MY.UAНовини
Замість стажу — бали. Як новий механізм індексації вплине на розмір пенсій у 2024
Замість стажу — бали. Як новий механізм індексації вплине на розмір пенсій у 2024

Замість стажу — бали. Як новий механізм індексації вплине на розмір пенсій у 2024

У наступному році уряд планує провести другу за час війни індексацію пенсій. Вона відбуватиметься за новою бальною системою. Фокус дізнався, як це позначиться на розмірі виплат.

У 2024 році уряд проведе індексацію пенсійних нарахувань за бальною системою. Основна мета нововведення — підтягнути виплати пенсіонерам, які виходили на заслужений відпочинок у 2000-х роках та раніше, до сучасного рівня. Спрогнозувати, чи вдасться реалізувати задум, — важко, адже механізм до кінця не зрозумілий і все залежить від багатьох факторів, кажуть опитані Фокусом експерти.

Чим більший вік — тим гірше: чому нинішній механізм індексації несправедливий

В Україні пенсіонери, які вийшли на заслужений відпочинок, наприклад, десять років тому, отримують менші виплати, порівняно з тими, хто вийшов на пенсію недавно.

"Чинне законодавство передбачає, що коли людина у 2000-му році вийшла на пенсію, їй вираховували її пенсію, виходячи із середнього заробітку, який у грошовому еквіваленті був виражений 2000-го року. В середньому це було 300 чи 400 грн. на місяць. І від цієї суми, залежно від того, який був внесок людини, вираховували, яка в неї буде пенсія. Але через те, що індексацію не проводили щороку, або проводили, та вираховували коефіцієнт за три минулі роки, що по суті занижує цю індексацію, ця сума постійно не проіндексовувалась на реальну вартість",розповіла міністерка соціальної політики Оксана Жолнович.

Важливо Можна не поспішати: коли потрібно звертатися за призначенням пенсії, щоб не залишитися без грошей

Таким чином, кошти, які були нараховані як пенсія в 2000-му році, в 2014-му — суттєво відставали за купівельною спроможністю від виплат людині, яка мала таку ж зарплату й кількість років страхового стажу, як і пенсіонер, що вийшов на відпочинок у 2014-му. Як правило, такі пенсії, які призначалися давно, дуже малі — 1800 — 2000 грн. Тож їх просто дотягували до мінімальної — 3000 грн. Більш-менш нормальну купівельну спроможність мають лише ті пенсії, які нараховувались останні три роки.

За нинішнього механізму індексації, більші надбавки отримують пенсіонери з великими виплатами
Фото: УНІАН

"При індексації пенсій індексується не сама пенсія, а зарплата, з якої нараховується пенсія. Тому в результаті ті, хто мали великі пенсії, отримують ще більші, а в кого маленькі — отримують копійки", — розповідає Фокусу кандидат економічних наук, незалежний експерт Олександр Хмелевський.

"Наміри встановити бальну систему можна сприймати як спробу зробити пенсійну систему України більш справедливою по відношенню до тих, хто має великий стаж, вищу освіту, а то й декілька, й при цьому отримує мінімальну або не набагато більшу за мінімальну пенсію в Україні. Таких пенсіонерів в Україні мільйон", — у розмові з Фокусом каже економіст Андрій Новак.

Замість стажу — бали: у чому суть нової системи

"Щомісяця працевлаштовані громадяни сплачують внесок до Пенсійного фонду. Внесок буде перерахований у бали відповідно до співвідношення між зарплатою людини та середньою зарплатою по Україні на той момент. Якщо ви платили внески із зарплати, яка є середньою по країні, — отримуєте 10 балів. Вище середньої по країні — отримуєте, наприклад, 12 або більше балів, менше середньої — 8 балів. Потім ці бали щороку будуть так само перераховуватись назад у пенсію відповідно до актуальної середньої заробітної плати", — пояснив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

За кожен місяць людина отримає бал, що відображає співвідношення її зарплати до середньої по країні в той місяць

Тобто за кожен місяць, коли людина сплачувала страховий внесок, вона отримає бали, залежно від співвідношення її зарплати (з якої сплачувався ЄСВ) до середньої заробітної плати в країні на той місяць. Кожна людина отримає свою кількість балів.

