MY.UAНовини
Вибори під час війни: чому Захід просить, Зеленський торгується, а Конституція "мовчить"
Вибори під час війни: чому Захід просить, Зеленський торгується, а Конституція "мовчить"

Вибори під час війни: чому Захід просить, Зеленський торгується, а Конституція "мовчить"

Ст. 103 Конституції вказує, що президент обирається строком на п'ять років, і винятків затриматися на посаді не передбачено

Другий строк Володимира Зеленського починає набувати цілком конкретних рис. Так, в інтерв’ю румунським ЗМІ президент України заявив, що готовийбрати участь у виборах під час триваючої війни: "Я не можу втекти під час війни", — заявив гарант. А зважаючи на те, що раніше президент попереджав про можливістьдовготривалої війни, друга каденція Володимира Зеленського — цілком вірогідний сценарій.

Але! Вибори під час війни ще потрібно провести, а це завдання із "зірочкою", адже питання безпеки, законності та небажання самої влади — неабиякі перепони на цьому шляху. Чи можливі президентські вибори під час війни, розбирався "Телеграф".

Два підходи

Влітку спікер ВР Руслан Стефанчук зробив гучну заяву, мовляв Конституція не забороняє проводити вибори під час воєнного стану. Чи насправді це так?

Заява Стефанчука розколола експертне середовище на два табори: прихильників спрощеного підходу до законодавства і більш складного.

Спрощений підхід. Що стосується парламентських виборів, то тут все більш-менш однозначно: закон "Про правовий режим воєнного стану" прямо забороняє проводити вибори до ВР в умовах воєнного стану, а 83 стаття Конституції каже, що "у разі закінчення строку повноважень Верховної Ради України під час дії воєнного стану її повноваження продовжуються до дня першого засідання першої сесії Верховної Ради України, обраної після скасування воєнного стану".

З президентськими виборами все інакше. З одного боку, все той же закон "Про правовий режим воєнного стану" так само прямо забороняє проводити і президентські вибори. Але! В Конституції такої прямої заборони нема. Є лише опосередкована:

"Є стаття 108 Конституції, яка каже про те, що президент України виконує свої повноваження до вступу на пост новообраного президента. А оскільки воєнний стан і вибори не проводяться, то діючому президенту відповідно продовжуються повноваження, адже новообраного нема", — пояснює "Телеграфу" експерт з політичних питань Українського інституту майбутнього Ігор Попов.

Та одночасно з цим, в 103-й статті Конституції навпаки йдеться про те, що президент обирається строком на п'ять років, і винятків, які б дозволяли гаранту затриматися на посаді, не передбачено. Тобто закон вступає у конфлікт з Конституцію, а коли так, то доить просто змінити закон, щоб провести чергові президентські вибори.

Складний підхід. Полягає в тому, що для президентських виборів відбутися самими лише змінами до закону про воєнний стан не вийде.

"Це не вигадка закону і не його фантазія. Заборона проведення виборів в законі ґрунтується на конституційних положеннях. Змінити закон буде явно недостатньо, тут питання треба вирішувати з Конституцією", — запевняє "Телеграф" колишній заступник голови ЦВК Андрій Магера.

Про що мова? Навіть якщо Конституція прямо і не забороняє вибори президента під час воєнного стану, вона дає рамку з п’яти принципів взагалі будь-яких виборів в Україні.

"Це принципи загального, рівного, прямого виборчого права, принцип вільних виборів і таємного голосування (71 стаття Конституції. — Ред.). І щоб реалізувати всі ці принципи під час воєнного стану, не повинні обмежуватися право на свободу думки і слова, свободу пересування і вільний вибір місця проживання, на мирні зібрання і багато іншого. Тобто під час дії воєнного стану неможливо провести вибори так, щоб не порушити принципи, закладені в 71-й статті Конституції", — підкреслює Магера.

І це не просто якісь юридичні містифікації. Згадаймо драматичні президентські вибори 2004 року. Тоді Верховний суд анулював результати другого туру, згідно з якими переміг Віктор Янукович. Формулювання, з яким ВСУ скасував результати звучить так: "порушення принципів виборчого права", "що виключає можливість достовірно встановити результати дійсного волевиявлення виборців в єдиному загальнодержавному виборчому окрузі".

Звісно, тоді контекст порушення конституційних принципів виборчих прав був зовсім інший (махінації ЦВК, фальсифікації). Зараз же принципи виборчого права неодмінно будуть порушені через безпекову ситуацію, неможливість голосування на фронті, мільйони біженців, обмеження воєнного стану.

