MY.UAНовини
Протезист Оксана Литвиненко: Протез – це тільки можливість, решта залежить від самої людини
Протезист Оксана Литвиненко: Протез – це тільки можливість, решта залежить від самої людини

Протезист Оксана Литвиненко: Протез – це тільки можливість, решта залежить від самої людини

Близько 2,8 мільярда гривень у 2023-му, у 2024-му - 4,2 мільярда гривень: такі кошти закладені в нашому державному бюджеті на протезування. Нині ця галузь в Україні дуже активно розвивається, бо війна безжальна. Вона може і не забрати життя, але може позбавити людину рук чи ніг.

Про те, як отримати протез і на що саме треба зважати, KP.UA дізнавалась у досвідченого протезиста, технічного директора благодійної платформи Protez Hub Оксани Литвиненко.

Не чекати групи інвалідності

- Оксано, всюди говорять, пишуть, що протезування в Україні безкоштовне, але люди не вірять. Починають шукати фонди, спонсорів. Як правильно діяти?

- Так, в Україні діють програми безкоштовного забезпечення протезно-ортопедичними виробами осіб з інвалідністю. Зараз я більше працюю з військовими, тому буду говорити про військових. Коли людина отримала травму, що призвела до ампутації, вона певний час проводить у лікарні. Після первинної допомоги військового зазвичай направляють до реабілітаційного центру. Підприємства, які надають послуги з протезування, співпрацюють з усіма такими центрами.

Допротезна реабілітація включає в себе як відновлення фізичного, психологічного стану травмованого, так і підготовку кукси до протезування. Це спеціальні процедури. Крім того, у когось невроми можуть з’явитися, у когось - остеофіти, тобто буває так, що перед встановленням протезу потрібно провести додаткові медичні заходи.

А поки триває весь цей комплекс, хлопці подають документи на протез в органи соцзахисту чи центри надання адміністративних послуг.

- Подавати документи треба за місцем проживання чи за місцем реабілітації?

- За місцем перебування. Реабілітаційні центри, як правило, розташовані в регіонах, віддалених від лінії зіткнення. В якій області, в якому районі хлопці знаходяться, там документи і подають.

Людину беруть на облік, відкривають їй електронне направлення, яке “ходить” за пацієнтом.

- Припустимо, військовий з Дніпра, реабілітацію проходить на Львівщині. Протезуватися треба буде у Дніпрі?

- Протезуватися можна у будь-якому спеціалізованому підприємстві – хоч у Дніпрі, хоч у Тернополі. Електронне направлення діє по всій Україні. Але краще протезуватись близько до місця проживання, щоб мати змогу швидкого доступу до підприємства за технічною допомогою в разі необхідності.

Однак щодо військових є суттєвий момент. Військові після поранення залишаються у підпорядкуванні Міністерства оборони. Якщо військового направили в реабілітаційну установу, він вважається прикомандированим – як по службі. В цьому разі протезування краще починати за місцем перебування, щоб не втрачати дорогоцінний час.

Хочу нагадати, що для отримання протезу за державною програмою не потрібно чекати групи інвалідності, достатньо самого лише висновку військово-лікарської комісії. Для цивільних – лікарсько-консультативної комісії.

Взагалі, пацієнти можуть протезуватися, де забажають.

Чому потрібне первинне протезування

- І все-таки протезування не можна назвати повністю безоплатним. Є межа, за якою державне фінансування припиняється.

- Так, встановлені граничні ціни, для кожного виробу вони різні. Втім, для забезпечення первинного протезування державних коштів цілком вистачає.

Справа в тому, що кукса у пацієнта після ампутації дуже змінюється протягом першого року - набуває своєї форми об’єму, змінюється тонус м’язів. Тому, коли йдеться, наприклад, про протез руки, то не варто одразу ставити міоелектричний (приводиться в дію завдяки наявності електродів в контактній до шкіри частині протеза, які зчитують імпульси, що виробляються м’язами, і передаються на кисть. – Ред.). Щільність встановлення датчиків має бути дуже відповідальною, а коли людина починає активно користуватися таким протезом, то кукса худне, і протез доводиться переробляти. Тому перший рік бажано використовувати механічний протез.

