MY.UAНовини
Битва за урожай : як аграрії примудряються проводити посівні кампанії у війну
Битва за урожай : як аграрії примудряються проводити посівні кампанії у війну

Битва за урожай : як аграрії примудряються проводити посівні кампанії у війну

Осіння посівна кампанія у розпалі. І перші результати показують, що врожай-2024 може бути далеким від рекордів

Є питання по кількості. "Під обробку планувалося близько 10 млн га. Але частина площ залишиться під парою. Поки що складно сказати, скільки землі буде пустувати, — каже голова Української аграрної конфедерації Павло Коваль. — Але багато господарств вже підраховують "свіжі" збитки від урожаю нинішнього року, і замислюються чи варто відсівати озимі ячмінь і пшеницю, чи краще дати землі відпочити, і наступної весни засіяти її соняшником".

Є питання по якості. Господарства ще й економлять на всьому: від насіння до добрив. І тому врожайність озимих може різко скоротитися. Що, з урахуванням зменшення посівних площ у перспективі може дати великий мінус по врожаю. Додайте якість, адже для того що б отримати ту саму пшеницю найвищого гатунку, треба витратити чималі гроші на добрива.

Посівна рухається як то кажуть без настрою. Адже є величезні проблеми з експортом зерна, закупівельні ціни низькі. Не виключено, що аграріям доведеться продавати товар у збиток, щоби повернути хоч якісь гроші.

Але посівна йде. "У таких умовах багато хто, можливо, і взагалі не сіявся б. Але низка господарств уже законтрактувала урожай-2024 і отримала під нього частину грошей, — зазначає голова Економічного дискусійного клубу Олег Пензін. — Тому сіятимуть навіть під обстрілами і хоч каміння з неба".

"Бізнес-Телеграф" розбирався, як іде осіння посівна.

Селяни випускають пару

Чого засіяли найбільше? За даними Мінагрополітики на 3 жовтня, в Україні озимими засіяно близько 3 млн га. Структура площ наступна: ріпаком зайнято близько 1,1 млн га, пшеницею — 1,7 млн, ячменем — 109 000, житом — 53 600 га. У Мінагрополітики ще напередодні осінньої посівної запевнили, що аграрії не планують переглядати структуру площ.

Посів озимого ріпаку вже майже закінчено. Пшеницю та ячмень аграрії сіють з відставанням від графіку. "Під пшеницю планувалося близько 4,7 млн гектар, посіяли менше половини. Ячменем поки що зайнято трохи більше 100 000, хоча за планом — до мільйона гектар або хоча б 700-800 000. І бажано б вийти на ці показники, тому що, наприклад, по ярому ячменю значно більше ризиків, ніж по озимому", — розповідає Коваль.

Чи відповідає це планам? Не зовсім. Як каже Коваль, деякі господарства хочуть залишити частину земель під парою. Тобто взагалі нічого там не сіяти принаймні до весни. А вже з весни визначитися, чим вигідніше засіяти угіддя.

Пара, за агротехнологією, не просто бажана, а й необхідна з певною періодичністю для сільгоспугідь. "Це не означає, що землю просто кидають напризволяще, там іде певна обробка, але не засіваються культури, що дозволяє угіддям "відпочити" та відновитися"!, – пояснив Коваль. Інша річ, що у благополучні часи селяни рідко залишали землю під парою, оскільки на ній можна було заробляти нон-стоп.

Аграрії пристосовуються до нових умов як можуть. Цієї весни вони вже зробили великий перерозподіл площ. Посіяли менше пшениці, і більше круп'яних культур, зокрема гречки. Також помітно розширилися площі під цукровим буряком.

Список озимих культур обмежений (ріпак, пшениця, ячмінь, жито, горох). Тому господарства одразу ж відсіяли однозначно вигідний озимий ріпак, а от із пшеницею та ячменем не поспішають. "Прямо зараз аграрії отримують не дуже хороші цінники на врожай тієї ж пшениці, і у багатьох питання — чи не вигідніше залишити землю під паром", — додав Коваль.

