MY.UAНовини
Еколог Олексій Василюк: Ми знали, що на дні Каховської ГЕС виростуть дерева, але не уявляли, що так швидко
Еколог Олексій Василюк: Ми знали, що на дні Каховської ГЕС виростуть дерева, але не уявляли, що так швидко

Еколог Олексій Василюк: Ми знали, що на дні Каховської ГЕС виростуть дерева, але не уявляли, що так швидко

Неймовірно, але факт: дно зруйнованого Каховського водосховища не стало пустелею, як прогнозували у перші дні після трагедії. Сьогодні воно перетворюється на найбільший природний ліс степової зони України.

Територія, що заростає новим лісом, дорівнює всій площі лісів Херсонської та Запорізької областей, і великою помилкою буде рішення позбавитися нових дерев, вважає голова ГО «Українська природоохоронна група» Олексій Василюк.
Про те, що сьогодні відбувається на дні Каховського водосховища, з яким незвичайним явищем зіткнулися вчені та чому відновлення Каховської ГЕС погана ідея, Олексій розповів KP.UA.

"Ситуація з водосховищем катастрофічна, проте нам пощастило"

Олексій Василюк. Фото: ФБ

- Олексію, від пустелі, яку пророкували на місці трагедії, не залишилося й сліду. Як так вийшло? Фото просто вражаючі – наче за ніч виріс ліс.
- Певною мірою це було очікувано. Для нашої організації, Української природоохоронної групи було очевидно: природа відновлюватиметься. Тією чи іншою мірою вона оновлюється усюди – і там, де поля покинуті, і там, де населені пункти зруйновані.
Інша річ, що у подібних місцях є інвазивні рослини (що знаходяться за межами природного ареалу, загрожують збереженню біологічної різноманітності. – Ред.). Вони захоплюють нашу територію через зміну клімату. Клімат змінюється вже давно, але раніше ми не могли побачити масштаби заростання територій чужими рослинами: їм просто не було де рости, хіба що вздовж доріг.
А зараз, коли поля та населені пункти покинуті, все заростає. Це - рослини з інших континентів, із посушливих регіонів, вони агресивніші за наші. Вони не мають тут природних ворогів, тому в нашому сучасному кліматі вони почуваються добре і активно ростуть у занедбаних місцях. Картина досить песимістична: поки що не відомо, як ми з цим боротимемося і до чого це призведе.

Однак у долинах річок все інакше: там переважають інтразональні рослини (не властиві даній природній зоні і не утворюють самостійної зони. - Ред.). Біля водойм чужорідні та небезпечні для нас види рослин не страшні: їм потрібні посушливі місця. Не підійдуть їм і болота Полісся.
Тому ми очікували, що насамперед відновлюватимуться наші види рослин. Однак ми не припускали, що це відбуватиметься з такою швидкістю.

- Чому рослини на місці Каховського водосховища ростуть так швидко? Адже минуло зовсім небагато часу, а вони вже такі великі.
- Те, що це сталося дуже швидко, спричинене двома факторами.
По-перше, на берегах Каховського водосховища росли ті ж рослини, що й уздовж долини Дніпра. Вони нікуди не поділися за 70 років існування Каховського водосховища. Просто раніше вони заповнювали всю цю територію, а останнім часом росли лише смужкою вздовж берега. Чекали, коли настане їхній час.
Другий момент – долини великих рік мають специфічну рослинність. У ній не так багато рідкісних видів, як у степу (у степу можуть бути десятки рідкісних видів на гектарі, а в долині річок - два-три), проте це специфічна рослинність, яка готова швидко відновлюватися після весняної повені.
Після кожної повені, яка має бути в природі навесні, рослини, що ростуть поруч, готові заповнювати цю територію вже цього ж року. Це й у долинах річок. Те, що на Дніпрі не було повені майже 100 років, не означає, що рослини втратили здатність відновлюватися.

Біля Каховського водосховища ростуть рослини, які в будь-який момент готові були повернутися на територію, що звільнилася. Навіть просто на пісок, що залишився після повені. Ситуація з водосховищем, безперечно, катастрофічна, проте нам пощастило.