Психологічно всі спершу хочуть біонічні протези, але буває, що людина походить з механічним і відмовляється від думки про дорогий прилад, бо вже звикла до свого, усвідомила, що він підходить для його діяльності.

Так само первинне протезування може бути з механічними, гідравлічними або пневматичними вузлами для нижніх кінцівок. Якщо людина через рік захоче отримати протез з вузлами на елетронному керуванні, то там державна програма теж працює.

В деяких складних випадках, коли є подвійна або потрійна ампутація, наприклад, дві ноги та рука, іноді варто одразу ставити конструкції з електронним керуванням, це може покращувати загальну функціональність та зменшувати енерговитрати на ходьбу.

- Тобто якихось єдиних рецептів для всіх немає. В будь-якому разі треба говорити з лікарем?

- Не просто з лікарем. Потрібна команда фахівців: лікар, фізіотерапевт, ерготерапевт, протезист. Призначаючи протез, вони мають врахувати, де людина живе, який має фах, якою діяльністю планує займатись, наскільки важкі у неї ураження. Бо коли ампутована нога і рука, то це має бути інший реабілітаційний шлях, ніж при ампутації однієї кінцівки.

Після протезування нацгвардієць Андрій Даньо хоче залишитись в армії інструктором. Фото: facebook.com/protezhub/

Фахівців не стало більше – навантаження надмірні

- Міністр соцполітики Оксана Жолнович казала, що в Україні працює 40 підприємств з протезування. Цього вистачає?

- Насправді ця цифра більша. Ще до війни працювало близько 80 центрів, а зараз нові відкриваються.

- А можна довіряти новим? У нас масажистів-реабілітологів на курсах готують за три місяці, може, так і протезистів?

- Протезиста не можна підготувати за три місяці. Для базового навчання треба мінімум 3 – 4 роки, а щоб стати фахівцем, то всі 10 років.

Відкрити центр протезування – це не відкрити будівлю, як дехто собі уявляє. Треба мати фахового фізіотерапевта, фахового лікаря для медичних послуг і, звичайно, дуже фахового протезиста. Бо буває, що людина думає, ніби вміє все, а насправді має тільки уривчасті знання, не має бачення цілісності процесу, не вміє співставити стан пацієнта з виробом, який йому найкраще підійде.

Тому центри відкриваються, а як там далі буде – під питанням.

- Щоб не помилися з вибором, варто наводити довідки?

- Стовідсотково. “Циганська пошта” між пацієнтами працює дуже швидко і дуже ефективно.

- А як швидко можна зробити принаймні первинний протез? У групах писали, що доводилось чекати по кілька місяців.

- До 24.02.2022 довго чекати не доводилось. Людина писала заяву, під неї замовлялися компоненти, привозилися в Україну.

Війна порушила логістичні канали. Ті ж іноземні компанії спочатку не хотіли завозити компоненти через ризики. Також певний час юридична база не мала певних положень. Бо були вже не учасники АТО – ООС, як до 24 лютого 2022-го, а учасники війни. Поки їх прописали, минуло пів року.

Зараз процеси потроху вирівнялись, є напрацьована система. Але ми стикаємося з великою кількість пацієнтів, які потребують протезування. Підриємств і центрів багато, але фахівців у них не стало більше. За півтора року їм просто ніде було взятися.

Навантаження на одну людину надмірне. А у хлопців не такі вже й малі вимоги. Їм не скажеш, що коли тут натирає, а там давить – це нормально, з часом звикнете. З ними треба спілкуватися, бачити проблему, усувати. І випадки складні - протезистам просто на ходу доводиться підвищувати свій фаховий рівень.

Ну і “циганська пошта” відіграє свою роль. Пацієнти воліють йти не будь-куди, а до центрів з рекомендаціями від знайомих, побратимів, друзів. Зрозуміло, що там утворюються черги.

