MY.UAНовини
Рабів до раю не пускають: цікаві факти про трьох козацьких полководців, противників Москви
Рабів до раю не пускають: цікаві факти про трьох козацьких полководців, противників Москви

Рабів до раю не пускають: цікаві факти про трьох козацьких полководців, противників Москви

Із цього року 1 жовтня відзначається одне з найшанованіших в Україні свят – Покрови Пресвятої Богородиці. Своєю покровителькою її вважали українські козаки, пізніше воїни УПА, а тепер і захисники сучасної України.

Раніше це свято припадало на 14 жовтня, але з переходом на новий календар Покрову відзначають 1 жовтня.

Голова Державної служби з етнополітики та свободи совісті Віктор Єленський , що це відбулося тому, що день українського козацтва, день створення УПА та день українських захисників прив’язані до Покрови, а не навпаки. Їх тепер також відзначатимуть 1 жовтня.

Зараз дивляться

Період українського козацтва – це не лише історія про походи, славетні битви, а й унікальне явище в історії Європи. Козаків часто кликали на допомогу правителі різних держав, їх боялися вороги, про них складали легенди, писали романи та оспівували в піснях.

З історичних джерел відомо, що слово козак має тюркське походження. У перших згадках XIII століття воно означало конвоїра. У візантійських джерелах козаків описували озброєними людьми, які забезпечують охорону або супроводжують торговців.

Дедалі більше згадок про козаків у документах з’являється з кінця XV століттях. Православний архидиякон із Сирії Павло Алепський у своїх подорожніх записах описував Україну як країну козаків. Особливо його вразив Київ, собор Софії та Києво-Печерський монастир.

— Земля козаків була для нас наче рідна країна, а її мешканці були нам добрими приятелями та людьми, схожими вдачею на нас, писав він під час відвідин Києва у серпні 1656 року.

Захоплювався звичаями та правами козацького війська французький картограф Гійом Левассар де Боплан в Описі України 1651 року. Втім, історики на службі Російської імперії вороже відгукувалися про козаків. Так, німець Александр Рігельман виправдовував знищення Катериною II Січі, а російський історик Іван Болтін був далеким від об’єктивності та дотримувався імперських поглядів щодо козаків.

Це й не дивно, адже не всі козаки шли на угоди з Московією, деякі були її ярими противниками та вважали за краще її знищення та не мати з цією державою нічого спільного.

Факти ICTV до Дня українського козацтва розповідають найцікавіші факти про трьох непересічних особистостей періоду козацтва: гетьмана Петра Конашевича-Сагайдачного, полководця Івана Богуна та кошового отамана Івана Сірка.

Морські походи Сагайдачного та облога Москви

Петро Конашевич-Сагайдачний передусім відомий як геніальний полководець, гетьман та кошовий отаман Запорізької Січі, який розробив та вдосконалив тактику морського бою. Козаки під проводом гетьмана взяли неприступну фортецю в Кафі, знищили турецький флот та визволили тисячі бранців.

Пізніше він очолив морські походи на Синоп, Трапезунд і Стамбул. В Османській імперії боротьбу з козаками розцінювали як найважчу зовнішньополітичну проблему. Але не лише морські походи були успішними. У 1618 році його війська разом із польсько-литовськими союзниками ледь не спалили вщент Москву разом із царюванням дому Романових.

Тоді гетьман підтримав Річ Посполиту та польського короля Владислава, який хотів отримати московську корону. Сагайдачному пообіцяли, зокрема, свободу православної віри, збільшення реєстрового війська та визнання адміністративної й судової автономії України. Разом із поляками його війська вступили у війну з Московією у 1618 році.

Пам’ятник Петрові Конашевичу-Сагайдачному у місті Хотин. Фото: Факти ICTV

Вночі напередодні Покрови Москва була охоплена жахом, адже війська гетьмана Сагайдачного стояли під її стінами та готувалися до вирішального штурму. Того дня історія могла б піти іншим шляхом, залишивши від Романових коротку згадку.

Але на заваді стала погода. Козаки розуміли, що з наближенням зими Москву буде важко взяти. До того ж, щоб успішно завершити облогу не вистачало сил. Історики кажуть, що поляки погано платили козакам та вирішили не ризикувати. Москва ж була у кепському становищі та вимушено пішла на переговори з Річчю Посполитою. Підсумком стало укладання Деулінського перемир’я. Сагайдачний був проти та виступав відкрито за захоплення Москви.

