MY.UAНовини
Захід, прокинься! Ти на війні!
Захід, прокинься! Ти на війні!

Захід, прокинься! Ти на війні!

У Маніфесті глобальної трансформації ми визначили кілька тенденцій:

- глибока криза дієздатності міжнародних інститутів;

- відхід у минуле розуміння світових процесів, заснованого на приматі економіки над свідомим вольовим управлінням;

- визначення економічного порядку денного категоріями «проксі-»;

- консолідація відверто деспотичних (а тепер і терористичних режимів).

Ми констатували, що російсько-українська війна – це битва за майбутнє людської цивілізації. Результат цієї битви визначить світовий лад на наступні 80 років.

На сьогоднішній день 130 країн, які досі не визначилися щодо свого ставлення до російської агресії, спостерігають, як країни демократії здають тест на свою дієздатність.

Також ми попереджали про те, що у разі програшу України та підтримуючої її коаліції диктатури не лише політично виживуть, а й згодом можуть стати домінуючою світовою силою.

У свою чергу, нестворення нової архітектури міжнародної взаємодії послужить однозначним сигналом усім силам тоталітарного, екстремістського, терористичного та неонацистського штибу, які є у всіх країнах.

Які висновки можна зробити щодо ситуації в Ізраїлі?

1. «Злочинність організована, а ти – ні!»

Як повідомляють ЗМІ, у кількох арабських країнах відбулися акції на підтримку дій ХАМАС в Ізраїлі. У столиці Ємену Сані провели масовий марш, у сирійському Алеппо — вуличні акції, а в іракському Багдаді — автопробіг із прапорами Палестини та «Хезболли». Святкування також відбулися на площі Палестина в іранському Тегерані.

«Талібан» підтримує ХАМАС і заявив, що «готовий підкорити Єрусалим.

Крім того, масові акції на підтримку терористів також відбулися у Туреччині та Німеччині.

Про пропалестинську та антисемітську істерію, яку влаштували в російських пабликах, можна писати окремо.

Таким чином, формується відвертий антидемократичний полюс світу за участю, зокрема, ядерних країн.

На всіх континентах є режими, які поки що спостерігають за процесами з боку, але готові стати частиною цього полюса у разі успіху антидемократичних країн світу.

При цьому наївно думати, що консолідація деспотій автоматично призведе до консолідації демократій, як за часів холодної війни.

2. Європа на тонких ногах

У своєму дослідженні «Ефект України: загибель чи відродження світового ладу?» Боббо Ло зазначає, що «незахідні країни також не хочуть втручатися, тому що вони не бачать у російському вторгненні виняткове зло — на їхню думку, вторгнення не гірше за інші військові авантюри...».

Але навіть у країнах Заходу також не всі поголовно сприйняли російське вторгнення однозначно.

На парламентських виборах у Словаччині перемогу з результатом у 22,9% здобув колишній прем'єр-міністр Роберт Фіцо та його ліва партія Smer.

Associated Press написала, що вибори у Словаччині стали референдумом щодо питання позиції населення країни щодо України.

The New York Times також зазначила, що успіх партії «Смер» Роберта Фіцо на виборах у Словаччині може допомогти Росії у створенні тріщин у європейській підтримці України… Також перемога «Смера» може підштовхнути Словаччину до моделі «неліберальної демократії», яку обстоює Віктор Орбан у Угорщини… Представники Євросоюзу також зазначають, що вибори у Словаччині стануть випробуванням того, наскільки країни Євросоюзу можуть бути сприйнятливими до російської пропаганди.

Не про Україну, а про західну цивілізацію в цілому.

І парламентські вибори у Словаччині можуть стати провісником надзвичайно серйозних подій на європейському континенті.

Як повідомляє The Economist: У більшій частині Європи популістські праві партії, такі як «Флаамс Беланг», що колись відійшли на периферію, набирають сили. В Угорщині, Італії та Польщі вони утримують владу. У Фінляндії, Швеції та Швейцарії вони мають свою частку.

