MY.UAНовини
Тимчасовий бюджет і відставка спікера: що відбувається у США і як це вплине на підтримку України
Тимчасовий бюджет і відставка спікера: що відбувається у США і як це вплине на підтримку України

Тимчасовий бюджет і відставка спікера: що відбувається у США і як це вплине на підтримку України

У Сполучених Штатах триває передвиборчий процес, в рамках якого між двома партіями Конгресу США – республіканцями та демократами – загострюється боротьба.

Так, через партійну боротьбу конгресменами було ухвалене рішення про тимчасовий бюджет, щоб уникнути шатдауну – періоду, коли немає коштів для фінансування роботи уряду США. У цей тимчасовий пакет, який діятиме до 17 листопада, не були включені кошти для підтримки України.

Разом з тим, через незгоду серед республіканців у Палаті представників, був усунутий з посади спікер цієї палати Конгресу Кевін Маккарті.

Зараз дивляться

І поки у Вашингтоні точиться боротьба за вплив в окремих штатах напередодні виборів, в Україні триває боротьба на полі бою, де у питанні постачань зброї українські війська певним чином, але все ж залежні від західної допомоги. І головним донором допомоги для України протягом усього етапу повномасштабної війни є саме США.

Факти ICTV з’ясовували, що ці внутрішньополітичні події у США означають для України, як це може вплинути на американсько-українські відносини, чи вплинуть передвиборчі перегони у Штатах на ситуацію на фронті та чи може скористатись моментом нестабільності Кремль.

Чи суперечки в США щодо шатдауну вплинуть на Україну?

Коротка відповідь – ні. Шатдаун у США відбувається за умов, коли виникає дефіцит федерального фінансування, а уряд Штатів вимушений відправляти державних працівників у відпустки без збереження заробітної плати. І хоча існують винятки для певних “життєво важливих” працівників (включно з президентом і членами Конгресу, які продовжують отримувати зарплату), закриття означає, що значна частина федерального уряду припиняє функціонувати.

Загалом, за останні 42 роки шатдаун у США ставався 10 разів, останній з яких за президентства Дональда Трампа – з 21 грудня 2018 по 25 січня 2019 року.

І якщо сам шатдаун не стається щороку, то суперечки навколо того, як саме узгоджувати федеральний бюджет, виникають чи не кожен рік.

Так, політолог Олексій Якубін у коментарі Фактам ICTV каже, що невизначеність навколо шатдауну є нормальним явищем для США.

– Для американського політичного процесу це взагалі норма, коли йде боротьба за бюджетний процес, а партії намагаються впливати на прописання в бюджеті потрібних для себе статей видатків. Коли сьогодні роблять спробу показати, що шатдаун – це якась катастрофа, то це не відповідає дійсності. Це постійна практика в Штатах. І питання України тут не є навіть ключовим, – каже він.

За словами Якубіна, наразі пріоритетами конгресменів є передвиборчий рік і боротьба за вплив між республіканцями та демократами.

– Ця суперечка (за бюджет, – Ред.) якоюсь мірою торкнеться і нашої держави. Але в реальності це, скоріш, про суперечку між двома різними підходами, які є у республіканців та демократів щодо бюджетного процесу. Паралельно, звісно, тут накладається ситуація з виборами, – каже він.

А тимчасовий бюджет та відставка спікера в Палаті представників – це добре чи погано для України?

Увечері 30 вересня, задля того, щоб уникнути шатдауну, конгресмени дійшли згоди щодо питання ухвалення тимчасової бюджетної резолюції, яка має на меті фінансування уряду США до 17 листопада 2023 року.

Разом з тим, до цього бюджетного документа не було включено фінансування військових та гуманітарних потреб України, оскільки між конгресменами був знайдений компроміс щодо того, щоб питання допомоги Києву ухвалювалось окремим законопроєктом. Олексій Якубін каже, що для цього в Палаті представників мав бути розроблений спеціальний законопроєкт з видатками для України.

