MY.UAНовини
Блиск і злидні української воєнної документалістики
Блиск і злидні української воєнної документалістики

Блиск і злидні української воєнної документалістики

Фільм «Володарі неба» демонструє черговий конфлікт між змістом і формою.

2 жовтня на телеканалі «2+2» відбулася прем’єра документального фільму «Володарі неба», що присвячений українським військовим льотчикам. Поки вийшла тільки перша частина проєкту, яка розповідає про пілотів літаків. Друга серія (дата її проказу ще невідома) розповідатиме про пілотів гелікоптерів. Автором і режисером стрічки є журналіст Максим Хотіленко. До повномасштабного вторгнення він працював кореспондентом інформаційно-розважальної програми «ДжеДАІ», що виходила на «2+2». Це не перший досвід Хотіленка у військовій документалістиці. Навесні канал показав його проєкт «Бригада» про бійців 127-ї бригади територіальної оборони Харкова, які боронили місто з 24 лютого та брали участь у деокупації області.

 Максим Хотіленко

Військова авіація, якій Максим Хотіленко присвятив свій новий проєкт, — вдячна тема. Звичайні українці вкрай небагато знають як про поточну роботу цієї ланки Повітряних сил України, так і про професію взагалі. Хто ті хлопці, які керують винищувачами та бомбардувальниками? Чому вирішили стати пілотами? Де навчалися? Що робили до вторгнення? Які завдання виконують зараз? Що відчувають? Що бачать зі своєї кабіни?

Фільм «Володарі неба» дає відповіді на ці питання. Він побудований на інтерв’ю чотирьох пілотів: 29-річного майора Вадима Ворошилова з позивним Карая, 29-річного підполковника Ростислава Лазаренка з позивним Грім, 26-річного капітана Дмитра Шкаревського з позивним Ектор і 40-річного полковника Ігоря Кисельова з позивним Вахтанг. На їхньому спільному рахунку, як повідомляє пресслужба «2+2», понад 550 бойових вильотів і 650 знищених ворожих цілей. Більшість вильотів виконав Грім: на момент зйомок ця цифра сягнула 401, що перевищує рекорд аса другої Світової війни, українського льотчика Івана Кожедуба.

 Максим Хотіленко та Ростислав Лазаренко з позивним Грім

Усі герої фільму добре розуміють, що кожний виліт може бути останнім. Двоє з них — Карая та Ектор — були збиті в повітрі, катапультувалися та дістали поранення. На очах Грома двічі гинули його напарники. Пілоти відверто розповідають, чи буває їм страшно, яким був перший наказ після вторгнення, що думають, коли нищать ворога, та що відчувають, коли втрачають друзів.

«Дивлюся — Діма мені телефонує. І в мене таке роздвоєння… Я щойно його проводив у політ, побачив хвіст літака. Спустився донизу й відразу отримав дзвінок. Він просив, щоб ми його знайшли. Моя перша задача була — знизити градус емоцій Діми, бо адреналін зашкалював. Він каже: орієнтир — озеро. Але яке? Тут купа плавнів», — згадує Вахтанг, командир Дмитра Ектора Шкаревського.

«Дивлюся під себе, а я над хатами якимись. І бачу, що мене зносить у бік замерзлої річки. Ну, думаю, провалюся. Ще не вистачало померти! На жаль, висоти було замало, і мені не вдалося скерувати парашут подалі від води. Пощастило, що були морози й гарно сформований лід, на який я приземлився. Відчув відразу різкий біль в спині і зрозумів: п…, встати вже не зможу. Спочатку пару разів крикнув “Допоможіть!” А потім думаю: “Дімон, ну що, серйозно? О четвертій годині ранку ти десь на річці валяєшся. Хто зараз прийде тобі допомагати?”» — продовжує історію Ектор зі свого боку.

 Дмитро Шкаревський, позивний Ектор

Врешті Дмитро заспокоївся та передав свої координати командиру. Його знайшли. Зараз у хлопця встановлені металеві пластини в хребті, він заново навчався ходити, тому досі не повернувся в авіацію.