- Що ви маєте на увазі, коли кажете про везіння?
- Підрив дамби – найбільш негативний вплив на тривалий період, який спричинила Росія за весь час війни. Можливо, катастрофічніше, ніж все інше разом узяте. Все живе було змито за лічені години, все, що жило на дні – загинуло. Хоча штучне водосховище - не багата екосистема, це технологічна водойма, де живуть якісь риби, раки, молюски та ін.
Сам теракт – катастрофа, і якби їй можна було запобігти, то всі ми намагалися б це зробити: після такого сходження води не виключено, що в Україні перестало б існувати близько 20 видів рослин і тварин. А через рік після теракту – кілька видів живих організмів могло взагалі перестати існувати на планеті. Однак, коли все позаду, можна думати інакше. Настав час робити висновки та аналізувати ситуацію.
Нам пощастило, бо було 6 червня. Якби це було 6 липня чи 6 травня, якби катастрофа сталася б раніше чи пізніше на два тижні - говорити про везіння не доводилося б.
Справа в тому, що тополі та верби - близькі родичі - ростуть біля річок і ставків. На початку червня з вітром вони сіють своє насіння, яке переноситься за допомогою пуху. Відразу після катастрофи був час, коли сіялося насіння - воно покрило поверхню водосховища.
Вода швидко відступала - хвилі поступово висіяли це насіння по всій поверхні дна. Насіння цих верб і тополь вистачило на мільйони дерев, які проросли сьогодні. Вони чекали свого часу, щоб нарешті побачити звільнене від великої води велике русло Дніпра і знову почати відновлюватися.

Нині тут верби вже такої висоти. Фото: pravda.com.ua

“Раніше не було місця для вивчення таких явищ. Певною мірою ми першовідкривачі”

- І це ж добре? Новий ліс з'явиться…

- Так. Проте держава може ухвалити різні рішення.
Спочатку я чув, що потрібно терміново шукати гроші на відновлення греблі. На щастя, вже розпочалася дискусія. Кабмін, відповідаючи на запитання аграріїв, каже: нікому у найближчі 15 років землю роздавати не будемо. Поступово приходить розуміння: набагато цікавіше використати цю землю, ніж отримати 1% відсоток електроенергії для України, яку давала ГЕС.
Сьогодні дно водосховища заростає вербами та тополями, звичайними українськими деревами, які завжди росли вздовж Дніпра.
Для нас стало шоком, настільки великими дерева стали за чотири місяці. Я спілкувався з колегами з Інституту ботаніки – вони не вірять. Говорять: цього не може бути, треба їхати дивитися. На таку висоту за кілька місяців дерева могли зрости лише у тому випадку, якщо вони відростали від коріння. Але в цій ситуації не так - дерева швидко ростуть на великих площах.
Цього місяця (жовтень, - Ред.) заплановано чергову нашу експедицію туди. І зможемо дізнатись, наскільки виросли рослини до кінця жовтня. Спробуємо задокументувати зміни через п'ять місяців після теракту. А потім уже будемо там навесні.

- Тобто ніхто не очікував такої швидкості зростання? Із чим вона може бути пов'язана?
– Ми з таким ніколи не стикалися. Можливо, є якісь природні механізми, які сприяють тому, щоб дерева швидше росли за певних умов. Наприклад, коли вони відновлюються на величезних площах. Ніхто з нас раніше не стикався з таким стрімким відновленням. Ми знали, що дерева зростатимуть, але не уявляли, що так швидко.
За чотири місяці на дні Каховського водосховища зросли мільйони дерев. За п'ять років тут будуть молоді деревця. Якщо Кабмін збирається 15 років думати – там вже будуть величезні дерева. Не думаю, що хтось у світі на нас нормально подивиться, якщо ми захочемо вирубати мільйони здорових дерев.
Лісники, наприклад, витрачають бюджетні кошти, розорюють залишки степів і садять там сосну. Сосенки не приживаються, усихають – щороку процедуру повторюють – освоюють кошти, псують степи, а ліси все одно не створюються. А тут п'ять мільйонів молодих дерев! І вони ростимуть.
Зростанню дерев сприятиме зволоженість території. Вона не стане сухою, хоч міністр екології говорив, що Каховське водосховище перетворюється на пустелю. Воно, звичайно ж, не перетворюється на пустелю, бо вже перетворилося на молодий ліс. Не перетвориться воно на пустелю і в кліматичному плані: тут буде волого. Більше того, значну частину цієї площі заболочено. А в сухіших місцях рослини швидко дотягнуться корінням до вологи: вона не буде глибоко.
Думаю, це неймовірний, дивовижний експеримент… Головне, щоби війна закінчилася.
Як із Чорнобилем вийшло? З одного боку, найбільша у світі техногенна катастрофа в історії. З іншого - на цьому місці виріс найбільший дикий ліс у центральній Європі. У Києві волого та прохолодно влітку тому, що є Чорнобильський ліс.
Звісно, Чорнобиль – це погано. Але ми маємо визнати, що є зворотний бік медалі, який нам вигідний.

