MY.UAНовини
Депутатка Київради Юлія Лимар: Перетворення величезних територій в межах столиці на заповідники завдає більше шкоди, ніж приносить користі
Депутатка Київради Юлія Лимар: Перетворення величезних територій в межах столиці на заповідники завдає більше шкоди, ніж приносить користі

Депутатка Київради Юлія Лимар: Перетворення величезних територій в межах столиці на заповідники завдає більше шкоди, ніж приносить користі

Заповідання територій і перетворення їх на об’єкти природно-заповідного фонду (ПЗФ) має на меті збереження унікальної флори й фауни, проте в київських умовах часто буває так, що величезні території перетворюють на ПЗФ, а потім залишаються занедбаними.

Про це, а також про те, як упорядкувати це питання у столиці і як змусити законодавство працювати на громаду й місто, розповіла депутатка Київської міської ради, членкиня постійної комісії Київради з питань екологічної політики Юлія Лимар в інтерв'ю виданню "Гордон".

– Як ви оцінюєте законодавство у сфері природно-заповідного фонду? Наскільки воно досконале, із вашого погляду?

– Загалом не моя справа оцінювати законодавство, моя справа – керуватися ним у своїй діяльності. Однак абсолютно точно можу сказати, що в будь-якій царині вітчизняного законодавства, не тільки у природоохоронній, можна знайти прогалини.  Це системна проблема впродовж усіх років незалежності України, і природоохоронна сфера точно не є винятком.

Головний закон, яким керуються при заповіданні будь-яких територій, – закон "Про природно-заповідний фонд", ухвалений, здається, 1992 року. За весь період чинності цього документу до нього вносили ряд змін, останні відбулися зовсім нещодавно. І це закон досить непоганий, питання в тому, що він не завжди виконується. 

А це означає, що законодавство потрібно вдосконалювати. 

Візьмемо Угоду про асоціацію між Україною і Європейським союзом, яку Україна підписала ще у 2015 році. Там чітко, досить детально, виписані директиви, які стосуються захисту довкілля. На мій погляд, найкращий шлях зараз – адаптація українського законодавства до європейського.  Більше того, у парламенті є пропозиції щодо змін до законів, зокрема й закону про природно-охоронний фонд, аби ми рухалися до європейських стандартів. 

– Чи є приклади, коли ви не могли належно скористатися чинним законодавством, насамперед законом про природно-заповідний фонд?

– Питання в тому, що певні новели закону про ПЗФ виписані не досить чітко. Наприклад, норма про створення об’єктів природно-заповідного фонду. Закон вимагає, аби клопотання про створення об’єкта ПЗФ містило характеристику природоохоронної, наукової, естетичної та іншої цінності. А хто може дати таку характеристику? Громадяни? Громадські організації? Науковці? Чіткої відповіді немає. 

Що відбувається після того, як створено об’єкт ПЗФ? Мають бути оформлені охоронні зобов’язання, де чітко викладені ці самі зобов’язання  землекористувача щодо догляду, утримання, збереження території. Якщо об’єкт потребує прибирання, наукових досліджень, встановлення охорони, то все це потребує й фінансів. У столиці ж досить часто трапляється так, що об’єкт існує як ПЗФ тільки на папері. Об’єкт природно-заповідного фонду – це острівець збереження природи, так говорить закон і здоровий глузд.

Однак перетворення величезних територій у Києві завдає більше шкоди, аніж користі. І часто не призводить до збереження власне природи. На моє переконання, заповідання в Києві стало дієвим механізмом боротьби громади із забудовниками. Але це не завжди про захист природи.

Є ще одна проблема. Щоразу, коли я бачу проєкт рішення про заповідання, чи то 20, чи 50, чи взагалі 100 га, у мене виникає запитання: а чи розуміють люди, які це обсяги землі в межах столиці? Мені доводилося виходити до пікетів громади проти забудовників. Запитую: чого насправді хочуть люди? Відповіді практично однакові: хочемо, щоб був парк, лавочки, щоб можна комфортно відпочити. Або навіть шашлики посмажити на природі. Рибу половити в озері.

Так от, у громадян часто існує хибне враження, що все це в заповідниках можна. Бо насправді статуси більшості об’єктів ПЗФ не передбачають ведення господарської діяльності.