"Ми в кожному році будемо цю кількість балів оцінювати, відповідно до середньої заробітної плати в конкретному році", — зауважила Жолнович. Таким чином, пенсія зросте практично у всіх, хто вийшов на пенсію до 2020-го. Загалом очікується, що середня пенсія в Україні збільшиться на 16% — до 6 тис. грн. На цю реформу Пенсійному фонду виділять 100 млрд грн, їх джерело — платники ЄСВ, зазначила міністерка соцполітики.

Поки що не зовсім зрозуміло, як бали співставлятимуться з розміром пенсій, кажуть фахівці
Фото: НБУ

"У результаті нововведення пенсія буде не лише захищена від інфляції і девальвації, а й відповідатиме сучасному рівню заробітної плати. Також зникне диспропорція між виплатами пенсіонерам, які вийшли на пенсію давно, та пенсіонерам, які її почали отримувати нещодавно", — переконаний Андрій Шабельніков, керуючий партнер АО "EvrikaLaw".

Рівняння з багатьма невідомими: чи вдасться уряду реалізувати задум

В уряді заявляють, що в результаті реформи пенсії сягнуть до 30% від середньої зарплати людини протягом життя. Однак спрогнозувати, чи вдасться досягти цього — важко, адже задум уряду до кінця не зрозумілий, кажуть опитані Фокусом експерти.

Важливо Пенсії в Україні: стало відомо, хто ризикує залишитися без виплат

"На перший погляд, бальні схеми можуть допомогти саме тим пенсіонерам, які отримали пенсії давно. Вони прирівнюються до середньої заробітної плати плюс інфляція… Такий механізм має дозволити їм отримати більш привабливу пенсію. Не зрозуміло, як до цих балів присвоюватиметься розмір пенсії? Це робитиме Кабмін вручну?", — ставить питання провідний експерт соціальних і гендерних програм Ольга Пищуліна.

Економіст Олександр Хмелевський зазначає, що і зараз в Україні при розрахунку пенсій використовується індивідуальний коефіцієнт зарплати — це співвідношення між зарплатою конкретної людини та середньою зарплатою по Україні.

Експерти сумніваються, що новий механізм індексації допоможе збільшити солідарну пенсію
Фото: dnpr.com.ua

"По суті — це ті самі бали, про які говорив Шмигаль. Якщо при розрахунку пенсій буде використовуватися сучасна середня зарплата, то це дійсно нівелює різницю між пенсіями тих, хто вийшов на пенсію раніше, і тими, хто вийшов на пенсію пізніше. А якщо в розрахунку буде використовуватися фактична середня зарплата за відповідний рік, то навряд чи щось принципово зміниться," — наголосив фахівець.

Разом з тим, прив’язка до середньої зарплати не дуже вигідна, певна Ольга Пищуліна. "Раніше була можливість вибрати п’ять років, коли у вас була достойна зарплата, і на цій основі призначається пенсія, і вона може бути вищою. Тут постраждають люди, у яких була нестабільна зарплата, тобто були періоди з більшою і меншою", — прогнозує Фокусу експертка.

Важливо Пенсії в Україні: у ПФУ розповіли, хто може вийти на відпочинок у 60 років

Також експерти сумніваються, що завдяки новому механізму індексації вдасться збільшити солідарну пенсію. "На розмір пенсії впливає і страховий стаж. Якщо він залишиться в формулі, — каже економіст, — то розмір пенсії по відношенню до зарплати у різних людей буде різним, і не факт, що більшість людей буде отримувати пенсії в розмірі 30% від їх зарплат".

Чому без обов’язкових накопичень про гідні пенсії годі мріяти

Незважаючи на періодичні індексації, пенсії в Україні далекі від європейських. 30% пенсіонерів отримують менше 3 тис. грн. В уряді давно говорять про намір запровадити другий рівень пенсійної системи — обов’язкове пенсійне накопичення. Це дасть можливість збільшити до 50% частку від зарплати, яку людина отримуватиме на пенсії. Однак ця реформа з року в рік переноситься. Новий дедлайн — 2025-й рік.

