MY.UAНовини
"На кожен сейф знайдеться "ведмежатник", - заступник Кличка про Шулявський міст, земельні аукціони і е-квитки в маршрутках
"На кожен сейф знайдеться "ведмежатник", - заступник Кличка про Шулявський міст, земельні аукціони і е-квитки в маршрутках

"На кожен сейф знайдеться "ведмежатник", - заступник Кличка про Шулявський міст, земельні аукціони і е-квитки в маршрутках

Куратор цифрової реформи у столиці розповів "Телеграфу" про спроби росіян хакнути "Київ Цифровий" та намагання вкрасти міську землю

Минулого тижня у Києві спалахнув гучний скандалдовкола Житнього ринку на Подолі. З'ясувалося, що орендар ринку заборгував місту мільйони гривень, а тим часом скинутися на ремонт даху цієї відомої споруди закликають містян. Як місто бореться з несумлінними орендарями комунального майна? Як "схемники" обходять земельні аукціони і чи залишилась у столиці ще вільна земля? На ці та інші питання в другій частині інтерв'ю розповів заступник голови КМДА Петро Оленич, який курує сферу цифрового розвитку, сферу земельних ресурсів та містобудування.

*Яка динаміка диджиталізації столиці до і під час війни? Як запрацювали нові опції у "Києві Цифровому"? Та у чому причина гучних скандалів довкола низки петицій? Про це читайте у першій частині інтерв'ю.

Про спроби росіян хакнути "КЦ"

Як відбулася інтеграція "Дії" та "Києва Цифрового" ("КЦ")?

— Як правило, дуже природно. З самісінького початку створення ми з "Дією" завжди були партнерськими командами. І всі проєкти розвиваємо спільно. "Дія" — державний рівень, місто — муніципальні сервіси. Ми завжди синхронізуємо свої напрями роботи, щоб, по-перше, не дублювати. По-друге, щоб визначати плани (все ж таки, Мінцифри є провідним і за це відповідає), аби з ними узгоджувати напрями розвитку і основну стратегію державу з міськими організаціями.

За час існування "КЦ" були якісь спроби зламати систему? Чи є ризики витоку даних?

— Що більша популярність будь-якого сервісу, то більше бажання у когось зробити шкоду. Тому будь-які серйозні системи починаються з проєктувань і архітектури. Перш ніж це все створювати, ми провели опитування, розібралися, кому що треба. Потім подивилися на наші технічні можливості, розпланували і спроєктували архітектуру. Розбили блоки. Визначили, які системи треба трансформувати, які дані необхідно цифрувати, яка інформація буде збиратися, де ці дані мають зберігати тощо.

Оскільки захист персональних даних — це дуже важливо і, як-то кажуть, у разі небезпеки вам жоден сейф не допоможе. На кожен сейф знайдеться якийсь "ведмежатник" (зломщик сейфів. — Ред.). Тому вибір місця зберігання і децентралізація зберігання даних теж дає певний ефект. У нас не зберігається все в одному місці. Навіть самі регламенти роботи з інформацією важливі: як зберігаємо, хто має доступ, що і як серверується, куди, що розподіляється, з ким контактуємо, як контактуємо. У тому числі, який працівник, де має бути в який час.

Далі — розпланували, почали проєктувати. Звісно, під розвиток проєкту обов'язково мають бути кіберцентри, які є інструментами захисту зі зміною паролів, доступів тощо. Потім розробляли інструменти захисту окремих систем, у тому числі, мережевого, фаєрволів, антивірусів, багато всього.

Скільки було спроб зламати "КЦ"? Чи почастішали вони від початку повномасштабного вторгнення росії?

— Перед вторгненням були дуже активні спроби. Бо нам, як столиці, приділяють увагу в країні-агресорці. Періодично здійснюють напади. Однак це для нас — буденне життя. У Києві сервіси працюють, але всі алгоритми, як ми це робимо, не можемо розголошувати.