Виникає інше запитання: а куди має розширюватися Київ? І головне – у якому напрямі? Де мають бути дороги, дитячі садочки, лікарні та, врешті-решт, житлові будинки? Відсутність актуального генерального плану, детальних планів територій приводить до того, що за показниками заповідання ми скоро випередимо весь світ, але місто не набуває ознак сталого розвитку й сучасної урбаністики. 

– Тобто у столичних жителів невеликий вибір – або комерційна забудова, або об’єкти ПЗФ, де не можна гуляти й відпочивати?

– Ну чому, у нас є великий природний парк "Голосіївський", який носить статус національного. Маємо величезну кількість ландшафтних заказників. У нас є великі парки, мабуть, із сотнями гектарів. І мені здається, що перше запитання, на яке має відповісти собі місто, – скільки заповідних територій нам треба, які вони мають бути, з яким статусом? Бо статус ПЗФ може бути різним, він допускає те чи інше використання чи не використання тих територій. 

На останньому засіданні нашої комісії ми створили робочу групу із заповіданням такого об'єкта, як "Ліс орхідей", розташованому в районі станції метро "Видубичі". Там мова йде, якщо я не помиляюся, про 40 га, які громада і громадські організації пропонують заповідати. Ми почули від Інституту генплану, що на території цього потенційного заповідника знаходяться автомагістралі, тепломагістралі. До слова, наші військові сьогодні потребують частини цієї території для своїх нагальних потреб.

Відповідно, якщо ця територія набуде статусу заповідника, то поясніть, яким чином обслуговувати теплотраси, автошляхи, які вже прокладені? Це стане або зовсім неможливим, або дуже складним процесом. Відтак робоча група має з’ясувати, які ділянки землі треба прибрати, щоб не страждало місто. 

І насправді я хочу акцентувати на тому, що дуже часто, коли ми створюємо об'єкти ПЗФ, мова йде не про захист природи (а, у принципі, це головна ідея у створенні об'єкта природно-заповідного фонду) чи якихось унікальних естетичних об'єктів. Часто-густо йдеться про використання існуючих законів для того, щоб вирішити абсолютно інші питання, які має вирішувати генеральний план міста, детальний план територій або інші містобудівні умови. 

– Щодо "Лісу орхідей". У який спосіб відбуватиметься впорядкування такого масиву території? Це потребує і фінансування?

– І то значного. Але головна проблема не тільки у фінансуванні. Після того як Київська міська рада оголошує про створення заповідника, зазвичай охоронні договори на цих територіях не укладаються. Якщо сказати простіше: заповідник є, а хто за нього відповідає – велике питання. 

Повертаючись до недоліків закону про ПЗФ. Документ регламентує постійні обстеження території, навіть елементарне прибирання сміття. Там мають проводитися науково-дослідні заходи, як належить у заповіднику. А у нас усе навпаки. Окрім природного статусу, територія не несе жодного заповідного навантаження. Скажу більше: муніципальні служби навіть не прибирають там сміття чи повалені дерева. 

Мені здається, що після того, як об'єкт ПЗФ створений (це, до речі, зобов'язання департаменту охорони довкілля, будь-якої місцевої ради), мають бути накладені охоронні зобов’язання на землекористувача, а в тому числі – громадські організації, які беруть його на баланс. І ці громадські організації повинні підтвердити, чи володіють вони коштами на утримання, охорону, дослідження цих територій? Це принципова позиція: хтось реально повинен відповідати за утримання режимності об’єкту ПЗФ. У столиці це відбувається не завжди. 

Розумію, що багатьох цікавить питання: чи захищені такі території від забудови? Не завжди. Можу напевне сказати, що були прецеденти, коли, приміром, якась земельна ділянка була надана під забудову, пізніше заповідалася без згоди землекористувача. Оголошувалося, що там буде парк. А далі події розвивалися у традиційному жанрі: забудовник оскаржував рішення, і суд приймав це рішення не на користь громади, а забудовника, бо той мав законне право ці території забудовувати. Тому мені цей шлях діалогу громади із забудовником не здається актуальним.

