MY.UAНовини
Рабів до раю не пускають: цікаві факти про трьох козацьких полководців, противників Москви
Рабів до раю не пускають: цікаві факти про трьох козацьких полководців, противників Москви

Рабів до раю не пускають: цікаві факти про трьох козацьких полководців, противників Москви

Із цього року 1 жовтня відзначається одне з найшанованіших в Україні свят – Покрови Пресвятої Богородиці. Своєю покровителькою її вважали українські козаки, пізніше воїни УПА, а тепер і захисники сучасної України.

Раніше це свято припадало на 14 жовтня, але з переходом на новий календар Покрову відзначають 1 жовтня.

Голова Державної служби з етнополітики та свободи совісті Віктор Єленський , що це відбулося тому, що день українського козацтва, день створення УПА та день українських захисників прив’язані до Покрови, а не навпаки. Їх тепер також відзначатимуть 1 жовтня.

Зараз дивляться

Період українського козацтва – це не лише історія про походи, славетні битви, а й унікальне явище в історії Європи. Козаків часто кликали на допомогу правителі різних держав, їх боялися вороги, про них складали легенди, писали романи та оспівували в піснях.

З історичних джерел відомо, що слово козак має тюркське походження. У перших згадках XIII століття воно означало конвоїра. У візантійських джерелах козаків описували озброєними людьми, які забезпечують охорону або супроводжують торговців.

Дедалі більше згадок про козаків у документах з’являється з кінця XV століттях. Православний архидиякон із Сирії Павло Алепський у своїх подорожніх записах описував Україну як країну козаків. Особливо його вразив Київ, собор Софії та Києво-Печерський монастир.

— Земля козаків була для нас наче рідна країна, а її мешканці були нам добрими приятелями та людьми, схожими вдачею на нас, писав він під час відвідин Києва у серпні 1656 року.

Захоплювався звичаями та правами козацького війська французький картограф Гійом Левассар де Боплан в Описі України 1651 року. Втім, історики на службі Російської імперії вороже відгукувалися про козаків. Так, німець Александр Рігельман виправдовував знищення Катериною II Січі, а російський історик Іван Болтін був далеким від об’єктивності та дотримувався імперських поглядів щодо козаків.

Це й не дивно, адже не всі козаки шли на угоди з Московією, деякі були її ярими противниками та вважали за краще її знищення та не мати з цією державою нічого спільного.

Факти ICTV до Дня українського козацтва розповідають найцікавіші факти про трьох непересічних особистостей періоду козацтва: гетьмана Петра Конашевича-Сагайдачного, полководця Івана Богуна та кошового отамана Івана Сірка.

Морські походи Сагайдачного та облога Москви

Петро Конашевич-Сагайдачний передусім відомий як геніальний полководець, гетьман та кошовий отаман Запорізької Січі, який розробив та вдосконалив тактику морського бою. Козаки під проводом гетьмана взяли неприступну фортецю в Кафі, знищили турецький флот та визволили тисячі бранців.

Пізніше він очолив морські походи на Синоп, Трапезунд і Стамбул. В Османській імперії боротьбу з козаками розцінювали як найважчу зовнішньополітичну проблему. Але не лише морські походи були успішними. У 1618 році його війська разом із польсько-литовськими союзниками ледь не спалили вщент Москву разом із царюванням дому Романових.

Тоді гетьман підтримав Річ Посполиту та польського короля Владислава, який хотів отримати московську корону. Сагайдачному пообіцяли, зокрема, свободу православної віри, збільшення реєстрового війська та визнання адміністративної й судової автономії України. Разом із поляками його війська вступили у війну з Московією у 1618 році.

Пам’ятник Петрові Конашевичу-Сагайдачному у місті Хотин. Фото: Факти ICTV

Вночі напередодні Покрови Москва була охоплена жахом, адже війська гетьмана Сагайдачного стояли під її стінами та готувалися до вирішального штурму. Того дня історія могла б піти іншим шляхом, залишивши від Романових коротку згадку.

Але на заваді стала погода. Козаки розуміли, що з наближенням зими Москву буде важко взяти. До того ж, щоб успішно завершити облогу не вистачало сил. Історики кажуть, що поляки погано платили козакам та вирішили не ризикувати. Москва ж була у кепському становищі та вимушено пішла на переговори з Річчю Посполитою. Підсумком стало укладання Деулінського перемир’я. Сагайдачний був проти та виступав відкрито за захоплення Москви.

