MY.UAНовини
Медицина для військових: пошук моделі охорони здоров'я для армії США
Медицина для військових: пошук моделі охорони здоров'я для армії США

Медицина для військових: пошук моделі охорони здоров'я для армії США

В армії США зараз діє подвійна система медичного обслуговування для військових. З одного боку управління перейшло на Агентство з оборонної охорони здоров'я, а з іншого — діють правила, через які військовий може випасти зі служби на місяці, щоб пройти обстеження.

У 2018 році Конгрес розколов систему військової охорони здоров'я, передавши її у відання Агентства з оборонної охорони здоров'я. Відтоді Агентство з оборонної охорони здоров'я централізує ресурси і переводить військову охорону здоров'я на цивільні рейки, щоб заощадити кошти і забезпечити обслуговування більшої кількості утриманців і пенсіонерів. Зі свого боку, військові командири, зіткнувшись із системою охорони здоров'я, що не відповідає їхнім завданням, почали оплачувати медичну допомогу зі своїх оперативних бюджетів. Ця інноваційна медична допомога, впроваджувана на рівні підрозділів і за межами військових лікувальних установ, поєднує в собі первинну та психологічну допомогу і підтримку працездатності людини в межах міждисциплінарного командного підходу. Вона допомагає військовослужбовцям отримати необхідну допомогу за меншу суму, ніж бюджет Агентства з охорони здоров'я. Ця децентралізована система охорони здоров'я орієнтована на конкретні завдання і використовується Командуванням спеціальних операцій протягом останніх 20 років.

Фокус переклав статтю Філіпа Флатау про те, як США шукають модель охорони здоров'я для армії.

У нинішній системі військової охорони здоров'я військовослужбовцю пропонується записатися на 15-хвилинний прийом у клініку первинної медичної допомоги. Якщо система спрацює так, як задумано, то через кілька тижнів або навіть місяців військовослужбовець потрапляє до потрібного фахівця, тоді як підрозділ і місія залишаються без працездатного члена команди.

Так, між двома системами існує невідповідність. Це пояснюється тим, що оперативники, на відміну від Агентства з охорони здоров'я, надають перевагу взаєминам, доступності, економії коштів, прийняттю ризиків і підтримці морального духу. Вбудована модель забезпечує маневреність і децентралізоване виконання, необхідні для проактивної підтримки бійця в майбутніх боях.

Військова охорона здоров'я є життєво важливою частиною об'єднаних сил
Фото: U.S. Army

Військова охорона здоров'я є життєво важливою частиною об'єднаних сил. Вона має відповідати стандартам, до яких закликали голова Об'єднаного комітету начальників штабів генерал К.К. Браун, голова Командування повітряної мобільності генерал Майк Мініхан і колишній голова Командування спеціальних операцій ВПС генерал-лейтенант Джим Слайф. Нині в централізованій бюрократичній системі Агентства з оборонної охорони здоров'я відсутні концепції, яких прагнуть об'єднані збройні сили, а саме: гнучкість, автономність, інновації, адаптація, співробітництво, прийняття ризиків, заохочення командування місією та розширення можливостей її виконання. Натомість нинішня система військової охорони здоров'я орієнтована на фінансову ефективність і виконання адміністративних показників. Це протиріччя змусило військових медиків засумніватися в пріоритетах Агентства та його підтримці оперативних завдань. Оскільки керівники бойових підрозділів вимагають швидкого та недорогого розширення інтегрованої оперативної підтримки, їхній попит є випереджальним індикатором потреб збройних сил. Чи готова військова система охорони здоров'я прийняти на себе операційний і медичний ризик, пов'язаний із задоволенням медичних потреб за стінами клініки, щоб задовольнити цей зростаючий попит?

