MY.UAНовини
На що жаліються пацієнти та як працювали наші лікарі в окупації. Наталія Гусак про роботу НСЗУ в умовах війни
На що жаліються пацієнти та як працювали наші лікарі в окупації. Наталія Гусак про роботу НСЗУ в умовах війни

На що жаліються пацієнти та як працювали наші лікарі в окупації. Наталія Гусак про роботу НСЗУ в умовах війни

Повномасштабна війна в Україні завдала значної шкоди системі охорони здоров’я. Росіяни свідомо знищують медичну інфраструктуру, насамперед на Сході та Півночі країни. До цього варто додати ще й брак кадрів. Але, попри численні виклики, системі охорони здоров’я вдалося вистояти.

Факти ICTV поговорили з головою Національної служби здоров’я України Наталією Гусак про медичну допомогу пораненим, роботу лікарень на окупаційних територіях, готовність медичної системи до спалаху коронавірусу та плани на наступний рік.

– Пані Наталю, як повномасштабна війна змінила структуру медичних послуг, якими користуються українці? У чому полягають ключові зміни у роботі НСЗУ під час війни?

Зараз дивляться

– Кожна війна негативно впливає на систему охорони здоров’я і загалом на здоров’я та життя людей. Ми розуміємо, що війна – це зростання травми, послуг реабілітації після неї, зростання інфекційних захворювань.

Ми також розуміємо, що війна – це навантаження на ментальне здоров’я українців. Відповідно, це і зростання хронічних захворювань. Загострюються також хронічні захворювання – інсульти, інфаркти.

Важливо розуміти, що війна – це обов’язково збільшення хірургічних втручань. Ми є тими, хто закуповує послуги для українців через програму Медичних гарантій, і вона реагує на виклики війни. Торік ми зафіксували механізми оплати так, щоб забезпечити цими послугами всіх українців по всій Україні.

Також з’явилися нові пакети. До прикладу – психологічна підтримка на первинці, посилення пакетів реабілітації, медичні огляди військовозобов’язаних.

– Фінансування медзакладів якось змінилося за ці півтора року великої війни?

– У нас відоме всім правило: “Гроші ходять за пацієнтом”. І безумовно, ми бачимо, що ті заклади, які взяли на себе більше навантаження з точки зору травмованих наших хлопців і дівчат, чи, до прикладу, психіатричні лікарні – вони отримують більше грошей, тому що надають більшу кількість послуг.

Якщо говорити про фінансування закладів, ми також розуміємо, що є території, до прикладу, Донецька чи Херсонська області, де кількості людей для того, щоб отримувати послуги і щоб заклад був фінансово стійким, не вистачає. Тому ми зробили спеціальний механізм для таких закладів, які розташовані на території активних бойових дій. Ми сплачуємо їм за статистикою 2021 року.

 – Тобто, ви робите виняток для таких закладів?

– Так. Це як інструмент реагування на ті виклики війни, тому що медичні працівники, які працюють там, до прикладу, у Краматорську, коли в одній добі 6 годин, це тривоги і постійні обстріли, а лікарі залишаються на місцях і допомагають людям. Вони також мають отримувати сталу заробітну плату. Якщо ми будемо сплачувати виключно за медичну послугу по загальних підходах, то, скоріш за все, цим закладам не вистачить навіть для того, щоб стабільно виплачувати хоча б зарплати. Це тимчасовий такий підхід, який дозволяє залишити медичні сервіси на тих територіях.

– А як стосовно закладів, що розташовані на тимчасово окупованих чи прифронтових територіях? Чи звітують вони перед НСЗУ?

– Так, вони звітують. У нас цього року зовсім інший підхід в оплаті. Ми сплачуємо лікарям і медичним працівникам зарплату за відповідними нормами і виключно тим, які працюють. Одночасно з цим ми бачимо, що в цих закладах є необхідні залишки на рахунках. Минулого тижня ми подали проєкт змін до постанови щодо порядку реалізації програм Медичних гарантій. Ми пропонуємо призупинити оплати цим надавачам, бо ми розуміємо, що у них є достатньо грошей щоб самим виконувати такі оплати.

