вщент Москву разом із царюванням дому Романових.

Тоді гетьман підтримав Річ Посполиту та польського короля Владислава, який хотів отримати московську корону. Сагайдачному пообіцяли, зокрема, свободу православної віри, збільшення реєстрового війська та визнання адміністративної й судової автономії України. Разом із поляками його війська вступили у війну з Московією у 1618 році.

Пам’ятник Петрові Конашевичу-Сагайдачному у місті Хотин. Фото: Факти ICTV

Вночі напередодні Покрови Москва була охоплена жахом, адже війська гетьмана Сагайдачного стояли під її стінами та готувалися до вирішального штурму. Того дня історія могла б піти іншим шляхом, залишивши від Романових коротку згадку.

Але на заваді стала погода. Козаки розуміли, що з наближенням зими Москву буде важко взяти. До того ж, щоб успішно завершити облогу не вистачало сил. Історики кажуть, що поляки погано платили козакам та вирішили не ризикувати. Москва ж була у кепському становищі та вимушено пішла на переговори з Річчю Посполитою. Підсумком стало укладання Деулінського перемир’я. Сагайдачний був проти та виступав відкрито за захоплення Москви.

Пізніше російська пропаганда не раз маніпулювала цим епізодом в історії, вигадуючи казки для внутрішньої аудиторії. Зокрема, створили наратив, що нібито перед початком штурму гетьман раптово передумав та заявив: Я православний і християнський люд палити не буду. Так московські попи та режими не раз маніпулювали наративом про “братський народ і єдину церкву”.

Богун був ярим противником Москви та видатним полководцем

Ярим противником московитів був козацький полковник Іван Богун. У своїй промові на раді у Чигирині 1650-го він виголосив промову, яка цитується у третій частині хроніки Історії Русів.

—  У народі Московському владарює найганебніше рабство і невільництво у найвищій мірі, у них, окрім Божого та Царського, нічого власного нема і бути не може. І людей, на їхню думку, створено для того, щоб не мати нічого, а тільки рабствувати. Самі вельможі та бояри московські титулуються звичайно рабами царськими і в просьбах своїх завжди пишуть вони, що б’ють йому чолом, – говорив Богун.

У заключному слові він наголошував, що “з’єднатися з таким неключимим народом є те саме, що кинутися із вогню та в полум’я”.

З історії відомо, що полк на чолі з Богуном не прибув до Переяслава на раду й відмовився присягати московському цареві. Проти угоди були також Осип Глух, Іван Сірко, Григорій Гуляницький, Петро Дорошенко, Михайло Ханенко та ще кілька полків. Не присягнула царю й Запорізька Січ, але якихось рішучих протестів не було.

Іван Богун був не лише противником союзів із Московією, він вважав, що Гетьманщині не варто приєднуватися також ні до Польщі, ні до Османської імперії.

Полотно Миколи Івасюк під назвою Богун на переправі

Попри трагічну та криваву сторінку української історії, таку як битва під Берестечком, саме завдяки Богуну козаки, перебуваючи в оточені, перетворили свій табір на неприступну фортецю. Оборона тривала кілька днів, після чого Богун прийняв рішення про виведення козаків, облаштувавши переправу через болото. Тоді загинуло багато козаків, не вдалося вивести більшу частину артилерії. Але Богун зміг вивести значну частину козацького війська.

У 1658 році Богун відмовився підписати Гадяцький договір, який передбачав входження Гетьманщини до складу Речі Посполитої. Після чого разом із Іваном Сірком у 1659 р. очолив на Лівобережжі та Правобережжі народне повстання з метою усунути від влади Івана Виговського, ініціатора цього договору. Останній попросив допомоги у султана Османської імперії, але козаки розбили татар та прогнали Виговського з Гетьманщини.

Сірко часто змінював погляди, але у ключових угодах виступив проти Москви

Ще однією непересічною постаттю в історії козацтва був Іван Сірко. Він влаштовував походи, наводячи жах на Османську імперію та Крим. За переказами, його ім’ям турецькі матері лякали дітей. Бусурмани називали отамана Урус-Шайтан, що означало Сатана.

Сірко, мабуть, найбільш містична постать часів козацтва, про нього існує чимало легенд та переказів. Зокрема, вважається, що він не програв жодної битви, є також оповідка, що запорожці п’ять років його не ховали його та брали тіло в походи, що забезпечувало перемоги. За іншою версією, вони брали у походи його праву руку.

Точно відомо, що Сірко протягом життя часто змінював свої політичні переконання. Був період, коли він воював на боці московитів, укладав нетривалий союз із татарами або ж підігравав полякам.

За часів Руїни його вважали переконаним прихильником Московії, але минуло зовсім мало часу, як він рішуче відмовився поставити підпис під Переяславськими статтями, які звужували автономію козацької України.