Бинти, боби та кулі

На початку 2000-х років Командування спеціальних операцій США проголосило зміну парадигми військової охорони здоров'я, перевівши військовослужбовців у розряд свого роду тактичних спортсменів. Це рішення зумовлене уявленням, що "травми опорно-рухового апарату є причиною найбільшої кількості звернень до лікарів і втрат робочого часу серед військовослужбовців". Завдяки впровадженню у війська комплексних медичних бригад з догляду за оперативниками модель спеціальних операцій поширилася і на звичайні сили. Сьогодні на різних базах і в різних родах військ існує безліч моделей медичного обслуговування, оскільки ефективність міждисциплінарної підтримки продовжує знаходити прихильників. Однією з найбільш очевидних ознак ефективності є потік фінансування: командири оплачують ці програми зі своїх оперативних бюджетів. На відміну від них, Агентство з охорони здоров'я Міністерства оборони централізує ресурси. Це було зроблено — безсумнівно, з найкращими намірами — для поліпшення доступу до медичної допомоги для утриманців і ветеранів. Однак на ділі виходить, що не знайомі з оперативною специфікою керівники медичних закладів тепер зосереджені на бюрократичних вимогах ефективності. Це, зі свого боку, завдає шкоди виживаності, стійкості, потужності та боєготовності збройних сил.

"Міллі порушив питання про те, чи залишиться достатньо лікарів, медсестер, санітарів і медиків для укомплектування бойових госпіталів і бойових частин"

Колишній голова Об'єднаного комітету начальників штабів генерал Марк Міллі висловив конкретну стурбованість з приводу такої невідповідності. Коли Агентство з оборонної охорони здоров'я запропонувало скоротити майже 13 тисяч робочих місць у сфері військової охорони здоров'я, перевівши багато кадрів у чинній армії на цивільні посади, які не підлягають оперативному розгортанню, "Міллі поставив запитання про те, чи залишиться достатньо лікарів, медсестер, санітарів і медиків для укомплектування бойових госпіталів і бойових частин". Згідно зі звітом генерального інспектора Міністерства оборони, реакція Агентства з оборонної охорони здоров'я на загрозу COVID-19 відповідає на запитання Міллі категоричним "ні". Реагування COVID-19 позбавило військові лікувальні заклади всіх фахівців, окрім тих, хто надає допомогу в кризових ситуаціях, по суті, припинивши надання будь-якої допомоги, спрямованої на підвищення виживаності, життєстійкості та боєготовності.

Бюрократична система військової охорони здоров'я, як і раніше, орієнтована на надання медичної допомоги в госпіталях і клініках, що імітують обстановку в цивільних лікарнях. У результаті рядові співробітники госпіталів мало що знають про нові концепції інтегрованої оперативної підтримки. Ще більше віддаляє медичний персонал те, що фінансування інтегрованої медичної моделі здійснюється за рахунок коштів оперативних бюджетів, не пов'язаних із медициною, — тобто коштів "на кулі, боби і бинти", як то кажуть, у просторіччі. Згідно з моїм листуванням із Командуванням спеціальних операцій ВПС A1Z в особі Джеймса Біті та начальником відділу спортивної медицини підполковником Джорданом Річардсоном, бюджет командування спеціальних операцій США на 2023 рік становить лише 100 млн доларів, у той час як командувачі ВПС запросили майже 76 млн доларів на підтримку інтегрованого медичного обслуговування, що потрібне для виконання їхніх завдань. Якщо округлити 176 млн до 200 млн доларів, то сумарний "запит" на оперативно орієнтоване медичне обслуговування все одно становитиме невелику частину в портфелі Військової системи охорони здоров'я на 2023 фінансовий рік вартістю 55,8 млрд доларів.