Водночас у нас дуже міцна державна система кіберспільноти. Маємо тісну комунікацію наших спеціалістів з кіберзахисту із центральним рівнем. Ми це все (заходи безпеки. — Авт.) щодня робимо в синергії. Добра робота спеціалістів в кіберзахисті полягає в тому, що нічого не відбувається. Тому, як тільки ви бачите, що все спокійно, отже хлопці відпрацьовують на всіх напрямках. Це дуже велика заслуга і Держспецзв'язку, і Служби безпеки, і наших спеціалістів.

Про технічні збої в метро і жетони

З чим пов'язані збої в метро: то QR-коди не спрацьовують, то банківські карти тощо?

— Якщо взяти будь-які великі системи, навіть WhatsApp, Telegram, то й у них бувають системні збої. Іноді обладнання відмовило чи збій невеликий пройшов. Головне, що в результаті збоїв нема втрати даних і нема втрати довіри, тому що все спокійно. І найголовніше, що у нас саме для цього зробили п’ять методів оплати. Тобто не може бути ситуації, що є один і він не працює.

Такі проблеми пов'язані з тим, що є старе обладнання, яке ми поступово замінюємо. Забезпечення роботоздатності старого і нового – це окреме завдання. Ми плануємо, що цього року завершимо цей головний біль. І все обладнання буде з одного століття, без попереднього (сміється). Все йде поступово. В іншому випадку це все було б економічно витратно. Бо одразу прийти і все купити, — це добре, але нереально. Нема таких можливостей.

До кінця року хочемо вийти на те, щоб цифрова транспортна картка працювала усюди. У нас тоді буде так: працюватиме цифрова транспортна картка, банківська окремо, QR окремо (цифровий QR і QR паперовий). А також проїзний через Apple Pay (той, що вбудований, коли навіть телефон не працює). Все. Тоді ви як користувач взагалі не помітите багів. Воно — працює, і працює.

Пластикові жетони не плануєте повертати на випадки збоїв?

— Точно ні. Наше завдання – оптимізувати видаткову частину всіх процесів. Жетони лишились у минулому. Навіть папір, ми його залишили виключно в рамках інклюзії. Хоча вважаємо, що це теж не треба. Це додаткові витрати: і використання паперу, і утримання певних пунктів продажу. Враховуючи, що в кожного у Києві є смартфон, значить цифровізація рухатиметься таким шляхом.

З іншого боку ми маємо забезпечити доступність з огляду на те, що в когось може не бути смартфона.

Про е-білети в маршрутках

Наскільки перспективною є ідея запровадитиелектронні квитки в маршрутках? Чому ця ініціатива зазнала краху?

— По закону, маршрутники зобов'язані користуватися валідаторами. В Києві зроблена ця система. Більше того, наша система давно адаптована для їхніх (приватних перевізників. — Авт.) потреб. Вона дозволяє створювати різні продукти для різних суб'єктів перевезення. Це стосується не тільки метрополітену і "Київпастрансу", а інших операторів ринку перевезень. Тобто різні квиткові набори для кожного перевізника. Це вже давно реалізовано.

Більше того, ми доробляли систему так, щоб їм зекономити з валідаторами і спростити впровадження. Але є певне "але".

Вони зобов'язані підключатися до єдиної системи квитка, і законом передбачено, що система квитка в кожному місті має бути одна. Водночас є певне небажання або побоювання перевізників. Вони звикли до готівки (посміхається).

Тому що "цифра" передбачає всі оплати без готівки. А без готівки — це звіти, які будуть бачити всі фінансові і контролюючі органи. Поки ж ми перевізників заманюємо, заманюємо…

Колись у них була аргументація: мовляв, дуже дороге обладнання, висока ціна валідаторів. Ми знайшли по Україні 6 чи 8 різних виробників з продуктами різної вартості. Зараз вже дійшло до того, що ми можемо доробити програму, щоб у водія був теж робочий застосунок, який валідує квитки з "КЦ".

Дійсно, дивна ситуація, адже, наприклад, у Житомирі вже близько трьох років чи не в кожній маршрутці можна розрахуватися карткою. А в Києві у XXI столітті таке явище ще лишається…

— На жаль, ми не можемо маршрутників примушувати. Це — ринок, є певні органи, які його контролюють. Ми проговорювали цю проблему з Укртрансбезпеки. Там дуже конструктивно налаштовані, нас підтримують.

