MY.UAНовини
Декретна відпустка 2023: скільки отримують вагітні жінки та як розрахувати розмір допомоги
Декретна відпустка 2023: скільки отримують вагітні жінки та як розрахувати розмір допомоги

Декретна відпустка 2023: скільки отримують вагітні жінки та як розрахувати розмір допомоги

Вагітність та народження малюка – важлива подія у житті кожної жінки. А допомога по вагітності та пологах – суттєва фінансова підтримка для майбутніх матусь.

Факти ICTV дізнавалися, скільки отримує жінка в декреті у 2023 році, як розраховується ця сума та як виплачується допомога для майбутніх матусь.

Декретні виплати в Україні 2023: що це та скільки надається допомога

Старша бухгалтерка з нарахування заробітної плати ТОВ СЛМ Новини Ірина Червінська пояснила, як саме розраховуються декретні виплати у 2023 році.

Зараз дивляться

Допомога по вагітності та пологах, або її ще називають декретні виплати, — це обов’язкова виплата з Пенсійного фонду України, яку отримує кожна жінка після надання спеціального лікарняного Вагітність і пологи.

Підставою для призначення допомоги по вагітності та пологах є листок непрацездатності, відкритий медзакладом, у якому жінка перебуває на обліку.

Е-лікарняний зазвичай видається з 30 тижнів вагітності. Винятком є жінки-чорнобильці, які можуть піти в декретну відпустку з 27 тижнів вагітності.

Проте у липні 2023 року у Верховній Раді ухвалили важливі зміни щодо декретної відпустки. Жінкам дозволили збільшувати післяпологову частину відпустки, зменшуючи допологову. Як повідомив нардеп Ярослав Железняк, це передбачено законопроєктом №9271.

Відповідно до нього, жінка, яка працює, за відсутності медичних протипоказань та за наявності такого бажання може розпочати відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами пізніше, ніж передбачено законодавством. У такому разі кількість днів відпустки після пологів пропорційно збільшиться.

Загалом на відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами передбачено 126 календарних днів (140 календарних днів у разі народження двох і більше дітей або ускладнень під час пологів).

До ухвалення законопроєкту 70 з них надавалося до пологів і 56 — після. Для жінок, які належать до 1–3 категорій осіб, постраждалих від Чорнобильської катастрофи, допологова частина відпустки тривала 90 днів (саме така кількість днів оплачується вагітній жінці, яка йде у декретну відпустку).

Проте зараз жінки можуть переносити цю частину відпустки на період після пологів як повністю, так і частково.

Фото: Depositphotos

Хто може отримати декретні виплати

Отримати державну допомогу з вагітності та пологів можуть як працюючі, так і безробітні жінки.

– Жінкам, які взагалі не мають роботи та не стоять на біржі праці, декретні гроші виплачує управління соціального захисту населення, – каже бухгалтерка.

Розмір допомоги в декреті 2023

Допомога по вагітності та пологах виплачується працюючим жінкам у розмірі 100% середньої зарплати (доходу), незалежно від страхового стажу, за рахунок коштів Пенсійного фонду України (ч. 1 ст. 26 Закону Про загальнообов’язкове державне соцстрахування).

– Тобто розрахунок відпустки по вагітності та пологах оплачується в розмірі 100% середньої зарплати, незалежно від того, який страховий стаж є в людини: пропрацювала вона рік, два чи десять, – каже Ірина Червінська.

А також у ПФУ наголошують, що розмір допомоги за один день декретної відпустки обчислюється шляхом ділення заробітку за останні 12 місяців, що передують місяцю настання страхового випадку, на кількість календарних днів перебування в трудових відносинах.

Тобто якщо жінка за останні 12 місяців працювала лише шість місяців, то під час розрахунку враховується фактично відпрацьований період за ці 12 місяців.

– Тобто, якщо жінка йде у декретну відпустку з травня, то розрахунок по заробітній платні береться з травня попереднього року до квітня теперішнього (12 місяців). Але до заробітної платні належать усі виплати, за які підприємство сплачує ЄСВ. Сюди входять і премії, і відпустки, і доплати, і звичайна зарплата, і інші виплати. Тобто усі ці виплати входять до розрахунку середньої заробітної плати, але не вище суми, з якої сплачується ЄСВ (зараз це 100 500 грн), – каже Червінська.