Крім того, темпи посівної стримує пробуксування із розмінуванням, а також погода. "У низці областей, зокрема, у Кіровоградській, Дніпропетровській, Вінницькій, Миколаївській та інших, немає дощів, земля стоїть суха. У багатьох господарствах навіть посіяний озимий ріпак поки не дав сходів, хоча за термінами вже мав прорости", — каже Коваль. В деяких регіонах дощу не було вже більше 40 днів, і для вже засіяної озимини складаються критичні умови. Вона може частково не прорости, ввійти в зиму ослабленою.

В департаменті агропромислового розвитку Кіровоградськї ОДА кажуть, що площі під озимою пшеницею (а в області вона зазвичай займає до 40% озимини), скоріш за все, будуть скорочені. Та конкретних цифр назвати поки що не можуть. Кажуть, місцеві фермери, особливо, невеликі господарства, "ріжуть" площі через проблеми з реалізацією та цінами.

"Ситуація просто критична. Може так виявитися, що засіємо всього до 5 млн тонн. Це найменше за останні 20 років. Якщо підуть дощі, то багато хто з аграріїв ще активізується. Якщо ні — на цьому посівну будемо вважати закінченою. Говорити про польові роботи у листопаді вже смішно, як на мене. Не будемо ж у сніг сіяти", — каже голова Асоціації фермерів та власник фермерського господарства у Тернопольскій області Іван Томич.

Більш-менш нормальна ситуація з погодними умовами лише у західних областях (зокрема, Львівській і Волинській).

Ні грошей, ні настрою

Але на селі сьогодні немає не тільки дощів. Не вистачає ні грошей, ні настрою на ударну посівну. "Руки, звичайно, ніхто не опустив, але кампанія йде непросто", — говорить Коваль.

"Бізнес-Телеграф" вже писав, що аграрії сильно економлять на добривах. В Українській аграрній конфедерації визнали, що споживання добрив скоротилося на 25-30%. Багато господарств працюють фактично без добрив уже третю, а то й четверту кампанію (починаючи з весни 2022 року).

Країна примудряється отримувати непоганий врожай і без добрив. В цьому році запланований збір приблизно 80 млн тонн зернових та масличних. Це далеко від 100 млн тонн, що було зібрано в 2021 році, але на 3 млн тонн більше ніж в минулому. Як це можливо? "Дія добрив має пролонгований ефект. Першого сезону після внесення спрацьовує 50% речовини. І потім ще протягом двох сезонів добрива ще діють. Саме це забезпечувало нам багаті врожаї. Але станом зараз у землі вже мало що залишилося, тому ті, хто не вніс добрив, можуть зіткнутися з падінням урожайності вже наступного сезону", — зазначив Коваль.

Далі буде гірше. "Цієї осені внесення добрив у середньому вдвічі нижче за рівень агрономічної потреби, засобів захисту рослин – 56% від потреб. 10% опитаних господарств будуть вносити не більше 10% добрив та 18% засобів захисту рослин від рекомендованих обсягів. Середній рівень забезпечення паливом на цю посівну – 53% від потреб, насінням – 60%. І це, зауважте, не на етапі підготовки до посівної, це прямо зараз. Де брати ресурси і як сіятися буквально з коліс — питання відкрите", — зазначає голова секретаріату Ради підприємців при Кабміні Андрій Забловський.

Економлять не лише на добривах. Аграрії скорочують витрати на засоби захисту рослин і насіння. "Багато хто відмовився від оригінальних препаратів, перейшли на генерики, а вони менш ефективні у боротьбі зі шкідниками та хворобами. Що теж не найкраще позначиться на якості врожаю", — додав експерт.