– Чи відмовляєте ви в оплаті закладам, які можуть лікувати окупантів?

– Ми не сплачуємо за лікування окупантів. Бо цей механізм не включає оплату за послугу. НСЗУ забезпечує лише оплату праці медичним працівникам, які залишилися працювати в закладах, що перебувають в тимчасовій окупації і уклали з нами договір. І також ми розуміємо, що на окупованих територіях залишаються українці, які звертаються до наших лікарів. Маючи пакет для окупованих територій, ми даємо їм надію, що держава їх не покинула.

Також у нас є Міжнародні конвенції, які непотрібно забувати. Якщо ворог про них забуває і для них немає жодних міжнародних правил, то наші медики чітко працюють за міжнародною конвенцією.

Вони мають надавати допомогу всім, хто її потребує у воєнний час. Але ми маємо відгуки від медичних працівників Херсонщини чи Харківщини. Я там була особисто і чула історії, як до медиків приїздили і під дулами автоматів вимагали перейти на їхню сторону. Там лікарі продовжували надавати медичну допомогу в тому числі й окупантам.

Наприклад, на Сумщині розповідали, що наші медики допомагали російським полоненим. Це клятва Гіппократа. Одночасно з тим, вони всі як один розповідали, що підтримка уряду і держави з точки зору виплат їх підтримувала насамперед морально. Це свідчило, що країна з ними, що ми не втрачаємо той місточок між ними і нами.

– Щодо кадрів. Чи є сьогодні дефіцит сімейних лікарів?

– Зараз ми проводимо позаплановий моніторинг по окремих закладах для того, щоб зафіксувати, чи всі працівники насправді працюють у закладі. Ми бачимо по системі, що з сімейними лікарями проблема залишилася на довоєнному рівні. Справді, в окремих регіонах сімейних лікарів нам не вистачало. До прикладу, Миколаївська, Чернігівська області, там як у довоєнний період їх не вистачало, так і зараз. Це не пов’язано з тим, що вони виїхали. Насправді їх просто не було.

– Нині, на жаль, зростають потреби у психотерапевтах, реабілітологах. Їх справді недостатньо? Де їх брати?

– Фахівці, які мають входити до команд з реабілітації, я б сюди відносила ще й фізіотерапевтів і їхніх помічників, протеузвальників. Їх, насправді, теж не вистачало, і не тому, що вони виїхали за кордон. Варто подивитися останні роки випусків з вищих навчальних закладів. У нас є стратегічна політика і оперативна в Міністерстві охорони здоров’я.

Стратегічна означає, що на ці спеціальності значно збільшилося державне замовлення вже цього року. Виші набрали більше таких студентів. Якщо говорити про оперативну, то окремі речі, які стосуються курсів перекваліфікації до навчання там, де це можна зробити – вони також діють в країні. Наприклад, лікарі первинки мають можливість отримати додаткові навички та вміння стосовно найпоширеніших станів психічних розладів, діагностувати їх та перенаправити пацієнта. Це також знімає навантаження з більш спеціалізованої ланки, в якій, насправді, недостатньо, на жаль, фахівців.

– Лікування військових – велика і важлива тема. Чи передбачені якісь особливі пакети для наших воїнів, які повернуться з фронту з особливими потребами?

– Державні фінансові гарантії визначають, що медичні послуги, які закуповуються для населення, мають бути однаковими для всіх, доступними та якісними. Тому ми виходимо з того, що програма Медичних гарантій не фіксує окремих спеціальних статусів.

Коли повертаються хлопці і дівчата з фронту, вони мають більшу необхідність в окремих послугах, тому ми змінюємо підходи до оплати реабілітації, піднімаємо тариф.

Ми розуміємо, що наші захисники потребуватимуть, особливо при ампутаціях, більшої кількості днів реабілітації. Таким чином, ми формуємо політику, яка стосується всіх, але реагуємо на ті потреби хлопців і дівчат, які повертаються.

Також, якщо говорити про оплату в хірургічному пакеті, то якщо ми в системі бачимо, що опіки, травми, ампутації зростають, то за такі випадки ми сплачуємо значно більшу суму.

