MY.UAНовини
Депутатка Київради Юлія Лимар: Перетворення величезних територій в межах столиці на заповідники завдає більше шкоди, ніж приносить користі
Депутатка Київради Юлія Лимар: Перетворення величезних територій в межах столиці на заповідники завдає більше шкоди, ніж приносить користі

Депутатка Київради Юлія Лимар: Перетворення величезних територій в межах столиці на заповідники завдає більше шкоди, ніж приносить користі

Заповідання територій і перетворення їх на об’єкти природно-заповідного фонду (ПЗФ) має на меті збереження унікальної флори й фауни, проте в київських умовах часто буває так, що величезні території перетворюють на ПЗФ, а потім залишаються занедбаними.

Про це, а також про те, як упорядкувати це питання у столиці і як змусити законодавство працювати на громаду й місто, розповіла депутатка Київської міської ради, членкиня постійної комісії Київради з питань екологічної політики Юлія Лимар в інтерв'ю виданню "Гордон".

– Як ви оцінюєте законодавство у сфері природно-заповідного фонду? Наскільки воно досконале, із вашого погляду?

– Загалом не моя справа оцінювати законодавство, моя справа – керуватися ним у своїй діяльності. Однак абсолютно точно можу сказати, що в будь-якій царині вітчизняного законодавства, не тільки у природоохоронній, можна знайти прогалини.  Це системна проблема впродовж усіх років незалежності України, і природоохоронна сфера точно не є винятком.

Головний закон, яким керуються при заповіданні будь-яких територій, – закон "Про природно-заповідний фонд", ухвалений, здається, 1992 року. За весь період чинності цього документу до нього вносили ряд змін, останні відбулися зовсім нещодавно. І це закон досить непоганий, питання в тому, що він не завжди виконується. 

А це означає, що законодавство потрібно вдосконалювати. 

Візьмемо Угоду про асоціацію між Україною і Європейським союзом, яку Україна підписала ще у 2015 році. Там чітко, досить детально, виписані директиви, які стосуються захисту довкілля. На мій погляд, найкращий шлях зараз – адаптація українського законодавства до європейського.  Більше того, у парламенті є пропозиції щодо змін до законів, зокрема й закону про природно-охоронний фонд, аби ми рухалися до європейських стандартів. 

– Чи є приклади, коли ви не могли належно скористатися чинним законодавством, насамперед законом про природно-заповідний фонд?

– Питання в тому, що певні новели закону про ПЗФ виписані не досить чітко. Наприклад, норма про створення об’єктів природно-заповідного фонду. Закон вимагає, аби клопотання про створення об’єкта ПЗФ містило характеристику природоохоронної, наукової, естетичної та іншої цінності. А хто може дати таку характеристику? Громадяни? Громадські організації? Науковці? Чіткої відповіді немає. 

Що відбувається після того, як створено об’єкт ПЗФ? Мають бути оформлені охоронні зобов’язання, де чітко викладені ці самі зобов’язання  землекористувача щодо догляду, утримання, збереження території. Якщо об’єкт потребує прибирання, наукових досліджень, встановлення охорони, то все це потребує й фінансів. У столиці ж досить часто трапляється так, що об’єкт існує як ПЗФ тільки на папері. Об’єкт природно-заповідного фонду – це острівець збереження природи, так говорить закон і здоровий глузд.

Однак перетворення величезних територій у Києві завдає більше шкоди, аніж користі. І часто не призводить до збереження власне природи. На моє переконання, заповідання в Києві стало дієвим механізмом боротьби громади із забудовниками. Але це не завжди про захист природи.

Є ще одна проблема. Щоразу, коли я бачу проєкт рішення про заповідання, чи то 20, чи 50, чи взагалі 100 га, у мене виникає запитання: а чи розуміють люди, які це обсяги землі в межах столиці? Мені доводилося виходити до пікетів громади проти забудовників. Запитую: чого насправді хочуть люди? Відповіді практично однакові: хочемо, щоб був парк, лавочки, щоб можна комфортно відпочити. Або навіть шашлики посмажити на природі. Рибу половити в озері.