Звісно, що не все залежить від аграріїв. "Як селяни можуть вкладати кошти та сіятися, якщо незрозуміло, що буде навіть із уже вирощеним урожаєм. Чи вдасться його вивезти, за якими цінами, що робити із зерном, якщо воно раптом зависне в країні — питань дуже багато, і відповідей ні на них поки немає ні в кого. Деякі господарства, може, й не сіялися б взагалі, але врожай — 2024 вже проданий трейдерам, гроші під нього частково отримані, тому виходитимуть у поля, незважаючи ні на що, хоч обстріли, хоч каміння з неба", — упевнений Олег Пенлзін. З ним погоджується і Забловський: "Як показують дані опитуванням аграріїв, для більш ніж третини однієї з ключових проблем є загальна невизначеність щодо ринкових перспектив", — каже він.

Прибуток з`їли миші

Після блокування одеських портів багато трейдерів призупинили закупівлю зерна, а цінники пішли вниз. "Ринок просто обвалився. За кукурузу готівкою дають по 70 доларів за тоннуу, таких цін ми ще не бачили. Це не просто на межі рентабельності, це в мінус.

По пшениці, щоб вийти на мінімальну прибутковість, треба збирати по 8 тонн з гектара, а такі врожаї є дуже в небагатьох компаній, переважна більшість отримує 5,5-7 тонн. При цьому витрати на гектар — 32-35 000 гривень, а продати тону пшениці зараз можна максимум за 5 000. Тобто, або нуль, або у збиток спрацювали", — розказує керівник агрофірми "Колос" (Київська область) Леонід Центило.

Але, навіть попри низькі ціни, зерна продається дуже мало. А це значить, що аграрії не отрімують достатнього фінансового потоку, щоб забезпечити подальшу роботу. "Урожай доведеться закладати на зберігання, тож прибуток миші з`їдять. А за що жити — незрозуміло", — каже фермер Іван Томіч.

З кінця вересня, за даними Spike Brokers, торгові компанії почали поступово відновлювати закупівлю. Тож цінники на кукурудзу стабілізувалися. Наприклад, кукурудзу на постачання до Китаю на жовтень викуповують по 134-135 доларів за тонну (раніше були цінники і 120 доларів за тонну). На західних кордонах ту ж кукурудзу в українських залізничних вагонах беруть 120-125 євро, а в євровагонах — 140-145 євро. У Дунайських портах — по 138-142 долари за тонну.

Це, м'яко кажучи, недорого. Для порівняння: у партах Іспанії кукурудзу можна продати по 235 доларів, в Італії – по 230 доларів за тонну, але туди її ще треба доставити, а логістика лише дорожчає.

Але навіть щоби отримати 130 доларів за тонну, кукурудзу потрібно підвезти покупцю. А навіть Україною транспортування коштує до 30-40 доларів на тонні. З поля ж кукурудзу купують по 3800-4000 гривень. І, як кажуть самі аграрії, це практично на рівні собівартості.

Цінники на пшеницю продовжують падати. З полів її викуповують від 3500 гривень за тонну. У портах Дунаю за неї дають 140-155 євро залежно від якості (наприкінці вересня була ціна 160 євро), на західних кордонах — по 117-120 євро (в українських залізничних вагонах), в Одесі — почали приймати по 175-180 доларів, але з відвантаженням у жовтні-листопаді. Тоді як, наприклад, у Румунії пшеницю беруть по 215 доларів за тонну.

При цьому ціни на ріпак нині зростають – за останній тиждень плюс 10 євро на тонні (до 345-355 доларів за тонну в Дунайських портах, 390-410 євро з постачанням до Німеччини)

