MY.UAНовини
Майже століття воєн і конфліктів: коротка історія сектору Гази та Ізраїлю
Майже століття воєн і конфліктів: коротка історія сектору Гази та Ізраїлю

Майже століття воєн і конфліктів: коротка історія сектору Гази та Ізраїлю

7 жовтня бойове угрупування ХАМАС, яке контролює сектор Гази, атакувало Ізраїль, убивши понад 1300 людей і взявши сотні заручників. Ізраїль завдав удару у відповідь, тож, за останніми даними, у Газі щонайменше 2000 загиблих і понад 1 млн біженців. Прем’єр-міністр країни Беньямін Нетаньягу заявив, що , а сектор Гази заплатить за цей напад.

Воєнні конфлікти між Палестиною та Ізраїлем тривають не один десяток років. Тому, щоби зрозуміти нинішню війну, варто поглянути на минуле цих територій.

Факти ICTV розпитали про історію формування сектору Гази, Західного берегу Йордану та Ізраїлю у директора Центру близькосхідних досліджень Ігоря Семиволоса.

Зараз дивляться

Палестина й Османська імперія

Палестина була частиною Османської імперії протягом майже чотирьох століть. Населення здебільшого було арабомовним, сповідувало іслам. Поруч з осілим населенням проживали й кочовики – так звані бедуїни.

Ситуація динамічно почала змінюватися наприкінці XVIII століття, коли стався Єгипетський похід Наполеона (1798-1801 рр., спроба завоювання Єгипту). Він здійснив рейд уздовж узбережжя, де більшість поселень в результаті війни зникли.

У першій половині XIX ст. свою силу вирішив показати Єгипет, кинувши виклик Османській імперії. І до 50-х років цей регіон перебував під владою Єгипту, але місцеве населення себе не ототожнювало ані з єгиптянами, ані з турками, ні з бедуїнами. Тобто проявлялося перше національне самовизначення. Із 50-х років Туреччина, яка входила до Османської імперії, повертає території.

На цей період також припадають війни між Російською та Османською імперіями. Частина ісламського населення з Російської імперії тікає до Туреччини – особливо після геноциду на Північному Кавказі. Частину населення – черкеські племена – турки розселяють на півночі нинішнього Ізраїлю.

У цей період починається активна колонізація Палестини німцями. Водночас Палестину активно відвідують єврейські діячі, які також побачили можливість для створення своїх колоній. У 1897 році організовано Перший сіоністський конгрес, який став початком сіонізму як суспільного руху та заснував фонд для купівлі земель у Палестині. Тоді ж виникають перші єврейські поселення, переважно – на узбережжі Середземного моря.

В Росії починаються активні єврейські погроми. Кількість єврейського населення, яке переїжджає до Палестини, збільшується. Водночас зростає напруження між євреями та палестинцями, адже всім потрібна була земля.

За словами Ігоря Семиволоса, до появи єврейського політичного крила між євреями й арабами не було якихось проблем – вони собі цілком мирно співіснували.

Getty Images

Перша світова війна та Палестинський мандат

У 1915 році британці домовляються з арабами, що останні підіймають повстання проти Туреччини (Османська імперія входила в коаліцію, яка протистояла Антанті) – так зване Арабське повстання (1916-1918). Воно не було визначальним, але відволікло значну частину турецьких військ на придушення цього повстання. У цей час британці з арабами домовилися, що Велика Британія після закінчення Першої світової війни створює нові арабські держави, зокрема й Палестину.

Проте у 1917 році підписали Декларацію Бальфура, яка схвалювала створення єврейського національного осередку у Палестині, за умови, що це не буде суперечити інтересам іншого населення. Після Першої світової війни Османська імперія розпалася, а Британія отримала Палестинський мандат.

Починається активна міграція євреїв до Палестини, розбудовується інфраструктура. У 20-х роках палестинці роблять те ж саме. На той час уже спостерігалося напруження між євреями та арабами за землю, за вплив на британців тощо. У 1929 році відбувається перша серйозна сутичка, яка розпочалася в Єрусалимі. Причина – конфлікт через доступ до Стіни плачу.

