MY.UAНовини
Чума, сибірка, холера: коли людство почало використовувати біозброю і чому сьогодні це – реальна загроза
Чума, сибірка, холера: коли людство почало використовувати біозброю і чому сьогодні це – реальна загроза

Чума, сибірка, холера: коли людство почало використовувати біозброю і чому сьогодні це – реальна загроза

Багато експертів вважають, що нині ми вступаємо в нову еру – еру реальної та постійно зростаючої загрози застосування біологічної зброї.

Група професора Михайла Андрейчина з Тернопільського державного медичного університету ім. І.Я. Горбачевського дослідила тему, яка нині набуває особливої актуальності.

Коли людство вперше стикнулося з біологічною зброєю, як вона вдосконалювалася і яких небезпечних рівнів досягла зараз, читайте в ексклюзивному матеріалі Фактів ICTV.

Зараз дивляться

Тема біозброї нині викликає не лише зацікавлення, а й набуває соціальної значущості.

Адже ще зовсім нещодавно Європа була стривожена незрозумілим спалахом в Польщі. Звідки і чому легіонела так раптово з’явилася у системах водопостачання, так і не встановили.

Не вщухають дискусії стосовно походження Covid-19. Раз по раз з’являються і публікації, автори яких сумніваються в офіційно озвученому походженні ВІЛ/СНІД.

За замовчуванням все частіше припускають, що це можуть бути якісь, можливо ненавмисні, наслідки роботи над біологічною зброєю.

Наші фахівці не лише дослідили основні історичні віхи розвитку і застосування біозброї у світі, а й напрацювали рекомендації, як слід діяти у випадку застосування такої зброї, яких заходів ужити з точки зору медичних завдань.

Факти ICTV оприлюднюють зібрані командою професора Михайла Андрейчина факти і напрацювання щодо медичних аспектів протидії біотероризму.

Сам професор вважає, що використання хвороботворних мікроорганізмів з метою знищення людей – злочинне, і наслідки цього можуть бути жахливішими за наслідки ядерної війни.

 Які інфекції можуть становити загрозу

Чума, холера, віспа, жовта лихоманка, тиф, поліомієліт, малярія, сибірська виразка, туляремія, ботулізм… Це далеко неповний перелік патогенних мікроорганізмів і вірусів, які можуть використовуватися як біологічна зброя.

Їх називають особливо небезпечними інфекціями, скорочено ОНІ. Вони можуть раптово виникнути, швидко поширитись і масово охопити населення. Характеризуються тяжким перебігом і високою летальністю. До ОНІ відносять понад 20 хвороб.

 Біозброя давніх часів

Історія біотероризму сягає стародавніх часів. Ще у VI столітті до нашої ери ассирійці на ворожій території отруювали воду в колодязях житніми ріжками (смертельно отруйний гриб).

До іншого способу вдавався Олександр Македонський. Після відступу його війська залишали за собою трупи коней і людей, що загинули від заразних хвороб.

Скіфські лучники змащували стріли кров’ю та іншими тканинами трупів, що розкладалися. Трупна отрута вважалася найдієвішою зброєю.

Татаро-монголи у 1346 році під час облоги генуезької твердині Каффа в Криму (нині Феодосія) за допомогою катапульт перекидали у місто через мури тіла померлих від чуми (на той час ця хвороба була поширена лише в Азії).

Відтак чума уразила спочатку мешканців Каффи, а потім з біженцями перекинулася на Константинополь, Геную, Венецію та інші порти Середземного моря. Невдовзі вона поширилася всією Європою, досягла Близького Сходу.

Небачена пандемія “чорної смерті” за три роки спустошила країни континенту.

Минали століття, а люди все більше удосконалювали методи убивства своїх ворогів за допомогою біологічних патогенів.

Біозброя в Першій і Другій світових війнах

Під час Першої світової війни німецькі диверсанти доставили у США велику кількість зараженого правцевими паличками пластиру для ран. І в країні різко зросла захворюваність на правець.

Гітлерівська Німеччина активізувала вивчення біологічної зброї у 1933 році. У Берлінському воєнному інституті мікробіології розпочалося інтенсивне вдосконалення методів застосування збудника сибірки як біологічної зброї.

У цей період у III рейху було запатентовано безліч різних апаратів, призначених для розпилення аерозолю біологічних патогенів.

