MY.UAНовини
Роздуми напередодні з’їзду Національної спілки кінематографістів
Роздуми напередодні з’їзду Національної спілки кінематографістів

Роздуми напередодні з’їзду Національної спілки кінематографістів

Зміни в управлінні кінопроцесом — виробництвом і прокатом — на часі.

Семен Случевський, заслужений журналіст України, член Української кіноакадемії

5 жовтня 2023 року намічено провести IX (XIV) з'їзд Національної спілки кінематографістів України. Деякі колеги поспішили охрестити його революційним, порівнюючи з аналогічним з'їздом, проведеним у 1987 році, коли ще був Радянський Союз та вже йшла перебудова. Тоді лідером українських кінематографістів було обрано не «номенклатурного» ставленика ЦК КПУ, а демократичного та сумлінного професіонала — режисера й оператора Михайла Бєлікова. Завдяки йому та його команді однодумців — секретарям і членам правління — Спілка кінематографістів стала ініціатором і реалізатором багатьох важливих громадських справ. Саме кінодіячі запропонували створити першу неформальну громадську організацію в Україні «Меморіал» і стали співзасновниками «Руху» — визнаного лідера боротьби за незалежність України того часу.

Буде майбутній з’їзд революційним чи еволюційним — неважливо. Але те, що зміни в управлінні кінопроцесом (і виробництвом, і прокатом) потрібні — це очевидно.

Так думаю не тільки я. У майбутні лідери НСКУ висуваються нові люди, представники і молодого, і середнього, і старшого покоління митців, які завдяки своєму досвіду, своєму авторитету та чесним іменам у професії здібні стати справжніми творцями необхідних змін у вітчизняному кіно. Для мене важливо те, що вони мають досвід і у кіновиробництві, і у кінопрокаті, і в проведенні та розвитку міжнародних кінофестивалей в Україні.

Чому їх досвід роботи є таким цінним саме у розвитку вітчизняних фестивалів? Тому що такі події — це насамперед не милування зірками екрану на «червоній доріжці», не тусовка для селебріті, а кіноринок як бізнес, як самостійний напрямок кіногалузі України. До цього я ще повернуся, а зараз відзначу найважличі больові точки сучасного українського кінематографу та пропозиції шляхів подолання таких проблем, які пропонують ці «нові люди» у своїй програмі розвитку Національної спілки кінематографістів України»:

«— Через некомпетентне та недоброчесне керівництво галуззю українське кіно вимагає потужного інституту громадянського суспільства, який здатний доносити позицію спільноти медійним, юридичним і політичним способом, брати активну участь у громадських радах, громадських обговореннях, висувати кандидатів на керівні посади та впливати на владу з позицій та компетентних рішень, які мають ухвалюватися з урахуванням думки громадськості.

— З погляду міжнародних партнерів, в Україні відсутня головна кіноорганізація, яка має відповідний інтерфейс для спілкування з ними та потенціал для розвитку спільних проєктів, яких так потребує український кінематограф як часів війни, так і післявоєнного розвитку.

— Члени НСКУ, які опинилися у складних життєвих обставинах, не можуть розраховувати на соціальний захист та підтримку Спілки.

— Історія українського кіно для суспільства представлена іменами Олександра Довженка та Сергія Параджанова, але широка аудиторія переважно не знає досягнень українських кінематографістів-членів Спілки.

Для того, щоб відповісти на ці виклики, метою реформи НСКУ має бути:

— створення головної громадської кіноорганізації країни, яка рушить позитивні зміни у кіногалузі, стане захисником інтересів своїх членів, із широким представництвом в органах влади та міжнародних організаціях.

Повернення Будинку кіно провідної ролі у розвитку кінокультури у Києві».

Я згоден із цими ідеями  програми розвитку українського кінематографа, зокрема, НСКУ.