І, якщо той самий ріпак для селян поки що залишається вигідним, то за пшеницею та кукурудзою цінники "прикордонні" — для деяких господарств уже на межі собівартості, а для деяких і нижче. Що і визначає настрій аграріїв на нинішню посівну.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Що покласти до цибулі, щоб вона не зіпсувалася: маловідомий лайфхак
GlavRed
2025-02-08T00:27:54Z
Велика Британія вимагає від Apple доступу до зашифрованих даних користувачів
InternetUA
2025-02-08T00:01:49Z
Що робити, якщо ноутбук перестав заряджатися: як самостійно вирішити проблему
Политека
2025-02-08T00:00:07Z
Знайшли поховання торговців людьми
Gazeta UA
2025-02-07T23:36:26Z
Google закрила вразливість, якою користувалися хакери та поліція для злому Android
InternetUA
2025-02-07T22:04:02Z
Як уберегти свій аккаунт у Viber від шахраїв: експерти з безпеки дали важливу інструкцію
Политека
2025-02-07T21:27:42Z
Бонні Блу переспала з понад 1000 чоловіків: показуємо її найспекотніші фото з інстаграму
24tv
2025-02-07T21:24:57Z
Самогонний апарат з NVIDIA RTX 4090 FE? Billet Labs представила компактний ПК The Boiler
ITC
2025-02-07T20:40:03Z
Apple "завалить" новинками: окрім бюджетного iPhone на підході нові MacBook і iPad
InternetUA
2025-02-07T20:13:11Z
Створені одне для одного: 4 найвдаліші шлюби за знаками Зодіаку
GlavRed
2025-02-08T00:27:44Z
Завжди ідеальні вікна: хитрість, яка надовго збереже чистоту та блиск скла
24tv
2025-02-07T22:03:59Z
Коли додавати кондиціонер до прання: речі будуть свіжими та запашними
24tv
2025-02-07T20:51:48Z
Він може замінити вечерю: простий салат з буряка, який позмагається з вінегретом
24tv
2025-02-07T20:51:14Z
5 помилок, які ви допускаєте під час очищення нержавіючої сталі
24tv
2025-02-07T20:00:20Z
3 надійні способи почистити чайник від накипу: зійде на очах
24tv
2025-02-07T19:51:37Z
Гори, море чи пустеля: де ваш ідеальний відпочинок за знаком зодіаку
24tv
2025-02-07T19:12:56Z
Як прати в'язаний одяг, щоб він не втратив форму
24tv
2025-02-07T19:06:43Z
Швидко та без розводів: як прибрати вапняний наліт зі стінок душової кабіни
GlavRed
2025-02-07T18:27:39Z
Росіяни бідкаються на атаку дронів у Ростові: у місті вже годину лунають потужні вибухи
24tv
2025-02-07T23:51:28Z
У Києві прогриміли вибухи, працює ППО
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T23:48:38Z
У Києві двохрічна дитина зачинилася у квартирі, поки мама ходила до сусідки
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T23:36:28Z
Іноземець на кордоні з Польщею вирішив порибалити, але «клюнули» українські прикордонники
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T23:33:20Z
Сумчанка втратила 120 тисяч гривень, потрапивши в пастку шахраїв
Украина Криминальная
2025-02-07T22:57:48Z
Групове зґвалтування дівчинки на Закарпатті: суд нарешті оголосив вирок
TSN
2025-02-07T22:36:16Z
У Рівному зловмисник убив чоловіка та намагався приховати злочин
Украина Криминальная
2025-02-07T22:09:48Z
Шахрайська схема на Тернопільщині: двоє аферистів ошукали 20 продавців техніки
InternetUA
2025-02-07T22:04:26Z
Жінка втратила гроші через інтернет: купувала зерно в шахраїв
InternetUA
2025-02-07T21:12:48Z
Дебютний гол Кварацхелії допоміг ПСЖ обіграти Монако
Football.ua
2025-02-07T22:46:27Z
Відсторонення Мудрика може бути знято без подальшого покарання – Джейкобс
Football.ua
2025-02-07T22:27:46Z
