MY.UAНовини
Подолати провінційність: невизнана криза української гуманітаристики як перепона до відновлення
Подолати провінційність: невизнана криза української гуманітаристики як перепона до відновлення

Подолати провінційність: невизнана криза української гуманітаристики як перепона до відновлення

Подолати провінційність: невизнана криза української гуманітаристики як перепона до відновлення

Урядовці та експерти стратегують щодо реформування української освіти, проте вже озвучені ідеї на диво більше нагадують радянські підходи. Зокрема, нещодавно міністр цифрової трансформації Михайло Федоров зазначив, що пріоритетами мають бути природничі науки (science, technology, engineering and math, STEM). І це, безумовно, так. Бо країні потрібні люди, які будуть перезапускати, відновлювати і відбудовувати. Однак відбудовувати потрібно не лише тіло країни, а й душу. Тому без уваги не мають залишатися переважно провінційні суспільно-гуманітарні дисципліни. Тим більше що в умовах гібридної війни Росії проти України не лише технології, а й історія, культура, економіка та мова стали інструментами боротьби.

Тож чи можлива успішна Україна в умовах невизнаної кризи суспільно-гуманітарних дисциплін?

Українці продовжують користатися зі стереотипу, що гуманітарії — це ті, хто не дуже розбирається в математиці, а це є фундаментально помилковим і перешкоджає розвитку критичного мислення та критичних досліджень, необхідних для успішного розвитку окремих громадян і держави загалом. Спрощення всіх суспільно-гуманітарних наук до незнання математики є радянською спадщиною. У СРСР гуманітарні дисципліни існували лише для ретрансляції комуністичної ідеології. Проте світова наука в цих галузях націлена, радше, на критичне переосмислення нашого розуміння людини і суспільства, взаємодії людини та технологій, а також людини й навколишнього середовища, що наразі є надзвичайно актуальним для України.

Під час дослідження трансформацій українських гуманітарних дисциплін за підтримки Української асоціації дослідників освіти я мала розмови з лідерами української наукової спільноти, і один із учасників дослідження влучно зазначив, що в Європі гуманітаріїв характеризує, швидше, знання чималої кількості іноземних мов. Розвиток навичок володіння іноземними мовами (причому не лише англійською) є вкрай важливим для майбутнього України.

З часу повномасштабного вторгнення ми особливо сильно відчули потребу впливати на глобальний дискурс — як у політиці, бізнесі, так і в науці. Українське суспільство було шоковане відведеними нам трьома днями на падіння Києва. Навіть після здобуття незалежності більшість українців мали вкрай обмежений досвід спілкування з іноземцями, але російські обстріли змусили численних біженців стикнутися зі світовою зачарованістю російською культурою та імперською спадщиною. І топові світові університети пропонували позиції українським науковцям, які постраждали від війни, наряду з російськими та білоруськими дослідниками. Роздратованих русоцентризмом українців часто не розуміють, адже легенда про нашу єдність із російським народом пропагувалася Москвою від Сан-Франциско до Пекіна протягом століть. На відміну від України, яка відмовляється визнати кризу гуманітарних дисциплін, росіяни системно вкладають ресурси у формування ідеологічно правильного знання як усередині їхньої країни, так і за кордоном (про що раніше згадував Сергій Квіт у матеріалі для ZN.UA). У результаті іноземцям важко навіть уявити світ, у якому Росія не відіграє домінантної ролі.

Лише через активну участь українців у дискусіях за кордоном ми зможемо забезпечити сталу дерусифікацію розуміння України та загалом Східноєвропейського регіону в світі. Антиімперська та постколоніальна перспектива України потрібна, щоб стимулювати переосмислення російської культури та історії за кордоном. Від цього напряму залежать безпека та міжнародна підтримка нашої держави.

Звісно, українські інститути пропонують курси, які пояснюють специфіку нашої історії та культури. Наприклад, Український науковий інститут у Гарвардському університеті вже понад 50 років проводить літню школу з україністики. Проте війна чітко показала, що цього недостатньо. Українці мають активніше взаємодіяти зі світом, володіти більшою кількістю іноземних мов, пояснювати наслідки російської агресії не лише в англомовних країнах, а й, зокрема, в країнах Південної Америки та Азії.