А розмір виплат жінок-підприємиць залежить від величини єдиного соціального внеску, який вони сплачували протягом останнього року.

– Тобто жінці, яка провадить незалежну професійну діяльність, допомога по вагітності та пологах надається за умови, що вона перебуває в статусі застрахованої особи та не має заборгованості зі сплати єдиного внеску за період до видачі листка непрацездатності (за місяці розрахункового періоду, а також у місяць видачі листка непрацездатності), – зазначають у Фонді.

Виплата здійснюється одразу за весь період декретної відпустки за рахунок коштів ПФУ, незалежно від кількості днів, фактично використаних до пологів.

А для непрацюючих жінок розмір декретних виплат встановлено на рівні 25% від прожиткового мінімуму для працездатної особи (2 684 грн) з розрахунку на місяць.

Відповідно, розмір декретних для жінок, які не працюють, становить –671 грн на місяць.

Як самостійно розрахувати розмір декретної виплати 2023

– Середню заробітну плату за один місяць множимо на 12 місяців та ділимо на 365 днів. А потім цю суму множимо на кількість днів декретної відпустки, – каже Червінська.

Якщо жінка перед декретом відпрацювала повні 12 календарних місяців та, наприклад, отримувала зарплату 15 тис. грн:

(15 000 (зарплата) х 12 місяців) / 365 календарних днів року х 126 календарних днів відпустки = 62 136,9 грн (сума декретних виплат).

Якщо пологи відбулись з ускладненнями, або в жінки народилося двоє та більше дітей, то сума декретних становитиме:

(15 000 (зарплата) х 12 місяців) / 365 календарних днів року х 140 календарних днів відпустки = 69 041 грн.

Якщо декретні отримує жінка-чорнобилець:

(15 000 (зарплата) х 12 місяців) / 365 календарних днів року х 180 календарних днів відпустки = 88 767, 12 грн.

Якщо жінка протягом останніх 12 місяців має страховий стаж менш як шість місяців, її середньоденний заробіток не повинен перевищувати розміру двократної мінімальної зарплати (в розрахунку на день), встановленої законом у місяці подачі листка непрацездатності.

Наприклад, якщо працівниця відпрацювала повні пʼять місяців та отримувала зарплату за місяць, наприклад, 12 тис. грн. За п’ять місяців – це 60 тис. грн. Ані відпусток без збереження зарплати, ані лікарняних вона не мала.

Середньоденна сума заробітку такої жінки становитиме: 60 000 (нарахована зарплата за 5 місяців) / кількість днів за 5 місяців (31+30+31+30+31) = 392 грн.

У 2023 році мінімальна зарплата становить 6 700 грн. Тому визначаємо середньоденну мінімальну зарплату. Для цього мінімальну зарплату ділимо на 30,44 (середньомісячну кількість календарних днів у році): 6 700 / 30,44 = 220,10 грн.

Двократний розмір мінімальної зарплати в розрахунку на день становитиме: 220,10 × 2 = 440,21 грн.

Після цього порівнюємо середньоденну суму заробітку жінки та двократний розмір мінімальної зарплати: 392 грн < 440,21 грн.

Оскільки середньоденна зарплата жінки (392 грн) не перевищує показника двократного розміру мінімальної зарплати, розрахунок декретних відбуватиметься так: 392 грн × 126 календарних днів = 49 392 грн (сума декретних виплат).

Якби середньоденна зарплата жінки удвічі перевищила розмір мінімальної зарплати (440,21 грн), то під час розрахунку декретних уже застосовувалася б сума 440,21 грн.

Крім того, у ПФУ додають, що для жінок, які працюють, максимальний розмір допомоги  100 500 грн на місяць (15 мінімальних заробітних плат), а мінімальний – 6 700 грн на місяць.

Яким чином виплачується декретна відпустка

Спершу жінка має відкрити е-лікарняний або листок непрацездатності, який видається з 30 тижнів вагітності. Винятком є жінки-чорнобильці, які можуть піти в декретну відпустку з 27 тижнів вагітності.

Формується листок непрацездатності на основі електронного медичного висновку, який створює лікар.