— Рабів до раю не пускають, – вислів, який приписують Івану Сірку.

Також він зайняв антимосковську позицію у підписанні Андрюсівського сепаратного договору між Московією та Річчю Посполитою у 1667 році. Ще одним цікавим фактом про Сірка є те, що його праправнучкою вважається українська акторка Марія Капніст-Сірко.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Мороз -20 та сильні хуртовини: якою буде погода на Новий рік в Україні
GlavRed
2024-11-29T16:09:53Z
Драпатий здійснив прорив на БМП через сепаратистський блокпост у Маріуполі: легендарне відео
24tv
2024-11-29T16:06:50Z
Не Покровськ є головною ціллю: до яких міст рвуться росіяни на Сході
24tv
2024-11-29T16:03:37Z
Авдіївська "гонорова" каша за старовинним рецептом: секрети приготування національної страви
TSN
2024-11-29T15:39:41Z
Попри блекаут на Херсонщині всі медзаклади працюють у штатному режимі
УкраинФорм
2024-11-29T15:27:11Z
В Києві оголосили перший рівень небезпеки: в КМВА назвали причину
TSN
2024-11-29T15:21:37Z
Мільярди "ідуть у пісок": на узбережжі Одещини руйнуються фортифікаційні укріплення
Фокус
2024-11-29T15:16:42Z
Порі дощів настане кінець: прогноз погоди на вихідні та перший тиждень грудня
Фокус
2024-11-29T15:12:56Z
Четверо учасників НЗФ, які воювали на боці окупаційних військ, отримали по 15 років ув’язнення
Украина Криминальная
2024-11-29T15:07:12Z
Депутатка Альона Шкрум складає мандат й збирається очолити одне з міністерств
ГЛАВКОМ NET
2024-11-29T16:10:24Z
ЗМІ: Україна просить НАТО про запрошення на вступ на засіданні наступного тижня
Европейская правда
2024-11-29T16:09:58Z
У Португалії схвалили бюджет, що відвернуло загрозу дострокових виборів
Европейская правда
2024-11-29T16:09:48Z
У Німеччині проходить кампанія про наслідки екологічних злочинів РФ в Україні
УкраинФорм
2024-11-29T16:06:49Z
Посол Грузії в Болгарії пішов з посади на знак протесту проти зриву євроінтеграції
360ua.news
2024-11-29T16:00:56Z
Путіну плювати на економіку, і це суттєво впливає на російських олігархів
24tv
2024-11-29T15:57:38Z
Понад 100 працівників МЗС Грузії підписали заяву проти призупинення євроінтеграції
ГЛАВКОМ NET
2024-11-29T15:42:40Z
Кабмін спрямував ₴150 мільйонів на закупівлю зброї та техніки для ГУР
УкраинФорм
2024-11-29T15:39:48Z
Україна отримала першу бюджетну допомогу від Південної Кореї
360ua.news
2024-11-29T15:30:20Z
Які кімнатні квіти не лише очищають повітря, а й захищають від вірусів
TSN
2024-11-29T16:09:08Z
Лікарі розповіли, чому варто відмовитися від ковбаси та сосисок
TSN
2024-11-29T15:39:28Z
Це допоможе вам не заразитись: 8 найпоширеніших міфів про герпес
24tv
2024-11-29T15:30:59Z
7 способів почати худнути у животі всього за 10 дів: це простіше, ніж ви думали
24tv
2024-11-29T14:42:53Z
В Україні 60% ВІЛ-інфікованих виявляють на пізній стадії - Центр здоров’я
УкраинФорм
2024-11-29T14:42:43Z
У пакет «первинки» з 2025 року включать психологічну допомогу та супровід пацієнтів з туберкульозом - НСЗУ
УкраинФорм
2024-11-29T14:15:05Z
В Україні під медичним наглядом перебувають 137 тисяч людей із ВІЛ
УкраинФорм
2024-11-29T13:42:20Z
Найпопулярніший сніданок виявився шкідливим для здоров'я: з чим в жодному разі не можна пити каву
TSN
2024-11-29T13:39:33Z
Як часто потрібно мити підлогу насправді: несподівана відповідь
24tv
2024-11-29T12:09:42Z
Прем'єри тижня: JAMALA та MONATIK зіграли янголів, а Кароль записала 12-хвилинний трек із військовими
Комсомольская правда
2024-11-29T16:05:28Z
3 найкращі фільми для романтичного вечора з коханим
24tv
2024-11-29T16:03:01Z
Ірина Білик показалася в Токіо й приміряла традиційне японське кімоно
TSN
2024-11-29T15:39:17Z
Диван зачекає: куди піти у Києві цими вихідними, 30 листопада – 1 грудня