Основні принципи

Основна концепція інтегрованих медичних бригад не нова. Спортсмени на професійному та колегіальному рівні користуються перевагами цієї моделі вже понад 100 років: спочатку її прийняли "тренери", потім лікарі спортивної медицини (наприклад, командні лікарі), фізіотерапевти, дієтологи, спортивні психологи та інші допоміжні медичні працівники. Подібну перевагу мали і перші авіатори, прикладом чого може слугувати кар'єра генерал-майора Малкольма Гроу, який вступив на службу в медичну службу армії США 1917 року. Доктор Гроу вивчав вплив авіаційного середовища на організм людини. Новим є лише те, що дедалі більше оперативних командирів витрачають більше оперативних доларів на інтегровану оперативну підтримку, щоб заповнити дірки, що зяяють, у медичному обслуговуванні військовослужбовців. В основі успіху інтегрованої оперативної підтримки лежать п'ять основних принципів: взаємовідносини, доступність, економія коштів, прийняття ризиків і підтримання морального духу.

Перший принцип — взаємовідносини. У межах інтегрованої оперативної підтримки основою є командна робота між багатопрофільною групою лікарів і оперативним командуванням. Ця робота спирається на розвиток взаємовідносин і довіру, що виникає на їхній основі. Довіра найшвидше розвивається завдяки обміну досвідом всередині оперативних підрозділів. Вбудовані програми медичного обслуговування об'єднують тих, хто надає допомогу, даючи змогу розвивати стосунки. Довіра дає можливість застосовувати превентивний підхід до медичного обслуговування, який безпосередньо пов'язаний з оперативною обстановкою. Завдяки розумінню оперативних вимог до, під час і після воєнних дій інтегровані медичні команди забезпечують готовність, актуальність і надійність медичної допомоги бійцям. У системі військової охорони здоров'я немає більш пріоритетних цінностей, ніж довірчі відносини між медичними працівниками та командуванням оперативної ланки.

Другий принцип полягає в необхідності забезпечення безперешкодного доступу до багатопрофільної медичної команди. Це суперечить стандартній меті забезпечення ефективного обслуговування за допомогою "направлення до фахівців первинної ланки, 15-хвилинного прийому і виснажливого запису до вузьких фахівців". Навіть за найкращого обслуговування в межах такої моделі багато військовослужбовців виходять за межі системи, щоб отримати необхідну їм медичну допомогу. Жорсткість і централізація існують для того, щоб система військової охорони здоров'я могла задовольняти потреби військовослужбовців, членів їхніх родин, пенсіонерів та інших бенефіціарів, незважаючи на брак ресурсів, бар'єри доступу та неминуче нерозуміння, що виникає внаслідок відриву від роботи військовослужбовця. У дослідженні RAND, проведеному 2020 року, було зазначено, що доступ є ключовим компонентом різних програм інтегрованої моделі оперативної підтримки. У зв'язку з цим доступ до медичної допомоги повинні визначати оперативні пріоритети, а не бюджети або пріоритети ефективності, висунуті Агентством з оборонної охорони здоров'я.

У межах інтегрованої оперативної підтримки основою є командна робота між багатопрофільною групою лікарів та оперативним командуванням
Фото: US Army

Третій принцип — економія витрат. Раніше ці програми спиралися на суб'єктивні окремі випадки, але сучасні дослідження дають змогу вимірювати успішність за допомогою інструментів, створених для оцінки дотримання лікарнями правил. Уявіть собі фізіотерапевта у великому госпіталі з контингентом пацієнтів 4000 осіб, який повинен приймати 15 пацієнтів на день (військовослужбовців, членів їхніх родин, пенсіонерів тощо), щоб відповідати показникам доступу та витрат, встановленим Агентством з охорони здоров'я Міністерства оборони. В інтегрованій моделі у фізіотерапевта може бути всього кілька сотень пацієнтів, але кожен із них приносить із собою понад 1 млн доларів військових інвестицій, необхідних для виконання бойових завдань. Фізіотерапевт, який працює за госпітальною моделлю, не може конкурувати з таким співвідношенням прямої підтримки бойових завдань, а фізіотерапевт, який працює за інтегрованою моделлю, не досягне показників доступу населення і витрат. Інтегрована модель програє при оцінці лікарняними інструментами, але якщо метрикою є бойова ефективність, то інтегрована система виграє. Військове керівництво і Конгрес обговорюють і законодавчо закріплюють цей баланс, інколи із суперечливими формулюваннями з обох сторін. На щастя, дослідження продовжують давати уявлення про пріоритети. Дослідження підготовки новобранців, проведене 2021 року у ВПС, показало, що кожен долар, витрачений на вбудовану інтегровану інтегровану оперативну групу спортивної медицини, дає змогу заощадити 10 доларів на відрахування у зв'язку з травмами. Аналогічне, але набагато масштабніше дослідження, проведене 2022 року в армії, показало, що кожен долар, витрачений на інтегровану медицину, економить 4 долари. Третім пріоритетом, таким чином, є вимірювання економії витрат не в приміських клініках для утриманців і пенсіонерів, а в гущі подій.

