MY.UAНовини
Скасування «поправок Лозового»: чи поверне законопроєкт №10100 баланс у систему обчислення строків розслідування?
Скасування «поправок Лозового»: чи поверне законопроєкт №10100 баланс у систему обчислення строків розслідування?

Скасування «поправок Лозового»: чи поверне законопроєкт №10100 баланс у систему обчислення строків розслідування?

Скасування «поправок Лозового»: чи поверне законопроєкт №10100 баланс у систему обчислення строків розслідування?

29 вересня група народних депутатів із різних фракцій зареєструвала законопроєкт №10100 — щодо забезпечення ефективності здійснення кримінального провадження та притягнення до відповідальності за корупційні злочини. Ним остаточно скасовується контроверсійна система обчислення строків досудового розслідування, впроваджена ще 2018 року так званими поправками Лозового, а також усуваються строки давності притягнення до відповідальності за корупційні злочини. Законопроєкт обумовлено «необхідністю посилення боротьби з корупцією» — спільною рекомендацією ЄС і США стосовно подальшої євроатлантичної інтеграції України.

Задум повернутися до системи обчислення строків кримінального провадження до 15 березня 2018 року (до набрання чинності «поправками Лозового», які сховались у перехідних положеннях нових процесуальних кодексів) не те що на часі, а вже давно перезрів.

Нагадаємо, що депутати партії «Слуга народу» ще на виборах 2019 року обіцяли «скасувати поправки Лозового», проте зробили це наполовину (скасували монополію держави на проведення експертизи в кримінальному провадженні та судовий контроль над її призначенням), а іншу половину лишили — чинну систему обчислення строків у «фактових» провадженнях (до повідомлення особі про підозру) та можливість оскаржити повідомлення про підозру.

Ці речі шкодять як загальнокримінальним розслідуванням, так і топкорупційним справам, де через процесуальні диверсії вже колишнього народного депутата втрачаються роки копіткої праці над збиранням доказів винуватості підозрюваних, обвинувачених. З огляду на особу першого підписанта — Давида Арахамії — можна сказати, що в разі ухвалення законопроєкту «слуги» майже довиконають свої обіцянки. Тобто скасують «поправки Лозового» на 3/4, що краще, ніж наполовину. Та це лише прискіпливе ставлення до обіцянок, насправді ж ідеться про повернення балансу до кримінального процесу.

Що таке «поправки Лозового»?

Про зміст «поправок Лозового» я писав кілька місяців тому в своєму блозі, а до цього 2018 року разом із колегами-адвокатами й науковцями підготував експертний висновок щодо їх потенційного негативного впливу на систему кримінальної юстиції. На бажання можна детальніше ознайомитись із їх змістом там, а тут за браком місця лише коротко поясню, в чому проблема з положеннями щодо строків розслідування, чинними станом на сьогодні.

15 березня 2018 року було змінено систему обчислення строків у кримінальному провадженні. Задля «захисту бізнесу» й не тільки з’явилися строки розслідування у «фактових» провадженнях, тобто в провадженнях, де нікому ще не повідомлено про підозру. Якщо раніше строк обраховували лише з моменту повідомлення про підозру, коли дійсно відбувалося втручання в права та свободи людини, то відтепер — із моменту внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань (ЄРДР).

Найпростіший приклад — складні провадження, наприклад, справи про вбивство, які необхідно продовжувати кожні півтора року в межах строків давності притягнення до кримінальної відповідальності (15 років), для чого треба обґрунтовувати прогрес у справі. Водночас не потрібно дивитися детективні серіали, щоб знати: можуть минути роки, навіть понад десять років, доки розслідування іншого злочину не дасть змоги знайти доказову інформацію для того, яке давно вважалося безперспективним. У ситуації з «поправками Лозового» це ставало реальністю, коли провадження просто закривалися через непродовження строків досудового розслідування.

Що вже казати про питання теоретичні, наприклад про те, що відбувається обмеження інституту строків давності притягнення до кримінальної відповідальності, які мали б збігатися зі строками досудового розслідування у «фактових» провадженнях (як і було до 15 березня 2018 року). Адже строк давності притягнення до кримінальної відповідальності — це інструмент процесуальної економії, граничний час, який держава може використовувати для пошуку й притягнення до відповідальності винної особи. Саме в цьому й полягає відмінність, адже «фактове» провадження може розслідуватися довго, не передбачаючи втручання в права та свободи людини.