Крім того, почали проводити роз'яснювальну роботу серед перевізників, що все ж таки необхідно підключатися до системи інформації. Сподіваюся, що поступово ми їх всіх підключимо. Але місто точно технологічно вже готове до цього. Навіть ми їм спростили процедуру підключення.

Про нові IT-рішення 2024 року

Які масштабні глобальні цифрові проєкти плануєте запустити у Києві наступного року?

— У нас є серйозні плани. Але, по-перше, точно не можемо поки говорити, тому що є розуміння фінансового обмеження на наступний рік.

По-друге, ми зараз дивимося, чи взагалі якісь ці проєкти будуть для нас пріоритетними для інвестиційної привабливості міста. Вже після цього будемо дивитися на джерела фінансування. Тому що нам дуже часто, слава Богу, із задоволенням допомагають донори. Коли це все визначимо, то ще до кінця року будемо вже говорити про 2024-й.

З актуального — триває робота над "Електронним кабінетом захисника" з понад 160 послугами. Головне — оцифрувати послуги і дати захисникам можливість легше та швидше взаємодіяти з міськими установами. Це допоможе ветеранам зручно скористатися правом на медичну та матеріальну допомогу, оформлення пільг.

Зараз же ще й бюджетний процес стартує у Києві…

— Ми розуміємо майбутні проблеми, ні для кого не секрет, що буде дефіцит коштів, будуть урізання, тому нам треба усвідомлювати, що з цього вибирати. Я прихильник того, що нам необхідний у першу чергу захист держави. Друге питання — інвестиційна привабливість держави, тому що економіку теж треба буде піднімати.

Вважаю, що треба вже планувати, як ми це будемо робити в межах міста.

Про землю, е-аукціони та хитрих орендарів

Ще одним революційним кроком було запровадження електронних земельних торгів. Чи є якісь мінуси, бо з часом все одно "схемники" призвичаїлися навіть до різних цифрових змін.

— Я б не сказав, що є мінуси. Електронні торги – це прекрасна прозора історія. Єдине, що в них, як і в будь-яких аукціонах, є ознака ціни, але не ведеться облік несумлінних учасників. Коли вони беруть участь, підіймають ціну до найвищої межі, а потім не контрактуються.

Особисто я вважаю, що таких несумлінних учасників необхідно фіксувати. Може, не з першого разу, різне буває в житті. Разом з тим цей облік точно треба ввести, бо є прямо вже технологія "тролів", які заходять на торги (для участі в державних чи міських закупівлях, або на аукціони з купівлі держмайна тощо) і граються весь час на підвищення ціни, збиваючи всі інші реальні пропозиції, блокуючи роботу, подаючи скарги, а потім це все блочать.

Коли таке відбувається системно по різних майданчиках, по різних процедурах, це точно треба фіксувати, виявляти. Бо я бачу, що нема механізму контролю таких недоброчесних користувачів. Тут і з'являються нові простори для маніпуляції від злочинців.

Чи охопив цей "тролінг" земельні аукціони?

— Торги дуже добре йдуть і, як на мене, це показник прозорості, відкритості, ми запускаємо ринок, є довіра. Разом з цим, якщо хтось захоче піднятися до максималки і потім не законтрактуватися, у нього нема за це відповідальності. Тож вважаю, що як мінімум треба економічно встановлювати санкції. Піднявся (по ціні під час аукціону. — Авт.), не питання, але якщо не маєш грошей, відмовляйся від участі і не блокуй торги.

Потрібно щоб був механізм захисту міста як продавця товару (-ів).

Ще одне з резонансних земельних рішень в Києві стосується нещодавньої судової ухвали по Біличанському лісу в Святошинському районі, коли суд повернув у межі столиці 3 тис. га. Це вже остаточне рішення?

— Ні, ще може бути касація…

У чому ж там заковика юридична, і коли місто вже матиме доступ до цієї території?

— Місто завжди мало доступ. Ситуація полягала у тому, що це у міста намагалися вкрасти 3 тисячі гектарів. Вони нікуди не йдуть. Ліс був, слава Богу! Його намагалися вкрасти для того, щоб потім забудовувати. Ми дуже довго за це боролися. Суд першої станції навіть дозволив їм (забудовникам. — Авт.) вкрасти. А суд апеляційної станції розібрався і каже — ні, це міська територія, це ліс, і крапка. Це рішення дуже добре.

