MY.UAНовини
На скільки вигідно встановити домашню СЕС та чи існують програми фінансової підтримки?
На скільки вигідно встановити домашню СЕС та чи існують програми фінансової підтримки?

На скільки вигідно встановити домашню СЕС та чи існують програми фінансової підтримки?

Відновлювана енергетика може допомогти повернути світло в українські домівки

В останні роки Україна стала свідком безпрецедентного інтересу іноземних та місцевих інвесторів до українських проєктів у сфері відновлюваної енергетики. Особлива увага приділяється до бізнесу та критичної інфраструктури. Відтак Україна вже реалізувала кілька важливих проєктів з використання зеленої енергії для лікарень та шкіл.

Поняття енергонезалежності сьогодні на устах багатьох. Проте чи реально надати такі можливості не лише для критичних об'єктів, а й для кожного приватного чи багатоквартирного будинку? Оскільки окупанти не зупиняють спроб залишити Україну без світла, державі має бути вигідно підтримувати розвиток домашньої зеленої енергії.

Телеграф вирішив дізнатися чи існують сьогодні фінансові програми, що підтримують енергонезалежність українських родин.

Дахові сонячні електростанції допомогли українцям на початку війни

За офіційними даними, у 2021 році майже 15 тисяч українських родин встановили сонячні установки. Всього нараховувалося близько 45 тисяч домогосподарств, які використовують сонячні панелі. Це удвічі більше ніж у 2020 році. Сьогодні їх точна кількість невідома, але ймовірно кількість СЕС виросла в рази.

На початку великого вторгнення, коли деякі громади залишалися без світла, саме сонячні електростанції ставали справжнім порятунком. А сусіди з інших вулиць приходили до таких будинків, щоб заряджати свої мобільні телефони та дивитися новини.

Однак не всі сонячні станції в індивідуальних будинках можуть витягнути великі блекаути. Причина не в похмурій погоді. Переважно українці встановлюють мережеві станції, які синхронізовані з загальною мережею. Вони заточені під генерацію електроенергії для продажу по зеленому тарифу. Коли ж відключається загальна мережа такі станції не працюють. Інша справа — гібридні станції, оснащені акумуляторами. Вони можуть забезпечувати будинок електрикою від акумуляторів та сонячних панелей під час стабілізаційних відключень.

— Минулого року дуже багато власників встановили собі інвертори разом з акумуляторами. В такому випадку мова йде не про окупність чи заробіток, а про власну енергонезалежність.

Придбавши модель інвертора, який підтримує зарядку не тільки від мережі, а і від сонячних панелей, власник може додатково встановити сонячні панелі. Це дозволить покладатись не лише на потужність акумуляторів, але і споживати енергію сонця. Безперечно, це також зменшить споживання електроенергії із загальної мережі, — каже в коментарі Телеграфу голова комітету домашніх сонячних електростанцій АСЕУ Сергій Ручко.

Де взяти гроші на будівництво?

Ідея встановлення сонячної електростанції для виробництва власної сонячної енергії є досить привабливою. Але тоді постає питання, де взяти гроші на її будівництво?

Як пояснює Телеграфу голова комітету домашніх сонячних електростанцій Асоціації сонячної енергетики України Сергій Ручко, великих державних програм, які б стимулювали встановлення СЕС для приватних домогосподарств сьогодні немає.

— Однак нещодавно прийнятий закон 3220-IX передбачає стимулювання встановлення невеликих сонячних електростанцій, до 10 кВт, обов’язково з акумуляторами. За словами представників Міненерго зараз триває розробка вторинного законодавства, та закладаються гроші в бюджет 2024 для цих програм.

Законопроєкт дуже амбіційний, але все залежить від підзаконних актів, які пишуться саме зараз. Асоціація Сонячної Енергетики України та її комітет домашніх сонячних електростанцій планує брати активну участь у законотворчості, задля створення ринкового та енергонезалежного "зеленого" розквіту України, — зауважує експерт.

З усім тим отримати гранти на приватні СЕС можна від місцевих бюджетів та громадських організацій. Таких ініціатив не багато, але проєкти тестуються і деякі з них доволі цікаві.

Так, у лютому 2023 року мешканці столичного будинку по Великій Васильківській у рамках комплексу енергоефективних заходів встановили сонячні батареї на даху. Установка слугує резервним джерелом електроенергії у разі можливих відключень.

Сонячні панелі на даху однієї зі столичних висоток

Низка енергоефективних робіт була виконана у житловому будинку в рамках міської програми "70/30%". Відповідно до її умов, 70% вартості робіт оплачує місто, а 30% – мешканці збирають самі та інвестують. Загальна вартість робіт становила 2,5 млн грн.

Як тоді повідомив заступник голови КМДА Петро Пантелєєв, такі проєкти столична влада планує масштабувати, а досвід транслювати на інші будинки, ОСББ та столичні громади. Загалом у Києві виконали понад 1000 енергоощадних проєктів.

Цікавий грантовий конкурс пропонує також ГО "Екоклуб". Загалом програма розрахована для органів місцевого самоврядування, неприбуткових громадських організацій та консорціумів, що мають юридичне підґрунтя для роботи. Однак як пояснив Телеграфу експерт громадської організації Дмитро Сакалюк, фінансування можуть направити на цілий район чи селище.