Втім, саме через ухвалення тимчасового бюджету праворадикальна частина республіканців звинуватила спікера Палати представників Кевіна Маккарті в тому, що він підіграє Білому дому, який очолює президент-демократ Джо Байден. І коли невдоволені республіканці вирішили запропонувати усунення Маккарті з посади спікера, їх раптово підтримали демократи.

І тепер, саме через те, що конгресмени вперше в історії США проголосували за відставку спікера Палати представників Маккарті, питання фінансування України стало “заручником американського політичного процесу”, зазначає Якубін, оскільки тепер спочатку має бути обраний новий спікер, а після цього, ймовірно, конгресмени повернуться до питання допомоги Києву.

– Зараз ключовим питанням щодо ухвалення (Конгресом США, – Ред.) законопроєкту про видатки на Україну є те, як швидко в Палаті представників оберуть свого спікера. Навіть якщо казати про Маккарті, то його було обрано не з першого разу, – сказав він.

Примітно, що замість Кевіна Маккарті тимчасовим виконавцем обов’язків спікера Палати представників був призначений Патрік Макгенрі, який має ще кращу за Маккарті репутацію з підтримки України. Так, згідно з даними на сайті Republicans for Ukraine, де надається оцінка діям республіканців у питанні допомоги Україні, Макгенрі має оцінку A (за шкалою від A до F), коли ж у Маккарті була B-.

Загалом, можна стверджувати, що на сьогодні розгляд нового фінансування для України з боку США фактично заморожено на невизначений термін. І в такому стані Палата представників може продовжувати перебувати до того моменту, поки не буде обрано нового спікера.

Без спікера американські законодавці в Палаті Конгресу не зможуть повноцінно виконувати свої функції і розглядати такі питання, як, наприклад, підтримка України.

Це пов’язано з тим, що саме обраний на постійній основі спікер (а не тимчасовий виконувач обов’язків Патрік Макгенрі) визначатиме законодавчі пріоритети та вирішуватиме, що на порядку денному засідання. Загалом, переобрання спікера вплине на те, яка проводитиметься політика в Палаті представників з тих чи інших питань.

Чи зможуть США допомагати Україні без рішення Конгресу?

Напередодні американська газета The Wall Street Journal писала, що Міністерство оборони США має у своєму розпорядженні $5,2 млрд, щоб надавати з них допомогу для України. За даними газети, яка посилається на анонімних представників Пентагона, ті обсяги витрат, які є у Міноборони США сьогодні, можуть гарантувати допомогу Україні ще приблизно на шість місяців.

Разом з тим, координатор Ради нацбезпеки Білого дому Джон Кірбі казав, що “за жодних обставин не можна дозволити, щоб американська підтримка України була перервана”.

За його словами, сьогодні Сполучені Штати мають достатньо фінансових повноважень, щоб задовольнити потреби України на фронті, але необхідно, щоб у майбутньому до підтримки України з Білого дому та Пентагону приєднався Конгрес США.

– У Пентагону все ще є в розпорядженні кілька мільярдів доларів… Отже, подивіться, ми надаємо Україні безпекову допомогу приблизно кожні два тижні, і я думаю, ви продовжите бачити, що так буде і найближчими тижнями, – сказав Кірбі.

Водночас у майбутньому, каже представник Білого дому, без додаткового фінансування з боку Конгресу, Україна може зіткнутись із жорсткою зупинкою поставок з боку США.

А лендліз? Він може тимчасово замінити допомогу від Конгресу чи Білого дому?

Враховуючи, що наразі Сполучені Штати не ухвалили загальний федеральний бюджет, та, ба більше, не включили в нього допомогу Україні, то про лендліз наразі не йдеться, каже політолог Олексій Якубін.

– У нас лендліз був до 1 жовтня (кінець фінансового року у США, – Ред.). Взагалі, ми за лендлізом не отримали жодного елементу озброєння. Але він і не може (зараз, – Ред.) працювати, бо він закінчився, – каже він.

Для того, щоб відновити дію американського лендлізу для України, він має бути проголосований в рамках цьогорічного федерального бюджету США додатково, каже Якубін.

То чи вплине політичний процес в США на фронт в Україні?

