MY.UAНовини
"Поранені стали непотрібні": як на 500 гривень виживають військові поза штатом, і чому держава про них забуває
"Поранені стали непотрібні": як на 500 гривень виживають військові поза штатом, і чому держава про них забуває

"Поранені стали непотрібні": як на 500 гривень виживають військові поза штатом, і чому держава про них забуває

Військовій частині не потрібна людина після поранення, яка нічого не може виконувати, але звільнити її не можуть

"Поза штатом". Це формулювання, почуте військовим ЗСУ в тилу, здатне вивести з рівноваги навіть найбільш загартованих у боях захисників. Після поранення і тривалого лікування тисячі військових опиняються в ситуації правового вакууму, коли служити вони вже не в змозі, відповідно, і грошове забезпечення майже не отримують.

Захисники вимушені буквально виживати на суми, що навіть менші від прожиткового мінімуму. Чому так відбувається, і чи є шанси змінити ситуацію, розбирався "Телеграф".

"Привиди" ЗСУ

Ігорю Олійнику з Дніпра 52 роки. В перший же день широкомасштабного вторгнення, чоловік залишив 15-річного сина, якого виховував сам, і пішов добровольцем у 25-ту десантно-штурмову бригаду ЗСУ.

Чоловік пережив справжнє пекло, і це не просто фігура мови. Ігор отримав важке поранення, сам собі ампутував ногу в польових умовах, три дні виживав самотужки в лісі, а потім потрапив у полон до росіян, де зазнав жорстких тортур (бензопилою окупанти відрізали чоловіку залишки кінцівки). Врешті-решт, військового обміняли і він повернувся з рф додому, однак в Україні Ігоря чекала важка ситуація: його вивели поза штат бригади, призначивши 1500 гривень грошового забезпечення.

"Доки я був у реабілітаційному центрі, мені все виплачували. Потім перший місяць після реабілітації мені ще заплатили нормально, як завжди, тому що я був у відпустці, а відпустка оплачується, а потім мені стали платити тільки за військове звання, а це 1595 гривень", — пояснює "Телеграфу" Ігор Олійник.

Ігор Олійник

Що відбувається і що ж це за такий статус "поза штатом"?

Ситуація виглядає таким чином: коли військовий отримує поранення і перебуває на тривалому лікуванні, то військово-лікарська комісія (ВЛК) часто визнає його непридатним до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців. На цей строк військовослужбовець зараховується у "розпорядження командира" підрозділу, тобто виводиться поза штат, адже залишатися в штаті підрозділу не може, бо нести службу і виконувати завдання неможливо, а бригадам потрібно звільняти місця для здорових військових.

"Штатних посад нема, а виключити і звільнити з військової частини людину неможливо згідно з чинним законодавством. А військовій частині не потрібна людина після поранення, яка дійсно нічого не може виконувати", — пояснює "Телеграфу" юрист однієї з військових частин ЗСУ, який побажав зберегти анонімність, пославшись на заборону керівництва на спілкування зі ЗМІ.

Виплати воїнам, виведеним поза штат, регламентує наказ Міноборони №260. Їх виплачують у розмірі грошового забезпечення, яке військовослужбовці отримували за займаними посадами до зарахування в розпорядження, але не більше, аніж два місяці. Потім — виплати лише за військове звання і вислугу років.

"Мене призвали у вересні 2022 року в 79-ту десантно-штурмову бригаду. В листопаді отримав поранення. По ВЛК мене визнали непридатним до служби в десантно-штурмовій бригаді, але обмежено придатним до військової служби. Платили грошове забезпечення і додаткову винагороду до березня. А далі — 522 гривні на місяць", — пояснює "Телеграфу" військовослужбовець Валерій.

