Дивний камінь із символами віком 4000 років виявився «картою скарбів»
Археологи заявили про те, що загадковий фрагмент каменю, вік якого оцінюється в 4000 років, є "картою скарбів". У 2021 році цей камінь, відомий як плита Сен-Білець, вже назвали найстарішою картою Європи, повідомляє Science Alert.
З того часу вчені працюють над тим, щоб розшифрувати її гравюри. Це допоможе не лише датувати плиту, а й знайти колись втрачені пам'ятники.
«Використання карти для пошуку археологічних пам'яток – чудовий підхід. Ми ніколи так не працюємо», - заявив Іван Пайлер, професор Університету Західної Бретані (UBO).
Зазвичай стародавні пам'ятники знаходять за допомогою складного обладнання для радіолокації, аерофотозйомки або випадково в містах, коли риють фундаменти для нових будівель. За словами Пайлера, фрагмент скелі є справжньою картою скарбів.
На ній відображено ділянку шириною 21 і довжиною 30 кілометрів, і вчені мають намір вивчити її. За їхніми словами, на це може піти близько 15 років.
Пайлер та його колега Клемент Ніколас наново відкрили плиту у 2014 році. Спочатку її було виявлено в 1900 році, але місцевий історик, який знайшов артефакт, не розумів його цінності.
У грубих нерівностях та лініях плити можна було побачити річки та гори Рудуаллека, частини регіону Бретань, приблизно за 500 кілометрів на захід від Парижа. Відсканувавши плиту та порівнявши її з поточними картами місцевості, вчені знайшли збіги приблизно у 80% випадків.
Плита поцяткована крихітними западинами, які, на думку дослідників, можуть вказувати на кургани, житла або геологічні відкладення. Розкриття їх значень може призвести до низки нових відкриттів.
Але для початку вчені провели кілька тижнів, вивчаючи регіон, де плиту виявили спочатку. За словами Пайлера, це було одне з найбільших місць поховань бронзової доби. В результаті їм удалося знайти кілька раніше не виявлених фрагментів плити.
Вони були використані як стіна гробниці, що, ймовірно, може вказувати на зміну динаміки влади у поселеннях бронзової доби. Територія, зображена на карті, ймовірно, відповідає стародавньому королівству, можливо, зруйнованому внаслідок повстань.
Раніше вчені виявили на клинописних табличках, знайдених у Туреччині, написи, зроблені невідомою мовою, якою ніхто не говорив уже сотні років. Її виявили в Хаттуші, археологічному пам'ятнику на північному сході Туреччини, який колись служив столицею Хетської імперії.