Мені, як і багатьом кінематографістам України, звичайно, далеко не байдуже, що нинішнє керівництво Держкіно та Рада з державної підтримки кінематографії (остання вже давно за законом має бути переобрана, але ховається за найулюбленішою сьогодні ширмою «не на часі» — адже війна) не спроможні на подібні новації, та й не дуже в них зацікавлені.

Але важливі не лише структурні зміни, не менш актуальне переосмислення креативних критеріїв, навіть цінностей у кіно. Я бачу дві реальні біди у вітчизняному (та й не лише вітчизняному) кінематографі:

Міфологія замість правди.  Але правда потребує образного відображення життя. Це особливо важливо в наші дні та в умовах нашої країни.

Від начебто безневинної міфології до свідомої брехні, фальшування — «дистанція короткого розміру». Наші сусіди-агресори це вже «успішно» довели своїм скоростиглим і фальшивим виробом «Свідок» про події у Бучі торік.

— У неігровому кіно — взагалі зникнення образності. Як будуються у таких стрічках сюжети? «Синхрон» — хроніка, знову «синхрон» — хроніка. І все! І це називається фільмом? По совісті, у кращому випадку це розширений телерепортаж, де все таке не тільки доречно, а й потрібно. Адже у справжньому неігровому фільмі головна дійова особа — режисер. А не журналіст, не ведучий у кадрі. Саме він має створити й показати глядачеві образ. А що таке образ у мистецтві, у кіномистецтві зокрема? Вміти показати у малому велике. В українському неігровому кіно — як у минулому, так і тепер — достатньо імен режисерів-творців: Дзига Вертов, Фелікс Соболєв, Арнольдо Фернандес, Анатолій Борсюк, Олександр Коваль, Віктор Олендер, Роман Ширман, Сергій Буковський.

Саме для цього й існують кінофестивалі. На них, крім кіноринку, головним завданням є оцінка реальної художності, а не її метушливо придуманого ерзацу.

В Україні, де проводяться класні кінофестивалі, гостро не вистачає однієї надважливої тематики — Міжнародного кінофестивалю спортивного кіно та ТБ.

Чому такі фільми важливі, особливо у наші дні? Мій і не тільки мій досвід показує, що наші справжні герої — бійці на передовій — потребують не тільки фільмів про себе, при цьому фільмів правдивих, не міфологічних, а й стрічок, книг про долі героїв вітчизняного спорту. Це ж молоді люди, вони люблять спорт. А хіба лише наші воїни такого потребують?

У чому бачу потенційну фору фільмів про героїв спорту перед іншими темами?

Спорт, як жодна інша сфера життя суспільства, крім найстрашнішої — війни, дарує з самого початку (!) своїм творцям величезний шанс — реальний драматургічний конфлікт як основу сюжету. У всіх інших випадках конфлікт треба вигадувати, складати, а тут він уже позначений: вийшли на поле дві команди, на ринг два боксери — і має бути поєдинок, одні приречені на перемогу, інші — на поразку. Творцям залишилася лише «дрібниця» — грамотно й високохудожньо розвинути подарунок долі — драматургічний конфлікт.

Фільми про спорт можна робити на благо суспільству, а можна і на зло. Режисерка, заодно і актриса, фотохудожниця зі світовим ім’ям Лені Ріфеншталь зняла знаковий фільм «Олімпія» про Олімпійські ігри 1936 року в Берліні — фільм, який досі визнається Міжнародним олімпійським комітетом (МОК) найкращою картиною на тему спорту. Проте стрічка була зроблена на замовлення Гітлера та Геббельса, і досі не вщухають суперечки, чого в ній більше: уславлення краси спорту чи ідей нацизму.

В останні 10 років у Росії за особистою вказівкою Путіна на держзамовлення зроблені ігрові фільми «Легенда №17», «Рух угору», «Тренер», «Льод», «Лев Яшин. Воротар моєї мрії», «Одинадцять мовчазних чоловіків» (в останній замовник відверто висвічує себе — ФСБ). Безперечно, ці стрічки зняті буквально за лекалами Голлівуду. Тому і касові збори різко перевищують витрати на виробництво стрічок. Але ще важливіший ідейний посил, а він простий як дерево: «Ми росіяни, ми крутіші за всіх!». Можливо, основна частка касового успіху навіть не в рівні режисури, а в тому, що такий девіз до душі горезвісним 80% населення Росії — путіністам. Видно, тому частину цього держзамовлення поспішив продюсувати у минулому справді талановитий режисер і актор, а сьогодні безсоромний пристосуванець до влади та примітивний пропагандист Микита Міхалков.

