MY.UAНовини
Скасування «поправок Лозового»: чи поверне законопроєкт №10100 баланс у систему обчислення строків розслідування?
Скасування «поправок Лозового»: чи поверне законопроєкт №10100 баланс у систему обчислення строків розслідування?

Скасування «поправок Лозового»: чи поверне законопроєкт №10100 баланс у систему обчислення строків розслідування?

Скасування «поправок Лозового»: чи поверне законопроєкт №10100 баланс у систему обчислення строків розслідування?

29 вересня група народних депутатів із різних фракцій зареєструвала законопроєкт №10100 — щодо забезпечення ефективності здійснення кримінального провадження та притягнення до відповідальності за корупційні злочини. Ним остаточно скасовується контроверсійна система обчислення строків досудового розслідування, впроваджена ще 2018 року так званими поправками Лозового, а також усуваються строки давності притягнення до відповідальності за корупційні злочини. Законопроєкт обумовлено «необхідністю посилення боротьби з корупцією» — спільною рекомендацією ЄС і США стосовно подальшої євроатлантичної інтеграції України.

Задум повернутися до системи обчислення строків кримінального провадження до 15 березня 2018 року (до набрання чинності «поправками Лозового», які сховались у перехідних положеннях нових процесуальних кодексів) не те що на часі, а вже давно перезрів.

Нагадаємо, що депутати партії «Слуга народу» ще на виборах 2019 року обіцяли «скасувати поправки Лозового», проте зробили це наполовину (скасували монополію держави на проведення експертизи в кримінальному провадженні та судовий контроль над її призначенням), а іншу половину лишили — чинну систему обчислення строків у «фактових» провадженнях (до повідомлення особі про підозру) та можливість оскаржити повідомлення про підозру.

Ці речі шкодять як загальнокримінальним розслідуванням, так і топкорупційним справам, де через процесуальні диверсії вже колишнього народного депутата втрачаються роки копіткої праці над збиранням доказів винуватості підозрюваних, обвинувачених. З огляду на особу першого підписанта — Давида Арахамії — можна сказати, що в разі ухвалення законопроєкту «слуги» майже довиконають свої обіцянки. Тобто скасують «поправки Лозового» на 3/4, що краще, ніж наполовину. Та це лише прискіпливе ставлення до обіцянок, насправді ж ідеться про повернення балансу до кримінального процесу.

Що таке «поправки Лозового»?

Про зміст «поправок Лозового» я писав кілька місяців тому в своєму блозі, а до цього 2018 року разом із колегами-адвокатами й науковцями підготував експертний висновок щодо їх потенційного негативного впливу на систему кримінальної юстиції. На бажання можна детальніше ознайомитись із їх змістом там, а тут за браком місця лише коротко поясню, в чому проблема з положеннями щодо строків розслідування, чинними станом на сьогодні.

15 березня 2018 року було змінено систему обчислення строків у кримінальному провадженні. Задля «захисту бізнесу» й не тільки з’явилися строки розслідування у «фактових» провадженнях, тобто в провадженнях, де нікому ще не повідомлено про підозру. Якщо раніше строк обраховували лише з моменту повідомлення про підозру, коли дійсно відбувалося втручання в права та свободи людини, то відтепер — із моменту внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань (ЄРДР).

Найпростіший приклад — складні провадження, наприклад, справи про вбивство, які необхідно продовжувати кожні півтора року в межах строків давності притягнення до кримінальної відповідальності (15 років), для чого треба обґрунтовувати прогрес у справі. Водночас не потрібно дивитися детективні серіали, щоб знати: можуть минути роки, навіть понад десять років, доки розслідування іншого злочину не дасть змоги знайти доказову інформацію для того, яке давно вважалося безперспективним. У ситуації з «поправками Лозового» це ставало реальністю, коли провадження просто закривалися через непродовження строків досудового розслідування.