Так от, у громадян часто існує хибне враження, що все це в заповідниках можна. Бо насправді статуси більшості об’єктів ПЗФ не передбачають ведення господарської діяльності.

Виникає інше запитання: а куди має розширюватися Київ? І головне – у якому напрямі? Де мають бути дороги, дитячі садочки, лікарні та, врешті-решт, житлові будинки? Відсутність актуального генерального плану, детальних планів територій приводить до того, що за показниками заповідання ми скоро випередимо весь світ, але місто не набуває ознак сталого розвитку й сучасної урбаністики. 

– Тобто у столичних жителів невеликий вибір – або комерційна забудова, або об’єкти ПЗФ, де не можна гуляти й відпочивати?

– Ну чому, у нас є великий природний парк "Голосіївський", який носить статус національного. Маємо величезну кількість ландшафтних заказників. У нас є великі парки, мабуть, із сотнями гектарів. І мені здається, що перше запитання, на яке має відповісти собі місто, – скільки заповідних територій нам треба, які вони мають бути, з яким статусом? Бо статус ПЗФ може бути різним, він допускає те чи інше використання чи не використання тих територій. 

На останньому засіданні нашої комісії ми створили робочу групу із заповіданням такого об'єкта, як "Ліс орхідей", розташованому в районі станції метро "Видубичі". Там мова йде, якщо я не помиляюся, про 40 га, які громада і громадські організації пропонують заповідати. Ми почули від Інституту генплану, що на території цього потенційного заповідника знаходяться автомагістралі, тепломагістралі. До слова, наші військові сьогодні потребують частини цієї території для своїх нагальних потреб.

Відповідно, якщо ця територія набуде статусу заповідника, то поясніть, яким чином обслуговувати теплотраси, автошляхи, які вже прокладені? Це стане або зовсім неможливим, або дуже складним процесом. Відтак робоча група має з’ясувати, які ділянки землі треба прибрати, щоб не страждало місто. 

І насправді я хочу акцентувати на тому, що дуже часто, коли ми створюємо об'єкти ПЗФ, мова йде не про захист природи (а, у принципі, це головна ідея у створенні об'єкта природно-заповідного фонду) чи якихось унікальних естетичних об'єктів. Часто-густо йдеться про використання існуючих законів для того, щоб вирішити абсолютно інші питання, які має вирішувати генеральний план міста, детальний план територій або інші містобудівні умови. 

– Щодо "Лісу орхідей". У який спосіб відбуватиметься впорядкування такого масиву території? Це потребує і фінансування?

– І то значного. Але головна проблема не тільки у фінансуванні. Після того як Київська міська рада оголошує про створення заповідника, зазвичай охоронні договори на цих територіях не укладаються. Якщо сказати простіше: заповідник є, а хто за нього відповідає – велике питання. 

Повертаючись до недоліків закону про ПЗФ. Документ регламентує постійні обстеження території, навіть елементарне прибирання сміття. Там мають проводитися науково-дослідні заходи, як належить у заповіднику. А у нас усе навпаки. Окрім природного статусу, територія не несе жодного заповідного навантаження. Скажу більше: муніципальні служби навіть не прибирають там сміття чи повалені дерева. 

Мені здається, що після того, як об'єкт ПЗФ створений (це, до речі, зобов'язання департаменту охорони довкілля, будь-якої місцевої ради), мають бути накладені охоронні зобов’язання на землекористувача, а в тому числі – громадські організації, які беруть його на баланс. І ці громадські організації повинні підтвердити, чи володіють вони коштами на утримання, охорону, дослідження цих територій? Це принципова позиція: хтось реально повинен відповідати за утримання режимності об’єкту ПЗФ. У столиці це відбувається не завжди. 

Розумію, що багатьох цікавить питання: чи захищені такі території від забудови? Не завжди. Можу напевне сказати, що були прецеденти, коли, приміром, якась земельна ділянка була надана під забудову, пізніше заповідалася без згоди землекористувача. Оголошувалося, що там буде парк. А далі події розвивалися у традиційному жанрі: забудовник оскаржував рішення, і суд приймав це рішення не на користь громади, а забудовника, бо той мав законне право ці території забудовувати. Тому мені цей шлях діалогу громади із забудовником не здається актуальним.