У 30-х роках євреї активно скуповують землі, ще більше народу переселяється з Європи – здебільшого середній клас із грошима. Швидко ростуть єврейські міста. Активно розвиваються і палестинці – так само з’являється середній клас.

Ігор Семиволос наголошує, що націоналізм зазвичай виникає в містах. Так сталося й тоді – почалися сутички інтересів єврейського та палестинського націоналізму.

У 1936 році араби підняли повстання. У євреїв сталася криза – люди залишилися без роботи. Багато арабів тоді працювали на євреїв, і ось останні вирішили арабів замінити на своїх. До 1939 року повстання придушили, значна кількість людей загинула.

Друга світова війна і розділ Палестини

Під час Другої світової війни починає наростати єврейський тероризм, розповідає експерт Ігор Семиволос. Терористичні групи здійснюють напади на арабів, на арабські поселення, щоб витиснути їх із територій. Також відбуваються терористичні акти проти британців, щоби змусити Велику Британію залишити територію Палестини.

Після закінчення війни світ дізнається про жахіття Голокосту і виникає питання поселення великої кількості переміщеного єврейського населення в Європі. Починають говорити про їхнє переселення до Палестини. Восени 1947 року новостворена Організація Об’єднаних Націй ухвалила План ООН щодо розділу Палестини. Ця резолюція рекомендувала створити дві окремі держави – арабську та єврейську. Але обидва народи не надто задоволені умовами – кожен хотів більше земель.

І у травні 1948 року виникає держава Ізраїль, кордони якої не визначені. Аж тут єгипетські літаки атакували Тель-Авів, а армії низки арабських держав (Йорданія, Ірак, Сирія, Ліван, Саудівська Аравія, Ємен) пішли війною проти Ізраїлю. Бої тривали до початку 1949 року – Ізраїль підписав угоди про перемир’я з арабськими державами.

Wikimedia

Близько 750 тисяч палестинських арабів були виселені. Багато з них опинилися на двох клаптиках землі: Газа – під управлінням Єгипту, і Західний берег річки Йордан – під управлінням Йорданії. Умови в Газі були жахливими: люди жили в казармах, школах і мечетях. Біженцям із Гази не дозволяли ані в’їхати до Єгипту, ані повернутися до Ізраїлю. Люди опинилися в пастці та без громадянства.

А от жителі Західного берегу річки Йордан отримали громадянство Йорданії.

Конфлікт на тому не закінчився, палестинці періодично нападають на ізраїльські бази. І в такому стані все триває до 1967 року.

Шестиденна війна і дві інтифади

Із 5 по 10 червня 1967 року Ізраїль починає шестиденну війну з Єгиптом, Йорданією і Сирією. Ізраїль захопив Газу, Голанські висоти, Західний берег Йордану та Синайський півострів. На останньому виникають ізраїльські поселення.

– Ізраїльтяни тоді вірили, що вони нарешті здійснили історичну місію – повернули собі усі території, – говорить експерт Центру близькосхідних досліджень.

У 1987 році палестинці піднялися на повстання, яке стало відомим як Перша інтифада – боротьба проти “ізраїльської окупації територій”, узятих під контроль під час Шестиденної війни. У палестинців Гази накопичувалося роздратування, адже вони не мали громадянства та й взагалі втратили права. Інтифада змусила Ізраїль до підписання у 1993 році мирної угоди.

Палестинська адміністрація, нова структура, взяла на себе обмежений контроль над Газою і Західним берегом Йордану, хоча ізраїльська окупація продовжувалася. Проте на переговорах не змогли дійти згоди щодо розширення поселень і хто контролюватиме спірне місто Єрусалим.

