MY.UAНовини
Битва за урожай : як аграрії примудряються проводити посівні кампанії у війну
Битва за урожай : як аграрії примудряються проводити посівні кампанії у війну

Битва за урожай : як аграрії примудряються проводити посівні кампанії у війну

Осіння посівна кампанія у розпалі. І перші результати показують, що врожай-2024 може бути далеким від рекордів

Є питання по кількості. "Під обробку планувалося близько 10 млн га. Але частина площ залишиться під парою. Поки що складно сказати, скільки землі буде пустувати, — каже голова Української аграрної конфедерації Павло Коваль. — Але багато господарств вже підраховують "свіжі" збитки від урожаю нинішнього року, і замислюються чи варто відсівати озимі ячмінь і пшеницю, чи краще дати землі відпочити, і наступної весни засіяти її соняшником".

Є питання по якості. Господарства ще й економлять на всьому: від насіння до добрив. І тому врожайність озимих може різко скоротитися. Що, з урахуванням зменшення посівних площ у перспективі може дати великий мінус по врожаю. Додайте якість, адже для того що б отримати ту саму пшеницю найвищого гатунку, треба витратити чималі гроші на добрива.

Посівна рухається як то кажуть без настрою. Адже є величезні проблеми з експортом зерна, закупівельні ціни низькі. Не виключено, що аграріям доведеться продавати товар у збиток, щоби повернути хоч якісь гроші.

Але посівна йде. "У таких умовах багато хто, можливо, і взагалі не сіявся б. Але низка господарств уже законтрактувала урожай-2024 і отримала під нього частину грошей, — зазначає голова Економічного дискусійного клубу Олег Пензін. — Тому сіятимуть навіть під обстрілами і хоч каміння з неба".

"Бізнес-Телеграф" розбирався, як іде осіння посівна.

Селяни випускають пару

Чого засіяли найбільше? За даними Мінагрополітики на 3 жовтня, в Україні озимими засіяно близько 3 млн га. Структура площ наступна: ріпаком зайнято близько 1,1 млн га, пшеницею — 1,7 млн, ячменем — 109 000, житом — 53 600 га. У Мінагрополітики ще напередодні осінньої посівної запевнили, що аграрії не планують переглядати структуру площ.

Посів озимого ріпаку вже майже закінчено. Пшеницю та ячмень аграрії сіють з відставанням від графіку. "Під пшеницю планувалося близько 4,7 млн гектар, посіяли менше половини. Ячменем поки що зайнято трохи більше 100 000, хоча за планом — до мільйона гектар або хоча б 700-800 000. І бажано б вийти на ці показники, тому що, наприклад, по ярому ячменю значно більше ризиків, ніж по озимому", — розповідає Коваль.

Чи відповідає це планам? Не зовсім. Як каже Коваль, деякі господарства хочуть залишити частину земель під парою. Тобто взагалі нічого там не сіяти принаймні до весни. А вже з весни визначитися, чим вигідніше засіяти угіддя.

Пара, за агротехнологією, не просто бажана, а й необхідна з певною періодичністю для сільгоспугідь. "Це не означає, що землю просто кидають напризволяще, там іде певна обробка, але не засіваються культури, що дозволяє угіддям "відпочити" та відновитися"!, – пояснив Коваль. Інша річ, що у благополучні часи селяни рідко залишали землю під парою, оскільки на ній можна було заробляти нон-стоп.

Аграрії пристосовуються до нових умов як можуть. Цієї весни вони вже зробили великий перерозподіл площ. Посіяли менше пшениці, і більше круп'яних культур, зокрема гречки. Також помітно розширилися площі під цукровим буряком.

Список озимих культур обмежений (ріпак, пшениця, ячмінь, жито, горох). Тому господарства одразу ж відсіяли однозначно вигідний озимий ріпак, а от із пшеницею та ячменем не поспішають. "Прямо зараз аграрії отримують не дуже хороші цінники на врожай тієї ж пшениці, і у багатьох питання — чи не вигідніше залишити землю під паром", — додав Коваль.