– Хто може стати ініціатором заповідання території і заявити, що на ній є, наприклад, рідкісні рослини? Чи є у країні фахівці, які б перевіряли обґрунтованість виділення земель під заповідники? 

– Закон про ПЗФ говорить, що ініціатором створення об'єкта ПЗФ може виступати орган місцевої влади, а з клопотанням може звернутися громадянин України чи група громадян, громадська організація, науковий центр. Тут немає жодної прямої заборони, і в Києві є багато, й доволі відомих, громадських організацій, які користуються цим правом і виступають із клопотанням перед депутатами місцевих рад про заповідання територій.

А от з обґрунтуванням складніше. Особисто в мене є питання щодо наукового висновку. Буває, що на території у 100 га було виявлено рідкісний пролісок або сон-траву, або ще якусь рослину із Червоної книги. І це стає підставою, аби клопотати про надання території статусу ПЗФ. 

Наша комісія чи окремо депутат місцевої ради не мають компетенції на перевірку, чи справді об’єкт претендує на надання статусу природно-охоронної зони. І в законі немає чіткої відповіді, яка організація чи установа має повноваження на таку перевірку.

Тобто поняття обґрунтування заповідання не означає, що це, наприклад, робить якийсь державний або дослідницький інститут чи Академія наук. І поширюється практика, що активісти або громадські організації, які опікуються довкіллям, інформують громаду про наявність червонокнижних рослин на якихось територіях. Перевірити це вкрай складно. 

А закон не регламентує, хто повинен надавати такий висновок. Є прецеденти, коли об’єктам для заповідання давали висновки фахівці Академії наук чи Інституту ботаніки. А є висновки, запропоновані громадськими організаціями, які теж можуть називатися інститутом. Закон нічого не забороняє.

– Що треба змінити, на вашу думку, аби привести до ладу систему бодай із визначенням природно-заповідного фонду? І щоб не виникало розбіжностей, чи дійсно варто об'єкти відносити до природно-заповідного фонду?

– В Україні є об'єкти природно-заповідного фонду, які носять різний статус: від біосферного заповідника, національного парку, до заказника місцевого значення чи пам’ятки природи. Там може бути одне унікальне дерево чи одна квітка. Тож я не розумію, що тут не так і чи треба щось змінювати. 