Така ж історія і з психіатрією. Коли ми бачимо, що зростає кількість хлопців і дівчат, які проходять стаціонарне лікування, то ми переглядаємо оплати цим закладам для того, щоб забезпечити в повному обсязі надання послуг. Наразі ми фіксуємо саме такий підхід. Бо якщо йти іншим шляхом, то нам слід розуміти, від кого ми забираємо фінансовий ресурс, акумулюючи їх на окрему категорію осіб.

– Чи входить у реабілітацію протезування?

– Протезування – це окрема програма, яку курує Міністерство соціальної політики. Вона має свою суму коштів і свій механізм відшкодування. Програма Медичних гарантій покриває реабілітацію під час протезування. Ми нещодавно відвідували заклади, де проходять військові реабілітації після ампутацій. Ми наразі збираємо договори з протезними підприємствами, щоб військові мали змогу обирати протезні підприємства.

– Щодо наболілої теми ще до повномасштабної війни – коронавірус. Чи є якісь зміни? Як цього року оплачуватиме НСЗУ?

– Коронавірус – це інфекційне захворювання, за яке ми сплачуємо відповідно до пакету стаціонарного лікування. Пандемія нас навчила реагувати на такі випадки.

Цього року законтрактовано понад 190 закладів по всій Україні, які будуть готові надавати медичні послуги при надзвичайних ситуаціях. Це означає, що ці заклади мають постійні щомісячні доходи від нас. Незалежно від кількості людей, яким надана допомога. Але за ці доходи вони мають бути готовими в будь-який момент реагувати на будь яку надзвичайну ситуацію, в тому числі спалах інфекційних захворювань.

Також я закликаю всіх пам’ятати, що в нас є можливість пройти вакцинацію безкоштовно у сімейних лікарів. Вакцин, закуплених за державні гроші, достатньо.

– На що найбільше скаржаться люди до НСЗУ?

– Люди скаржаться на те, що з них можуть вимагати гроші за надання медичної допомоги. Також є випадки, коли їм відмовляють в отриманні медичної допомоги. Є нарікання на хамське ставлення. Ми цього року зробили безпрецедентну річ – зібрали скарги по закладах, і тепер кожен може на них подивитися.

Нагадаю, що у нас принцип “гроші ходять за пацієнтом”, і в тому числі одним із критеріїв вибору закладу, в який ви підете отримувати медичну допомогу, є отримана кількість скарг на цей заклад.

Які плани НСЗУ на 2024 рік?

– Ми готуємо програму Медичних гарантій на 2024 рік. Це означає, що наступного року до нас перейде в адміністрування трансплантація. НСЗУ почне закуповувати ці послуги.

