MY.UAНовини
Критична нестача бойових медиків у ЗСУ: що потрібно терміново змінити аби зберегти більше українських бійців
Критична нестача бойових медиків у ЗСУ: що потрібно терміново змінити аби зберегти більше українських бійців

Критична нестача бойових медиків у ЗСУ: що потрібно терміново змінити аби зберегти більше українських бійців

Недотримання стандартів тактичної медицини призводить до підвищеного ризику в рятувальних місіях на фронті

Кожного дня українські захисники отримують поранення на полі бою. І нерідко різниця між довгим життям та загибеллю — це якісні медичні матеріали в руці, це відпрацьовані на тренуваннях рефлекси, це фаховий бойовий медик, це евакуаційний транспорт, який може швидко вивести на стабілізаційний пункт. Однак сьогодні кількість кваліфікованих бойових медиків в ЗСУ є далекою від необхідної. А дефіцит у кадрах цих фахівців підкреслюється недоліками у системі їхньої підготовки.

Удосконалення навчання бойових медиків в Україні зараз дуже важлива потреба. Активно сприяє цим процесам спеціалізована міжнародна навчальна організація AVC int. Засновниками цієї програми ще у 2014 році стали учасники АТО та ветерани спеціальних підрозділів США, Ізраїлю, Великобританії та інших провідних країн світу. Тепер спеціалісти демонструють те, як можна проводити професійне навчання в Україні. Організація активно співпрацює з українською владою та впроваджує бойові стандарти, спрямовані на підвищення рівня медичної допомоги.

Телеграф поспілкувався з одним із засновників навчального центру компанії AVC int.- Леонідом Федоровським. Ця розмова розкрила важливі аспекти того, чи справді державні зусилля щодо навчання бойових медиків недостатні, та як це відображається на якості їхньої підготовки. Адже компетентність медиків своєю чергою впливає на рівень втрат на полі бою.

— З чого взагалі розпочати, якщо є бажання стати медиком на фронті?

— Будь-яка людина в збройних силах України в першу чергу компетентний військовослужбовець. Бо перед тим, як проводити якісь медичні дії, треба спершу вижити й забезпечити умови для порятунку інших. На полі бою ситуація розвивається дуже швидко і динамічно.

Тому в принципі якщо людина хоче цим займатися, то має спершу пройти військкомат або отримати відношення у військовій частині, якщо вона вже домовилася куди вона піде служити. Тоді її направлять на курс базовий військовий вишкіл, де вона пройде 10-годинне навчання першої допомоги. І тільки після цього, якщо людина проявляє хист, бажання і натхнення, її направлять на фахову підготовку з можливістю стати бойовим медиком.

— Власне, як я розумію, в ЗСУ є декілька рівнів медичних фахівців. Для кожного з них потрібна медична освіта або ж для того, щоб стати парамедиком вистачить курсів?

— Стосовно поняття "парамедик" є важливий нюанс. Станом на зараз парамедиків в Збройних Силах України майже немає. Це в принципі не зовсім професійна назва. Тому що фаховий парамедик передбачає наявність вищої медичної освіти. В Україні це фахівець рівня бакалавра (випускник кафедри екстреної медицини — Ред.). Тобто це цивільна освіта, яку здобувають у медичному вищому навчальному закладі. Після здобуття освіти, можна приєднатися до армії в ролі парамедика (військового медика). Але такої практики у нас не так багато, бо таких фахівців раніше випускалося дуже мало.

Власне професія парамедика в Україні з'явилася за часів в.о. міністра охорони здоров'я України Уляни Супрун. Можна сказати років 5-6 тому.

Сьогодні в ЗСУ є скажімо так "не медичні та професійно медичні посади". Не медичні починаються з так званого бійця-рятувальника. Це стрілець-санітар, який має трохи більше інструментів та засобів для надання домедичної допомоги, ніж звичайні солдати у своїх аптечках. Тобто це звичайний військовослужбовець, який пройшов приблизно 5-денний курс підготовки.