За словами експерта, у 80-х роках неабияку роль зіграв палестинський ісламський рух і політична партія ХАМАС, який виник під час інтифади. Бойовики ХАМАСу розпочали кампанію терористів-смертників, щоб протистояти мирним угодам. Мирний процес сів на мілину. У 2000 році палестинці піднялися на другу інтифаду – Аль-Акси, – яка тривала до смерті лідера палестинського національного руху Ясіра Арафата.

Фото: Факти ICTV

Відмова Ізраїлю від прямого контролю над сектором Гази

Ізраїль пішов з Гази у 2005 році. З цієї території вивели близько 9 тис. ізраїльських поселенців і військових. Після смерті Ясіра Арафата до влади приходить його сподвижник Махмуд Аббас і постає питання про перезавантаження Палестинської адміністрації, тобто парламенту. Знову виникає питання ХАМАСу.

– Вибори відбулися, політична партія ХАМАС перемагає. Йдуть розмови, що ХАМАС може визнати кордони Ізраїлю 1967 року. Але міністрів і депутатів ХАМАСу ізраїльтяни арештовують. У результаті Палестинська адміністрація не збирається, виникає криза. Ізраїльтяни цьому радіють, бо “немає з ким вести перемовини”, – розповідає експерт Ігор Семиволос.

Напруження в Палестині та політична криза завершується короткочасною, але доволі кривавою громадянською війною. У 2007 році вона вибухає на Західному березі Йордану і в секторі Гази. У секторі Гази ХАМАС перемагає, а на Західному березі Йордану руху за національне визволення Палестини ФАТХ вдається розгромити підрозділи ХАМАСу і зберегти владу.

У відповідь Ізраїль і Єгипет ввели блокаду прибережної Гази, задушивши її економіку. Хоча за останні роки ізраїльський уряд видав тисячі дозволів на роботу, щоб палестинці з Гази могли перетинати кордон. Але умови життя в секторі не дуже й покращилися. Станом на 2022 рік рівень безробіття становив 47%, а серед молоді – 70%.

Воєнні конфлікти між Газою та Ізраїлем періодично спалахують. Так, між 2008 і 2023 роками це призвело до загибелі 5360 палестинців у Газі та поранення 63 тис. людей.

І ось 7 жовтня 2023 року новий воєнний конфлікт. Ізраїль запровадив повну облогу сектору Гази, обмеживши доступ до палива, електроенергії та продуктів харчування.

– Не факт, що почнеться велика близькосхідна війна, але світ став догори дриґом, – наголосив директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос.

За його словами, як довго ця історія триватиме, ніхто не знає, але навряд хтось комусь колись поступиться.

