MY.UAНовини
Звідки беруться українці, які нічого не знають про війну?
Звідки беруться українці, які нічого не знають про війну?

Звідки беруться українці, які нічого не знають про війну?

Екснардеп Віталій Чепинога пояснив "Телеграфу", чому так вийшло і про що свідчить

Мережу збурив новий скандал. Причина: опитування щодо того, чи знають і що саме знають українці про героїчну оборону Маріуполя.Проведене не де-небудь, а прямо в центрі Києва.

І, як, з’ясувалося дуже значна частина людей про Маріуполь та його оборону не знають нічого. Щобільше, люди взагалі мало що знають і про саму війну. "Я за мир, проти війни", — каже один хлопець цілком мобілізаційного віку.

А дівчина, яка щойно повернулася з Німеччини, відповідає, що там за українськими новинами ніхто особливо не слідкує, бо люди перейняті іншими справами, як-от – працевлаштування, особисте життя, отримання соціальної допомоги тощо. Вона, певно, вже не відповість і не згадає, з якої причини сама опинилася в Німеччині ранньої весни 2022 року.

Звісно під цим відео відразу з’явилася сила-силенна коментарів і коментаторів. "Як не соромно? – справедливо пишуть люди. – Що ж це за люди такі?" "В мене не вкладається в голові, — кажуть інші. – За кого наші кращі сини і доньки проливають кров?"

Звичайно, опитування можна було б назвати упередженим і маніпулятивними, але факт лишається фактом: такі люди дійсно існують. Навіть у нашому оточенні. Вони мають якийсь "дар" не помічати війну навіть посеред повітряних тривог і регулярних нальотів шахедів.

То в чому ж справа? Звідкіля такі беруться?

Як на мене, справа тут значно простіша (і складніша водночас), ніж нам на перший погляд і на першу емоцію, видається. Нізвідки вони не беруться. Вони були завжди.

Україна поділяється не за релігійними конфесіями, не за мовною ознакою, і навіть не за гендером. Як всі суспільства, вона поділяється за людським фактором. Є розумні й тупі, співчутливі й байдужі, є добрі й злі. Є ті, хто знімає з себе останню сорочку аби задонатити на мавік, а є такі, хто легко зніме останню сорочку з ближнього, аби вдягти на себе… Тобто в даному випадку йдеться про зіткнення двох цілком альтернативних "бульбашок", двох різних "культур і цивілізацій", які в живій природі практично не перетинаються.

Якщо взяти, наприклад, мою стрічку в фейсбуці, то вона сповнена Маріуполем по самі вінця. Там і геніальні й страшні фото "азовців" з самого осердя пекла, і петиції, і листи, і браслети з осколків, і розшук людей, і вдячність, і біль, і сум, і прапори над могилами. Але є й такі люди, для кого Маріуполь – це просто місто, в якому він ніколи не був і назва якого йому ні про що не говорить, не відгукується в його серці. Є ще й треті, для яких, що Маріуполь, що Мелітополь, приблизно однаково. Як Іран та Ірак, або Австрія та Австралія.

Я в жодному разі не стверджую, що це нормально, але так воно вже є. І ми принаймні маємо про це знати. Як це не дивно, але є люди, як не ми. Як так було у Сартра: пекло – це інші. Так воно і є. Ми живемо в світі тотального абсурду і кожного дня з цим абсурдом стрічаємося, маємо справу з явищами й фактами, які не вкладаються в нашій голові. Але все це відповідно до нашої моралі, до нашого виховання, до наших принципів, і нашого оточення. А в когось вони – зовсім не такі. Тому для них все нормально, й нічого особливо в житті не змінилося. Хтось плете маскувальні сітки, й виготовляє окопні свічки, а хтось замовляє весільний торт за сто тисяч. Се Ля Ві!

Як нещодавно з подивом з’ясували вчені, навіть у мурашнику (який споконвіку люди брали за взірець організації спільноти) понад 70 відсотків комах НЕ РОБЛЯТЬ НІЧОГО! НІКОЛИ!

Тому питати в деяких людей: за кого воюють і віддають життя наші солдати, абсолютно марно. Бо вони взагалі цими категоріями не мислять. В їх понятійно-категорійному апараті відсутні подібні смисли. Воїни ЗСУ воюють для нас і за нас, для вільної України, за вільну Україну, для тих кому це найцінніше і найдорожче.

