MY.UAНовини
Грузія-2023: як війна в Україні розколола цю країну надвоє
Грузія-2023: як війна в Україні розколола цю країну надвоє

Грузія-2023: як війна в Україні розколола цю країну надвоє

Новина російською
image

Ми летіли до Тбілісі з Риги разом із грузинським президентом. Саломе Зурабішвілі сиділа в бізнес-класі звичайного літака airBaltic, що виконує, до речі, досить незручний рейс: до грузинської столиці ми прилетіли о п'ятій ранку. Можна було б здивуватися скромності вищих грузинських чиновників і порадіти за бюджет країни, що так економно витрачається, якби не одне суттєве «але». Справа в тому, що сьогодні грузинський президент просто не може скористатися «бортом №1». Як живе сьогодні Грузія, що змінилося в грузинському суспільстві після початку повномасштабної війни в Україні і як країна справляється з сотнями тисяч росіян, які "понаїхали"? Про це та багато іншого – у матеріалі KP.UA.

Бойкот президенту

Гучний конфлікт, який багато грузинів вважають величезною ганьбою та жирним маркером «двовладдя» в країні, стався у травні 2023 року. І, звичайно, без сусідів, які перетворюють на лайно все, чого торкаються, тут не обійшлося.

10 травня РФ, якій «зачинили двері» десятки країн світу, скасувала заборону на польоти російських авіакомпаній до Грузії, що діяла з червня 2019 року, і знову запровадила безвізовий режим для громадян Грузії, які приїжджають до Росії. Президент Грузії Саломе Зурабішвілі назвала ці дії «черговою російською провокацією », проте проросійський уряд Грузії з нею не погодився. За кілька днів в аеропорту Тбілісі приземлився літак російської авіакомпанії «Азімут», який здійснив перший після чотирирічної перерви прямий рейс із Москви.

"Незважаючи на опір грузинського народу, Росія приземлила свій небажаний літак у Тбілісі", - відреагувала 19 травня Саломе Зурабішвілі у своєму Twitter.

Далі - більше. 20 травня про початок польотів до Москви оголосив грузинський перевізник Georgian Airways і повідомив, що літаки авіакомпанії слідуватимуть маршрутом Тбілісі – Москва – Тбілісі сім разів на тиждень. Після цієї заяви Саломе Зурабішвілі оголосила Georgian Airways бойкот.

– Ця компанія користується державою, щоб збагатитися. Так було за колишньої влади. Це тривало під час ковіда, і зараз вона хоче скористатися новою реальністю, яка є неприйнятною для більшої частини нашого населення, - заявила президент.

У відповідь Georgian Airways, недовго думаючи, оголосила, що не пускатиме президента Грузії на свої літаки, «поки вона не вибачиться перед грузинським народом». Багато хто в країні цю заяву не зрозуміли.

– Національна авіакомпанія оголошує персоною нон-грата всенародно обраного президента – це якийсь сюрреалізм і просто ганьба на весь світ, – каже мешканка Тбілісі Ірина. – Натомість тепер «бортом номер 1» користуються прем'єр та його сім'я – скандали  через це розколюють наш інформаційний простір регулярно.

3 жовтня Конституційний суд Грузії взагалі почав розглядати питання про можливе порушення президентом Саломі Зурабішвілі головного закону країни. Причиною розгляду стали візити Зурабішвілі до Європи без дозволу уряду. З 31 серпня до 2 вересня вона зустрічалася з президентами Німеччини та Франції, а також з головою Європейської ради Шарлем Мішелем. Чи порушила президент Конституцію, суд вирішуватиме до 15 жовтня.

У Тбілісі теж є Майдан – один із найдавніших районів. На ньому розташовані грузинська та вірменська церкви, синагога та мечеть. Фото: автор

«Рятують» усіх…

Сьогодні російську мову чути у Тбілісі всюди. І найчастіше це не українці, які розмовляють із місцевими жителями російською, щоб їх розуміли.

За офіційною статистикою, за рік повномасштабної війни до країни в'їхали 160 тисяч українців. Більшість із них їхали з окупованих територій на сході України, проходячи російські «фільтраційні табори».

Перші кілька місяців українців селили у готелях, трохи допомагали приватні особи, але вже у серпні 2022 року програму забезпечення житлом та харчуванням українських біженців у Грузії було закрито. З цієї причини, а також через величезну кількість росіян на вулицях більшість українців їдуть далі, в інші країни. За різними оцінками, на сьогодні в Грузії проживає близько 50-60 тисяч українських громадян.