У Грома на порятунок напарника, пілота Данила Мурашки, шансів не було.

«Ми підходили до початку бойового курсу, і там був винищувач противника. За 90 кілометрів від нас він випустив ракету, яку не було видно на радарах. У лічені секунди вона влучила в літак мого веденого. Найстрашніше, що я досі не можу зрозуміти, чому ця ракета влучила саме у веденого. Адже перший літак, що був до ракети, — мій. Він загинув, і то була тяжка для мене втрата. Я його любив як сина. Настільки світла людина була в нашій сім’ї бойовій», — згадує Грім. Йому так боляче, що це відчувається крізь екран.

 Вадим Ворошилов із позивним Карая

Інтерв’ю пілотів чергуються з рідкісними відеокадрами: тут є зйомки польоту із землі та з кабіни пілотів, під час бою та під час тренувань. Є навіть відео травмованого Караї в момент катапультування та проліт літака Грома крізь вогняне торнадо, який ледь не став для нього фатальним. Ми бачимо, як це виглядало ззовні, та слухаємо розповідь про те, що відбувалося всередині.

«Коли я вперше побачив ворожу колону, я підсвідомо не хотів розуміти, що це противник і мені потрібно зараз усіх цих недобрих людей перемішати з землею. Але коли вони відкрили вогонь з усього, що в них було, я зрозумів, що це точно не наші. Коли перші ракети влучили в колону — чи то паливозаправник, чи машина з боєкомплектом вибухнула. Я перед собою побачив велику кулю полум’я. Я вже знав, що влечу в неї, і боявся, що літак загориться. Але виходу не було. Пам’ятаю, як стало дуже спекотно. Час уповільнився. Але я вилетів», — розповідає Грім. Олександр Щербаков, його напарник у тому польоті, загинув. Із групи льотчиків Грома, що на початку великої війни складалася із шести людей, нині залишилося лише двоє. Включно з ним.

Фільм торкається не лише поточних подій війни, а й історії української авіації. Точніше, окремого та болючого пункту стосовно руйнування галузі після розпаду СРСР. Хронометраж фільму в 45 хвилин дозволяє лише окреслити головні етапи, що призвели до занепаду української авіації: передачу Росії бомбардувальників і крилатих ракет великої дальності в 1990-х роках, дефіцит авіаційного палива та недбале обслуговування техніки на початку 2000-х, захоплення Росією аеропорту «Бельбек» біля Севастополя, де базувалися десятки українських літаків. Утім, інформації достатньо, щоби підштовхнути глядача зацікавитися темою.

Усі відео та розповіді у фільмі — цінний матеріал, за який варто подякувати команді «Володарів неба» та Повітряним силам України, за чиєї підтримки створено проєкт. Але попри актуальну тему, гарних героїв та унікальні кадри, потужного враження фільм не справляє. Бо ефект губиться на тлі авторської «обгортки» — закадрового тексту, відеозаставок і музики, яким місце в інстаграмі, а не в документальному фільмі про війну.

Максим Хотіленко, який заповнює паузи між інтерв’ю пілотів, занурює глядачів у казкову атмосферу, де фігурують не літаки, а «великі залізні птахи», «залізні машини» та «залізні велетні». Ними керують «хлопці з долею справжніх героїв» із «особливої касти воїнів», які «несамовито хочуть вирватися в небо», «зливаються з залізною машиною та несуться в бій».

«Ігор — із династії льотчиків. Ще змалечку він із захопленням спостерігав за залізними велетнями, які на великих швидкостях відривалися від землі та зникали в блакитному океані», — розповідає автор.

Пишномовний текст журналіста помітно контрастує зі щирими розповідями героїв. Навіть якщо вони з Хотіленком вживають однакові метафори, наприклад, «авіаційна родина». Бо для пілотів це життя, а для автора — черговий вензель, яким він вирішив прикрасити свою промову.