А лікуватися за щось треба…

"Платять по 500 гривень, а таблетки від контузії, щоб можна було нормально спати, коштують 600 гривень. Держава повинна забезпечити лікування пораненого до повного одужання. Але на практиці тільки коли ти на стаціонарі. Коли виписують, ти прибуваєш до військової частини і проходиш амбулаторне лікування, а в лікарні говорять, мовляв, у нас ліків, які приписали, нема, купуйте за свій рахунок", — обурюється Валерій.

А як же виплати за поранення?

"У липні я подав документи на виплати, однак мені сказали, що раніше грудня на них не варто чекати", — каже Ігор Олійник.

"Я подав документи на МСЕК, щоб отримати виплату за поранення, але в кращому разі отримаю її через пів року. Так нам сказали", — додає Валерій.

Тобто тут і зараз багатьом захисникам нема за що жити і лікуватися.

Два варіанти

Щоб не "висіти" в незрозумілому стані при частині майже без грошей, непридатні з переоглядом через 6-12 місяців і обмежено придатні, мають небагато варіантів.

Перші можуть звільнитися в запас, щоб заробляти хоча б самостійно. Донедавна це було неможливо, однак влітку Верховн Рада дозволила на підставі висновку ВЛК про непридатність до військової служби з переоглядом, йти з армії. Та на практиці ось як це відбувається:

"Мої документи відправили на звільнення, адже я непридатний до військової служби, та вже два місяці як ці документи все йдуть і йдуть, а мене все не звільняють", — пояснює Ігор Олійник.

Варіант для обмежено придатних — перевестись у інший підрозділ на іншу посаду. Та знову ж таки, на практиці це досить проблематично, адже військові частини не мають особливого бажання приймати до себе новачків з проблемами зі здоров’ям.

"Наприклад, перевестись з десантно-штурмових військ до іншої військової частини дуже важко. Хлопці очікують переводу по шість місяців", — запевняє Валерій.

Таким чином, захисники поза штатом — це такі собі "привиди" в Збройних силах, які не мають можливості адекватно лікуватися, бо нема за що.

Ба більше! В деяких випадках виведення поза штат — не найгірший сценарій для пораненого. Харків’янин Роман Комаров пішов на війну добровольцем. Чоловік двічі був поранений на Донбасі. Після третього поранення і ампутації руки з нього зняли взагалі всі виплати.

"Мене вивели не поза штат, а написали "СЗЧ", тобто самовільне залишення частини. Мовляв, перебуваючи у військовому госпіталі в реанімації, я не повідомив про це військову частину. Хоча військовий госпіталь повинен був одразу дати сигнал, що до них потрапив такий-то військовий. У підсумку я не можу оформити й інвалідність як цивільна особа, тому що потрібне направлення з частини на МСЕК, а частина не дає, тому що написали "СЗЧ". І я залишився без нічого і звати мене ніяк — я просто "повітря". По факту я став жебраком і роблю ці "банки", збори, пости, щоб мені допомогли на лікування", — пояснює "Телеграфу" військовий, який зараз намагається знайти справедливість у судах.

Що з цим робити

Виправити ситуацію намагалися в червні, коли Рада прийняла закон №3161-IX і встановила, що після перебування поза штатом понад два місяці військовослужбовцям щомісячно має виплачуватися оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років та додаткова винагорода у розмірі 20100 гривень.

Однак, на думку експертів видання, такі зміни, все одно що прикладати подорожник до важкої рани.

"Навіть якщо держава виплачує поза штатом 20 тисяч… У мене цинічне запитання: навіщо? Відпустіть людей додому, тоді вони зможуть працювати. Якщо військовий поза штатом, то він нічого не робить і не може заробляти гроші на свої потреби, а потреб після поранення у нього стало більше, аніж коли він був здоровим. Якщо ж ви не хочете застосовувати далі цих людей у війні, то відпустіть їх", — коментує ситуацію "Телеграфу" поранений військовий, відомий український юрист Масі Найєм.

Більше того, за словами самих військових, винагороду у 20100 гривень поза штатом вони бачили лише в новинах ЗМІ.