Вперше країна почне закуповувати послуги з репродуктивної медицини, тобто ми бачимо, що знижується кількість народжених дітей і вагітностей. Тому наступного року держава виділяє 1,5 млрд бюджетних грошей для того, щоб ті пари, які хочуть народити дитину, але в них з різних причин не виходить, змогли скористатися такими послугами. Безумовно, що в наступному році ми побачимо і збільшення фінансування на напрямок психологічного здоров’я українців, бо зростає попит населення, як і зростає попит на реабілітацію.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
В США объяснили, почему Китай боится поражения Путина
Хвиля
2024-09-22T00:00:17Z
Шольц радуется победе однопартийцев на местных выборах
Европейская правда
2024-09-23T06:00:59Z
Таких санкций ждали давно: ЕС определил новый приоритет для удара по РФ
Comments UA
2024-09-18T14:19:47Z
В нескольких пунктах пересечения границы с Польшей, Румынией и Венгрией могут образоваться очереди: в чем причина
Апостроф
2024-09-22T21:24:40Z
В Дании назвали самую главную «красную линию», которую пересек Путин
Comments UA
2024-09-23T07:27:18Z
Эксперт о плане победы Украины: Он не одномерный, его нельзя просто принять или отклонить
ZN UA
2024-09-23T07:18:02Z
Маразм зашкаливает. РФ определилась со странами ЕС, не угрожающими ее "традиционным ценностям"
Comments UA
2024-09-21T21:27:19Z
Отказ от НАТО и без возврата территорий: соратник Трампа озвучил его “мирный план“
UAToday
2024-09-13T18:03:49Z
Запад изменил позицию по ударам вглубь РФ. The Times назвал причину
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T17:27:19Z
Чемпионка России разбила цветочный горошок об голову победительницы Кубка Европы. Фотофакт
Обозреватель
2024-09-11T17:04:24Z
В Польше объяснили, почему задержали Усика и надели наручники
Известия Киев
2024-09-18T18:15:47Z
Усик прокомментировал свое задержание в Польше
Comments UA
2024-09-18T04:12:16Z
Жена голкипера сборной Украины показал себя в откровенном бикини и "разорвала" Instagram. Фото
Обозреватель
2024-09-15T14:01:03Z
Украинские спортсмены стали чемпионами мира по спортивной акробатике
Комсомольская правда
2024-09-23T07:11:14Z
Ман Сити и Арсенал сыграли в бешеную ничью в АПЛ
Корреспондент
2024-09-23T06:51:11Z
Александра Усика арестовали в аэропорту Кракова
UAToday
2024-09-18T03:24:18Z
Российские дроны "взорвали" дачу Ломаченко под Одессой. Фото
Обозреватель
2024-09-14T16:19:39Z
Усик - об ударе от Фьюри: Возле меня летали какие-то аисты
Корреспондент
2024-09-16T09:30:33Z
У известной русской певицы внезапно скончался молодой сын
Comments UA
2024-09-20T20:57:31Z
Народная артистка Украины спела в церкви в российской Судже
Апостроф
2024-09-20T15:30:58Z
В сети показали последнее фото умершего от рака комика Маслякова
Comments UA
2024-09-11T20:45:45Z
Соня Евдокименко поддержала сбежавшего из Украины внука Софии Ротару: "Воскресенье с..."
Знай
2024-09-09T17:51:56Z
Сын актера Кристофера Рива рассказал, продолжит ли дело своего отца в Голливуде
Фокус
2024-09-23T07:15:02Z
"Побегу из Шоушенка" — 30 лет: какая тайна сделала эту драму лучшим фильмом планеты
Фокус
2024-09-23T07:12:19Z
Кендалл Дженнер вернула в моду легендарную стрижку пикси-шегги: кому подойдет
Обозреватель
2024-09-11T05:10:28Z
Прямые брови возвращаются в моду и подходят практически всем: в чем секрет
Обозреватель
2024-09-16T16:08:08Z
«Новый сезон-2024»: самые стильные образы российских звезд на фестивале
Marie Claire
2024-09-16T15:25:02Z
Сел на шею: 5 признаков, что вы избаловали своего мужчину
Marie Claire
2024-09-12T12:37:09Z
Деруны по-новому для сытного и бюджетного ужина: самый простой рецепт
Обозреватель
2024-09-11T18:11:56Z
Вкусное, мягкое и нежное: рецепт идеального теста для пельменей