Крім того, темпи посівної стримує пробуксування із розмінуванням, а також погода. "У низці областей, зокрема, у Кіровоградській, Дніпропетровській, Вінницькій, Миколаївській та інших, немає дощів, земля стоїть суха. У багатьох господарствах навіть посіяний озимий ріпак поки не дав сходів, хоча за термінами вже мав прорости", — каже Коваль. В деяких регіонах дощу не було вже більше 40 днів, і для вже засіяної озимини складаються критичні умови. Вона може частково не прорости, ввійти в зиму ослабленою.

В департаменті агропромислового розвитку Кіровоградськї ОДА кажуть, що площі під озимою пшеницею (а в області вона зазвичай займає до 40% озимини), скоріш за все, будуть скорочені. Та конкретних цифр назвати поки що не можуть. Кажуть, місцеві фермери, особливо, невеликі господарства, "ріжуть" площі через проблеми з реалізацією та цінами.

"Ситуація просто критична. Може так виявитися, що засіємо всього до 5 млн тонн. Це найменше за останні 20 років. Якщо підуть дощі, то багато хто з аграріїв ще активізується. Якщо ні — на цьому посівну будемо вважати закінченою. Говорити про польові роботи у листопаді вже смішно, як на мене. Не будемо ж у сніг сіяти", — каже голова Асоціації фермерів та власник фермерського господарства у Тернопольскій області Іван Томич.

Більш-менш нормальна ситуація з погодними умовами лише у західних областях (зокрема, Львівській і Волинській).

Ні грошей, ні настрою

Але на селі сьогодні немає не тільки дощів. Не вистачає ні грошей, ні настрою на ударну посівну. "Руки, звичайно, ніхто не опустив, але кампанія йде непросто", — говорить Коваль.

"Бізнес-Телеграф" вже писав, що аграрії сильно економлять на добривах. В Українській аграрній конфедерації визнали, що споживання добрив скоротилося на 25-30%. Багато господарств працюють фактично без добрив уже третю, а то й четверту кампанію (починаючи з весни 2022 року).

Країна примудряється отримувати непоганий врожай і без добрив. В цьому році запланований збір приблизно 80 млн тонн зернових та масличних. Це далеко від 100 млн тонн, що було зібрано в 2021 році, але на 3 млн тонн більше ніж в минулому. Як це можливо? "Дія добрив має пролонгований ефект. Першого сезону після внесення спрацьовує 50% речовини. І потім ще протягом двох сезонів добрива ще діють. Саме це забезпечувало нам багаті врожаї. Але станом зараз у землі вже мало що залишилося, тому ті, хто не вніс добрив, можуть зіткнутися з падінням урожайності вже наступного сезону", — зазначив Коваль.

Далі буде гірше. "Цієї осені внесення добрив у середньому вдвічі нижче за рівень агрономічної потреби, засобів захисту рослин – 56% від потреб. 10% опитаних господарств будуть вносити не більше 10% добрив та 18% засобів захисту рослин від рекомендованих обсягів. Середній рівень забезпечення паливом на цю посівну – 53% від потреб, насінням – 60%. І це, зауважте, не на етапі підготовки до посівної, це прямо зараз. Де брати ресурси і як сіятися буквально з коліс — питання відкрите", — зазначає голова секретаріату Ради підприємців при Кабміні Андрій Забловський.

Економлять не лише на добривах. Аграрії скорочують витрати на засоби захисту рослин і насіння. "Багато хто відмовився від оригінальних препаратів, перейшли на генерики, а вони менш ефективні у боротьбі зі шкідниками та хворобами. Що теж не найкраще позначиться на якості врожаю", — додав експерт.

Звісно, що не все залежить від аграріїв. "Як селяни можуть вкладати кошти та сіятися, якщо незрозуміло, що буде навіть із уже вирощеним урожаєм. Чи вдасться його вивезти, за якими цінами, що робити із зерном, якщо воно раптом зависне в країні — питань дуже багато, і відповідей ні на них поки немає ні в кого. Деякі господарства, може, й не сіялися б взагалі, але врожай — 2024 вже проданий трейдерам, гроші під нього частково отримані, тому виходитимуть у поля, незважаючи ні на що, хоч обстріли, хоч каміння з неба", — упевнений Олег Пенлзін. З ним погоджується і Забловський: "Як показують дані опитуванням аграріїв, для більш ніж третини однієї з ключових проблем є загальна невизначеність щодо ринкових перспектив", — каже він.