Інтегрована модель охорони здоров'я забезпечує медицину на рівні підрозділу відповідно до "прагнення вищого військового керівництва до децентралізації та перетворень"
Фото: U.S. Army

Четвертий принцип — прийняття ризику. Інтегрована модель охорони здоров'я забезпечує медицину на рівні підрозділу відповідно до "прагнення вищого військового керівництва до децентралізації та перетворень". Як і їхні колеги-оперативники, керівники медичних підрозділів мають зосередитися на ризику виконання місії, а ризик, пов'язаний із підрахунками, має залишатися другорядним. Незважаючи на схильність Агентства з охорони здоров'я уникати ризиків, оперативні командири, як правило, вітають ризик, якщо його можна мінімізувати і якщо у них є підтверджена рекомендація від медичних керівників, яким вони довіряють. Чи може система військової охорони здоров'я взяти на себе більший ризик, щоб поліпшити якість медичної допомоги? Безумовно, базові стандарти та підтвердження повноважень лікарів мають вирішальне значення. Але поліклініка в передмісті з великою кількістю цивільних значно відрізняється від того, що потрібно в оперативному підрозділі. Пріоритет має залишатися за бойовими товаришами.

Нарешті, п'ятий принцип — це моральний дух. Підвищення морального духу військовослужбовців, які отримують оперативну, актуальну, багатопрофільну допомогу на рівні підрозділу, створює зв'язки, що зміцнюють довіру, стимулюють повідомляти про травми та підвищують рівень утримання особового складу, що дає змогу заощаджувати гроші та час. Наприклад, навчальне крило спеціальних бойових дій ВПС у неопублікованому звіті про роботу з людьми, доступ до якого я отримав 2022 року, зазначає: 70% опитаних, які ознайомилися з інтегрованою моделлю, повідомили, що наявність послуг з оптимізації роботи з людьми вплинула на їхнє рішення залишитися в армії. 90% відповіли, що наявність інтегрованого медичного обслуговування змусила їх звернутися по допомогу у зв'язку з травмами та проблемами, про які в іншому разі вони могли б не повідомляти. Моральний стан важливий і для медпрацівників. У дослідженні, присвяченому проблемі вигорання в одному з військових медичних центрів, 56% медичних працівників зазначили емоційне виснаження, 30% — деперсоналізацію і 91% — відчуття відсутності особистих досягнень. Незалежно від професії, військовослужбовці хочуть, щоб їх цінували, щоб їм довіряли і щоб вони були пов'язані з командою, яка виконує свою місію. Масив досліджень, що розширюється, показує, що інтегрована модель надає такі можливості, і саме тому я залишився у ВПС, тоді як багато інших моїх колег-медиків звільнилися.

Ще одним позитивним аспектом моделі є її потенційний вплив на набір персоналу. Міністерство оборони зазнає труднощів із досягненням цілей з набору, оскільки рекордно низька кількість людей придатна до служби, і лише деякі з них хочуть цього. У внутрішньому дослідженні Міністерства оборони зазначається, що "більше половини молодих американців, які відповіли на запитання анкети, — близько 57% — вважають, що після служби в армії у них виникнуть емоційні або психологічні проблеми. Майже половина вважає, що в них будуть фізичні проблеми". Інтегрована модель медичного обслуговування може мати потенційний вплив на призов, якщо вона буде відповідним чином висвітлена і розрекламована, щоб протистояти цій переважній думці.