Якщо ж особі повідомлено про підозру, то й розслідування має завершитись якнайшвидше — протягом двох, шести, дванадцяти місяців — адже вона постійно з’являється на допити, слідчі дії, щодо неї зазвичай застосовують заходи забезпечення кримінального провадження, зокрема запобіжні заходи, вона виконує інші процесуальні обов’язки. Інакше кажучи, її права та свободи тимчасово обмежені, й що коротшим буде термін цього обмеження, то менш інвазивним є таке втручання. В цьому й полягала концепція КПК 2012 року: до повідомлення про підозру жодних строків існувати не може, адже втручання в права та свободи людини не відбувається. Після повідомлення про підозру обмеження мають місце, тому й час для перебування в такому статусі лімітований.

Загальнокримінальні злочини зазвичай менше обговорюють у суспільстві, проте можна згадати топкорупційні справи НАБУ/САП, здебільшого складні, багатоепізодні, з активною позицією захисту тощо. Строки досудового розслідування для таких проваджень є занадто малими: наприклад, лише розкриття банківської таємниці триває вісім-десять місяців із подальшим проведенням тривалої експертизи, що потребує продовження таких строків. Регулярні походи до слідчого судді з обґрунтуванням необхідності продовження строків лише забирає робочий час у детектива та прокурора. До того ж активними є адвокати, які в разі успішного оскарження постанови прокурора про зупинення досудового розслідування майже завжди спричиняють ситуацію зі спливом строків досудового розслідування, яке було зупинено внаслідок зупинення кримінального провадження.

Які аргументи в такому разі мають бути в клопотанні про продовження цих строків? Питання відкрите. Наочно ці проблеми можна було побачити 2022 року — перша інстанція ВАКС закрила три кримінальних провадження, які роками розслідувало НАБУ за процесуального керівництва САП із ймовірними багатомільйонними збитками для держави. Йдеться про справи «Укрзалізниці», «братів Дубневичів» і «Ощадбанку», також у цій категорії ризикує опинитися «справа Коломойського». Підстава в усіх випадках однакова — закінчення строку розслідування.

Насправді задум реальних авторів «поправок» (звісно, ідея виникла не в голові у Андрія Лозового, адже проєкт закону №6220 із ідентичним змістом на той час лежав у парламенті) полягав у «захисті бізнесу» від незаконного тиску з боку правоохоронців. І таке рішення справді могло б допомогти, якби правоохоронці не почали просто відкривати «фактові» провадження за схожими фабулами чи й надалі отримувати ухвали на проведення обшуків у інших провадженнях або «легалізувати» їх у порядку статті 233 КПК України. В підсумку кількість скарг на незаконні дії щодо бізнесу лише зростає, а профільний орган — Бюро економічної безпеки — найімовірніше, буде «перезавантажено» після ухвалення відповідних змін до законодавства, адже Комітет з питань фінансів, податкової та митної політики вже визнав його роботу незадовільною.

Тобто проблема не в процесі, а в слідчих суддях, які дозволяють втручатися в роботу бізнесу, а також у профільних органах правопорядку, які замість застосування аналітичних підходів максимально паралізують діяльність підприємства за найменших гаданих порушень. З іншого боку, ці зміни розбалансували кримінальний процес і виявилися шкідливими для загальнокримінальних, топкорупційних та насправді всіх злочинів, що розслідуються понад півтора року.

Ба більше, законодавець 2019 року законом №187-ІХ дозволив не закривати кримінальні провадження, в яких не встановлено особу, котра вчинила кримінальне правопорушення, в разі закінчення строків давності притягнення до кримінальної відповідальності для злочинів проти життя і здоров’я (пункт 3-1 частини 1 статті 284 КПК України) для виконання позитивних обов’язків держави з їх розслідування, на що неодноразово вказував ЄСПЛ. Отже, ми нібито за ефективне розслідування, аж із виходом за межі строків давності, та водночас слідчий має кожні 18 місяців ходити до суду з продовженням і наражатися на ризик відмови...