Всі не поїдуть за кордон, та і не варто

- Наскільки відомо, в Україні цілісні протези не виготовляють, роблять тільки куксоприймачі.

- В Україні, дійсно, небагато виробників навіть окремих компонентів. Завозяться імпортні, бо західні компанії мають якісні та більш сучасні компоненти. Але це нормальна практика. В усьому світі виробників якісних компонентів до протезів можна по пальцях перерахувати. Багато країн не роблять протези і деталі до них взагалі, бо малий попит. Це у нас через війну він став надвеликий.

Однак зауважте, що в усьому світі питання протезування починається з того, як зробити якісний куксоприймач. Щоб добре тримався, не створював дискомфорту. Це інтерфейс між людиною і протезом, ціла наукова галузь. Тому найважливіше, як бачите, у нас роблять.

- Протезування в Україні зараз дуже активно пропагують. Але у багатьох залишається переконання, що варто їхати за кордон.

- Всі не поїдуть за кордон. Така можливість доцільна у складних випадках, коли не вистачає досвіду та знань наших фахівців.

Водночас будуть проблемні моменти: протез треба технічно обслуговувати, тобто знову їздити в іншу країну для заміни куксоприймача чи налаштування вузлів. А це дорого і дуже не зручно.

- Українські фахівці не можуть обслуговувати протези, поставлені за кордоном?

- Можуть, але не всі. Якщо йдеться про електронні вузли, то по деяких з них наші фахівці сертифіковані, а по деяких – ні.

Якщо поставили, наприклад, американський протез, вузли якого розповсюджені на тамтешньому ринку, то, ймовірно, в Україні не знайдеться фахівця, який зможе його обслуговувати.

Але попит спонукає до пошуку рішень. Спеціалісти пройдуть навчання, і з часом, упевнена, в Україні зможуть обслуговувати більшість закордонних протезів.

Однак знову є фінансова сторона питання. Протез, поставлений в Україні за державними програмами, знаходиться на обслуговуванні, яке покривається бюджетними коштами протягом терміну його експлуатації. Можна робити необхідні ремонти та заміну куксоприймача. Зроблений за кордоном – ні, пацієнту треба думати про те, де брати кошти на заміну приймальної гільзи, позагарантійний ремонт тощо.

Українські фахівці постійно підвищують кваліфікацію в Україні та за кордоном. Фото: protezhub.com

Винна не медицина, а війна

- Це правда, що до 2022 року у нас не було достатнього досвіду протезування верхніх кінцівок?

- Ні, протезування верхніх кінцівок робили завжди, зокрема, я все життя на цьому спеціалізуюся. Практика напрацьована, відповідає міжнародним стандартам.

Інша справа, що раніше серед усіх ампутацій руки становили лише 10%, а зараз це 30 – 35%. Уявіть навантаження на фахівців, які до війни мусили шукати собі пацієнтів, а зараз мають безмежну кількість звернень.

Якщо хтось скаржиться на затримку, то винна в цьому не медицина, а війна.

- Наскільки реально отримати біонічний протез руки?  З інформаційних повідомлень складається враження, що це унікальні вироби.

- Біонічні протези, вартість яких більше 1 мільйона гривень, в рамках державної програми встановлюють з 2014 року. Просто раніше потреба в таких протезуваннях була невисока, а зараз ще не всі ампутанти відходили свій рік з первинним протезом. Ближчим часом наплив запитів буде дуже великий.

Біонічний або 3D?

- Війна травмує не тільки військових, а й мирних жителів. Цивільні можуть розраховувати на біонічні протези?

- На цивільних осіб державна програма по біонічних протезах не поширюється. Тільки по механічних. Біонічні можна отримати за рахунок благодійних фондів. Protez Hub теж є благодійним фондом. Завдяки співпраці, наприклад, з ісландською фірмою «Оссур» ми зробили біонічний протез жінці, яка втратила обидві руки. Або, наприклад, в співпраці з фондом «Нова Юкрейн» змогли зробити біонічні протези для кількох військових, які мали дуже короткі ампутації вище ліктьового суглоба.