Разом з тим, український політолог, голова Громадської ліги Україна-НАТО Сергій Джердж вважає, що зосередження уваги американських законодавців на внутрішніх проблемах США замість України може бути лише на краще.

– Якщо Україна відходить на другий і на третій план, то, може, то і на краще, щоб не було саме суперечки навколо допомоги Україні, – заявив він.

Джердж каже, що у Вашингтоні, як у Конгресі, так і в Білому домі та Пентагоні, неодноразово наголошували, що підтримка України буде доти, доки це буде необхідно.

– Є різні варіанти щодо підтримки України. Одна справа зашити в бюджет ту суму, яку потрібно. Якщо це не вдасться, то є інші можливості, якісь суми допомоги для України, – додав він.

Сергій Джердж вказує, що кадрові ротації та суперечки між політичними партіями в демократичних країнах, як, наприклад, США, це нормальне явище, тому не варто очікувати суттєвих змін у ставленні до підтримки України.

– Інші інститути працюють надійно та послідовно… Це все такі демократичні хвилі, які відбуваються, вони винесуть на берег цю американську політичну систему, і вона нормально працюватиме і надалі. Щодо України, то мені здається, що тут нічого не зміниться. Плани є, рішення ухвалені, поставки йдуть. Все так і буде продовжуватись, – сказав він.

Схожої думки дотримується і Якубін, на думку якого Штати намагаються активізувати питання допомоги Україні серед союзників у Європі, щоб, зокрема, дати європейським державам розуміння, що частина видатків буде лежати на країнах НАТО у ЄС.

Примітно, що ввечері 4 жовтня президент Джо Байден заявив, що занепокоєний через подальше схвалення допомоги Україні в Конгресі, враховуючи відставку спікера Палати представників Маккарті.

– Але я знаю, що більшість членів Палати представників і Сенату в обох партіях заявили, що підтримують фінансування України, – додав президент США.

Американський лідер наголосив, що подальша підтримка України – в інтересах американців, про що він “незабаром” виголосить промову.

Що кажуть у Києві? Українська влада була готова до цього?

Голова МЗС України Дмитро Кулеба заявив, що тимчасова бюджетна резолюція США, в якій немає фінансування для України, не означає, що підтримка з боку Вашингтона похитнулася.

– Питання в тому, чи є те, що відбулося в Конгресі США минулими вихідними, випадком, чи системою. Я вважаю, це був випадок. У нас дуже глибока дискусія з обома частинами Конгресу, республіканцями й демократами, – запевнив Кулеба.

Позитивну оцінку щодо подальшої підтримки України з боку Вашингтона дає і посол України в США Оксана Маркарова. За її словами, тимчасова бюджетна резолюція США не загрожує поставкам зброї, схваленим раніше.

Коментуючи питання поставок Україні далекобійних ракет ATACMS, президент Володимир Зеленський раніше казав, що між Києвом та Вашингтоном триває робота з цього питання. Глава держави також анонсував посилення української протиповітряної оборони.

Разом з тим президент Зеленський визнавав, що наближення виборів та інші політичні процеси у США неодмінно будуть відчуватись в Україні.