Политека
2024-09-20T15:33:42Z
Лунный гороскоп на 22 сентября, воскресенье
Marie Claire
2024-09-21T22:46:59Z
Осторожно, жадина: 5 самых скупых мужчин по знаку Зодиака
Marie Claire
2024-09-23T07:01:22Z
Тест: выберите помолвочное кольцо, а мы скажем, когда и от кого вы его получите
Marie Claire
2024-09-23T06:31:24Z
Секреты приготовления классической солянки: подробная инструкция
Comments UA
2024-09-13T08:18:52Z
Гуляш, которые тает во рту: рецепт сытного блюда
Фокус
2024-09-19T17:21:37Z
Котик забатонился: что значит, если пушистик лежит в позе буханочки и стоит ли нервничать из-за этого
Знай
2024-09-20T04:51:57Z
Пожиратели энергии: 4 популярных продукта, которые отнимают у организма много сил
Фокус
2024-09-18T16:15:38Z
Некоторые в опасности, другие — нет: стоит ли разрешать кошке спать с вами в постели
Фокус
2024-09-23T06:36:29Z
Плохие новости замедляют метаболизм и провоцируют набор веса, — нейробиолог
Фокус
2024-09-23T06:00:12Z
Быстро и полезно. Диетолог назвала 5 завтраков, которые можно приготовить за 10 минут
Фокус
2024-09-23T04:57:06Z
Демобилизация по состоянию здоровья: какие основания для увольнения и что делать в случае отказа
Комсомольская правда
2024-09-23T04:04:09Z
Важно знать: как уберечься от бешенства
ZN UA
2024-09-23T01:04:39Z
Длительная эрекция и здоровое сердце: почему мужчинам полезно мастурбировать
Comments UA
2024-09-22T20:45:04Z
Китайские ученые нашли объяснение, почему женщины чаще болеют старческим слабоумием, чем мужчины
Comments UA
2024-09-22T20:36:23Z
Кортизоловый живот: почему появляется, чем опасен и как от него избавиться
UAToday
2024-09-22T20:24:15Z
В Южно-Африканской республике выпало рекордное количество снега - на дорогах коллапс
ZN UA
2024-09-21T23:07:15Z
На территории Сербии и Венгрии из дунайских вод показались обломки нацистских кораблей времен Второй мировой
ZN UA
2024-09-11T15:38:58Z
Выполнил пуск ракет по Одесщине и пропал с радаров: в сети сообщают об "аварии" российского Су-30СМ над Черным морем
Обозреватель
2024-09-11T15:08:56Z
В Одессе задержан мужчина, убегавший от представителей ТЦК
Корреспондент
2024-09-11T14:55:29Z
В Херсонской области россияне атаковали с дрона "скорую", есть раненые
Корреспондент
2024-09-23T07:18:40Z
Удар по Запорожью: число пострадавших выросло до 16 человек
Корреспондент
2024-09-23T07:12:10Z
Полиция нашла "шутника", взорвавшего страйкбольную гранату в Киеве
Корреспондент
2024-09-11T18:24:39Z
Пытался убить владельца овощной базы: в Киеве суд вынес приговор фигуранту резонансного дела. Фото
Обозреватель
2024-09-18T17:30:46Z
Новый подозреваемый в деле об избиении ветерана в Смеле: подробности
Comments UA
2024-09-11T17:30:35Z
Не дадим России нас обойти: Умеров рассказал о производстве дронов в 2025 году
ZN UA
2024-09-22T00:36:02Z
Прогноз ужасает: в ООН рассказали, сколько лет может уйти на полное разминирование Украины
Comments UA
2024-09-21T12:21:23Z
Народные приметы и народный праздник 21 сентября 2024 года
UAToday
2024-09-21T06:54:14Z
Новые правила проверки документов и выдачи повесток: какие изменения готовят украинцам
Апостроф
2024-09-21T11:00:22Z
Мобилизация в Украине: определено наказание для 16-летних, которые не встали на учет в ТЦК
Знай
2024-09-23T07:20:23Z
Пробил лобовую броню: новейший Challenger 3 испытали против российского танка Т-72Б3
Фокус
2024-09-23T07:12:55Z
Принц Джордж совершил свой первый полет
Корреспондент
2024-09-13T12:24:46Z
В Украине изменится процесс вручения повесток: что известно
Comments UA
2024-09-16T14:06:51Z
Немецкие истребители сопровождали российские самолеты возле Латвии
Европейская правда
2024-09-13T19:37:07Z
Появились фото с места попадания в Харькове
Корреспондент
2024-09-21T23:18:54Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 21 сентября в Украине