У судах по земельних спорах буває різне. Але я дуже вдячний судовій системі, що в них теж є важелі, які забезпечують недопущення помилок. Розібралися, подивилися, документи проаналізували. Але це ж не єдине таке значне рішення.

У нас і перед цим було, коли вже й у Верховний суд прийшли. У справі по Троєщині, де у міста намагалися поцупити 380 гектарів. Там також був користувач, який хотів це все отримати у користування. Місто посудилося, і 380 гектарів повернули у комунальну власність. Це велика територія. Частина земель призначена під житлову забудову, це інвестиційно-приваблива територія, яка і передбачає капіталізацію під майбутній розвиток міста. Більшість території включена в природно-заповідний фонд.

У нас те ж саме було на Осокорках, коли на 74 гектари також з'явилися якісь старі документи, але виявилося, вони були взагалі підробні. Ці землі на луках теж відсудили і повернули місту. Просто Біличанський ліс виявився саме таким гучним кейсом. Але ця робота по земельних спорах поступово йде.

Скільки загалом по місту таких спірних ділянок?

— Ми повернули місту понад 3500 гектарів землі у судах. Щоб ви розуміли, Департаментом земельних ресурсів на сьогодні розглянуто і супроводжено більше п'яти тисяч справ. Тільки 2023-го двісті подали. Це справи, коли незаконно встановлене майно, самозахоплення, коли треба якісь самобуди знести. Дещо вже повернули. Це і оскарження рішень, коли хтось і щось десь зареєстрував, але землі повернули. У тому числі й боргові зобов'язання, коли хтось не сплачує за договорами оренди. Навіть таке є.

У нас статистика перед війною була дуже велика, коли ми просудилися. Це була системна практика, коли всі орендарі вважали, що можуть не доплачувати. Наприклад, є договір на 100 тисяч. А орендар платив 60 тисяч і каже, ну, скільки мав — стільки дав. Просудилися, і у нас були великі показники з повернення коштів. Всі судові інстанції подивилися, що суд сформував чітку позицію, і тепер завжди присуджують фінансові зобов'язання таким "орендарям". І вони почали вчасно все сплачувати.

Тому що міський бюджет і бюджетна система побудовані таким чином, що він має бути збалансованим. Скільки зайшло — стільки й вийшло. Є профіцит, є дефіцит, це все відомо. Ось в тому і специфіка бюджетних процесів, що він планується на рік. Базово зайшло — базово вийшло. Тобто, скільки треба видати, скільки треба отримати. Всі надлишки краще не зберігати. Коли ж є десь певні недоплати, у тебе порушується баланс. А коли він порушується, він впливає на інші сфери.

Пам'ятаю, коли ми 100 мільйонів відсудили, а тоді якраз вчителям не вистачало 100 млн грн на заробітну плату. І так, оп, і питання закрите. Це ж добре? Добре…

Усування зловживань і "гальмо" на Шулявці

У продовження земельної теми ще одне питання: яка економія для бюджету міста від впровадження згаданих земельних аукціонів?

— Головний плюс — зловживання неможливі. Бо раніше, коли проводився аукціон (торги ж були давно), то щоб на нього прийти, треба зрозуміти, де той майданчик знаходиться. Де буде цей аукціоніст з молоточком. Треба знайти це місце, вчасно туди потрапити, приїхати (якщо перебуваєш в іншому місті). В чому плюси е-аукціонів? Хоч би де ти перебував, у тебе є банківська карта, і ти заходиш на торги.

Окрім цього, такий формат дуже розширює коло потенційних покупців і ми розуміємо, що отримуємо найкращу пропозицію за ціною.

