Про це 24 Каналу розповів політтехнолог Михайло Шейтельман. На його думку, ураження палестинської лікарні ракетою вже зіпсувала плани унеможливила врегулювання ситуації в Секторі Гази, якого прагнули домогтися США.
Наслідки ракетного удару по лікарні
На жаль, швидко відреагувати на обстріл лікарні в Секторі Гази світ не зможе. Незалежно від того, чия ракета уразила палестинську лікарню, цей інцидент суттєво вдарив по іміджу Ізраїлю навіть у поміркованих арабських країнах на зразок Туреччини та Саудівської Аравії.
Однак ще більшою проблемою для стабілізації ситуації в регіоні стала відмова Йорданії проводити саміт за участі Джозефа Байдена та президентів Єгипту та Палестини. Важливо розуміти, що Байден летів до Ізраїлю суто з символічною метою, а його візит у Йорданію мав конкретну мету – провести перемовини про те, яким буде майбутнє Сектору Гази після знищення ХАМАС.
"Очевидно, американський президент мав на увазі, що Ізраїль може здійснити наземну операцію в Секторі Гази, однак після знищення ХАМАС ізраїльські війська повинні вийти з цієї території, передавши владу в Газі в руки президента Палестинської автономії", – пояснив Шейтельман.
Яким був план Сполучених Штатів
Саме для цього і потрібні були перемовини між Байденом та сусідськими арабськими країнами. Імовірно, на них би йшлося про те, що Вашингтон та Тель-Авів готові підтримати Махмуда Аббаса у відновленні його влади в Секторі Гази, одночасно з проханням до Єгипту допомогти Газі з покращенням гуманітарної ситуації в регіоні.
Це могло б суттєво покращити рівень життя в Секторі Гази, який за врядування ХАМАС перебував на межі гуманітарної катастрофи через блокаду Ізраїля. Також в перспективі це мало зменшити радикалізацію серед палестинців та почати рух до миру з Ізраїлем і незалежності Палестини, згідно моделі "два народи, дві держави".
"Пропозиція Сполучених Штатів вже "лежала на столі", попри те, що цю конструкцію було б досить непросто втілити у життя. Однак тепер через вихід арабських країн з перемовин цей план реалізувати неможливо, й незрозуміло, чи варто проводити Ізраїлю наземну операцію в Газі без домовленостей з визнаною владою Палестини", – підсумував Шейтельман.
Михайло Шейтельман про невдачу, що спіткала мирний план США: дивіться відео
Війна між ХАМАС та Ізраїлем: основні події
- Вранці 7 жовтня близько тисячі бойовиків ХАМАС атакували прикордонні застави ізраїльської армії й знищивши їх, змогли просунутись на близько 20 кілометрів на півдні країни. Ізраїль виявився неготовим до нападу й зумів відновити контроль над своїми територіями лише через кілька днів.
- Під час вторгнення на територію Ізраїлю бойовики ХАМАС вчиняли злочини проти цивільного населення Ізраїлю. Припускають, що кількість цивільних жертв від нападу перевищує 1300 осіб. У відповідь на злочини ХАМАС ізраїльська армія почала бомбардування Сектору Гази, яке призвело до великих руйнувань цієї території та втрат серед цивільних палестинців та бойовиків, що були співставні з ізраїльськими.
- Також Ізраїль провів мобілізацію та оголосив про підготовку до наземної операції в Газі, яка може збільшити й без того велику кількість жертв серед цивільного населення. Ізраїльтяни пояснюють потребу наземної операції специфікою регіону, а також потребою помститися за невинно вбитих співгромадян.
- Водночас попри загальне засудження дій ХАМАС, у міжнародних спостерігачів почали виникати питання щодо дій Ізраїлю, зокрема – порушення ним прав людини у зв'язку з "повною блокадою" Гази. Через це Тель-Авів був змушений погодитися на те, щоб послабити свій тиск. Тим не менш, ізраїльські авіаудари по території Гази тривали до 17 жовтня включно, коли його військові повідомили про ураження 200 об'єктів.
- Згодом ввечері цього дня з'явилося повідомлення про те, що внаслідок ракетного удару було знищено лікарню в Газі, а з нею – і понад 200 поранених палестинців. Реакція мусульманських країн на цей інцидент була негативною, через що навіть Саудівська Аравія, перед тим обережна в заявах щодо конфлікту, засудила дії Тель-Авіву.
- Пізніше Ізраїль опублікував дослідження, у якому стверджував, що не запускав ракет по Сектору Гази ввечері 17 жовтня, а влучання в лікарню сталося в наслідок нещасного випадку через запуск ракети угрупованням "Палестинський джихад". Станом на зараз, однозначної відповіді щодо винуватців трагедії немає.