Проте відмовитися від існуючого колоніального розуміння України недостатнього для нашого успіху, — українці мають запропонувати світові нові сенси. І саме їхнім формулюванням займаються науковці в суспільно-гуманітарних науках. Сьогодні на прикладах відомих українських істориків, таких як професори Сергій Плохій та Ярослав Грицак, ми бачимо, як гуманітарії змінюють уявлення про Україну як у нашому суспільстві, так і за кордоном. Також історики, журналісти та правники збирають свідчення про злочини росіян в Україні для майбутнього притягнення агресора до відповідальності. Звісно, перемогу неможливо уявити без інженерів, але так само малоймовірно досягнути справедливого миру без гуманітаріїв.

На жаль, переважна більшість гуманітарних дисциплін і досліджень в Україні перебуває в кризі вже майже століття. Після 70 років радянської ідеологізації та цензури незалежна Україна робила недостатньо для відновлення гуманітарних дисциплін. Науковці набували академічної свободи через свою неважливість для державних керманичів. Наприклад, фундаментальні філософські праці перекладаються коштом приватних ініціатив фундації «Міжвухами» та видавництва «Темпора». Чимало цензурованих у СРСР праць українських інтелектуалів і письменників залишаються недоступними і науковому, і широкому загалу. До прикладу, лише торік нарешті було видано повне зібрання творів Лесі Українки.

У сьогоднішніх умовах розвиток гуманітаристики дуже складний. Викладацьке навантаження в університетах не дає змоги ані переглядати зміст освітніх програм, ані проводити наукові дослідження. Зокрема, професор Українського католицького університету Олександр Пронкевич наголошував під час нещодавнього онлайн-семінару, що його колеги в державних університетах викладають по 16 курсів на семестр. Таке викладацьке навантаження унеможливлює будь-яку іншу роботу навіть із перегляду освітніх програм, які часто не забезпечують студентів необхідними навичками критичного мислення. Якісна суспільно-гуманітарна освіта має підготувати фахівців, здатних розв’язувати складні соціальні проблеми, такі як формування повоєнного суспільного договору, реінтеграція переміщеного населення та тимчасово окупованих територій, подолання нерівності, побудова нових інституцій і процесів як у державному управлінні, так і в бізнесі тощо.

Українські дослідники потребують і більшої підтримки для здійснення дослідницької діяльності. На жаль, дослідження в суспільно-гуманітарних дисциплінах часто потрапляють у фокус громадськості лише через скандали з плагіатом у дисертаціях високопосадовців. Таким чином у суспільстві формується стереотип, що економічному розвитку сприяють лише технології та інновації, створені науковцями в природничих галузях знань. Проте економічний і технологічний розвиток України потребує і досліджень впливу технологій на суспільні процеси, людський досвід, приватність, свободу та інше. Українські дослідження в суспільно-гуманітарних дисциплінах системно отримують менше фінансування, ніж у природничих галузях знань, про що свідчать результати конкурсів Національного фонду досліджень України.