- Зараз рекламуються 3D протези рук. Вони надійні, можуть рухатися?

- Надрукувані на 3D принтері протези можуть рухатися, можуть мати міоелектричний спосіб керування. Але в навантаженні, які здатні нести, і в хапанні вони поступаються біонічним.

Потрібна сила волі та мотивація

- Чи правда, що хороший протез може відновити якість життя на 90%? Ми бачили дива про хлопців, які на протезах танцюють, займаються спортом. Це всі можуть так?

- 90% - це трохи завищено. Все залежить від рівня ампутації і виду протеза. Якщо протезована гомілка, то людина буде йти, і ви не помітите, що вона на протезі.

Але насправді протез – це тільки можливість повернутися до повноцінного життя. Все інше залежить від самої людини – наскільки вона вкладеться в своє відновлення, скільки буде тренуватися, які матиме прагнення, бажання, мотивацію, яку пітримку отримає від рідних та друзів.

- На сайті Protez Hub всюди надруковано номер телефона. Чим і кому ваша платформа може допомогти?

- Це номер нашої “гарячої лінії”, на якій можна отримати відповіді на всі питання щодо протезування. Оператори можуть спрямувати людину до фахівців по регіонах України, порадити, куди краще звернутися відповідно до стану складності.

У нас, як я вже казала, працює благодійний фонд.

Хочу звернути увагу, що на сайті діє закритий клуб пацієнтів, де вони спікуються он-лайн, радяться, діляться. В Protez Hub консультує дуже фаховий психолог. Він сам з обмеженими можливостями, тобто пройшов той шлях, який допомагає пройти іншим.

Крім пацієнтів, робота нашої платформи спрямована на фахівців – на обмін досвідом між українськими і закордонними спеціалістами. У нас сформований високий рівень комунікацій із західними клініками, проводимо онлайн-зустрічі, дистанційні консиліуми, коли йдеться про важкі випадки. Наприклад, ампутація двох рук і втрата зору. Також ми за час війни організували і провели кілька обмінів між нашими та іноземними фахівцями в практичній сумісній роботі по протезуванню наших пацієнтів.

Загальна наша мета – це просування протезування вперед, впровадження прогресивних методик.

Довідково

З переліком підприємств з протезування можна ознайомитись тут.