"Обіцяли 20100 гривень з червня місяця, уже середина жовтня, а виплат як не було так і нема. Ми добровільно йшли захищати Батьківщину і коли були потрібні, то все було гаразд, а коли поранило — то вже нікому не потрібні", — каже Валерій.

"Мені кажуть, що коли буде розпорядження виплачувати ці кошти, тоді і будуть платити. Тобто не відмовляють, знають, що є закон, але кажуть, що розпорядження такого нема, щоб нарахувати ці гроші", — резюмує Ігор Олійник.

То що ж робити?

Простої відповіді на це запитання не існує.

По-перше, у держави має бути притомна стратегія поводження з пораненими військовими.

"Така історія виникає саме тому, що у держави нема стратегії що робити з такими людьми. І ніхто про це не думає. Ніхто не може дати відповіді на запитання: а навіщо ви взагалі їх тримаєте поза штатом? Хлопці, які поранені, багато хто з них хоче і може повернутися до ЗСУ. Ці люди мають бойовий досвід і він не теоретичний, а практичний. Вони можуть навчати, наприклад, нових мобілізованих. Та для цього треба дати їм належну повагу за їхню втрату. Якщо її не буде, то люди демотивуються", — підкреслює Масі Найєм.

По-друге, "Треба міняти законодавство, — запевняє Найєм. — В державних органах всі і все намагаються робити згідно із законом, щоб до чиновників ніхто не прискіпувався. Але закон поганий. А у війську це ще гірше: люди суперконсервативні. Коли особисто я втратив око і частину мозку, то не пішов проходити МСЕК і ВЛК саме тому, щоб мене не списали поза штат. Тому юридично я не є особою з інвалідністю".