"З такої нагоди росіяни можуть і "Кинджала" не пожаліти, щоб якусь виборчу дільницю обстріляти, перетворивши свято демократії на всеукраїнську трагедію", — додає в коментарі "Телеграфу" політолог Петро Олещук.

Але так чи інакше, безвідносно контексту, конституційні принципи виборів постраждають і нічого спільного з демократією цей процес не матиме. Це доводить і європейський досвід: 1992 року в Хорватії під час збройного конфлікту провели парламентські та президентські вибори, які у підсумку було визнано недемократичними.

"Можна провести імітацію виборів, але якщо ми кажемо про вибори як елемент демократії, вони фізично неможливі в умовах війни. На жаль. Подобається це комусь чи ні", — підкреслює в коментарі "Телеграфу" нардеп від "Голосу", член комітету ВР з питань національної безпеки і оборони Сергій Рахманін.

Для чого це потрібно

Якщо при умовно складному підході навіть теоретична можливість проведення виборів виключається, то при спрощеному підході, коли досить лише змінити закон, вибори можливі.

"Або Конституційний суд дає тлумачення і в комплексі оцінює, що до кінця воєнного стану вибори не проводяться і в зв’язку з принципом безперервності влади, президент виконує свої повноваження до нових виборів. Або ми проводимо президентські вибори", — пояснює Попов.

Але для чого парламенту, з пропрезидентською монобільшістю, раптом взагалі могло б знадобитися змінювати закон і рухатися в бік виборів?

Варіантів три: тиск суспільства, тиск опозиції, тиск союзників.

Тиску суспільства як такого нема. Згідно з вересневим опитуванням Центру Разумкова, 64% українців негативно ставляться до ідеї проведення загальнонаціональних виборів.

"Суспільство, в принципі, це приймає, що перенос виборів це не є якась забаганка, адже триває активна війна", — каже Петро Олещук.

Про тиск опозиції також важко говорити.

"Я жодного разу не чув, щоб хтось збирався змінювати закон. Але навіть якщо він і буде змінений, в умовах війни вибори провести неможливо незалежно від прізвища президента: неможливо створити коректний реєстр виборців, проводити агітацію, провести безпечні вибори, тому що частина територій окупована, виборчі дільниці сформувати неможливо, адже населені пункти перебувають під обстрілами. І з військово-політичної точки зору це недоцільно, адже тоді відбувається зміна Верховного головнокомандувача, голови РНБО, що ускладнює процес управління. В умовах війни неможливо проводити вибори", — запевняє Сергій Рахманін.

"Щоб провести президентські вибори, має бути консенсус політичних еліт України. В переважній більшості суспільство проти того, щоб проводити будь-які вибори під час війни. У нас експертна спільнота проти цього і влада проти цього", — додає Ігор Попов.

Демократичний "товар"

А от ситуація з позицією союзників не така безхмарна. Можна було б відмахнутися і вважати, що заява сенатора-республіканця Ліндсі Грема про необхідність проведення в Україні виборів наступного року, ісхожа позиція президента ПАРЄ Тіні Кокса — це окремі думки політиків. Але той факт, що президент реагує на ці "подразники", пройшовши стадії від "заперечення" (коли каже, що вибори неможливі черезбезпекову ситуацію), до "торгів" (заява Зеленського про виділення 5 млрд грн на вибори) і "прийняття" (другий строк, якщо війна триватиме), все це каже про те, що принаймні непублічно така дискусія в таборі партнерів існує.

"А ми сьогодні критично залежимо від економічної і військової допомоги наших партнерів. Якщо є така залежність, то як гадаєте, треба виконувати рекомендації тих, від кого ти залежиш, чи ні", — ставить не риторичне питання політичний аналітик Українського інституту майбутнього Ігар Тишкевич, коментуючи ситуацію "Телеграфу".

Але навіщо союзникам така гіпертрофована демократія в Україні? На думку експертів видання, це робиться "не зі зла".

"Щоб Захід міг ефективніше "продавати" підтримку України своїм виборцям, їм треба показати базовий концепт у дії: демократія протистоїть тиранії. Це легше "продати" західному виборцю, адже ця проста схема вписується в їхній світогляд. А тут вибори переносяться… Це ж "неправильно", в демократії треба вибори проводити вчасно", — пояснює Олещук.

"Щоправда, в країнах західних демократій за останні 80 років повномасштабні бойові дії не вели, тому вибори там і не переносили", — додає Попов.

Як аргументи Заходу на користь виборів під час війни можна почути посилання на рамкові юридичні декларації, наприклад, на Конвенцію про права людини, де зазначається, що права та свободи найкраще підтримує "ефективна політична демократія". Або ж на "Копенгагенський документ ОБСЄ" в якому вказано, що вибори слід проводити "з розумною періодичністю".