Що вже казати про питання теоретичні, наприклад про те, що відбувається обмеження інституту строків давності притягнення до кримінальної відповідальності, які мали б збігатися зі строками досудового розслідування у «фактових» провадженнях (як і було до 15 березня 2018 року). Адже строк давності притягнення до кримінальної відповідальності — це інструмент процесуальної економії, граничний час, який держава може використовувати для пошуку й притягнення до відповідальності винної особи. Саме в цьому й полягає відмінність, адже «фактове» провадження може розслідуватися довго, не передбачаючи втручання в права та свободи людини.

Якщо ж особі повідомлено про підозру, то й розслідування має завершитись якнайшвидше — протягом двох, шести, дванадцяти місяців — адже вона постійно з’являється на допити, слідчі дії, щодо неї зазвичай застосовують заходи забезпечення кримінального провадження, зокрема запобіжні заходи, вона виконує інші процесуальні обов’язки. Інакше кажучи, її права та свободи тимчасово обмежені, й що коротшим буде термін цього обмеження, то менш інвазивним є таке втручання. В цьому й полягала концепція КПК 2012 року: до повідомлення про підозру жодних строків існувати не може, адже втручання в права та свободи людини не відбувається. Після повідомлення про підозру обмеження мають місце, тому й час для перебування в такому статусі лімітований.

Загальнокримінальні злочини зазвичай менше обговорюють у суспільстві, проте можна згадати топкорупційні справи НАБУ/САП, здебільшого складні, багатоепізодні, з активною позицією захисту тощо. Строки досудового розслідування для таких проваджень є занадто малими: наприклад, лише розкриття банківської таємниці триває вісім-десять місяців із подальшим проведенням тривалої експертизи, що потребує продовження таких строків. Регулярні походи до слідчого судді з обґрунтуванням необхідності продовження строків лише забирає робочий час у детектива та прокурора. До того ж активними є адвокати, які в разі успішного оскарження постанови прокурора про зупинення досудового розслідування майже завжди спричиняють ситуацію зі спливом строків досудового розслідування, яке було зупинено внаслідок зупинення кримінального провадження.

Які аргументи в такому разі мають бути в клопотанні про продовження цих строків? Питання відкрите. Наочно ці проблеми можна було побачити 2022 року — перша інстанція ВАКС закрила три кримінальних провадження, які роками розслідувало НАБУ за процесуального керівництва САП із ймовірними багатомільйонними збитками для держави. Йдеться про справи «Укрзалізниці», «братів Дубневичів» і «Ощадбанку», також у цій категорії ризикує опинитися «справа Коломойського». Підстава в усіх випадках однакова — закінчення строку розслідування.

Насправді задум реальних авторів «поправок» (звісно, ідея виникла не в голові у Андрія Лозового, адже проєкт закону №6220 із ідентичним змістом на той час лежав у парламенті) полягав у «захисті бізнесу» від незаконного тиску з боку правоохоронців. І таке рішення справді могло б допомогти, якби правоохоронці не почали просто відкривати «фактові» провадження за схожими фабулами чи й надалі отримувати ухвали на проведення обшуків у інших провадженнях або «легалізувати» їх у порядку статті 233 КПК України. В підсумку кількість скарг на незаконні дії щодо бізнесу лише зростає, а профільний орган — Бюро економічної безпеки — найімовірніше, буде «перезавантажено» після ухвалення відповідних змін до законодавства, адже Комітет з питань фінансів, податкової та митної політики вже визнав його роботу незадовільною.

Тобто проблема не в процесі, а в слідчих суддях, які дозволяють втручатися в роботу бізнесу, а також у профільних органах правопорядку, які замість застосування аналітичних підходів максимально паралізують діяльність підприємства за найменших гаданих порушень. З іншого боку, ці зміни розбалансували кримінальний процес і виявилися шкідливими для загальнокримінальних, топкорупційних та насправді всіх злочинів, що розслідуються понад півтора року.