Такий е-лікарняний потрапляє до Електронного реєстру листків непрацездатності, сповіщення про відкриття вашого е-лікарняного надійде роботодавцю в кабінеті страхувальника на Порталі електронних послуг Пенсійного фонду України.

– Проте сплачувати лікарняний можна лише тоді, коли він отримує статус Готовий до сплати. Для декретних лікарняних термін зміни статусу становить сім днів після дати відкриття, – каже бухгалтерка.

Коли лікарняний змінює статус на Готовий до сплати, на підприємстві, де працює вагітна, бухгалтери вносять усі дані до бази та розраховують жінку.

– Після розрахунку декретної виплати бухгалтер відправляє відповідну заявку до ПФУ. Потім Пенсійний фонд відшкодовує підприємству ці кошти. Коли виплата надходить до бухгалтера, кошти виплачуються вагітній, – додає Червінська.

 

Теги за темою
вагітність
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Партія Орбана ініціює заходи проти громадянського суспільства за російським зразком
Европейская правда
2025-05-14T09:54:30Z
Санду закликала молдаван з громадянством Румунії голосувати за прозахідного кандидата
Европейская правда
2025-05-14T09:52:38Z
Прем'єр Канади розкритикував запрошення Трампа до Британії з державним візитом
Европейская правда
2025-05-14T09:52:06Z
Чи буде Зеленський на переговорах в Стамбулі без Путіна: в ОП відповіли
ТСН
2025-05-14T09:48:38Z
Уряд затвердив Дорожні карти, потрібні для переговорів про вступ України в ЄС
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:48:35Z
Франція вважає, що після схвалення 17-го пакету санкцій ЄС настав час задушити економіку РФ
Европейская правда
2025-05-14T09:36:16Z
У Швеції звільнили з-під варти затриманого у шпигунстві
Европейская правда
2025-05-14T09:28:06Z
Трамп втрачає терпіння до Путіна: в адміністрації США змінюється риторика щодо війни в Україні
TSN
2025-05-14T09:27:03Z
ЗМІ: Німецькі слідчі зірвали нові російські диверсії з "вибуховими" посилками, затримані – українці
Европейская правда
2025-05-14T09:21:55Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
Білоус, якого звинувачують у домаганнях, залишив посаду у Молодому театрі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:42:48Z
Колишня P. Diddy в суді розкрила таємницю "білих вечірок" і шокувала, як він знущався з неї роками
ТСН
2025-05-14T09:33:27Z
Єфросиніна звинуватила Фреймут у брехні
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T08:45:32Z
"Євробачення-2025": коли у фіналі конкурсу виступить Ziferblat і що таке "вибір продюсера"
TSN
2025-05-14T08:39:33Z
Після першого півфіналу "Євробачення" букмекери змінили ставки: яке місце пророкують Україні
TSN
2025-05-14T08:18:29Z
Співачка Ротару найняла репетитора, щоб вивчити українську мову
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T08:03:52Z
Леонардо Ді Капріо зібрався одружуватися з молодшою на 24 роки відомою моделлю — ЗМІ
TSN
2025-05-14T06:51:56Z
Святославу Вакарчуку – 50. Найцікавіше про відомого українського співака
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:48:06Z
Як змінилася довіра українців до Зеленського: дані останнього опитування
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:48:10Z
Дружинам і дітям військових нададуть знижки та пільги: які саме
ТСН
2025-05-14T09:33:11Z
В Україні під виглядом «чаю для схуднення» продають психотропи: як це загрожує покупцям
ТСН
2025-05-14T09:21:02Z
Скільки українців довіряють Зеленському: соціологи здивували відповіддю
TSN
2025-05-14T09:09:05Z
Середній вік — це скільки років: розбираємося в понятті
ТСН
2025-05-14T07:51:06Z
Ексміністр оборони Гриценко похизувався здобутками сина
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:01:47Z
Брав участь у визволенні Київської області. Згадаймо Василя Липея
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:00:15Z
Яке сьогодні, 14 травня, свято — все про цей день, яке церковне свято, що не можна робити
TSN