Пізніше російська пропаганда не раз маніпулювала цим епізодом в історії, вигадуючи казки для внутрішньої аудиторії. Зокрема, створили наратив, що нібито перед початком штурму гетьман раптово передумав та заявив: Я православний і християнський люд палити не буду. Так московські попи та режими не раз маніпулювали наративом про “братський народ і єдину церкву”.

Богун був ярим противником Москви та видатним полководцем

Ярим противником московитів був козацький полковник Іван Богун. У своїй промові на раді у Чигирині 1650-го він виголосив промову, яка цитується у третій частині хроніки Історії Русів.

—  У народі Московському владарює найганебніше рабство і невільництво у найвищій мірі, у них, окрім Божого та Царського, нічого власного нема і бути не може. І людей, на їхню думку, створено для того, щоб не мати нічого, а тільки рабствувати. Самі вельможі та бояри московські титулуються звичайно рабами царськими і в просьбах своїх завжди пишуть вони, що б’ють йому чолом, – говорив Богун.

У заключному слові він наголошував, що “з’єднатися з таким неключимим народом є те саме, що кинутися із вогню та в полум’я”.

З історії відомо, що полк на чолі з Богуном не прибув до Переяслава на раду й відмовився присягати московському цареві. Проти угоди були також Осип Глух, Іван Сірко, Григорій Гуляницький, Петро Дорошенко, Михайло Ханенко та ще кілька полків. Не присягнула царю й Запорізька Січ, але якихось рішучих протестів не було.

Іван Богун був не лише противником союзів із Московією, він вважав, що Гетьманщині не варто приєднуватися також ні до Польщі, ні до Османської імперії.

Полотно Миколи Івасюк під назвою Богун на переправі

Попри трагічну та криваву сторінку української історії, таку як битва під Берестечком, саме завдяки Богуну козаки, перебуваючи в оточені, перетворили свій табір на неприступну фортецю. Оборона тривала кілька днів, після чого Богун прийняв рішення про виведення козаків, облаштувавши переправу через болото. Тоді загинуло багато козаків, не вдалося вивести більшу частину артилерії. Але Богун зміг вивести значну частину козацького війська.

У 1658 році Богун відмовився підписати Гадяцький договір, який передбачав входження Гетьманщини до складу Речі Посполитої. Після чого разом із Іваном Сірком у 1659 р. очолив на Лівобережжі та Правобережжі народне повстання з метою усунути від влади Івана Виговського, ініціатора цього договору. Останній попросив допомоги у султана Османської імперії, але козаки розбили татар та прогнали Виговського з Гетьманщини.

Сірко часто змінював погляди, але у ключових угодах виступив проти Москви

Ще однією непересічною постаттю в історії козацтва був Іван Сірко. Він влаштовував походи, наводячи жах на Османську імперію та Крим. За переказами, його ім’ям турецькі матері лякали дітей. Бусурмани називали отамана Урус-Шайтан, що означало Сатана.

Сірко, мабуть, найбільш містична постать часів козацтва, про нього існує чимало легенд та переказів. Зокрема, вважається, що він не програв жодної битви, є також оповідка, що запорожці п’ять років його не ховали його та брали тіло в походи, що забезпечувало перемоги. За іншою версією, вони брали у походи його праву руку.

Точно відомо, що Сірко протягом життя часто змінював свої політичні переконання. Був період, коли він воював на боці московитів, укладав нетривалий союз із татарами або ж підігравав полякам.

За часів Руїни його вважали переконаним прихильником Московії, але минуло зовсім мало часу, як він рішуче відмовився поставити підпис під Переяславськими статтями, які звужували автономію козацької України.

— Рабів до раю не пускають, – вислів, який приписують Івану Сірку.