Раніше бувало таке: на офлайн-аукціон приходить один покупець і каже, мовляв, крім мене, ніхто не хоче брати участь. А за законом не може бути всього один учасник. Потім виявилося, що просто ніхто й не знає про ті торги. Наче рекламу давали про цей аукціон, наче вели підготовку до торгів тощо. Тут якраз на рекламі й усьому іншому набагато простіше зекономити, бо є ефективність. Тому що майданчик цифровий всім по соцмережах розіслав, а потенційний покупець подивився: о, зайду на торги. Таке оголошення спрацювало, і людині нічого не треба зайвого робити: зайшов зі смартфона, авторизувався банківською картою, уклав завдаток і бере участь в аукціоні.

А він фізично у цей час каву п'є десь у Львові і каже: "О, точно, тут хотів поторгуватися". А нам треба, щоб цей лот пішов якомога дорожче. Чому це добре? Це не тільки надходження в бюджет. Коли людина сплатила велику суму за територію, вона обов'язково буде її використовувати. Докапіталізує, бо вже вклала кошти, і буде розвиток.

Тобто це не та тема, що десь отримали землю, і хай потім лежить пуста. Що таке пуста територія? Вона не приносить ніякого розвитку, ніякої трансформації. Тут же якраз нам цікаво, щоб людина, яка вклалася, буде далі інвестувати, тому що така особа це для чогось це робила.

Завдяки електронним земельним торгам бюджет Києва отримає сотні мільйонів гривень. З останнього — у власність та оренду передадуть три земельні ділянки. Там стартова ціна одного з лотів зросла з 10 мільйонів гривень до 30 млн грн.

З огляду на постійніскандали із земельним дерибаном, у Києві ще залишилась вільна земля?

— Так. На Троєщині 380 гектарів (сміється)…

Біличанський ліс?

— Ні, ні. Там нічого будувати не можна. Ще багато землі, наприклад, є занедбані промзони, які підуть під трансформацію, все одно виробництво треба відновити. Є певні території, які залишалися невеличкими масивами під забудову. Є розуміння, де і які напрями будемо розвивати. Ми проведемо консультації з урбаністами — запросили європейців.

Враховуючи аспекти війни і всього, мабуть, необхідно буде всю документацію переробити з урахуванням і викликів часу, і змін економічної ситуації, і більшої привабливості та орієнтації на інвестиції від Заходу. Щоб підняти попит, в тому числі і на внутрішньому ринку. У нас завжди цікаво виходить, як тільки це комусь ззовні треба, то вже потім і вдома всім стає потрібно. Таким чином зростає конкуренція, а вона приводить до розвитку.

Ви згадали промзони. У цьому контексті запитання по Шулявці: влітку відбувся тендер на демонтаж злополучного цеху №5 на заводі "Більшовик", а зараз вже жовтень. Яка там ситуація і коли реально розпочнеться цей демонтаж?