Тим часом для міжнародних злочинів (насамперед воєнних) «поправки Лозового» в частині строків розслідування Верховна Рада скасувала місяць тому, усвідомивши, що невдовзі понад 100 тисяч кримінальних проваджень опиняться під загрозою закриття з огляду на ймовірність непродовження строків слідчим суддею чи з причин неподання такого клопотання. Адже питання відновлення справедливості для жертв воєнних злочинів — це насамперед питання міжнародного правопорядку й спроможності України та її партнерів відновити справедливість у ньому. Це чудово розуміють наші політики. А от щодо топкорупційних справ чи тяжких і особливо тяжких загальнокримінальних злочинів, — на жаль, ні.

Що пропонує законопроєкт?

В проєкті закону №10100 запропоновано такі кроки до забезпечення ефективності здійснення кримінального провадження та притягнення до відповідальності за корупційні злочини:

1) скасування строків досудового розслідування до повідомлення особі про підозру та зміна порядку продовження строку досудового розслідування після повідомлення особі про підозру (усувається судовий контроль на користь прокурора відповідного рівня, включно з керівником САП);

2) скасування строків давності за тяжкі й особливо тяжкі корупційні злочини, вчинені в період воєнного стану, та призупинення перебігу строків давності для тяжких і особливо тяжких злочинів на період воєнного стану;

3) інші положення щодо запобігання зловживанню процесуальними правами (обмеження кількості захисників, які можуть одночасно брати участь у засіданні, та наслідків неявки всіх захисників у нього), обумовлені пунктом 3.3.4 Державної антикорупційної програми (не розглядається в цій статті).

Які місця в законопроєкті є дискусійними?

Щодо скасування чинної системи обчислення строків досудового розслідування й повернення до системи, що існувала у 2012–2018 роках: як уже зазначалося вище, сама ідея давно назріла й має бути втілена. Чинна система розбалансувала кримінальний процес і шкодить інтересам насамперед потерпілих від кримінальних правопорушень, які не можуть бути впевнені у відновленні справедливості шляхом притягнення до відповідальності їхніх кривдників через складні процесуальні правила, що суперечать здоровому глузду.

Єдиним дискусійним моментом є повна відмова від продовження процесуальних строків після повідомлення особі про підозру слідчим суддею та повернення до моделі, де це питання є винятковою компетенцією керівників прокуратури відповідного рівня. Якщо в мене особисто немає питань до керівника САП чи керівників прокуратури в Офісі генерального прокурора (з огляду на їхню публічність), то питання продовження строків керівниками нижчого рівня може містити ризики зловживання на місцях. Водночас проблема полягає у вмотивованості потенційної відмови у продовженні строків, що вирішується шляхом контролю з боку вищого прокурора й дисциплінарними механізмами. Якщо щоразу змінювати КПК України з огляду на «потенційні зловживання», то про одну з ключових ознак нормативності права — системність — можна забути.

Щодо скасування/зупинення строків давності притягнення до кримінальної відповідальності — це питання матеріального права, тож я не претендую тут на фахову оцінку. Для мене як процесуаліста питання строків давності є питанням процесуальної економії (економії кримінальної репресії, якщо говорити в термінах принципів кримінального права). Ба більше, в ситуації з чинним обмеженням процесуальними строками у «фактових» провадженнях строків давності я вбачаю колізію між цими нормами, яку можна було б вирішити на користь кримінального закону.

Тож якщо держава поступово створила кримінальну політику, в якій питання боротьби з корупцією є чи не найпершим, не дивно, що вона готова витрачати ресурси на постійно відкриті провадження в цій категорії злочинів. Якщо відсутність строків давності притягнення до відповідальності за злочини проти основ національної безпеки, тяжкі катування та міжнародні злочини (частина 5 статті 49 КК України) пояснюється тим, що ці провадження можуть розслідувати десятиліттями з огляду на їх специфіку, то тут маємо реалізацію на практиці принципу нульової толерантності до корупції — строків давності для таких злочинів немає й не мені вирішувати, правильно це чи ні. Водночас із технічного боку згадка про «в період дії воєнного стану» виглядає дивно, адже принципу ретроактивності кримінального закону, що пом’якшує відповідальність, ніхто не скасовував.