Також він зайняв антимосковську позицію у підписанні Андрюсівського сепаратного договору між Московією та Річчю Посполитою у 1667 році. Ще одним цікавим фактом про Сірка є те, що його праправнучкою вважається українська акторка Марія Капніст-Сірко.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Зеленський визначив, хто представить Україну на переговорах з РФ у Стамбулі
Европейская правда
2025-07-23T08:54:50Z
Закон про обмеження повноважень НАБУ і САП набув чинності: текст документа
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T08:54:33Z
Путін розширює повноваження ФСБ і перетворює Росію на військову диктатуру - розвідка
УкраинФорм
2025-07-23T08:54:29Z
В ОЕСР попередили Банкову про наслідки для оборонних інвестицій в Україну через НАБУ
Европейская правда
2025-07-23T08:51:44Z
В Україні вперше з початку повномасштабної війни люди вийшли на акції протесту: що вони розповіли
TSN
2025-07-23T08:51:08Z
Сирському 26 липня виповниться 60 років, але він не піде у відставку, – WP
24tv
2025-07-23T08:48:25Z
У Берліні тривають обшуки у членів ультраправої групи
Европейская правда
2025-07-23T08:48:22Z
МЗС Німеччини: Україну оцінюватимуть за незалежністю антикорупційних інституцій
Европейская правда
2025-07-23T08:42:54Z
Негода вдарила по столичному зоопарку: пошкоджено вольєри, огорожі та дерева
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T08:55:14Z
Росіяни атакували дроном Пологівський район на Запоріжжі, є пошкодження
УкраинФорм
2025-07-23T08:45:54Z
Пророкували падіння в серні 2024-го: Сирський розповів, як вдається втримати Покровськ
24tv
2025-07-23T08:42:37Z
Ворог проривається на висоти: Братчук повідомив про загострення на Запоріжжі
GlavRed
2025-07-23T08:42:02Z
Спецпризначенці ГУР взяли в полон чотирьох загарбників під час стрілецького бою
УкраинФорм
2025-07-23T08:36:51Z
Українські бійці знешкодили танки, РСЗВ «Град» та РЛС «Гармонь» росіян
УкраинФорм
2025-07-23T08:31:46Z
Липень просто так не відпустить. Що може "потішити" українців 25-27 числа
Telegraf
2025-07-23T08:30:51Z
Не хоче нашкодити людям. Зоолог розповів про дивну поведінку відомої лисиці на одному з пляжів Одеси
Telegraf
2025-07-23T08:09:36Z
На Полтавщині через негоду знеструмлені 8 населених пунктів
УкраинФорм
2025-07-23T08:09:13Z
"Порішати" інвалідність стало важче, та все ще можливо: що не так з реформою МСЕК
Telegraf
2025-07-23T08:33:58Z
5 найнебезпечніших психологічних міфів про схуднення, які заважають вам жити
24tv
2025-07-23T08:27:43Z
ВООЗ занепокоєна новим спалахом вірусу у світі
iPress
2025-07-23T07:33:48Z
Яка дешева риба не містить ртуті, але має найкорисніший склад
24tv
2025-07-23T07:30:04Z
Японія передала для столичних лікарень сучасне реабілітаційне обладнання
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T06:36:44Z
Скільки вам залишилося жити: розроблено тест, який може показати, коли ви помрете
Фокус
2025-07-23T06:15:44Z
Сказ і чума атакують: Україна фіксує нову хвилю небезпечних інфекцій серед тварин
Gazeta UA
2025-07-23T04:51:14Z
Кому потрібно більше спати – жінкам чи чоловікам
24tv
2025-07-23T04:39:57Z
ВООЗ б'є на сполох через поширення небезпечного вірусу, який переносять комарі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T03:42:39Z
Ретроградний Меркурій у серпні: для 4 знаків зодіаку починається нова глава життя
GlavRed
2025-07-23T08:33:12Z
Неприємний запах з дивану зникне за хвилини: один засіб творить дива
GlavRed
2025-07-23T08:27:01Z
Ці 5 речей роблять вашу спальню безладною: вони є майже у кожного
24tv
2025-07-23T07:45:46Z
Три високогірні озера в Карпатах, про які мало хто знає
24tv
2025-07-23T07:42:34Z