– Хто може стати ініціатором заповідання території і заявити, що на ній є, наприклад, рідкісні рослини? Чи є у країні фахівці, які б перевіряли обґрунтованість виділення земель під заповідники? 

– Закон про ПЗФ говорить, що ініціатором створення об'єкта ПЗФ може виступати орган місцевої влади, а з клопотанням може звернутися громадянин України чи група громадян, громадська організація, науковий центр. Тут немає жодної прямої заборони, і в Києві є багато, й доволі відомих, громадських організацій, які користуються цим правом і виступають із клопотанням перед депутатами місцевих рад про заповідання територій.

А от з обґрунтуванням складніше. Особисто в мене є питання щодо наукового висновку. Буває, що на території у 100 га було виявлено рідкісний пролісок або сон-траву, або ще якусь рослину із Червоної книги. І це стає підставою, аби клопотати про надання території статусу ПЗФ. 

Наша комісія чи окремо депутат місцевої ради не мають компетенції на перевірку, чи справді об’єкт претендує на надання статусу природно-охоронної зони. І в законі немає чіткої відповіді, яка організація чи установа має повноваження на таку перевірку.

Тобто поняття обґрунтування заповідання не означає, що це, наприклад, робить якийсь державний або дослідницький інститут чи Академія наук. І поширюється практика, що активісти або громадські організації, які опікуються довкіллям, інформують громаду про наявність червонокнижних рослин на якихось територіях. Перевірити це вкрай складно. 

А закон не регламентує, хто повинен надавати такий висновок. Є прецеденти, коли об’єктам для заповідання давали висновки фахівці Академії наук чи Інституту ботаніки. А є висновки, запропоновані громадськими організаціями, які теж можуть називатися інститутом. Закон нічого не забороняє.

– Що треба змінити, на вашу думку, аби привести до ладу систему бодай із визначенням природно-заповідного фонду? І щоб не виникало розбіжностей, чи дійсно варто об'єкти відносити до природно-заповідного фонду?

– В Україні є об'єкти природно-заповідного фонду, які носять різний статус: від біосферного заповідника, національного парку, до заказника місцевого значення чи пам’ятки природи. Там може бути одне унікальне дерево чи одна квітка. Тож я не розумію, що тут не так і чи треба щось змінювати. 