Пізніше російська пропаганда не раз маніпулювала цим епізодом в історії, вигадуючи казки для внутрішньої аудиторії. Зокрема, створили наратив, що нібито перед початком штурму гетьман раптово передумав та заявив: Я православний і християнський люд палити не буду. Так московські попи та режими не раз маніпулювали наративом про “братський народ і єдину церкву”.

Богун був ярим противником Москви та видатним полководцем

Ярим противником московитів був козацький полковник Іван Богун. У своїй промові на раді у Чигирині 1650-го він виголосив промову, яка цитується у третій частині хроніки Історії Русів.

—  У народі Московському владарює найганебніше рабство і невільництво у найвищій мірі, у них, окрім Божого та Царського, нічого власного нема і бути не може. І людей, на їхню думку, створено для того, щоб не мати нічого, а тільки рабствувати. Самі вельможі та бояри московські титулуються звичайно рабами царськими і в просьбах своїх завжди пишуть вони, що б’ють йому чолом, – говорив Богун.

У заключному слові він наголошував, що “з’єднатися з таким неключимим народом є те саме, що кинутися із вогню та в полум’я”.

З історії відомо, що полк на чолі з Богуном не прибув до Переяслава на раду й відмовився присягати московському цареві. Проти угоди були також Осип Глух, Іван Сірко, Григорій Гуляницький, Петро Дорошенко, Михайло Ханенко та ще кілька полків. Не присягнула царю й Запорізька Січ, але якихось рішучих протестів не було.

Іван Богун був не лише противником союзів із Московією, він вважав, що Гетьманщині не варто приєднуватися також ні до Польщі, ні до Османської імперії.

Полотно Миколи Івасюк під назвою Богун на переправі

Попри трагічну та криваву сторінку української історії, таку як битва під Берестечком, саме завдяки Богуну козаки, перебуваючи в оточені, перетворили свій табір на неприступну фортецю. Оборона тривала кілька днів, після чого Богун прийняв рішення про виведення козаків, облаштувавши переправу через болото. Тоді загинуло багато козаків, не вдалося вивести більшу частину артилерії. Але Богун зміг вивести значну частину козацького війська.

У 1658 році Богун відмовився підписати Гадяцький договір, який передбачав входження Гетьманщини до складу Речі Посполитої. Після чого разом із Іваном Сірком у 1659 р. очолив на Лівобережжі та Правобережжі народне повстання з метою усунути від влади Івана Виговського, ініціатора цього договору. Останній попросив допомоги у султана Османської імперії, але козаки розбили татар та прогнали Виговського з Гетьманщини.

Сірко часто змінював погляди, але у ключових угодах виступив проти Москви

Ще однією непересічною постаттю в історії козацтва був Іван Сірко. Він влаштовував походи, наводячи жах на Османську імперію та Крим. За переказами, його ім’ям турецькі матері лякали дітей. Бусурмани називали отамана Урус-Шайтан, що означало Сатана.

Сірко, мабуть, найбільш містична постать часів козацтва, про нього існує чимало легенд та переказів. Зокрема, вважається, що він не програв жодної битви, є також оповідка, що запорожці п’ять років його не ховали його та брали тіло в походи, що забезпечувало перемоги. За іншою версією, вони брали у походи його праву руку.

Точно відомо, що Сірко протягом життя часто змінював свої політичні переконання. Був період, коли він воював на боці московитів, укладав нетривалий союз із татарами або ж підігравав полякам.

За часів Руїни його вважали переконаним прихильником Московії, але минуло зовсім мало часу, як він рішуче відмовився поставити підпис під Переяславськими статтями, які звужували автономію козацької України.

— Рабів до раю не пускають, – вислів, який приписують Івану Сірку.