Мудрик в халепі: українця можуть дискваліфікувати навіть після негативної проби "B" допінг-тесту
24tv
2025-02-07T22:21:12Z
МЮ пройшов Лестер в Кубку Англії завдяки голу Магвайра
Football.ua
2025-02-07T21:57:22Z
Дубль Коло Муані вирвав для Ювентуса перемогу над Комо
Football.ua
2025-02-07T21:49:01Z
Інгулець не встиг відкрити новий стадіон до рестарту УПЛ: коли буде готова арена у Петровому
24tv
2025-02-07T21:36:06Z
Дубль Кейна з пенальті та гол Сане принесли Баварії перемогу над Вердером
Football.ua
2025-02-07T21:30:14Z
Арройо: Привіт, родино Шахтаря
Football.ua
2025-02-07T21:01:32Z
Повернення на ринг? Кличко хотів би стати найстаршим чемпіоном світу у суперважкій вазі
Gazeta UA
2025-02-07T21:00:50Z
СБУ затримала російського агента - коригував авіаудари на Краматорському напрямку
УкраинФорм
2025-02-07T23:57:46Z
ЗСУ просунулися під Покровськом – ISW
1News
2025-02-07T23:51:11Z
РФ атакує Україну ударними безпілотниками: на центр Києва летять ворожі "шахеди"
Фокус
2025-02-07T23:21:50Z
У Харкові оновлять систему оповіщення про атаки росіян
Gazeta UA
2025-02-07T22:24:45Z
У Сумах та Чернігові пролунали вибухи, країну атакують "шахеди"
ZN UA
2025-02-07T22:12:55Z
Карта бойових дій в Україні станом на 8 лютого 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T22:03:41Z
ВАКС арештував заступника Кличка: рішення ухвалили щодо кількох високопосадовців Києва
24tv
2025-02-07T22:00:35Z
Відвідування анексованого Криму та звинувачення у фонограмі: які скандали були на Нацвідборах
24tv
2025-02-07T21:42:05Z
На фронті - 116 зіткнень, ЗСУ знешкодили 250 окупантів на Покровському напрямку
УкраинФорм
2025-02-07T21:30:39Z
Екскохана Каньє Веста Джулія Фокс позувала топлес на червоній доріжці
24tv
2025-02-07T22:51:55Z
Хто представлятиме Україну на Євробаченні-2025: текстова трансляція фіналу Нацвідбору
24tv
2025-02-07T22:36:21Z
Триматимуть у напрузі до кінця: 3 карколомні фільми на реальних подіях
24tv
2025-02-07T22:03:33Z
Олекса Манн. Фільми про художників очима художника
CutInsight
2025-02-07T21:48:27Z
25 цікавих фактів про «Зоряні війни»
CutInsight
2025-02-07T21:36:20Z
Українські художники в кіно
CutInsight
2025-02-07T21:36:05Z
25 найвражаючих кінотеатрів світу – ФОТО
CutInsight
2025-02-07T21:33:59Z
Рекордсмени кінопремій: Європейська кіноакадемія
CutInsight
2025-02-07T21:33:53Z
У Нью-Йорку за $11 млн продали трьохсотлітню скрипку Страдіварі
Фокус
2025-02-07T21:06:24Z
Президент на Ставці заслухав доповіді про постачання зброї
УкраинФорм
2025-02-08T00:18:58Z
Це не мобілізація, – Зеленський про нові контракти для молоді віком 18 – 24 років
24tv
2025-02-08T00:18:57Z
Хотіла віддати хлопцеві: дві жінки побилися в ресторані через один смажений шматок курки
Фокус
2025-02-08T00:15:34Z
У "Резерв+" стався збій — соцмережі
TSN
2025-02-07T23:36:04Z
Тисячу Зеленського доведеться повернути: журналістка розповіла, кого це стосується
Политека
2025-02-07T23:03:16Z
Вже 100 підрозділів Сил оборони звітують в «Армії+» про удари по росіянах: як це працює
УкраинФорм
2025-02-07T23:03:16Z
8 лютого: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T22:06:56Z
Привітання з днем народження татові: найкращі побажання українською
Telegraf
2025-02-07T21:54:43Z
Найкумедніші пам’ятники мультперсонажам
CutInsight
2025-02-07T21:30:01Z
Хірург помилково видалив чоловіку печінку замість селезінки
24tv
2025-02-07T20:09:27Z