Підсумовуючи, Україна дійсно потребує нової стратегії реформування освіти. Проте важко уявити успішний суспільний розвиток без переосмислення ролі критичного мислення та спроможності розв’язувати комплексні суспільні проблеми. Водночас вирішення цих проблем не є виключно технологічним завданням. Ба більше, чимало потенційних рішень можуть перебувати поза межами України, тож потрібно вивчати досвід інших країн, опановувати іноземні мови та мати навички налагодження співпраці з колегами за кордоном. Деякі виклики, з якими стикається Україна, є взагалі унікальними, тож у студентів потрібно розвивати креативність, здатність мислити критично, виходити за межі відомого, щоб вони формулювали інноваційні рішення. Для цього необхідно визнати кризу в суспільно-гуманітарних галузях знань та інвестувати ресурси в переосмислення ролі цих дисциплін та їхній розвиток.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Магнитная буря 23 февраля: какой будет ее мощность и есть ли опасность
TSN
2025-02-23T05:18:51Z
Мощный лазер и 24 ствола 12 калибра: россияне презентовали свою первую антидроновую систему на основе искусственного интеллекта
ZN UA
2025-02-23T02:09:25Z
Инсайдер: Ремастер первой трилогии God of War для PlayStation 5 будет анонсирован в ближайшее время
GameMag
2025-02-22T21:55:05Z
Продолжение Cyberpunk 2077? CD Projekt RED ищет старшего аниматора для создания иммерсивной игры от первого лица
GameMag
2025-02-22T21:36:33Z
Посмотрите на новую геймплейную демонстрацию ремейка "Готики" на ПК с GeForce RTX 5090 — выходит в 2025 году
GameMag
2025-02-22T20:37:43Z
Bandai Namco планирует поставить выпуск ремастеров Tales of на поток
GameMag
2025-02-22T20:31:45Z
Илон Маск обвинил агентство Reuters во лжи относительно отключения Украины от Starlink
ZN UA
2025-02-22T20:28:52Z
Microsoft предложила использовать генеративный ИИ для воскрешения игровой классики
GameMag
2025-02-22T20:12:47Z
5 лучших приложений для пар, которые укрепят отношения и здорово развлекут
Знай
2025-02-22T19:51:21Z
Гороскоп на неделю: пять знаков Зодиака ждет удача с 24 февраля по 2 марта
Политека
2025-02-23T07:36:22Z
Семь способов стать счастливой мамой и получать радость от материнства
Знай
2025-02-23T06:51:04Z
День ангела 23 февраля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-02-22T22:18:24Z
Убивает не только мотивацию: ученые рассказали, как травля на работе влияет на наши семьи
Фокус
2025-02-22T19:36:06Z
Таро гороскоп на воскресенье: кому следует быть очень внимательным
Comments UA
2025-02-22T18:30:21Z
Готовим невероятно вкусный щербет: рецепт восточных сладостей
TSN
2025-02-22T17:36:55Z
Гороскоп на 23 февраля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-02-22T17:03:53Z
Как сделать равенство «3+3=3−3» верным: нужно перевести только одну спичку
TSN
2025-02-22T16:54:16Z
Три знака Зодиака, которые встретят свою любовь весной 2025 года
Фокус
2025-02-22T16:45:50Z
Запорожье под ударом: детали последствий обстрела
TSN
2025-02-23T07:36:35Z
РФ нанесла удар по Кривому Рогу: есть погибший и раненые
TSN
2025-02-23T06:12:26Z
"Пылает ресторан": после мощных взрывов в Кривом Роге есть погибший - появились кадры последствий
Comments UA
2025-02-23T06:06:45Z
В Киеве взрывы и пожар после атаки дронов: есть видео прилета, стали известны последствия
Comments UA
2025-02-23T05:30:40Z
В США на авиабазе произошла стрельба: есть погибший и раненый
TSN
2025-02-23T04:48:19Z
РФ обстреляла Запорожье: ранена женщина
Корреспондент
2025-02-22T23:24:57Z
Атака БПЛА: в двух районах Киева вспыхнули пожары
Корреспондент
2025-02-22T22:51:11Z
Под Одессой – прилет БПЛА, в Киеве упали обломки
Корреспондент
2025-02-22T22:09:19Z
