Навіщо НАБУ та САП пішли на угоду з Горецьким у справі про хабар голові Верховного Суду
Спеціалізована антикорупційна прокуратура прозвітувала про завершення досудового розслідування у справі щодо отримання неправомірної вигоди в особливо великому розмірі колишнім головою Верховного Суду Всеволодом Князєвим. Крім нього, по справі проходили олігарх Костянтин Жеваго, на користь якого, за версією слідства, приймалося рішення суду, а також адвокат-посередник Олег Горецький.
Як повідомляють джерела, з якими поспілкувалося ZN.UA, з Горецьким НАБУ та САП уклали угоду (про угоду стало відомо вчора). Чому – пише редактор відділу політики ZN.UA Інна Ведернікова у статті «Справа Князєва. Навіщо слідство пішло на угоду з адвокатом Горецьким і чому судді ВС залишилися без підозр?»
16 травня, наступного дня після затримання, Князєву та Горецькому було повідомлено про підозру НАБУ та САП. Третього серпня про підозру повідомили власнику групи «Фінанси та кредит» Костянтину Жеваго. Але, зрештою, з Горецьким пішли на угоду.
«Без угоди з Горецьким ми не можемо закріпити Жеваго у справі. У нас реально є одна розмова Жеваго з Горецьким і все, – розповідає джерело ZN.UA у НАБУ. – Більше того, експертиза частково підтверджує, що на плівці голос Жеваго, а частково не може підтвердити, бо поганий запис. Тому на сьогодні у нас лише один доказ вини Жеваго. А слідству треба буде доводити свою правоту не лише у судових інстанціях України, а й у Франції. Тому слідство не могло ризикувати тут».
За інформацією ZN.UA умови угоди ще не затверджені ВАКСом. Планується, що Горецький може отримати від 1 до 3 років умовно (за ст. 75 КК) за позитивного результату розгляду. Але наскільки корисною є така угода для розслідування?
«Все просто: у нас є кейс, де один олігарх (Жеваго – ред.) позивається до іншого олігарха (Коломойського – ред.) і підкуповує голову Верховного суду. Сошками-посередниками вони бігають адвокати. І хто цінніший для слідства крім голови Верховного суду – цей адвокат-рішала Горецький чи олігарх Жеваго? Звісно олігарх!», – вважає наше джерело.
Джерело ZN.UA у САП стверджує, що слідство отримає від угоди з Горецьким те, що хотіло: «Горецький все розповів. Якою була схема роботи з Князєвим, а головне – які були домовленості з Жеваго. По суті все, що було виписано слідством у підозрі Жеваго, Горецький підтвердив. Відповідно до ч. 4 ст. 369 КПК Жеваго загрожує від п'яти до десяти років позбавлення волі».
Про справу Князєва
Нагадаємо, за даними слідства, український бізнесмен Жеваго у 2002 році придбав 40,19% акцій Полтавського гірничо-збагачувального комбінату у чотирьох компаній. Через 18 років колишні акціонери звернулися до госпсуду з позовом, щоб визнати договір купівлі-продажу цінних паперів недійсним і повернути собі акції ГЗК. Щоб не допустити втрати акцій, на початку березня 2023 року бізнесмен вступив у змову з адвокатом одного із столичних адвокатських об'єднань (Олегом Горецьким), який мав зв'язки із суддями Верховного Суду.
Протягом березня-квітня 2023 року він передав адвокату 2,7 млн дол. (1,8 млн дол. – суддям Верховного Суду, інше – як «оплату» посередницьких послуг). 15 травня, під час отримання другого траншу в 450 тис. дол., голову Верховного Суду Всеволода Князєва та адвоката Олега Горецького було затримано на місці злочину.
Нагадаємо, що Жеваго перебуває у Франції, а механізм екстрадиції заблоковано міжнародними партнерами. Як раніше пояснював глава САП Олександр Клименко, є дві причини відмов в екстрадиції: неналежні умови утримання ув'язнених в Україні та неможливість держави гарантувати безпеку на своїй території через війну.