Прибуток з`їли миші

Після блокування одеських портів багато трейдерів призупинили закупівлю зерна, а цінники пішли вниз. "Ринок просто обвалився. За кукурузу готівкою дають по 70 доларів за тоннуу, таких цін ми ще не бачили. Це не просто на межі рентабельності, це в мінус.

По пшениці, щоб вийти на мінімальну прибутковість, треба збирати по 8 тонн з гектара, а такі врожаї є дуже в небагатьох компаній, переважна більшість отримує 5,5-7 тонн. При цьому витрати на гектар — 32-35 000 гривень, а продати тону пшениці зараз можна максимум за 5 000. Тобто, або нуль, або у збиток спрацювали", — розказує керівник агрофірми "Колос" (Київська область) Леонід Центило.

Але, навіть попри низькі ціни, зерна продається дуже мало. А це значить, що аграрії не отрімують достатнього фінансового потоку, щоб забезпечити подальшу роботу. "Урожай доведеться закладати на зберігання, тож прибуток миші з`їдять. А за що жити — незрозуміло", — каже фермер Іван Томіч.

З кінця вересня, за даними Spike Brokers, торгові компанії почали поступово відновлювати закупівлю. Тож цінники на кукурудзу стабілізувалися. Наприклад, кукурудзу на постачання до Китаю на жовтень викуповують по 134-135 доларів за тонну (раніше були цінники і 120 доларів за тонну). На західних кордонах ту ж кукурудзу в українських залізничних вагонах беруть 120-125 євро, а в євровагонах — 140-145 євро. У Дунайських портах — по 138-142 долари за тонну.

Це, м'яко кажучи, недорого. Для порівняння: у партах Іспанії кукурудзу можна продати по 235 доларів, в Італії – по 230 доларів за тонну, але туди її ще треба доставити, а логістика лише дорожчає.

Але навіть щоби отримати 130 доларів за тонну, кукурудзу потрібно підвезти покупцю. А навіть Україною транспортування коштує до 30-40 доларів на тонні. З поля ж кукурудзу купують по 3800-4000 гривень. І, як кажуть самі аграрії, це практично на рівні собівартості.

Цінники на пшеницю продовжують падати. З полів її викуповують від 3500 гривень за тонну. У портах Дунаю за неї дають 140-155 євро залежно від якості (наприкінці вересня була ціна 160 євро), на західних кордонах — по 117-120 євро (в українських залізничних вагонах), в Одесі — почали приймати по 175-180 доларів, але з відвантаженням у жовтні-листопаді. Тоді як, наприклад, у Румунії пшеницю беруть по 215 доларів за тонну.

При цьому ціни на ріпак нині зростають – за останній тиждень плюс 10 євро на тонні (до 345-355 доларів за тонну в Дунайських портах, 390-410 євро з постачанням до Німеччини)