Наступний рівень за спеціалізацією — вищезгаданий бойовий медик взводу. Це сержант який має більшу кількість медичних навичок та засобів для надання першої допомоги. На сьогодні така підготовка займає близько одного місяця, попри те, що у мирний час це займало десь пів року. І є старший бойовий медик на рівні роти. Це такий самий фахівець як і бойовий медик, але він ще отримав підвищення кваліфікації. На цьому "не медична" складова закінчується. Тобто все, що стосується фронтової медицини й те що на полі бою — це відповідальність цих трьох ланок. І лише посада парамедика вимагає медичної освіти.

— Якщо почитати біографію відомих парамедиків та парамедикинь, то часто у них немає медичної освіти. Чому тоді вони себе так називають?

— Бо це такий розповсюджений термін. Його використовують не зовсім компетентні люди, які хочуть назвати себе спеціалістом з екстреної медицини. Наприклад, досить відома Юлія Паєвська (Тайра) не є парамедиком за освітою. Персонал "Госпітальєрів" звісно займається евакуацією поранених українських воїнів з найгарячіших ділянок фронту, але офіційно вони не є парамедиками. У них є лікарі та рятувальники. А парамедик – це конкретний фахівець професійних стандартів. На жаль, останні 10 років цей термін вживається до всіх, хто займається першою допомогою у різних умовах.

— Ви якось розповідали, що в Україні взагалі не існує такого поняття як національна державна сертифікація для освітніх процесів. Це значить, що у нас немає стандартів для інструкторів?

— На цю тему я можу багато говорити. Зараз у нас є державний стандарт підготовки для військовослужбовця, він називається 1-CT-3. Це військова настанова з тактичної медицини. Це затверджено і регламентує дії, які кожен військовий має робити у медичній ситуації. Це достатньо архаїчний документ, він має підтвердження і сертифікацію. Людина отримує документ про проходження такого курсу. І це є підставою, щоб людина працювала бійцем-рятувальником або стрільцем-санітаром. Однак цей документ має доволі опосередковане ставлення до міжнародних рекомендацій.

— Чи працює сьогодні в Україні ваш навчальний центр AVC int. і які ви застосовуєте стандарти?

— Так, звісно, і не тільки в Україні. Загалом ми працюємо за військовими стандартами НАТО і готуємо військовослужбовців у різних країнах. Це єдина система натівських стандартів безпеки та підготовки. Україна згідно з військовою доктриною вже переходить на стандарти НАТО. І ми якраз останні 10 років займаємося впровадженням цих стандартів для навчальних спеціалістів України. Ми тренували бійців з 2016 року, але зараз наша організація більше займається допомогою державі в імплементації цих міжнародних стандартів. Тобто навчаємо не бійців, а інструкторів.

Тренінговий центр компанії AVC Int в Україні

Ідея в тому, щоб набагато швидше закрити екстрені потреби. Ми зараз дуже активно співпрацюємо з командуванням медичних сил та іншими державними структурами. І треба говорити про наші величезні потреби у військовій медицині.

— Про які саме потреби йдеться?

— Нам потрібно близько 50 тисяч бойових медиків, які мають бути навчені за міжнародними стандартами. Не називаючи цифр, на сьогодні ми маємо набагато менше.

— З 1 жовтня на військовий облік будуть зобов'язані стати жінки-медики. Це якось має допомогти?

— Не зовсім. Хороша медицина не значить хороша тактика. Нам потрібні саме бойові медики. Ми якраз займалися впровадженням цих професійних стандартів. Від 2023 року ця професія вже задокументована, тобто описано що має знати й вміти ця людина. Ці люди в першу чергу спеціалісти з військових процесів. Тобто медична складова надання допомоги в них низького рівня. Їм не треба знати багато медицини. Але їм треба знати як цю медицину використовувати в бойових умовах. Тобто вони навчаються військової справи, орієнтуванню, водінню броньованої й не броньованої техніки, використання зв'язку, особливості тактики підрозділу тощо.

Тому що якщо ми візьмемо цивільного медика — не важливо, чоловік це буде чи жінка — навіть якщо людина фаховий медик, але не знає як працює тактичний підрозділ, вона не зможе надати ефективно медичну допомогу. Бо вона буде з неправильними діями у неправильному місці.

— Чи можливо ознайомитися зі специфікою роботи вже на місці?

— Така практика є, але з власного досвіду і моїх колег вона дуже погана. Тому що навчитися емпірично, таким методом спроб і помилок дуже ризиковано. Це може вартувати життя. І тут ми говоримо про життя і медика, і бійця.

