MY.UAНовини
Від стагнації до потужного гравця: як держава може посилити молочний сектор
Від стагнації до потужного гравця: як держава може посилити молочний сектор

Від стагнації до потужного гравця: як держава може посилити молочний сектор

Виробництва молока стрімко падає, але є рішення, які змінять цю тенденцію

15 жовтня ми святкуємо День працівників харчової промисловості. Ці галузі виробляють сировину і переробляють її в готову продукцію, створюючи тим самим високу додану вартість, працевлаштовують мільйони людей та відраховують мільярди податків до бюджетів усіх рівнів. Молочна галузь — одна з них. Як держава може переламати негативні тенденції у виробництві молочних продуктів, оздоровити українську націю та врятувати суміжні галузі, "Бізнес Телеграф" розпитував у представників цього бізнесу.

Вадим Чагаровський, голова ради директорів Спілки молочних підприємств України

Тваринництво є важливою складовою української економіки. Чому? Тому що при виробництві одного мільйона тонн молока задіюється 16 тисяч працівників, а кожне робоче місце на фермі створює 9 суміжних робочих місць в інших галузях. Якщо сьогодні на фермах виробляється близько 3 мільйонів тонн молока, в цьому процесі беруть участь 47 тисяч працівників. А це 240 тисяч робочих місць в суміжних галузях, які генерують податки та відрахування, в тому числі ПДФО, військовий збір. Тому держава повинна підтримувати молочну галузь та ставити її в пріоритет. Яка підтримка потрібна? Дотації для молочного скотарства. Тут доречна підтримка держави на збільшення поголів'я і здачу молока на переробку. Але ферми — в пріоритеті, бо вони можуть швидко наростити поголів'я і швидко збільшити виробництво молока. Які пільги це можуть бути? Наприклад, скасування ПДВ на ввезення обладнання. Але скасовувати цей податок потрібно вже на те обладнання, яке задіяне у виробництві молока, а не при імпорті на кордоні, щоб унеможливити зловживання цією пільгою. Наступне — стимулювати глибоку переробку молока. Вона передбачає інноваційні технології, а вони потребують достатньо великих інвестицій. Після війни досить актуальною буде проблема "озеленення" виробництва молочних продуктів, будівництва очисних споруд. Це те, чому в Європі вже давно приділяють велику увагу. Необхідний крок, який повинна зробити держава — боротьба з фальсифікатом, який вже досяг 20% ринку. І, безумовно, без втручання державних діячів переробникам дуже важко побудувати ефективні стосунки з торговими мережами. Потрібно прийняти закон, який врегулює ці відносини. Без допомоги держави тут не обійтись.

Валентин Запорощук, голова наглядової ради Ічнянського молочно-консервного комбінату

Головне — дати поштовх для розвитку тваринництва. Проблема переробників — брак якісної сировини. З досвіду, як це працює в Євросоюзі — дотації виробникам молока дають можливість збільшити поголів’я. Це може бути відшкодування інвестицій на поголів'я і на основні засоби. Мені здається, що наразі саме це головне. Після перемоги можна буде говорити про державні програми для молочної переробки. Модернізація потрібна, щоб ми могли виробляти сучасну продукцію за новими технологіями. Рухатись вперед, слідувати новим тенденціям переробки, відповідати вимогам часу та зробити галузь передовою. У нас для цього є великий потенціал і все необхідне: талановиті і працьовиті люди та родюча земля.

Андрій Табалов, генеральный директор ООО "Молочная компания "Волошково поле

"Переробка молока — це високотехнологічна галузь, яка може вирішити проблеми суміжних галузей. Наприклад, зараз вигідно фуражем вигодовувати тварин, виробляти молоко і переробляти його в молокопродукти з високою доданою вартістю, поки ціни на зерно на мінімумі. Це вирішує проблему продажу зерна за безцінь на експортних ринках, від чого втрачає держава. А переробники та виробники молока перетворять цю проблему на прибуток, податки та робочі місця. Молочним підприємствам важливо, щоб держава допомогла "білим" виробникам подолати "тіньовий" молочний сектор. Він створює безліч проблем, зокрема - неконтрольований імпорт. До того ж "тіньові" виробники закуповують молоко у населення за готівку, переробляють і реалізують молокопродукцію сумнівної якості, а часто — шкідлову, не сплачують податки, а заробітну плату видають в конвертах. Щоб вирішити проблему "тіні", не потрібно витрачати бюджетні кошти, а вигоду отримають усі: споживачі, виробники і держава. Важливо також стимулювати промислове виробництво молока коштом держави. Директива ЄС забороняє використовувати в переробці молоко від населення. Без підтримки ферм не працює виробник в жодній країні, яка має переваги на світовому ринку молочних продуктів. Буде якісне молоко по доступній ціні — буде переробка. А це — валютна виручка, податки, робочі місця та допомога Збройним Силам України — чинники економічної стабільності держави.