Такий шовінізм — не наш шлях. Але ми маємо достатньо своїх героїв спорту. Однак таких фільмів — замало, а ігрові можна перерахувати на пальцях однієї руки.

Вже багато років працює Міжнародна федерація спортивного кіно та ТБ (FICTS) — колективний член МОК. Лише під егідою цієї всесвітньої структури щорічно проводиться 21 (!) міжнародний фестиваль спортивного кіно та телепрограм, зокрема у Мілані, Буенос-Айресі, Пекіні, Ріо-де-Жанейро, Барселоні, Роттердамі, Нагано, Лісабоні тощо. Про авторитет таких форумів свідчить те, що до їх міжнародних журі входили і входять зірки світового кіно — Бред Пітт, Роберт де Ніро, Жан-Поль Бельмондо та інші, зірки світового спорту — Пеле, Уейн Гретцкі, Марк Спітц та інші. Наші митці висталяли свої стрічки, вигравали призи. Але виставляли як одинаки та на чужині. Чому не вдома? 

Ми — ініціативна група, серед яких є член НСКУ Валерія Іваненко, досвідчена продюсерка кіно, ТБ та організаторка фестивалів (понад 10 років — Міжнародний фестиваль «Оксамитовий сезон»); зовсім не член НСКУ, але точно спортивний тележурналіст України №1 Валентин Щербачов та наші колеги — розробили концепцію, програму та інші умови для реалізації такого проєкту за участю світових зірок кіно та спорту, напрацювали контакти з керівниками та провідними фахівцями FICST. І нам у відповідь повторювали: «Не на часі». Але ми з цим незгодні. Понад те, ми розробили кілька принципових пропозицій щодо знаходження нових джерел фінансування, пропозицій з просування авторитету такої важливої події в житті вітчизняних культури та спорту, як Міжнародний фестиваль спортивного кіно і ТБ.

Вважаю, що перетворена та оновлена Національна спілка кінематографістів України має бути одним із головних фундаторів такого починання.

