MY.UAНовини
Складнощі реабілітації та вибір врятувати кінцівку — відверта розмова з пораненим військовим
Складнощі реабілітації та вибір врятувати кінцівку — відверта розмова з пораненим військовим

Складнощі реабілітації та вибір врятувати кінцівку — відверта розмова з пораненим військовим

Телеграф дізнався чи допомогла громадська обговореність розв'язати проблему врятування кінцівок

Нещодавно опубліковане інтерв’ю лікаря Євгена Комаровського та президента БФ "Здоров’я українського народу" Сергія Сошинського на тему проблем протезування викликало суспільний резонанс. Відео з прев’ю інтерв’ю набрало вже понад 2 мільйони переглядів.

Учасники діалогу стверджують, що протезування перетворилося у великий бізнес. А держава створила всі умови для того, щоб ампутувати кінцівку військовому було найлегшим варіантом. Звісно більшість людей не хочуть цієї ампутації. Однак часто, коли надія на порятунок є, фінансових ресурсів на це немає.

"Телеграф" дізнався чи є які-небудь зміни після того, як про це почали публічно говорити. А також поспілкувався з військовим, що за відсутності достатньої підтримки від держави вирішив боротися за відновлення своєї кінцівки. Він розповів про свій шлях реабілітації, що наочно демонструє проблеми. А також порадив що робити людям, які опинилися у схожій ситуації.

У мирному житті Дмитро був айтівцем, але пішов захищати країну та отримав складне поранення.

Молодшиий сержант Дмитро Суходольський

— Це сталося у травні 2022 року. На початку великого вторгнення я сам пішов до військкомату, бо раніше мав досвід АТО. Але незабаром отримав вогнепальне поранення. Ми потрапили на засідку ДРГ, нашу автівку розстріляли. На жаль, водій загинув майже на місці, а я врятувався. Від куль та уламків у мене було поранено все тіло, окрім правого ока та правої руки. Власне одне з поранень було важке, ліва рука можна сказати висіла на шкірі, — розповідає боєць.

За його словами, все відбувалося дуже швидко. Аж до прибуття в шпиталь він не втрачав свідомості, тому бачив і обставини поранення, і сам ступінь поранення.

— Я тримав автомат правою рукою, а ліва була виставлена перед обличчям, що мене трохи врятувало. Бо в обличчя мені потрапив лише один уламок. Дякую лікарям з Харківського шпиталю, що врятували мені око хоча б як орган, хоч воно і не бачить. В притомності коли я доїхав до госпіталю, мене поклали на стіл, почали розрізати речі. І тоді я сказав медикам, які готувалися до моєї операції: "Я розумію, що рука виглядає дуже погано, але якщо є така можливість, будь ласка, врятуйте її".

Кулі та уламки з тіла Дмитра

Одразу на столі мені ввели наркоз. І вже після операції, яка тривала близько дванадцяти годин, я прокинувся і побачив на свої руці АЗФ (ред. — апарат зовнішньої фіксації). Так я зрозумів, що руку залишили. Ну а далі, про те, що з цією рукою робити я вирішував за інших обставин, — ділиться Дмитро Суходольський.

Пошук важких рішень та купа фінансових витрат

Після отримання другої групи інвалідності цього року, Дмитро отримав можливість відправити запит на одноразову грошову допомогу від держави. Але поки що її не отримав. З грошима чоловіку допомагають родичі, знайомі, колишні колеги.

— Впродовж всього шляху витрат було дуже багато. Коли почав втрачати вагу, то купували протеїн. Далі пішли гроші на різні прилади для реабілітації. Ще пізніше основними витратами стало таксі, адже пересуватися самому було дуже важко.