Як прибирання може врятувати вам життя
24tv
2025-02-07T19:57:59Z
Кімнатні рослини почнуть рости вдвічі краще: потрібний тільки засіб з аптечки
24tv
2025-02-07T18:33:02Z
Прорив в лікуванні раку: нова вакцина захистила від рецидиву раку усіх
24tv
2025-02-07T17:51:36Z
Як часто можна фарбувати волосся без шкоди - відповідь експерта
GlavRed
2025-02-07T16:27:02Z
Просто і корисно: рецепт риби, запеченої в духовці
Фокус
2025-02-07T16:21:06Z
Яка жирна їжа корисна під час схуднення: відповідь дієтологині
Gazeta UA
2025-02-07T15:51:01Z
В Україні запровадять механізм розбронювання медиків: як це працюватиме
24tv
2025-02-07T15:42:14Z
Знайшли простий спосіб уникнути сивини
24tv
2025-02-07T15:18:28Z
Українські облігації: фінансові ринки відреагували на перспективи миру - ЗМІ
Хвиля
2025-02-07T23:27:53Z
Долар подорожчає вже найближчими днями: яким буде новий курс
GlavRed
2025-02-07T23:27:05Z
Торгова війна США і Китаю загрожує економіці Європи – ЄЦБ
Хвиля
2025-02-07T21:06:53Z
ПФУ розкрив нюанси індексації пенсій: кому, коли і на скільки підвищать виплати
Хвиля
2025-02-07T20:45:24Z
Україна готова зберігати газ із США у своїх сховищах – Зеленський
Лига
2025-02-07T20:36:33Z
До 40 гривень за кілограм: де в Україні купити гречку за найвигіднішою ціною
Политека
2025-02-07T20:27:51Z
Заморожені активи РФ: Шмигаль провів нараду щодо механізмів конфіскації
УкраинФорм
2025-02-07T20:21:49Z
Компанія «Агро-Ритм» планує представити нові сорти соняшнику та кукурудзи
AgroNews
2025-02-07T20:16:57Z
Непрацюючі кредити в Україні знизились до 30%
360ua.news
2025-02-07T20:12:01Z
У злодіїв - жодного шансу: механік назвав кнопку, яка врятує авто від крадіжки
GlavRed
2025-02-07T19:27:18Z
В Україні з'явиться найдешевший електрокросовер Kia
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T19:27:03Z
Нова модифікація Leopard 2 матиме іншу гармату і потужніший двигун
InternetUA
2025-02-07T19:01:48Z
Cadillac тестує новий спортивний кросовер Optiq-V
AutoCentre
2025-02-07T17:12:34Z
Продажі електрокарів Tesla обвалюються по всій Європі
Хвиля
2025-02-07T17:00:25Z
Гібридний Opel Grandland проїхав 1115 км на одну баку й заряді — в реальних умовах
ITC
2025-02-07T16:31:45Z
Нову Toyota RAV4 2026 показали до прем'єри
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T16:18:36Z
23-річний Nissan Skyline оцінили у півмільйона доларів
AutoCentre
2025-02-07T16:10:52Z
Їзда на чужих авто в Україні: як уникнути штрафів та оформити користування
ТСН
2025-02-07T15:48:37Z
Десятки тисяч словаків вийшли на протести з вимогою відставки Фіцо
Украина Криминальная
2025-02-08T00:27:26Z
Трамп припускає зустріч з Зеленським наступного тижня
Лига
2025-02-08T00:18:16Z
Шольц пообіцяв допомогу Німеччини у відбудові Сирії
УкраинФорм
2025-02-08T00:12:12Z
Президент призначив послів у Молдові та Уругваї
УкраинФорм
2025-02-08T00:12:04Z
Комісар ЄС - після візиту до України: Підтримка культури є важливим фактором безпеки
УкраинФорм
2025-02-07T23:48:44Z
Дрони атакують Ростов-на-Дону
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T23:45:16Z
Чому у північнокорейців такі великі втрати: The Times довідався
Gazeta UA
2025-02-07T23:21:28Z
ХАМАС може звільнити ще трьох ізраїльських заручників - ЗМІ
УкраинФорм
2025-02-07T23:18:37Z
Британія не бачить підстав для припинення вогню в Україні – путін не готовий
iPress
2025-02-07T23:13:30Z