Зокрема люди вважають себе парамедиками після якихось триденних курсів, які вони пройшли у волонтерів. А потім їдуть на евакуацію. Вони десь дістають машину і їдуть когось забирати. Зрозуміло, що люди хочуть допомогти. Але з точки зору медицини ці люди є злочинцями. Тому що вони займаються медичною практикою, не маючи на це права. І у нас є кримінальна стаття за це.

Ці люди можуть допуститися помилки, яку ніхто не перевірить. Бо якщо я як медик припущуся помилки, то буде медичний консиліум і розслідування. А так виходить заїхала машина, закинула до себе пораненого, кілька годин кудись везла і привезла труп. Ми на жаль маємо чимало таких кейсів. Це як от був скандал з неякісними турнікетами. Шанс виживання після користування такими медичними засобами 50 на 50 — або спрацює або ні.

— Я правильно зробила висновки, що у нас не вистачає навчених людей і якісних медичних матеріалів?

— Попри відсутній контроль якості медичних засобів, які передаються до військових частин. з їх кількісним забезпеченням не все так погано. Волонтерські організації покривають більшість таких потреб. Проте треба вміти користуватися будь-яким професійними девайсами, які нам доставляють. Тому в першу чергу зараз не вистачає людей, які б пройшли якісне уніфіковане навчання. Тобто навіть на рівні базового 8-годинного навчання всі мають використовувати єдиний стандарт. І це вже потенційна проблема.

А коли ми говоримо про вищі рівні, бойових медиків чи стабілізаційні пункти, то там починаються проблеми і з компетенцією, і з кількістю людей, які готові це робити. Існуюча спроможність тренувальних центрів з тактичної медицини, де повинні навчатись бійці та бойові медики, на порядок нижча реальних потреб Сил Оборони.

— Чи працює влада над розв'язанням цих проблем?

— Держава намагається це робити, але це все проходить під нашим примусом. Тобто зараз волонтерська та громадська спільнота дуже активно намагається щось змінити, але ми це робимо вже 10 років. Тобто відбувається все дуже повільно. І тільки зараз після скандалів з медичними закупівлями почалася якась комунікація на рівні командування медичних сил. Утім навчання все одно в Україні проходять неякісно і дуже мало. Знову ж таки, не можу назвати кількість навчених на місяць, але ці цифри — це просто крихти на фоні потреб вже на вчора.

Для розуміння обсягів: у нас зараз потреби більші за американські і європейські разом узяті. Але навіть їх виважена і відпрацьована система не могла б таке покрити. А в Україні ситуація просто критична.

Не кожна людина може прийти й надавати медичну допомогу. Але коли на навчання людей влада не виділяє ні часу, ні ресурсів, то звісно туди їдуть люди, які припускаються помилок та не ведуть медичну статистику.

Наприклад, є догоспітальні смерті — коли людина померла десь під час евакуації або на полі бою. Але ще не все. Є так званий триденний горизонт смертей. Це коли людину в лікарню привезли ще живою. Але через дії людини, яка її медично супроводжувала — поранений помирає в лікарні. І тоді вся відповідальність падає на лікарню, але вони зі свого боку нічого не можуть вдіяти, бо помилки були припущенні на перших етапах, у першу годину.