Теги за темою
Израиль
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
«Не дай Бог» — Лукашенка рассказал, кого нельзя избирать президентом
ZN UA
2024-11-14T22:02:11Z
Дочь Илона Маска объявила об отъезде из США после победы Трампа
Корреспондент
2024-11-08T10:42:30Z
Украинка сорвала выступление Навальной на конференции в Лиссабоне
Comments UA
2024-11-12T14:09:13Z
Нарушит еще одну традицию: Мелания Трамп не переедет за мужем в Белый дом
Фокус
2024-11-13T14:35:03Z
Действительно ли у Байдена дают добро на удары ВСУ по России: Госдеп снял интригу
Comments UA
2024-11-15T05:42:24Z
Мы будем настойчиво работать с Россией и Украиной. Война должна прекратиться — Трамп
ZN UA
2024-11-15T05:35:04Z
Савченко написала на Безуглую заявление в Госбюро расследований и СБУ: в чем обвиняет
Апостроф
2024-11-13T12:36:30Z
Названы три кандидатуры на должность посла Украины в США
Апостроф
2024-11-12T16:48:41Z
Назван план прекращения огня в Украине, который рассматривает Трамп
Comments UA
2024-11-13T07:33:34Z
На фоне слухов о проблемах в браке одинокую Пугачеву поймали во время прогулки
Comments UA
2024-11-11T21:51:15Z
Врачи не давали сроков: любимица публики Ада Роговцева оказалась в больнице
GlavRed
2024-11-14T17:06:51Z
Помешан на костях: психологи выяснили животную страсть Леонардо Ди Каприо к юным любовницам
Знай
2024-11-03T13:51:24Z
Врачи не давали сроков: легендарная украинская актриса оказалась в больнице
Comments UA
2024-11-14T20:15:39Z
Аниме «Властелин колец: Война рохирримов» получило музыкальный клип от Пэрис Паломы
GameMag
2024-11-15T05:12:01Z
Звезда "Игры престолов" Софи Тернер получила роль Лары Крофт в сериале по Tomb Raider
GameMag
2024-11-14T23:58:22Z
"Думал, погибну много раз": американский стендап-комик побывал в Харькове во время обстрела
Апостроф
2024-11-14T10:15:39Z
69-летняя Вупи Голдберг пожаловалась, что не может уйти на пенсию: в чем причина
Фокус
2024-11-14T09:45:42Z
Моника Беллуччи снялась для китайского глянца
Фокус
2024-11-06T13:45:09Z
Найден самый ранний признак деменции: многие с ним сталкиваются, и не один раз
Фокус
2024-11-11T09:51:52Z
Формула "10-3-2-1-0": ученые вывели беспроигрышное уравнение для здорового сна
Фокус
2024-11-13T10:36:35Z
Госпитализации упали на 63%: ученые узнали новый метод борьбы с COVID-19
Фокус
2024-11-07T16:51:30Z
Как бросить курить и не набрать вес: пошаговая инструкция
Marie Claire
2024-11-14T13:01:50Z
Запекание в фольге угрожает здоровью: что действительно попадает в пищу
Знай
2024-11-15T04:51:48Z
Гриб, превращающий насекомых в зомби, может остановить раковые заболевания - ученые
ZN UA
2024-11-15T04:46:50Z
В Украине заменят МСЭК новым механизмом, который позволит проходить медкомиссию заочно, - Шмыгаль
Комсомольская правда
2024-11-12T16:19:43Z
Содержат скрытый сахар: 3 продукта, которые вредят здоровью мозга
Фокус
2024-11-13T17:27:00Z
Несмотря на аргументы ра противодействие ВРУ: Кабмин пытается взять под контроль деньги больниц
ZN UA
2024-11-12T14:07:55Z
На семью - 18 500 гривен: украинцев регистрируют на новые "зимние" выплаты
Знай
2024-11-15T04:21:06Z
В Кривом Роге прощаются с погибшей семьей - Еленой Кулик и ее детьми
Апостроф
2024-11-14T13:54:53Z
Отличникам придется постараться: в 5-9 классах полностью изменят систему оценок
Знай
2024-11-15T04:06:04Z
РФ готовит большое наступление на Запорожье: что на это указывает
Comments UA
2024-11-14T22:18:02Z
Российские регионы атаковали беспилотники
Корреспондент
2024-11-15T05:48:28Z