Інакше кажучи, українське суспільство не зовсім таке (а вірніше, зовсім не таке), як нам би хотілося. І це, скоріше, добре, аніж погано. Бо абсолютна єдність існує лише в Кім Чен Ина та в путінській Росії. А в нас таки ж інші орієнтири та інші настанови.

Як будь-який постколоніальний народ, українці певною мірою інфантильна спільнота. Згадайте, як у 1991-му році, з різницею в кілька місяців ми проголосували за збереження "оновленого СРСР", а потім з такою ж одностайністю – за державну незалежність України. У нас іноді дві правди живуть в голові паралельно. І вимагати від інших людей жити за нашими наративами – також інфантильність і наївність, хай і продиктована вищими чеснотами. Просто вже того, що це марна справа. А "нам своє робить", — як писав замолоду Павло Тичина, щоправда, зовсім з іншого приводу.

Хтось чує голос і пульс країни, хтось – не чує. Хтось збирає на антидронову рушницю, хтось – на новий "порше".

Україна — це, і Любомир Гузар, і Ілля Кива, і брати Горині, і брати Добкіни, і Стус, і Медведчук. Саме в такій діалектиці, в такій боротьбі з’являється те, що потім зветься нацією, громадянським суспільством.

І не тільки ми такі, весь світ такий. Пригадую історію, яку розповідала одна українка, що працювала в одній з багатих родин в США. За її рекомендацією ця родина переглянула фільм Стівена Спілберга "Список Шиндлера". А потім дружина господаря запитала: "Не розумію, чого вони терпіли того Гітлера і не подзвонили шерифу?" Інша жінка розповідає, як італієць в неї щиро поцікавився, чи носять українці взуття?.. Люди не розбираються в культурах, не розбираються в країнах, не розбираються в людях. Люди навіть в собі не розбираються. Не нормально – це нормально!

То що ж тоді виходить? Я доначу, а хтось ні? Хтось воює, а хтось краде? Я волонтер, а той – барига? На жаль, так… З цим не треба миритися, з цим треба боротися. Але слід пам’ятати, що світ складніший і різноманітніший, ніж в нашій уяві.

Український та канадський вчений, економіст зі світовим ім’ям Богдан Гаврилишин у своїх "Мемуарах" якось розповів, що ще замолоду задумався над тим, хто та у який спосіб визначає, що правильно, а що ні, що праведне, а що – грішне! І дійшов висновку, що сама людина — моральне мірило собі. Більше ніхто, крім нас, не буде нами. Все що ми робимо правильно, ми робимо правильно. Треба робити так, як належить. Належить вам!

І ще одна цитата, з Вацлава Гавела: "Надія, в її глибинному і найсильнішому сенсі, — це не просто радість від того, що справи йдуть добре; це здатність працювати заради якоїсь мети лише тому, що ця мета добра і прекрасна, а не тому, що вона дає шанси на успіх".

Еволюція, на жаль чи на щастя, влаштована так, що в критичні моменти історії долю націй і народів визначає меншість. Прогресивна меншість, як ми її називаємо. Так було у світовій історії, так було в історії українській… В тому числі й на новітньому її етапі. В шістдесятих, у 2004-му, у 2013-му, у 2022-му. Це навіть не проценти. Це – одиниці.

Тому, коли ми говоримо й дискутуємо про те, що є головним ресурсом країни, в чому наша сила, відповідь очевидна – Небайдужість. Небайдужість меншості, яка робить Велику Справу!

Думки, висловлені в рубриці блоги, належать автору.
Редакція не несе відповідальності за їх зміст.