…Шкода, що попри регулярну критику з боку фахівців лише зараз, коли боротьба з корупцією в Україні стала частиною міжнародної політики й Україна активніше рахується з рекомендаціями ЄС та США, це питання гостро постало в депутатській спільноті. Навіть «слуги народу», які ще на виборах обіцяли «скасувати поправки Лозового», готові завершити розпочате й виконати свої обіцянки. Проте на цей крок знадобилося понад п’ять років і законодавча ініціатива спричинена не просто рекомендаціями міжнародних партнерів України, а реальними негативними наслідками «поправок Лозового», кількість яких постійно збільшується з плином часу.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
В новом правительстве Германии вспыхнул первый скандал - СМИ
Корреспондент
2025-05-16T12:21:28Z
Россия озвучила условия перед переговорами в Стамбуле: чего Кремль требует от Украины
UAToday
2025-05-13T15:45:36Z
Когда россияне смогут захватить всю Украину — эксперты назвали дату
TSN
2025-05-02T17:28:37Z
Зеленский: оружие уже на складах, России не поможет даже 30 дней перемирия
UAToday
2025-05-13T18:27:09Z
Россия в Стамбуле выдвигала неприемлемые условия - Туск
Корреспондент
2025-05-16T15:03:55Z
Премьер Италии о Стамбуле: стало ясно, кто явно не готов к миру
Европейская правда
2025-05-16T14:43:29Z
В Мексике в прямом эфире убили кандидатку в мэры
Корреспондент
2025-05-13T04:18:18Z
Победительница "Битвы экстрасенсов" назвала дату масштабной атаки РФ на Украину
TSN
2025-05-11T13:34:57Z
Переговоры с РФ: назван состав делегации Украины
UAToday
2025-05-16T11:07:47Z
Старшая дочь Пугачева попала в большие проблемы: что произошло
Comments UA
2025-05-02T19:57:23Z
Необратимые изменения: врач рассказал о диагнозе известной российской певицы, заставившей ее уйти со сцены
Comments UA
2025-05-11T20:57:50Z
"Мисс Украина 2023" оконфузилась заявлением о селе
Comments UA
2025-05-05T15:48:59Z
Степан Казанин резко высказался об исчезновении Елены Кравец из "Квартал 95": "Мы ее научили..."
Знай
2025-05-10T09:51:08Z
Вышел новый трейлер фильма Супермен от Джеймса Ганна
Корреспондент
2025-05-16T08:39:37Z
Новый сериал во вселенной Игры престолов отложили до 2026 года
Корреспондент
2025-05-16T08:18:38Z
"Это слезы...": жена Виктора Павлика внезапно заговорила о втором ребенке
Знай
2025-05-04T16:51:38Z
София Ротару продала элитную недвижимость в Москве: насколько продешевила певица
Знай
2025-05-04T04:51:29Z
Святославу Вакарчуку - 50: ТСН.ua публикует эксклюзивные фото лидера "Океана Эльзы"
TSN
2025-05-14T05:18:43Z
Украинки не планируют возвращаться домой после войны: результаты опроса
Comments UA
2025-05-07T22:27:31Z
В ТЦК назвали главную проблему с мобилизацией мужчин старше 55 лет
UAToday
2025-05-14T16:27:28Z
Силы беспилотных систем уничтожили дроны россиян
Корреспондент
2025-05-14T20:54:30Z
Под заснеженной горой может скрываться вход в "мир пришельцев": документы ЦРУ
Фокус
2025-05-11T16:51:58Z
Более 100 тысяч. Самые дорогие вышиванки политиков
Корреспондент
2025-05-16T14:15:54Z
Для ВСУ проведут масштабные закупки продуктов с усиленным контролем
Корреспондент
2025-05-16T13:06:41Z
Пенсионерам выплатят специальные надбавки: какие суммы обещают
Знай
2025-05-03T15:30:37Z
Зеленский отреагировал на идею Папы Льва XIV
Корреспондент
2025-05-14T21:24:03Z
Жители российского города дрались за кашу возле «поезда победы»
Корреспондент
2025-05-03T17:18:22Z
Как определить, что авокадо точно спелое: простые уловки