UAToday
2024-09-21T06:54:10Z
Стерненко показал документы относительно российского гражданства Труханова
Апостроф
2024-09-17T17:03:42Z
Лунный гороскоп на 20 сентября, пятница
Marie Claire
2024-09-19T21:09:36Z
Аномальная жара в Украине: в некоторых регионах температура воздуха достигнет 29 градусов
Comments UA
2024-09-23T07:27:50Z
ВСУ продвинулись в районе Сватово: вернули некоторые позиции возле Кисловки, — ISW
Фокус
2024-09-23T07:15:46Z
Гороскоп на субботу 14 сентября 2024 года
UAToday
2024-09-13T18:03:26Z
Украина привела доказательства причастности России к удару по миссии Красного Креста
Апостроф
2024-09-21T12:09:31Z
Россияне ударили УАБами по Харькову
Корреспондент
2024-09-15T16:13:46Z
Украинским водителям придется заплатить более 50 тысяч гривен: за какое нарушение грозит жесткое наказание
Обозреватель
2024-09-15T16:21:46Z
Ford снова будет производить авомобили в Индии
Корреспондент
2024-09-14T03:36:24Z
На аукцион выставили заброшенную коллекцию культовых американских спорткаров
Фокус
2024-09-17T16:42:11Z
В Украине утвердили возрастные лимиты для водителей: кому нельзя управлять автомобилем
Хвиля
2024-09-09T10:03:40Z
На ЗАЗе собрали кабриолет "Таврия": багажник только для плавок и полотенец
Знай
2024-09-23T06:51:51Z
Гость из 90-х: в Киеве засветился раритетный спорткар Porsche
Фокус
2024-09-23T06:42:00Z
США хотят запретить использование российского и китайского программного обеспечения в автомобилях — СМИ
ZN UA
2024-09-22T14:58:25Z
Жажда к скорости с первых дней жизни: Lamborghini презентовала детскую коляску
Знай
2024-09-22T09:51:46Z
Новый спорткар BMW за 100 000 евро использовали для перевозки картофеля
Фокус
2024-09-22T08:51:59Z
Цена выросла: сколько стоит лук в Украине
ZN UA
2024-09-21T06:03:53Z
Литва демонтирует целую ТЭЦ, чтобы передать ее Украине – фон дер Ляен
ГЛАВКОМ NET
2024-09-21T06:06:14Z
Одна из стран ЕС легализовала производство самогона, есть интересный нюанс
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T18:30:54Z
Во вторник отключать свет по графикам не будут, но электричество нужно экономить, - ДТЭК
Комсомольская правда
2024-09-16T15:16:51Z
Новая неделя – новый курс: сколько стоит доллар и евро сегодня
Comments UA
2024-09-23T07:18:37Z
МВФ потребует от Украины повышения НДС при росте расходов – нардеп
Хвиля
2024-09-23T07:15:58Z
Украина не обращает внимания на Россию и кормит страны по всему миру: Зеленский рассказал, как работает морской зерновой коридор
Обозреватель
2024-09-18T17:41:10Z
Аграрии сообщили о темпах сбора урожая
Корреспондент
2024-09-14T03:03:16Z
Война россиянам обходится все дороже - The Moscow Times
Корреспондент
2024-09-14T02:09:35Z
Умные часы Apple: инновации на вашем запястье
Espreso
2024-09-20T14:17:54Z
Хоррор Retrieval получит поддержку PlayStation 5 Pro — первый взгляд на версию игры для мощной консоли
GameMag
2024-09-19T03:02:11Z
Появилось изображение коробки PlayStation 5 Pro — без упоминания поддержки 8K
GameMag
2024-09-19T01:32:18Z
Откуда моржи в Африке: ученые ломают голову над очень странным наскальным рисунком
Фокус
2024-09-23T07:15:06Z
Босс Krafton винит в провале The Callisto Protocol неоригинальный геймплей и отсутствие уникальных фишек
GameMag
2024-09-23T07:11:00Z
Винс Зампелла считает, что у новой части Battlefield есть все шансы превзойти Call of Duty
GameMag
2024-09-23T06:52:54Z
Детективные приключения Арсена Люпена: Вышел геймплейный трейлер Arsene Lupin: Once a Thief
GameMag
2024-09-23T06:46:21Z
Вакансии: Ubisoft разрабатывает Far Cry нового поколения
GameMag
2024-09-23T06:33:30Z
Nintendo и "патентный троллинг": Эксперты оценили исход подачи иска против создателей Palworld
GameMag
2024-09-23T06:09:03Z