Також він зайняв антимосковську позицію у підписанні Андрюсівського сепаратного договору між Московією та Річчю Посполитою у 1667 році. Ще одним цікавим фактом про Сірка є те, що його праправнучкою вважається українська акторка Марія Капніст-Сірко.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Война или переговоры: закулисная игра вокруг перемирия набирает обороты - The Economist
Gazeta UA
2025-05-11T22:27:46Z
Портников объяснил, почему Путин отказался от прекращения огня и предложил переговоры
TSN
2025-05-11T13:34:59Z
Когда россияне смогут захватить всю Украину — эксперты назвали дату
TSN
2025-05-02T17:28:37Z
МИД РФ сделал заявление о "возвращении" Украины в границы 1991 года
Comments UA
2025-05-01T15:30:25Z
Макрон и Мерц не употребляли кокаин в поезде в Киев: как появился фейк и почему его разнесла путинская пропаганда
ZN UA
2025-05-11T23:49:36Z
Туск Путину: мир ждет прекращения огня, а не переговоров ради вида
Gazeta UA
2025-05-11T23:30:18Z
Победительница "Битвы экстрасенсов" назвала дату масштабной атаки РФ на Украину
TSN
2025-05-11T13:34:57Z
Известна позиция России по перемирию и переговорам с Украиной
Comments UA
2025-05-10T20:12:12Z
Кадыров попросил, чтобы его уволили с должности главы Чечни
Comments UA
2025-05-06T15:15:29Z
Необратимые изменения: врач рассказал о диагнозе известной российской певицы, заставившей ее уйти со сцены
Comments UA
2025-05-11T20:57:50Z
Старшая дочь Пугачева попала в большие проблемы: что произошло
Comments UA
2025-05-02T19:57:23Z
Степан Казанин резко высказался об исчезновении Елены Кравец из "Квартал 95": "Мы ее научили..."
Знай
2025-05-10T09:51:08Z
От КВН до Банковой: что известно о дружбе Елены Кравец и Елены Зеленской
Telegraf
2025-04-29T14:03:43Z
Эмбер Херд сообщила о рождении сына и дочери
Факти ICTV
2025-05-11T20:55:15Z
Известную советскую актрису и звезду "Служебного романа" госпитализировали в тяжелом состоянии
Comments UA
2025-05-11T20:18:49Z
Старый костюм Зеленского изжил себя: специалист по этикету назвала причину
Telegraf
2025-04-28T16:04:40Z
"Мисс Украина 2023" оконфузилась заявлением о селе
Comments UA
2025-05-05T15:48:59Z
"Это слезы...": жена Виктора Павлика внезапно заговорила о втором ребенке
Знай
2025-05-04T16:51:38Z
Под заснеженной горой может скрываться вход в "мир пришельцев": документы ЦРУ
Фокус
2025-05-11T16:51:58Z
Украинки не планируют возвращаться домой после войны: результаты опроса
Comments UA
2025-05-07T22:27:31Z
На каком расстоянии от забора можно сажать дерево в Украине
UAToday
2025-04-29T17:27:25Z
Пенсионерам выплатят специальные надбавки: какие суммы обещают
Знай
2025-05-03T15:30:37Z
Президент обратился к маме в Международный день матери
Корреспондент
2025-05-12T00:09:13Z
Помощь ВПЛ: могут ли лишить лицо, открывшее депозит
ZN UA
2025-05-11T23:42:13Z
Жители российского города дрались за кашу возле «поезда победы»
Корреспондент
2025-05-03T17:18:22Z
Делал селфи: Зеленский вышел в центр Киева и фотографировался с людьми, — соцсети
Фокус
2025-05-07T18:18:33Z
Почему нельзя сплетничать 5 мая и что нужно высадить в огороде сгеодня: приметы и запреты на Ирины
Знай
2025-05-05T05:46:16Z
Учительница физики из Прикарпатья получила десять лет заключения за распространение наркотиков
Апостроф
2025-05-07T15:33:41Z
Над Москвой гремят взрывы
Корреспондент
2025-05-07T09:07:24Z
В Запорожье возросло число травмированных. В ГСЧС показали последствия атаки 6 мая
ZN UA
2025-05-07T04:45:58Z
Массированная атака РФ на Запорожье: количество раненых резко возросло