TSN
2025-05-15T14:34:08Z
7 важных открытий о том, как алкоголь влияет на наше тело
UAToday
2025-05-06T17:28:03Z
Завтрак для женщин: что должно быть в рационе каждой
Gazeta UA
2025-05-09T21:39:52Z
В Украине стремительно растет заболеваемость корью: уже зафиксированы смертельные случаи
TSN
2025-05-15T14:34:56Z
Вспышка гепатита А: все, что нужно знать о болезни
Корреспондент
2025-05-16T12:24:25Z
12 лекарств, которые нельзя запивать кофе
UAToday
2025-05-16T12:03:09Z
Что лучше для здоровья — горчица или кетчуп: врач дала окончательный ответ
UAToday
2025-05-04T12:03:37Z
Какие 2 продукта нужно обязательно есть, чтобы улучшить память и защитить мозг от старения
UAToday
2025-05-13T09:03:06Z
Ученые открыли редкую мутацию, которая позволяет высыпаться всего за 4 часа
Факти ICTV
2025-05-11T09:30:52Z
На Франковщине чиновник торговал закрытыми данными ГПСУ
Корреспондент
2025-05-16T11:57:53Z
В Ивано-Франковске и Луцке прогремели взрывы
Корреспондент
2025-05-15T03:39:51Z
Учительница физики из Прикарпатья получила десять лет заключения за распространение наркотиков
Апостроф
2025-05-07T15:33:41Z
На Киевщине задержали мужчину за изнасилование 15-летней девушки
Корреспондент
2025-05-13T12:06:52Z
В Сумах задержали сотрудницу вуза за вымогательство взятки
Корреспондент
2025-05-16T15:06:47Z
У бывшего главы Одесской налоговой нашли миллионные активы
Корреспондент
2025-05-16T14:54:47Z
Над Москвой гремят взрывы
Корреспондент
2025-05-07T09:07:24Z
В ОВА показали последствия атаки дронов на Полтавщине
Корреспондент
2025-05-15T06:21:56Z
В Одессе произошёл взрыв во дворе частного дома
Корреспондент
2025-05-13T16:12:12Z
Остаемся без еды: Украину накроет опасная жара и засуха уже летом, что обещает прогноз погоды
Знай
2025-05-11T04:30:41Z
Генштаб обновил данные о потерях РФ в войне
Корреспондент
2025-05-13T05:06:12Z
Медсестра одним выстрелом из гранатомета уничтожила группу оккупантов
Comments UA
2025-05-12T13:52:51Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 13 мая в Украине
UAToday
2025-05-13T04:30:17Z
Гороскоп на субботу 17 мая 2025 года
UAToday
2025-05-16T15:00:23Z
Генштаб зафиксировал уменьшение количества боев
Корреспондент
2025-05-16T14:39:30Z
В России жалуются на массированную атаку БПЛА
Корреспондент
2025-05-06T06:39:54Z
Новое наступление ВСУ? Бои в Курской области
Корреспондент
2025-05-05T19:10:27Z
В Киеве прохладно и сыро: синоптики обновили прогноз на субботу
Gazeta UA
2025-05-10T03:24:36Z
Пенсии заморожены, но не навсегда: власти назвали условия для повышения
Знай
2025-05-03T14:30:07Z
Планируется ввести в эксплуатацию около 1 ГВт генерации - Шмыгаль
Корреспондент
2025-05-16T13:18:34Z
Кабмин выделил 896 млн на проекты восстановления в двух областях
Корреспондент
2025-05-16T12:27:00Z
Бельгия официально отказалась закрывать АЭС
Корреспондент
2025-05-16T12:21:47Z
США утилизируют рекордные запасы продовольствия на складах USAID - СМИ
Корреспондент
2025-05-16T11:00:34Z
Завершение "экономического безвиза" с ЕС: в Раде дали прогноз для Украины
Корреспондент
2025-05-16T09:42:33Z
Доллар и евро упали в обменниках в конце недели
Корреспондент
2025-05-16T09:30:10Z
Telegram закрыл два крупных цифровых черных рынка на $35 млрд
Корреспондент
2025-05-16T09:12:50Z
ООН ожидает рост мирового ВВП на уровне 2,4%
Корреспондент
2025-05-16T08:42:22Z
Водителям объяснили, чем грозит авто добавление спирта в бензин
Хвиля
2025-05-04T09:15:41Z