У деяких місцях Хотіленко настільки захопився, що мимоволі знецінив досвід інших військових. А може й цивільних. «Лише той, хто пережив катапультацію, може відчувати життя як ніхто інший, бо бачив світ з усіх його можливих сторін», — вважає він. Думаю, той, хто врятувався зі згорілого танка або, наприклад, уцілів під завалами багатоповерхівки, теж непогано розгледів усі боки буття. Але це моє припущення, визнаю.

Прикрасами (за блиском — як новорічними) є й авторське відео, що відокремлює кадри Повітряних сил та інтерв’ю. Переважає уповільнена зйомка, де герої урочисто ідуть за обрій злітною смугою, плавно натягують рукавички, мужньо надівають темні окуляри або роблять щось таке ж показове. Якоїсь миті мені здалося, що я дивлюся рекламу піни для гоління чи, може, шампуню для чоловіків, а не документальний фільм про військових льотчиків.

Ігор Кисельов на позивний Вахтанг

Слоумоушн останнім часом перетворився на ознаку поганого смаку, бо документалісти тривалий час зловживали цим прийомом. Саме тому уповільнена зйомка, використана в таких масштабах, — це за межами розуміння. Доповнюють картину інші набридлі прийоми на кшталт сонця в долонях автора або кадрів, де дорослий із дитиною пускають повітряного змія на тлі заходу. Відповідальні блогери такого вже навіть в інстаграмі не постять, бо підписники «наїлися» цим донесхочу. Змія запускали, до речі, теж у режимі слоумо.

Саундтрек у фільмі передбачуваний: різноманітний набір композицій, що пропонує ютуб у категорії «Епічна емоційна тема». Цей музичний супровід виконує роль закадрового сміху в комедіях, тобто підказує емоції. Раптом хтось не здогадається, що герой в небі ризикує життям, — тривожно-героїчний мотив допоможе.

Detector Media · Документальний фільм «Крах диктатури слова»: все цікаве після назви й епіграфу

«Володарі неба» — не перший документальний фільм «2+2», де зміст конфліктує із формою. З останніх прикладів можу згадати «Крути. Гостомельський рубіж», де автори вирішили порівняти бій під Крутами 1918 року та битву за Київ 2022 року. В підсумку загубився подвиг сучасних захисників.