Не только школьные фонды: родителям придется платить за поведение детей в школе
Знай
2024-11-15T05:36:08Z
Точность до 1 метра, поражает движущиеся цели: Франция произведет бомбы AASM для Украины
Фокус
2024-11-12T15:27:21Z
В Ассоциации городов заявили об оттоке украинцев на оккупированные территории
Корреспондент
2024-11-12T17:58:17Z
8 ноября: церковный праздник сегодня, что считается грехом в этот день
UAToday
2024-11-08T05:03:55Z
Отключение света и графики поставки газа: что ждет украинцев этой зимой
Знай
2024-11-08T04:36:37Z
Почему в Украине стремительно растут цены: банкир Фурса ошарашил ответом
Comments UA
2024-11-12T15:18:16Z
Минимальный взнос при полученных пенсиях возрос: что ждать украинцам с ноября
Знай
2024-11-04T20:12:39Z
Присвоили 5,8 млрд грн: менеджеры нефтеперерабатывающей компании получили подозрения
Апостроф
2024-11-07T21:45:13Z
Внимательно проверьте копилки: эти 25 копеек оцениваются в тысячи гривен
Знай
2024-11-15T05:21:58Z
Льготы на коммуналку: кто из военных может получить
ZN UA
2024-11-15T05:02:38Z
Объединит солнце и волны: новый генератор сделает "зеленую" электроэнергию дешевле
Фокус
2024-11-08T10:12:14Z
Кабмин в очередной раз перенес повышение зарплат учителям
Апостроф
2024-11-12T14:04:44Z
Цены на яйца и хлеб взлетят еще больше: сколько придется платить украинцам
Хвиля
2024-11-15T04:42:01Z
Психотерапевт - о разговорах с бойцами на "нуле": Лучше молчать в трубку, чем не звонить вообще
Комсомольская правда
2024-11-08T05:03:43Z
Срочно делайте, иначе останетесь без винограда: бюджетные средства обработки лозы
Знай
2024-11-12T16:51:31Z
Гороскоп на завтра 14 ноября: Львам - сюрпризы, Весам - большая удача
GlavRed
2024-11-13T07:28:09Z
Как распознать настоящего мужчину: главные принципы и привычки
Comments UA
2024-11-08T04:12:42Z
Маникюр для женщин за 50: какие трендовые ногти омолодят руки на несколько лет
GlavRed
2024-11-15T04:27:56Z
Признаки счастливчиков: какие люди притягивают удачу
Comments UA
2024-11-15T04:27:47Z
Идеальный хруст: здоровый способ вкусно приготовить бекон от шеф-повара
Marie Claire
2024-11-08T03:00:33Z
Диетические котлеты из индейки в духовке: получается некалорийно и очень вкусно
Фокус
2024-11-08T05:06:37Z
Самые сокровенные желания мужчин, о которых они боятся признаться
Comments UA
2024-11-15T04:03:27Z
"Боже, какой я была глупой": Ярослава Магучих изменила свои планы по рождению ребенка
Апостроф
2024-11-12T19:06:04Z
Находился в коме: стали известны подробности смерти боксера Вячеслава Узелкова
Комсомольская правда
2024-11-12T10:12:13Z
Из Украины сбежали двое хоккеистов, не вернувшись домой после игр Континентального кубка
Комсомольская правда
2024-11-02T14:33:49Z
Эннис рассказал о плане на поединок с Чухаджяном
Корреспондент
2024-11-02T10:12:37Z
НБА: Юта неожиданно переиграла Даллас
Корреспондент
2024-11-15T05:42:31Z
Украина в ООН объяснила, почему РФ нельзя допускать к международным спортивным соревнованиям
Хвиля
2024-11-15T02:09:15Z
Украина добыла разгромную победу в отборе на женский Евробаскет
Корреспондент
2024-11-08T10:04:17Z
На израильских футбольных фанатов напали во Франции
Корреспондент
2024-11-14T23:51:57Z
"Жадное пузо, не бойся": Усик отреагировал на начало тренировочного лагеря Фьюри
ZN UA
2024-11-14T22:46:08Z
Россияне топчутся на собственных труппах: что происходит под Купянском
Comments UA
2024-11-12T14:21:04Z
Вражеский удар по Одессе: есть погибшая и раненые
Хвиля
2024-11-15T03:18:04Z
Попытка войти в Купянск. Опасный прорыв россиян
Корреспондент