* У липні представники волонтерського руху, інструктори з тактичної медицини, громадські організації звернулися до воєнного керівництва невідкладно врегулювати ситуацію, яка склалась із забезпеченням особового складу та медиків Сил Оборони. А також з організацією процесу надання першої допомоги та евакуації поранених. Згідно з листом, фахову підготовку бойового медика взводу для всіх видів та родів військ здійснює лише одна військова частина з пропускною здатністю до 300 курсантів на місяць. Військові частини мають дуже низьке забезпечення тренувальними засобами для тактичної медицини, а інструктори часто не мають належної підготовки, щоб проводити навіть базову підготовку для бійців. Підписанти просять військове керівництво вирішити цілу низку проблем в тактичній медицині в Силах оборони.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Як зрозуміти, що ваш телефон прослуховують: експерти розповіли, на що звернути увагу
Политека
2025-02-08T06:03:05Z
Зміни в біорізноманітті Землі можна відстежувати з космосу
Portaltele
2025-02-08T05:48:33Z
Чим відрізняються 2 дівчинки: лише люди з розумом детектива вгадають за 10 секунд
GlavRed
2025-02-08T05:27:38Z
Зросли шанси зіткнення астероїда із Землею у 2032 році, але астрономи закликають не панікувати
УкраинФорм
2025-02-08T05:12:20Z
Велика Британія вимагає від Apple доступу до зашифрованих даних користувачів
InternetUA
2025-02-08T04:51:43Z
Рідкісноземельні метали України: чи могла Росія напасти через них і що можуть отримати американці
TSN
2025-02-08T04:36:08Z
Meta випустить одразу 6 нових пристроїв зі штучним інтелектом у 2025 році
InternetUA
2025-02-08T04:01:18Z
Що робити, якщо ви втратили або у вас вкрали телефон: покрокова інструкція
Политека
2025-02-08T04:00:15Z
Apple видалила небезпечні додатки з App Store
InternetUA
2025-02-08T03:01:15Z
Як витрачати менше щодня, але жити так само комфортно: поради Воррена Баффета
24tv
2025-02-08T05:03:50Z
Гороскоп на завтра 9 лютого: Левам - щасливий день, Стрільцям - відпочинок
GlavRed
2025-02-08T04:27:33Z
Подушка стане білосніжною за 10 хвилин без прання: знадобиться один домашній засіб
GlavRed
2025-02-08T04:27:30Z
З ними неможливо спілкуватися: дати народження справжніх енергетичних вампірів
GlavRed
2025-02-08T04:27:20Z
Не вінегретом єдиним: який ще смачний салат з буряка приготувати
Telegraf
2025-02-08T04:15:25Z
Як приготувати вафлі: суддя "Мастер Шеф" Мартиновська дала ідеальний рецепт для сніданку
Политека
2025-02-08T02:00:10Z
Хронічні нещасливиці: жінки з цими іменами притягують токсичні стосунки
Telegraf
2025-02-08T00:39:39Z
Створені одне для одного: 4 найвдаліші шлюби за знаками Зодіаку
GlavRed
2025-02-08T00:27:44Z
Завжди ідеальні вікна: хитрість, яка надовго збереже чистоту та блиск скла
24tv
2025-02-07T22:03:59Z
Дрон влучив у житловий будинок в Сумах
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T06:27:00Z
На Алясці знайшли зниклий пасажирський літак: усі, хто був на борту, загинули
24tv
2025-02-08T06:24:11Z
Росіяни “шахедом” зруйнували будинок у Сумах
1News
2025-02-08T06:06:27Z
Діти з дитячого будинку на Львівщині скаржаться на насильство з боку поліцейського
Telegraf
2025-02-08T06:06:11Z
У Сумах ліквідували пожежу, спричинену ударом російського дрона
УкраинФорм
2025-02-08T05:42:00Z
У Сумах ворожий безпілотник поцілив в будинок, спалахнула пожежа
ZN UA
2025-02-08T05:10:04Z
Дрони, ймовірно, атакували нафтоперекачувальну станцію у Ростовській області
24tv
2025-02-08T05:09:02Z
Поліція викрила мережу колцентрів, які ошукали пенсіонерів на ₴10 мільйонів
УкраинФорм
2025-02-08T05:03:19Z
Наліт “шахедів” на Хмельниччині: прогриміли вибухи
1News
2025-02-08T04:00:56Z