Коли я отримав травму, було мало відомо про те, які є реабілітаційні центри. Тому я обрав найближчий до району, де мешкаю. Хоч там і була знижка для військових, гроші я все одно заплатив дуже великі. Там теж потрібні були різні процедури та ліки. Для ілюстрації: з боку держави видавали аркуш з переліком десяти найменувань ліків, необхідних на місяць. У аптеках повідомили, що в наявності тільки половина пунктів, але й за них ми заплатили близько 3500 гривень. Пізніше я знайшов інший реабілітаційний центр, де процедури надавали безплатно. Там мені дуже сподобався підхід лікарів до додаткової реабілітації. Вони з досвідом і знають що роблять, — розповідає боєць.

Пізніше чоловіка знов прооперували, цього разу у Польщі — поставили пластини. На той момент це була приблизно 19 операція. Після цього Дмитро повернувся додому та прийшов до лікаря травматолога.

Перебування в шпиталі у Варшаві

— Моя рука була врятована, але працювала лише на 50 %, навіть не згиналася. Я багато читав про ендопротезування. Однак лікар сказав, що в Україні такого не роблять. Порадив взагалі нічого не робити, мовляв, і так зійде. Однак мене такий варіант не влаштував. Я по життю оптиміст, тому одразу почав в голові прокручувати варіанти як організувати збір коштів для лікування закордоном, можливо щось продати.

І в одному шпиталі, де я проходив ВЛК, я зустрів дівчину, яка порадила мені звернутися до фонду #ВрятуйКінцівку. Я прийшов до їх найкращого лікаря. Він сказав, що випадок складний, але ендопротезування організувати можна. Мені провели ще дві підготовчих операції, тепер я готуюсь до основної, — ділиться військовий.

У випадку Дмитра повне відновлення очікується за три роки після основної операції. Однак все залежить від самої травми, власного бажання та мотивації людини. Він наголошує: треба дотримуватися здорового способу життя та виконувати всі вправи, які призначають лікарі. Важливі також процедури: фізіотерапія, різні стимуляції, ударно-хвильова терапія, плавання тощо.

— Мені дуже пощастило з рідними, які мені допомагають, особливо з дружиною. Все було так: 12 числа я їй зателефонував і розповів, що трапилося, а 13 вона вже була у госпіталі. Дуже мене підтримувала, робила все по господарству, вигулювала нашу собаку. Пізніше я старався сам собі якось зарадити. Я ціную коли мені допомагають, але якщо цей біль помірний, то я краще сам зроблю щось з домашніх справ.

Дмитро разом з дружиною. 2020 рік.

Важливо коли рідні розуміють, що ти не інвалід, а людина з інвалідністю. Тобто в першу чергу стоїть "людина". Треба намагатися робити те, що роблять звичайні люди. Хоч і може бути важко робити деякі речі, які були раніше легкими. В перший час тобі все приносять і допомагають, але не варто до цього звикати. Для мене було ціллю стати самостійним у фізичному плані. Звісно я говорю саме за свою ситуацію. Інша справа коли у тебе немає двох кінцівок тощо, — запевняє Дмитро.

За словами бійця, реабілітація буде тривати ще довго, тому він планує вже наступного місяця повернутися до своєї основної роботи IT-фахівцем. Тільки треба підтягнути англійську та інші професійні аспекти. І тоді можна шукати роботу.

— На жаль, не кожна людина після травми зможе повернутися на свою попередню роботу. Якщо, наприклад, хлопець був вантажником чи будівельником. Тому дуже цінним є те, що зараз для військових проводять якісь вебінари та курси у різних сферах. Якщо мати наснагу, то все вийде, — переконує боєць.

Перед тим як обирати врятувати кінцівку чи ампутувати — треба все зважити

— Особливо у мене прям вибору такого не було — мені пощастило. Але знаю людей, у яких був. Одному чоловіку пропонували ампутувати ногу. Звісно він не хотів цього, тому почав бити на сполох та шукати інших лікарів, які можливо запропонують альтернативні варіанти. І він знайшов. Тепер він готується до операцій по пересадці м’язів.