- Неймовірна швидкість зростання нових дерев на дні Каховського водосховища – раніше невідоме явище у науці?
- Так казати ми не можемо: треба спочатку опитати всіх учених світу. Але прецедент унікальний: ніколи у світі не було випадків руйнування таких великих водосховищ.
У принципі весь світ зараз активно бореться з водосховищами, з усіма штучними водоймищами. У Штатах взагалі сотні тисяч дамб знесено, в Європі трохи менше 7 тисяч. Зі штучних водойм вода дуже активно випаровується, не дотікаючи до гирла. Тому світ бореться проти колись створених штучних водойм. Однак таких великих, як Каховське водосховище, ніхто ніколи раніше не руйнував.
Каховське водосховище було одним із найбільших у світі. Я розумію, десь у Китаї чи в Росії є й більше, але це поодинокі випадки. У нас відбулася історична подія, і ми вперше дізнаємось, як природа відновлюється після таких ситуацій. Раніше вчені не мали місця для вивчення таких явищ. Певною мірою ми першовідкривачі.
Це в умовах війни, можливо, звучить трохи романтизовано, але ми першими дізнаємося, як це відбувається.
Звичайно, після війни буде багато поганих наслідків: багато територій стане зонами відчуження, недоступними для людей на триваліший період, ніж ми з вами проживемо. Можливо, навіть наші діти не доживуть до того часу, коли до деяких із них знову з'явиться доступ.
Це дуже прикро: найбільше я люблю природу сходу України, яку сьогодні окуповано. Для мене це найголовніша точка на глобусі, і я не знаю, чи зможу ще туди поїхати. І не тому, що зараз там Росія, не маю сумніву, що її там не буде. Однак це ще не означає, що ми туди зможемо потрапити: розмінувати такі площі дуже складно і довго.
Маленьку Боснію за 20 років не розмінували до кінця. Чечню досі не розмінували... Хоча Чечня у 20 разів менша за зону нашої окупації.

Серпень, 2023 - на дні висадили конюшину та люцерну, щоб запобігти пилові бурі та поширенню чужорідних видів. Фото: facebook.com/NPPKamyanskaSich

"Як на нас подивиться світ, якщо ми знищуватимемо дерева, щоб налити туди воду?"

- Я так розумію, ви як вчений хотіли б, щоби на місці Каховського водосховища залишилися дерева. Як пояснити іншим, яка з цього користь, крім наукового експерименту?

- Експеримент – лише побічний ефект. Тут не можна говорити про користь. Є різні варіанти розвитку подій – побудувати водосховище, дати відновитись природі та якісь інші, більш регіональні варіанти.

Наприклад, я чув пропозицію зробити водосховище у вигляді тунелю вздовж русла Дніпра. За витратами це значно дорожче, ніж оновити греблю, яка є. Це утопія: ніхто нам не дасть таких коштів ніколи.

Є варіант збудувати об'єкти альтернативної енергетики. Колеги, які в цьому розбираються краще за мене, порахували: 1% площі водосховища, якщо її заставити сонячними панелями, вистачить, щоб компенсувати зруйновану ГЕС. Відповідно, 7% дозволять замінити усі ГЕС на Дніпрі.
Звісно, ​​енергетики обурюватимуться. Емоційно я можу їх зрозуміти: коли народилися сучасні енергетики, греблі вже існували. Вони сприймають подію як втрату. Для них це справді втрата, вона у них на балансі, вони хочуть відновити те, що було.
Але зараз у Європі навіть крихітні ставки спускають. У Штатах це тисячі ставків. Будували б зараз у Штатах чи Західній Європі щось на кшталт Каховського водосховища? Звичайно ж ні. Вони й менше не будують, йдуть прямо у протилежний бік.
Тим більше, це ж не так робиться: спустили воду і наповнили ємність знову.