Водночас кількість росіян – у рази більша. На початку війни вони рятувалися тут від мобілізації, зараз приїжджають на відпочинок (дякуючи Georgian Airways), купують квартири, відкривають бізнеси – словом, придивляються. Незважаючи на підтримку України та велику кількість українських прапорів на вулицях, Грузія сьогодні для громадян РФ, скажімо так, «особливо доступна». З російським паспортом можна безперешкодно потрапити до країни як автомобілем через КПП «Верхній Ларс», так і літаком.

Словом, Грузія готова «врятувати» всіх, хоча тут напрошується відомий вислів «і нашим, і вашим».

Російські емігранти селяться переважно у великих містах - Тбілісі, Батумі, а тому оренда тут сильно зросла. Фото: автор

Хто ці люди?

Чимало грузинів вважають масове перебування громадян РФ у своїй країні великою проблемою. Щоб трохи заспокоїти місцеве населення та заповнити інформаційний вакуум, організація CRRC-Georgia (Caucasus Research Resource Centers) вирішила провести опитування та з'ясувати, хто ці люди, які знайшли притулок у Грузії. У результаті з'явився звіт «Життя російських іммігрантів у Грузії» за квітень-травень 2023 року.

Це в жодному разі не соцдослідження, оскільки й самі його автори зазначають: опитування нерепрезентативне. У рамках дослідження було опитано 1008 громадян РФ, проте отримані результати не можна поширити на всіх іммігрантів.

Більшість приїжджих – молоді, освічені та зайняті, головним чином, у IT-сфері. Більше половини опитаних - з Москви (36%) та Санкт-Петербурга (23%). До трійки основних причин, через які вони залишили батьківщину, увійшли політичний режим, війна з Україною та мобілізація. Понад 90% опитаних не планують у найближчому майбутньому повертатися до РФ, до якої здебільшого ставляться негативно. Для них Росія – недемократична країна з урядом, якому вони не довіряють.

Якщо вірити опитуванню, то прем'єр-міністр Грузії Іраклій Гарібашвілі в іммігрантів із РФ викликає набагато більшу антипатію, ніж президент Саломі Зурабішвілі. І це парадоксально, адже саме президент активно виступала проти відкриття прямого авіасполучення з Росією.

До речі, автори дослідження «дипломатично» обійшли стороною ставлення росіян, що приїжджають, до питання російсько-грузинської війни та окупації, пояснивши, що головною метою було з'ясування причин переїзду.

Ринок – це насправді розкладка у старому місті. На вулицях старого міста такі розкладки на кожному кроці. Фото: автор

«Небезпечно та тривожно»

Ставлення до російськомовних взагалі та росіян зокрема у Грузії різне. Одні налаштовані вороже та навіть агресивно – тут може й українцям перепасти. Паспорт перед початком скандалу ніхто не питатиме.

Інші ставляться нейтрально і навіть філософськи. Мовляв, так, російськомовних стало багато – але ж вони сюди не від хорошого життя приїхали. У поліклініках черги стали більшими – так усі ж до лікаря потрапити хочуть, куди ж їм подітися. І так далі.

Грузинський хліб – шоти – у Тбілісі мало того, що подорожчав, то ще й у розмірах зменшився. Фото: автор

Треті бачать у росіянах чудовий спосіб заробити - це, перш за все, відноситься до готельно-ресторанної сфери. Ціни тут просто злетіли. Грузія завжди славилася смачною, ситною та недорогою кухнею. Але якщо ще рік тому вчотирьох можна було посидіти у ресторані з повним набором страв та вином за 25 євро (в еквіваленті), то зараз – це щонайменше 40 євро.

Не упускають свого і орендодавці. Сьогодні у багатьох приїжджих з провінційних міст є своя історія про те, як півтора роки тому господарі житла в Тбілісі та Батумі (найпопулярніших грузинських містах серед мігрантів) виганяли постійних орендарів, щоб задерти ціни і заселити росіян, що зараз прибули, удвічі дорожче.

Подорожчали продукти, товари та послуги, паливо, а доходи у багатьох (якщо не брати до уваги орендодавців) впали або, як мінімум, не зросли.