— Наскільки я знаю, там зараз ще діє судовий арешт. Тобто, є заборона на вчинення будь-яких дій з цим майданчиком. І загалом по всьому "Більшовику". Місто зараз у судовому порядку намагається, щоб зняли арешт саме з цієї частини, щоб ми могли те місце, яке Київ викупив, демонтувати і робити там розв'язку.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Кандидат у віцепрезиденти США Венс про Путіна і перспективи діалогу з Росією
360ua.news
2024-10-31T13:30:58Z
Сіярто принесло в Білорусь, де він забалакав російською про євразійську безпеку
24tv
2024-10-31T13:30:29Z
Медіаграмотність дозволяє підтримувати єдність та стійкість суспільства в умовах війни, — Ольга Кравчеко
Детектор М
2024-10-31T13:30:15Z
Швейцарія вперше з початку повномасштабної війни депортувала українців
ГЛАВКОМ NET
2024-10-31T13:30:05Z
Обвал акцій Trump Media: Дональд Трамп втратив $1,3 млрд за день
InternetUA
2024-10-31T13:28:46Z
Закінчити "нічиєю": Лукашенко осоромився заявою про переговори між Україною і РФ
GlavRed
2024-10-31T13:27:55Z
Удар РФ по Києву: зʼявилися подробиці атаки на ДТЕК, чи будуть відключення
GlavRed
2024-10-31T13:27:46Z
Південна Корея та США зімітували удари по стратегічним цілям у Північній Кореї — The Times
ZN UA
2024-10-31T13:25:15Z
Депутат Одеської міськради заявив, що під "поганою мовою" мав на увазі російську
Комсомольская правда
2024-10-31T13:23:16Z
У Німеччині 300 тисяч українців не працюють і не шукають роботу - Зеленський
УкраинФорм
2024-10-31T13:22:33Z
Два провідні німецькі видання почали писати Kyjiw замість Kiew
Детектор М
2024-10-31T13:22:12Z
Які бійці повертаються з СЗЧ: розповів військовий психолог
TSN
2024-10-31T13:21:34Z
Чи достатньо в Україні добровольців: у Київському ТЦК відзвітували про ситуацію
TSN
2024-10-31T13:09:10Z
Генералів та ексміністів потрібно відправити у піхоту: Берлінська зробила різку заяву
TSN
2024-10-31T13:09:02Z
Канадська провінція планує відзначати місяць української спадщини
УкраинФорм
2024-10-31T13:06:11Z
«Дільничний з ДВРЗ. Повітряна тривога» на ICTV2, новий сезон «Хто зверху?» на Новому та «Міняю жінку» на «1+1 Україна». Що дивились у вересні на телеканалах
Детектор М
2024-10-31T13:01:28Z
P-51D Mustang: найкращий винищувач усіх часів і народів
Фокус
2024-10-31T13:00:26Z
У Міноборони Китаю прокоментували рішення США щодо продажу зброї Тайваню
УкраинФорм
2024-10-31T12:51:33Z
У Тернополі за розбійний напад та замах на грабіж затримали гастролера з Житомирщини
Украина Криминальная
2024-10-31T13:21:58Z
У Берліні розшукують невідомого, який залишив на вокзалі сумку з вибухівкою
Европейская правда
2024-10-31T13:15:04Z
Кур’єра у військовій формі та двох його спільників підозрюють у постачанні та збуті амфетаміну у столиці
Украина Криминальная
2024-10-31T13:12:47Z
На Закарпатті вантажівка перетворила мікроавтобус на металобрухт: двоє загиблих
TSN
2024-10-31T13:10:09Z
На Херсонщині загинув водій, авто якого впало з мосту в річку
Украина Криминальная
2024-10-31T13:09:26Z
Авіаудар по багатоповерхівці Харкова: рятувальники виявили тіло підлітка, але дістати не можуть
TSN
2024-10-31T13:09:18Z
У Польщі під час затримання поліцією помер українець
FaceNews
2024-10-31T13:06:52Z
Кількість жертв обстрілу багатоповерхівки у Харкові зросла: пошуки людей під завалами тривають
Новости Украины
2024-10-31T13:06:14Z
Продиктувала код із смс-повідомлення: жінка потрапила на гачок псевдобанкірів
InternetUA
2024-10-31T13:01:51Z
7-річний геній: хлопчик став наймолодшим модельєром в історії людства
Фокус
2024-10-31T13:27:54Z
Солістка KAZKA схудла на приголомшливі 10 кг і показала фото
GlavRed
2024-10-31T13:27:37Z