Висновок

Керівники медичних відомств постійно стикаються з проблемами, зокрема з нездійсненним завданням збалансованої підтримки військової системи охорони здоров'я військовослужбовців, членів їхніх родин, ветеранів та інших бенефіціарів відповідно до вказівок Конгресу. Але якщо пріоритетними стають усі, у пріоритеті не залишається нічого. Викладені мною протиріччя мають підштовхнути до дискусій, що призведуть до усвідомленого визначення пріоритетів за допомогою інтегрованої моделі оперативної підтримки, яка забезпечить медичну маневреність та автономність, необхідну для підтримки поточних вимог стратегічної конкуренції та підготовки до майбутніх боїв. Цю модель можна розробити і поширити на Командування спеціальних операцій США і ВПС за рахунок 0,3% бюджету системи військової охорони здоров'я. Щодо всіх сил разом узятих вона не повинна перевищувати 2%. Масштабування інтегрованої багатопрофільної моделі дасть змогу розподілити частину госпітальних і клінічних активів за оперативними підрозділами при медичних департаментах служб. Перехід Агентства з оборонної охорони здоров'я на обслуговування одержувачів послуг також забезпечить медичним підрозділам відомств чітку орієнтацію на більш актуальне та ефективне обслуговування військовослужбовців.

Прискорення змін вимагатиме ухвалення складних рішень і чіткого розуміння оперативних пріоритетів. У міру централізації ресурсів Агентства з оборонної охорони здоров'я і переведення сил на цивільну основу оперативні керівники розробляють способи інтеграції медичних фахівців у свої формування. Модель інтегрованої оперативної підтримки є актуальною та економічно ефективною і забезпечує позитивні результати в багатьох галузях, включно із взаємовідносинами, доступом, економією коштів, ризиком і моральним духом. Військова система охорони здоров'я та Агентство з охорони здоров'я повинні впроваджувати інновації та трансформувати свій підхід до оперативної медичної підтримки — інакше оперативні керівники дедалі частіше витрачатимуть кошти на бинти, кулі та боби.

Про автора

Філіп М. Флатау — підполковник, заступник командира 51-ї медичної групи, авіабаза Осан, Республіка Корея. Як заступник командира він забезпечує керівництво та управління особовим складом трьох ескадрилій найдальшого постійного авіакрила ВПС.