На складе Tesla накоплено более 10 тысяч непроданных пикапов Cybertruck
Корреспондент
2025-05-07T17:39:20Z
Waymo отзывает почти все свои роботакси из-за столкновений с препятствиями
Корреспондент
2025-05-15T18:30:16Z
Toyota представила электрический bZ4X Touring
Корреспондент
2025-05-15T16:51:36Z
По 5 тысяч за машину: почему автогражданка в Украине так сильно подорожала в 2025 году
VGorode
2025-05-15T09:57:26Z
В Украине вырос спрос на гибридные автомобили
Корреспондент
2025-05-15T09:33:10Z
Надежные и комфортные: названы 10 лучших автомобилей с пробегом за свои деньги
UAToday
2025-05-15T08:03:42Z
Хакеры превратили Nissan LEAF в дистанционно управляемую машину
Корреспондент
2025-05-14T19:18:55Z
Audi показала новый e-tron GT quattro
Корреспондент
2025-05-14T16:00:31Z
"Згідний" или "згодний": языковед разъяснил употребление схожих слов
TSN
2025-05-12T17:19:12Z
Гороскоп для знаков зодиака на выходные 17-18 мая 2025 года
Корреспондент
2025-05-16T09:12:07Z
Две ложки этого средства во время стирки — вещи будут, будто новые: пятна сойдут, как и не было
TSN
2025-05-15T16:45:02Z
Гонконгский миллиардер Джозеф Лау выставил редкие вина на аукцион
Корреспондент
2025-05-15T15:54:22Z
Как выглядеть ухоженной женщиной: секреты красоты от Шэрон Стоун
TSN
2025-05-15T14:34:53Z
На грядке пожелтел весь укроп — в чем причина и как спасти зелень
TSN
2025-05-15T14:34:10Z
Гороскоп на 15 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-14T15:27:48Z
Что такое смоки блонд: кому модный оттенок подходит и почему его не рекомендуют делать дома
TSN
2025-05-14T14:36:08Z
Гороскоп на 14 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-13T15:30:57Z
Анчелотти хочет вернуть звезду мирового футбола в сборную Бразилии
Корреспондент
2025-05-13T14:39:38Z
Осимхен выбрал для себя приоритетный клуб для дальнейшей карьеры
Корреспондент
2025-05-12T17:18:15Z
Было обидно: Ярмоленко поделился воспоминаниями о Лиге наций без него
Корреспондент
2025-05-13T13:48:17Z
Менеджер Фьюри: Тайсон подготовится к третьему бою с Усиком
Корреспондент
2025-05-16T15:06:09Z
Форвард французского Нанта объяснил свой бойкот ЛГБТ
Корреспондент
2025-05-16T15:03:00Z
Будет захватывающе: Уайт поделился ожиданиями от реванша Усик - Дюбуа
Корреспондент
2025-05-16T14:48:35Z
А почему бы не 30: требование Винисиуса по зарплате ставит Реал в тупик
Корреспондент
2025-05-16T14:30:53Z
Педри охарактеризовал завоевание Барселоной титула Ла Лиги
Корреспондент
2025-05-16T11:45:38Z
Буффон оценил свои неудачи в финалах Лиги чемпионов
Корреспондент
2025-05-16T11:06:19Z
Apple готовит технологию управления iPhone с помощью мозга - СМИ
UAToday
2025-05-15T13:03:54Z
Microsoft объяснила подорожание новых игр для Xbox Series X|S
GameMag
2025-05-04T17:16:09Z
Какие магнитные бури ожидаются 16 мая и как с ними справиться
UAToday
2025-05-16T10:03:52Z
В Африке обнаружили вид геккона, который считался исчезнувшим более 30 лет
Корреспондент
2025-05-15T17:03:24Z
Сам выбирает цели: Турция представила обновленный Bayraktar TB2 с ИИ
Корреспондент
2025-05-15T15:54:18Z
Первыми погибнут растения, а Земля станет похожа на Марс: когда это произойдет
TSN
2025-05-15T14:34:03Z
Украина подписала первую международную конвенцию об ИИ и правах человека
Корреспондент
2025-05-15T10:45:18Z
Apple готовит технологию управления iPhone с помощью мозга - СМИ
Корреспондент
2025-05-14T19:51:34Z
К Земле приближается потенциально опасный астероид
Корреспондент
2025-05-14T14:51:08Z