Та я точно знаю, що законодавство потребує сучасних змін з урахуванням реалій. Є прекрасні європейські практики, які дають розуміння, до чого треба прагнути в царині захисту довкілля. У контексті кліматичних змін, світової боротьби за зменшення викидів нам у Києві надзвичайно важливо мати те, що називається легенями міста. Тобто мати великі парки, великі сквери, навіть великі заповідники – це надзвичайно важливо. Я абсолютно за те, щоб заповідники були в місті. Мене більше цікавить, щоб вони були не тільки на папері. А щоб мали реальний статус і захист, які їм гарантує закон.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Украинские военные начали массово сдаваться в плен: что известно
Comments UA
2024-11-16T20:00:53Z
Ситуация резко изменилась: что происходит в Купянске после визита Зеленского
Comments UA
2024-11-19T15:18:34Z
Випробування найновішого бомбардувальника B-21 Raider потрапили на відео
Portaltele
2024-11-25T09:52:38Z
Этой зимой оккупанты хотят захватить прифронтовые города: о чем предупреждает ISW
Известия Киев
2024-11-18T18:07:47Z
Ночная атака БПЛА и работа ПВО в Киеве: главные новости ночи 27 ноября 2024 года
TSN
2024-11-27T05:06:26Z
Итоги 26.11: Атака дронов и расстил пленных
Корреспондент
2024-11-27T05:01:28Z
В Киеве пробки на дорогах и коллапс в метро
Апостроф
2024-11-21T07:00:32Z
В Севастополе подорвали авто капитана первого ранга Черноморского флота РФ. Тот не выжил
ZN UA
2024-11-13T11:27:00Z
ГУР нанесло ракетную атаку по скоплению врага на ТОТ
TSN
2024-11-21T19:21:23Z
Молодой фаворитке Путина доверили важное культурное мероприятие в России
Comments UA
2024-11-21T19:57:44Z
Китай отреагировал на удар баллистической ракетой России по Украине
Comments UA
2024-11-22T13:57:41Z
«Не дай Бог» — Лукашенка рассказал, кого нельзя избирать президентом
ZN UA
2024-11-14T22:02:11Z
Нарушит еще одну традицию: Мелания Трамп не переедет за мужем в Белый дом
Фокус
2024-11-13T14:35:03Z
Осужденный в Украине получил повестку и второй раз отказался от мобилизации
TSN
2024-11-27T05:06:47Z
Канцлер Австрии предложил Трампу свою страну для переговоров между Украиной и РФ
TSN
2024-11-27T04:51:14Z
Маск цинично унизил всех украинцев: что немедленно должна сделать Банковая
Comments UA
2024-11-18T09:03:21Z
Реакция НАТО на новую баллистическую ракету РФ, которая ударила по Украине
Comments UA
2024-11-22T16:24:18Z
Усиление кровавого террора: сколько еще времени Путин будет устраивать украинцам ад
Comments UA
2024-11-18T12:39:58Z
Врачи не давали сроков: любимица публики Ада Роговцева оказалась в больнице
GlavRed
2024-11-14T17:06:51Z
В России умерла звезда фильма "Бриллиантовая рука"
Comments UA
2024-11-16T14:42:23Z
"Такой п**дец, а ты чипсики рекламируешь": ведущий "Орла и решки" рассказал о разговоре с Ивлеевой после вторжения РФ
Апостроф
2024-11-19T09:48:42Z
Тринчер сравнили с россиянкой Бузовой из-за поведения на интервью/Певица ответила на вопросы интервьюера после своего выступления
Апостроф
2024-11-19T10:39:25Z
Молочная ванна: новый вариант классического маникюра от Риты Оры
Marie Claire
2024-11-27T03:00:13Z
Завершились съемки второго сезона сериала "Миротворец"
GameMag
2024-11-27T00:31:28Z
"От греха подальше...": беременная жена Остапчука разделась, и заявила, что делает "заначки"
Знай
2024-11-16T18:51:26Z
В Facebook сообщили о смерти Виктора Павлика: жена выдала гневную тираду
GlavRed
2024-11-19T16:45:44Z
"Очень хороший муж": Ева Лонгория раскрыла секреты счастливого брака с Хосе Бастоном
Фокус
2024-11-18T11:07:17Z
Состарит, убьет потомство и разовьет рак: ученые раскрыли новые опасности курения марихуаны
Фокус
2024-11-15T19:51:31Z
Женщины, которые стареют медленнее всех: 6 здоровых привычек датчанок
Фокус