Тому тим, кому ставлять ампутацію, я б рекомендував про всяк випадок проконсультуватись з іншими лікарями, якщо є така можливість. Аби знайти найкращий варіант. Іноді лікарям від втоми та нестачі ресурсів легше просто відрізати ногу. А деякі можуть думати, що врятують кінцівку, а це призводить до того що людині замість стопи відрізають всю ногу. На жаль, ситуації знаю різні, — підсумовує Дмитро Суходольський.

До речі, національна програма #ВрятуйКінцівку надає можливість поспілкуватися з різними фахівцями, завдяки консиліуму лікарів. Експертна рада формувалася за підтримки Інституту травматології та ортопедії НАМН України, Української асоціації ортопедів-травматологів та Кафедри ортопедії та травматології НУОЗ України ім. П.Л. Шупика.

Чи зможе програма врятувати всіх поранених та чи почне цим займатися влада?

"Телеграф" зв'язався з засновником ініціативи #ВрятуйКінцівку Сергієм Сошинським, аби дізнатися чи є критерії для визначення того, кому надається фінансова допомога та супроводження в рамках цієї програми. Адже одна програма не може охопити всіх поранених.

— Протягом останніх місяців ми визначили ці критерії. Основним є вік. Ми надаємо перевагу більше молодим пораненим. Адже молодий організм в принципі має більше шансів на подальше покращення здоров’я і загоєння кінцівок. Також надаємо перевагу тим, хто не палить, не має проблем з вживанням наркотиків та супутніх важких захворювань. Це все об'єктивно впливає на порядок лікування. Однак ми стараємося йти на зустріч та лікувати всіх, хто подає заявку, навіть якщо людині за 55 років. Були випадки, коли брали військових з гепатитом, СНІДом тощо.

Обов’язково попереджаємо про можливі ускладнення. На жаль, вже були такі ситуації, коли хлопці необережно поводилися під час реабілітації, носили важкі речі або поверталися на фронт і перенавантажувалися. Тому важливо як людина ставиться до свого поранення і який спосіб життя наслідує, — розповідає в розмові з "Телеграфом" засновник соціального проєкту.

Однак, як зауважує Сошинський, попри всі зусилля — фінансові можливості програми зменшуються, а донатів не вистачає. Зараз рада фонду #ВрятуйКінцівку визначає певні квоти на лікарні. Планують затвердити від 100 до 300 тисяч гривень на місяць на медичний заклад. Але відповідно якщо лікарня вичерпає квоти, то припинить співпрацю з програмою в цьому місяці.