Семен Случевський, заслужений журналіст України, член Української кіноакадемії

Ілюстративне фото: Getty Images

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Топ-5 країн, які купують борошно в Україні
AgroPortal
2025-07-15T10:00:15Z
Відомі больові точки: у Росії виникають проблеми з виробництвом власних літаків
24tv
2025-07-15T09:48:12Z
В Україні підвищать штрафи за невидачу касових чеків
Хвиля
2025-07-15T09:42:07Z
Країни Східної Європи закликають переглянути торговельну угоду з Україною
360ua.news
2025-07-15T09:33:01Z
ICC Ukraine закликає віцепрем'єра Кулебу скасувати підвищуючі коефіцієнти
ГЛАВКОМ NET
2025-07-15T09:30:55Z
Дефіцит продуктів у Черкасах: що стає розкішшю
Политека
2025-07-15T09:30:27Z
Україна першою в Європі впровадила стандарт для екоіндустріальних парків: що це змінює
24tv
2025-07-15T09:24:06Z
Два регіони отримають кошти на будівництво обʼєктів критичної інфраструктури
Хвиля
2025-07-15T09:15:24Z
Мінекономіки, Мінагрополітики та Мінекології можуть стати єдиним Міністерством ресурсів
Agravery
2025-07-15T09:07:25Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
Як правильно заморожувати персики: три способи, щоб не втратили смак, текстуру та аромат
Gazeta UA
2025-07-15T09:09:53Z
Різкі перепади погоди викликають головний біль: чи справді зміни провокують мігрень
Фокус
2025-07-15T08:51:39Z
Морозиво не допоможе. Що їсти та пити у спеку
ГЛАВКОМ NET
2025-07-15T08:45:11Z
6-річний Євген, якому пересадили серце, готується до виписки з лікарні
Комсомольская правда
2025-07-15T08:13:48Z
Крупа, яка допоможе знизити "поганий холестерин"
24tv
2025-07-15T08:12:57Z
Заспокоять та зволожать: три маски для обличчя, які захистять від сонця
Gazeta UA
2025-07-15T08:09:13Z
В Україні врегулювали питання реалізації ліків і спростили вимоги до аптек
ZN UA
2025-07-15T07:37:22Z
Змінює діагностику та лікування захворювань: вчені завершили наймасштабніший проєкт візуалізації людського тіла
ZN UA
2025-07-15T07:37:20Z
Рада ратифікувала угоду про створення спецтрибуналу
УкраинФорм
2025-07-15T10:10:44Z
Україна виходить з Конвенції про заборону протипіхотних мін - Рада ухвалила закон
УкраинФорм
2025-07-15T10:10:17Z
Прозахідна президентка Грузії вважає, що ЄС ризикує втратити довіру грузинів
Европейская правда
2025-07-15T10:07:38Z
Після угоди з Трампом доля України залежить від того, як швидко НАТО зможе поставити зброю — WSJ
ZN UA
2025-07-15T10:06:48Z
Росіяни завдали ракетного удару по Очакову, поранений чоловік
УкраинФорм
2025-07-15T10:06:21Z
Російсько-вінницька шанувальниця Путіна замість іспитового строку відправиться за ґрати
Украина Криминальная
2025-07-15T10:03:59Z
Колишній командувач НАТО: надання Україні зброї для наступу "може змусити Путіна сісти за стіл переговорів"
ZN UA
2025-07-15T10:03:51Z
Гендиректор Метрополітен-опери вимагає скасувати виступ друга Путіна в Італії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-15T09:55:19Z
Ізраїль атакував табори «Хезболли» в глибині Лівану
УкраинФорм
2025-07-15T09:51:21Z
Безкоштовне житло для ВПО в Харківській області: де шукати дах над головою
Политека
2025-07-15T10:00:15Z
Окупанти просунулися на одній з ділянок фронту вперше від 2023 року — ISW
TSN
2025-07-15T09:57:13Z
Небезпечний мазут з російських танкерів досягнув Одещини: екологи бʼють на сполох
ГЛАВКОМ NET
2025-07-15T09:45:46Z
У Харкові відкрився ЦНАП для переселенців
УкраинФорм
2025-07-15T09:38:06Z
На Оболоні відкрився оновлений пляж на озері Міністерка: локація та ціни
ГЛАВКОМ NET
2025-07-15T09:36:46Z