2024-11-16T15:00:35Z
Дайте мозгу отдохнуть: 5 упражнений для улучшения психического здоровья
Фокус
2024-11-24T12:45:51Z
Формула "10-3-2-1-0": ученые вывели беспроигрышное уравнение для здорового сна
Фокус
2024-11-13T10:36:35Z
«Можно ли беременным делать гель-лак?»
Marie Claire
2024-11-27T04:16:08Z
Топ болезней разных знаков Зодиака: чего стоит остерегаться
Comments UA
2024-11-27T04:03:57Z
«Они совсем не темнеют»: простой лайфхак, чтобы хранить авокадо неделями
Marie Claire
2024-11-21T03:04:10Z
Что предлагают вместо МСЭК: от анонимности пациента до видеофиксации и индивидуальных экспертов
Комсомольская правда
2024-11-19T06:02:12Z
Ученые доказали, что одиночество приводит к деменции: как избежать опасного состояния
Знай
2024-11-18T11:51:03Z
"Им запретили делать это": раскрыто скандальное условие боя Тайсон - Пол
Корреспондент
2024-11-19T15:36:14Z
Перес раскритиковал обновленный формат Лиги чемпионов и увеличение количест
Корреспондент
2024-11-24T17:00:03Z
"Фейеноорд" совершил безумный камбэк и избежал поражения от "Манчестер Сити" в Лиге чемпионов
TSN
2024-11-26T22:51:26Z
"Арсенал" с Зинченко уничтожил "Спортинг" в матче Лиги чемпионов
TSN
2024-11-26T22:36:58Z
Байер разгромил РБ Зальцбург, Арсенал с Зинченко разобрался со Спортингом
Корреспондент
2024-11-26T22:30:21Z
Стивенсон получил нового потенциального соперника после срыва боя с Сепедой
Корреспондент
2024-11-26T22:03:00Z
Одноклубник Зинченко затроллил игрока команды соперника после забитого гола
Корреспондент
2024-11-26T21:45:17Z
Бывший соперник дал совет Джошуа по поводу его будущего
Корреспондент
2024-11-26T18:42:31Z
Экс-партнер Месси официально стал тренером Интер Майами
Корреспондент
2024-11-26T18:21:34Z
"Тысяча Зеленского": правительство обнародовало постановление
Корреспондент
2024-11-25T09:08:35Z
Три сценария зимних отключений 2024-2025: эксперты рассказали, чего ждать украинцам
ZN UA
2024-11-25T03:34:28Z
В Украине могут установить ветряные турбины общей мощностью 800 МВт: что известно
Фокус
2024-11-18T17:23:42Z
Курс валют на 25 ноября: сколько стоят доллар, евро и злотый
Комсомольская правда
2024-11-25T07:39:47Z
Автоматический арест средств: детали принятого законопроекта
Политека
2024-11-27T05:30:14Z
Арендный кризис в Украине: цены на жилье значительно превышают европейские нормы
Хвиля
2024-11-27T05:24:32Z
Украинцы могут платить за тепло по "копеечному" тарифу: но есть условие
Знай
2024-11-16T20:12:25Z
Отменены графики отключений света в некоторых регионах
Известия Киев
2024-11-19T18:33:42Z
Платежка может вырасти: сколько придется платить за газ в декабре
Знай
2024-11-18T08:07:12Z
Украинцы в Норвегии лишатся приюта и защиты: что известно о новых правилах
Comments UA
2024-11-16T19:15:52Z
Украинцам могут аннулировать субсидии и льготы: специалисты разъяснили детали
Политека
2024-11-16T19:00:33Z
В Кривом Роге прощаются с погибшей семьей - Еленой Кулик и ее детьми
Апостроф
2024-11-14T13:54:53Z
Российская ракета, которая упала на дома в Одессе, была сбита ПВО, — Воздушные силы
Комсомольская правда
2024-11-18T14:40:19Z
Что такое "Личное распоряжение военнослужащего" на случай потери кормильца — комментарий офицера
Фокус
2024-11-27T05:30:29Z
Минсоцполитики в 2025 году заставит выбирать: зарплата или выплаты
Знай
2024-11-27T04:36:46Z
В Курской области удалось вырвать из окружения 16 бойцов ВСУ
ZN UA
2024-11-15T18:54:19Z
На семью - 18 500 гривен: украинцев регистрируют на новые "зимние" выплаты
Знай
2024-11-15T04:21:06Z
Уже проходит ВЛК: популярного ведущего мобилизовали
Comments UA
2024-11-19T19:45:26Z
Российский удар по Киеву: спасатели показали последствия
Апостроф
2024-11-17T07:15:11Z
Норвежские рыбаки "поймали" в свои сети американскую атомную субмарину