Уряд знову переносить запровадження обов'язкових накопичувальних пенсій, цього разу — на 2025 рік

Законодавча рамка для такої реформи вже готова. У Раді без руху лежить законопроєкт № 9212 про накопичувальне пенсійне забезпечення, що є вже третьою редакцією документа про запровадження другого рівня пенсійної системи.

"Не знаю, чому уряди всіх 32 років незалежності постійно не готові [до впровадження обов’язкового пенсійного накопичення], вигадують аргументи, чому не можна. Подекуди зовсім смішні, що до того часу, поки ВВП України не ростиме на 10% щороку, то накопичувальну систему не можна впроваджувати. Чи поки вдвічі не зменшиться держборг. Це абсурдні аргументи", — переконаний Андрій Новак.

В уряді кажуть, що для проведення пенсійної реформи потрібно створити фонд та цифрове рішення
Фото: УНІАН

В одному з інтерв’ю міністерка соцполітики Оксана Жолнович пояснила, що запустити другий рівень можна буде тільки після перемоги. "Інакше не буде як інвестувати ті кошти. Але ж для того потрібно ще дуже багато організаційних дій – створити державний накопичувальний фонд, побудувати структуру, створити цифрову програму, яка буде все це адмініструвати, і правильно все розпланувати", — сказала вона.

Як відомо, в Україні є можливість самостійно накопичувати собі на старість за допомогою недержавних пенсійних фондів. Проте їх учасниками є лише 7% працюючого населення.Утім активізувати добровільне накопичення держава може вже зараз. На думку голови Ради Української асоціації адміністраторів пенсійних фондів Тетяни Сальнікової, пенсійні накопичення варто було б запровадити для:

  • працівників у межах реформи корпоративного управління держпідприємств;
  • для окремих категорій соціально важливих професій (лікарі, вчителі, рятувальники та ін);
  • для працівників підприємств, які йдуть на велику приватизацію.

Загалом відкладаючи запровадження другого рівня пенсійної системи, влада відмовляється від довгих грошей, яких сьогодні дуже потребує економіка.

Важливо Українцям тричі перерахують пенсії 2024 року: на скільки підвищать виплати (документ)

"Обов’язковий накопичувальний рівень кардинально змінює ситуацію і для самої людини, і для банківської системи, — пояснює Новак.. — Адже це довгі гроші, яких у банківській системі немає… Більшість вкладів – терміном до року, а найбільше – на 6 місяців. Тому банки не можуть кредитувати реальний сектор економіки, в якому 6 місяців чи рік – це нічого. Бо виробничий цикл і нарахування амортизації – це 5 років і більше".

