У Помпеях знайшли свідчення існування корупції у Стародавньому Римі
Археологи виявили в Помпеях написи з передвиборчою агітацією, а також те, що може бути останньою жертвою, яку принесли богам перед виверженням. Як повідомляє El Pais, такі знахідки є справжнім подарунком для вчених, які прагнуть більше дізнатися про життя стародавнього міста.
Передвиборні «листівки» виявили всередині будинку, який ще не до кінця дослідили. Вони були нанесені на стіни кімнати, де розташовувався ларарій – домашній вівтар для поклоніння богам.
Виявлення таких «листівок» усередині будинку стало несподіванкою. Зазвичай їх наносили на зовнішні стіни будівель, де городяни могли прочитати імена та позитивні риси кандидатів у судді. Водночас археологи пояснюють це тим, що в будинках кандидатів та їхніх друзів було поширеною практикою влаштовувати заходи та вечері для свого просування.
У цьому випадку знаки закликають проголосувати за якогось Авла Рустія Віра на посаду едила – радника, який відповідав за громадські роботи у Стародавньому Римі. Ця людина згадується і на інших написах, вона відома в Помпеях тим, що в 70-х роках першого століття нашої ери обіймала найвищу державну посаду міста, дуовірі. Зайняти її могла лише людина, яка служила едилом. У Стародавньому Римі дуовіри були магістратами, які обиралися парами, щоб вони могли контролювати та давати поради один одному, а також контролювати громадські, політичні та адміністративні установи міста. Авл Рустій Вер обіймав цю посаду разом із Джуліо Полібієм, якому належав будинок на Алеї достатку. Археологи вважають, що знайдені написи були давнішими, і що Авл Рустій Вер, ймовірно, виграв згадані у них вибори.
Ймовірно, будинок належав одному з прихильників Авла Рустія, можливо, одному з його вільновідпущених чи другу. У будинку було знайдено одну примітну деталь: пекарню з великою піччю. Біля неї було знайдено тіла трьох людей, двох жінок та дитини, які загинули внаслідок обвалення горища під час першої частини виверження.
Вчені вважають, що наявність пекарні вказує на те, що політичне заступництво, яке полягало в обміні послуг на голоси, було поширеною практикою в ті часи.
Марія К'яра Скапатікчо, професор латині в Університеті Федеріко II в Неаполі, Італія, та співавтор дослідження, пояснила, що члени ради та пекарі «співпрацювали на межі законності», і що Авл Рустій Вер «міг усвідомити дуже рано, ще в розпал передвиборчої кампанії на посаду радника, що виборець живе насамперед хлібом».
Цю тезу підтверджують ініціали А.Р.В., виявлені на вулканічному жорні, притуленому до стіни у вестибюлі будинку. «Авл Рустій Вер, ймовірно, фінансував діяльність пекарні безпосередньо як в економічних, так і в політичних цілях», — вважає Скапатикчо.
Вченим вдалося знайти сліди останнього жертвоприношення на вівтарі великого ларарія, прикрашеного двома зміями. Ймовірно, це жертвоприношення зробили незадовго до виверження Везувію. Аналіз виявлених останків зазначив, що підношення складалося з інжиру та фініків, які спалили перед вівтарем. Для завершення ритуалу на вівтар ларарія клали ціле яйце. А після цього на нього клали черепицю.
Вченим також вдалося знайти сліди більш ранніх приношень, які містили виноград, рибу та м'ясо ссавців.
Раніше археологи знайшли в Помпеях фреску віком 2000 років, на якій зображений «далекий предок піци». Фреска була знайдена на стіні стародавнього будинку, піца, зображена на ній, трохи відрізняється від сучасних.