Выписали пенсионера из больницы - и через минуту он умер на пороге: трагедия, которая шокировала всех
Знай
2025-02-22T20:51:53Z
НБА: Лейкерс одержали победу над Денвером, Юта без Михайлюка одолела Хьюсто
Корреспондент
2025-02-23T07:18:55Z
Легенда Манчестер Юнайтед прокоментував поточний стан команди
Корреспондент
2025-02-23T05:27:02Z
Усик покинул вечер бокса в Саудовской Аравии перед боем двух россиян
ZN UA
2025-02-23T00:12:43Z
Потенциальный соперник Усика нокаутировал соперника во втором раунде
ZN UA
2025-02-22T23:21:19Z
Астон Вілла – Челсі 2:1 Відео голів та огляд матчу АПЛ
Football.ua
2025-02-22T21:16:46Z
Динамо – Карпаты: онлайн-видеотрансляция матча УПЛ
TSN
2025-02-22T18:33:20Z
В Саудовской Аравии готовы заплатить миллиард евро за звезду "Реала" – СМИ
ZN UA
2025-02-22T17:43:20Z
Забарный получил красную карточку: "Борнмут" проиграл "Вулверхэмптону" в поединке АПЛ
TSN
2025-02-22T17:33:59Z
Украинец Забарный впервые в карьере был удален в матче АПЛ
ZN UA
2025-02-22T17:12:03Z
Российские морпехи пытались форсировать реку, но их встретили снайперы украинского спецназа. ВИДЕО
Новости Украины
2025-02-23T06:57:25Z
Потери оккупантов выросли до жутких цифр: есть ли еще России, чем воевать
Comments UA
2025-02-23T06:27:03Z
Гороскоп для всех знаков Зодиака на 23 февраля 2025 года
Фокус
2025-02-23T06:00:32Z
Россияне широким фронтом наступают в сторону Днепропетровшины
ZN UA
2025-02-23T04:07:30Z
Достаточно телефона: киевлянам представили способ разоблачения мошенников
Хвиля
2025-02-23T03:42:36Z
РФ ударила по Кривому Рогу
Корреспондент
2025-02-23T01:15:53Z
РФ ударила по Киеву и Запорожью "шахедами": что известно о вражеской атаке
Фокус
2025-02-22T23:57:19Z
В Луганской области школьные охранники обыскивают детей - партизаны
Корреспондент
2025-02-22T23:54:28Z
Ночью беспилотники атаковали Запорожье - ОВА
TSN
2025-02-22T23:36:31Z
Мика Ньютон перевела на украинский хит "В плену", выпущенный 20 лет назад
Комсомольская правда
2025-02-23T07:04:27Z
Украинскую певицу сбили на пешеходном переходе и сильно травмировали
Апостроф
2025-02-23T07:03:08Z
В Киеве колористка создает вышиванки на волосах: образ занимает до 8 часов работы, но клиентки терпят
Знай
2025-02-23T03:51:46Z
За рулем была мать: в ДТП погиб участник рок-группы KISS Карл Кокран
Фокус
2025-02-22T23:15:08Z
Джордж Мартин слышал о разработке экранизации Elden Ring
GameMag
2025-02-22T21:19:55Z
Не Томом Харди единым: актеры, которым пророчат роль следующего Джеймса Бонда
Marie Claire
2025-02-22T18:00:42Z
Браслеты, ленты и бисер: Андре Тан подсказал, с какими аксессуарами нужно сиять весной 2025
Знай
2025-02-22T16:51:43Z
Вера Кобзарь рассказала, почему скрывала беременность от родных: "Родители узнали на седьмом месяце"
TSN
2025-02-22T16:21:19Z
Танго, твист и вог: лучшие танцевальные сцены из кино
Marie Claire
2025-02-22T15:00:56Z
Пенсионеры единоразово получат по 3000 грн: какой возрастной категории повезет
Знай
2025-02-23T07:30:08Z
Миллионы иностранцев: что ждет Украину после войны и при чем здесь угроза нацбезопасности
TSN
2025-02-23T07:06:40Z
Какой завтра, 24 февраля, день – основные события, кого чествует церковь, что нельзя делать
TSN
2025-02-23T07:06:10Z
Все о дне 24 февраля: какой завтра праздник, день ангела и что нельзя делать
Лига
2025-02-23T06:51:22Z
Спикер Сухопутных войск ВСУ оригинально отреагировал на призывы переодеть военных ТЦК
Апостроф
2025-02-23T06:42:33Z
24 февраля — какой церковный праздник, почему следует избегать громких развлечений и веселья
TSN
2025-02-23T06:06:11Z
Стаж, приобретенный за границей: зачислят ли в Украине
ZN UA
2025-02-23T06:03:39Z
ВСУ испытали эвакуационную платформу Воля-Е