Comments UA
2025-05-02T04:27:11Z
В России рухнула "Спасская башня" и придавила женщину. ВИДЕО
Новости Украины
2025-05-11T20:27:55Z
ТЦК лупят с уклонистов миллионы: фиктивные повестки, "обновление данных", служба по блату
Знай
2025-05-11T19:30:36Z
Жуткая находка в краковском общежитии: погибли двое украинцев
Telegraf
2025-05-11T12:27:41Z
Индия возобновила пропуск воды через плотину на границе с Пакистаном
Корреспондент
2025-05-11T10:45:10Z
РФ атаковала Киевскую область: пострадал мужчина
Корреспондент
2025-05-11T06:46:32Z
7 важных открытий о том, как алкоголь влияет на наше тело
UAToday
2025-05-06T17:28:03Z
Завтрак для женщин: что должно быть в рационе каждой
Gazeta UA
2025-05-09T21:39:52Z
Ученые открыли редкую мутацию, которая позволяет высыпаться всего за 4 часа
Факти ICTV
2025-05-11T09:30:52Z
Что лучше для здоровья — горчица или кетчуп: врач дала окончательный ответ
UAToday
2025-05-04T12:03:37Z
Опасное заболевание: как уберечься от ботулизма
ZN UA
2025-05-11T22:22:23Z
Как характер партнера влияет на склонность к алкоголизму в семейных отношениях: исследование
Gazeta UA
2025-05-11T21:40:10Z
Победила генетику ради будущего: женщина, больная редким заболеванием, родила здорового ребенка
Фокус
2025-05-11T20:06:58Z
Что произойдет, если регулярно поздно ужинать
Gazeta UA
2025-05-11T17:51:13Z
Можно ли принимать душ во время простуды? Правила, о которых вы не задумываетесь, а зря
Знай
2025-05-11T14:51:14Z
Пенсии заморожены, но не навсегда: власти назвали условия для повышения
Знай
2025-05-03T14:30:07Z
Бычки, сардины и шпроты переходят в категорию деликатесов: как изменились цены
Знай
2025-04-28T03:52:35Z
Сделка по минералам с США: в каких регионах Украины есть залежи редкоземельных металлов
Хвиля
2025-05-11T21:15:17Z
В Украине смягчили валютные ограничения: что изменится для граждан и бизнеса
Хвиля
2025-05-11T19:46:24Z
На рынках вводятся усиленные проверки: теперь действуют жесткие правила
Знай
2025-05-11T17:12:05Z
С 1 июля в украинской электросети повысят напряжение до 230 В: что будет с электроприборами
UAToday
2025-05-11T16:36:59Z
Пока россияне за 23 км: в Краматорске потратят миллионы гривен на дороги
Telegraf
2025-05-11T16:30:10Z
В Беларуси появился дефицит "символа национальной идентичности" - картофеля
ZN UA
2025-05-11T15:19:56Z
РФ постепенно нивелирует преимущество Украины в дронах: FT предупреждает о переломном моменте в войне технологий
TSN
2025-05-11T13:34:27Z
Остаемся без еды: Украину накроет опасная жара и засуха уже летом, что обещает прогноз погоды
Знай
2025-05-11T04:30:41Z
В России жалуются на массированную атаку БПЛА
Корреспондент
2025-05-06T06:39:54Z
Владелец украинских издательств "Кредо" и "Беби Бук" торгует детскими книгами в рф: теперь еще и бизнесмен в "ДНР"
Знай
2025-04-28T07:00:08Z
В Киеве прохладно и сыро: синоптики обновили прогноз на субботу
Gazeta UA
2025-05-10T03:24:36Z
В Рыльске разбомблен пункт дислокации 40-ой бригады морпехов РФ. ВИДЕО
Новости Украины
2025-05-11T19:45:25Z
Ситуация на фронте на вечер 11 мая 2025 года
UAToday
2025-05-11T18:36:59Z
Новое наступление ВСУ? Бои в Курской области
Корреспондент
2025-05-05T19:10:27Z
Украинцев ждет аномальное лето: рекордная жара, ливни, ураганы и угроза опустынивания
Знай
2025-05-11T18:30:55Z
Фермерам приготовиться: синоптик рассказал, где и когда еще в Украине ждать морозов
Telegraf
2025-05-11T18:18:55Z
Водителям объяснили, чем грозит авто добавление спирта в бензин
Хвиля
2025-05-04T09:15:41Z
На складе Tesla накоплено более 10 тысяч непроданных пикапов Cybertruck