Теги за темою
пенсії
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
За причетність до геноциду в Руанді колишнього лікаря засудили на 27 років
УкраинФорм
2024-11-01T04:15:07Z
Істерика починається: що варто знати про зброю для України
GlavRed
2024-11-01T04:15:04Z
Путін може застосувати проти Києва вибухову "зірку": експерти пояснили, що це таке
TSN
2024-11-01T04:06:05Z
Підтримка з боку Китаю є вирішальним чинником у продовженні російської війни - Штати в ООН
УкраинФорм
2024-11-01T03:54:42Z
Путін прагне не переговорів, а знищення України - ISW
TSN
2024-11-01T03:33:57Z
МЗС Норвегії: Захід має зняти обмеження з України у застосуванні зброї
1News
2024-11-01T03:27:12Z
Мільярдер та власник Bloomberg «без вагань» проголосував за Гарріс
ГЛАВКОМ NET
2024-11-01T03:24:42Z
Потрібна потужна реакція світу у відповідь на дії Росії та КНДР - Сибіга
УкраинФорм
2024-10-31T21:12:31Z
Перед вторгненням на Заході хотіли, аби Зеленський написав відеозаповіт – Кулеба
TSN
2024-10-31T21:06:39Z
Відстрочка від мобілізації для студентів: запровадили нові обмеження
Знай
2024-11-01T04:06:43Z
Що не можна робити на День всіх святих: головні заборони цього свята
24tv
2024-11-01T04:03:02Z
Ще одна країна приєдналась до коаліції з повернення депортованих українських дітей
ГЛАВКОМ NET
2024-11-01T03:36:28Z
У листопаді пенсіонерам підкинуть грошенят: хто отримає
Знай
2024-11-01T03:30:06Z
У листопаді в «Резерв+» з'являться електронні відстрочки - Міноборони
УкраинФорм
2024-10-31T21:13:56Z
Україна створює десятки систем ШІ, щоб допомогти своїм безпілотникам – Reuters
TSN
2024-10-31T21:09:14Z
Яким буде населення України після війни: заява Зеленського та аналіз демографа — огляд
TSN
2024-10-31T21:06:30Z
У Курську область перекинули 8 тисяч військових КНДР, їх можуть кинути в бій найближчими днями - Блінкен
УкраинФорм
2024-10-31T21:03:42Z
Військові КНДР самі «рвуться» в Україну: ЗМІ розкрили причини
GlavRed
2024-10-31T20:57:38Z
Дуже татова дівчинка: який зараз вигляд має 19-річна донька Алана Бадоєва
GlavRed
2024-10-31T20:39:09Z
"Болить жахливо": невістка путіністки Наташі Корольової отримала травму - деталі
GlavRed
2024-10-31T20:27:42Z
"Нова" дружина Віктора Павліка шокувала співака
GlavRed
2024-10-31T20:27:07Z
Донька Олі Полякової після майже року стосунків вперше показала свого 23-річного коханого
TSN
2024-10-31T19:15:00Z
Марина Арістова, Марія Бурмака та Алла Мазур: як пройшла зіркова прем'єра фільму "Час жити"
Фокус
2024-10-31T18:42:53Z
Наймодніші спідниці осені, від яких неможливо відвести очей
24tv
2024-10-31T18:42:30Z
Донька Полякової зізналась, що буде з її стосунками з бойфрендом після поїздки у США
24tv
2024-10-31T18:39:46Z
Гайтана похвалилася дорослою донькою
GlavRed
2024-10-31T18:27:56Z
"Я з Олею чоловік": Ярославський поставив крапку в чутках про роман із Мартиновською
GlavRed
2024-10-31T18:27:17Z
У Дергачах внаслідок російського удару поранені двоє людей
УкраинФорм
2024-10-31T21:06:49Z
Людей виносили з палаючих будинків: РФ вдарила Шахедами по Полтавщині
GlavRed
2024-10-31T20:42:09Z
Російський літак упустив бомбу на село під Білгородом
TSN
2024-10-31T20:21:39Z
В Одесі пролунав вибух під час повітряної тривоги: що сталося
TSN
2024-10-31T20:12:31Z
Міняв iPhone на майонез. На Черкащині суд виніс вирок шахраю
ГЛАВКОМ NET
2024-10-31T19:27:37Z
Пенсіонерка у Запоріжжі стала жертвою ритуалу “магічного очищення”