Теги за темою
СШАДжо Байден
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Масова втеча з колонії в Липецькій області: шестеро ув’язнених, серед них громадяни Узбекистану і Таджикистану, залишили виправний заклад
360ua.news
2024-10-26T18:15:26Z
У Підмосков'ї у центральному парку лунали постріли: люди в паніці тікали
24tv
2024-10-26T17:39:09Z
На Донеччині маршрутка зіткнулася з вантажівкою - один загиблий, десятеро постраждалих
УкраинФорм
2024-10-26T17:33:27Z
У російській Рязані горить нафтопереробний завод після вибухів. ВІДЕО
Новости Украины
2024-10-26T17:15:18Z
У Росії розбився гелікоптер санавіації: четверо загиблих
1News
2024-10-26T17:01:20Z
Момент ракетного удару по лікарні у Дніпрі потрапив на камери відеоспостереження у медзакладі
TSN
2024-10-26T16:54:51Z
У Рязані, ймовірно, палає нафтозавод
24tv
2024-10-26T16:30:24Z
Виє сирена, чутно вибухи: в Росії скаржаться на атаку дронів по військовому аеродрому
GlavRed
2024-10-26T16:27:57Z
"Почули дивом": у Дніпрі з-під завалів будинку врятували жінку
24tv
2024-10-26T16:27:17Z
Росіяни скинули дві авіабомби на Костянтинівку: є жертва, постраждали поліцейські
24tv
2024-10-26T18:22:44Z
Які зміни у діях росіян на фронті відбудуться у 2025 році і що на це вплине
24tv
2024-10-26T18:18:24Z
ЦВК Грузії опублікувала попередні результати парламентських виборів
24tv
2024-10-26T18:18:03Z
Примушують Путіна до миру: атаки ЗСУ дронами вглиб Росії змінюють форму війни, – WSJ
24tv
2024-10-26T18:12:30Z
Проросійська "Грузинська мрія" лідирує на виборах в Грузії: дані ЦВК з 70% дільниць
ZN UA
2024-10-26T18:10:19Z
Орбан привітав владу Грузії з перемогою, не чекаючи офіційних результатів
Европейская правда
2024-10-26T18:09:46Z
Розмови Маска і Путіна. Керівник NASA виступив з чіткою вимогою
InternetUA
2024-10-26T18:07:25Z
кремль передав Ірану розвіддані за кілька годин до атаки Ізраїлю – ЗМІ
iPress
2024-10-26T18:07:22Z
Вперше за 36 років The Washington Post не підтримуватиме жодного кандидата в президенти
iPress
2024-10-26T18:07:12Z
Вважали зниклим безвісти: на Донеччині загинув захисник з Львівської області
24tv
2024-10-26T18:24:43Z
Військовий випадково зустрів побратима, якого оплакував два роки
ГЛАВКОМ NET
2024-10-26T18:15:07Z
В росії у Керченській протоці впав гелікоптер Ка-52
iPress
2024-10-26T18:06:24Z
Російські війська атакували Костянтинівку: є загиблий і поранені
Новости Украины
2024-10-26T17:57:30Z
Вимагають гроші з родичів полонених чи зниклих безвісти військових: в Україні зростає кількість шахраїв
TSN
2024-10-26T17:54:56Z
Армія РФ обстріляла Костянтинівку - загинула людина, троє поранені
УкраинФорм
2024-10-26T17:54:20Z
Як орендувати квартиру в Києві за 1 гривню: розслідування від Хапуга.UA
TSN
2024-10-26T17:48:23Z
Наступ рф на півдні України: експерт розповів про ризики відкриття нового фронту
Политека
2024-10-26T17:46:27Z
В Одесі прогриміла серія вибухів: що відомо
GlavRed
2024-10-26T17:27:48Z
Відомий музикант став татусем двійнят
ГЛАВКОМ NET
2024-10-26T18:24:30Z
У Харкові відбулася прем’єра балету-притчі «Драконячі пісні»
УкраинФорм
2024-10-26T16:57:10Z
Сміливі образи Пивоварова, новорічний Макс Барських і драйвовий Галич: 7 музичних новинок тижня
24tv
2024-10-26T16:33:59Z
Тримають у напрузі до останнього: 3 найкращі трилери, які вийшли у 2024 році
24tv
2024-10-26T15:24:48Z
На Одеській кіностудії проходить Halloween festival
УкраинФорм
2024-10-26T15:18:28Z