2025-05-14T04:06:12Z
Історик розповів, як в Україні з’явилася гречка: виявляється, цю популярну нині крупу ми їли не завжди
TSN
2025-05-14T03:58:21Z
Що потрібно знати про вірусний гепатит А: як передається, симптоми, пояснює експерт
TSN
2025-05-14T09:48:09Z
Що можна додати до супу, щоб зробити його смачнішим: ці інгредієнти кидають наприкінці варіння
ТСН
2025-05-14T09:33:11Z
Лікарня «Феофанія» відтепер надає послуги для всіх громадян – голова КМВА
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T07:12:20Z
Кір шалено атакує Київ: з 10 контактних хворіють 9 — де найбільший ризик "підчепити"
ТСН
2025-05-14T03:58:47Z
Головки капусти виростуть великими, міцними й соковитими, якщо посадити поруч ці рослини
ТСН
2025-05-14T03:58:39Z
Ці звички руйнують ваш сон: лікарі назвали найпопулярніші помилки
ТСН
2025-05-14T03:57:46Z
Названо найгірші макарони, які не можна їсти, але їх купують усі
ТСН
2025-05-14T03:57:40Z
Гепатит А лютує у Києві: що відомо та як уберегти себе і дітей
ТСН
2025-05-14T03:57:06Z
Чим обробити полуницю під час цвітіння: захист ягоди без хімії
TSN
2025-05-14T03:57:04Z
«Євроінтеграція ВПК України — це важлива частина безпекової програми Європи», - народний депутат Ігор Копитін
TSN
2025-05-14T09:48:16Z
Ми наголошуємо на поетапній євроінтеграції українського агросектору, з перехідним періодом, - Андрій Дикун
Agravery
2025-05-14T09:45:54Z
ЄС зменшить квоти на імпорт з України кукурудзи, цукру, меду та м'яса птиці
AgroPortal
2025-05-14T09:00:47Z
Ціни на фрукти в Україні зростуть: весняні заморозки знищили врожай
VGorode
2025-05-14T08:42:48Z
Площі під цукровим буряком зменшаться на 50 тис. га
AgroPortal
2025-05-14T08:30:56Z
Наглядова рада «Укрзалізниці» продукує мільярдні збитки. Глава «Укрметалургпрому» зробив скандальну заяву
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T08:24:27Z
Держстат: у квітні продукти харчування дорожчали вдвічі швидше за індекс споживчих цін
Agravery
2025-05-14T07:51:36Z
ЄС планує підняти тарифи на імпорт з України – FT
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T07:33:12Z
На Житомирщині посіяли більше ріпаку та конопель
AgroPortal
2025-05-14T07:30:12Z
Для чого проводяться щорічні гідравлічні випробування: роз’яснення «Київтеплоенерго»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:51:37Z
Якою буде погода в Україні 15 травня: прогноз синоптикині
TSN
2025-05-14T09:48:30Z
Ізраїлю букмекери прогнозують 5 місце на «Євробаченні 2025».
FM-TV
2025-05-14T09:42:18Z
Ракам не варто за всім гнатися, а Левам слід рухатися вперед: гороскоп за картами Таро на 14 травня 2025 року
ТСН
2025-05-14T09:33:39Z
Як посадити розсаду у холодний грунт і зібрати врожай
TSN
2025-05-14T09:09:40Z
Окупована Донеччина на межі водної катастрофи
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:09:13Z
Київ готує рішення для впорядкування руху електросамокатів: подробиці
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:06:53Z
Легенді кримської журналістики Миколі Семені – 75!
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:00:30Z
Кияни, не чекайте газу та гарячої води - експерт попередив про кризу комунальних послуг у столиці
TSN
2025-05-14T08:48:30Z
Вчителька з Вінниці допомагала чоловікам втекти за кордон: деталі схеми
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:45:10Z
Вночі на Хмельниччині сталися сильні вибухи: що відомо про атаку "Шахедів"
TSN
2025-05-14T07:33:09Z
Біля узбережжя Криту стався землетрус
Европейская правда
2025-05-14T06:42:49Z
Нацполіція проводить масштабну спецоперацію з понад 200 обшуками: що трапилось
TSN
2025-05-14T03:59:36Z
СБУ викрила зрадника, який готував удар по лініях електропередач Рівненської АЕС
ТСН
2025-05-14T03:58:20Z
На Волині чоловік пропонував сестрі дружини секс: він поплатився
ТСН
2025-05-14T03:58:12Z
Підпал будинку британського прем’єра: поліція заарештувала підозрюваного
ТСН
2025-05-14T03:57:53Z