TSN
2024-10-31T19:16:59Z
На території відпочинкового комплексу у Косоні на Закарпатті загинула 4-річна дитина
Украина Криминальная
2024-10-31T19:15:05Z
В Україні судитимуть двох чоловіків, які підпалили автомобіль військового ЗСУ на замовлення інтернет-кураторів з рф
InternetUA
2024-10-31T19:01:53Z
В Ізраїлі кількість загиблих через атаку «Хезболли» зросла до семи
УкраинФорм
2024-10-31T18:30:29Z
Ворог просунувся на Донеччині - DeepState
TSN
2024-11-01T04:33:34Z
Росіяни атакували "Шахедами", ворог просунувся у низці селищ: хронологія 982 дня війни
24tv
2024-11-01T04:24:10Z
Мінлива хмарність, без опадів: прогноз погоди на 1 листопада
ГЛАВКОМ NET
2024-11-01T04:00:26Z
Коли почнеться ключова фаза наступу на Покровск
24tv
2024-11-01T03:27:44Z
У Києві в листопаді відбудеться Всеукраїнський саміт мерів
УкраинФорм
2024-11-01T03:27:05Z
ЗС РФ атакували безпілотниками Полтавщину: що наразі відомо
Фокус
2024-10-31T21:00:21Z
Ворог масовано обстріляв Полтавщину
ГЛАВКОМ NET
2024-10-31T20:48:34Z
Чоловік у Солом'янському районі Києва вирішив "хапнути" комунального щебня
Khreschatyk
2024-10-31T20:36:42Z
Серйозний успіх ворога: які нові загрози з'явилися на фронті
24tv
2024-10-31T20:18:59Z
Спека і загострення кліматичної кризи: Guardian пояснило, чого слід чекати далі
ГЛАВКОМ NET
2024-11-01T04:00:18Z
МОЗ нагадує, що вакцинуватися проти грипу та COVID-19 можна протягом усього епідсезону
УкраинФорм
2024-11-01T03:36:15Z
У США підліток осліп через незбалансовану дієту: яка їжа знищила його зір назавжди
TSN
2024-10-31T20:48:29Z
Ось 5 звичок, які варто додати до свого розпорядку дня, якщо ви хочете жити довше і краще
24tv
2024-10-31T20:03:21Z
Чому не можна використовувати спреї проти нежитю більше ніж 3 дні
24tv
2024-10-31T20:03:01Z
Молодик у Скорпіоні 1 листопада 2024 року: три медитації для цього періоду
TSN
2024-10-31T19:33:55Z
2 знаки зодіаку, яким варто приготуватися до проблем
24tv
2024-10-31T19:12:44Z
10 технологій, які суттєво впливають на наш світ уже сьогодні
InternetUA
2024-10-31T18:42:22Z
Що зробити, щоб не закачувало в транспорті: прості та перевірені методи
GlavRed
2024-10-31T18:27:49Z
Українці отримують космічні платіжки за газ: як уникнути завищених сум та відключень посеред зими
Знай
2024-11-01T04:21:11Z
Деяким пенсіонерам можуть зменшити виплати на понад 2300 грн: кого це стосується
Фокус
2024-11-01T04:15:04Z
ГК «Новаагро» завершила процедуру придбання контрольного пакету AgroGeneration
Agravery
2024-11-01T04:13:13Z
Іноземні інвестори вклали $25 млн у розвиток оборонних технологій України через Brave1
InternetUA
2024-11-01T04:03:19Z
Українці можуть не платити за житло: покриють усі витрати
Знай
2024-10-31T21:12:49Z
TSMC позбавила Intel 40% знижки через необережні коментарі Пета Гелсінгера
ITC
2024-10-31T20:52:41Z
Коли українцям чекати відключень світла: експерт поділився прогнозом
GlavRed
2024-10-31T20:39:30Z
Ціни на картоплю у супермаркетах шокують: експерти дають невтішні прогнози
24tv
2024-10-31T20:03:39Z
Зарплати українських чиновників: Мінфін оприлюднив оклади в держустановах, рахунок йде на сотні тисяч
Политека
2024-10-31T20:01:25Z
Як зберігати в квартирі моркву: господині назвали найкраще місце
Политека
2024-11-01T04:21:45Z
Чорнослив, сметана та горіх: забутий десерт зі старих кафе
24tv
2024-11-01T04:18:17Z
Як приготувати овочевий салат на зиму: "Майстер Шеф" Литвинова розкрила простий рецепт