У роки Другої світової війни почав діяти сумнозвісний диверсійний японський загін №731, який навіть мав власну спеціальну повітряну ескадру. Японські військові токсикологи начиняли кулі, снаряди і міни різними патогенними мікробами.

Біологічні атаки збудниками сибірки, холери, шигельозу, сальмонельозу і чуми були здійснені щонайменше на 11 китайських міст. Це засвідчено документально. Культури бактерій японці не тільки розпилювали у вигляді аерозолю з літаків, а й закидали безпосередньо до будинків.

Досі не встановлено кількість жертв тих нападів. Однак, з’ясовано, що лише після атаки на місто Ханґтег у 1941 році захворіло переважно на холеру близько 10 тис. людей, загинуло 1 700 осіб.

Ще на початку 30-х років минулого століття у секретних відділах Радянської армії почалася розробка власної програми зі створення біологічної зброї.

Радянський Союз мав 27 наукових установ, які вивчали таку зброю, шість закладів, що безперервно її виробляли, i сім резервних підприємств на випадок війни.

Ці установи діяли навіть після ратифікації Конвенції у 1972 році.

Пристрасть “совєтів” до сибірки

Військові вчені-медики вивчали генетично змінені палички чуми, працювали над отриманням за допомогою методів генної інженерії гібриду – схрещували вірус натуральної віспи з вірусом гарячки Ебола.

– Найбільшу пристрасть радянські військові мали до сибірки, – писав російський дисидент Лев Федоров.

Федоров свідчив, що в 1989 році на підземному заводі в Степногорську  був поставлений на потік штам сибірки, що мав у чотири рази вищу ефективність, ніж стандартні бойові штами.

Наприкінці 1991 року у місті Кольцові, в інституті, де працювали над новими видами вірусної зброї, була вже закінчена робота над біологічною зброєю стратегічного рівня – з варіантом вірусу Марбург.

У Сергієвому Посаді у воєнно-біологічному інституті генерал-професор А. Воробйов вивчав бойові можливості токсинів ботулізму і правця.

Варто зазначити, що аварії на заводах з виробництва біологічної зброї траплялися нерідко. Проте все, що потім відбувалося з персоналом і місцевим населенням, отримувало гриф “цілком таємно”.

А все ж, інформація про деякі біологічні катастрофи таки просочувалася в інформаційний простір.

Так, стало відомо про жахливу аварію в 1979 році у Свердловську.

Лев Федоров детально описав ті події.

В ніч з 2 на 3 квітня 1979 року в Чкалівському районі Свердловська, неподалік якого розташувалося секретне військове містечко, з’явилася аерозольна хмара.

Найближчими днями загинула велика кількість людей, переважно чоловіків. Уже потім з’ясувалося, що смерті спричинив не звичайний штам збудника сибірки, витік якого,  нібито, стався випадково, а нова  наступальна біологічна зброя, що переважно знищує чоловічу частину населення.

Це був вибірковий удар, бо ж армії складаються здебільшого з чоловіків.

Загальні втрати людей від цієї найбільшої біологічної трагедії епохи холодної війни невідомі й досі.

Зброя, що може обирати жертви за етнічним походженням

З розпадом СРСР реалізація програми припинилася, і вчені залишилися без роботи. За приблизними підрахунками, було звільнено понад 11 тис. колишніх радянських розробників біологічної зброї.

Безперечно, вони не залишилися без роботи. Таких фахівців, що називається, з руками-ногами могли забрати інші країни, зокрема ті, які зацікавлені в розробках нових видів озброєнь.

Припускають, що розробками зі створення біологічної зброї займаються нині близько 20 країн. Серед них, зокрема, Сирія, Лівія, Іран, Північна Корея, Китай та інші.

І це викликає серйозне занепокоєння.

Генна інженерія нині просунулася у своїх розробках далі. Спеціальні лабораторії і наукові комбінати спроможні вирощувати нові види бактерій з вибірковою дією ураження – приміром, за певним кольором чи розрізом очей, шкіри. Відтак, подібна зброя зможе знищувати цілі спільноти за етнічною, расовою або національною ознакою, тобто, влаштовувати справжній геноцид.

Сьогодні стало можливим навіть умонтовувати нові гени в структуру ДНК чи РНК, змінюючи таким чином природу мікроорганізму. Змішуючи гени, учені можуть створити безліч нових хвороботворних збудників.