Ба більше, законодавець 2019 року законом №187-ІХ дозволив не закривати кримінальні провадження, в яких не встановлено особу, котра вчинила кримінальне правопорушення, в разі закінчення строків давності притягнення до кримінальної відповідальності для злочинів проти життя і здоров’я (пункт 3-1 частини 1 статті 284 КПК України) для виконання позитивних обов’язків держави з їх розслідування, на що неодноразово вказував ЄСПЛ. Отже, ми нібито за ефективне розслідування, аж із виходом за межі строків давності, та водночас слідчий має кожні 18 місяців ходити до суду з продовженням і наражатися на ризик відмови...

Тим часом для міжнародних злочинів (насамперед воєнних) «поправки Лозового» в частині строків розслідування Верховна Рада скасувала місяць тому, усвідомивши, що невдовзі понад 100 тисяч кримінальних проваджень опиняться під загрозою закриття з огляду на ймовірність непродовження строків слідчим суддею чи з причин неподання такого клопотання. Адже питання відновлення справедливості для жертв воєнних злочинів — це насамперед питання міжнародного правопорядку й спроможності України та її партнерів відновити справедливість у ньому. Це чудово розуміють наші політики. А от щодо топкорупційних справ чи тяжких і особливо тяжких загальнокримінальних злочинів, — на жаль, ні.

Що пропонує законопроєкт?

В проєкті закону №10100 запропоновано такі кроки до забезпечення ефективності здійснення кримінального провадження та притягнення до відповідальності за корупційні злочини:

1) скасування строків досудового розслідування до повідомлення особі про підозру та зміна порядку продовження строку досудового розслідування після повідомлення особі про підозру (усувається судовий контроль на користь прокурора відповідного рівня, включно з керівником САП);

2) скасування строків давності за тяжкі й особливо тяжкі корупційні злочини, вчинені в період воєнного стану, та призупинення перебігу строків давності для тяжких і особливо тяжких злочинів на період воєнного стану;

3) інші положення щодо запобігання зловживанню процесуальними правами (обмеження кількості захисників, які можуть одночасно брати участь у засіданні, та наслідків неявки всіх захисників у нього), обумовлені пунктом 3.3.4 Державної антикорупційної програми (не розглядається в цій статті).

Які місця в законопроєкті є дискусійними?

Щодо скасування чинної системи обчислення строків досудового розслідування й повернення до системи, що існувала у 2012–2018 роках: як уже зазначалося вище, сама ідея давно назріла й має бути втілена. Чинна система розбалансувала кримінальний процес і шкодить інтересам насамперед потерпілих від кримінальних правопорушень, які не можуть бути впевнені у відновленні справедливості шляхом притягнення до відповідальності їхніх кривдників через складні процесуальні правила, що суперечать здоровому глузду.

Єдиним дискусійним моментом є повна відмова від продовження процесуальних строків після повідомлення особі про підозру слідчим суддею та повернення до моделі, де це питання є винятковою компетенцією керівників прокуратури відповідного рівня. Якщо в мене особисто немає питань до керівника САП чи керівників прокуратури в Офісі генерального прокурора (з огляду на їхню публічність), то питання продовження строків керівниками нижчого рівня може містити ризики зловживання на місцях. Водночас проблема полягає у вмотивованості потенційної відмови у продовженні строків, що вирішується шляхом контролю з боку вищого прокурора й дисциплінарними механізмами. Якщо щоразу змінювати КПК України з огляду на «потенційні зловживання», то про одну з ключових ознак нормативності права — системність — можна забути.

Щодо скасування/зупинення строків давності притягнення до кримінальної відповідальності — це питання матеріального права, тож я не претендую тут на фахову оцінку. Для мене як процесуаліста питання строків давності є питанням процесуальної економії (економії кримінальної репресії, якщо говорити в термінах принципів кримінального права). Ба більше, в ситуації з чинним обмеженням процесуальними строками у «фактових» провадженнях строків давності я вбачаю колізію між цими нормами, яку можна було б вирішити на користь кримінального закону.