Корреспондент
2025-02-23T06:01:48Z
Гороскоп Таро на сегодня, 23 февраля, по одной карте: что ждет каждого знака Зодиака
Политека
2025-02-23T05:01:55Z
Кто руководит нашими генами? Загадки эпигенетики
ZN UA
2025-02-23T06:34:40Z
Как бананы могут помочь бросить курить
Знай
2025-02-23T04:51:34Z
Ляшко возмущен поборами за контраст и КТ в больницах: "Руки хочется отрывать"
Знай
2025-02-23T04:12:06Z
Прохождение ВВК: можно ли обжаловать решение комиссии
ZN UA
2025-02-23T04:01:15Z
Украинские мужчины живут на 13-17 лет меньше женщин: причины и факторы
Хвиля
2025-02-23T02:39:58Z
Излечили врожденную слепоту: врачи провели уникальную быструю операцию незрячим детям
Фокус
2025-02-22T20:51:04Z
Антибиотики и вирусы: почему они не работают
Comments UA
2025-02-22T20:18:13Z
Можно ли спать всего 4 часа в сутки: ученые дали неожиданный ответ
TSN
2025-02-22T19:24:00Z
Залог здорового сна: ученые заявили, что дело совсем не в его продолжительности
Фокус
2025-02-22T18:12:47Z
Новые цены на популярную молочку: что подорожало, а что стало доступнее
Знай
2025-02-23T07:12:41Z
Альтернативная пенсия в Украине: что это такое и как получить выплаты
Политека
2025-02-23T06:00:18Z
"ПриватБанк" начнет брать с украинцев по 80 грн: когда популярная услуга станет платной
Знай
2025-02-23T05:30:20Z
Аренда жилья для ВПЛ: начисляют ли налоги владельцу после расторжения договора
ZN UA
2025-02-23T05:04:09Z
Минимальная зарплата в Украине может вырасти в 3 этапа в 2025 году: детали законопроекта
Хвиля
2025-02-23T04:45:39Z
Согреться будем одеялами? Хватит ли украинцам газа до конца сезона
Знай
2025-02-23T04:30:25Z
Совсем не копейки: субсидия может покрыть полную стоимость аренды жилья
Знай
2025-02-23T03:12:50Z
Индексация пенсий с 1 марта: кому ждать повышения и сколько
Comments UA
2025-02-22T23:03:32Z
Стаж 35 лет и зарплата 15 000 грн: на какую пенсию можно рассчитывать
Знай
2025-02-22T21:12:05Z
Один взгляд, и это - любовь: в Киеве заметили элитный суперкар BMW, который топит 300 км/ч
Знай
2025-02-22T15:51:46Z
Пушка-ракета на 800 "лошадок": в Киеве засветился агрессивный "Гелик" за 20 млн грн
Знай
2025-02-22T11:51:10Z
Гость из 90-х: в Украине нашли редкий 33-летний мотоцикл "Днепр" без пробега
Фокус
2025-02-22T10:57:09Z
Дебютировала новая Honda Accord 2025: как изменился семейный седан
Фокус
2025-02-22T10:00:17Z
Кто кого должен пропустить: запутанный тест на правила дорожного движения с ответом
TSN
2025-02-22T08:06:07Z
Культовая капсула времени: обнаружен знаменитый BMW 2002 года в новом состоянии
Фокус
2025-02-21T14:51:32Z
Нового конкурента Tesla Model Y и Porsche Macan от Renault показали до премьеры
Фокус
2025-02-21T08:51:34Z
ЯПОНСКИЙ СТИЛЬ, БРИТАНСКИЙ ОПЫТ: ГЛАВНОЕ О NISSAN QASHQAI
Корреспондент
2025-02-21T06:03:58Z
Renault выпустит недорогой городской электромобиль за 18 000 евро
Фокус
2025-02-20T16:00:17Z
В Германии начались выборы в парламент
Лига
2025-02-23T07:33:54Z
"Сделка Трампа" по ресурсам: в США объяснили, чего на самом деле хотят от Украины
Новости Украины
2025-02-23T07:18:54Z
Пентагон назвал общие расходы США на военную помощь Украине
Корреспондент
2025-02-23T07:15:32Z
Умер известный нардеп и экс-министр: что известно
Comments UA
2025-02-23T07:12:52Z
Дуда после встречи с Трампом: как-то эту войну надо закончить
Европейская правда
2025-02-23T07:03:05Z
Трамп и Дуда встретились в США
Европейская правда
2025-02-23T06:51:04Z
Подоляк рассказал о работе над соглашением с США по ископаемым
Корреспондент
2025-02-23T06:48:24Z
Штраф, погоня, бусик? В каких случаях ТЦК подает в розыск уклонистов
Знай
2025-02-23T06:30:03Z
Работа Starlink в Украине: Маск сделал заявление
Новости Украины
2025-02-23T06:21:14Z