Топ-3 кольори волосся, які виглядають стримано і дорого
24tv
2024-10-26T15:18:23Z
Маша Єфросиніна відповіла, де служить її чоловік і чим він займається під час війни
TSN
2024-10-26T14:54:37Z
Другий сезон серіалу "Встигнути до 30" з'явиться на Netflix
TSN
2024-10-26T14:54:07Z
В Анкарі представили переклад збірки віршів Куйбіди турецькою мовою
УкраинФорм
2024-10-26T13:42:01Z
"Війна – це десь там": чому українці знову починають говорити російською мовою
24tv
2024-10-26T18:27:43Z
Ісландія переходить на чотириденний робочий тиждень – CNN
iPress
2024-10-26T18:06:51Z
NYT дізналося про плани Росії щодо "елітних" бійців КНДР
Хвиля
2024-10-26T18:00:35Z
Кому не потрібно проходити ВЛК у листопаді
24tv
2024-10-26T17:54:22Z
Мобілізація в Україні: хто не зможе виїжджати за кордон у листопаді
24tv
2024-10-26T17:09:57Z
Націлилися на премію Дарвіна: відео, як росіяни заряджають ракети, гамселячи по них кувалдою
24tv
2024-10-26T17:09:50Z
Сергій Жадан здійснив мрії двох дівчат — доньок загиблих захисників України
GlavRed
2024-10-26T17:03:17Z
В українських школах готуються посилити заходи безпеки: що відомо
TSN
2024-10-26T16:54:20Z
В Україні відновили бронювання від мобілізації, але не всім
Хвиля
2024-10-26T16:45:19Z
Мобілізація в Україні: компанії можуть втратити право бронювати працівників вже в листопаді, подробиці
Политека
2024-10-26T17:30:33Z
Збільшив прибуток у 43 рази: якими цифрами похизувався найбільший виробник вітряних турбін
InternetUA
2024-10-26T17:28:26Z
Головне за 26 жовтня: подвійна пенсія, незаконні штрафи від ТЦК, здорожчання яєць та перехід на зимовий час
Знай
2024-10-26T17:21:22Z
Здешевлення на третину: ціни на рибу приємно дивують - яку купувати найвигідніше
Знай
2024-10-26T17:21:10Z
В Україні запрацював перший завод Rheinmetall. Гарні новини від директора концерну
ГЛАВКОМ NET
2024-10-26T17:15:17Z
Пенсії під загрозою: як не втратити свої гроші в листопаді
Знай
2024-10-26T17:06:22Z
Електростанції та аеропорти в Росії готують до атак українських дронів, – ЗМІ
24tv
2024-10-26T16:54:44Z
Бюджет-2025 викликав обурення: суддям та прокурорам – вища зарплатня, а простим українцям нічого
Политека
2024-10-26T16:42:13Z
24 долари від Зеленського – як українці заплатять за популізм влади
Украина Криминальная
2024-10-26T16:36:29Z
Розроблено технологію запису даних в існуючу ДНК
Portaltele
2024-10-26T17:13:17Z
Який позитив для України від викриття МСЕК?
GlavRed
2024-10-26T16:27:10Z
Відмова від переведення годинників — це добре. Біолог Петро Чорноморець про те, коли лягати спати і як урятуватися від блекаутів
ZN UA
2024-10-26T14:02:35Z
Чому під пахвами з'являються гульки та як цього позбутися
24tv
2024-10-26T13:48:56Z
Як смачно приготувати печінку за 10 хвилин: найпростіший рецепт
Политека
2024-10-26T13:30:39Z
Фінансові труднощі можуть серйозно загрожувати здоров’ю: нове дослідження британських вчених
360ua.news
2024-10-26T13:15:20Z
Ветерани можуть отримувати медпрепарати за програмою "Доступні ліки": що треба знати
TSN
2024-10-26T12:51:17Z
5 непомітних ознак, що ви надто рідко миєте волосся
24tv
2024-10-26T12:00:36Z
Коли можна пити алкоголь, якщо випили таблетку: два препарати, які точно не слід змішувати
24tv
2024-10-26T11:57:15Z
УЄФА дискваліфікувала арбітрів, які перед грою «Динамо» п'яними вкрали дорожній знак
ГЛАВКОМ NET
2024-10-26T18:21:21Z
Лунін зіграє з перших хвилин в Ель Класіко
Football.ua