Корреспондент
2025-05-07T17:39:20Z
Шлем пилота Формулы 1 продан за рекордную сумму
Корреспондент
2025-04-29T20:45:46Z
Кроссовер для активного водителя: тест-драйв нового Ford Puma
Фокус
2025-05-11T10:57:41Z
Металл против времени: два способа победить ржавчину на машине
Знай
2025-05-11T07:51:29Z
Снаружи конфетка, а внутри - бутафория? Автозапчасть Xiaomi оказалась не топ за свои деньги
Знай
2025-05-11T03:51:35Z
Может появиться в Украине: старшего брата Renault Duster впервые заметили на дорогах
Фокус
2025-05-10T16:00:54Z
Гонщики Формулы-1 проехались по Майами на машинках из LEGO: строили более 20 тысячи часов
Знай
2025-05-10T10:51:39Z
В Китае производят дешевые электрифицированные копии Bentley Bentayga за $2500
Фокус
2025-05-10T09:51:20Z
Муравьи исчезнут с участка раз и навсегда: просто смешайте сахар с этим средством
Telegraf
2025-04-29T18:51:11Z
Покупка ранних овощей: что нужно знать, чтобы не принести домой "нитратную бомбу"
Знай
2025-05-01T19:51:29Z
Туристы случайно нашли 7-килограммовый клад золота и серебра в горах Чехии
Апостроф
2025-05-01T14:21:11Z
Китайский гороскоп на май 2025 года: время перемен и внутреннего роста, кому из знаков нужно готовиться
Знай
2025-05-01T19:30:32Z
Секреты идеального утюга: как избавиться от накипи быстро и без нервов
Знай
2025-05-11T20:51:46Z
Волшебство лимона: как вернуть белый цвет и мягкость полотенцам без химии
Знай
2025-05-11T19:51:46Z
Больше чем семья: ученые узнали, какой тип людей считает своих партнеров лучшими друзьями
Фокус
2025-05-11T18:57:36Z
Не монстр и не золото: камера зафиксировала тревожную находку на дне океана
Фокус
2025-05-11T17:45:39Z
Лови момент: три знака, которым эта неделя подарит много денег и супер-возможностей
Gazeta UA
2025-05-11T17:09:30Z
Microsoft объяснила подорожание новых игр для Xbox Series X|S
GameMag
2025-05-04T17:16:09Z
Британская Tundra Esports выиграла $400 тысяч на турнире по Dota 2
Корреспондент
2025-05-11T22:57:39Z
Ученые сделали неожиданное открытие в Риме
Gazeta UA
2025-05-11T22:39:12Z
"Ну шо, съезжу и я в тот Дубай": смешной тренд покорил соцсети
Telegraf
2025-05-11T22:30:52Z
Эксперты Digital Foundry: PlayStation 6 должна получить как минимум 24 ГБ ОЗУ
GameMag
2025-05-11T20:40:29Z
Как правильно удалять приложения на Android, чтобы не засорять память: инструкция
Gazeta UA
2025-05-11T20:37:38Z
Игровая стабильность: Обзор ноутбука MAIBENBEN Typhoon X16D
GameMag
2025-05-11T20:37:17Z
Grand Theft Auto VI уже 7 лет находится в разработке
GameMag
2025-05-11T20:07:02Z
Авторы Tekken 8 рассказали о втором сезоне — в файтинг вернётся Факумрам
GameMag
2025-05-11T19:40:29Z
Гандбольное Евро-2026: Украина все-таки проходит на турнир
Корреспондент
2025-05-11T19:27:20Z
Талибан запретил игру в шахматы в Афганистане как "греховное деяние"
ZN UA
2025-05-11T17:21:59Z
Талибы запретили в Афганистане шахматы
UAToday
2025-05-11T16:36:21Z
"Барселона" в зрелищном Эль-Класико обыграла "Реал"
ZN UA
2025-05-11T16:34:41Z
Есть на видео: в бою с Суаресом Наваррете получил рассечение прямо от удара
Корреспондент
2025-05-11T16:01:15Z
Фрэнк Уоррен: Если Фьюри вернется, от этого бокс только выиграет
Корреспондент
2025-05-11T15:27:07Z
Капитан залечивает травмы: Интер серьезно готовится к финалу ЛЧ
Корреспондент
2025-05-11T15:24:08Z
Бой Барриос-Пакьяо: президент WBC разъясняет причины санкционирования боя
Корреспондент
2025-05-11T15:21:41Z
Манчестер Юнайтед удруге за сезон поступився Вест Гему
Football.ua
2025-05-11T15:19:20Z