Віталій Ковальчук, співзасновник, член наглядової ради ПрАТ "Тернопільський молокозавод", ТМ "Молокія"

Наразі допомога держави має спрямовуватись лише на Перемогу. Але за мирного часу виробникам важливо відчувати підтримку як на внутрішньому, так і на зовнішніх ринках. Які це напрями? Наприклад, підтримка здоров’я населення. Молочна продукція тут відіграє дуже важливу роль, тому що вона є джерелом незамінних амінокислот, впливає на імунітет людини. Як це зробити? Перше — запровадити державну програму шкільного харчування, взявши до уваги той факт, що є таке явище, як непереносимість лактози. Виробники можуть запропонувати альтернативу. Друге — зробити молочну продукцію більш доступною споживачам по ціні. Для цього потрібно зменшити ПДВ для виробників молока та його переробників. Наприклад, до 5- 8% замість 20% або взагалі прибрати цей податок для виробників молока, щоб вони нарощували його виробництво та пропонували доступні ціни переробникам. Виробники молока повинні мати державні стимули займатися капіталовкладеннями в молочне стадо та збільшення надоїв. Третє — пропаганда вживання молокопродуктів лідерами думок, інфлюєнсерами. Четверте — держава може стимулювати використання органічних добрив замість хімічних та біоенергії замість традиційної (використовувати біогаз та енергію сонячних батарей), запровадивши акцизи або екологічні податки на забруднення земель хімією. Це зробить землю, пасовища, а відповідно — молоко і харчові продукти більш корисними, екологічними. П’яте. У випадку різкого коливання цін на молокопродукти держава може робити інтервенції — закупівлі молокосировини, щоб стабілізувати ціноутворення на ринку. Так вчиняє Європейський Союз — там є інтервенції сухого молока, на це виділяються державні кошти. Створюється стабілізаційний фонд, який закуповує сухе молоко по вищій ціні для того, щоб виробники могли продати молоко дорожче, коли ціна на нього падає. І дешевше, коли вартість молока різко зростає. Це і є державна політик на молочному ринку.

Віктор Кордубан, голова ради директорів компанії "Біагр", ТМ "Білоцерківське"

Держава повинна дати правила гри і не змінювати іх протягом запуску таких довготривалих проектів, як будівництво ферм. Наприклад, я займаюсь тваринництвом більше 15 років і хочу розвивати цей бізнес таким чином, щоб він був конкурентним в світі. Щоб був такий результат, потрібні технології, в які треба вкласти довготривалі інвестиції і не боятися, що вони будуть незахищеними. Багато людей хочуть займатися цією справою, але стримують цей порив, бо немає впевненості, що ці кошти повернуться і бізнес встоїть, а завтра на цих інвесторів не відкриють кримінальні справи. Біда в тому, що в Україні немає стратегії розвитку, немає розуміння, де ми маємо бути через 20 років. Якщо ми поставимо мету, щоб молочне скотарство було хоча б на третьому місці в світі, і це підтвердиться намірами держави захищати такі інвестиції, ми досягнемо цієї мети. Зауважу, що дотації фізособам на поголів’я чи літр молока "проїдаються", а не розвивають скотарство в Україні, тож, підтримувати потрібно саме промислових виробників, великих, малих та середнвх, які зацікавлений у збільшенні виробництва молока, що стане для них бізнесом всього життя. Це дасть можливість відродитися українському господарю на селі.Такий господар ніколи не виріже коров, бо це люди, які віддали цій справі частинку себе.

В’ячеслав Чук, комерційний директор агропромислового холдингу "Астарта Київ"

Щороку Астарта виробляє більше 100 тис тонн молока і постійно нарощує його випуск. На внутрішньому ринку українські виробники конкурують з європейськими, і останні мають потужну фінансову та політичну підтримку з боку урядів своїх країн. Водночас українським виробникам без підтримки власної держави важко. Також доречною б була державна стратегія розвитку галузі з чітким визначенням цілей та пріоритетів. Ці та інші кроки держави дозволили б бізнесу не лише зберегти наявні обсяги виробництва, але й інвестувати у його розвиток.