«1+1 Media», до складу якого входить канал «2+2», в силу, так би мовити, історичних причин має карт-бланш: доступ до військово-політичного керівництва України. Це суттєво полегшує пошук цікавих тем і спілкування з героями. Але для гарного кіно замало інтерв’ю закритих від сторонніх очей учасників подій, унікального відео та дорогої апаратури для зйомок. Треба бачити межу, за якою повага та захоплення незвичайними людьми переходить у нездоровий пафос. Бо там, де «залізні велетні несамовито рвуться в бій», нема місця реальним людям. А вони ж реальні — ті хлопці в кабіні пілотів. І ми, глядачі, також.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
кинопроизводство
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
”Дима Комаров – г*вноед”: продюсер-военный ВСУ нашел у телеведущего русскоязычный контент
Апостроф
2025-04-15T18:33:12Z
Народная артистка Ада Роговцева сообщила о тяжелой утрате/Актриса рассказала, что ушел из жизни близкий ей человек
Апостроф
2025-04-12T16:17:49Z
Спасти жизнь только через минуту: украинцев предостерегли от смертельной опасности
Знай
2025-04-16T18:30:54Z
Аналог американских Tomahawk: рассказали, какими ракетами обстреляли Харьков
Gazeta UA
2025-04-18T15:01:13Z
Переселенцы имеют право на субсидии, но даже не обращаются за ней
Знай
2025-04-19T13:12:05Z
Ревнивая девушка воткнула ножницы в мужские... достоинства после признания о 50 любовницах
Знай
2025-04-19T12:51:32Z
Украинский опыт: в Европе выясняли, как прорвать российскую ПВО без помощи США, — RUSI
Фокус
2025-04-16T10:36:21Z
Можете проспать свое счастье: чего лучше избегать в Страстную пятницу
Gazeta UA
2025-04-18T03:36:04Z
"Половина – непригодны, другие – СЗЧ": боевой командир раскритиковал результаты мобилизации
Знай
2025-04-17T18:30:38Z
Стало известно, на что США могут обменять четыре области в Украине
Comments UA
2025-04-12T15:18:21Z
Это может быть скоро: Тимошенко неожиданно заявила, когда завершится война в Украине
Comments UA
2025-04-06T16:12:51Z
Украина может лишиться помощи Европы: какой план созрел у Кремля
Comments UA
2025-04-18T06:24:26Z
Глава правительства Канады назвал главную угрозу миру
Корреспондент
2025-04-19T10:09:43Z
Подложить свинью Украине: с каким призывом правительство Орбана обратилось к венграм
Comments UA
2025-04-19T13:18:16Z
Украина должна усилить мобилизацию, чтобы получить помощь: что известно
Comments UA
2025-04-19T13:06:03Z
Вэнс о прекращении войны: есть некоторые интересные вещи, о которых мы можем сообщить
Европейская правда
2025-04-18T15:54:08Z
Трамп уволил вице-адмирала ВМС США Шошану Чатфилд: причина
ZN UA
2025-04-08T00:30:11Z
Телефонный звонок Путина Трампу: в РФ указали на важный нюанс
Comments UA
2025-04-17T11:54:36Z
68-летняя актриса Нина Набока удивила, почему живет со студентом под одной крышей
TSN
2025-04-12T18:03:18Z
Екатерина Кузнецова сказала, что произошло с ее квартирой в Москве
Gazeta UA
2025-04-17T16:36:17Z
Джон Траволта растрогал фото с покойным сыном и довел до слез обращением к нему
TSN
2025-04-14T22:18:17Z
Новая порция негатива: фотография Пугачевой разозлила россиян
Comments UA
2025-04-06T20:42:44Z
Макаревич "послал" российского журналиста
Корреспондент
2025-04-19T12:33:41Z
Дженнифер Энистон рассказала, чего боится больше всего на свете
GlavRed
2025-04-19T12:28:22Z
​Умерла украинская звезда кино Таисия Литвиненко
Апостроф
2025-04-06T16:27:50Z
Возвращение Декстера Моргана на первых кадрах сериала "Декстер: Воскрешение"
GameMag
2025-04-16T02:16:13Z
Экс-звезда "Квартала 95" Елена Кравец дебютирует в театральном моноспектакле/Речь идет о показе моноспектакля под названием "Можно я просто посижу?"
Апостроф
2025-04-07T18:09:09Z
Определили самую опасную позу в сексе для мужчин
Gazeta UA