Теги за темою
Лечение
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Оккупанты шокированы: командование РФ запретило эвакуацию раненых
Comments UA
2025-04-02T20:45:01Z
Россияне ударили по Харькову дронами: среди пострадавших есть дети
Корреспондент
2025-04-03T19:57:48Z
Замучили известного композитора и поэта
Gazeta UA
2025-04-01T02:39:18Z
ВС РФ расширяют плацдарм в Лимане: в ISW выяснили, что задумали россияне
Фокус
2025-04-02T07:36:58Z
Гороскоп для знаков зодиака на первые выходные апреля 2025 года
Корреспондент
2025-04-04T08:39:18Z
Податкова зупинила експорт волоського горіха з України
AgroNews
2025-04-04T08:07:57Z
В Чернобыльском заповеднике появился «незваный гость», вытесняющий местные виды
Комсомольская правда
2025-04-02T05:01:30Z
Украинские военные уничтожают элитные подразделения рф в Часовом Яру. ВИДЕО
Новости Украины
2025-04-02T06:39:47Z
В ближайшее время есть шансы заставить Россию прекратить огонь – Зеленский
Comments UA
2025-04-03T15:24:35Z
Россияне бешенеют от злости: Пугачева вернулась с новыми с песнями о войне
Comments UA
2025-03-31T20:48:28Z
Украинскую модель нашли искалеченной в Дубае: появились новые подробности о ее состоянии
Comments UA
2025-03-31T20:42:25Z
"Время больше не работало", - женщина, которая была мертвой 24 минуты, рассказала об ощущениях
Новости Украины
2025-03-31T21:03:37Z
Церковный праздник 1 апреля: что нельзя делать, чтобы не получить проблемы
Telegraf
2025-03-31T21:21:45Z
В США впервые арестовали трансгендерную студенту за посещение туалета
Comments UA
2025-04-04T09:18:47Z
Николай Томенко возмутился преподаванием истории: "Школьный учебник или ЗЕ-партийная агитка"
Знай
2025-04-04T08:45:16Z
Самый массовый призыв срочников от диктатора Путина: реакция Украины
Comments UA
2025-04-01T14:54:54Z
Курская операция: полковник подвел промежуточные итоги
TSN
2025-04-01T14:13:37Z
Бои в Курской области: генерал ВСУ рассказал о тактике и угрозах со стороны РФ
TSN
2025-04-01T10:13:34Z
Может остановить Россию за 24 часа: Жданов удивил, как можно закончить войну в Украине
TSN
2025-04-01T16:13:50Z
"Мы ее ждали": российские спецслужбы сделали заявление о Пугачевой
GlavRed
2025-04-01T15:00:54Z
Почему время в войне сейчас работает против Украины: какой важный рычаг потеряли ВСУ
Comments UA
2025-04-02T06:36:35Z
Зеленский назвал условия, при которых мир наступит в 2025 году
Gazeta UA
2025-04-02T06:06:13Z
Пошлины Трампа угрожают защитникам США - СМИ
Корреспондент
2025-04-04T09:16:24Z
Трамп считает, что Маск останется в Белом доме еще на "несколько месяцев"
Лига
2025-04-04T09:15:48Z
Трамп связал свою каденцию не с Израилем или Китаем, а именно с Украиной: мнение эксперта
Политека
2025-04-02T20:19:19Z
НАБУ грубо нарушает законы: провело обыск без определения суда и поставило «прослушку» - заявление Ассоциации адвокатов
Новости Украины
2025-04-01T15:15:57Z
В США ответили, какая вероятность, что в ближайшие три недели наступит прекращение огня
Comments UA
2025-04-01T08:27:15Z
Бывший участник команды Данилко назвал сумму, которую ему платил артист/Финалист "Х-фактора" работал у артиста на бэк-вокале
Апостроф
2025-04-03T15:33:34Z
Спикер ВМС ВСУ увидел "карательную дискотеку"/ Сеть взорвалась комментариями от современного российского эстрадного "творчества"
Апостроф
2025-04-01T16:39:08Z
Жила в России 20 лет, но приезжала в Украину к дочери: как выглядит мама Поляковой и что о ней известно
Telegraf
2025-04-01T17:03:53Z
Дважды победил в "Голосі", женился на старшей девушке из соседнего села: интересные факты из жизни Романа Сасанчина/После участия в шоу парень стал народным любимцем