Тож якщо держава поступово створила кримінальну політику, в якій питання боротьби з корупцією є чи не найпершим, не дивно, що вона готова витрачати ресурси на постійно відкриті провадження в цій категорії злочинів. Якщо відсутність строків давності притягнення до відповідальності за злочини проти основ національної безпеки, тяжкі катування та міжнародні злочини (частина 5 статті 49 КК України) пояснюється тим, що ці провадження можуть розслідувати десятиліттями з огляду на їх специфіку, то тут маємо реалізацію на практиці принципу нульової толерантності до корупції — строків давності для таких злочинів немає й не мені вирішувати, правильно це чи ні. Водночас із технічного боку згадка про «в період дії воєнного стану» виглядає дивно, адже принципу ретроактивності кримінального закону, що пом’якшує відповідальність, ніхто не скасовував.

…Шкода, що попри регулярну критику з боку фахівців лише зараз, коли боротьба з корупцією в Україні стала частиною міжнародної політики й Україна активніше рахується з рекомендаціями ЄС та США, це питання гостро постало в депутатській спільноті. Навіть «слуги народу», які ще на виборах обіцяли «скасувати поправки Лозового», готові завершити розпочате й виконати свої обіцянки. Проте на цей крок знадобилося понад п’ять років і законодавча ініціатива спричинена не просто рекомендаціями міжнародних партнерів України, а реальними негативними наслідками «поправок Лозового», кількість яких постійно збільшується з плином часу.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
«Можу програти»: Трамп оцінив свої шанси на президентських виборах
ГЛАВКОМ NET
2024-11-05T10:51:23Z
Фарадж: Трамп повинен прийняти результат виборів і "піти грати в гольф", якщо Гарріс переможе
ZN UA
2024-11-05T10:49:13Z
Британський союзник Трампа порадив йому визнати вибори у разі програшу і пограти в гольф
Европейская правда
2024-11-05T10:49:01Z
Проросійські соціалісти оскаржать результати виборів президента Молдови
Европейская правда
2024-11-05T10:46:53Z
Трамп заборгував містам США сотні тисяч доларів за мітинги
Хвиля
2024-11-05T10:45:57Z
У Bloomberg розкрили, чого чекати Україні від перемоги Трампа чи Гарріс
iPress
2024-11-05T10:43:48Z
ФБР створило спеціальний штаб у зв'язку з виборами у США
iPress
2024-11-05T10:43:46Z
Міноборони Південної Кореї назвало кількість військових з КНДР, які прибули для участі у війні
24tv
2024-11-05T10:43:16Z
Війська РФ ударили по Запоріжжю, є поранені
УкраинФорм
2024-11-05T10:42:29Z
ГО «Детектор медіа» запрошує локальних журналістів стати частиною проєкту «Вартові правди»
Детектор М
2024-11-05T10:51:18Z
До Українського легіону подали понад 500 заявок українці з 30 країн
УкраинФорм
2024-11-05T10:49:50Z
Онуфрію – 80. Предстоятель Московської церкви в Україні святкує ювілей
ГЛАВКОМ NET
2024-11-05T10:48:58Z
Нові покарання за порушення ПДР загрожують українським водіям
AutoCentre
2024-11-05T10:45:08Z
7 листопада — розмова зі словацькими та угорськими письменниками і журналістами «Чому Центральна Європа має переосмислити себе»