Фільм «Татова колискова» отримав спецнагороду на кінофестивалі у Португалії
УкраинФорм
2024-10-31T13:24:32Z
Відомий ведучий зізнався, що робить платні інтерв'ю, і назвав приголомшливу суму
TSN
2024-10-31T13:21:24Z
Донька Полякової розповіла про роман із коханим і як будуватиме з ним стосунки після від'їзду до США
TSN
2024-10-31T13:10:36Z
Наталія Могилевська розчулила відео, як 4-річна донечка заснула в неї на руках
TSN
2024-10-31T13:09:04Z
Українка з 15 розміром грудей Міла Кузнєцова розсекретила свою вагу
TSN
2024-10-31T13:03:01Z
У Житомирі відбудеться Міжнародна хореографічна асамблея імені Скорульської
УкраинФорм
2024-10-31T12:55:19Z
Сім історій незламності: у Львові реалізовано проєкт "Diversity You 2024"
Корреспондент
2024-10-31T12:51:54Z
Військові Північної Кореї вже у Донецьку - керівник ЦПД
УкраинФорм
2024-10-31T13:27:41Z
В Україні суне значне потепління – аж до +19: прогноз погоди на 1 листопада
24tv
2024-10-31T13:27:18Z
Ворог “обламав зуби“ об Торецьк: кількість штурмів різко стихла, втрати ростуть
GlavRed
2024-10-31T13:27:09Z
На Харківщині за тиждень виявили та знищили понад 1400 вибухонебезпечних предметів
Мій Харків
2024-10-31T13:22:05Z
Пошкоджена високовольтна ЛЕП у Києві потребує серйозного ремонту
ZN UA
2024-10-31T13:17:53Z
У російській колонії журналіста Ремзі Бекірова перевели на суворі умови утримання
Детектор М
2024-10-31T13:16:32Z
У Києві під час ранкової атаки дронів була пошкоджена високовольтна лінія - ДТЕК
УкраинФорм
2024-10-31T13:16:21Z
Синоптики попереджають українців про небезпечні метеорологічні явища 1 листопада
ГЛАВКОМ NET
2024-10-31T13:12:32Z
Військовий про ситуацію на Курському напрямку: "Ніби все є, але бойовий дух сильно підірваний"
TSN
2024-10-31T13:09:48Z
Україна презентувала план відкриття повітряного простору в умовах воєнного стану
Хвиля
2024-10-31T13:30:35Z
Сьогодні може бути розкрита особа творця біткоїна
InternetUA
2024-10-31T13:22:42Z
ФРН збільшила імпорт зерна з України після початку повномасштабної війни
AgroNews
2024-10-31T13:16:42Z
Ціни на квартири у Львові продовжують зростати: яка головна причина
24tv
2024-10-31T13:15:56Z
Чому в Україні зросла інфляція, а продовольчі товари – подорожчали
24tv
2024-10-31T13:13:14Z
ЄС почав судовий процес проти маркетплейсу Temu через нелегальні товари
УкраинФорм
2024-10-31T13:13:08Z
Інвестори «Київміськбуду» вимагають докапіталізувати компанію та добудувати житло для 40 тисяч сімей
TSN
2024-10-31T13:10:11Z
Рішення не платити за “зеленими” облігаціям Укренерго ухвалено Кабміном у серпні за участі Кудрицького
TSN
2024-10-31T13:09:39Z
Українська економіка зростає попри негативні впливи війни
24tv
2024-10-31T13:06:59Z
Не перестає дивувати: новий препарат проти ожиріння Ozempic має ще один корисний ефект
24tv
2024-10-31T13:15:46Z
Чи треба зливати воду після варіння м’яса: багато хто робить цю помилку
TSN
2024-10-31T13:10:55Z
Ознакою дефіциту вітаміну B12 назвали стан, який знайомий багатьом
TSN
2024-10-31T13:10:03Z
Названо найкращий продукт для поповнення дефіциту вітаміну D
TSN
2024-10-31T13:09:17Z
Лікарі назвали кількість води, яку треба пити для здоров’я серця та суглобів
TSN
2024-10-31T13:03:06Z
Хлопчик роками харчувався лише фастфудом: що сталось, коли він виріс
Фокус
2024-10-31T12:45:03Z
Торік був зафіксований найвищий показник захворюваності на туберкульоз - ВООЗ
УкраинФорм
2024-10-31T12:42:12Z
Яку людську їжу на можна давати собакам: один із пунктів відверто дивує
GlavRed
2024-10-31T12:27:59Z
Чим можна запивати таблетки та капсули
24tv
2024-10-31T12:06:42Z
Як виростити розмарин вдома на підвіконні: господині назвали два простих способи