Висновки та думки, висловлені в цій статті, належать автору і не обов'язково відображають офіційну політику або позицію уряду США, Міністерства оборони або Університету ВПС.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Ціни на житло в Івано-Франківську: де купити квартиру вигідніше цього року
24tv
2025-07-15T05:36:21Z
ЄС має намір ввести мита на літаки, автомобілі та бурбон зі США
ГЛАВКОМ NET
2025-07-15T05:27:04Z
Відновлення України: підписано вже угод та меморандумів на понад 13 млрд євро
Известия Киев
2025-07-15T05:24:11Z
Астарта на Полтавщині збільшила площі під зрошенням на понад 1100 га
Agravery
2025-07-15T05:21:36Z
Російський АПК стикається з падінням рентабельності - розвідка
Хвиля
2025-07-15T05:06:24Z
В Україні з'являться нові монети 2 і 5 грн: коли і як вони виглядатимуть
24tv
2025-07-15T05:06:22Z
Новий врожай яблук та груш: як можуть змінитися ціни
ZN UA
2025-07-15T05:04:11Z
Чи може орендар продати право оренди комунальної землі
24tv
2025-07-15T05:03:59Z
На яку пенсію може розраховувати українець з 28 роками стажу
24tv
2025-07-15T05:03:55Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
Вчені відкрили нову клітинну органелу, яка може змінити уявлення про хвороби
TSN
2025-07-15T05:48:05Z
Людство на порозі революції у питанні лікування раку – Times
ГЛАВКОМ NET
2025-07-15T05:42:56Z
Чи варто перебувати на сонці заради вітаміну D
24tv
2025-07-15T04:51:23Z
Соцвиплати внаслідок інвалідності тепер адмініструє Пенсійний фонд - розʼяснення МОЗ
УкраинФорм
2025-07-15T04:09:48Z
Як загоїти сонячні опіки в домашніх умовах: шість простих кроків
Gazeta UA
2025-07-15T03:54:54Z
Блокує дихання: чому не радять спати на животі
Gazeta UA
2025-07-15T01:21:48Z
Пояснили, як кокосова олія відбілює зуби
Gazeta UA
2025-07-14T20:51:42Z
Що має бути в раціоні щодня, щоб краще висиплятися: відповідь дієтолога
Gazeta UA
2025-07-14T20:39:16Z
Розкішні маєтки та “нульові” податки: нардепи та митники вигадали хитру схему, як не платити за майно
TSN
2025-07-15T05:48:51Z
ЄС викликав представників соцмережі X поговорити про Grok після антисемітських заяв чатбота
Детектор М
2025-07-15T05:48:26Z
Найголовніше в одкровеннях Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-07-15T05:42:25Z
Чи може Україна отримати ракети Tomahawk від США: у WP розкрили наміри Трампа
TSN
2025-07-15T05:42:17Z
Сенат США призупиняє розгляд законопроєкту щодо санкцій проти РФ
Gazeta UA
2025-07-15T05:36:16Z
Пропаганда трансформується, але не зникає
Детектор М
2025-07-15T05:36:08Z
Время войны и реформ. Почему Украина должна изменить формат "конференций по восстановлению"
Европейская правда
2025-07-15T05:34:12Z
Посол: США віддаватимуть пріоритет Україні під час продажів зброї за кордон
Европейская правда
2025-07-15T05:34:00Z
Сумщина зазнанала удару російських дронів: є поранені
TSN
2025-07-15T05:33:52Z
Росіяни вночі вдарили із РСЗВ «Смерч» по Родинському, четверо поранених
УкраинФорм
2025-07-15T05:52:03Z
Карта бойових дій в Україні станом на 15 липня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-07-15T05:51:22Z
В Україні мінлива хмарність: прогноз погоди на 15 липня
ГЛАВКОМ NET
2025-07-15T05:48:08Z
У Києві діяли кол-центри, що обкрадали українців і прославляли Путіна. Прокуратура провела обшуки
ГЛАВКОМ NET
2025-07-15T05:42:37Z
Подорожчання комунальних послуг в Київській області: за що жителі заплатять найбільше
Политека
2025-07-15T05:30:44Z
На фронті за добу сталося 185 зіткнень, найбільше атак - на Покровському напрямку