- Шоти (грузинський хліб – Авт.) минулого року коштував 1-1,20 ларі (близько 13,70-16,50 грн), зараз – 1,20-1,50 (16,50-20,50 грн) та ще і менше став. Хінкалі минулого року можна було за 1 ларі (13,70 грн) за одне хінкалі з'їсти, а зараз вони в середньому по 3 ларі (41 грн). Бензин рік тому коштував 2,20 ларі (близько 30 грн) за літр, зараз – 3-3,20 ларі (41-44 грн), – розповідає мешканець Тбілісі Гіоргій. – Через проблеми з логістикою та зупинку виробництв у РФ порушилися ланцюжки поставок, наприклад у моїй сфері сильно просіли продажі. Та й загалом стало якось небезпечно та тривожно за майбутнє.

Бродячих собак на вулицях багато. Грузини не проти. Фото: автор

«Два грузини – три партії»

Подивившись свіжим поглядом, можна чітко побачити, якщо можна так сказати, «моральний розкол» Грузії.

Одні підтримують прем'єра, інші – президента.

В одних діти живуть і працюють у Росії, інші кажуть, що ноги їхньої у сусідній країні не буде ніколи, і так само, як і ми, принципово не купують у магазинах російські товари.

Одні всим серцем співпереживають Україні, інші намагаються просто не думати, що сьогодні відбувається в нашій країні.

При цьому, якщо раніше грузини вважали нас надто політизованими і казали, що політикою зовсім не цікавляться, то сьогодні вони стверджують, що цікавилися політикою завжди.

- У нас інакше і бути не може, - каже Ірина. – Є навіть такий вислів: там, де є два грузини, одразу створюються три партії.

І ось ще одна особливість: коли вся країна, як і раніше, обвішана прапорами Євросоюзу, багато грузинів почали називати себе азіатами. Такого я раніше за ними не помічала. Відповідь на кшталт "ну так що ти хочеш - ми ж азіати" можна почути чи не на будь-яке запитання.

- А чому ви раптом почали називати себе азіатами? - запитала я. Чесно кажучи, розраховувала почути щось про те, що країну довго не беруть до ЄС, або про розчарування в європейських цінностях.

Але у відповідь почула нейтральне: «Так ми географічно в Азії…».

До речі, уникнення відповідей і взагалі розмов, схоже, стало в Грузії основною стратегією виживання та збереження дружніх відносин. І знов-таки, не висловити свою вагому думку з будь-якого питання для грузинів нетипово. Вчора прийшли у гості, і господар першим тостом оголосив свій дім «територією, вільною від політичних дискусій».

Ніхто не сперечався, «утриматись» вийшло у всіх. Тому що слово хазяїна будинку – закон.

Прапори ЄС висять багато де, але при цьому багато грузинів почали називати себе азіатами. Фото: автор

На тему

Декілька моментів із життя сучасної Грузії, які трохи дивують

  • У містах дуже багато бродячих собак. Вони всі чіповані (тобто треба розуміти, мають бути стерилізовані), але водночас багато хто з цуценятами. Місцеві їх люблять, годують, гладять, і багато хто досить поблажливо ставляться, якщо величезна псина стане на задні лапи, а передні покладе на плечі перехожому. А то й у ніс лизне.
  • У країні багато святих місць, а самі грузини дуже релігійні. Їдеш автобусом в центрі Тбілісі, і раптом весь автобус починає хреститися. Значить, проїжджаємо повз храм. Якщо цього не знати, дивлячись на таксиста, який хреститься кожні п'ять хвилин, стає тривожно.
  • Контролерів багато, але вони перевіряють оплату проїзду не всередині громадського транспорту, а на вулиці вже після виходу. Якщо пасажирів набагато більше, ніж контролерів, вони не розбігаються у різні боки, а терпляче чекають, коли перевірка дійде і до них.
  • Про джигітів на дорогах Грузії знають, напевно, всі, але будь-яких знань без практики буде недостатньо. Водити машину немісцевому дуже складно, і справа не тільки в гірських серпантинах, а й у джигітах-водіях, які повністю ігнорують ПДР. Є ще чимало джигітів-пішоходів, бродячих собак та котів, а на трасі – ще й корів та баранів.
  • Рівень життя в Грузії невисокий, але ціни набагато вищі, ніж у багатьох європейських містах. Відносно недорого можна лише поїсти, хоча, як говорилося вище, ціни за останній рік серйозно зросли.
  • Це неймовірно, але в Грузії дуже багато місць, де продають дешеву розчинну каву. Та й у кафе хороша чорна кава трапляється нечасто.
  • У країні досі користуються популярністю речові кіоски в переходах та речові ринки. Найбільший ринок Грузії – Ліло, який розташований на Кахетинському шосе за п'ять кілометрів від аеропорту Тбілісі. Він настільки величезний, що збоку виглядає, як місто у місті.​