2024-11-14T22:06:59Z
В Севастополе подорвали авто капитана первого ранга Черноморского флота РФ. Тот не выжил
ZN UA
2024-11-13T11:27:00Z
Россияне захватили населенный пункт, который в 2023 освободили ВСУ: карта DeepState
Comments UA
2024-11-15T05:18:27Z
Последствия удара по Одессе и ситуация на фронте: главные новости ночи 15 ноября 2024 года
TSN
2024-11-15T05:06:56Z
Оккупанты нанесли удар по жилому дому в Харькове: есть разрушения и пострадавшие
Хвиля
2024-11-08T06:21:31Z
Последствия массированной атаки оккупантов на Одессу: множество разрушений
Comments UA
2024-11-08T07:39:47Z
В Крыму взорвался бензовоз и вспыхнул пожар
Корреспондент
2024-11-12T14:13:10Z
Россияне ударили по кладбищу в Одессе - повреждено более 100 могил
Апостроф
2024-11-01T15:22:12Z
Массированная атака РФ на Украину: есть погибшие и раненые
Comments UA
2024-11-15T05:36:36Z
В Сумской области раздалось 66 взрывов
TSN
2024-11-15T03:06:11Z
Число пострадавших в Одессе выросло до 10 человек
Корреспондент
2024-11-15T02:27:37Z
Филиппины накрыл тайфун "Усаги" - пятый за последние три недели
ZN UA
2024-11-14T23:43:59Z
В Одессе известно о восьми пострадавших, и одной погибшей - Труханов
Корреспондент
2024-11-14T23:27:03Z
В Одессе в результате атаки горит жилой дом, повреждена котельная
Корреспондент
2024-11-14T23:00:26Z
В результате обстрела Запорожской области разрушен поселковый совет
Корреспондент
2024-11-14T15:55:46Z
Мошенники выдавали человека за медведя для обмана страховых компаний
Корреспондент
2024-11-14T14:56:22Z
"Пожалуйста, умри": искусственный интеллект устал от вопросов и нахамил пользователю
Фокус
2024-11-14T15:06:56Z
Киевстар обещает безлимитный интернет за 1 гривну: как получить
Знай
2024-11-04T18:06:55Z
Портативная система PlayStation Portal получила ряд преимуществ при использовании в связке с PlayStation 5 Pro
GameMag
2024-11-15T05:02:40Z
Фил Спенсер объяснил, почему Microsoft расширяется за пределы своих консолей — все ради светлого будущего Xbox
GameMag
2024-11-15T01:22:21Z
Xbox-эксклюзив Avowed от Microsoft и Obsidian Entertainment выйдет 18 февраля на русском языке — предзаказы уже открыты
GameMag
2024-11-15T00:12:09Z
Что такое дипфейки и как уберечься от этого вида мошенничества: простые советы
Фокус
2024-11-14T22:57:52Z
В России начали продавать PlayStation 5 Pro
GameMag
2024-11-14T21:52:39Z
Зима близко: Дебютный трейлер и геймплей Game of Thrones: Kingsroad на Unreal Engine 5
GameMag
2024-11-14T21:06:11Z
Присоединяйтесь к восстанию: Вышел ремейк Little Big Adventure
GameMag
2024-11-14T21:01:25Z
Подробности гибели легендарного пилота F-16: что известно сейчас
Политека
2024-11-14T08:43:37Z
Skoda запускает электромобильную революцию: новые модели с нуля и классика бензиновых машин
Знай
2024-11-14T03:51:42Z
Кислоты, ржавчина и царапины: листья вредят автомобилю, больше чем могут казаться
Знай
2024-11-13T19:21:19Z
Tesla шестой раз за год отзывает партию пикапов Cybertruck
Корреспондент
2024-11-13T15:15:02Z
Можете потерять много денег: украинцев предупредили об опасности продажи авто по доверенности
Знай
2024-11-12T21:51:26Z
Mercedes-Benz 1923 выставили на продажу: за сколько продадут ретро-авто
Comments UA
2024-11-12T15:36:36Z
Неожиданный лидер: один из регионов обогнал Киев по количеству электрокаров
Comments UA
2024-11-12T14:33:28Z
Представлений мотоцикл Secoron RA600
Portaltele
2024-11-12T12:07:59Z
В чем отличие бензина 95 от 95 премиум и 92: важно знать каждому водителю
UAToday
2024-11-12T11:06:21Z