Европейская правда
2024-11-15T12:58:02Z
Среди жертв российского удара по Сумам – 14-летняя Анастасия Боровик
Комсомольская правда
2024-11-18T10:52:24Z
В Одессе спасатели сняли с 18-метрового аттракциона четырех детей
ZN UA
2024-11-24T21:31:37Z
Ночью Россия содрогалась от взрывов: где произошли атаки
Comments UA
2024-11-27T05:30:50Z
Открыли огонь по самолету: в Башкирии перепутали "Кукурузник" с украинским дроном
Фокус
2024-11-26T19:36:32Z
Очевидец о ракетном ударе в Одессе: взрыв был в 15 метрах от нас
Comments UA
2024-11-18T11:15:47Z
Дания задержала китайское судно по подозрению в повреждении кабелей
Корреспондент
2024-11-20T19:00:44Z
Под Парижем владелец ресторана захватил заложников в своем заведении
Фокус
2024-11-16T19:54:36Z
Голубцы с булгуром, вкуснее обычных: судья "Мастер Шеф" дала простой рецепт
Политека
2024-11-19T04:00:53Z
Гороскоп на завтра 14 ноября: Львам - сюрпризы, Весам - большая удача
GlavRed
2024-11-13T07:28:09Z
Любовный гороскоп для всех знаков Зодиака на неделю с 18 по 24 ноября 2024 года
Фокус
2024-11-17T23:15:40Z
Как спасти пересоленное блюдо – помогут бабушкины советы/Ситуацию можно исправить!
Апостроф
2024-11-18T11:12:39Z
Черная пятница: история и особенности
ZN UA
2024-11-27T05:34:04Z
На праздничный стол: рецепт салата "Мимоза" со скумбрией
Фокус
2024-11-27T05:12:25Z
Полезные советы: чем можно утеплить пластиковые окна
ZN UA
2024-11-27T03:34:38Z
Черная пятница: как нас заставляют тратить больше
ZN UA
2024-11-27T02:48:15Z
Последний ретроградный Меркурий 2024: время, когда все может пойти не так
Comments UA
2024-11-27T01:12:48Z
Семейная традиция Комонов: ученые обнаружили следы бальзамирования на телах французских аристократов
Фокус
2024-11-18T11:45:32Z
Авторы The Invincible представили антибоевую ролевую игру Dante's Ring — выходит в 2025 году
GameMag
2024-11-24T13:16:07Z
"Пожалуйста, умри": искусственный интеллект устал от вопросов и нахамил пользователю
Фокус
2024-11-14T15:06:56Z
Большинство инфлюэсеров в соцсетях распространяют информацию, не проверяя ее достоверность – исследование
ZN UA
2024-11-27T02:07:54Z
Слух: Анонс Nintendo Switch 2 состоится в январе, а запуск — в марте
GameMag
2024-11-27T01:01:34Z
2K отказалась от собственного лаунчера на ПК — теперь игры запускаются напрямую из Steam
GameMag
2024-11-27T00:54:25Z
Инсайдер: Ремастеры Metroid Prime 2 и Metroid Prime 3 для Switch давно готовы — Nintendo скоро сделает анонс
GameMag
2024-11-27T00:48:47Z
Epic Games издаст научно-фантастическую экшен-адвенчуру от авторов Little Nightmares на Unreal Engine 5
GameMag
2024-11-27T00:42:20Z
Tencent и Intel разработали Sunday Dragon 3D One — первый в мире портативный игровой ПК с 3D без очков
GameMag
2024-11-27T00:36:01Z
Лайфхаки для зимы: как быстро очистить лобовое стекло от льда
Comments UA
2024-11-19T01:00:21Z
Агрессивный дизайн и 855 сил: дебютировал сверхмощный семейный BMW
Фокус
2024-11-26T16:51:46Z
Аварийность снизилась на 80%: какие дорожные знаки спасают сотни жизней
Знай
2024-11-26T14:51:20Z
Круче любого маслкара: в Украине "отрыли" эксклюзивное купе из 60-х "Акула"
Знай
2024-11-26T12:51:04Z
Разгоняется до 966 км/ч: на аукцион выставили впечатляющее реактивное авто 60-х
Фокус
2024-11-26T11:30:42Z
Опытные водители наливают в бак омывателя популярный напиток: зачем так делать и действительно ли это полезно
TSN
2024-11-26T09:39:45Z
Стремительный силуэт и 367 сил: дебютировал стильный спортивный кроссовер Audi
Фокус
2024-11-26T08:57:07Z
Tesla и кроссоверы по шокирующим скидкам: какие автомобили купили украинские министры в 2024 году
Знай
2024-11-26T04:51:23Z
Эксклюзив высшей пробы: на продажу выставили уникальный Mercedes за $55 миллионов
Фокус
2024-11-25T18:15:51Z