Детектор М
2024-11-05T10:39:40Z
У провідному столичному виші заборонять користуватись Telegram
Khreschatyk
2024-11-05T10:36:01Z
Пенсія для тих, хто за кордоном: українцям пояснили, як оформити виплати в такому випадку
Политека
2024-11-05T10:31:54Z
США продадуть Південній Кореї «повітряні радари» майже на $5 мільярдів
УкраинФорм
2024-11-05T10:24:40Z
Чому замість роботи з базами проводять рейди: Львівський ТЦК надав відповідь
TSN
2024-11-05T10:21:56Z
Велика Британія не може впоратись із новим штамом мавпячої віспи
ГЛАВКОМ NET
2024-11-05T10:43:42Z
Волонтер Микола Камчатний - гість чергової програми «Нація непереможних»
УкраинФорм
2024-11-05T10:39:08Z
Американські дослідники розробили молекулу, яка змушує ракові клітини вбивати себе
ITC
2024-11-05T10:19:12Z
Після коронавірусу світом стрімко поширюється нова загроза - грибкові інфекції
Комсомольская правда
2024-11-05T10:09:16Z
Навіщо досвідчені водії беруть із собою в дорогу скибочку лимона: корисний лайфгак
TSN
2024-11-05T09:54:24Z
Ідеально для холодних вечорів: 5 чаїв для боротьби з діабетом
24tv
2024-11-05T09:33:47Z
Як доглядати волосся в холод - поради трихолога: носіть шапки і не нервуйте
Комсомольская правда
2024-11-05T09:01:04Z
Як виявити та вилікувати рак: в Україні запустили просвітницький проєкт від онкологів
24tv
2024-11-05T08:27:01Z
Лікарі у Британії почали використовувати «калькулятор смерті» для пацієнтів
InternetUA
2024-11-05T08:10:49Z
Позитив вперше стане батьком: закохані опублікували зворушливе відео
24tv
2024-11-05T10:42:19Z
Позитив вперше стане батьком і показав вагітну дружину
TSN
2024-11-05T10:39:02Z
У Чернівцях презентували книгу про шкільні роки Володимира Івасюка
УкраинФорм
2024-11-05T10:34:30Z
Олена Мозгова розповіла про аб'юзині стосунки з Пономарьовим і зізналась, чому з ним не спілкується
TSN
2024-11-05T10:27:09Z
Чоловік знайшов альбом 100-річної давнини і був шокований, почувши його вартість
24tv
2024-11-05T10:21:54Z
«Людина, що біжить»: перший погляд на Глена Пауелла у фільмі за Стівеном Кінгом
ITC
2024-11-05T10:19:44Z
Театр Франка 12 листопада покаже прем’єру «Прометей закутий»
УкраинФорм
2024-11-05T10:18:11Z
Антитрендові речі на зиму 2024/25: що треба викинути з гардероба
24tv
2024-11-05T10:12:51Z
Наталія Могилевська на відпочинку в Буковелі показалася одразу з двома доньками
TSN
2024-11-05T10:06:08Z
Швейцарська поліція затримала понад десяток наркоторговців у районі курорту Верб'є
Европейская правда
2024-11-05T10:51:37Z
В Одесі студенти підпалювали квартири: їм повідомили про підозру
ГЛАВКОМ NET
2024-11-05T10:36:24Z
На Київщині сьогодні буде дуже гучно: у КОВА розкрили деталі
TSN
2024-11-05T10:36:24Z
На Вінниччині судитимуть ексдержреєстраторку, яка завдала збитків потерпілим більш ніж на ₴7 мільйонів
Украина Криминальная
2024-11-05T10:30:27Z
На Львівщині трапилася масштабна ДТП: загинула жінка, є постраждалі
24tv
2024-11-05T10:27:10Z
У Запоріжжі кількість поранених через удар РФ зросла до 16, шестеро загиблих
УкраинФорм
2024-11-05T10:22:57Z