Политека
2024-10-31T13:30:04Z
Чому каву ніколи не можна заливати кип'ятком: просте пояснення
GlavRed
2024-10-31T13:27:58Z
Ризик - не їхня фішка: які ТОП-4 знаки зодіаку не хочуть покидати зону комфорту
GlavRed
2024-10-31T13:27:35Z
Зменшить рахунки на 10%: простий лайфхак для заощадження витрат на електроенергію та опалення
24tv
2024-10-31T13:21:38Z
В якій воді варити картоплю -- в холодній чи гарячій: різниця є
TSN
2024-10-31T13:09:24Z
Як визначити в магазині, чи підходить капуста для квашення, просто поглянувши на неї: 100% працює
TSN
2024-10-31T13:09:07Z
6 найкращих овочів для вирощування на підвіконні: будуть свіжі всю зиму
24tv
2024-10-31T13:00:50Z
Найзручнішим для прогулянок в Європі названо одне з іспанських міст: це навіть не Мадрид
Фокус
2024-10-31T13:00:05Z
4 знаки зодіаку, які ставляться до своєї сестри як до королеви
GlavRed
2024-10-31T12:27:21Z
Капітан БК «Дніпро» Тимофеєнко: Будемо радувати грою в чемпіонаті Укрїни
УкраинФорм
2024-10-31T13:30:41Z
Світоліна зустрілася з прем'єр-міністром Канади
24tv
2024-10-31T13:30:00Z
Українська футбольна «молодіжка» проведе матчі з Португалією та Італією
УкраинФорм
2024-10-31T13:27:13Z
Тухель хотів очолити Рому після звільнення Де Россі, але керівництво клубу обрало Юрича — Goal
Football.ua
2024-10-31T13:22:39Z
Ексгравці Динамо та Шахтаря зіграють один проти одного у фіналі Копа Лібертадорес-2024
24tv
2024-10-31T13:12:15Z
Визначились претенденти на звання тренера жовтня в АПЛ
Football.ua
2024-10-31T12:46:45Z
Фанат Арсенала вбив вболівальника Манчестер Юнайтед: деталі інциденту
24tv
2024-10-31T12:45:30Z
Шокуюче зізнання з Іспанії: тренер Барселони викликав шамана в роздягальню
24tv
2024-10-31T12:24:56Z
Мареска: Ми сумуємо через те, що вилетіли із Кубка англійської ліги
Football.ua
2024-10-31T12:18:23Z
Австралія освітить Сінгапур сонячною енергією: країни з'єднають гігантським кабелем
24tv
2024-10-31T13:30:19Z
Гігантські щури на сторожі рогу носорога та слонової кістки: як гризуни захищатимуть гігантів
Фокус
2024-10-31T13:27:24Z
Мільйони робочих місць опинились під загрозою через штучний інтелект
ГЛАВКОМ NET
2024-10-31T13:18:11Z
На Марсі могло існувати життя набагато довше, ніж передбачалося: що виявили вчені
Фокус
2024-10-31T13:12:05Z
Робот Atlas від Boston Dynamics отримав нові революційні можливості
24tv
2024-10-31T13:06:47Z
Супервологий пиріг із грушами - смачніше не придумаєш
GlavRed
2024-10-31T12:27:01Z
Туринська плащаниця ніколи не торкалася тіла Ісуса Христа: що показало дослідження
Фокус
2024-10-31T12:15:37Z
Астрономи виявили зірку з найшвидшим обертанням у Всесвіті: є ще один рекорд
Фокус
2024-10-31T12:12:45Z
Від слави до забуття: «тапалки» остаточно померли чи ТМА-ігри ще мають шанс?
ITC
2024-10-31T12:08:57Z
Ян Каллум представив дорожнє купе Jaguar C-X75
AutoCentre
2024-10-31T13:06:39Z
MG презентували недорогий сімейний седан із великим багажником
Фокус
2024-10-31T12:15:38Z
Вантажівки Volvo отримали два нові електронні асистенти для захисту пішоходів і велосипедистів
AutoGeek
2024-10-31T12:12:34Z
Hyundai показали оригінальний електрокрокросовер із заводським ГБО
Фокус
2024-10-31T11:42:22Z
Cadillac представив унікальний безпілотний автодім
AutoGeek
2024-10-31T11:15:02Z
Всім водіям важливо знати: що означає наліпка під капотом у вигляді фари з відсотками
TSN
2024-10-31T11:06:14Z
Пікап Prado та компактний позашляховик: Toyota показала дві яскраві моделі
Фокус
2024-10-31T10:51:47Z
Suzuki та Toyota готують недорогі електричні кросовери-близнюки: подробиці та фото
Фокус
2024-10-31T10:28:28Z
Boston Dynamics показали навички робота-гуманоїда
InternetUA
2024-10-31T10:22:26Z