Водосховища більше немає. Там уже молодий ліс. Як на нас подивиться увесь світ, якщо ми знищуватимемо дерева, щоб знову налити туди воду? Будемо виглядати дикунами.
Ми зараз звинувачуємо Росію в екоциді – і це справедливо. Але навіщо заявляти на весь світ, що ми плануємо фактично акт екоциду. Це, як мінімум, необдуманий крок. І дно колишнього водосховища вже далеко не пустеля, як це було в перші дні.

- А ось там же ходили катери, теплоходи, як із цим може бути зараз? Точніше, після війни.

- Шанувальники сценарію відновлення наводять одразу кілька аргументів. Серед них – водний транспорт. Але для водного транспорту, навпаки, краще щоб водосховища не було. Ми спілкувалися із водіями буксирів, які 15 років там плавали. Найгірше для водного транспорту – це саме водосховище. Хвилі можуть підніматися до 4 метрів, і баржу може перекинути, викинути на берег. Влітку на шлюзах по кілька днів черги, а взимку взагалі ніхто не проходить: шлюзи взимку закриті... А якщо не мати греблі, а лише очищене русло – будь ласка, плавай цілий рік.
Дніпро у Києві – ділянка природного русла Дніпра – там може розминутися і 100 барж, не те що дві. Жодних великих хвиль, пливи собі, коли хочеш і куди хочеш.
Тепер водопостачання. Нікополь, Енергодар, Запорізька АЕС були збудовані на берегах Дніпра. Саме Нікополь та Енергодар, включаючи Запорізьку АЕС, досі стоять на берегах, у них набережна є – з ними якраз немає проблем. Кривий Ріг – там уже добудовують водопровід із Кременчуцького водосховища, і вода у них, до речі, буде якісніша.
Ну і, нарешті, зрошення – це теж не аргумент: для зрошення вода завжди набиралася, а не текла сама у канали, зокрема до Криму. Крім того, система зрошення знаходиться на окупованих територіях. Через десятиліття будуть їх зрошувати? Сьогодні махають руками, мовляв нам треба терміново зрошувати… Що саме? Окуповану територію? Коли територію буде звільнено, розміновано, тоді й подивимося, яку її частину можна зрошувати.
Кабмін вважає, що розмінування триватиме до 70 років. Отже, я думаю, що в наступні пів століття нічого зрошувати нам не доведеться.
Єдині, хто реально відчує тимчасовий дискомфорт – це люди з маленьких населених пунктів, які мешкають на березі. Взимку вони мали холодні вітри, а влітку їм було прохолодніше, ніж тим, хто живе далеко від води. У найближчі кілька років їм буде не надто комфортно у спеку, проте, коли виросте ліс, повернеться прохолода.
Чому, наприклад, Голосіївський ліс у Києві тягнеться до центру міста? Навіщо в Харкові є лісопарк? Їх залишили, щоб волога та прохолода від крон дерев поширювалося на населені пункти. Тому, коли на місці Каховського водосховища з'явиться ліс, там знову буде добре. Але треба дочекатися, щоби він піднявся хоча б метрів на 10-15.
Якщо частину цієї території залишити природі – це буде чудовий куточок у центрі України біля Дніпра. У майбутньому тут може бути туристична зона. До того ж тут не було активних бойових дій. Звичайно, якісь снаряди падали: стріляють через Дніпро, але, думаю, таку територію порівняно з іншими розмінувати буде нескладно. Міни там не встановлено точно.

Важливо прийняти мудрі рішення, щоб отримати добрі результати. Мудре рішення - можливість обернути велику біду на благо. Тому вирішення питання, як обійтися з цим місцем – це шанс виявити мудрість.