— Ми зараз ведемо діалог з державними органами стосовно зміни політики з врятування кінцівок і взагалі ставлення до поранених. Ці перемовини та публічний розголос призводять до певних змін. Вже є інформація, що надано розпорядження відповідним органам переглянути пакети медичних гарантій. Окрім того, міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко повідомив, що наступного року буде виділено близько 650 млн гривень на дофінансування травм. Загалом всі відповідальні міністерства пожвавилися, — підсумовує Сергій Сошинський.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
"Наступний може дійти до Кремля": сотня мобілізованих влаштувала бунт у Краснодарі
24tv
2025-04-21T02:33:39Z
ISW: Кремль посилює мілітаристську риторику, готуючись до затяжного конфлікту з Заходом
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T01:54:40Z
Тотальна мілітаризація: Кремль налаштовує росіян на затяжну війну з НАТО
Telegraf
2025-04-21T01:12:29Z
Захарова розкритикувала заклик США до перемир’я, звинувативши і Київ, і Вашингтон
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T01:09:05Z
В обмін на військову допомогу: які підводні камені Трамп заховав в угоді про корисні копалини
24tv
2025-04-21T00:42:20Z
"Українська мрія може здійснитись": чи запустить обвал цін на нафту розпад Росії
GlavRed
2025-04-21T00:36:49Z
Президент Чехії оригінально привітав громадян з Великоднем
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T00:36:42Z
Загроза для двох областей: названо ймовірні напрямки нового штурму РФ
GlavRed
2025-04-21T00:27:06Z
"Прослуховують в кущах": чиновникам забороняють гуляти в парках через китайських шпигунів
Фокус
2025-04-21T01:51:15Z
Ухилення від мобілізації: в який строк притягують до адміністративної відповідальності
ZN UA
2025-04-21T01:03:56Z
Росіяни запустили кілька груп ударних дронів
УкраинФорм
2025-04-21T00:31:46Z
Якщо зарплата всього 5 тисяч. На яку пенсію очікувати українцю у 2025 році
Telegraf
2025-04-21T00:27:24Z
Карта повітряних тривог України онлайн: де є загроза ракетного удару
Факти ICTV
2025-04-20T22:06:23Z
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Поливаний понеділок: традиції
ZN UA
2025-04-20T21:33:19Z
Особливий понеділок після Великодня 2025: що можна і не треба робити цього дня
Telegraf
2025-04-20T21:21:18Z
Здоров'я, щастя та удачі: красиві привітання з Поливаним понеділком 2025 у прозі та віршах
24tv
2025-04-20T21:15:29Z
Чи шкідливі соцмережі: вчені спростували поширений міф
InternetUA
2025-04-20T20:31:38Z
Продукти, які підвищують рівень серотоніну та покращують настрій
360ua.news
2025-04-20T19:15:57Z
Що найкраще випити перед сном. Оберіть свій напій
Gazeta UA
2025-04-20T18:27:45Z
Назвали найгірші пози для сну, якщо болить спина
Gazeta UA
2025-04-20T18:06:06Z
Як миттєво позбутись запаху часнику з рота. Вчені здивували відкриттям
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:22Z
Шість продуктів, які зменшують тривалість життя
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:21Z
Все життя ви робили це неправильно: як насправді потрібно мити волосся
24tv
2025-04-20T11:42:52Z
Вісім причин, чому манго треба їсти чоловікам та жінкам
Gazeta UA
2025-04-20T09:57:36Z
Як депресія батьків впливає на поведінку дитини
360ua.news
2025-04-20T07:42:52Z
Мінус 40 кг і боротьба за життя: Ярмак зустрів друга, який пережив російський полон
Gazeta UA
2025-04-21T01:33:09Z
Музикант Ярмак зустрівся на обміні полоненими зі своїм побратимом: той втратив 40 кілограмів
24tv
2025-04-20T21:12:12Z
"Скромність - сестра бідності": Тіна Кароль дала 4 зухвалі поради
GlavRed
2025-04-20T19:27:28Z
66-річна Мадонна відзначила Великдень у компанії дітей і 28-річного коханця