Сергій Биков, замдиректора, Українська молочна компанія

В Новій Зеландії дізнався про цікавий досвід розвитку проектів з тваринництва. Держава надає землю державній компанії Land Corporation. Ця компанія бере кредит під заставу землі і будує стандартну ферму, діяльність якої легко калькулюється, легко контролюється. Збудовану ферму пропонують молодій сім’ї в управління. Спочатку вони працюють як наймані працівники, а потім, коли управителі показують ефективну роботу, з ними укладають угоду і поступово передають їм цей бізнес у власність. Держава може спробувати хоча б 10% ферм побудувати таким чином. У нас це має піти і голландці готові допомогти нам це впровадити. Як на мене, така державна підтримка галузі є доречною і цікавою.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Apple видалила небезпечні додатки з App Store
InternetUA
2025-02-08T03:01:15Z
Велика Британія вимагає від Apple доступу до зашифрованих даних користувачів
InternetUA
2025-02-08T02:48:17Z
«Дію» інтегрували із сервісом Auto.RIA
УкраинФорм
2025-02-08T01:45:45Z
Код 048: якому місту належить і що важливо про нього знати
Политека
2025-02-08T01:00:45Z
Що покласти до цибулі, щоб вона не зіпсувалася: маловідомий лайфхак
GlavRed
2025-02-08T00:27:54Z
Що робити, якщо ноутбук перестав заряджатися: як самостійно вирішити проблему
Политека
2025-02-08T00:00:07Z
Знайшли поховання торговців людьми
Gazeta UA
2025-02-07T23:36:26Z
Google закрила вразливість, якою користувалися хакери та поліція для злому Android
InternetUA
2025-02-07T22:04:02Z
Як уберегти свій аккаунт у Viber від шахраїв: експерти з безпеки дали важливу інструкцію
Политека
2025-02-07T21:27:42Z
Подушка стане білосніжною за 10 хвилин без прання: знадобиться один домашній засіб
GlavRed
2025-02-08T02:51:53Z
З ними неможливо спілкуватися: дати народження справжніх енергетичних вампірів
GlavRed
2025-02-08T02:15:01Z
Як приготувати вафлі: суддя "Мастер Шеф" Мартиновська дала ідеальний рецепт для сніданку
Политека
2025-02-08T02:00:10Z
Хронічні нещасливиці: жінки з цими іменами притягують токсичні стосунки
Telegraf
2025-02-08T00:39:39Z
Створені одне для одного: 4 найвдаліші шлюби за знаками Зодіаку
GlavRed
2025-02-08T00:27:44Z
Завжди ідеальні вікна: хитрість, яка надовго збереже чистоту та блиск скла
24tv
2025-02-07T22:03:59Z
Коли додавати кондиціонер до прання: речі будуть свіжими та запашними
24tv
2025-02-07T20:51:48Z
Він може замінити вечерю: простий салат з буряка, який позмагається з вінегретом
24tv
2025-02-07T20:51:14Z
5 помилок, які ви допускаєте під час очищення нержавіючої сталі
24tv
2025-02-07T20:00:20Z
Наліт “шахедів” на Хмельниччині: прогриміли вибухи
1News
2025-02-08T03:45:24Z
На Алясці знайдено зниклий літак: берегова охорона виявила тіла трьох людей
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T02:15:35Z
Ростов-на-Дону не спить: росіяни скаржаться на вибухи, під ударом опинився важливий об'єкт
Telegraf
2025-02-08T01:33:56Z
Правоохоронця звинувачено у насильстві щодо вихованця дитячого будинку на Львівщині
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T01:18:29Z
Український письменник розкрив мотив нападників, які вчотирьох побили молодика на Оболоні
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T00:39:35Z
На Дніпропетровщині оголосили підозри шістьом «кримінальним авторитетам»
УкраинФорм
2025-02-08T00:39:06Z
Росіяни бідкаються на атаку дронів у Ростові: у місті вже годину лунають потужні вибухи
24tv
2025-02-07T23:51:28Z
У Києві прогриміли вибухи, працює ППО
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T23:48:38Z
У Києві двохрічна дитина зачинилася у квартирі, поки мама ходила до сусідки