Манчестер Юнайтед — Лестер 2:1 Відео голів та огляд Кубка Англії
Football.ua
2025-02-08T06:10:27Z
Реал Мадрид — Атлетіко. Напередодні
Football.ua
2025-02-08T06:01:21Z
Дебютний гол Кварацхелії допоміг ПСЖ обіграти Монако
Football.ua
2025-02-07T22:46:27Z
Відсторонення Мудрика може бути знято без подальшого покарання – Джейкобс
Football.ua
2025-02-07T22:27:46Z
Мудрик в халепі: українця можуть дискваліфікувати навіть після негативної проби "B" допінг-тесту
24tv
2025-02-07T22:21:12Z
МЮ пройшов Лестер в Кубку Англії завдяки голу Магвайра
Football.ua
2025-02-07T21:57:22Z
Дубль Коло Муані вирвав для Ювентуса перемогу над Комо
Football.ua
2025-02-07T21:49:01Z
Інгулець не встиг відкрити новий стадіон до рестарту УПЛ: коли буде готова арена у Петровому
24tv
2025-02-07T21:36:06Z
Дубль Кейна з пенальті та гол Сане принесли Баварії перемогу над Вердером
Football.ua
2025-02-07T21:30:14Z
Понад 1200 загарбників, танки, артсистеми й інша техніка: втрати ворога на 8 лютого
24tv
2025-02-08T06:27:58Z
На фронті за добу стались 123 боєзіткнення, найгарячіший - Покровський напрямок
УкраинФорм
2025-02-08T06:21:54Z
На Херсонщині за добу через обстріли РФ одна людина загинула, п'ятеро - поранені
УкраинФорм
2025-02-08T06:15:11Z
Україну накрив антициклон Elvira: в яких областях чекати найбільших морозів
24tv
2025-02-08T06:06:46Z
В Україні посиляться морози: де буде найхолодніше
TSN
2025-02-08T06:06:27Z
Гороскоп для всіх знаків Зодіаку на 8 лютого 2025 року
Фокус
2025-02-08T06:00:49Z
Луцьк прощається із захисниками: на війні загинули Богдан Барась та Олександр Лакей
24tv
2025-02-08T05:45:05Z
Росіяни використовують дітей на окупованих територіях як "живий щит", — ЦНС
Фокус
2025-02-08T05:27:43Z
Чоловік вчиняв розпусні дії стосовно малолітньої та примушував знімати порновідео
InternetUA
2025-02-08T05:04:30Z
Фінал нацвідбору на «Євробачення-2025»: де і коли дивитись та як обирати представника України
Детектор М
2025-02-08T06:24:26Z
Найцікавіше про гурт Ziferblat, який вдруге прийшов на Нацвідбір і став фаворитом букмекерів
24tv
2025-02-08T06:06:37Z
Манікюр на День святого Валентина 2025: трендові ідеї для покриття нігтів
Фокус
2025-02-08T06:00:00Z
Рекордсмени Євробачення – які країни лідирують у кількості перемог на співочому конкурсі
24tv
2025-02-08T05:03:34Z
"Залишила престижну роботу і пішла": Зібров зробив зізнання про дружину Марину
GlavRed
2025-02-08T04:27:03Z
Клавдія Петрівна: фото таємничої співачки
CutInsight
2025-02-08T02:21:39Z
Український горор «Калинова Сопілка» завершить прем’єрний сезон у Києві
ZN UA
2025-02-08T01:10:12Z
Екскохана Каньє Веста Джулія Фокс позувала топлес на червоній доріжці
24tv
2025-02-07T22:51:55Z
Хто представлятиме Україну на Євробаченні-2025: текстова трансляція фіналу Нацвідбору
24tv
2025-02-07T22:36:21Z
Українським водіям у Польщі виписують штрафи за звичний маневр
Знай
2025-02-08T06:21:41Z
В Україні запровадять контрактну службу для молоді 18-24 років
Vlasti
2025-02-08T06:18:44Z
Польський стаж – українська пенсія: як перерахують виплати для заробітчан
Знай
2025-02-08T06:06:36Z
Російські війська втратили за добу в Україні ще 1210 загарбників
УкраинФорм
2025-02-08T05:54:15Z
Канада виділить близько $180 мільйонів на покращення системи охорони здоровʼя у світі
УкраинФорм
2025-02-08T05:33:55Z
Завтра День стоматолога 2025: історія свята та привітання
Лига
2025-02-08T05:21:23Z
Безпілотники атакували нафтоперегінну станцію у Волгоградській області
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T05:15:47Z
Яке церковне свято у суботу, 8 лютого: чому сьогодні не можна брати в руки гострі предмети
24tv
2025-02-08T05:03:32Z