Скільки коштує оренда квартир у Києві: актуальні ціни
24tv
2025-07-15T09:33:44Z
"Ніколи такого не бачив". Зграя пухнастих милих хижаків на пляжі вразила українців
Telegraf
2025-07-15T09:33:04Z
В Україну увірветься потужний циклон: в яких областях спаде спека
GlavRed
2025-07-15T09:27:24Z
ЗСУ стримують ворога на Сумщині: запеклі бої та контратаки по всьому периметру
Gazeta UA
2025-07-15T09:21:38Z
Куди поділися сестри Петрик: молодша Анастасія виходить заміж
GlavRed
2025-07-15T10:06:37Z
Буде не тільки концерт: розкрили деталі візиту гурту The Rasmus до України
24tv
2025-07-15T10:06:36Z
У Херсоні обстріли РФ знищили історичну будівлю
УкраинФорм
2025-07-15T10:03:58Z
Два рази вистрелили в голову: що відомо про вбивство Джанні Версаче і де він похований
Telegraf
2025-07-15T10:03:21Z
Суспільне працює над створенням документального фільму «Українські миротворці»
Детектор М
2025-07-15T10:01:09Z
Олена Тополя відверто розповіла про складнощі в шлюбі з чоловіком і як вони їх долають
TSN
2025-07-15T09:57:32Z
Стала криком душі і зачепила мільйони: якою була найпопулярніша пісня 1995 року і про що у ній йдеться
Telegraf
2025-07-15T09:54:31Z
У моду повертається улюблений принт француженок: як він виглядає
24tv
2025-07-15T09:24:08Z
Жіночі купальники для активного літа: додай комфорту своїм образам
GlavRed
2025-07-15T09:12:01Z
Rheinmetall розробила димові гранатомети від баражуючих боєприпасів
InternetUA
2025-07-15T10:01:19Z
Отримай відповідь: чи потрібно міняти свідоцтво про народження, видане у СРСР
VGorode
2025-07-15T10:00:29Z
Український модуль "Хижак" допущено до експлуатації в ЗСУ: що це таке простими словами
VGorode
2025-07-15T10:00:17Z
Киянин здає в оренду квартиру біля метро: чому з нього вже тиждень усі сміються
Фокус
2025-07-15T09:57:54Z
Пентагон розпочав серійне виробництво нових ракет: що про них відомо
ГЛАВКОМ NET
2025-07-15T09:54:23Z
Хотіла стати "Супермамою", а натомість підставила чоловіка-прокурора: як одне телешоу руйнує кар’єру
Telegraf
2025-07-15T09:51:16Z
У МОН розповіли, як відбуватиметься реорганізація та оптимізація шкіл
24tv
2025-07-15T09:48:51Z
King Foundation вдруге підтримав табір "Збережи дитинство" в Італії
Корреспондент
2025-07-15T09:48:44Z
Ті пенсіонери, яким виповнилося 60 років можуть у серпні отримати допомогу: хто саме та кому можуть відмовити
TSN
2025-07-15T09:48:31Z
У столиці затримали жінку, яка на першому побаченні викрала у знайомого майже 50 тисяч доларів
Украина Криминальная
2025-07-15T10:03:20Z
За розбещення та зґвалтування малолітньої доньки миколаєвця засудили до 12 років ув’язнення
Украина Криминальная
2025-07-15T10:00:44Z
У Запоріжжі та області повітряна тривога триває понад 16 годин
УкраинФорм
2025-07-15T09:57:49Z
Ухилення від військової служби і шахрайство – повідомлено про підозри заступнику командира в/ч і молодшому сержанту
Украина Криминальная
2025-07-15T09:57:06Z
У справі про дитячу порнографію прокурори викрили ще одного фігуранта
Украина Криминальная
2025-07-15T09:51:59Z
У Тбілісі будинок обвалився на людей: моторошне відео
24tv
2025-07-15T09:48:56Z
В Албанії під час відпочинку загинула українка: деталі трагедії
TSN
2025-07-15T09:48:38Z
На Одещині посадовицю Білгород-Дністровської міськради затримали за отримання хабаря
Украина Криминальная
2025-07-15T09:45:47Z
У Чернігівському ТЦК пояснили бійку між військовими та цивільними
Комсомольская правда
2025-07-15T09:39:14Z
Блокують грошові потоки та заважають розбагатіти: ці 5 речей у домі тягнуть вас на дно
24tv
2025-07-15T09:54:30Z