"Штат, поза штат, грошове забезпечення… Все це стосується законодавства, статутів, постанов КМУ і наказів МОУ. А в законодавстві нема системності. Концепція армійських документів багато в чому залишилася на рівні СРСР. У військовослужбовця майже нема прав і нема механізму боротьби за свої права. Підлеглий військовослужбовець повністю залежний від своїх командирів. І навіть якщо якийсь офіцер проявить ініціативу, щоб зробити добре, то потім прийдуть контролюючі органи і в кращому разі просто "винесуть" мозок, а в гіршому буде кримінальна відповідальність", — резюмував у коментарі "Телеграфу" все той же анонімний юрист військової частини.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Новий посол Японії прибув до Києва
УкраинФорм
2024-10-21T11:45:21Z
Корея і Британія домовилися протидіяти військовим зв’язкам КНДР і Росії
УкраинФорм
2024-10-21T11:43:21Z
У Туреччині підтвердили смерть Гюлена
УкраинФорм
2024-10-21T11:43:16Z
Зеленський зустрівся із главою Пентагону
УкраинФорм
2024-10-21T11:43:16Z
Друга сесія Асамблеї Сеймасу Литви та Верховної Ради України: ухвалено Спільну декларацію
ГЛАВКОМ NET
2024-10-21T11:39:02Z
Ворог прагне позбавити Україну світла та тепла: РФ готує ракетний удар
GlavRed
2024-10-21T11:37:35Z
"Завдам удару прямо по центру Москви": Трамп заявив, що погрожував Путіну
GlavRed
2024-10-21T11:34:21Z
У Молдові порахували 99,5% голосів: Прихильники ЄС вирвали мінімальну перемогу
Европейская правда
2024-10-21T11:33:00Z
Кого з пенсіонерів можуть мобілізувати
Знай
2024-10-21T11:30:53Z
Відвідувачі опери блювали і непритомніли під час вистави зі справжнім сексом на сцені – фото
TSN
2024-10-11T06:58:13Z
Ексдружину Бена Аффлека помітили на побаченні з нареченим
Фокус
2024-10-08T10:21:21Z
Злата Огнєвіч відреагувала на чутки про роман із солістом "Бумбокс" Хливнюком: Він мені подобався
Комсомольская правда
2024-10-08T10:29:20Z
Зручно та практично: для чого на Галичині використовували бамбетель
24tv
2024-10-08T18:24:51Z
У Варшаві стартує кінофестиваль Ukraïna!
УкраинФорм
2024-10-21T11:34:40Z
Браян Кренстон знову зіграв Волтера Вайта з «Пуститися берега» — для реклами про збір сміття
ITC
2024-10-21T11:32:27Z
Це найсмачніша картинка, яка взагалі може бути, - Олег Тістол про різні проєкти українських грошей
Политека
2024-10-08T18:31:34Z
Колега Лесі Нікітюк розкрив, як стосунки з молодим військовим змінили її
GlavRed
2024-10-21T11:27:28Z
Це підстава, – Ясинський прокоментував скандал, коли Полякова назвала Кароль "плакальницею"
24tv
2024-10-21T11:27:19Z
Церковне свято 22 жовтня: що заборонено робити у день святого Аверкія
GlavRed
2024-10-21T11:43:04Z
Виробник дронів DJI оскаржує статус «китайської військової компанії» у суді проти Пентагону
ITC
2024-10-21T11:41:55Z
Чоловік таємно прокрадався до будинку сусідів, щоб понюхати їхнє взуття: чим це закінчилося
TSN
2024-10-21T11:39:49Z
На телеканалі ТЕТ стартувало нове реаліті-шоу «Найкраща оселя»
Детектор М
2024-10-21T11:38:44Z
Купити зможе кожен: де в Британії будують нове "місто майбутнього" з доступним житлом
24tv
2024-10-21T11:24:55Z
Україна вперше взяла участь у навчаннях НАТО з дронами
1News
2024-10-21T11:21:30Z
У Португалії молодь не сплачуватиме податки в перший рік роботи
24tv
2024-10-21T11:18:07Z
Українцям пропонують серйозно розоритися заради гарного освітлення та тепла
Знай
2024-10-21T11:10:31Z
У США створили найменший будинок у світі
ГЛАВКОМ NET
2024-10-21T11:06:31Z
У столиці протягом тижня можна придбати фермерські продукти: адреси ярмарків
ГЛАВКОМ NET
2024-10-21T11:39:32Z
Україна знову опинилася під ударом росіян: усі деталі ворожої атаки