І, якщо той самий ріпак для селян поки що залишається вигідним, то за пшеницею та кукурудзою цінники "прикордонні" — для деяких господарств уже на межі собівартості, а для деяких і нижче. Що і визначає настрій аграріїв на нинішню посівну.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Через загрозу диверсій у Польщі заборонили знімати об’єкти стратегічного значення
Факти ICTV
2025-04-18T06:48:12Z
Лідери виборів у Канаді посперечалися, хто більше підтримуватиме Україну
Европейская правда
2025-04-18T06:42:46Z
У Південній Кореї закликали експрезидента Юн Сок Йоля покинути партію
УкраинФорм
2025-04-18T06:39:23Z
Шлях до сталого миру: в Україні підсумували зустріч зі США та "коаліцією охочих" у Парижі
24tv
2025-04-18T06:39:22Z
Через тиск Росії та США в Європи залишається один план дій, – політик із США
24tv
2025-04-18T06:33:04Z
Деякі вимоги США в угоді про ресурси переглянули на прохання України - ЗМІ
Gazeta UA
2025-04-18T06:27:56Z
Типові проблеми вироків українських судів російськім воєнним злочинцям
Украина Криминальная
2025-04-18T06:27:28Z
Ванга передбачила "катастрофу", яку спричинить Трамп у 2025 році, — ЗМІ
Фокус
2025-04-18T06:27:02Z
Адміністрація Трампа розглядає можливість заборони DeepSeek у США
InternetUA
2025-04-18T06:15:25Z
НУБІП спільно з Держекоінспекцією провели толоку в чистий четвер і напередодні Дня довкілля
Знай
2025-04-18T06:46:05Z
"Пам'ять нації": в Україні презентували посібник для хвилини мовчання
GlavRed
2025-04-18T06:39:52Z
В Естонії анонсували великі військові навчання за участі сил союзників
Европейская правда
2025-04-18T06:34:25Z
Уже був у розстрільному списку, – Юрій Макаров припустив, чому на нього могли напасти
24tv
2025-04-18T06:27:38Z
Священник ПЦУ пояснив, що заборонено святити на Великдень
ГЛАВКОМ NET
2025-04-18T06:18:08Z
ЛГБТ-фестиваль під час Великодня. Не стримався навіть депутат Гетманцев
ГЛАВКОМ NET
2025-04-18T06:15:26Z
Стендапер Сергій Чирков розповів, як ухвалив рішення мобілізуватися та чим займається у війську
24tv
2025-04-18T06:12:17Z
Китайські розробники представили систему ППО Bullet Curtain, здатну знищувати рої дронів і крилаті ракети
InternetUA
2025-04-18T06:10:42Z
Грошова допомога від ООН для пенсіонерів у Дніпрі: головні умови для тих, хто отримає виплати
Политека
2025-04-18T06:01:43Z
Росіяни била по Україні "Іскандерами" різних типів та дронами: що з того ППО змогла спинити
ZN UA
2025-04-18T06:46:48Z
Росіяни на Новопавлівському напрямку намагалися прорвати оборону ЗСУ на мотоциклах - військові
УкраинФорм
2025-04-18T06:46:07Z
На фронті за добу - понад 140 зіткнень, 64 з них сталися на Покровському напрямку
УкраинФорм
2025-04-18T06:42:09Z
Був усього 31 рік: на Кіровоградщині попрощалися з добровольцем Едуардом Лещенком
24tv
2025-04-18T06:33:48Z
Росіяни за добу вбили трьох цивільних на Донеччині, ще шістьох - поранили
УкраинФорм
2025-04-18T06:27:24Z
ЗСУ просунулися під Торецьком, росіяни тиснуть поблизу Куп'янська і Покровська - ISW
GlavRed
2025-04-18T06:27:10Z
1 людина загинула, щонайменше 57 постраждали, з них 5 дітей, внаслідок ранкового російського удару по житловому кварталу Харкова
Украина Криминальная
2025-04-18T06:25:19Z
Великодня субота: якою буде погода 19 квітня в найбільших містах України
Telegraf
2025-04-18T06:15:33Z
Пам’яті артилериста Олександра Шкурка
УкраинФорм
2025-04-18T06:01:38Z
На фестивалі Tribeca в Америці відбудеться світова прем’єра українського фыльму «Війна очима тварин»
Детектор М
2025-04-18T06:48:46Z
Рожевий і «волхатий»: у дубайського шоколаду з'явився конкурент
ГЛАВКОМ NET