Таким було дно водоймища після того, як пішла вода. Фото: REUTERS

Теги за темою
Экология
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Польща звинувачує Росію у підпалі найбільшого торгового центру Варшави
ZN UA
2025-05-11T20:57:53Z
Тіньова схема Москви: як нафта минає санкції
GlavRed
2025-05-11T20:57:15Z
Трамп оголосив про великий прогрес на торгових переговорах США і Китаю
iPress
2025-05-11T20:46:20Z
Через розбрат з Трампом Нетаньягу допустив відмову Ізраїлю від військової допомоги США
24tv
2025-05-11T20:45:39Z
Росія знову тероризує "Шахедами": для яких областей існує загроза удару
24tv
2025-05-11T20:42:59Z
США та ХАМАС ведуть переговори про припинення вогню в Газі – Reuters
ГЛАВКОМ NET
2025-05-11T20:42:21Z
Стармер сказав, коли в Україні можуть відновити авіаперельоти з Європою
Хвиля
2025-05-11T20:30:14Z
Трамп знову обіцяє написати в соцмережах щось надзвичайно важливе
УкраинФорм
2025-05-11T20:25:46Z
Трамп пообіцяв викласти «найвпливовіший» пост у соцмережі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-11T20:18:42Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
Ембер Герд стала мамою вдруге: у актриси народилися близнюки
Фокус
2025-05-11T20:55:47Z
Олена Мозгова замилувала фото з трьома доньками та довела до сліз публічною обіцянкою
TSN
2025-05-11T19:27:06Z
Гурт Ziferblat показав образи від українських брендів на відкритті «Євробачення-2025»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-11T19:18:42Z
Мамулю, не переживай, я поїв, – Зеленський зворушливо згадав маму у зверненні
24tv
2025-05-11T19:06:32Z
Ольга Сумська "послала" підписника після коментаря про доньок: "Провокуєте"
GlavRed
2025-05-11T18:27:27Z
"Виховали зірок": як виглядали мама Каменських, Горбунова та інших знаменитостей у молодості
24tv
2025-05-11T17:21:13Z
У Львові відбулося інклюзивне модне шоу
УкраинФорм
2025-05-11T16:27:46Z
"У неї чудове усе": представниця Польщі на Євробаченні 2025 назвала улюблену українську співачку
24tv
2025-05-11T16:24:24Z
Канада очолює рейтинг дистанційної роботи, випереджаючи Британію та США
InternetUA
2025-05-11T20:43:23Z
"Унікальна" техніка, яка ніколи не опиниться на фронті: як зганьбився Путін
GlavRed
2025-05-11T20:27:32Z
Держспецзв’язку вимагає від провайдерів обмежити доступ до 16 онлайн-аптек
InternetUA
2025-05-11T20:22:29Z
ЗСУ перетворили на руїни російський завод "Стріла": підтверджено супутниками
Gazeta UA
2025-05-11T20:09:26Z
"Це не мій тато": дівчинка не впізнала свого батька без бороди
Фокус
2025-05-11T20:06:51Z
Пенсія батькам загиблого військовослужбовця в Харкові: як нараховується, основні умови
Политека
2025-05-11T20:01:09Z
Вступники до аспірантури складатимуть новий іспит у формі ЗНО: деталі від МОН
Факти ICTV
2025-05-11T19:56:54Z
Посолка Канади зробила символічне тату на підтримку України
24tv
2025-05-11T19:45:20Z
Скандал довкола будівництва головного військового цвинтаря. Влада лише тепер готує архітектурний конкурс
ГЛАВКОМ NET
2025-05-11T19:45:09Z
Чоловік живе на одному тостовому хлібі: рідкісне захворювання не дає йому їсти інші продукти
Фокус
2025-05-11T19:21:14Z
У Солом'янському районі Києва - спалах гепатиту А
УкраинФорм
2025-05-11T19:21:12Z
Як сон голяка впливає на артеріальний тиск
Gazeta UA
2025-05-11T18:24:05Z
Виявили фактор у побуті, який може спричиняти безсоння подібно до кофеїну
24tv
2025-05-11T17:33:35Z
Пластик може порушувати ваш біологічний годинник