Кілька компаній працюють над створенням систем для захисту України від російських дронів, — Хазан
InternetUA
2025-02-08T05:01:46Z
Як правильно почистити клавіатуру MacBook і повернути їй ідеальний стан: поради щодо догляду
InternetUA
2025-02-08T06:01:44Z
Тренажери в спортзалі можуть мати більше бактерій, ніж туалет: дослідження
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T03:06:57Z
Хірург помилково видалив чоловіку печінку замість селезінки
24tv
2025-02-07T20:09:27Z
Як прибирання може врятувати вам життя
24tv
2025-02-07T19:57:59Z
Кімнатні рослини почнуть рости вдвічі краще: потрібний тільки засіб з аптечки
24tv
2025-02-07T18:33:02Z
Прорив в лікуванні раку: нова вакцина захистила від рецидиву раку усіх
24tv
2025-02-07T17:51:36Z
Як часто можна фарбувати волосся без шкоди - відповідь експерта
GlavRed
2025-02-07T16:27:02Z
Просто і корисно: рецепт риби, запеченої в духовці
Фокус
2025-02-07T16:21:06Z
Яка жирна їжа корисна під час схуднення: відповідь дієтологині
Gazeta UA
2025-02-07T15:51:01Z
Стало відомо, як змінилися ціни на живець свиней
AgroNews
2025-02-08T06:07:18Z
На Київщині запрацював новий елеватор
Agravery
2025-02-08T06:07:03Z
Пільговий стаж: що потрібно для його зарахування
ZN UA
2025-02-08T06:04:13Z
Пропозиції купівлі збіжжя за кеш для фермерів не зменшились
AgroPortal
2025-02-08T06:00:16Z
В Україні змінили правила сплати податків: хто підпадає під нововведення та що важливо знати
Политека
2025-02-08T05:30:08Z
В Україні продовжує дешевшати цибуля
AgroNews
2025-02-08T05:04:43Z
Дефіцит газу в Україні. Експерт пояснив причину
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T05:00:38Z
Нафтогаз розповів, що робити, якщо загубилася чи не прийшла квитанція за газ
Хвиля
2025-02-08T04:00:29Z
Укрзалізниця запускає для військових романтичні експреси «Потяг до тебе»
УкраинФорм
2025-02-08T02:27:29Z
Водії зможуть перереєструвати авто онлайн: AUTO.RIA запустив послугу через "Дію"
Хвиля
2025-02-08T05:30:33Z
Чому в Німеччині не можна їздити на авто з напівпорожнім баком: відповідь здивує
GlavRed
2025-02-08T01:06:48Z
У злодіїв - жодного шансу: механік назвав кнопку, яка врятує авто від крадіжки
GlavRed
2025-02-07T19:27:18Z
В Україні з'явиться найдешевший електрокросовер Kia
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T19:27:03Z
Нова модифікація Leopard 2 матиме іншу гармату і потужніший двигун
InternetUA
2025-02-07T19:01:48Z
Cadillac тестує новий спортивний кросовер Optiq-V
AutoCentre
2025-02-07T17:12:34Z
Продажі електрокарів Tesla обвалюються по всій Європі
Хвиля
2025-02-07T17:00:25Z
Гібридний Opel Grandland проїхав 1115 км на одну баку й заряді — в реальних умовах
ITC
2025-02-07T16:31:45Z
Нову Toyota RAV4 2026 показали до прем'єри
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T16:18:36Z
Чому Орєшнік не призведе до капітуляції України?
GlavRed
2025-02-08T06:27:48Z
Кандидат на посаду директора ФБР отримав гроші від проросійського кінопродюсера – WP
ZN UA
2025-02-08T06:25:31Z
Трамп заявив, що позбавляє Байдена доступу до секретної інформації
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T06:25:29Z
Євросоюз входить у нову еру оборони – фон дер Ляєн
Петр и Мазепа
2025-02-08T06:21:46Z
У Пентагоні розповіли про плани на майбутній "Рамштайн"
TSN
2025-02-08T06:18:56Z
Зеленський призначив нового посла України в Молдові, всупереч очікуваній кандидатурі
Европейская правда
2025-02-08T06:13:04Z
Війська РФ минулої доби завдали 342 удари по Запорізькій області
УкраинФорм
2025-02-08T06:12:49Z
Франція відкинула звинувачення Росії у дискримінації через відмову у візах журналістам
InternetUA
2025-02-08T05:58:53Z
США продадуть Ізраїлю зброї на $7,4 млрд: що у списку
Лига
2025-02-08T05:21:42Z