TSN
2024-10-21T11:39:23Z
МАГАТЕ профінансувало наукові дослідження Росії в Криму після окупації
УкраинФорм
2024-10-21T11:27:02Z
На всі напрямки: яким є головне призначення Маріуполя для окупантів
24tv
2024-10-21T11:24:52Z
У Харкові збільшили видатки на відновлення житла та безкоштовний проїзд
Мій Харків
2024-10-21T11:18:09Z
Справу проти ватажка «ЛНР» Пасічника скерували до суду
УкраинФорм
2024-10-21T11:16:44Z
Одна з найбільших бронетанкових атак: росіяни кинули під Куп'янськ купу техніки та солдатів
24tv
2024-10-21T11:12:04Z
На Тернопільщині відбувся форум «Інновації для майбутнього України»
УкраинФорм
2024-10-21T11:04:43Z
Чотири міста Донеччини ввечері залишаться без води
УкраинФорм
2024-10-21T10:58:45Z
Запорізька АЕС опинилася на межі блекауту: які загрози це створює
24tv
2024-10-21T11:43:39Z
Який курс долара при розрахунку карткою у Польщі
24tv
2024-10-21T11:42:26Z
Чергові торги «Земельного банку» із суборенди сільгоспземель принесли до бюджетів різного рівня понад 21 млн грн
Agravery
2024-10-21T11:40:59Z
На Донеччині засіяли озимину вже на 33% запланованих площ - ОВА
УкраинФорм
2024-10-21T11:40:43Z
Очільник НБУ озвучив прогноз щодо змін курсу валют в Україні
TSN
2024-10-21T11:39:09Z
Шлях UPG: як мережа АЗК постачає високоякісне пальне в Україну
AutoCentre
2024-10-21T11:37:43Z
Українці споживають більше енергії через погоду: чи введуть знову обмеження, — Укренерго
Фокус
2024-10-21T11:36:49Z
Мільярдна угода: Stripe хоче придбати криптостартап Bridge
ITC
2024-10-21T11:32:06Z
Кількість уповноважених фітосанітарних лабораторій в Україні досягла 25
Agravery
2024-10-21T11:30:30Z
Втричі більше звернень: понад 350 тисяч українців зіштовхнулись з психологічними проблемами
24tv
2024-10-21T11:30:15Z
Чи можна прискорити метаболізм, щоб швидше худнути
24tv
2024-10-21T11:24:55Z
Як підтримати імунітет: 6 причин, через які ви так часто хворієте
Фокус
2024-10-21T11:00:46Z
Як підготуватись до вагітності: які аналізи потрібно здати
24tv
2024-10-21T10:57:54Z
Як підготувати троянди до зими: обрізка, обробка, укриття
TSN
2024-10-21T10:39:56Z
Жінка ледь не померла, бо випила "забагато води": якою була реакція організму
TSN
2024-10-21T10:39:50Z
Додайте до панірувальних сухарів один продукт — котлети вийдуть ще смачнішими і з хрумкою скоринкою
TSN
2024-10-21T10:39:47Z
Названо 3 продукти, які треба обов’язково їсти жінкам за 40, і ось чому
TSN
2024-10-21T10:39:15Z
Як правильно приймати вітамін D восени: пояснення
TSN
2024-10-21T10:36:22Z
На Київщині та в низці областей - тривога через загрозу балістики
УкраинФорм
2024-10-21T11:43:12Z
Атака дронів на Київщині: у пошкодженій багатоповерхівці розібрали аварійні конструкції
УкраинФорм
2024-10-21T11:40:38Z
"Шахед" розніс квартиру на Київщині: що відомо
TSN
2024-10-21T11:39:27Z
Справу Ігоря Гринкевича та його сина передали до суду
Комсомольская правда
2024-10-21T11:39:24Z
У Києві вантажівка вʼїхала в маршрутку в годину пік
ГЛАВКОМ NET
2024-10-21T11:24:48Z
На Прикарпатті затримали підозрюваного у вбивстві жінки
Украина Криминальная
2024-10-21T11:15:25Z
У Львові дівчинка залізла на вагон поїзда, щоб зробити селфі, і отримала ураження струмом
Комсомольская правда
2024-10-21T11:13:15Z
Підпалювали об’єкти «Укрзалізниці»: на Одещині правоохоронці затримали групу молодиків
ГЛАВКОМ NET
2024-10-21T11:12:29Z
У Київській області уламки російських БпЛА пошкодили будинки, ринок і машини
Украина Криминальная
2024-10-21T11:04:25Z
Перегляд без реклами й музика: скільки коштує YouTube Premium і які його переваги
24tv
2024-10-21T11:42:57Z
Перший погляд на реальну NVIDIA RTX 5090