Натуральної кави не знайдеш, зате розчинна на кожному розі. Фото: автор

Теги за темою
Грузия
Джерело матеріала
Згадувані персони
Россия озвучила условия перед переговорами в Стамбуле: чего Кремль требует от Украины
UAToday
США представили России мощный мирный план - Рубио
Корреспондент
Победительница "Битвы экстрасенсов" назвала дату масштабной атаки РФ на Украину
TSN
Зеленский: оружие уже на складах, России не поможет даже 30 дней перемирия
UAToday
Китай отреагировал на переговоры Украины и России
Корреспондент
Кремль назвал "странными" выборы в Румынии
Корреспондент
В Мексике в прямом эфире убили кандидатку в мэры
Корреспондент
Зеленский в Ватикане встретился с Венсом
Европейская правда
Трамп хочет поскорее встретиться с Путиным: подробности заявления Рубио
TSN
Необратимые изменения: врач рассказал о диагнозе известной российской певицы, заставившей ее уйти со сцены
Comments UA
Яна Глущенко с мужем и сыном показала свой роскошный особняк за 200 тыс. долларов: вид изнутри
TSN
"Мисс Украина 2023" оконфузилась заявлением о селе
Comments UA
Степан Казанин резко высказался об исчезновении Елены Кравец из "Квартал 95": "Мы ее научили..."
Знай
Мадонна кардинально изменила стиль ради мамы
Корреспондент
Ziferblat прокомментировали 9 место Украины на Евровидении-2025
VGorode
От гламурной блонды до элегантной леди: как изменилась Оля Полякова за 20 лет
Gazeta UA
Святославу Вакарчуку - 50: ТСН.ua публикует эксклюзивные фото лидера "Океана Эльзы"
TSN
Баранчик Шон появится на экранах
Корреспондент
Украинки не планируют возвращаться домой после войны: результаты опроса
Comments UA
В ТЦК назвали главную проблему с мобилизацией мужчин старше 55 лет
UAToday
18 мая: церковный праздник сегодня, три вещи, которые лучше не делать в этот день
UAToday
Под заснеженной горой может скрываться вход в "мир пришельцев": документы ЦРУ
Фокус
Финляндия предоставит боеприпасы Украине за счет РФ
Корреспондент
На Сумщине сержант присвоил военное имущество на сумму более 4 млн гривен
Корреспондент
Силы беспилотных систем уничтожили дроны россиян
Корреспондент
Делал селфи: Зеленский вышел в центр Киева и фотографировался с людьми, — соцсети
Фокус
Зеленский отреагировал на идею Папы Льва XIV
Корреспондент
Какое питание поможет сохранить здоровье в старости — исследование
TSN
7 важных открытий о том, как алкоголь влияет на наше тело
UAToday
Как определить, что авокадо точно спелое: простые уловки
TSN
Завтрак для женщин: что должно быть в рационе каждой
Gazeta UA
Этот паразит грызет клетки человека: ученые сделали жуткое открытие
TSN
Макароны без ущерба для фигуры: секреты итальянских поваров и диетологов раскрыты
TSN
В Украине стремительно растет заболеваемость корью: уже зафиксированы смертельные случаи
TSN
Ученые открыли редкую мутацию, которая позволяет высыпаться всего за 4 часа
Факти ICTV
Какие 2 продукта нужно обязательно есть, чтобы улучшить память и защитить мозг от старения
UAToday
Медсестра одним выстрелом из гранатомета уничтожила группу оккупантов
Comments UA
Почему Закарпатская область не Ужгородская: историк удивил ответом
TSN
В Киеве объявлена воздушная тревога: что угрожает столице
TSN
Остаемся без еды: Украину накроет опасная жара и засуха уже летом, что обещает прогноз погоды
Знай
До 15 лет приговорили предателя с Сумщины, который воевал на стороне РФ
Корреспондент
Гороскоп для знаков зодиака на 20 мая 2025 года
Корреспондент
Россияне обстреляли Донецкую область, есть жертвы
Корреспондент
Атака шахедов: в Киеве прогремели взрывы
Корреспондент
Генштаб обновил данные о потерях РФ в войне
Корреспондент
На Франковщине чиновник торговал закрытыми данными ГПСУ
Корреспондент
Учительница физики из Прикарпатья получила десять лет заключения за распространение наркотиков
Апостроф
В Ивано-Франковске и Луцке прогремели взрывы
Корреспондент