УкраинФорм
2025-07-15T05:30:25Z
Тривога триває вже 12 годин: ЗС РФ з вечора масовано атакують Запоріжжя
Фокус
2025-07-15T05:12:30Z
Росіяни обстріляли з артилерії Гуляйполе, поранене подружжя
УкраинФорм
2025-07-15T05:06:03Z
Буде похолодання: коли й у яких областях відчутно знизиться температура
24tv
2025-07-15T05:03:50Z
Розпочалися зйомки серіалу “Гаррі Поттер”: HBO показав перші кадри
ZN UA
2025-07-15T05:42:27Z
"Один одного гублять та потоплюють": зрадниця Корольова зробила заяву про шлюб
GlavRed
2025-07-15T03:27:43Z
Стиль, технології, самоповага: як сучасні чоловіки доглядають за собою у 2025 році
24tv
2025-07-15T03:15:50Z
Потап знову оскандалився своїми вподобаннями: кайфує під російського співака, занесеного до Миротворця
Знай
2025-07-15T02:51:52Z
Розпочалися зйомки серіалу про Гаррі Поттера
Gazeta UA
2025-07-15T02:21:46Z
Андрій Бєдняков розповів, як його донька від Насті Короткої реагує на нових жінок
GlavRed
2025-07-14T22:27:42Z
Гурт "Время и Стекло" та возз'єднання через 5 років: як змінилися Надя Дорофєєва і Позитив
24tv
2025-07-14T22:00:49Z
Шалені гроші, виживання та моральний вибір: 3 напружені серіали, схожі на "Гру в кальмара"
24tv
2025-07-14T21:48:32Z
Чи справедливо українці висміяли мотиваційного спікера Джима Ловлесса? І чому видавництво переклало назву його книги з російської?
Детектор М
2025-07-14T20:39:28Z
Назвали номінації та дати проведення конкуру “Учитель року – 2026"
24tv
2025-07-15T05:48:45Z
Українцям пропонують збивати "Шахеди"за 100 тисяч гривень на місяць: які умови та чи можуть мобілізувати
TSN
2025-07-15T05:48:33Z
16 липня — яке церковне свято, чому не можна цього дня підмітати і мити підлогу
TSN
2025-07-15T05:48:29Z
Вихід на пенсію до 60 років: хто має на це право
ZN UA
2025-07-15T05:36:10Z
Штрафи за БАДи та мелатонін: у патрульній поліції пояснили, в чому небезпека
VGorode
2025-07-15T05:33:30Z
СМС-оповіщення від ТЦК: що робити з "цифровою повісткою", - поради юриста
Хвиля
2025-07-15T05:30:35Z
Українські розробники представили бойову роботизовану турель Цвях для ЗСУ
InternetUA
2025-07-15T05:22:50Z
Естонія вперше відпрацювала удари ракетами з HIMARS по цілях у Балтійському морі
InternetUA
2025-07-15T05:18:15Z
Митрополит Епіфаній привітав громадян із Днем хрещення України-Руси і Днем Української Державності
УкраинФорм
2025-07-15T05:12:30Z
Чому зеленіє картопля та як цього не допустити: корисні поради
Gazeta UA
2025-07-15T05:42:29Z
Туристи назвали найсмачніші страви, які пробували за кордоном
24tv
2025-07-15T05:21:53Z
Не треба ні краплі води: як легко перетворити елементарну гречку на шедевр
24tv
2025-07-15T04:51:35Z
Усі плани зірвуться, а проблем побільшає: для чотирьох знаків Зодіаку настане важкий період
Знай
2025-07-15T04:21:32Z
Запах парфумів влітку: які нотки ароматів зберігаються якнайдовше
Gazeta UA
2025-07-15T03:36:34Z
Липень підготував сюрпризи: 4 знаки зодіаку вже скоро зустрінуть своє кохання
GlavRed
2025-07-15T03:27:29Z
Гороскоп на завтра 16 липня: Дівам - приємний жест, Стрільцям - розчарування
GlavRed
2025-07-15T03:27:09Z
Ця рослина "заряджена" тільки на негатив. Господарям краще її викинути
Telegraf
2025-07-15T00:36:11Z
Сигнал SOS від томатів: чому скручується листя і як врятувати урожай
GlavRed
2025-07-15T00:33:58Z
Пекельна спека у Іспанії: кількість смертей стала рекордною
ГЛАВКОМ NET
2025-07-15T05:27:53Z
Жінка втратила 340 000 гривень на “бронюванні готелів” для заробітку
InternetUA
2025-07-15T05:27:06Z