Чому скорочений робочий тиждень вигідний і працівникам, і компаніям: дослідження
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T07:36:11Z
На 8 днів вистачить 150 євро: назвали секретний грецький острів, який ще не зіпсували туристи
24tv
2025-07-23T07:30:13Z
Нарощування волосся: плюси та мінуси
24tv
2025-07-23T07:06:48Z
Курячий бульйон вийде ще смачнішим: як приготувати його з часниковими галушками
Telegraf
2025-07-23T07:00:17Z
Швидке прання за 15 хвилин: для чого насправді призначений цей режим
24tv
2025-07-23T06:30:38Z
Російська хвиля пробилась в Одесу: у авто звучала пісня на підтримку окупантів
Telegraf
2025-07-23T08:57:42Z
"У мене немає українського паспорта": Олег Винник здивував заявою про свої документи
Фокус
2025-07-23T08:36:20Z
У Києві відкрилася виставка про незламність матерів та дружин загиблих Героїв
ZN UA
2025-07-23T08:36:03Z
Без гриму і прикрас: Klavdia Petrivna з'явилась на публіці без сценічного образу
24tv
2025-07-23T08:15:40Z
Гардероб королеви Єлизавети ІІ представлять на виставці
УкраинФорм
2025-07-23T08:07:06Z
Оззі Осборн помер: останні слова, генетична мутація, коханка з РФ та позиція щодо війни в Україні
TSN
2025-07-23T08:06:30Z
Прийомний син і дочка-наркоманка: що відомо про шістьох дітей Оззі Осборна, яким дістанеться його спадщина
Telegraf
2025-07-23T08:00:30Z
Сяючий манікюр: найтрендовіший дизайн цього літа
24tv
2025-07-23T08:00:02Z
Спадщина Оззі Осборна: кому дістануться величезні статки
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T07:51:23Z
Деяким українцям суттєво зменшать пенсію: хто у списку
Фокус
2025-07-23T08:57:57Z
Туреччина продемонструвала свою першу гіперзвукову балістичну ракету
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T08:45:04Z
Уже в серпні, – ексофіцер Повітряних сил сказав, на що робитиме ставку Росія під час атак
24tv
2025-07-23T08:42:09Z
Яким був ефір телемарафону «Єдині новини» й Першого каналу Суспільного 14—16 липня 2025 року — резюме 
Детектор М
2025-07-23T08:42:04Z
Розробники Boeing представили новий літак радіолокаційної розвідки E-7 Wedgetail
InternetUA
2025-07-23T08:31:17Z
Трагічно загинув Давид Дубницький: що відомо про українця знаменитого на весь світ
Фокус
2025-07-23T08:27:38Z
6 стародавніх прізвищ, які сьогодні вважаються дуже рідкісними: перевірте своє у переліку
24tv
2025-07-23T08:27:31Z
Українська продукція ОПК представлена на одній із найбільших оборонних виставок у Стамбулі
УкраинФорм
2025-07-23T08:18:18Z
Розкриті технічні характеристики нової індійської балістичної ракети Prithvi-II
InternetUA
2025-07-23T08:16:24Z
Правоохоронці України та Чехії ліквідували мережу шахрайських call-центрів – фото
Лига
2025-07-23T08:54:22Z
“Сидів” за одне, “досидить” за інше: OLX-злочин наздогнав чоловіка
InternetUA
2025-07-23T08:51:25Z
Шахрайська схема з продажу дронів для ЗСУ зі збитками понад ₴50 млн. Організаторку екстрадовано до України
Украина Криминальная
2025-07-23T08:42:09Z
"Літак врятувати було уже неможливо": Ігнат прокоментував падіння Mirage-2000 на Волині
Фокус
2025-07-23T08:36:09Z
В Італії розбився надлегкий літак: є загиблі
Европейская правда
2025-07-23T08:31:51Z
В Дніпрі біля банкомату вбили жінку: до кривавої розправи може бути причетна дитина
Telegraf
2025-07-23T08:30:50Z
В Австрії засудили літнього італійця за сексуальний злочин проти малолітньої української біженки
УкраинФорм
2025-07-23T08:27:03Z
Судитимуть одеситку, яка вербувала жінок для сексуальної експлуатації за кордоном
Украина Криминальная
2025-07-23T08:15:33Z
Біля грецького Коринфа спалахнула масштабна лісова пожежа: евакуюють села
Европейская правда
2025-07-23T08:12:27Z
Росіяни вдарили по об'єкту АТ "Сумиобленерго"