В Індії розбився модернізований в Росії винищувач МіГ-29: це вже друга аварія за 2 місяці
24tv
2024-11-05T10:21:39Z
Харків’янин викрав автівку, запевнивши водія евакуатора, що це його машина
Мій Харків
2024-11-05T10:13:31Z
Сів за кермо та не повернувся: на Рівненщині в ДТП загинув військовий
24tv
2024-11-05T10:12:47Z
Метро у Лондоні переходить на сонячну енергію
ГЛАВКОМ NET
2024-11-05T10:51:19Z
Уряд визначив умову для збереження субсидій під час встановлення альтернативних джерел живлення
УкраинФорм
2024-11-05T10:45:43Z
Зупинка бронювання є незаконною: заява Української ради бізнесу
ГЛАВКОМ NET
2024-11-05T10:45:36Z
Багатомільйонні технології в обхід санкцій: компанію із США підловили на експорті до Росії
ГЛАВКОМ NET
2024-11-05T10:43:59Z
В ЄС почали розслідування через лазівку в санкціях, яка дозволяла завозити російську нафту після зміни марки – Politico
iPress
2024-11-05T10:43:22Z
Партію пива «Львівське Різдвяне» відкликають із продажу
УкраинФорм
2024-11-05T10:40:36Z
Операційний директор «Метінвесту» назвав головні виклики для керівників бізнесу під час війни
ГЛАВКОМ NET
2024-11-05T10:39:46Z
Зупинка виплати боргів і процес реструктуризації жодним чином не вплине на роботу «Укренерго» - експерт
TSN
2024-11-05T10:39:36Z
Чи існує кліматична зброя: що спричинило посуху та неврожай цього року
24tv
2024-11-05T10:39:10Z
Втрачені танки і літаки: Росія зазнає критичних втрат на фронті з небаченою швидкістю
24tv
2024-11-05T10:48:15Z
У Києві безморозний період тривав майже 200 днів
УкраинФорм
2024-11-05T10:45:25Z
На Львівщині викрито cхему ввезення авто під виглядом гуманітарки
ГЛАВКОМ NET
2024-11-05T10:42:36Z
На Курахівському напрямку десантники знищили бронетанкову колону окупантів: гаряче відео
24tv
2024-11-05T10:27:14Z
Скільки ще в Україні триматимуться морози: відповідь синоптиків
TSN
2024-11-05T10:21:31Z
В Анкарі презентували книгу про вимушену міграцію кримських татар
УкраинФорм
2024-11-05T10:16:09Z
Терехов: Франція допоможе Харкову створити «енергетичний острів»
Мій Харків
2024-11-05T10:09:33Z
Погода у листопаді: де буде тепло, а де сніжитиме
TSN
2024-11-05T10:04:55Z
Терехов: Захисту ЮНЕСКО потребує весь ансамбль площі Свободи
Мій Харків
2024-11-05T10:04:34Z
Домашній бігмак – МакДональдз сховається: простий рецепт легендарного бургера
24tv
2024-11-05T10:42:38Z
Курка більше не прилипатиме до сковорідки під час смаження: що треба зробити
TSN
2024-11-05T10:39:53Z
Навіщо фахівці радять втирати волоські горіхи в дерев'яну підлогу: це просто геніально
TSN
2024-11-05T10:39:06Z
Треба мати "орлиний зір", щоб помітити відповідь: які 3 відмінності є між картинками
GlavRed
2024-11-05T10:27:33Z
Справа 5 хвилин: як зупинити тріщину на лобовому склі автомобіля
GlavRed
2024-11-05T10:27:25Z
П'ять способів позбутися листя в саду, не згрібаючи його
24tv
2024-11-05T10:27:07Z
Як додати кольору кімнаті, не фарбуючи білі стіни: дизайнери поділилися ідеями
24tv
2024-11-05T10:18:01Z
Астрологи назвали знаки зодіаку, які здатні змінити наш світ на краще
TSN
2024-11-05T10:04:38Z