Що нам робити

Група професора Андрейчина, дослідивши факти й інформацію із закритих джерел, напрацювала методику захисту населення від біологічної зброї.

Щеплення не підходять, оскільки патоген для враження до останнього не буде відомим. Крім того, для багатьох потенційних збудників, які можуть бути використані для біологічної зброї, вакцини взагалі немає.

Антибіотики також не будуть ефективними, якщо ворог застосує віруси, природні антибіотикорезистентні штами, чи штами, отримані методом генної інженерії.

Тобто, потенційні можливості нападників поки що істотно перевищують ефективність наших способів захисту від біологічної зброї та ліквідації наслідків її застосування.

Але перше, що треба зробити при ударі біозброєю – це швидко розпізнати й точно ідентифікувати патоген. Щоб знати, з чим маємо справу.

Для цього повинна функціонувати налагоджена система обміну інформацією, мережа добре оснащених мікробіологічних лабораторій, здатних швидко ідентифікувати патогени, референс-лабораторії, як мінімум 3-го класу біологічної безпеки, які б мали найновіші методики ідентифікації патогенів. Не обійтися і без спеціально навченого персоналу найвищої кваліфікації.

Другим надзвичайно важливим фактором інфекціоністи називають розробку і використання обмежувальних заходів, щоб встановити дієвий контроль за можливим поширенням патогенів за зону ураження.

Йдеться про той самий карантин, про професійну і дієву його організацію.

Проте найдієвіший і найнадійніший спосіб захисту українців від потенційного ураження біологічними збудниками страшних хвороб – це взагалі не допустити цього. Запобігти намірам супротивника застосувати біологічну зброю.

Але це вже завдання не для токсикологів і інфекціоністів, а для нашої розвідки і контррозвідки.