24tv
2025-07-23T08:51:21Z
У Польщі відкрили найбільше нафтогазове родовище в Балтійському морі
Хвиля
2025-07-23T08:45:54Z
Не Львів і не Ужгород: де найбільше подорожчали вторинні квартири на Заході
24tv
2025-07-23T08:42:39Z
Китай починає будівництво гідроелектростанції за 167 млрд доларів: стане найбільшою у світі
Фокус
2025-07-23T08:36:07Z
Хто має право на дострокову пенсію в Україні: в ПФУ назвали головні умови
GlavRed
2025-07-23T08:31:55Z
«Соєво-ріпакові правки» можуть збільшити переробку олійних, але несуттєво
AgroPortal
2025-07-23T08:30:38Z
Долар трохи знизився по відношенню до гривні, але євро стрімко дорожчає
Известия Киев
2025-07-23T08:28:08Z
Курси долара та євро на середу 23 липня
УкраинФорм
2025-07-23T08:27:39Z
Половина плантацій ожини в Україні — промислові
AgroPortal
2025-07-23T08:00:45Z
"Завжди опускають голову": українська бійчиня розповіла про росіян в ММА
24tv
2025-07-23T08:57:58Z
Українські арбітри працюватимуть на матчі кваліфікації Ліги конференцій
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T08:51:30Z
Челсі близький до узгодження особистих умов із Сімонсом
Football.ua
2025-07-23T08:46:32Z
«Наляканий до смерті». Гравець «Челсі» – про присутність Трампа на нагородженні на клубному чемпіонаті світу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T08:42:46Z
ЄЮОФ-2025: Віталій Тарасюк - бронзовий призер у спортивній ходьбі
УкраинФорм
2025-07-23T08:42:40Z
Скрипник: В нас гарна обойма для старту. Хочеться стартувати з перемоги
Football.ua
2025-07-23T08:42:39Z
Тоттенгем є несподіваним претендентом на Родріго
Football.ua
2025-07-23T08:39:23Z
Нам потрібно ще багато працювати: Шовковський – про гру команди
1News
2025-07-23T08:30:45Z
Ідеальний дебют: український форвард забив гол у першому матчі за новий клуб у ЛЧ
24tv
2025-07-23T08:30:27Z
Землянам не бачити спокою? Чи вирує на Землі магнітна буря
Telegraf
2025-07-23T08:54:56Z
Alibaba запускає модель кодування штучного інтелекту, яку рекламують як найсучаснішу
InternetUA
2025-07-23T08:39:47Z
Рідкісний скарб часів Тридцятилітньої війни: в мідному казані знайшли срібні монети
Фокус
2025-07-23T08:36:03Z
Якою буде серія iPhone 17: всі нові функції
InternetUA
2025-07-23T08:01:04Z
"Вбивця флагманів" на підході: чого чекають експерти від нового смартфона OnePlus
Фокус
2025-07-23T07:51:36Z
Як покращити роботу роутера: простий секрет “правила 10 секунд”
InternetUA
2025-07-23T07:49:50Z
320 мільйонів дерев помирають щороку: названо те, що їх знищує — це не люди
Фокус
2025-07-23T07:45:30Z
Телескоп Габбл уперше сфотографував гостя з іншого світу розміром із велике місто
Фокус
2025-07-23T07:42:18Z
Starship може ніколи не полетіти: чи вдасться SpaceX подолати серію невдач
24tv
2025-07-23T07:36:41Z
У Китаї Xiaomi YU7 перепродають дорожче за новий
360ua.news
2025-07-23T08:51:49Z
Opel представив електричний позашляховик, який може стати серйозним конкурентом для спортивних хетчбеків
Топ Жир
2025-07-23T08:48:49Z
Вже за кілька років: Європа хоче заборонити авто з ДВЗ у прокатних сервісах
AutoGeek
2025-07-23T08:48:31Z
Для небагатих країн: представлено новий 7-місний кросовер Mitsubishi
ЗаРулем
2025-07-23T08:45:47Z
Нове покоління найнадійнішого авто у світі показали до презентації
Фокус
2025-07-23T08:30:39Z
Таких лише 19: на аукціон виставили рідкісний суперкар Ferrari
AutoCentre
2025-07-23T08:09:57Z
Тест-драйв Opel Mokka 2025: простір та збалансовані зміни
ITC
2025-07-23T08:01:32Z
Легенда 60-х: виявлено 58-річний американський спорткар за $150 000 у новому стані
Фокус
2025-07-23T07:18:42Z
Новий колір та багате оснащення: Toyota оновила пікап Tundra
AutoCentre
2025-07-23T07:07:39Z