"Але вони [союзники] просто не мають уяви, що у нас відбувається. Вони звикли вважати, що в США була війна, а там проводили вибори, значить і в Україні так має бути. При цьому США були за тисячі кілометрів від театру бойових дій і жодна бомба за всю Другу світову не впала на території США. То зрозуміло, що там можна було проводити вибори", — резюмує Олещук.

Однак парламентарі переконують, що корисніше керуватися внутрішніми інтересами.

"Партнери, союзники, вороги… Вони можуть наполягати на будь-чому, але Конституція в 19-й статті прописує, що в Україні все має відбуватися в межах і спосіб, визначених Конституцією і законами. Якщо Конституція забороняє проведення парламентських виборів під час дії воєнного стану, а закон забороняє проведення будь-яких виборів, то точка зору партнерів може цікавити тільки їх", — зазначив Сергій Рахманін.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Як працює програма підтримки проєктів зі значними інвестиціями
Лига
2025-07-07T05:15:31Z
Ціни на золото в Україні: як зросла вартість дорогоцінних металів у липні
24tv
2025-07-07T05:15:19Z
Агро доповнює IT, і навпаки, - Віталій Коваль
Agravery
2025-07-07T05:06:48Z
Яка буде пенсія якщо маєш 22 роки стажу
24tv
2025-07-07T05:03:16Z
ФАО: Продовольство у світі дорожчає, м'ясо та молокопродукти б'ють рекорди
AgroPortal
2025-07-07T05:00:40Z
Ціни на овочі полетіли вниз: що відбувається з вартістю картоплі, помідорів та огірків
Хвиля
2025-07-07T04:30:57Z
Нацбанк встановив курс валют на 7 липня
Gazeta UA
2025-07-07T04:21:54Z
"Короткострокове вікно можливостей": Китай масово скуповує шахти по світу — FT
ZN UA
2025-07-07T04:21:42Z
Тримайте каністри напоготові - АЗС розщедряться: водіїв потішили прогнозом цін на пальне
Знай
2025-07-07T03:06:57Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Ваша фізична активність залежить від часу засинання: коли краще лягати спати
24tv
2025-07-07T04:24:17Z
Кому не можна рано вставати. Пояснення науковців
Gazeta UA
2025-07-07T03:57:18Z
Справа зовсім не в хворобах: ВООЗ назвала причину, через яку щогодини вмирає 100 людей
Знай
2025-07-07T03:21:17Z
У США створили суперпластик для гнучкої електроніки
InternetUA
2025-07-07T00:04:10Z
Авокадо в дії: покращує сон, бореться з холестерином
Gazeta UA
2025-07-07T00:00:31Z
Що зробити перед сном, щоб прокинутися без стресу: проста дія
Gazeta UA
2025-07-06T21:39:29Z
Нова версія коронавірусу: що вона робить із людським голосом
Фокус
2025-07-06T19:36:08Z
Путін хоче утримати рівень вербування добровольців: в ISW відповіли, як саме
24tv
2025-07-07T05:30:34Z
Трамп: Маск повністю "зійшов з котушок" і перетворився на катастрофу
Европейская правда
2025-07-07T05:27:31Z
В Україні засудили пенсіонерку за виправдання агресії РФ
InternetUA
2025-07-07T05:27:28Z
Невідомі БпЛА знову атакували Московську область: під ударом міг бути хімічний завод
24tv
2025-07-07T05:27:08Z
МЗС України звернувся до ЄС із закликом урізати доходи рашистів від продажу нафти
Известия Киев
2025-07-07T05:24:10Z
Ізраїль атакував порти хуситів у Ємені та завдав удар по електростанції – відео
Лига
2025-07-07T05:21:10Z
Трамп пригрозив додатковими тарифами країнам, які підтримують БРІКС
Европейская правда
2025-07-07T05:10:37Z
Вибухи під Москвою: ЗСУ атакували стратегічний хімзавод РФ, — ЗМІ
Фокус
2025-07-07T05:06:33Z
За червень та початок липня росіяни пошкодили 24 та знищили дві «швидкі», поранені шість медиків - МОЗ
УкраинФорм
2025-07-07T04:36:42Z
Ціни ростуть на захід: у якому місті новобудови дорожчі, ніж у Києві
24tv
2025-07-07T05:36:31Z
Втрати ворога станом на 7 липня 2025 – Генштаб ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-07T05:30:11Z