2024-10-26T18:13:38Z
Лунін зіграє: "Реал" та "Барселона" назвали стартові склади на Ель Класіко
ZN UA
2024-10-26T18:06:45Z
Хаві не хоче тренувати Манчестер Юнайтед
Football.ua
2024-10-26T18:00:52Z
Легендарний Баффер зробив прогноз на реванш Усик – Ф'юрі та анонсував нову битву за абсолют
24tv
2024-10-26T17:57:59Z
Футзал. Бельсько-Бяла — ХІТ Київ 2:2 Відео голів та огляд матчу Ліги чемпіонів
Football.ua
2024-10-26T17:52:40Z
Балотеллі переходить у Дженоа – Ді Марціо
Football.ua
2024-10-26T17:39:15Z
Кривбас – ЛНЗ 3:1 Відео голів та огляд матчу УПЛ
Football.ua
2024-10-26T17:25:01Z
УПЛ: «Карпати» у Львові обіграли черкаський «ЛНЗ»
УкраинФорм
2024-10-26T17:18:09Z
Xiaomi 15 Pro отримає акумулятор ємністю понад 6000 мАг
Portaltele
2024-10-26T18:13:29Z
Топ найкращих смартфонів до 20 тисяч гривень
InternetUA
2024-10-26T18:13:12Z
Календар магнітних бур на листопад 2024: найнебезпечніші дати
Фокус
2024-10-26T17:21:17Z
Telegram не може контролювати всі чат-боти через витік даних
InternetUA
2024-10-26T17:06:51Z
Політ людини до Місяця стає все менш імовірним у наступному році
24tv
2024-10-26T16:54:39Z
Це загрожує пожежею в домі: як у жодному разі не можна заряджати телефон
InternetUA
2024-10-26T16:31:34Z
Boeing розглядає можливість продажу свого космічного бізнесу
Portaltele
2024-10-26T16:13:59Z
"Ходи": як тренд від "тих самих консультантів" захопив ТікТок
24tv
2024-10-26T15:27:14Z
Оманлива краса, яка принесе чимало проблем: що треба знати про чорні змішувачі
24tv
2024-10-26T15:18:57Z
Зберіться біля сімейного вогнища: гуляш із курячих сердець для душевної вечері
24tv
2024-10-26T18:27:27Z
Астрологи назвали знаки Зодіаку, які ніколи не задоволені життям
Политека
2024-10-26T18:21:04Z
Ви точно нарешті виспитесь: прості кроки, щоб засинати швидко
24tv
2024-10-26T17:45:20Z
Місяць романтики і пристрасті: кому зі знаків Зодіаку пощастить у коханні в листопаді 2024 року
Фокус
2024-10-26T17:00:15Z
Як доглядати за дерев'яною дошкою: чому її не можна мити звичайним засобом і що використовувати
TSN
2024-10-26T16:54:42Z
Як зрозуміти, що прийшов час спилювати яблуню: садівники поділилися основними ознаками
TSN
2024-10-26T16:54:05Z
Срібло знову засяє, як нове: прості засоби, які повернуть красу прикрасам
Знай
2024-10-26T16:51:12Z
Чим підживити восени троянди: дачники назвали найкращі варіанти
Политека
2024-10-26T16:22:18Z
Для підлоги, скла та поверхонь: топ-5 натуральних очисників, які потрібні для дому
24tv
2024-10-26T16:18:05Z
Конфіскація авто і втрата прав: за які автомобілі безжально каратимуть
Знай
2024-10-26T18:21:25Z
Експерт назвав одну звичку, через яку у вашому авто може розмножуватись пліснява восени
24tv
2024-10-26T17:51:38Z
Дворазовий чемпіон світу Фернандо Алонсо встановив історичний рекорд у Формулі-1
24tv
2024-10-26T13:33:44Z
Brabus презентував свій перший моторхоум – вартістю $1,5 млн
AutoCentre
2024-10-26T12:16:34Z
Жінка показала геніальний лайфхак, як на тісній парковці не подряпати сусідні авто дверима
GlavRed
2024-10-26T11:27:18Z
В Україні вантажівку оснастили унікальним гідроліфтом для змінних кузовів типа BDF
AutoCentre
2024-10-26T10:49:59Z
Тюнери додали брутальності позашляховику Ineos Grenadier
AutoCentre
2024-10-26T07:13:51Z
Столичний музей «Колеса Історії» поповнився цікавою автівкою Lancia Beta
AutoCentre
2024-10-25T18:58:41Z
Mitsubishi показали новий сімейний кросовер
ГЛАВКОМ NET
2024-10-25T17:12:07Z