Теги за темою
війнаМаріуполь
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Україна збила лише половину: аналітики підрахували, скільки шахедів РФ запустила з початку року
ГЛАВКОМ NET
2025-02-12T21:03:49Z
Чоловік встановив на даху сонячні панелі та здивував тим, скільки економить на електриці
24tv
2025-02-12T20:33:17Z
Найкрутіша домашня шаурма швидкого приготування - пальчики оближеш
GlavRed
2025-02-12T20:27:19Z
Фейкова дистанційна робота коштувала жінці 380 тисяч гривень
InternetUA
2025-02-12T20:07:24Z
Інженери використають незвичний матеріал для захисту людей та кораблів від радіації в космосі
24tv
2025-02-12T19:36:22Z
Команда MediaMonitoringBot опублікувала рейтинги українських онлайн-медіа за 2024 рік
Детектор М
2025-02-12T19:09:35Z
Слабка Xbox Series S допомогла творцям Kingdom Come: Deliverance 2 у створенні гри
24tv
2025-02-12T19:06:01Z
AMD працює над ігровою відеокартою з 32 ГБ відеопам'яті
InternetUA
2025-02-12T18:58:49Z
PlayStation проведе спеціальну презентацію Death Stranding 2: On The Beach
24tv
2025-02-12T18:30:05Z
Марний флірт, авантюри чи сексуальне побачення: гороскоп на День святого Валентина для чоловіків
24tv
2025-02-12T20:45:59Z
У якій склянці більше води: лише одиниці здогадаються за 5 секунд
GlavRed
2025-02-12T20:39:02Z
Коли рідні або гості вже майже прийшли: миттєві та ароматні булочки до чаю
24tv
2025-02-12T20:33:34Z
Чи треба прати нові речі відразу ж після покупки: відповідь неабияк здивує
24tv
2025-02-12T20:30:45Z
Що подарувати на День Валентина – 10 цікавих ідей
24tv
2025-02-12T20:09:35Z
Рідні проситимуть ще: рецепт дуже смачних пиріжків із незвичайною начинкою
GlavRed
2025-02-12T19:27:16Z
Що таке лонг-блек та як ця кава стає трендовою у Великій Британії
24tv
2025-02-12T19:27:00Z
Техніка, одяг чи емоції: що подарувати кожному знаку зодіаку, щоб точно їх вразити
24tv
2025-02-12T19:06:41Z
Чудовий подарунок для коханої людини і не тільки: добірка книг на День святого Валентина
24tv
2025-02-12T18:21:20Z
Росіяни атакували з дрона автомобіль у Херсоні, постраждав цивільний
УкраинФорм
2025-02-12T18:51:05Z
Взяли на гарячому: у російської ведучої Варнави горе в родині
GlavRed
2025-02-12T18:27:05Z
На Чернігівщині покидьки скалічили кота і кинули в мішку помирати
Украина Криминальная
2025-02-12T18:06:52Z
У Хаджибейському районі Одеси у ДТП загинув чоловік: подробиці аварії
VGorode
2025-02-12T17:54:50Z
Шахраї виманили у чотирьох українців понад 156 000 гривень
InternetUA
2025-02-12T17:19:39Z
У Мелітополі пролунали вибухи: росіяни заплуталися у заявах
Telegraf
2025-02-12T16:42:06Z
На Теребовлянщині чоловік побив до смерті сусіда
Украина Криминальная
2025-02-12T16:30:07Z
СБУ затримала агента рф з Київщини, який шпигував за ЗСУ
InternetUA
2025-02-12T16:16:52Z
Італія завдала потужного удару по мафії Коза Ностри
360ua.news
2025-02-12T16:00:10Z
Челсі не зможе розраховувати на Ніколаса Джексона до квітня
Football.ua
2025-02-12T21:01:13Z
Банада: Лівий Берег вже засумував за офіційними матчами
Football.ua
2025-02-12T20:55:33Z
Хочу побачити страх у його очах, – Берінчика розлютила поведінка Девіса перед боєм
24tv
2025-02-12T20:54:21Z
Динамо продовжило контракт із лідером молодіжної збірної України
24tv
2025-02-12T20:33:56Z
"Є два варіанти": ексчемпіон світу дав неоднозначний прогноз на бій Дюбуа – Паркер
24tv
2025-02-12T20:33:00Z