2025-04-18T06:30:01Z
Найоригінальніші пам’ятники України: скульптури, які точно здивують
Факти ICTV
2025-04-18T06:28:56Z
Колишня дружина Дмитра Комарова поїхала з України і назвала причину - деталі
GlavRed
2025-04-18T06:27:00Z
«Хайп» на лімузині під російську музику. Поліція знайшла і покарала автора провокативного відео
ГЛАВКОМ NET
2025-04-18T05:42:26Z
"Не терпіла насильства": alyona alyona публічно відкинула відомого співака
GlavRed
2025-04-18T05:27:31Z
Трейлер фільму «Фантастична 4: Перші кроки»
Кино-Театр
2025-04-18T05:01:40Z
"Покладала стільки надій": Меган Маркл зробила зізнання про викидень
GlavRed
2025-04-17T23:27:51Z
Чоловік Барбри Стрейзанд розкрив їхній "постільний" секрет
GlavRed
2025-04-17T23:27:28Z
Як подряпина кота може спричинити сліпоту: медики пояснили як захиститись
24tv
2025-04-18T05:21:08Z
Заява-розрахунок на лікарняні: ПФУ пояснив порядок подання
Хвиля
2025-04-18T04:21:23Z
Вчені заявляють про ефективність лікування хвороби Паркінсона за допомогою iPS-клітин
УкраинФорм
2025-04-18T02:27:43Z
"Зберігайте голову": лікарка назвала найкращий спосіб швидко впоратися зі стресом
Gazeta UA
2025-04-18T02:19:19Z
«Дитяча надія» від Київстар: Центр UNBROKEN отримав медичне обладнання для дітей з опіками
TSN
2025-04-18T02:14:45Z
В Україну надійшло 111 тисяч доз вакцини проти дифтерії та правця для дітей - МОЗ
УкраинФорм
2025-04-17T23:57:19Z
Порушують коровообіг і створюють мозолі: які шкарпетки краще викинути
Gazeta UA
2025-04-17T21:39:44Z
Не 12: скільки пасок та крашанок варто їсти на Великдень
Telegraf
2025-04-17T21:33:25Z
Вчені з’ясували, що золото може значно покращити зір людини
Portaltele
2025-04-17T18:16:53Z
Рятувальники показали наслідки російського удару по хлібзаводу в Сумах
УкраинФорм
2025-04-18T06:46:32Z
Унаслідок ракетної атаки у Дніпрі пошкоджені фітнес-центр, готель та офіс
УкраинФорм
2025-04-18T06:45:18Z
Синєгубов розповів про оперативну ситуацію на Харківщині станом на 18 квітня
Мій Харків
2025-04-18T06:43:47Z
На Полтавщині рятувальники отруїлися після контакту із «шахедом»
ГЛАВКОМ NET
2025-04-18T06:42:15Z
Рибалка знайшов у річці "мішок зі сміттям": після цього довелось перекрити частину міста
Фокус
2025-04-18T06:36:47Z
На Київщині після атаки дронів є пошкодження у двох районах
УкраинФорм
2025-04-18T06:34:17Z
Поляк, який намагався вивезти ухилянта за кордон у вантажівці, 5 років проведе за ґратами
Украина Криминальная
2025-04-18T06:12:39Z
РФ атакувала цех із виробництва пасок у Сумах: що відомо про загиблого та постраждалу
Факти ICTV
2025-04-18T06:03:50Z
Загарбники вранці атакували з безпілотника жительку Херсона
УкраинФорм
2025-04-18T05:51:04Z
Топ-3 матеріали, яких треба уникати під час ремонту
24tv
2025-04-18T06:42:50Z
Як раніше виглядав кавун: більшість людей його навіть не впізнали б
GlavRed
2025-04-18T06:27:29Z
Як пофарбувати яйця буряком: будуть неймовірно яскраві
24tv
2025-04-18T06:24:00Z
А чи знали ви про 2 знаки зодіаку, в яких ніколи нема стабільності у житті
24tv
2025-04-18T06:18:54Z
Ніби у "Грі престолів". Як зробити на Великдень "драконячі" яйця
Telegraf
2025-04-18T06:12:53Z
Венеція повертає туристичний податок: скільки доведеться платити мандрівникам
ГЛАВКОМ NET
2025-04-18T06:12:00Z
Раз-два — і вечеря на столі: булгур з овочами ви приготуєте за 20 хвилин
Telegraf
2025-04-18T06:10:31Z
Це швидко і легко: рецепт паски в хлібопічці – найлегша великодня випічка
24tv
2025-04-18T05:36:26Z
На день у Дрогобич: куди піти, щоб відчути атмосферу міста
24tv
2025-04-18T05:21:34Z
Свинина перед Великоднем подорожчала на 5%
AgroPortal
