Великдень 2024 - одне з найочікуваніших церковних свят наступного року. Дата Великодня щороку змінюється, оскільки вираховується за місячним календарем. Традиції Великодня добре відомі кожному українцю і передаються з покоління в покоління.
Що відзначають у Великдень
Це свято присвячене чудесному воскресінню Ісуса Христа через 3 дні після того, як його розіп'яли на хресті. Вважається, що Ісус воскрес у неділю, тому Великдень завжди випадає на останній день тижня. Свято символізує перемогу добра над злом, справедливості - над беззаконням. Це найрадісніша подія в церковному році.
Коли Великдень у 2024 році в Україні
Дату Великодня розраховують наступним чином: беруть день весняного рівнодення (21 березня) і дивляться, коли настане найближчий до нього повний місяць. Найближчої до цього повного місяця неділі відзначають Великдень. Також у православних Великдень не може збігатися з єврейським святом Песах (у католиків такої вимоги немає).
Православний Великдень завжди настає пізніше за католицький. Іноді у християн Воскресіння Христове може збігатися.
5 травня - ось якого числа Великдень у 2024 році у православних. Це досить пізня дата для свята. Цікавий факт: за давніми народними традиціями якщо Великдень виходить пізнім, то і весна пізно настане.
Католицький Великдень 2024 відзначається 31 березня.
Великдень 2025 у православних і католиків співпаде і відзначатиметься 20 квітня.
У 2026 році католики відзначать Великдень 5 квітня, православні - 12 квітня.
Чому відрізняється дата Великодня у католиків і православних
З 1 вересня 2023 року Православна Церква України перейшла на новоюліанський церковний календар. Він майже повністю збігається з григоріанським, який використовують католики. Тепер православні віруючі відзначатимуть майже всі церковні свята одночасно з католиками.
Однак Великдень і пов'язані з ним свята православні все ще відзначатимуть окремо від католиків. Пов'язано це з тим, що католики і православні по-різному розраховують дату Великодня. Православні віруючі для розрахунків приймають за дату дня весняного рівнодення 21 березня за юліанським календарем, що за григоріанським календарем відповідає 3 квітня. Тому православна Пасха не може настати раніше 4 квітня.
Православний Великдень відзначають в Україні, Росії, Сербії, Грузії, Чорногорії та серед християн Ізраїлю та Кіпру. На православний Великдень сходить Благодатний вогонь в Єрусалимському храмі, який православні вважають чудотворним.
Коли Великий піст 2024
Щорічно перед Великоднем віруючі дотримуються тривалого посту, щоб очиститися духовно і тілесно перед великим святом. Такий піст триває 50 днів і називається Великим постом.
У 2024 році Великий піст розпочнеться 18 березня і закінчиться 4 травня. Останній тиждень посту (29 квітня - 4 травня) називається Страсною седмицею і є найсуворішим.
Традиції та заборони на Великдень
Українці завжди любили і поважали це свято. Великодні традиції з'явилися ще в Київській Русі і з тих пір майже не змінилися. На Великдень прийнято відвідувати богослужіння, куди віруючі приносять кошик з яйцями, випічкою і м'ясом. Освячені продукти приносять додому і виставляють на святкову вечерю.
Святкова трапеза на Великдень обов'язково включає фарбовані (крашанки) або розписані (писанки) варені яйця, ковбаси та обрядову випічку - паски. За столом збираються з усією родиною.
Також в українців на Великдень і протягом 40 днів після свята прийнято вітатися фразами "Христос Воскрес!" - "Воістину Воскрес!".
Заборони на Великдень такі ж, як і на будь-яке інше велике церковне свято. У Воскресіння Христове не можна:
- займатися важкою фізичною працею;
- лаятися, ображати інших людей, заздрити і бажати зла;
- засуджувати людей за спиною і розкривати їхні таємниці;
- займатися ворожінням, ритуалами і обрядами;
- викидати освячені продукти у відро для сміття;
- відмовляти в допомозі.
Також в перший тиждень після Великодня священнослужителі не рекомендують одружуватися і вінчатися.