У Німеччині опитування показують, що партія Альтернатива для Німеччини (АДФ) набрала 22%, порівняно з 10% на виборах 2021 року.

У Франції партія «Національне об'єднання» (RN), найбільша права партія, має підтримку 24%. Додайте 5% для «Реконкісти», ще однієї антиіммігрантської партії, і крайні праві стануть найбільшим виборчим блоком у країні.

Не виключено, що Марін Ле Пен, яка посіла друге місце на двох останніх конкурсах, може виграти наступний 2027 року.

У Нідерландах невелика група правих популістів також претендує на чверть чи більше голосів.

Навіть у нових демократіях, де протягом десятиліть не було великих націоналістичних партій – Португалії, Румунії та Іспанії – тепер вони є.

І мова навіть не в тому, що критика «леваків» і «демократів» з приводу ЛГБТК, безвідповідальної імміграційної політики тощо багато в чому виправдана, а в тому, що ця критика йде у зв'язку зі ставленням до російської агресії в Україні .

Знову російсько-українську війну намагаються виставити не як битву за західну цивілізацію, що ґрунтується на цінностях, а як локальний конфлікт, розбирання, по-чемберленівськи: «що в одній далекій країні посварилися між собою люди, про яких нам нічого не відомо » .

Абсолютне нерозуміння того, що якщо Росія як мінімум не програє (утримає окуповані території), то це означатиме програш демократії загалом у всьому світі. Демократії як засобу організації життя суспільства.

Грані між правами людини та інтересами держави дуже швидко можуть бути стерті.

Тобто, на сьогоднішній день, Європа, як і в 30-ті роки ХХ століття, вже знаходиться за крок від приходу до влади радикалів. Вчорашні маргінали сьогодні можуть взяти владу, причому легітимним шляхом.

Але не лише Європа. Як пише The Washington Post: «В останні роки прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан став своєрідним орієнтиром для правого руху у США. Перебуваючи при владі з 2010 року, деякі республіканці вважають його незмінний успіх взірцем того, як може перемагати і продовжувати перемагати націоналістичний проект… Для американських шанувальників Орбана його відверто неліберальна політика та зневага до західного істеблішменту мають стати прикладом для наслідування».

3. "Існує правда: що покаране зло повертається. Це постійне правило життя".

Ситуація в Ізраїлі дуже промовисто показала, що буває, якщо вчасно не покарати зло.

Для антидемократичних режимів (автократій, диктатур, деспотій та відвертих терористичних режимів) Росія – це бунтар, який кинув виклик світопорядку та диктату Сполучених Штатів Америки.

Причому ці «антидемократії» абсолютно індиферентно ставляться до людських жертв, зокрема серед цивільних, зокрема серед своїх.

Непокарана міжнародною спільнотою Росія (військовим шляхом, юридично, фінансово) надихає та надихає радикалів та терористів у всьому світі.

Президент Р.Кеннеді, 1961 року виступаючи перед канадськими парламентаріями, сказав: «Єдине, що необхідне для урочистостей зла, — щоб хороші люди нічого не робили» .

А що ж робити в цих умовах «хорошим людям», які бажають зберегти свої демократичні та гуманістичні цінності?

Логічно напрошуються 3 пункти плану дій для Заходу:

  1. Військова допомога Україні

Мета: радикально послабити світовий центр консолідації деспотій та тоталітарних ідеологій.

Критерій її ефективності: до кінця весни 2024 року створити радикально гіршу для РФ військову, зовні – і внутрішньополітичну ситуацію, яку не можна буде оцінювати, як її перемогу чи як її «неураження».

  1. Проект «Стіна».

Мета: опустити «Залізну завісу» (військову, економічну, гуманітарну) на східному кордоні західного світу, невід'ємним учасником якого є Україна.