Апостроф
2025-04-01T14:39:18Z
Мужчина с iPhone, замеченный на картине 1937 года: за 90 лет до изобретения смартфона
Comments UA
2025-04-04T09:12:21Z
Телеканал Fox продлил сериал Симпсоны на четыре сезона
Корреспондент
2025-04-04T08:57:23Z
Популярный американский актер потерял штаны во время шоу
GlavRed
2025-04-01T20:30:58Z
Процедура под наркозом: Гвоздева объяснила, что делала в больнице
Факти ICTV
2025-04-01T10:13:15Z
Кипр на Евровидении 2025: кто такой Тео Эван и о чем его песня Shh
Факти ICTV
2025-04-04T08:22:03Z
В УЕФА почтили память российского футболиста, который добровольно пошел убивать украинцев
Telegraf
2025-04-03T15:12:02Z
Боксер по провищу "Успех" умер во время боя
Telegraf
2025-04-01T09:54:16Z
Бывший футболист "Динамо" неожиданно поддержал Россию
ZN UA
2025-03-31T22:57:52Z
Кубок Украины: где и когда смотреть четвертьфиналы "Динамо" и "Шахтера"
Telegraf
2025-04-01T14:21:18Z
Дончич отметился антидостижением в игре против Голден Стейт
Корреспондент
2025-04-04T09:21:51Z
Экс-игрок Реала сравнил футболистов Месси и Ямаля
Корреспондент
2025-04-04T08:54:23Z
Озвучена реакция УАФ на информацию о натурализации легионера Шахтера
Корреспондент
2025-04-01T11:24:20Z
18-летнего украинского футболиста убили в Германии
ZN UA
2025-04-04T08:43:07Z
Бущан рассказал об уровне чемпионата Саудовской Аравии
Корреспондент
2025-04-04T08:15:32Z
ПриватБанк объявил новую волну выплаты госпомощи в 1,5 тыс. грн: какие условия
Апостроф
2025-04-01T14:45:39Z
Пенсионеры могут не дождаться пересчета: как заставить ПФУ вовремя заплатить деньги
Знай
2025-04-01T14:30:57Z
Когда появятся гривны с новыми портреты на банкнотах: в НБУ сделали заявление
Comments UA
2025-04-02T10:27:20Z
В Госспецсвязи сделали заявление по поводу кибератаки на УЗ
Корреспондент
2025-04-01T14:30:33Z
Цены на молочные продукты изрядно потрясет: прогноз на ближайшие месяцы
Знай
2025-04-04T09:12:41Z
"Укрзалізниця" вернет билеты, купленные в приложении до кибератаки: детали
Фокус
2025-04-04T09:06:49Z
«Лекарства подешевеют на 5-52%»: журналистка рассказала, что еще изменится в апреле
Знай
2025-04-02T06:21:36Z
С 1 апреля НБУ отменил лимит на карточные переводы между физическими лицами, но есть нюанс
VGorode
2025-04-02T00:18:10Z
Графики — для воды: почему в Украине могут начать отключать воду и при чем здесь тарифы
Фокус
2025-04-04T09:06:01Z
Этот дешевый раствор отбелит ваш тюль: от жира и пыли не останется ни следа
Telegraf
2025-04-03T19:06:34Z
Чем помыть краны, чтобы сверкали, как новые: эффективные методы, о которых мало кто знает
TSN
2025-04-01T12:13:34Z
Избегайте тем о политике и религии: аргентинка раскрыла особый секрет долголетия
Gazeta UA
2025-04-01T12:03:30Z
Как выбрать хороший растворимый кофе: украинцам дали лайфхаки
Апостроф
2025-04-01T18:27:38Z
День моркови: как вкусно приготовить полезный овощ, который оценят дети и взрослые
Gazeta UA
2025-04-04T09:18:36Z
Как равномерно посеять мелкие семена моркови - поможет бутылка
Gazeta UA
2025-04-04T09:03:06Z
Как ухаживать за седыми волосами: прически для женщин старше 40 лет
GlavRed
2025-04-01T16:30:42Z
Последний шанс спасти свою сладкую жизнь: рецепт тех самых легендарных пряников с глазурью
Знай
2025-04-01T06:51:33Z
Космические яйца на Пасху: эффектный декор без химии
Знай
2025-04-04T08:51:41Z
В Киеве нетрезвый мужчина стрелял в больнице
Gazeta UA
2025-03-31T19:57:45Z
Враг нанес массированный удар дронами по Харькову: последствия
Хвиля
2025-04-02T06:42:03Z