Ікенна: Перехід до Кривбасу – можливість для мене рухатись вперед
Football.ua
2025-02-12T20:19:14Z
Давід Нерес вибув більш ніж на місяць через травму
Football.ua
2025-02-12T20:01:34Z
Луїфер Ернандес залишив Полісся
Football.ua
2025-02-12T19:58:48Z
Більше, ніж в УПЛ: стало відомо, скільки заробляють гравці у медіалізі
24tv
2025-02-12T19:57:38Z
Атака російських дронів: у низці областей - повітряна тривога
УкраинФорм
2025-02-12T20:48:11Z
Синоптики прогнозують 13 лютого в Україні невелике потепління
Комсомольская правда
2025-02-12T20:34:45Z
У Києві оголошено повітряну тривогу
ГЛАВКОМ NET
2025-02-12T19:36:44Z
Військовий розповів, як воюють "бусифіковані": "Вже за пару тижнів..."
Знай
2025-02-12T19:30:55Z
Зброя 19 століття проти сучасних дронів: бійці ЗСУ знайшли місце кулемету "Максим"
Фокус
2025-02-12T19:28:45Z
Дрони окупантів полюють на цивільних, – воєнна кореспондентка про умови життя в Херсоні
24tv
2025-02-12T19:24:20Z
Передавав дані про ЗСУ другу з армії РФ: поліція викрила зрадника з Херсона
InternetUA
2025-02-12T19:16:25Z
У зоні активних бойових дій на Донеччині залишається ще 221 дитина - ОВА
УкраинФорм
2025-02-12T19:03:39Z
Війська РФ вдарили КАБами по Золочівській громаді, пошкоджені 10 будинків
УкраинФорм
2025-02-12T18:42:55Z
Молода дружина 75-річного Річарда Гіра показала смішне селфі з актором
GlavRed
2025-02-12T20:54:53Z
"Я стала бабусею": Сєдокова приголомшила черговою новиною
GlavRed
2025-02-12T20:39:37Z
Зняла спідницю: зрадниця Лоліта закотила бунт під час концерту
GlavRed
2025-02-12T20:27:24Z
"Новий етап": співачка MamaRika повідомила про кардинальні зміни в житті
GlavRed
2025-02-12T20:27:17Z
3 неймовірні романтичні серіали, які повернуть віру у справжнє кохання
24tv
2025-02-12T19:48:46Z
Прикутий до ліжка: у легендарного Девіда Йогансена діагностували четверту стадію раку
24tv
2025-02-12T19:36:09Z
Анна Кошмал здивувала Мережу стійкою на руках на останніх термінах вагітності
GlavRed
2025-02-12T19:27:45Z
Наталія Могилевська - "Я танцювала" – 6 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-02-12T18:57:23Z
Сто років популярності: як у 2025-му переосмислюють стиль артдеко
24tv
2025-02-12T18:21:27Z
Чотири сценарії: експерти розповіли, що чекає армію рф після війни в Україні
Политека
2025-02-12T20:42:09Z
Американські розробники представили атомну бойову субмарину класу Virginia
InternetUA
2025-02-12T20:42:00Z
Освітній омбудсмен розповіла, кого з учнів можна було б залишати на другий рік навчання
24tv
2025-02-12T20:30:05Z
Нідерланди передадуть Україні 25 бронемашин YPR
Европейская правда
2025-02-12T20:16:21Z
На Масляну: рецепт млинців на окропі
Фокус
2025-02-12T20:12:47Z
Німеччина передасть Україні близько 100 ракет для IRIS-T
УкраинФорм
2025-02-12T20:06:06Z
Розкриті технічні характеристики британської системи ППО StarStreak, що знаходиться на озброєнні ЗСУ
InternetUA
2025-02-12T20:01:16Z
Нова хвиля: майже 26 тисяч українських біженців прибули до ЄС за місяць
Хвиля
2025-02-12T20:00:36Z
У Швейцарії підтвердили першу загибель добровольця на війні в Україні
Европейская правда
2025-02-12T19:52:58Z
Чи може вода зволожити суху шкіру
Знай
2025-02-12T20:51:57Z
За лікування не візьмуть ані копійки: які медичні послуги українці мають отримувати безкоштовно
Знай
2025-02-12T20:33:53Z
В РНБО ухвалили рішення щодо нових санкцій та цін на 100 найважливіших ліків