360ua.news
2025-05-11T17:28:11Z
Волосся більше випадати не буде: 5 звичок, яких треба позбутися
24tv
2025-05-11T17:12:15Z
Що відбувається з тілом, якщо регулярно вживати оливкову олію: пояснення вчених
ТСН
2025-05-11T16:48:13Z
"Проклята група": чому покоління X є найнещаснішим, — ЗМІ
Фокус
2025-05-11T12:15:33Z
Чому варто змінювати постільну білизну кожного тижня?
360ua.news
2025-05-11T12:03:32Z
"Під завалами військові": у Рильську, ймовірно, уражено пункт дислокації 40-ї бригади морської піхоти РФ
Фокус
2025-05-11T20:36:51Z
Полум'я заввишки 25 метрів: у Сибіру епічно завалилась нафтова вишка
24tv
2025-05-11T19:09:32Z
Внаслідок ворожих атак по Харківщині постраждали п’ятеро мирних мешканців
Мій Харків
2025-05-11T18:51:17Z
У Росії горять сотні тисяч гектарів лісу: винною знову зробили Україну
Telegraf
2025-05-11T17:42:50Z
Бив у живіт, озираючись по сторонах: у Харкові – новий скандал за участі співробітника ТЦК
24tv
2025-05-11T17:27:44Z
На Харківщині російський дрон поцілив в автомобіль, поранене подружжя
УкраинФорм
2025-05-11T17:19:05Z
На Херсонщині чоловік підірвався на міні
УкраинФорм
2025-05-11T16:19:26Z
Росіяни летіли з Індії додому два дні – літак спершу горів, а потім потрапив під обстріл
ГЛАВКОМ NET
2025-05-11T15:36:38Z
індійські шлюзи на річці Чинаб викликали нову напругу між Індією та Пакистаном
360ua.news
2025-05-11T15:30:38Z
Індія – новий хаб для техгігантів: чи здорожчає iPhone через тарифи Трампа і як відповість Китай
InternetUA
2025-05-11T19:58:29Z
Скільки насправді отримує український працівник після вирахування податків
360ua.news
2025-05-11T19:15:38Z
Літр "селянського" вже по 67 грн: супермаркети різко змінили цінники на сир, йогурт та кефір
Знай
2025-05-11T19:12:16Z
У чиїй власності земля, на якій стоїть приватний будинок
24tv
2025-05-11T19:06:47Z
Лідер Європи на енергетичному ринку: яка країна має найбільші запаси нафти
24tv
2025-05-11T19:06:24Z
Субсидії на комунальні послуги для ВПО: як отримати в Одеській області
Политека
2025-05-11T19:01:34Z
Комуналка "з'їдатиме" відчутно менше грошей: як заощадити тисячі гривень
Знай
2025-05-11T18:12:55Z
В Україні за квітень виключили з реєстрів 13 небанківських фінансових установ
УкраинФорм
2025-05-11T17:40:57Z
Вода щогодини та тарифи як у Польщі: українців можуть перевести на погодинне водопостачання
Хвиля
2025-05-11T17:30:29Z
Одесу накриє дощ: в місті оголошене штормове попередження
24tv
2025-05-11T20:42:34Z
Лінія фронту станом на 11 травня 2025. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-11T20:39:05Z
У районі міста Рені на Одещині відчули землетрус
24tv
2025-05-11T20:27:17Z
Писала про свій край і народ: у Криму померла кримськотатарська поетеса Ельвіра Емір-алі Капніст
24tv
2025-05-11T20:15:54Z
На фронті відбулося 111 бойових зіткнень, на Покровському напрямку ворог зазнав значних втрат
УкраинФорм
2025-05-11T19:51:53Z
У Рильську, ймовірно, стався приліт по місцю дислокації окупантів, – ЗМІ
24tv
2025-05-11T19:30:53Z
Пішли на штурм, а опинилися у полоні: як один український захисник взяв у полон 4 окупантів
24tv
2025-05-11T19:12:23Z
У Києві та низці областей лунає повітряна тривога: що летить
ГЛАВКОМ NET
2025-05-11T18:54:39Z
У Кривому Розі розпочали ремонт п’ятиповерхівки, яку торік зруйнували російські дрони
УкраинФорм
2025-05-11T18:51:58Z
Toyota ледь не створила пікап на базі Avalon, але відмовилася від ідеї