2025-04-07T19:39:04Z
В Украине расширили программу Доступные лекарства
Корреспондент
2025-04-12T18:51:26Z
Непригодных к службе могут неожиданно "вылечить": украинцам массово переписывают диагнозы
Знай
2025-04-12T19:30:30Z
Диетолог раскрыла рецепт блюда, которое убережет от рака
Comments UA
2025-04-12T14:39:43Z
Быстрые и полезные упражнения: ученые назвали важный тип нагрузок, помогающих нам
Фокус
2025-04-19T12:51:05Z
Сколько яиц можно съесть без вреда для здоровья
UAToday
2025-04-19T12:00:47Z
Мог все испортить: биохакер, потративший миллионы на борьбу со смертью, сделал большую ошибку
Фокус
2025-04-06T13:06:28Z
Откуда берётся гипертония и зачем измерять давление, если с вами всё в порядке
UAToday
2025-04-19T09:03:40Z
Повестка в ТЦК и болезнь: могут ли мобилизовать человека, который находится на больничном
Знай
2025-04-19T07:12:29Z
Ходжес назвал единственного человека в Украине, который все еще способен разрушить Крымский мост
Comments UA
2025-04-11T14:00:32Z
Хронология войны — день 1139: россияне продвигаются под Лиманом, а Киев отходит от обстрелов
Telegraf
2025-04-06T21:03:01Z
Известный волонтер указал на положительный момент в истории с гибелью украинского пилота F-16
Апостроф
2025-04-12T13:18:23Z
Погиб украинский пилот F-16
Апостроф
2025-04-12T20:58:52Z
В Киеве на фестивале ЛГБТ-кино произошла драка
Корреспондент
2025-04-19T13:06:23Z
Среди задержанных есть несовершеннолетние: в Киеве на Подоле произошла потасовка полиции с митингующими
Апостроф
2025-04-19T12:45:08Z
Одесса раньше была защищена лучше - Зеленский
Корреспондент
2025-04-16T00:03:09Z
Командиры врут, солдаты страдают: военная омбудсмен бьет тревогу
Знай
2025-04-05T19:12:10Z
Российские силы пытаются прорвать линию обороны ВСУ в Запорожской области
Gazeta UA
2025-04-15T06:39:31Z
Вместо "спасибо" - нож: в Винницкой области женщина спасла мужчину, а он ее убил
Новости Украины
2025-04-12T18:33:05Z
Ночная атака россиян на Днепр унесла жизни трех человек
Gazeta UA
2025-04-17T04:36:05Z
В Польше загорелся дом: есть жертвы, среди эвакуированных - украинцы
Корреспондент
2025-04-14T19:25:45Z
Месть за Сумы продолжается: какая область РФ содрогалась от взрывов
Comments UA
2025-04-17T06:15:22Z
Приехал в другой город – забрали в ТЦК: полицейские придумали новое основание для задержания
Знай
2025-04-19T11:30:03Z
В Киеве подростки избили военного: есть задержанные
Корреспондент
2025-04-19T11:21:49Z
Мобилизированный в ВСУ полковник полиции устроил скандал из-за взяток для полицейских от военнообязанных
Апостроф
2025-04-06T10:06:07Z
Полиция задержала экс-главу Броварской РГА, который устроил пьяное ДТП с погибшими: в чем еще его подозревают
Telegraf
2025-04-17T16:57:23Z
Украину охватила масштабная воздушная тревога: названа причина
TSN
2025-04-06T00:30:24Z
Спасите свой урожай: вот чем следует обработать деревья после заморозков
Telegraf
2025-04-12T15:06:31Z
Те самые ириски из детства: рецепт конфет, вкус которых мы потеряли, но можем вернуть
Знай
2025-04-16T04:51:06Z
Ленивый хачапури: вкусное сырное наслаждение за 15 минут, рецепт
Знай
2025-04-19T08:51:12Z
Готовится просто, а вкус необычный: рецепт салата из пекинской капусты по-новому
Telegraf
2025-04-19T06:12:22Z
Не вырастет и то, и другое: что категорически нельзя сажать возле клубники
Telegraf
2025-04-19T05:09:01Z
Оберните мясо этой кожурой — оно будет румяным, сочным и будет таять во рту
TSN
2025-04-19T02:24:57Z
Годовщина смерти: как поддержать человека, потерявшего кого-то из родных
ZN UA
2025-04-18T22:24:44Z
Швейцарский курорт отрезало от мира из-за снегопада
Европейская правда
2025-04-18T16:19:48Z
Как понять, что любовь закончилась — исследование
Факти ICTV
2025-04-18T15:34:39Z
В Украине могут резко упасть цены на топливо в случае перемирия на Черном море - совладелец сети АЗС