Наразі «залізна завіса», за фактом будується, але це має стати елементом осмисленої довгострокової політики Заходу. (РФ, до речі, цю «завісу» будує зі свого боку прискореними темпами цілком свідомо).

Але що робити з самими західними країнами, всередині яких колосальний соціальний та електоральний ресурс, який саме західні цінності не поділяє?

  1. «Добро має бути з кулаками»

Ціль: відродження пасіонарності Заходу.

Гранично розслаблене та аморфне західне суспільство робило його настільки беззахисним перед пасіонарністю радикалів і автократів (як зовнішніх, так і внутрішніх), що вкотре почали лунати голоси про цілком реальний і остаточний «захід заходу».

Проте, сам процес практичної допомоги Україні (особливо військової), будівництво «залізної завіси», а тепер і солідарність з Ізраїлем, який зазнав терористичного нападу, дуже швидко підвищує «маскуліність» західного суспільства та політикуму.

У європейських політиків почав вироблятись тестостерон.

Активний зовнішньополітичний порядок денний, реідустріалізація, відродження військово-промислового комплексу цьому сприяють.

І цей порядок денний не тільки благотворно позначається на економіці та соціальній сфері, але при збереженні в повному обсязі демократичних цінностей здатний перебити риторику правих та ультраправих.

Наприклад, Bloomberg написав, що «Макрон фактично вже став лідером ЄС, яким давно мріяв бути.

Глава Франції раніше спілкувався з Путіним і спирався на Шольца, але тепер вважає за краще бути самостійнішим, впливаючи на події в Європі через менш гучні партнерства. Це новий курс, більш тонка взаємодія, яка знаменує собою перехід від старих порядків до нової співпраці» .

А все тому, що змінилася риторика – зараз Макрон підтримує членство України в ЄС та НАТО і стверджує, що допомагатиме Києву й надалі, «аж до його перемоги».

Рецепт, як бачимо, простий. Причому реалізується у стратегії "win-win" (без негативних витрат).

Чи піде Захід цим шляхом? Сподіватимемося, що так. Якщо хоче зберегтися як демократичний полюс світу.

Автор:

Володимир Шевченко, політолог, доктор філософських наук;

Андрій Саварець, аналітик, юрист, автор телеграм каналу «Особлива думка».