Над Москвой гремят взрывы
Корреспондент
На Драгобрате погиб турист из Киева
Корреспондент
На греческом острове зафиксировано землетрясение магнитудой 4,5 балла
Корреспондент
На Киевщине задержали мужчину за изнасилование 15-летней девушки
Корреспондент
Поджог имущества Стармера: задержан второй подозреваемый
Корреспондент
В Одессе произошёл взрыв во дворе частного дома
Корреспондент
Тельцам следует показывать свои преимущества, а Скорпионам следует позволить себе радоваться: астрологический прогноз на рунах на 19 мая 2025 года
TSN
На грядке пожелтел весь укроп — в чем причина и как спасти зелень
TSN
Что добавить в лунку во время высадки рассады сладкого перца для хорошего урожая
TSN
Гороскоп на 18 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
Эти два знака зодиака могут тянуть из вас энергию: как их распознать и защититься
TSN
Близнецам не стоит теряться в ностальгии, а Водолеям следует быть внимательными к деталям: гороскоп по картам Таро на 19 мая 2025 года
TSN
"Згідний" или "згодний": языковед разъяснил употребление схожих слов
TSN
Если не цветут пионы: что делать
TSN
Как вырастить хороший урожай лука: все хитрости посадки и ухода
TSN
Санкции уничтожают агросектор РФ - разведка
Корреспондент
Moody's снизило кредитный рейтинг США
Корреспондент
Газовые хранилища ЕС заполнены лишь на треть
Корреспондент
Доллар и евро подорожали в обменных пунктах
Корреспондент
Цены на нефть снижаются на новостях из США и Китая
Корреспондент
Доллар подорожал: курс валют на 19 мая 2025
TSN
Бельгия передаст Украине помощь на 1 млрд евро
Корреспондент
Стармер анонсировал новое соглашение с ЕС
Корреспондент
Турция открыла новое газовое месторождение в Чёрном море
Корреспондент
На складе Tesla накоплено более 10 тысяч непроданных пикапов Cybertruck
Корреспондент
Китай продаёт каждый третий новый автомобиль в мире
Корреспондент
Продажи электромобилей Xiaomi падают на фоне кризиса доверия к компании
Корреспондент
Waymo отзывает почти все свои роботакси из-за столкновений с препятствиями
Корреспондент
Toyota представила электрический bZ4X Touring
Корреспондент
По 5 тысяч за машину: почему автогражданка в Украине так сильно подорожала в 2025 году
VGorode
В Украине вырос спрос на гибридные автомобили
Корреспондент
Надежные и комфортные: названы 10 лучших автомобилей с пробегом за свои деньги
UAToday
Хакеры превратили Nissan LEAF в дистанционно управляемую машину
Корреспондент
Apple готовит технологию управления iPhone с помощью мозга - СМИ
UAToday
Затонувшее судно Koning Willem de Tweede нашли у берегов Австралии
Корреспондент
Команда с украинцем выиграла в Казахстане турнир по Counter-Strike 2
Корреспондент
В NASA зафиксировали в океане гигантскую форму жизни: ее видно даже из космоса
UAToday
Популярное приложение Приват24 приостановит работу: что произошло
TSN
Почему две стороны Луны имеют разный вид: ученые NASA сделали важное открытие
UAToday
Ученые раскрыли секрет рыжих кошек, который не давал покоя десятилетиями
TSN
В Ираке обнаружили рельеф с изображением последнего ассирийского царя
Корреспондент
В Китае представили цифрового военачальника на основе ИИ DeepSeek
Корреспондент
Совладелец МЮ лишился почти трети своего состояния
Корреспондент
Анчелотти хочет вернуть звезду мирового футбола в сборную Бразилии
Корреспондент
Осимхен выбрал для себя приоритетный клуб для дальнейшей карьеры
Корреспондент
Было обидно: Ярмоленко поделился воспоминаниями о Лиге наций без него
Корреспондент
Пидгрушная назвала причины, по которым она осталась гражданкой Украины
Корреспондент
Ливерпуль может подписать одноклубника Забарного
Корреспондент
Промоутер поделился информацией о следующем поединке Паркера
Корреспондент
Игрок-лидер Милана решил перейти в Манчестер Сити, отказав Реалу
Корреспондент
Бразилец Антони может остаться в Испании еще на один сезон
Корреспондент