Викрито злочинну організацію, яка займалася секс-експлуатацією жінок: деталі схеми
TSN
2025-05-14T03:57:32Z
На Київщині 34-річний чоловік зґвалтував дівчинку-підлітка: поліція повідомила деталі
TSN
2025-05-14T03:56:39Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
2025-05-12T14:00:33Z
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
2025-05-12T13:45:04Z
Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
AutoGeek
2025-05-12T13:27:59Z
Ексклюзив за $3,5 мільйона: на аукціон виставили найкращий Lamborghini
Фокус
2025-05-12T13:21:48Z
ЄСА надала автовиробникам саме те, про що вони просили
Топ Жир
2025-05-12T13:00:04Z
Електромобілі Hyundai у небезпеці: китайські бренди націлились на ринок Південної Кореї
AutoGeek
2025-05-12T12:48:25Z
Скільки днів не псується варена гречка: експерти розповіли про точну тривалість зберігання популярної страви
ТСН
2025-05-14T08:33:20Z
Несподівані формати відпочинку: що стає популярним серед багатіїв
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:27:48Z
Найпопулярніші фрукти у світі перебувають на межі зникнення: що відомо
TSN
2025-05-14T03:59:04Z
Як відлякати птахів від вишень, черешень та малини: три найкращі способи
ТСН
2025-05-14T03:58:58Z
Нумерологи стверджують, що у ці дати народжуються найпривабливіші жінки: перевір свою
ТСН
2025-05-14T03:58:54Z
Як зберегти редиску від тріщин: основні поради для городників
TSN
2025-05-14T03:58:09Z
Що можна покласти в зелений борщ замість щавлю: смачні альтернативи, які зроблять смак страви ще яскравішим
ТСН
2025-05-14T03:57:51Z
Ці продукти лише зіпсують напій: що в жодному разі не можна додавати в каву
ТСН
2025-05-14T03:57:30Z
Як зробити класичний американський коул слоу — універсальний салат, який ідеально пасує до страв на грилі
ТСН
2025-05-14T03:56:45Z
«Шахтар» – «Динамо»: де та коли дивитися трансляцію фіналу Кубка України
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:36:32Z
На фронті загинув призер чемпіонатів світу з веслування Олександр Калініченко
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:18:18Z
Президент Бразилії відреагував на призначення іноземця головним тренером збірної
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:09:01Z
Євроліга прокоментувала загибель 17-річного баскетболіста
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T08:51:58Z
«Приниження». Російський тренер влаштував істерику через недопуск ковзанярів з РФ до Олімпіади
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T08:36:00Z
Збірна України з баскетболу дізналась потенційних суперників у кваліфікації чемпіонату світу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T08:12:05Z
Йокіч повторив унікальне досягнення легенди НБА
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T08:06:37Z
Скандальний російський тенісист поскаржився, що його ображали вболівальники у Римі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T07:30:19Z
50 років тому український футбольний клуб вперше виграв єврокубок
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T07:12:36Z
Apple розробляє технологію керування iPhone силою думки - імплант вже тестують
TSN
2025-05-14T09:48:07Z
Чи ваш кіт психопат? Вчені створили тест, який дає відповідь
TSN
2025-05-14T08:06:41Z
Магнітна буря 13 травня: яка буде її активність
TSN
2025-05-14T05:18:49Z
Як ухвалювати рішення за секунди: техніка від ЦРУ
ТСН
2025-05-14T03:59:19Z
На Марсі виявили "вафлі" та "стільники": вчені припускають сліди давнього життя
ТСН
2025-05-14T03:59:11Z
"Загублене море" під США: як школяр натрапив на озеро, яке не може дослідити навіть наука
ТСН
2025-05-14T03:58:13Z
У США знайшли мумію з "людськими руками": вчені досі не можуть встановити, хто це
TSN
2025-05-14T03:57:35Z
Вчені шоковані: динозаври жили в Антарктиці
ТСН
2025-05-14T03:56:51Z
Що відбувається з тілом після смерті: вчені зафіксували загадкове явище
ТСН
2025-05-14T03:56:34Z