Та я точно знаю, що законодавство потребує сучасних змін з урахуванням реалій. Є прекрасні європейські практики, які дають розуміння, до чого треба прагнути в царині захисту довкілля. У контексті кліматичних змін, світової боротьби за зменшення викидів нам у Києві надзвичайно важливо мати те, що називається легенями міста. Тобто мати великі парки, великі сквери, навіть великі заповідники – це надзвичайно важливо. Я абсолютно за те, щоб заповідники були в місті. Мене більше цікавить, щоб вони були не тільки на папері. А щоб мали реальний статус і захист, які їм гарантує закон.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Війська РФ ударили по Запоріжжю, є поранені
УкраинФорм
2024-11-05T08:37:35Z
У США почались президентські вибори: оголошено перші результати
Европейская правда
2024-11-05T08:37:23Z
Чому Росія раптово перестала атакувати Україну ракетами Х-101: 2 можливі причини
24tv
2024-11-05T08:36:56Z
В Раді озвучили максимум дрів, який люди зможуть зберігати без остраху відповідальності
ZN UA
2024-11-05T08:36:40Z
У Молдові російські агенти намагаються скасувати перемогу Санду на виборах – ISW
ГЛАВКОМ NET
2024-11-05T08:34:36Z
Міноборони Південної Кореї назвало кількість військових з КНДР, які прибули для участі у війні
24tv
2024-11-05T08:31:16Z
У США попереджають, що Росія та Іран посилюють дезінформаційну кампанію перед голосуванням
InternetUA
2024-11-05T08:31:01Z
Чого очікувати Україні в разі перемоги Гарріс на виборах президента США
ZN UA
2024-11-05T08:27:44Z
Путін готує найпотужніший ракетний удар по Україні?: експерт назвав ймовірні сценарії
TSN
2024-11-05T08:27:43Z
Київ "треба готувати до оборони однозначно": експерт описав загрозу
TSN
2024-11-05T08:33:12Z
У Буенос-Айресі з'явився «Сквер України»
УкраинФорм
2024-11-05T08:31:57Z
Світовий рівень: генерал-лейтенант у відставці оцінив нову зброю України
24tv
2024-11-05T08:27:18Z
Хто з українців може отримати знижку 50% на оплату ЖКП
24tv
2024-11-05T08:21:16Z
Жінку оштрафували в аеропорту майже на $100 через два "зайві" сантиметри
Фокус
2024-11-05T08:15:31Z
Сільським жителям готують нову державну допомогу: хто отримає по 2000 та 7000 грн
Знай
2024-11-05T08:06:47Z
Для атаки на Україну росіяни застосували дві ракети та майже 80 дронів - як з тим впоралася ППО
ZN UA
2024-11-05T08:06:00Z
У Дубаї молитовно відзначили 10-річчя УГКЦ в Об’єднаних Арабських Еміратах
УкраинФорм
2024-11-05T08:04:15Z
Яке завтра, 6 листопада, свято – все про цей день, яке церковне свято, що не можна робити
TSN
2024-11-05T08:00:54Z
Велика Британія не може впоратись із новим штамом мавпячої віспи
ГЛАВКОМ NET
2024-11-05T08:27:53Z
Як виявити та вилікувати рак: в Україні запустили просвітницький проєкт від онкологів
24tv
2024-11-05T08:27:01Z
Лікарі у Британії почали використовувати «калькулятор смерті» для пацієнтів
InternetUA
2024-11-05T08:10:49Z
Стоячі робочі місця не менш шкідливі, ніж сидячі, — дослідження
ITC
2024-11-05T08:10:02Z
Зростальний Місяць від 2 до 14 листопада 2024 року: що варто зробити
TSN
2024-11-05T08:00:54Z
Як розпізнати панічну атаку
24tv
2024-11-05T06:06:19Z
Паста Амосова: переможниця "Мастер Шеф" дала рецепт смачної та корисної суміші
Политека
2024-11-05T04:00:49Z
Лікарі у Британії почали використовувати «калькулятор смерті» для пацієнтів
ГЛАВКОМ NET
2024-11-04T23:00:22Z
Ці продукти покращують сон: що треба додати до свого раціону
24tv
2024-11-04T22:12:35Z
У зірки серіалу "Затока" діагностували рак: як відреагував актор
24tv
2024-11-05T08:27:22Z
Олег Іваниця розповів про свого однорічного сина та про спілкування з дітьми від ексдружини
TSN
2024-11-05T08:18:08Z
«Людина, що біжить»: перший погляд на Глена Пауелла у фільмі за Стівеном Кінгом
ITC
2024-11-05T08:10:13Z