Авиаудар по общине в Запорожье: количество пострадавших возросло. ФОТО
Новости Украины
2025-04-01T02:45:10Z
Украинец отказался от мобилизации из-за ухода за матерью — мать умерла, а его приговорили к тюрьме
Апостроф
2025-04-04T08:57:38Z
Завербованный Украиной россиянин готовил теракт в Подмосковье: детали
Comments UA
2025-04-04T08:45:01Z
Военный из США обманул жительницу Тернополя на 500 тыс. грн
Корреспондент
2025-04-04T08:39:55Z
Атака на Харьков: возросло количество погибших и раненых. ФОТО
Новости Украины
2025-04-04T08:39:35Z
Более 240 пассажиров элитного круизного лайнера Queen Mary 2 заразились норовирусом
Comments UA
2025-04-04T08:39:06Z
Дроновый террор РФ: в Харькове возросло количество жертв
Comments UA
2025-04-04T08:09:36Z
ТОП-5 малоэффективных витаминов, которые часто употребляют
Comments UA
2025-04-04T09:12:01Z
Ученые выявили масштабные уровни нецелевого назначения антибиотиков
Факти ICTV
2025-04-04T08:52:25Z
Второй шанс: в Киеве спасли пациента с пороком сердца через 15 лет после шунтирования
Факти ICTV
2025-04-04T08:37:33Z
Диета на три дня в неделю: найден способ похудения, эффективнее подсчета калорий
Фокус
2025-04-04T08:30:57Z
Почему старшие люди постоянно мерзнут: названы главные причины
Comments UA
2025-04-04T08:12:50Z
Где хранить покрышки: названо самое худшее, хоть и очень популярное место
Comments UA
2025-04-04T07:24:38Z
Могут ли мобилизовать, если у вас больные легкие
Telegraf
2025-04-03T23:36:31Z
Какие позы для сна дают хорошо выспаться и не провоцируют морщинки
Знай
2025-04-03T18:51:32Z
Украинский производитель лекарств за год увеличил доход на 900 млн грн
Корреспондент
2025-04-03T16:15:18Z
Осторожно, апрель 2025: опасные дни, которые могут перевернуть вашу жизнь
Знай
2025-03-31T19:30:00Z
"Женщину трогают за грудь, мужчину хватают за пах": Metal Gear Solid Delta: Snake Eater получила взрослый возрастной рейтинг
GameMag
2025-03-31T19:46:10Z
Научный прорыв позволит долететь до Альфа Центавра: что сконструировали ученые
Фокус
2025-04-01T11:10:57Z
"Это служебный кот?" Животное на криминальном фото ДБР стало звездой/Сеть повеселило фото кота-"взяточника"
Апостроф
2025-04-04T09:21:36Z
Зареєстровано перший у світі сорт картоплі зі «шкірним трансплантатом»
AgroNews
2025-04-04T09:13:01Z
"Мой папа – уклонист": сетью распространяются странные бейджи, школы выступили со срочным объяснением
Знай
2025-04-04T08:30:58Z
Загадка решена: огромная черная дыра уничтожает центр Млечного Пути, что происходит
Фокус
2025-04-04T07:45:33Z
Как хакеры атаковали госучреждения и критическую инфраструктуру Украины
Известия Киев
2025-04-04T07:28:19Z
Валентин Широбоков: "ИИ умнеет быстрее, чем мы успеваем внедрять его в бизнес"
Знай
2025-04-04T07:03:50Z
Sony без лишнего шума отправляет PlayStation 4 на покой
GameMag
2025-04-02T08:27:40Z
Семейный люкс: тест-драйв нового кроссовера Volvo XC90
Фокус
2025-04-04T09:00:41Z
Hyundai презентовала туалет на колесах: главное - успеть добежать, а еще можно смотреть в окошко
Знай
2025-04-04T02:51:05Z
Составили рейтинг самых ненадежных авто
Gazeta UA
2025-04-04T01:48:06Z
Škoda представила новый электрический внедорожник
Корреспондент
2025-04-03T19:12:44Z
Hyundai представила обновленный водородный электромобиль
Корреспондент
2025-04-03T17:45:37Z
Вийшло важливе оновлення для серії Galaxy S20
Portaltele
2025-04-03T12:07:39Z
Как новые пошлины Трампа повлияют на рынок авто из США в Украине
Фокус
2025-04-03T10:36:05Z
Продажи автомобилей Tesla упали до трехлетнего минимума
Корреспондент
2025-04-03T10:30:17Z