Теги за темою
Зброя
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Фінляндія уважно стежить за військовою активністю РФ біля свого кордону
Европейская правда
2025-05-23T06:03:32Z
Дональд Трамп звернув увагу на велику проблему серед американських дітей
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T05:15:17Z
Експрацівник ЗАЕС назвав найвпливовіших працівників станції, що перейшли на бік Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T05:00:08Z
Суд заборонив адміністрації Трампа анулювати візи іноземних студентів – Bloomberg
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T04:30:05Z
РФ заявила про незаконність розпаду Радянського Союзу: аналітики ISW назвали мету
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T04:18:07Z
Кандидат у президенти Польщі пообіцяв не пускати Україну в НАТО
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T04:00:05Z
У РФ дрони атакували хімічний завод та військовий аеродром: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T03:03:50Z
Стало відомо, чи буде присутнім Трамп на саміті НАТО
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T02:09:40Z
Путін використовує необізнаність Трампа, щоб досягати своїх цілей у війні – Time
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T01:33:24Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
"Євробачення-2025": полька в сексі-вбранні ошелешила танцями та небезпечно політала над сценою
ТСН
2025-05-17T21:18:58Z
FIЇNKA місяць тому презентувала нову композицію "Грушка" та кліп на неї, присвячений гуцульській традиції. А тепер вирішила поділитися знімальним процесом над кліпом.
FM-TV
2025-05-23T05:30:38Z
MamaRika – "Зв’язок" – 5 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-05-22T21:10:55Z
Народна артистка України Тіна Кароль відсвяткувала День незалежності Ізраїлю
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T17:54:58Z
Макаревич поскаржився на "українського журналіста" поліції Ізраїлю
ТСН
2025-05-22T17:30:01Z
Фільму "Трансформери" – 18 років: як змінилися герої культової франшизи
ТСН
2025-05-22T16:57:28Z
Лілія Подкопаєва похвалилася 17-річною донькою-випускницею і показала, яким було свято в США
TSN
2025-05-22T16:54:53Z
Юрію Рибчинському — 80: Зібров розсекретив подарунок другові на ювілей і як вони святкуватимуть
TSN
2025-05-22T16:53:52Z
Спалах гепатиту А: де вакцинуватися найдешевше
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T17:45:13Z
Магнітна буря 22 травня: яка її потужність
TSN
2025-05-22T16:55:11Z
Що не варто класти в лунку під час садіння помідорів: як не зіпсувати врожай помідорів
TSN
2025-05-22T16:54:51Z
Коли правильно чистити зуби — до чи після сніданку: вчені дали остаточну відповідь
TSN
2025-05-22T16:53:47Z
Як захистити огірки від перепаду температур: що потрібно зробити для гарного врожаю
ТСН
2025-05-22T16:53:05Z
Дієтолог сказав, яку здорову їжу не можна вживати перед сном
ТСН
2025-05-22T16:52:44Z
Якщо хочете довго жити, треба пити лише цю воду: поради експертів
TSN
2025-05-22T16:52:39Z
Чому пити вино корисно для здоров’я: науковці вразили дослідженням
TSN
2025-05-22T16:52:29Z
П’ять найкращих ферментованих продуктів для здоров’я кишківника
ТСН
2025-05-22T16:51:39Z
Ці жінки за знаком зодіаку притягують успішних і багатих чоловіків, неначе магнітом
ТСН
2025-05-22T16:54:09Z
Ці три кущі цвістимуть до глибокої осені: обов’язково посадіть їх у своєму саду
TSN
2025-05-22T16:53:16Z
Як зрозуміти, що ви потрапили у кармічні стосунки, і чому це дуже добре
TSN
2025-05-22T16:52:59Z
Названо найшкідливіший молочний продукт — є у кожному магазині
TSN
2025-05-22T16:52:45Z
Нова оптична ілюзія всього за 5 секунд розповість, хто ви є насправді
ТСН
2025-05-22T16:52:10Z
Правила ранкового смузі — як зробити напій кориснішим
ТСН
2025-05-22T16:52:02Z
Експерти з феншую назвали 4 місця в оселі, де краще не вішати дзеркало
ТСН
2025-05-22T16:51:21Z
3 ложки в горщик — і навіть квола герань випустить свої квіти: рецепт корисного підживлення
ТСН
2025-05-22T16:51:18Z
Чому не можна знищувати чистотіл на своєму городі та яка його користь: про це ніхто не знає
TSN
2025-05-22T16:50:07Z
Поліг під час виконання завдання на Курщині. Згадаймо Романа Панащука
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T06:00:19Z
КиївПрайд 2025: організатори визначилися із датою проведення акції
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T05:51:25Z
Німеччина збільшує чисельність своєї танкової бригади в Литві для стримування Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T05:51:08Z
США схвалили продаж Естонії Javelin на майже 300 млн доларів
Европейская правда
2025-05-23T05:46:38Z
Атака безпілотників на російський завод: чим особливий виробник акумуляторів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T05:45:50Z
В одній із областей з’являться мобільні блокпости
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T05:06:54Z
Українські військові отримають новий бронеавтомобіль «Варта-2»: чим він особливий
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T03:39:46Z
23 травня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T03:33:57Z
Колишній директор «Києво-Печерської Лаври» Остапенко не очистив заповідник від впливу РФ – міністр культури
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T22:24:43Z
На Буковині окупанти пошкодили залізничну інфраструктуру
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T05:57:30Z