ITC
2024-10-21T11:41:16Z
Apple вважає, що її технологія ШІ відстає від конкурентів на два роки
Portaltele
2024-10-21T11:32:53Z
iPhone 16 Pro розчарував власників постійними збоями та перезавантаженнями
InternetUA
2024-10-21T11:32:45Z
Водень замість дизеля: Liebherr запускає проєкт першого у світі великого колісного навантажувача з альтернативним двигуном
ITC
2024-10-21T11:32:42Z
Зарядні станції до 20 000 гривень: ТОП 7 найкращих моделей у 2024 році
ITC
2024-10-21T11:32:24Z
У Тихому океані вимирає ціла популяція косаток: ніхто не знає, чому це відбувається
Фокус
2024-10-21T11:16:13Z
У Німеччині розробили просту альтернативу сонячним батареям: як це працює
InternetUA
2024-10-21T11:16:10Z
За даними аналітиків, кнопкові гаджети мають потенціал витіснити сенсорні екрани
InternetUA
2024-10-21T11:02:03Z
Чому пасту потрібно варити в холодній воді: про це мало хто здогадується
TSN
2024-10-21T11:39:05Z
Як виглядають нестаріючі зачіски: вони молодять та личать багатьом жінкам
24tv
2024-10-21T11:33:47Z
Вирішить тільки справжній геній: математична задача "зламала голови" тисячам людей
GlavRed
2024-10-21T11:27:06Z
Вдало поприбирав: чоловік знайшов у будинку "скарб" 122-річної давнини
24tv
2024-10-21T11:24:41Z
Не всі це знають: чи справді потрібно просівати борошно для випічки, чи зійде й так
24tv
2024-10-21T11:12:21Z
Краще за котлети: простий рецепт соковитих мітболів із овочами
Политека
2024-10-21T11:01:41Z
Якщо немає вершкового масла: 7 продуктів, які зроблять смак випічки ідеальним
TSN
2024-10-21T10:48:23Z
Чим більше, тим краще: дизайнерка "начхала" на усталені правила інтер'єру
24tv
2024-10-21T10:27:54Z
Як зробити, щоб одяг пахнув у шафі: блогерка розповіла дивовижний секрет
24tv
2024-10-21T09:51:51Z
«Хочу прикінчити Усика»: Дюбуа пригрозив українському боксеру
ГЛАВКОМ NET
2024-10-21T11:45:33Z
Драмбаєв: Добре, що створюємо чимало моментів, але над реалізацією продовжимо працювати
Football.ua
2024-10-21T11:34:23Z
Один у полі не воїн: Довбик отримав вердикти після провального матчу беззубої Роми
24tv
2024-10-21T11:27:56Z
"Я хочу його прикінчити": чемпіон світу кинув Усику зухвалий виклик
24tv
2024-10-21T11:18:42Z
Футболіст "Шахтаря" набив на руці ім'я новонародженої доньки та дізнався, що вона не від нього
TSN
2024-10-21T10:39:16Z
Соса: Кривбасу необхідно виправляти ситуацію з реалізацією
Football.ua
2024-10-21T10:31:39Z
Лаутаро Мартінес: Я багато говорив із Мессі про збірну, але не про Золотий м'яч
Football.ua
2024-10-21T10:23:01Z
Киянин Юліан Бойко - чемпіон Європи зі снукеру у Shoot Out
УкраинФорм
2024-10-21T10:13:06Z
Арсенал – Шахтар: де та коли дивитись матч "гірників" у 3-му турі Ліги чемпіонів
24tv
2024-10-21T10:06:48Z
Навіщо досвідчені водії возять цибулину і зубну пасту в машині
GlavRed
2024-10-21T11:27:43Z
Італійці створили для Citroеn Ami новий дизайн у стилі ретро
AutoCentre
2024-10-21T11:04:19Z
"Гелендваген" у пуховику: презентовано ексклюзивний Mercedes G-Class от кутюр
Фокус
2024-10-21T11:00:15Z
Chery представив власний літаючий автомобіль, якому не потрібен водій
AutoGeek
2024-10-21T10:31:36Z
Компактний Peugeot 208 отримав доступну гоночну версію
AutoCentre
2024-10-21T10:16:43Z
Гість із 2000-х: виявлено рідкісний 16-річний Ford Mustang у новому стані
Фокус
2024-10-21T10:00:35Z
Унікальний гібрид: General Motors показав незвичний армійський бронетранспортер
AutoGeek
2024-10-21T09:58:16Z
Представлений новий люксовий кросовер Geely Coolray L
Portaltele
2024-10-21T09:29:13Z
В Україні стартували продажі нової Honda HR-V: комплектації та ціни
ЗаРулем
2024-10-21T09:22:43Z