Gazeta UA
2025-04-19T11:03:18Z
Ситуация изменилась: какой теперь дают прогноз роста экономики Украины
Comments UA
2025-04-17T13:57:33Z
Тарифы на газ на лето: Кабмин принял важное решение
Апостроф
2025-04-11T13:39:52Z
"Кремль решил залезть в кошельки к любителям спиртного": ГУР о причине новых акцизов в РФ
Апостроф
2025-04-19T13:12:01Z
Весенняя засуха угрожает будущему урожаю в Украине – EDO
ZN UA
2025-04-19T12:43:30Z
Подорожание мяса в Киеве: цены постоянно растут, чего ждать в ближайший месяц
Политека
2025-04-19T12:00:35Z
НБУ продал минимальный объем валюты с начала года
Корреспондент
2025-04-19T11:57:28Z
Повышение тарифов на коммунальные услуги в Днепре: льготы заберут в мае, ряду горожан придется платить больше
Политека
2025-04-19T11:01:09Z
Разговоры в кредит: "Киевстар" заставляет украинцев платить больше, обещая "дармовую" связь
Знай
2025-04-19T09:30:56Z
Буяльский прокомментировал яркий гол Ярмоленко
Корреспондент
2025-04-19T05:46:00Z
Патрульная полиция Киева провела задержание с наручниками бывшего футболиста Алиева
ZN UA
2025-04-12T18:33:09Z
«Усика из меню не уберём!» - в Донецке в кафе «вольничали», пока не пришла «полиция». ФОТО
Новости Украины
2025-04-13T19:27:57Z
Триумф Онофрийчук на этапе Кубка мира по художественной гимнастике
Корреспондент
2025-04-05T21:12:36Z
Чемпион мира по рыбалке Андрей Мацуев: За два тура я поймал 77 форелей
Комсомольская правда
2025-04-19T13:03:43Z
У Ракицкого появился конкурент: в Англии футболист забил гол пятой точкой
Telegraf
2025-04-19T13:00:31Z
"Динамовцы" едва не побились за право пробить пенальти
Telegraf
2025-04-19T12:09:55Z
Барселона определила дальнейшее сотрудничество с Фликом
Корреспондент
2025-04-19T11:45:51Z
Украинский экс-чемпион мира Гвоздик провел дуэль взглядов с соперником перед боем в США
ZN UA
2025-04-19T11:37:03Z
Авторы Barotrauma анонсировали Frostrail — кооперативный хоррор про выживание машиниста в ледяной пустоши
GameMag
2025-04-12T14:42:34Z
S.T.A.L.K.E.R. 2 получил официальную «дорожную карту» — новое оружие, лут из мутантов и многое другое
ITC
2025-04-14T14:25:37Z
В Македонии археологи нашли 2500-летний город
Корреспондент
2025-04-10T19:09:54Z
Исследование Astrum Entertainment: 85% российских геймеров не готовы платить за игру больше 4 тысяч рублей
GameMag
2025-04-12T18:58:41Z
На Одещині внаслідок ракетної атаки рф постраждали фермерські господарства
AgroNews
2025-04-19T13:22:44Z
Глобальный релиз стратегии empest Rising состоялся раньше запланированного срока
GameMag
2025-04-19T11:24:35Z
Это приложение постоянно ворует память на телефоне: как это быстро исправить
Telegraf
2025-04-06T05:21:34Z
Официально: Ubisoft издаст инди-рогалик Morbid Metal
GameMag
2025-04-10T18:49:55Z
Появление Dishonored 3 маловероятно — Рафаэль Колантонио назвал причину
GameMag
2025-04-06T21:10:54Z
Инженеры разобрали батареи Tesla и BYD: какие выводы они сделали
UAToday
2025-04-12T13:03:39Z
Самый маленький и дешевый кроссовер Mazda показали до презентации
Фокус
2025-04-19T09:42:29Z
Точно не прогадаете: названы топ-3 марки японских авто, которые не теряют цены
Comments UA
2025-04-19T08:45:12Z
Американский автогигант прекратил поставки машин в Китай – CNN
ZN UA
2025-04-19T02:16:30Z
Эти машины лучше не трогать: патрульные признались, какие авто боятся останавливать
Знай
2025-04-18T19:30:15Z
Subaru представила сразу три новых автомобиля
Корреспондент
2025-04-18T17:27:35Z
В России за полгода удалось продать всего один электромобиль Lada
Корреспондент
2025-04-18T15:42:43Z
Запас хода вырастет вдвое: раскрыты подробности кроссовера Nissan Leaf 2026
Фокус
2025-04-18T14:40:50Z
Новый кроссовер Mazda CX-5 2026 показали до презентации
Фокус
2025-04-18T11:12:51Z