Дизайнери "моляться", аби ці 5 тенденцій в інтер'єрі пішли геть з трендів 2025 року
24tv
2024-11-05T07:30:04Z
Чоловік знайшов альбом 100-річної давнини й був вражений, почувши його реальну ціну
Фокус
2024-11-05T07:00:52Z
У столиці оцифрували 200 кіноплівок, створених в перші роки після здобуття Незалежності
Khreschatyk
2024-11-05T06:03:10Z
Був у стосунках із MamaRika та здобув перемогу на "Фабриці зірок": де зараз Стас Шурінс
24tv
2024-11-05T05:06:43Z
Фанати GTA 6 припускають, що новий трейлер гри вийде 22 листопада
InternetUA
2024-11-05T03:04:58Z
47-річній зірці "Затоки Доусона" діагностували онкологію
GlavRed
2024-11-05T00:27:07Z
На Чернігівщині п'яний неповнолітній водій разом з дівчиною вилетів в кювет
TSN
2024-11-05T08:36:28Z
На Київщині сьогодні буде дуже гучно: у КОВА розкрили деталі
TSN
2024-11-05T08:36:27Z
СБУ затримала агента ФСБ, який корегував удари по Миколаєву та Одесі і планував втечу до Росії
Украина Криминальная
2024-11-05T08:27:57Z
У Житомирі посадовця та двох депутатів, підозрюваних в одержанні мільйонного хабаря, взяли під варту із заставою – прокуратура оскаржуватиме визначення застави як альтернативи
Украина Криминальная
2024-11-05T08:27:34Z
«Підробіток» знайшов в одному з ТГ-каналів: 17-річного українця підозрюють у підпалі дверей
InternetUA
2024-11-05T08:25:03Z
Одружений чоловік завів 4 коханок: усі вони жили в одному комплексі, не знаючи одна про одну
TSN
2024-11-05T08:18:43Z
П’ять років та шість місяців проведе за ґратами зловмисник, який обікрав сусіда по хостелу
Украина Криминальная
2024-11-05T08:06:56Z
У Києві на Берестейському проспекті горів ресторан "Євразія": у ДСНС розповіли деталі
24tv
2024-11-05T07:57:37Z
Тривога на Київщині тривала майже 10 годин: в ОВА розповіли про наслідки атаки
24tv
2024-11-05T07:54:58Z
3 млн українців вже у програмі «Національний кешбек»: як це працює
360ua.news
2024-11-05T08:37:17Z
В Україні вже працюють 82% котелень
УкраинФорм
2024-11-05T08:37:04Z
НБУ уточнив вимоги до роботи тимчасової адміністрації у небанківських фінустановах
УкраинФорм
2024-11-05T08:34:31Z
Багатомільйонні технології в обхід санкцій: компанію із США підловили на експорті до Росії
ГЛАВКОМ NET
2024-11-05T08:34:05Z
Капіталізація ринку сільгоспземель в Україні цьогоріч зросла на 332 мільярди - KSE
УкраинФорм
2024-11-05T08:27:48Z
Фонд держмайна офіційно став співвласником українських заправок Shell
ZN UA
2024-11-05T08:21:43Z
Ірландцям радять перевіряти гроші, адже серед них є рідкісна монета, вартістю понад 15000 євро
24tv
2024-11-05T08:15:08Z
Нафта торгується у вузькому діапазоні після зростання напередодні
УкраинФорм
2024-11-05T08:13:19Z
В Україні суттєво зростуть ціни на гречку
AgroNews
2024-11-05T08:10:52Z
У Чернігівській та Запорізькій областях сильний вітер повалив десятки дерев
УкраинФорм
2024-11-05T08:37:05Z
Під Кураховим від ворожого скиду загинув захисник із Полтави з позивним "Дрон"
Фокус
2024-11-05T08:36:44Z
28-а ОМБР закликає всіх, хто пішов у СЗЧ, вернутися в стрій
1News
2024-11-05T08:36:08Z
Рятувальники ліквідовують наслідки негоди у двох областях
Комсомольская правда
2024-11-05T08:34:36Z
Росіяни поцілили по обʼєкту інфраструктури у Запоріжжі, є поранені
ГЛАВКОМ NET
2024-11-05T08:30:31Z
На Курщині працює найкраща техніка ЗСУ, тоді як на Сході йдуть критично важливі бої – Forbes
ГЛАВКОМ NET
2024-11-05T08:27:28Z
Зеленський вручив "Золоту Зірку" Героя України воїну інженерних військ, який воював на Курщині: що про нього відомо
TSN
2024-11-05T08:18:28Z
Внаслідок чергових ворожих авіаударів по Харкову постраждали двоє мирних містян
Мій Харків
2024-11-05T08:13:10Z
Поїздку на вокзал краще планувати заздалегідь: автобус №7 міняє маршрут
ГЛАВКОМ NET
2024-11-05T08:12:13Z
Про врожай можна забути: де не можна садити малину
GlavRed
2024-11-05T08:27:42Z