Найсмачніше малинове варення без лимонної кислоти: готуємо зараз, щоб не шкодувати взимку, рецепт
Знай
2025-07-15T09:51:42Z
Чим засіяти грядку після часнику, щоб земля стала пухкою та родючою: найкращі варіанти
TSN
2025-07-15T09:48:15Z
Де потрібно зберігати соус і спеції на кухні: чому дверцята холодильника не підходять
TSN
2025-07-15T09:48:01Z
7 місць у домі, які потрібно прибирати раз на місяць
24tv
2025-07-15T09:39:12Z
Щоб не "стріляла": як правильно простерилізувати банки для консервації
24tv
2025-07-15T09:33:21Z
Соковито і дешево: рецепт молодої капусти з м'ясом
GlavRed
2025-07-15T09:27:36Z
Якщо на городі багато часникових стрілок — приготуйте з них смачну закуску: рецепт по-корейськи
Telegraf
2025-07-15T09:15:46Z
Яка ваше призначення й ідеальна робота за датою народження: точний розрахунок
TSN
2025-07-15T08:36:50Z
Мудрику загрожує багатомільйонний штраф, якщо Челсі надумає подати в суд
24tv
2025-07-15T10:09:54Z
ЗСУ на фронті ліквідували 130-кілограмового чемпіона світу з боротьби куреш – російські ЗМІ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-15T10:09:06Z
Каменський: Відчуваю, що фізично вже непогано готовий до сезону
Football.ua
2025-07-15T10:01:20Z
«Дуже гидко». Очільник НОК Гутцайт прокоментував зміну громадянства Ковтуном
ГЛАВКОМ NET
2025-07-15T10:00:52Z
Еспаньйол продовжив контракт із головним тренером
Football.ua
2025-07-15T09:49:55Z
Російська легкоатлетка поскаржилася на проблеми з інвентарем на тлі санкцій
ГЛАВКОМ NET
2025-07-15T09:42:46Z
Фулгем та Бешикташ претендують на Таремі
Football.ua
2025-07-15T09:38:55Z
Джордан Гендерсон – гравець Брентфорда
Football.ua
2025-07-15T09:34:17Z
Ілля Забарний може перейти в ПСЖ, але висунув французькому клубу єдину принципову вимогу
Известия Киев
2025-07-15T09:28:58Z
Новий електричний 7-місний Kia коштує дешевше, ніж здається, і пропонує більше, ніж очікується
Топ Жир
2025-07-15T09:48:10Z
15 липня 1941 року: день, коли народився Jeep — символ витривалості, свободи й перемоги
AutoCentre
2025-07-15T09:45:01Z
Назвали найпопулярніші в Україні вживані авто зі США
Gazeta UA
2025-07-15T09:38:48Z
Новий Mercedes CLA дебютував у практичній версії
AutoCentre
2025-07-15T09:15:17Z
Маск не підтримує злиття Tesla та xAI
УкраинФорм
2025-07-15T09:06:56Z
Електричний кросовер Skoda Enyaq перетворили на комерційний фургон
AutoGeek
2025-07-15T09:00:35Z
Створений українцем: на аукціон за $250 000 виставили раритетний 97-річний спорткар
Фокус
2025-07-15T08:57:18Z
Тест-драйв Peugeot 3008: нескромна вишуканість
ITC
2025-07-15T08:28:54Z
Кросовери та електромобілі: які авто зі США обирають українці в 2025 році
Фокус
2025-07-15T08:15:45Z
"Реактор" у надрах Землі здатний знищити все живе: скільки часу залишилося у планети
Фокус
2025-07-15T10:06:55Z
Ретроградний Меркурій у липні 2025: що варто знати
24tv
2025-07-15T10:06:13Z
"Вони створюють щось інше": розробник висловився про майбутню The Elder Scrolls VI
Фокус
2025-07-15T09:57:49Z
На вечірках 11 тис. років тому діяло одне правило: люди дотримуються його й досі
Фокус
2025-07-15T09:57:13Z
Як легко захистити акаунт у Telegram: подбайте про безпеку своїх даних
Gazeta UA
2025-07-15T09:54:45Z
Перевірка фактів: дівчина в комі спілкувалася з Ісусом та отримала пораду, яка змінила життя
Фокус
2025-07-15T09:51:44Z
Кращі магазини ліжок в Україні: де купити зручно і вигідно
TSN
2025-07-15T09:48:56Z
В мережі показали нові чохли MagSafe для iPhone 17 Pro
InternetUA
2025-07-15T09:34:02Z
На дослідницькому судні знайдено невідому раніше форму життя: схожа на чорний слиз
Фокус
2025-07-15T09:30:05Z