VGorode
2024-11-29T15:21:58Z
Продюсер Ірина Горова пояснила, чому приховує нового коханого
Комсомольская правда
2024-11-29T15:00:57Z
Держмистецтв оголосило конкурс на здобуття премії імені Леся Курбаса у 2025 році
Детектор М
2024-11-29T14:57:14Z
Тяжкохворий Брюс Вілліс з'явився на рідкісному фото вдома й попозував з подарунком від доньок
TSN
2024-11-29T14:51:05Z
Підкорив українських кіноманів: який серіал став лідером переглядів на Netflix
24tv
2024-11-29T14:36:58Z
Моана 2 встановила рекорд першого дня у кінотеатрах США
1News
2024-11-29T14:30:19Z
У Мінфіні оцінили вірогідність відновлення авіасполучення
Хвиля
2024-11-29T16:03:01Z
Зростання тарифу на передачу електроенергії коштуватиме бюджету мінус 20 млрд грн надходжень
ZN UA
2024-11-29T16:02:44Z
В Україні є унікальна можливість вирощувати чистий часник
AgroNews
2024-11-29T16:02:43Z
Катастрофічного сценарію в енергетиці наразі вдається уникнути - Міненерго
УкраинФорм
2024-11-29T16:01:24Z
Завод Rheinmetall у Литві запустять до середини 2026 року
iPress
2024-11-29T15:58:54Z
Уряд схвалив ключовий документ щодо управління держпідприємствами
УкраинФорм
2024-11-29T15:55:16Z
Податкові зміни: Шмигаль каже, що до кінця року держава додатково отримає ₴8 мільярдів
УкраинФорм
2024-11-29T15:52:09Z
Важливі 4 чинники: за яких умов українцям не уникнути відключень світла взимку
24tv
2024-11-29T15:30:17Z
Офіційний курс євро наближається до позначки в 44 гривні
24tv
2024-11-29T15:27:43Z
10 тисяч чашок на артрезиденцію: ветеран із Хмельницької області виробляє їх із донецької глини
Комсомольская правда
2024-11-29T16:11:50Z
Зеленський призначив нового командувача Сухопутних військ та заступника Головнокомандувача ЗСУ
Хвиля
2024-11-29T16:10:43Z
Крамниця непотрібних товарів: захисники тварин проводять оригінальну акцію з нагоди Чорної п’ятниці
TSN
2024-11-29T16:09:38Z
5 способів ворожіння на Андрія, які допоможуть дізнатися свою долю
24tv
2024-11-29T16:03:26Z
Бронювання в Дії, штрафи у Резерв+ і виїзд за кордон: якою буде мобілізація в грудні
24tv
2024-11-29T16:03:01Z
Тернопільська міськрада закупила для військових FPV-дронів на ₴2,5 мільйона
УкраинФорм
2024-11-29T16:01:16Z
Військові мають час, щоб безкарно повернутись із СЗЧ: Названо терміни
ГЛАВКОМ NET
2024-11-29T15:57:45Z
Герой України Олег Апостол стане новим заступником головнокомандувача ЗСУ
24tv
2024-11-29T15:57:28Z
Генштаб Естонії про "Орєшнік": Галас був більшим, ніж результат
Европейская правда
2024-11-29T15:57:17Z
Ресторан на воді віднесло течією – фото
TSN
2024-11-29T16:09:18Z
Стало відомі нові деталі стрілянини в готелі Києва в ніч на 23 листопада
Khreschatyk
2024-11-29T16:06:51Z
8 років увʼязнення: Миколі Харківському, який у 16 років вчинив смертельну ДТП у Харкові, оголошено вирок
Мій Харків
2024-11-29T16:05:40Z
У Празі затримали чоловіка, який погрожував стріляниною в університеті
Европейская правда
2024-11-29T16:05:25Z
У Миколаєві пролунав вибух
24tv
2024-11-29T16:03:59Z
У Чернівецькій гімназії діти постраждали через ймовірне розпилення невідомої речовини
Комсомольская правда
2024-11-29T15:40:33Z
В аеропорту зіткнулися чотири літаки: що сталося та які наслідки
TSN
2024-11-29T15:39:49Z
Нацполіція заблокувала міжрегіональний канал постачання спирту підпільним виробникам
Украина Криминальная
2024-11-29T15:37:57Z
В Ізраїлі терорист ХАМАСу обстріляв цивільний автобус, восьмеро поранених
УкраинФорм
2024-11-29T15:37:23Z
Перша виїзна перемога в УПЛ: Кобін перервав свою 27-матчеву невдалу серію
Football.ua
2024-11-29T16:02:19Z
Голкіпер Інгульця Паламарчук встановив рекорд УПЛ
Football.ua
2024-11-29T16:00:55Z