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T23:36:28Z
Дебютний гол Кварацхелії допоміг ПСЖ обіграти Монако
Football.ua
2025-02-07T22:46:27Z
Відсторонення Мудрика може бути знято без подальшого покарання – Джейкобс
Football.ua
2025-02-07T22:27:46Z
Мудрик в халепі: українця можуть дискваліфікувати навіть після негативної проби "B" допінг-тесту
24tv
2025-02-07T22:21:12Z
МЮ пройшов Лестер в Кубку Англії завдяки голу Магвайра
Football.ua
2025-02-07T21:57:22Z
Дубль Коло Муані вирвав для Ювентуса перемогу над Комо
Football.ua
2025-02-07T21:49:01Z
Інгулець не встиг відкрити новий стадіон до рестарту УПЛ: коли буде готова арена у Петровому
24tv
2025-02-07T21:36:06Z
Дубль Кейна з пенальті та гол Сане принесли Баварії перемогу над Вердером
Football.ua
2025-02-07T21:30:14Z
Арройо: Привіт, родино Шахтаря
Football.ua
2025-02-07T21:01:32Z
Повернення на ринг? Кличко хотів би стати найстаршим чемпіоном світу у суперважкій вазі
Gazeta UA
2025-02-07T21:00:50Z
Побачення на вулиці чи ресторані? Якою буде 14 лютого погода у 5 найбільших містах України
Telegraf
2025-02-08T03:37:52Z
На Львівщині посадовців шахти судитимуть за розкрадання вугілля на ₴2,4 мільйона
УкраинФорм
2025-02-08T03:24:45Z
Росіяни кажуть, що захопили одне з ключових міст Донбасу: як відреагували українські оглядачі
ZN UA
2025-02-08T03:07:21Z
Водоліям треба уникати стресових ситуацій: гороскоп на 8 лютого
24tv
2025-02-08T03:03:30Z
З прифронтових громад Донеччини евакуювали ще 14 людей
УкраинФорм
2025-02-08T02:00:36Z
Левам варто проявити пристрасть, а Овнам - силу волі: гороскоп за картами Таро на 8 лютого 2025 року
TSN
2025-02-08T01:36:18Z
ЗСУ просунулись на Курщині, росіяни намагаються перетнути Оскіл: ситуація на фронті від ISW
24tv
2025-02-08T01:18:34Z
"Змушені здаватись": військовий розповів про ситуацію в Удачному на Донеччині
Фокус
2025-02-08T01:06:41Z
ЗСУ просунулися на Курщині, росіяни тиснуть на Донеччині: оновлена мапа DeepState
24tv
2025-02-08T01:03:03Z
Клавдія Петрівна: фото таємничої співачки
CutInsight
2025-02-08T02:21:39Z
"Залишила престижну роботу і пішла": Зібров зробив зізнання про дружину Марину
GlavRed
2025-02-08T02:06:17Z
Український горор «Калинова Сопілка» завершить прем’єрний сезон у Києві
ZN UA
2025-02-08T01:10:12Z
Екскохана Каньє Веста Джулія Фокс позувала топлес на червоній доріжці
24tv
2025-02-07T22:51:55Z
Хто представлятиме Україну на Євробаченні-2025: текстова трансляція фіналу Нацвідбору
24tv
2025-02-07T22:36:21Z
Триматимуть у напрузі до кінця: 3 карколомні фільми на реальних подіях
24tv
2025-02-07T22:03:33Z
Олекса Манн. Фільми про художників очима художника
CutInsight
2025-02-07T21:48:27Z
25 цікавих фактів про «Зоряні війни»
CutInsight
2025-02-07T21:36:20Z
Українські художники в кіно
CutInsight
2025-02-07T21:36:05Z
В Австрії розповіли, як працює програма репатріації та депортації сирійців
УкраинФорм
2025-02-08T03:27:14Z
Можна дістати реальний термін: у ЦПД нагадали про покарання за відео з місць «прильотів»
УкраинФорм
2025-02-08T03:15:31Z
ЗС РФ готуються до наступальної операції, яка триватиме до кінця 2025 року, — експерт
Фокус
2025-02-08T03:12:19Z
Яке сьогодні свято 8 лютого 2025 року: чому цього дня не можна лікувати зуби
GlavRed
2025-02-08T03:03:23Z
Це не мобілізація, – Зеленський про нові контракти для молоді віком 18 – 24 років
24tv
2025-02-08T02:42:50Z
Як сказати "вопрос на засыпку" українською: лише одиниці дадуть правильну відповідь
GlavRed
2025-02-08T02:39:57Z
Король Британії під час турне до Італії зустрінеться з Папою Римським
УкраинФорм
2025-02-08T02:03:48Z
Сили оборони просунулися на Курщині – DeepState
1News
2025-02-08T01:42:16Z