На Хмельниччині стався обрив контактної мережі: які потяги затримуються
24tv
2025-07-07T05:30:04Z
У Києві та низці областей оголошена повітряна тривога
TSN
2025-07-07T05:21:04Z
Карта бойових дій в Україні станом на 7 липня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-07-07T05:18:47Z
Ворог вгатив по Дніпропетровщині - є поранені
Gazeta UA
2025-07-07T05:09:40Z
Пожежі та руйнування у трьох районах Києва: Кличко розповів про наслідки нічної атаки
24tv
2025-07-07T05:07:26Z
Коли буде найбільша спека: синоптики назвали дату
24tv
2025-07-07T05:03:11Z
Нова система оплати проїзду в Івано-Франківську: жителів попередили про нововведення
Политека
2025-07-07T05:00:45Z
Британський полковник розповів, у якої країни найкраща система ППО у світі
InternetUA
2025-07-07T05:21:37Z
У Росії припинили звітувати про смертність населення: в ISW пояснили, для чого це Кремлю
24tv
2025-07-07T05:15:28Z
"Втратять останнє майно": Попенко пояснив, чому люди тікають із України
Хвиля
2025-07-07T05:15:25Z
Армія РФ втратила на війна в Україні ще 1100 військових і три танки
УкраинФорм
2025-07-07T04:36:16Z
Робота для пенсіонерів у Запоріжжі: кому пропонують зарплату від 15 тисяч гривень
Политека
2025-07-07T04:30:25Z
Найсильніша молитва на День прощення: що сказати 7 липня, щоб прийшов добробут
Telegraf
2025-07-07T04:18:48Z
Втрати росіян в Україні перетнули нову психологічну позначку
Gazeta UA
2025-07-07T04:15:21Z
Морська ППО збила велику кількість дронів: які береги атакували росіяни
ZN UA
2025-07-07T03:57:12Z
На війні за Україну героїчно загинув В'ячеслав Кузьмак з Умані
24tv
2025-07-07T03:48:36Z
Насолода українською культурою: рецепт товчанки, який пройшов крізь століття
24tv
2025-07-07T05:36:53Z
Секретна дорога на Дружбівський кар'єр: як швидше добратися до бірюзової лагуни
24tv
2025-07-07T05:27:49Z
Як правильно зберігати банани, щоб вони якнайдовше не чорніли і не втрачали смак
Gazeta UA
2025-07-07T04:36:59Z
10 дивовижних замків Європи, які варто побачити хоча б раз в житті
Gazeta UA
2025-07-07T03:45:53Z
Водолії – не ховайте проблеми, Козероги – загроза знесилення: гороскоп на тиждень для чоловіків
24tv
2025-07-07T03:42:18Z
Суперголоволомка: знайдіть 3 відмінності на картинках із собакою за 19 с
GlavRed
2025-07-07T03:27:27Z
Ребус для тих, у кого чудовий зір: треба за 11 секунд знайти цифру 208
GlavRed
2025-07-07T03:27:17Z
Один раз приготували — і вечеря на тиждень готова: рецепт страви з кабачків, яку можна заморозити
Telegraf
2025-07-07T03:15:49Z
Як правильно вибрати ковбасу: несподівана відповідь просто вразить наповал
GlavRed
2025-07-07T00:27:49Z
Куди сходити у Києві 7-13 липня: перелік культурних подій
ГЛАВКОМ NET
2025-07-07T04:42:21Z
Офіційно вільні: представник Кеті Перрі та Орландо Блума підтвердив їхній розрив
GlavRed
2025-07-07T00:27:27Z
Melovin мобілізувався: де проходитиме службу співак
GlavRed
2025-07-06T23:27:23Z
АСАФАТОV - "Лелеки" - НОВИНКА чарту FM-TV цього тижня.
FM-TV
2025-07-06T22:54:49Z
У Харкові відбулася прем’єра опери «Енеїда»
УкраинФорм
2025-07-06T22:36:24Z
"Вогонь вогненний": Ольга Сумська здивувала формами без ретуші
GlavRed
2025-07-06T22:27:54Z
Юрій Нікітін показав свою 94-річну маму-іменинницю
GlavRed
2025-07-06T21:27:04Z
3 найкращі літні романтичні фільми для перегляду у спекотний вечір
24tv
2025-07-06T20:36:49Z
Донька Тетяни Шеліги розкрила правду про стан зірки напередодні її смерті: "Пекельні болі"
TSN
2025-07-06T20:36:46Z
На Херсонщині за минулу добу через російські атаки двоє людей загинули і дев'ятеро були поранені
УкраинФорм
2025-07-07T05:24:26Z