Знущався над сином понад 10 років: батьку олімпійського чемпіона загрожує в'язниця
24tv
2024-11-29T15:48:59Z
Гвардіола: У нашій ситуації нереалістично думати про великі цілі
Football.ua
2024-11-29T15:42:42Z
Футболісти "Інгульця" відзначилися голом на 19-й секунді та п'ятим поспіль відбитим пенальті в УПЛ
ZN UA
2024-11-29T15:40:07Z
УПЛ: «Інгулець» здобув першу в сезоні перемогу, розгромивши «Ворсклу»
УкраинФорм
2024-11-29T15:36:48Z
"Я люблю Росію": гендиректор Црвени Звезди заспівав "Катюшу", святкуючи перемогу в ЛЧ
24tv
2024-11-29T15:36:24Z
Андрій Лунін номінований на титул найкращого голкіпера року за версією FIFA
Комсомольская правда
2024-11-29T14:54:19Z
Складно фізруком назвати, – Леоненко у жорсткій формі розніс головного тренера Полісся
24tv
2024-11-29T14:36:57Z
Гороскоп Таро на 30 листопада для всіх знаків Зодіаку: що принесе Вам цей день
Политека
2024-11-29T16:03:03Z
У місті майбутнього посеред пустелі побудують "найбільшу будівлю" в історії
Фокус
2024-11-29T16:00:10Z
Новий рік пройде без скривленого обличчя: як правильно вибирати ківі та мандарини, щоб були солодкими
Знай
2024-11-29T15:51:00Z
Чому діти не чують батьків
TSN
2024-11-29T15:39:29Z
Домовляться і з чортом, і з ангелом: які знаки зодіаку є вродженими дипломатами
GlavRed
2024-11-29T15:37:37Z
Що робить вас унікальною особистістю: погляньте на картинку і дізнайтеся
TSN
2024-11-29T15:21:44Z
Собор Нотр-Дам у Парижі відкрив двері після реставрації вперше за п'ять років
Новости Украины
2024-11-29T15:21:26Z
Росіяни оголосили голодування під час круїзу в Антарктиду: у чому причина
Фокус
2024-11-29T15:12:07Z
Інші будуть заздрити: 3 знаки зодіаку, для яких ця зима стане найщасливішою
24tv
2024-11-29T15:00:59Z
Вчені зробили унікальне відкриття, яке розкриває таємниці еволюції людини
TSN
2024-11-29T16:09:32Z
Ростуть на кущах та зроблені Фаберже: мережа вибухнула мемами про ціни на яйця
24tv
2024-11-29T16:06:41Z
S.T.A.L.K.E.R. 2 отримала перший патч — містить понад 650 виправлень
ITC
2024-11-29T16:02:09Z
Realme V60 Pro – захищений смартфон з батареєю на 5600 мАгод та ціною від $221
ITC
2024-11-29T15:58:36Z
ByteDance подає до суду на колишнього стажера з вимогою виплатити $1,1 млн
InternetUA
2024-11-29T15:49:47Z
Google випустила окремий додаток для свого ШІ під Android та iOS
InternetUA
2024-11-29T15:34:54Z
У Франції спробували заблокувати порносайти: один «вижив» через смішну помилку
ITC
2024-11-29T15:22:49Z
Цікава ідея: український додаток Intenty може зменшити ваш час користування смартфоном
InternetUA
2024-11-29T15:19:30Z
Названо смартфон з найкращою автономністю нарівні з iPhone 16 Plus
ГЛАВКОМ NET
2024-11-29T15:16:01Z
Mercedes-Benz відзначає 40-річчя кемпера Marco Polo
AutoCentre
2024-11-29T16:10:17Z
Як правильно розморозити автомобіль взимку: звичайний метод може завдати шкоди
GlavRed
2024-11-29T15:27:13Z
Rivian стане технологічним партнером Volkswagen для електричного Golf та флагманського електромобіля Project Trinity
ITC
2024-11-29T15:22:28Z
Туринське дизайн-ательє анонсувало проєкт Camal Scoperta
AutoCentre
2024-11-29T15:10:13Z
У рамках проекту USAID поставлено нову партію автогідропідйомників на шасі JAC
AutoCentre
2024-11-29T14:10:59Z
Toyota Supra A90 Final Edition – лебедина пісня серії Supra нинішнього покоління, яка «дасть перцю» завдяки збільшеній до 429 к.с. потужності
ITC
2024-11-29T13:26:22Z
Honda презентувала недорогі електроскутери вартістю від 1000 доларів
Фокус
2024-11-29T13:00:54Z
Спецназ «Донеччина» отримав бронемашини «Козак-5» та Senator
AutoCentre
2024-11-29T12:10:05Z
Яку кнопку в авто не варто натискати під час снігу з дощем: представник поліції дав важливу пораду водіям
ТСН
2024-11-29T12:06:02Z