Фокус
2025-04-20T19:01:37Z
На одному подиху: 3 легкі мінісеріали для вихідного дня
24tv
2025-04-20T18:18:19Z
Майбутнє української рок-музики: діти зіграли легендарну пісню, мережу у захваті
Telegraf
2025-04-20T17:48:30Z
Анна Саліванчук зізналася, навіщо вийшла заміж за експродюсера Студії Квартал 95
GlavRed
2025-04-20T17:27:48Z
"Ти - мій": обраниця Дмитра Кулеби показала романтичне фото з політиком
GlavRed
2025-04-20T16:25:09Z
У Великдень Христина Соловій поділилася рідкісним фото з мамою
24tv
2025-04-20T14:36:25Z
Метеозалежним приготуватися: погода приготувала українцям неприємний сюрприз
Telegraf
2025-04-21T02:30:44Z
В Україні є свій "Бермудський трикутник": де розташоване це місце та що про нього відомо
Telegraf
2025-04-21T02:06:52Z
"Перемир'я" закінчилось, і "Шахеди" полетіли знову: де тривога в Україні 21 квітня
24tv
2025-04-21T00:09:36Z
Сирський доповів Зеленському про ситуацію на фронті
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T22:33:41Z
"Дочекались смачної паски?": родичі полонених провели акцію "Не мовчи"
ZN UA
2025-04-20T22:21:41Z
Війна, день 1152. росіяни понад 2 тисячі разів порушили "Великоднє перемирʼя"
Football.ua
2025-04-20T22:00:33Z
У Києві відзначили світле свято Великодня
ZN UA
2025-04-20T21:12:58Z
У Києві поліція затримала студента: той каже, що правоохоронці вчинили це без причини
24tv
2025-04-20T21:12:32Z
Росіяни збільшують присутність у Маріуполі, – Андрющенко сказав, що це означає
24tv
2025-04-20T21:00:53Z
На Харківщині під час пожежі підірвалась службова автівка: постраждали двоє лісників
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T02:33:53Z
Трагічне відкриття мотосезону на Хмельниччині: загинув 36-річний мотоцикліст
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T02:12:49Z
Через вибух у багатоповерхівці Харкова постраждали більше десятка людей
ZN UA
2025-04-21T01:19:31Z
На Черкащині знайдено тіло молодика, якого розшукували з 14 березня
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T01:15:12Z
Румунські рятувальники шукають українця, який вже декілька днів блукає у горах
Украина Криминальная
2025-04-20T23:33:39Z
У російському Омську стався нічний переполох: лунали сирени, небо палало спалахами
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T22:54:54Z
У Харкові стався вибух у багатоповерхівці: горіли дві квартири, є постраждалі
24tv
2025-04-20T22:54:37Z
В одній з квартир Харкова стався вибух: вигоріли кімнати, мешканці постраждали
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T22:45:19Z
На Харківщині під час гасіння пожежі підірвався автомобіль лісгоспу, постраждали двоє лісників
Украина Криминальная
2025-04-20T21:57:33Z
Не відводять очей годинами: чому коти люблять стежити за комахами
GlavRed
2025-04-21T02:33:16Z
Ракам загрожує сварка з коханою людиною: гороскоп на 21 квітня
24tv
2025-04-21T02:06:02Z
Експерти закликали покласти матрац біля вікна під сонячне світло: яка причина
GlavRed
2025-04-21T01:36:26Z
Пристрасть до чорного: про що розповість ваш улюблений колір одягу
Gazeta UA
2025-04-20T21:39:03Z
«Україномовний» чи «українськомовний»: мовознавиця пояснила, як казати правильно
ZN UA
2025-04-20T21:03:56Z
Як дізнатися, чи перебуваєте ви у стосунках з аб'юзом – і як діяти, якщо відповідь "так"
24tv
2025-04-20T18:45:19Z
Який бізнес можна відкрити в селі – 10 ідей, які легко втілити в життя
24tv
2025-04-20T18:39:56Z
Як позбутися ос в будинку - дієвий та екологічний спосіб
Gazeta UA
2025-04-20T17:27:40Z
Перевірте, чи доживете ви до 100 років – 9 ознак та цікавий тест
24tv
2025-04-20T17:09:43Z
Пенсії, пільги, субсидії: про які зміни потрібно повідомляти отримувачам
ZN UA