Окупанти вгатили дронами по Одесі: загинув охоронець будинку, виникли пожежі – відео
Лига
2025-07-07T05:18:12Z
РФ вдарила по Одесі: загинула людина, знищено автомобілі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-07T05:15:38Z
В Одесі внаслідок атаки ворожих дронів загинула людина
УкраинФорм
2025-07-07T05:15:10Z
У Харкові більш ніж вдвічі зросло число постраждалих. Серед госпіталізованих – дитина
ZN UA
2025-07-07T05:00:23Z
У Харкові кількість постраждалих зросла до 23, у лікарнях перебувають троє людей
УкраинФорм
2025-07-07T04:51:13Z
Вранці на Херсонщині росіяни атакували з дрона трактор, загинув чоловік
УкраинФорм
2025-07-07T04:42:40Z
Техас під водою: підтверджено 82 смерті через повені
Gazeta UA
2025-07-07T04:42:24Z
Нападник у Мексиці застрелив члена міської ради під час баскетбольного матчу
УкраинФорм
2025-07-07T02:54:03Z
Нова модель Porsche 911 настільки ексклюзивна, що для її придбання потрібен членський статус
Топ Жир
2025-07-07T00:03:08Z
Власник Mazda скаржиться на нестерпний скрегіт гальм, який загрожує його безпеці
Топ Жир
2025-07-06T22:18:23Z
Кожен п’ятий покупець тепер витрачає понад тисячу доларів щомісяця на автомобіль
Топ Жир
2025-07-06T19:03:49Z
Стартував аж 19-им: сенсаційний пілот з Німеччини вперше в кар'єрі потрапив на подіум Формули-1
24tv
2025-07-06T18:18:36Z
Тест-драйв Ford Puma 1.0 MHEV 155: гібрид, який про керованість
AutoCentre
2025-07-06T18:06:36Z
Новий Kia K4 GT-Line не є справжнім GT, але перемагає у найважливішому: огляд
Топ Жир
2025-07-06T17:03:52Z
Фахівці назвали найбрудніші місця в салоні автомобіля та прості способи їх чищення
Gazeta UA
2025-07-06T16:15:11Z
Геймер перетворив авто Honda CR-V на контролер для Need for Speed ​​Underground
ITC
2025-07-06T16:01:29Z
Запасне колесо — у минулому, чи готові ви до ризику на дорозі?
360ua.news
2025-07-06T15:00:22Z
Як захистити смартфон від аномальної спеки: поради
InternetUA
2025-07-07T05:03:10Z
Заплатите майже в половину менше: як заощадити електрику на пральній машині
Знай
2025-07-07T04:51:56Z
Huawei готується представити новий процесор Kirin 9030 для лінійки Mate 80
Portaltele
2025-07-07T04:48:02Z
MSI Vector 16 HX AI — ноутбук для тих, хто хоче все й одразу
ITC
2025-07-07T04:31:50Z
Прогноз магнітних бур на 7-9 липня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-07-07T04:03:36Z
Як створити персональні стікери зі своїм обличчям у ChatGPT для месенджерів
InternetUA
2025-07-07T04:03:12Z
Колишній глава Intel визнав, що недооцінював ШІ, тому його компанія тепер пасе задніх
InternetUA
2025-07-07T03:01:29Z
TikTok запускає окрему версію для користувачів у США – Reuters
InternetUA
2025-07-07T02:03:49Z
Маск планує провести установчий з’їзд для своєї America Party
УкраинФорм
2025-07-07T01:09:06Z
Рома відмовила Бешикташу в трансфері Челіка
Football.ua
2025-07-07T05:36:57Z
Зимовий новачок Манчестер Сіті вже розглядає варіанти із зміною клубу
Football.ua
2025-07-07T05:06:23Z
Мексика — чемпіон Золотого кубка КОНКАКАФ 2025
Football.ua
2025-07-07T05:03:14Z
"Його врятували рефері": ексчемпіон світу висловився про трилогію Усик – Ф'юрі
24tv
2025-07-07T04:18:45Z
Обійми з Лободою, виклик Лебіги: з ким із зірок українського шоубізнесу тусується Усик
24tv
2025-07-07T04:09:02Z
Співала у Москві, запалює фотографіями в соцмережі: що відомо про колишню дружина Віталія Кличка
24tv
2025-07-07T02:06:03Z
Назарина – про Ільвес: У кваліфікації Ліги Європи поганих команд не буває
Football.ua
2025-07-06T21:39:45Z
Жіночий Євро-2025 з футболу. Норвегія обіграла Фіннляндію, Швейцарія - Ісландію
УкраинФорм
2025-07-06T21:15:46Z
Айна оновить свою угоду з Ноттінгем Форест
Football.ua
2025-07-06T21:15:26Z