Жіноча хитрість: навіщо в СРСР на ніч клали колготки в морозильну камеру
GlavRed
2025-02-08T01:36:30Z
Тренажери в спортзалі можуть мати більше бактерій, ніж туалет: дослідження
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T03:06:57Z
Хірург помилково видалив чоловіку печінку замість селезінки
24tv
2025-02-07T20:09:27Z
Як прибирання може врятувати вам життя
24tv
2025-02-07T19:57:59Z
Кімнатні рослини почнуть рости вдвічі краще: потрібний тільки засіб з аптечки
24tv
2025-02-07T18:33:02Z
Прорив в лікуванні раку: нова вакцина захистила від рецидиву раку усіх
24tv
2025-02-07T17:51:36Z
Як часто можна фарбувати волосся без шкоди - відповідь експерта
GlavRed
2025-02-07T16:27:02Z
Просто і корисно: рецепт риби, запеченої в духовці
Фокус
2025-02-07T16:21:06Z
Яка жирна їжа корисна під час схуднення: відповідь дієтологині
Gazeta UA
2025-02-07T15:51:01Z
В Україні запровадять механізм розбронювання медиків: як це працюватиме
24tv
2025-02-07T15:42:14Z
Укрзалізниця запускає для військових романтичні експреси «Потяг до тебе»
УкраинФорм
2025-02-08T02:27:29Z
Скільки потрібно мати стажу та зарплати, аби в 60 років отримувати 6 тис грн пенсії
Telegraf
2025-02-08T01:30:53Z
OpenAI анонсувала будівництво нових центрів обробки даних
InternetUA
2025-02-08T01:01:38Z
Ціна нафти в $60-62 за барель буде майже критичною для Росії - експерт
УкраинФорм
2025-02-08T00:57:49Z
Торгова війна: мита Китаю на нафту можуть вдарити по американському експорту
Хвиля
2025-02-08T00:45:21Z
Україна розпочала експорт біометану до Європи трубопроводом
ZN UA
2025-02-08T00:36:38Z
Українські облігації: фінансові ринки відреагували на перспективи миру - ЗМІ
Хвиля
2025-02-07T23:27:53Z
Долар подорожчає вже найближчими днями: яким буде новий курс
GlavRed
2025-02-07T23:27:05Z
Торгова війна США і Китаю загрожує економіці Європи – ЄЦБ
Хвиля
2025-02-07T21:06:53Z
Чому в Німеччині не можна їздити на авто з напівпорожнім баком: відповідь здивує
GlavRed
2025-02-08T01:06:48Z
У злодіїв - жодного шансу: механік назвав кнопку, яка врятує авто від крадіжки
GlavRed
2025-02-07T19:27:18Z
В Україні з'явиться найдешевший електрокросовер Kia
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T19:27:03Z
Нова модифікація Leopard 2 матиме іншу гармату і потужніший двигун
InternetUA
2025-02-07T19:01:48Z
Cadillac тестує новий спортивний кросовер Optiq-V
AutoCentre
2025-02-07T17:12:34Z
Продажі електрокарів Tesla обвалюються по всій Європі
Хвиля
2025-02-07T17:00:25Z
Гібридний Opel Grandland проїхав 1115 км на одну баку й заряді — в реальних умовах
ITC
2025-02-07T16:31:45Z
Нову Toyota RAV4 2026 показали до прем'єри
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T16:18:36Z
23-річний Nissan Skyline оцінили у півмільйона доларів
AutoCentre
2025-02-07T16:10:52Z
Трамп заявив, що позбавляє Байдена доступу до секретної інформації
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T03:43:10Z
Путін намагається сподобатись Трампу: як може пройти їхня зустріч
24tv
2025-02-08T03:33:04Z
Трамп скасував дозвіл Байдена на секретні документи розвідки — Reuters
TSN
2025-02-08T03:06:16Z
Путін ще може використати Лукашенка: яку роль він підготував для Білорусі
24tv
2025-02-08T02:36:51Z
Трюдо заявив, що бажання Трампа анексувати Канаду "є реальним"
TSN
2025-02-08T02:36:41Z
Десятки країн виступають проти санкцій Трампа щодо МКС
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T02:27:03Z
Франція почала розслідування проти соцмережі X Маска
InternetUA
2025-02-08T02:01:19Z
"Найненависніша мама Британії" після перемоги Трампа переїжджає до США, але без своїх дітей
Фокус
2025-02-08T02:00:41Z
ХАМАС може звільнити ще трьох ізраїльських заручників - ЗМІ
УкраинФорм
2025-02-08T01:54:35Z