Джерело матеріала
Згадувані персони
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
Французькі розробники інтегрували авіаційні бомби AASM Hammer в українські винищувачі МіГ-29
InternetUA
Tortoise Media стало новим власником найстарішої у світі недільної газети The Observer UK
Детектор М
Українські дрони за два місяці уразили понад 160 тисяч ворожих цілей - Сирський
УкраинФорм
Студента відрахували з українського ЗВО через його місце проживання
24tv
Нацрада зареєструвала спортивні та сайти про букмекерську діяльність
Детектор М
Мін’юст завершив технічний етап створення Реєстру депортованих дітей, почалося подання справ
УкраинФорм
Що насправді означає радянська зірка - історик розкрив жахливу правду
GlavRed
Нові світлофори, тарифи і субсидії: журналістка розповіла про зміни з 1 травня
Политека
У Вінниці стартував мистецький проєкт «Моя хата не скраю»
УкраинФорм
Переможниця "Холостяка-12" відповіла, чи піде на сезон з Цимбалюком
24tv
У Києві знімають екшн-серіал про роботу служби 112
УкраинФорм
"Не могли продати житло": Огнєвіч сказала, що сталося з її майном у Криму
GlavRed
Відключені інструменти, живий вокал: соліст Ziferblat розкрив деталі виступу на Євробаченні-2025
24tv
Скільки країн беруть участь у Євробаченні 2025: остаточний список
24tv
Глава Мінкульту Словаччини похизувалась зустріччю з пропутінською співачкою Нетребко
Европейская правда
На «Дія.Освіта» з'явився новий освітній серіал для військових
Детектор М
Що одягнути жінці після 50 років: найстильніші образи на кожен день
GlavRed
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
Умєров оголосив про початок реорганізації Держоператора тилу
УкраинФорм
Замах на Стерненка, нові санкції РНБО. Головне за 1 травня
ГЛАВКОМ NET
Оман заявив про перенесення ядерних переговорів США та Ірану
Лига
У Стамбулі затримали понад 400 людей за спробу пройти маршем 1 травня
iPress
У Женеві страйкували працівники ООН через скорочення на тлі політики Трампа
Европейская правда
США мають дати Кремлю сигнал із запобіжниками від повторної агресії – Bloomberg
ZN UA
Глава Пентагону пригрозив Ірану наслідками за підтримку хуситів
iPress
Україна та Молдова відкривають перший переговорний кластер для вступу до ЄС
iPress
До суду скерували справу ексголови АРМА щодо “схеми” з активами
1News
Укрзалізниця отримала від міжнародних партнерів 23 електростанції резервного живлення
УкраинФорм
Китай натякає на можливість нових торгових переговорів із Вашингтоном – FT
iPress
Підвищення тарифів на комунальні послуги у Дніпрі: встановлено ціни з травня
Политека
Надра залишаться українськими: Свириденко розкрила деталі угоди про копалини
24tv
Гривню чекають вагання: експерт назвав 2 критичні дні на початку травня
Хвиля
Нафтогаз показав високий чистий прибуток за минулий рік
ZN UA
Фінансова система показала стійкість у третій рік повномасштабної війни - річний звіт НБУ
УкраинФорм
В Укрбудінвестбанку виявили багаторічну махінацію
360ua.news
При яких захворюваннях виникає запаморочення та як його побороти
24tv
Пластик вбиває тихо: одна побутова речовина спричиняє тисячі смертей щороку
24tv
ZF представляє інноваційне рішення для надання допомоги постраждалим у ДТП
AutoCentre
Більше так не робіть: 6 речей, які ніколи не можна чистити содою
24tv
Ніколи не їжте це перед літаком: експертка назвала продукти, які можуть зруйнувати переліт
24tv
ШІ виявляє проблеми зору за 30 секунд: на Одещині та Чернігівщині протестували понад 800 пацієнтів з діабетом
Факти ICTV
Що можна зробити з малини, крім варення: розкрита неймовірна користь плодів
GlavRed
Кому шкідлива кориця: експерти розповіли, чим небезпечна популярна спеція
GlavRed
Підлога буде блищати: чим її помити, щоб вона неймовірно пахнула
24tv
На Херсонщині ліквідували шість пожеж внаслідок ворожих атак
УкраинФорм
Украв гроші та втік: у Львові чоловік зі зброєю напав на кур'єра
24tv
В ОВА показали наслідки обстрілу Дніпропетровщини
1News
Правоохоронці викрили шахрая, який видавав себе за військового і збирав гроші на сайті знайомств
InternetUA
Нападниця на Стерненка володіла нелегальною зброєю