Харківщину вночі атакували дрони РФ: постраждала жінка, горіли будинки
УкраинФорм
2025-07-15T05:12:44Z
На Херсонщині за добу внаслідок російських ударів двоє загиблих та 18 поранених
УкраинФорм
2025-07-15T05:00:57Z
Росію атакували дрони. Вибухи лунали в Липецькій, Ростовській областях та Воронежі – відео
Лига
2025-07-15T04:57:09Z
РФ вдарила по Шосткинській громаді та Гуляйполю: поранено людей, пошкоджено медзаклад
GlavRed
2025-07-15T04:42:19Z
У Судані влаштували криваву розправу над 48 мирними мешканцями
Gazeta UA
2025-07-15T04:40:12Z
Росія атакувала психдиспансер на Сумщині. Пошкоджено також десятки будинків
Telegraf
2025-07-15T04:36:31Z
Вважався зниклим безвісти: на фронті загинув колишній рятувальник Тарас Коваль
24tv
2025-07-15T04:15:59Z
Фулгем продовжив контракт з Керні
Football.ua
2025-07-15T05:42:45Z
Луніна хоче придбати клуб Ла Ліги, який виступить у Лізі чемпіонів
Football.ua
2025-07-15T05:18:35Z
Колвілл: Клубний чемпіонат світу важливіший за Лігу чемпіонів
Football.ua
2025-07-15T04:57:34Z
Вінісіус вимагає від Реала підвищити йому зарплату у новому контракті – Скіра
Football.ua
2025-07-15T04:39:02Z
Екс-гравець Реала Вальєхо перейшов в Альбасете
Football.ua
2025-07-15T04:22:46Z
Перетворює їх боксерів у пенсіонерів: як Усик боксував із бійцями з Великої Британії
24tv
2025-07-15T04:21:57Z
Усик опублікував перші кадри з Лондона перед реваншем проти Дюбуа
24tv
2025-07-15T04:15:07Z
Став власником медіакоманди та виїхав з України: куди зник Коноплянка після завершення кар'єри
24tv
2025-07-15T02:18:24Z
Реванш Усика та Дюбуа стане «найдорожчим» боєм: Independent озвучив гонорари
ГЛАВКОМ NET
2025-07-15T00:54:52Z
Магнітна буря 15 липня: яка її потужність
TSN
2025-07-15T05:48:21Z
Китай запустив на свою космічну станцію вантажний корабель із припасами для тайконавтів
УкраинФорм
2025-07-15T05:45:32Z
Чому не варто працювати з ноутбуком на колінах
InternetUA
2025-07-15T05:42:48Z
Стратегічний ризик: як впроваджувати інновації у сфері оборони максимально ефективно
Фокус
2025-07-15T05:21:51Z
Прем'єри тижня
Кино-Театр
2025-07-15T05:03:11Z
Моторошний ведмедик "зі шкіри" переполошив Каліфорнію: який вигляд має
TSN
2025-07-15T04:48:25Z
Як перетворити телевізор на додатковий екран для комп'ютера
24tv
2025-07-15T04:12:19Z
Біоінженери створили жуків-кіборгів для пошуку людей під завалами
InternetUA
2025-07-15T04:03:06Z
Учені показали, який вигляд мали родичі сучасної людини десятки тисяч років тому
TSN
2025-07-15T03:51:13Z
Потрібно потерти авто фольгою: цікавий лайфхак вирішить поширену проблему
GlavRed
2025-07-15T03:27:57Z
Продажі електромобілів раптово змінилися, що має тривожити всіх автовиробників
Топ Жир
2025-07-15T01:18:00Z
Повернення Xterra може спровокувати нову хвилю міцних позашляховиків від Nissan
Топ Жир
2025-07-15T00:33:21Z
Новий Mercedes CLA Shooting Brake втратив частину своєї привабливості порівняно з попередником
Топ Жир
2025-07-15T00:03:10Z
Дорога помилка та провальний флагманський електромобіль коштували Volvo понад мільярда доларів
Топ Жир
2025-07-14T23:18:28Z
Цей індивідуальний Defender знімає дах і демонструє розкіш шкіряного салону
Топ Жир
2025-07-14T22:48:50Z
Нова технологія акумуляторів від General Motors може здешевити електромобілі
Топ Жир
2025-07-14T22:03:57Z
BMW M2 отримає спеціальний комплект для гоночних треків
Топ Жир
2025-07-14T20:48:14Z
Продажі електромобілів Kia скоротилися вдвічі цього року, а у Mercedes показники ще гірші
Топ Жир
2025-07-14T20:03:57Z