Курорт круглий рік: мандрівники визначили найкращі острови Європи, де сонячно навіть у листопаді
24tv
2024-11-05T08:27:05Z
Як привітати подругу з Днем народження у листопаді – вітання до сліз
24tv
2024-11-05T08:21:47Z
Астрологи назвали знаки зодіаку, які здатні змінити наш світ на краще
TSN
2024-11-05T08:06:57Z
Зростальний Місяць від 2 до 14 листопада 2024 року: забобони та прикмети
TSN
2024-11-05T08:00:08Z
Як почистити диван без хімчистки: простий лайфхак
24tv
2024-11-05T07:45:53Z
Можна дістатися лише на каяках: найстрашніший острів Британії приваблює "чорних" туристів
Фокус
2024-11-05T07:27:49Z
Будете вражені: 3 знаки зодіаку, яких цього тижня здивує кохана людина
24tv
2024-11-05T07:06:19Z
Ця закуска завжди бажана: рецепт з крабовими паличками, яким вас благатимуть поділитись
24tv
2024-11-05T06:57:58Z
Черговий розгром від Динамо, засланий Козак та VAR-дискусії у відкритому доступі. Підсумки 12-го туру УПЛ
Football.ua
2024-11-05T08:31:36Z
Жіноча збірна України розпочала підготовку до відбору Євробаскету
УкраинФорм
2024-11-05T08:31:32Z
Бартулович після поразки від ЛНЗ: Арбітр матчу судив дуже погано, він допомагав одній команді
Football.ua
2024-11-05T08:25:00Z
Перша ліга: Сергій Ковалець перериває програшну серію «Поділля»
УкраинФорм
2024-11-05T08:09:46Z
Дім Левандовського постраждав від смертельного урагану в Іспанії: жахливе відео наслідків
24tv
2024-11-05T08:00:47Z
Бароні визнано найкращим тренером жовтня в Серії А
Football.ua
2024-11-05T07:48:19Z
Це тільки його мрії, – Усик гідно відреагував на заяву Ф'юрі про нокаут у реванші
24tv
2024-11-05T07:27:43Z
Неймар травмувався вже у другому матчі після повернення: відео прокляття для зірки футболу
24tv
2024-11-05T06:51:10Z
Полісся вимагає роз'яснення епізоду в кінці матчу проти Олександрії: УАФ опублікувала перемовини суддів
Football.ua
2024-11-05T06:15:13Z
iPhone 14 Pro Max вибухнув під час заряджання, заподіявши опіки власниці
Portaltele
2024-11-05T08:27:41Z
Слухає розмови і передає дані: названо кухонний гаджет, який шпигує
GlavRed
2024-11-05T08:27:03Z
Apple працює над функцією оповіщення на екрані для Siri
Portaltele
2024-11-05T08:13:40Z
На Prime Video з’явилась функція X-Ray Recaps — для текстових описів епізодів та сезонів шоу без спойлерів
ITC
2024-11-05T08:10:31Z
Огляд MSI MPG X870E CARBON WIFI: флагманська плата з топовим живленням, DDR5 8400 МГц, 22 USB та 44 лініями PCI-E
ITC
2024-11-05T08:10:09Z
Час закриватися: соцмережа X Ілона Маска починає розгортати найбільш скандальне оновлення
24tv
2024-11-05T08:06:57Z
Instagram планує використовувати штучний інтелект, щоб ловити підлітків на брехні про їхній вік
InternetUA
2024-11-05T08:02:31Z
Завершення угоди між Bunge та Viterra відкладається
AgroPortal
2024-11-05T08:00:14Z
Українці скаржаться на неправильну роботу годинників та карт у смартфонах
TSN
2024-11-05T07:51:21Z
Альтернатива Tiguan: Volkswagen представив новий доступний кросовер
ЗаРулем
2024-11-05T08:04:16Z
Suzuki презентувала бюджетний електрокар із запасом ходу 500 км
AutoCentre
2024-11-05T07:16:48Z
Вартість володіння електромобілем, чи справді це дешевше?
AutoGeek
2024-11-05T07:00:53Z
В тренді – кросовери: названо найпопулярніші авто в Україні
ЗаРулем
2024-11-05T05:09:29Z
Можуть навіть вибухнути: водіїв закликали забрати ці 5 речей з автомобіля з настанням холодів
24tv
2024-11-04T20:09:57Z
Як пройшов найстаріший у світі автопробіг – з Лондона до Брайтона
AutoCentre
2024-11-04T19:15:37Z
Modena Automobili представила рестомод на основі Maserati Shamal
AutoCentre
2024-11-04T18:07:27Z
Рятувальники отримали 18 пожежних автоцистерн на шасі Daewoo Maximus
AutoCentre
2024-11-04T17:13:34Z
Geely показали недорогий електрифікований кросовер із запасом ходу 1400 км
Фокус
2024-11-04T17:06:48Z