2025-04-21T02:22:31Z
Українці міняють "підматрацні долари" на євро: експерт пояснив аномалію
Хвиля
2025-04-21T02:12:16Z
Через рекордне вичерпання запасів Україні може знадобитися імпорт мільярдів кубів газу – Reuters
ZN UA
2025-04-21T01:54:25Z
Що буде з цінами на продукти після Великодня: економіст дав прогноз на найближчі місяці
24tv
2025-04-21T01:30:10Z
Німеччина постачала хром для російських снарядів – ЗМІ
iPress
2025-04-20T21:28:11Z
Тарифна війна між США та Китаєм: покупці повернули літак
ZN UA
2025-04-20T19:36:16Z
Частини українців нарахують нову мінімальну пенсію після певного віку
Хвиля
2025-04-20T19:33:17Z
Популярний шоколад із Дубаю спричинив світовий дефіцит фісташок
Gazeta UA
2025-04-20T19:09:52Z
Хто є власником землі під приватним будинком
24tv
2025-04-20T19:03:13Z
Став янголятком: Роналду з коханою зворушливо вшанували пам'ять покійного сина
GlavRed
2025-04-20T23:28:50Z
Ван Ністелрой прокоментував виліт Лестера з АПЛ
Football.ua
2025-04-20T21:28:59Z
Реал вирвав перемогу над Атлетіком завдяки божевільному м'ячу в овертаймі: відео суперголу
24tv
2025-04-20T21:03:54Z
Черговий божевільний удар Вальверде приніс Реалу перемогу в El Clasico проти Атлетіка
Football.ua
2025-04-20T21:01:46Z
Мілан додатково погіршив свої шанси на єврокубки мінімальною поразкою від Аталанти
Football.ua
2025-04-20T20:46:17Z
Світоліна у фіналі WTA здобула перший трофей за два роки
Факти ICTV
2025-04-20T20:39:26Z
Барелла: Інтер не повинен пропускати такі голи ні за яких обставин
Football.ua
2025-04-20T20:31:12Z
Болонья вирвала перемогу в Інтера на 94-й хвилині
Football.ua
2025-04-20T20:06:36Z
Нагадало битву Усик – Ф'юрі: українець переміг в Ер-Ріяді двометрового гіганта
24tv
2025-04-20T19:21:59Z
Китай випробував водневу бомбу, що може знищити великі території
Gazeta UA
2025-04-21T02:27:02Z
Ілон Маск запускає у своїй соцмережі новий месенджер XChat
InternetUA
2025-04-21T02:01:59Z
Bungie зняла обмеження на огляди шутера Marathon через холодну реакцію гравців, - Forbes
InternetUA
2025-04-21T01:01:38Z
Власники GTA запатентували нову технологію анімації: що буде в новій частині гри
InternetUA
2025-04-20T23:01:59Z
"З аптечкою Червоного Хреста": Ісус зі штучного інтелекту порадив готуватись до кінця світу
Фокус
2025-04-20T23:01:51Z
У похованні знайшли незвичайну зброю
Gazeta UA
2025-04-20T22:39:56Z
З консистенцією зубної пасти: дослідники створили рідкий акумулятор
InternetUA
2025-04-20T19:34:02Z
ШІ генерує зображення гламурних ляльок у стилі Барбі: експерти попередили про загрозу
InternetUA
2025-04-20T18:31:24Z
Найшвидша пам'ять у світі записує дані в 10 000 разів швидше, ніж сучасні технології
InternetUA
2025-04-20T17:31:29Z
Геній призводить до обновлення Tesla Model Y з веселим новим вихлопом
Топ Жир
2025-04-21T02:00:11Z
Ціни на вживані автомобілі з бензиновим двигуном вперше за два роки зростають, тоді як ціни на електромобілі швидко падають
Топ Жир
2025-04-21T00:45:41Z
Авто не реагує на кнопку старту: що рекомендують фахівці
Gazeta UA
2025-04-21T00:33:45Z
Як вибрати ідеальне авто для втечі після ограблення?
Топ Жир
2025-04-20T23:00:29Z
3 мільйони за кемпер у стилі космічної ери, який виглядає, ніби він з іншої планети
Топ Жир
2025-04-20T21:30:03Z
Ford призупиняє експорт автомобілів до Китаю через наслідки торгової війни з тарифами
Топ Жир
2025-04-20T20:15:10Z
Піастрі виграв Гран-прі Саудівської Аравії та очолив загальний залік
Факти ICTV
2025-04-20T19:42:33Z
Чи хто-небудь керує Porsche 911 Dakar? Ще один автомобіль перевернувся, забезпечивши прибуток у $100,000
Топ Жир
2025-04-20T18:45:48Z
5 ознак, що ваше авто на межі поломки — не чекайте на великий ремонт
360ua.news
2025-04-20T18:24:01Z