Политека
2024-11-01T04:00:23Z
170 кг у повітрі: у Фінляндії в небо піднялась перша у світі літаюча сауна
Фокус
2024-11-01T03:06:31Z
Як швидко приготувати вдома тісто для піци: рецепт від шеф-кухаря Клопотенка
Политека
2024-10-31T21:00:49Z
Як швидко підготувати частування: прості закуски до Геловіну на швидку руку
24tv
2024-10-31T20:54:34Z
Навіть найгірша іржа зникне назавжди: ось як прибрати її з ванної
24tv
2024-10-31T20:30:55Z
Не поспішайте викидати: чайні пакетики можна з легкістю використати в побуті
GlavRed
2024-10-31T20:27:18Z
Франція хоче запровадити плату за вхід до собору Нотр-Дам
360ua.news
2024-10-31T20:12:15Z
Підготовка до відключень: як вибрати батарею для сонячної енергії
ZN UA
2024-11-01T03:34:45Z
Від нього немає відбою: салат "Графський" - гості будуть у захваті
GlavRed
2024-10-31T20:30:38Z
Як під'єднатися до інтернету, коли немає світла: інженер назвав 5 способів
InternetUA
2024-10-31T20:13:08Z
Обов’язковий набір: які інструменти повинні бути вдома у кожного
24tv
2024-10-31T19:54:10Z
Вчені виявили 4000-річне поселення бронзового віку, приховане в оазисі Саудівської Аравії
Portaltele
2024-10-31T19:46:59Z
Як знайти всі збережені паролі в Google Chrome: допоможуть кілька кліків
InternetUA
2024-10-31T19:31:29Z
Зображення NASA демонструють наслідки руйнівних повеней у Валенсії
InternetUA
2024-10-31T19:28:13Z
Кращі ігри жахів, в які можна зіграти на цей Гелловін
24tv
2024-10-31T19:18:21Z
Чверть нового коду Google пише штучний інтелект, — Сундар Пічаї
ITC
2024-10-31T19:07:25Z
Дружина хавбека Динамо зачарувала своєю красою: ніжне фото дівчини
24tv
2024-10-31T21:09:45Z
ПСЖ назавжди забанив уболівальника, який назвав корейця Лі Кан Іна китайцем
Football.ua
2024-10-31T20:57:29Z
Удар у відповідь на "пограбування" Вінісіуса: Реал готує мегатрансфер володаря "Золотого м'яча"
24tv
2024-10-31T20:48:05Z
Олімпійський чемпіон в угарі заявив, що у МОК благатимуть про повернення Росії
24tv
2024-10-31T20:30:42Z
Реал готовий продати Чуамені
Football.ua
2024-10-31T20:22:13Z
Довбик через температуру не потрапив у заявку на матч проти Торіно
Football.ua
2024-10-31T20:12:27Z
"Здавалося, що Київ оточують і прийшли вбивати Зеленського": Зінченко – про початок війни
24tv
2024-10-31T20:09:59Z
"Особливий" отримав травму на тренуванні Фенербахче: відео інциденту
24tv
2024-10-31T20:09:19Z
Тренер Шахтаря відверто зізнався, чому за рік не зміг вивчити українську мову
24tv
2024-10-31T20:06:27Z
Hyundai Motor представила новий концепт електромобіля на водні
УкраинФорм
2024-11-01T04:30:26Z
Штрафи у 17 тисяч та конфіскація: в Україні посилили правила для авто на єврономерах
Знай
2024-11-01T03:51:18Z
Як вантажівка без водія в кабіні розігналася до 105 км/год
AutoCentre
2024-10-31T20:12:03Z
Suzuki та Toyota готують недорогі електричні кросовери-близнюки: подробиці
ГЛАВКОМ NET
2024-10-31T19:42:41Z
Радикальні зміни: новий Subaru Outback 2025 вперше засвітився на дорогах
Фокус
2024-10-31T19:00:53Z
Honda презентує на SEMA-2024 власний тюнінговий підрозділ
AutoCentre
2024-10-31T18:09:09Z
Hyundai показала концептуальний кросовер Initium на водні
AutoCentre
2024-10-31T17:09:32Z
Skoda представила заряджений кросовер для сім'ї
ГЛАВКОМ NET
2024-10-31T16:38:13Z
В Україну поставлено перші автобетонозмішувачі на шасі Ford Trucks F-Line
AutoCentre
2024-10-31T16:16:14Z