Як смачно приготувати цвітну капусту: переможець "Мастер Шеф" дав простий рецепт
Политека
2024-11-05T10:03:59Z
Реал Мадрид – Мілан: прогноз букмекерів на матч Ліги чемпіонів
Football.ua
2024-11-05T10:49:25Z
Молодіжна збірна України назвала склад на товариські матчі проти Португалії та Італії
TSN
2024-11-05T10:48:03Z
"Маліновський допоміг мені": російський футболіст про співпрацю з українцем
24tv
2024-11-05T10:33:25Z
«Бавиться в ідіотські ігри»: Тренер Дюбуа зухвало прокоментував поведінку Усика
ГЛАВКОМ NET
2024-11-05T10:15:41Z
Слот: Салах здатний так само впливати на гру, як Мессі та Роналду
Football.ua
2024-11-05T10:01:13Z
Неймовірний камбек Фулгема з шедевральним дублем Вілсона — в огляді матчу проти Брентфорда
Football.ua
2024-11-05T09:31:49Z
Шахтар обійшов Полісся та крутий стрибок Карпат: як виглядає турнірна таблиця УПЛ після 12 туру
24tv
2024-11-05T09:12:12Z
Ліга чемпіонів: розклад та результати усіх матчів 5 листопада
ZN UA
2024-11-05T09:07:48Z
Лень зіграв 10 хвилин у матчі НБА, Шульга набрав 19 очок у грі NCAA
УкраинФорм
2024-11-05T08:54:46Z
Медіасервіс Megogo презентував оновлений застосунок для перегляду контенту у віртуальній реальності
Детектор М
2024-11-05T10:51:40Z
Криптовалютний експерт прогнозує різке падіння цифровому токену Ethereum
InternetUA
2024-11-05T10:49:13Z
«Гра в кальмара 2» отримала «божевільні» нові правила, а для третього сезону «завершили редагування епізодів»
ITC
2024-11-05T10:46:51Z
Японія запустила в космос перший у світі дерев'яний супутник LignoSat
TSN
2024-11-05T10:36:02Z
Apple намагається випустити iOS 18․2 раніше, ніж очікувалося, щоб назавжди змінити ваші iPhone
24tv
2024-11-05T10:33:59Z
Netflix анонсує повернення “Гри в кальмара”: що чекає на гравця 456?
360ua.news
2024-11-05T10:33:48Z
Час закриватися: соцмережа X Ілона Маска починає розгортати найбільш скандальне оновлення
24tv
2024-11-05T10:31:20Z
Maxar розробляє навігацію без GPS для дронів та літаків — дані датчиків порівнюються з 3D-картою
ITC
2024-11-05T10:19:20Z
Рідкісний вид бджіл завадив Марку Цукербергу побудувати атомний центр обробки даних
ITC
2024-11-05T10:19:14Z
Чому в машині з'являється неприємний запах і як його позбутися
Знай
2024-11-05T10:51:56Z
Від 9000 євро: Renault починає продажі найменших електромобілів Mobilize Duo та Bento
AutoGeek
2024-11-05T10:45:14Z
У гаражі пенсіонерки виявили занедбані суперкари Ferrari та Lamborghini 80-х
Фокус
2024-11-05T10:30:11Z
На тестах засвітився найменший електрокар Kia
AutoCentre
2024-11-05T10:16:16Z
Перший серійний за $24 000: електричний кросовер Suzuki e Vitara показали офіційно
AutoGeek
2024-11-05T10:15:51Z
Пікап Toyota на базі новітнього Land Cruiser Prado готовий до виробництва: подробиці та фото
ЗаРулем
2024-11-05T10:12:34Z
В поліції розповіли, навіщо водіям стукати по капоту автомобіля після настання холодів
TSN
2024-11-05T10:03:17Z
Найбільший електричний кросовер Hyundai Ioniq 9 помітили на вулиці: опубліковано фото
AutoGeek
2024-11-05T09:45:51Z
Телескопічна транспортна вісь сівалок Tempo L 16
AgroNews
2024-11-05T09:45:50Z