2025-04-18T06:30:41Z
Подорожчання продуктів перед Великоднем у Дніпрі: за що доведеться багато заплатити
Политека
2025-04-18T06:30:36Z
ЗМІ: ЄС розглядає можливість обмежити експорт до США у разі невдачі торгових переговорів
Европейская правда
2025-04-18T06:28:31Z
Курс валют на 18 квітня: скільки коштує долар і євро
AIN
2025-04-18T06:12:35Z
Хміль за європейськими стандартами: Президент підписав Закон №4341-IX
Agravery
2025-04-18T06:07:05Z
Чому засекречено зарплату керівника «Укрпошти»? Компанія дала пояснення
ГЛАВКОМ NET
2025-04-18T06:06:17Z
Україна експортувала мороженої яловичини на $16 млн: найбільше купує Китай
AgroPortal
2025-04-18T06:00:24Z
Комунальні борги сплатить новий власник: в якому випадку це можливо
Telegraf
2025-04-18T05:54:15Z
Як може змінитися торгівля України з Євросоюзом вже у найближчі місяці
Европейская правда
2025-04-18T05:40:01Z
Айнтрахт — Тоттенгем 0:1 Відео гола та огляд матчу Ліги Європи
Football.ua
2025-04-18T06:46:43Z
Ворскла – Олександрія. Напередодні
Football.ua
2025-04-18T06:46:23Z
Палладіно: Целє заслуговує на похвалу, але Фіорентина дуже пишається тим, що вийшла у півфінал
Football.ua
2025-04-18T06:31:26Z
Мареска: Ми незадоволені результатом, але Челсі у півфіналі
Football.ua
2025-04-18T05:58:46Z
Аморім про перемогу над Ліоном: Саме тому ми так любимо цей вид спорту
Football.ua
2025-04-18T05:18:20Z
Провал Лаціо, божевільний камбек МЮ: результати 1/4 фіналу Ліги Європи та хто вийшов у півфінал
24tv
2025-04-17T22:09:28Z
Визначилися півфінальні пари Ліги Європи-2024/25
Football.ua
2025-04-17T22:00:54Z
Буде/Глімт впорався з Лаціо в серії пенальті та вийшов до півфіналу Ліги Європи
Football.ua
2025-04-17T22:00:36Z
Магуайр витягнув МанЮнайтед у півфінал Ліги Європи у гольовій рубці проти Ліона
24tv
2025-04-17T21:48:42Z
TikTok починає тестувати Footnotes, нову функцію, схожу на Notes спільноти
InternetUA
2025-04-18T06:46:19Z
У Нідерландах створили систему розмінування, натхненну дитячою іграшкою
InternetUA
2025-04-18T06:39:19Z
Сомбреро в космосі: NASA показало нову фотографію наймасивнішої спіральної галактики
Фокус
2025-04-18T06:36:54Z
Apple офіційно визнала iPhone 6s та Mac mini 2018 року "вінтажними"
24tv
2025-04-18T06:33:24Z
Новітні моделі штучного інтелекту OpenAI мають новий захист для запобігання біоризикам
InternetUA
2025-04-18T06:31:11Z
Витік інсайдерської інформації про новий дизайн iPhone 17 Pro — що відомо
InternetUA
2025-04-18T06:24:24Z
Сосну Джеффрі знайшли там, де її бути не повинно: що вона робить на висоті майже 4000 м
Фокус
2025-04-18T06:21:45Z
Чи справді безлімітний інтернет не має обмежень: пояснення від Vodafone
Telegraf
2025-04-18T06:15:41Z
xAI додає функцію «пам’яті» до Grok
InternetUA
2025-04-18T06:01:45Z
Новий Ford Mondeo помічено на тестах у США
AutoCentre
2025-04-18T06:19:27Z
Визначено найкращий автомобіль світу 2025 року: всі подробиці
ЗаРулем
2025-04-18T04:31:35Z
Останній V8 M3 від BMW: підтвердження, що вони вже не виготовляють такі, як раніше
Топ Жир
2025-04-18T01:30:15Z
Новий седан Lavida Pro від VW: модель, яку США ніколи не побачать
Топ Жир
2025-04-18T00:45:54Z
Цей невеликий двигун перетворює електромобілі на гібриди з бензиновим двигуном
Топ Жир
2025-04-18T00:15:19Z
Де Bugatti сховала секретний ключ швидкості для Tourbillon
Топ Жир
2025-04-17T23:30:16Z
Ford продовжує відкликати автомобілі, випускає ще 3 зразу
Топ Жир
2025-04-17T23:00:54Z
Феррарі на 218 тис. доларів зникло безслідно під час доставки одним кліком
Топ Жир
2025-04-17T22:15:38Z
У США помітили новий седан від Ford
Топ Жир
2025-04-17T21:30:12Z