Топ Жир
2025-05-11T20:30:14Z
Кадилак розвіяв мрії про модель на базі Chevrolet Corvette
Топ Жир
2025-05-11T20:00:27Z
У спеку краще забрати з машини: 10 речей не варто лишати в салоні
GlavRed
2025-05-11T19:27:35Z
Ford готує нову модель позашляховика Bronco
360ua.news
2025-05-11T18:30:42Z
Цей чоловік виставив авто на аукціон без резерву і тепер шаленіє
Топ Жир
2025-05-11T17:45:51Z
Австралійці віддають старі Mazda за нові Tesla
360ua.news
2025-05-11T17:00:04Z
Європа проти старих дизелів: готується масштабна екологічна реформа
360ua.news
2025-05-11T15:03:25Z
Ми протестували цей китайський позашляховик, і він постійно попереджав про безпеку
Топ Жир
2025-05-11T15:03:03Z
Автоексперти розповіли, коли вони ніколи не миють автомобілі
24tv
2025-05-11T14:39:26Z
Зайва турбота чи ідеальний результат: чи потрібно обвалювати котлети у борошні
24tv
2025-05-11T20:15:32Z
Стильний та не за всі гроші світу: у мережі показали лайфхак, як зробити пуф для дачі
Telegraf
2025-05-11T20:15:12Z
Як повний місяць у травні вплине на кожен знак Зодіаку: астролог спрогнозував поворотні моменти
24tv
2025-05-11T19:36:11Z
Порада на мільйон: як помити вікна від розводів й відлякати павуків
24tv
2025-05-11T18:54:19Z
Топ-10 ідей для бізнесу, який може відкрити дівчина
24tv
2025-05-11T18:48:42Z
Гнилий урожай забезпечено: чим у жодному разі не можна поливати рослини
Telegraf
2025-05-11T18:42:32Z
Ніколи не садіть їх поряд з трояндами: ці 5 рослин погублять цвітіння
24tv
2025-05-11T17:57:35Z
Це печиво готували всі бабусі: рецепт м'якого печива на сметані, що поверне у дитинство
24tv
2025-05-11T17:06:02Z
Не підійдуть на кілометр: як позбутися від мурах за допомогою гущі
24tv
2025-05-11T16:54:44Z
Гуглив дурниці: чоловіка звільнили з роботи через історію в браузері
Фокус
2025-05-11T20:15:02Z
Українські розробники представили новий мобільний роботизований комплекс Змій
InternetUA
2025-05-11T19:22:52Z
Як помити мультипіч за кілька хвилин: копійчаний лайфхак
GlavRed
2025-05-11T18:27:19Z
5 важливих плюсів кнопкового телефону перед смартфоном
InternetUA
2025-05-11T18:22:35Z
Острів-привид біля Шотландії: моторошна історія біологічного полігону
360ua.news
2025-05-11T18:00:29Z
Радянський космічний корабель упав на Землю після 53 років на орбіті
ГЛАВКОМ NET
2025-05-11T17:48:56Z
Що не можна робити з телефоном під час зарядки: 10 небезпечних помилок
InternetUA
2025-05-11T16:55:50Z
У Galaxy Watch 8 можуть внести дві помітні зміни у дизайн
InternetUA
2025-05-11T16:37:43Z
Криголам «Ноосфера» завершив четвертий антарктичний сезон
УкраинФорм
2025-05-11T15:55:47Z
Бетіс і Осасуна поділили очки
Football.ua
2025-05-11T20:58:50Z
Наполі втратив перемогу над Дженоа
Football.ua
2025-05-11T20:46:04Z
Мбаппе визнаний найкращим французьким гравцем року за кордоном
Football.ua
2025-05-11T20:16:39Z
"Найбільша помилка у житті": авторитетний тренер зробив прогноз на реванш Усик – Дюбуа
24tv
2025-05-11T20:15:51Z
Штутгарт розгромив Аугсбург
Football.ua
2025-05-11T19:37:22Z
Художня гімнастка відмовилась від російського громадянства та представлятиме іншу збірну
24tv
2025-05-11T19:36:30Z
Карпати — Олександрія 2:1 Відео голів та огляд матчу УПЛ
Football.ua
2025-05-11T19:22:53Z
Модрич посів третє місце за кількістю поразок в Ель-Класіко
Football.ua
2025-05-11T19:03:25Z
Збірна України відібралася на Євро-2026 з гандболу
УкраинФорм
2025-05-11T18:55:54Z