Gazeta UA
2025-02-12T19:57:36Z
Багато хто ігнорує це завдання: як часто слід мити шторку з ванної
24tv
2025-02-12T19:57:05Z
Жінка спутала менопаузу з раком: які симптоми виявились тривожними
24tv
2025-02-12T18:33:31Z
Експерти назвали 7 видів риби з максимальною користю для організму
AgroNews
2025-02-12T17:25:14Z
Дослідники навчилися передбачати рак ще до народження людини
ITC
2025-02-12T17:01:35Z
Штучний інтелект притуплює розум при надмірному його використанні
InternetUA
2025-02-12T16:28:03Z
TikTok-інфлюенсери та медики почали носити Apple Watch на щиколотках, і цьому є логічна причина
24tv
2025-02-12T16:03:04Z
Долар та євро раптово "злетіли": НБУ встановий новий курс валют
GlavRed
2025-02-12T19:27:41Z
ПФУ розкрив ситуацію з виплатою пенсій, субсидій та лікарняних: чи чекати українцям грошей
Хвиля
2025-02-12T19:27:39Z
Єврокомісія призначила членів Аудиторської ради Ukraine Facility
УкраинФорм
2025-02-12T19:22:00Z
Виплавка сталі в Україні зросла після піврічного падіння
AgroNews
2025-02-12T19:13:35Z
У США інфляція в січні досягла найвищого за пів року рівня
УкраинФорм
2025-02-12T19:00:44Z
Фігурують 8 млрд доларів у біткоїнах: якого росіянина поміняли на американця Фогеля
Фокус
2025-02-12T18:42:45Z
ЄС розглядає обмеження цін на газ
360ua.news
2025-02-12T18:42:33Z
Максимальна пенсія в Україні в 2025 році: хто має найвищі виплати
Политека
2025-02-12T18:42:20Z
Київстар, Vodafone та lifecell: найдешевші тарифи у мобільних операторів
Знай
2025-02-12T18:36:20Z
Журналісти випробували економічність Volvo FH Aero 500 I-Save
AutoCentre
2025-02-12T18:13:57Z
За ціною смартфона: презентовано найдешевший електричний Suzuki
Фокус
2025-02-12T18:00:12Z
Range Rover Velar EV готується до бою з Porsche Macan Electric
AutoCentre
2025-02-12T17:09:06Z
Німецькі вчені представили інноваційну ШІ-розробку для моделювання поведінки акумуляторів
ГЛАВКОМ NET
2025-02-12T17:06:15Z
Легенда повертається: Toyota відродить знаменитий спорткар
Фокус
2025-02-12T17:06:06Z
1300 км ходу за ціною від $11 тис: Geely випустила плагін-гібрид Galaxy L6 EM-i
ITC
2025-02-12T17:01:06Z
Як перевірити двигун при купівлі авто: потрібен лише аркуш паперу
GlavRed
2025-02-12T16:27:15Z
Hyundai готує серійний N Vision 74 та нові позашляховики
AutoCentre
2025-02-12T16:13:27Z
Jost придбав Hyva – лідера в галузі гідравлічних рішень для вантажівок
AutoCentre
2025-02-12T15:06:15Z
Директоркою Нацрозвідки США стала Тулсі Габбард, яка звинувачувала НАТО у війні в Україні
TSN
2025-02-12T21:06:07Z
Дзвінок Трампа Зеленському та Путіну: мережу розривають яскраві меми
Telegraf
2025-02-12T21:03:57Z
Вісім головних новин України та світу на 23:00 12 лютого
Лига
2025-02-12T21:03:22Z
Трамп мав «тривалу та продуктивну» розмову з Путіним: деталі
ГЛАВКОМ NET
2025-02-12T21:03:09Z
У Центрі протидії дезінформації пояснили, чи потрібно блокувати Telegram в Україні
Gazeta UA
2025-02-12T21:00:25Z
"Обіцянки Путіна – це нуль. Трампу потрібен план". Інтерв'ю Зеленського – за хвилину
Лига
2025-02-12T20:57:20Z
Вже скоро ліки подешевшають на 30%: Зеленський назвав дату
GlavRed
2025-02-12T20:51:34Z
Білий дім: Келлог залишиться в команді, яка вестиме переговори щодо війни в Україні
УкраинФорм
2025-02-12T20:51:24Z
Сікорський розповів про високі очікування від безпекової конференції у Мюнхені
УкраинФорм
2025-02-12T20:45:25Z