Карта бойових дій в Україні станом на 23 травня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T05:45:11Z
Втрати ворога станом на 23 травня 2025 – Генштаб ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T04:48:18Z
Світлана Поваляєва: Київська ідентичність затиралася. Формувався «булгаковский Киев»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T03:00:46Z
В Україні мінлива хмарність: прогноз погоди на 23 травня
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T02:30:32Z
Лінія фронту станом на 22 травня 2025. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T20:06:11Z
В одній з областей посилюють мобілізацію: що відомо
TSN
2025-05-22T17:06:37Z
Наступ РФ на всій лінії фронту: Зеленський про те, де найгарячіші бої
TSN
2025-05-22T16:56:58Z
РФ каже про вихід на кордон Дніпропетровщини: яка ситуація насправді
ТСН
2025-05-22T16:56:53Z
У Карпатах загинув чоловік зі Львівщини
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T20:36:44Z
Австралію накрила потужна повінь: є загиблі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T19:06:46Z
На горі Піп Іван виявили тіло чоловіка: хто він і звідки
ТСН
2025-05-22T17:33:08Z
Пожежу на ТЕЦ у Білій Церкві ліквідували: в ДСНС розповіли про наслідки для довкілля
TSN
2025-05-22T16:56:24Z
Стрілянина у Вашингтоні: вбито двох співробітників посольства Ізраїлю
TSN
2025-05-22T16:55:53Z
Нічні вибухи над російською Тулою: мешканці повідомляють про атаку дронів
TSN
2025-05-22T16:55:48Z
У Києві лунають вибухи через атаку дронами
ТСН
2025-05-22T16:55:45Z
Вибухи у Росії та атака на Харків: головні новини ночі 22 травня 2025 року
TSN
2025-05-22T16:55:42Z
У Києві уламки дрона впали на території школи: влада про атаку РФ
TSN
2025-05-22T16:55:28Z
Загиблі посіви озимих пересівають переважно соняшником
AgroPortal
2025-05-23T06:00:25Z
Українська полуниця витісняє імпортну: прогноз цін
Agravery
2025-05-23T05:21:17Z
В Україні запустили платформу, направлену на цифровізацію агросектору
AgroPortal
2025-05-23T05:00:49Z
«Укрзалізниця» екстрено змінила розклад потягів через Карпати
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T03:18:45Z
AGRO Challenge: нові виклики та можливості для аграріїв
AgroPortal
2025-05-23T02:31:15Z
Куди інвестувати після війни: експерт назвав перспективний регіон України
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T17:30:58Z
Зеленський назвав три ключові економічні пріоритети України
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T17:09:36Z
Чи відключатимуть світло влітку: експерт попередив про блекаути через спеку
ТСН
2025-05-22T16:56:15Z
Підвищення пенсії: кому збільшать виплати у червні
TSN
2025-05-22T16:54:34Z
Залишився їстівним: археологи виявили посудини з медом, якому понад 5000 років
TSN
2025-05-22T16:56:04Z
Учені шокували первісними розмірами Юпітера: як змінилася планета
TSN
2025-05-22T16:56:03Z
У джунглях знайшли гігантського щура розміром із кота — він залишався невідомим 30 років
TSN
2025-05-22T16:54:41Z
Юпітер колись був удвічі більшим за свій нинішній розмір — вчені відновили ранню історію гіганта
ТСН
2025-05-22T16:53:10Z
Вчені через 500 років відшукали живих нащадків Леонардо да Вінчі
ТСН
2025-05-22T16:53:02Z
Навіщо у прищіпках потрібні маленькі отвори: багато хто здивований
ТСН
2025-05-22T16:50:14Z
Вчені винайшли нанотехнологію для захисту врожаю від ультрафіолету
AgroPortal
2025-05-22T16:00:51Z
У Китаї знайдено всесвітній склад вкрадених iPhone
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T15:51:04Z
Amazon доставлятиме телефони та інші гаджети за допомогою дронів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T11:36:02Z
Tesla втрачає позиції: названо нового лідера на ринку електромобілів у Європі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T17:27:35Z
У Києві помітили новий Lamborghini Urus S
VGorode
2025-05-22T10:12:04Z
Маск анонсував появу перших роботаксі у Техасі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T05:09:15Z
Як зробити так, щоб пральна машина не "стрибала": цікавий спосіб, щоб змусити її стояти нерухомо
ТСН
2025-05-17T20:22:21Z
Зарядити електромобіль стало дорожче: як змінилися ціни
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T17:42:59Z
AWT Bavaria оголошує про відкриття нового інноваційного простору - AWT Studio UNIT.City
Корреспондент
2025-05-16T12:39:48Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
Захищаючи Україну, загинув чемпіон з марафонського бігу Петро Шукалович
TSN
2025-05-22T16:53:55Z
Титулована 25-річна спортсменка померла від раку
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T16:36:15Z
Україна здобула золото на чемпіонаті Європи зі стрибків у воду
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T16:18:26Z
ЗСУ ліквідували кандидата у майстри спорту з лижних перегонів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T13:39:00Z
Українські теніситки дізналися суперниць у першому колі «Ролан Гаррос»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T13:15:56Z
Українські паралімпійці здобули 63 нагороди на чемпіонаті світу з шашок-64
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T12:42:09Z
Суперник збірної України оголосив склад на матчі турніру Canadian Shield
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T12:33:06Z
Дрейк програв $1 млн: на що ставив репер
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T11:48:22Z
Росія остаточно втратила перемогу у медальному заліку Олімпіади-2014
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T11:27:09Z