24tv
У Копенгагені автомобіль в'їхав у натовп: десяток постраждалих
ГЛАВКОМ NET
Жінка втратила 15 тисяч гривень, повіривши шахраю, який представився банкіром
InternetUA
Армія РФ атакувала три райони Дніпропетровської області, є постраждала
УкраинФорм
На Київщині затримано чоловіка, що спробував викрасти дитину
1News
На Запоріжжі ворожий дрон влучив у авто
УкраинФорм
Дивна "лицарська" вежа в Голосієві насправді має цілком прозаїчне призначення: для чого її зводили
Telegraf
"Шахеди" з цвяхами: у 3-й ОШбр назвали небезпечну зброю ЗС РФ
Фокус
Дощі та заморозки: українців попереджають про небезпечні погодні умови
GlavRed
У Києві відбудеться Фестиваль інклюзивного футболу
ГЛАВКОМ NET
Графіки відключення світла в Запоріжжі на 2 травня: кому варто бути готовим
Политека
Надгробки радянських поховань на Пагорбі Слави у Львові не відповідали захороненням - експерт
УкраинФорм
В Україні знову вдарять заморозки: коли й у яких областях
24tv
Прогноз погоди в Запоріжжі на 2 травня: для кого цей день може бути неприємним
Политека
На кого зі знаків зодіаку у травні очікують незабутні та яскраві побачення
24tv
Як ефективно позбутися іржі: народні методи та хімічні засоби
GlavRed
Чому не можна купатися в озері Несамовите
24tv
Ніколи не пийте з чужої чашки: одиниці знають про небезпечну прикмету
24tv
Хочете жити як улюбленець суперкарів? Brabus створює цілий острів спеціально для вас
Топ Жир
Приваблюють шкідників у двір: яких помилок слід уникати, встановлюючи контейнер для компосту
24tv
Що можна зробити з листів лазаньї: простий рецепт ідеального приготування
GlavRed
Де краще розташувати мікрохвильову на кухні: неочевидні ідеї для економії місця
GlavRed
Молода картопля, запечена на вогні: зберігайте ідею суперфіналістки Мастершеф
Gazeta UA
Фаджолі, Парізі та Комуццо — у стартовому складі Фіорентини на перший матч проти Бетіса
Football.ua
Усик відверто розповів, чи залишиться у боксі після відходу на пенсію
24tv
Рішарлісон, Ромеро та ван де Вен повернулись до стартового складу Тоттенгема на перший матч проти Буде/Глімт
Football.ua
"Хотілося зникнути з лиця землі": У Росії досі не можуть відійти від гола Шевченка
Telegraf
МЮ готовий активувати пункт про викуп Куньї
Football.ua
Герой для свого народу, – Дюбуа несподівано похвалив Усика
24tv
Хабі Алонсо зустрівся з президентом Реала Пересом
Football.ua
Суддя пожалів Усика, – Льюїс шокував своїм висловлюванням про удар нижче пояса від Дюбуа
24tv
Кнутсен перед матчем із Тоттенгемом: Маємо залишатися вірними своїй індивідуальності
Football.ua
Чому поліція може зупинити навіть «ідеального» водія: ЗМІ розкрили подробиці
GlavRed
Як доживає свого віку рідкісний автобус «Дніпро»
AutoCentre
Спеціальний пакет Catfish Camaro ідеально підходить для перегонів з Mustang
Топ Жир
Повернення ZR1 на Інді 500: Чи вдасться уникнути зіткнення зі стіною цього разу?
Топ Жир
Масовий мінівен Toyota перетворили на затишний автодім для двох
Фокус
Ford Mustang GTD покращив свій результат на Нюрбургрингу та увійшов до п’ятірки найшвидших серійних авто
Топ Жир
Випробування на бездоріжжі: як Nissan Armada Pro-4X показує себе у складних умовах
Топ Жир
Отримай відповідь: чи можна заряджати електромобіль з вікна квартири
VGorode
Мінус 23% від угоди і ніякої довіреності: у 2025 році вживані авто стануть дорожчими
Знай
Прощавай, Skype: Microsoft переходить на Teams
Факти ICTV
Не будьте як Волтц: як безпечно користуватися Signal
Telegraf
Ілон Маск: ініціатива DOGE зі скорочення витрат поки що не є успішною, але все попереду
InternetUA
Вчені знайшли "кришку", що стримує вибух супервулкана Єллоустоун
Telegraf
На Землю звалиться радянський супутник розміром з автомобіль: коли це станеться і чим загрожує
Telegraf
Інженери створили дрон зі складними крилами, як у білки-летяги: чим він стане нагоді ЗСУ
InternetUA
Цикад перетворили на "музичні інструменти": на них учені зіграли класичну музику
Фокус
Вікіпедія буде використовувати ШІ: чи замінить він людей
InternetUA
Samsung запатентувала смартфон з модульною камерою та змінним об'єктивом
InternetUA