— Якщо громадські організації чи ОМС запланують проєкт, який націлений на приватні домогосподарства та українські родини, то це потенційно можливо. Якщо позивачі зацікавлені у поданні такої заяви, то теоретично можна все що завгодно організувати. У нас вже були такі переможці. Наприклад, у Луцьку є організація, що реалізовує встановлення теплових насосів для багатоквартирних будинків, — розповідає Дмитро.

Міні-гранти реалізовує також БФ "Громадське здоров’я" у Кривому Розі. У вересні організація оголосила конкурс на різні види підтримки. Одним з пропонованих лотів є підготовка до зими. Українським родинам пропонують не тільки забезпечення альтернативними джерелами живлення (наприклад, сонячні батареї, дизельні генератори, портативні електричні станції тощо), а й заміну вікон, теплоізоляцію приміщень тощо. Зрештою шукати такі пропозиції краще локально.

Чи справді Міненерго могло б приділити більше уваги даному напрямку, але не зацікавлено у розвитку домашніх СЕС?

Ще у 2009 році в Україні ввели програму, що мала на меті стимулювати домогосподарства до альтернативних джерел енергії. Згідно з зеленим тарифом, держава зобов'язана купувати у власників сонячних електростанцій надлишок виробленої енергії в 4-5 разів дорожче тарифів споживання. Таким чином, встановивши власну мережеву сонячну електростанцію, ви за 3-6 років повернете повністю вартість обладнання, а далі будете отримувати чистий дохід.

Та у 2019 році органи влади відкрито почали боротьбу з власниками таких установок та навіть запропонували законодавчо обмежити будівництво сонячних станцій (СЕС).

Свою позицію в Міненерго тоді пояснили двома основними факторами. По-перше, населення "неправильно зрозуміло" ідею встановлення домашніх сонячних електростанцій. Власники домашніх сонячних електростанцій (СЕС) зловживають на ринку, використовуючи поточну модель підтримки приватних домогосподарств за "зеленим" тарифом, орієнтовану на надприбутки, а не покриття власного споживання. Друга причина – численні приватні сонячні електростанції "ускладнюють управління енергоринком, дестабілізуючи ситуацію з енергопотоками".

Відповідно до Міненерго, доказом зловживань є велика кількість договорів щодо домашніх СЕС із надзвичайно низьким споживанням електроенергії. А у 15% домогосподарств, що встановили приватні СЕС, взагалі відсутнє споживання.

— Чи змінилася їх позиція сьогодні? На жаль, законотворці як завжди йдуть на крок позаду. Цілий ряд додаткових обмежень прийняли в жовтні 2022 року, коли навпаки, потреба та актуальність приватних СЕС набула свого піка. І майже всі обмеження діють і понині. Результати дій законотворців, всі зможуть побачити вже на початку наступного року, коли будуть пораховані введені за рік потужності домашніх СЕС, — розповідає Телеграфу член правління АСЕУ Дмитро Сакалюк

Він зазначає, що головне не плутати поняття "зелена" енергетика і "зелений" тариф. Зелений тариф, який покликаний додатково стимулювати розвиток домашніх СЕС, вже у 2024 році буде зменшено на 10%, як і додатково ще на 10% у 25 та 26 роках.

*В Україні "зелений" тариф запровадили у 2008 році. Відповідно до чинного Закону "зелений" тариф діє до 2030 року. Власники мережевих СЕС, підключені до мережі зеленого тарифу, мають право продавати надлишкову вироблену електроенергію до місцевого дистриб'ютора електроенергії за фіксованою ціною. Однак в майбутньому виплати за ці надлишки будуть зменшені.

— Вже з 2029 року, всі ці потужності будуть працювати за ринковими цінами. Не варто забувати, що це мільярди доларів, які вклали прості громадяни у генеруючі потужності зі своїх кишень, і які вже сьогодні рятують енергомережу країни у спекотні й не тільки дні, — каже експерт з енергетики.

Дмитро Сакалюк підсумовує, що весь світ живе за іншою моделлю — ґрунтовніша підтримка встановлення невеликих СЕС приватними домогосподарствами та адресні дотації для тих, хто не в змозі оплачувати електроенергію за ринковими цінами. За такою моделлю, навіть у набагато менш сонячних країнах, обсяги встановлених СЕС вимірюються мільйонами, а не десятками тисяч, як у нас. Наприклад, у США є штати, які пропонують безплатні сонячні панелі жителям, які мають на це право.

Теги за темою
Украина
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Україна готується до мирних переговорів із РФ: майор ЗСУ розкрив деталі
GlavRed
2024-05-21T00:27:17Z
Росія завдає масованого удару по Україні: у багатьох областях - вибухи
GlavRed
2024-05-30T00:25:50Z
Удари по цивільних об’єктах: СБУ оголосила підозру російському генералу
1News
2024-05-31T15:36:46Z
Большевицька атака проти українського війська. Що коїть депутатка Безугла?
ГЛАВКОМ NET
2024-05-27T10:12:59Z
Зеленський відреагував на масовану ракетну атаку росії по Україні
Варта1
2024-06-01T12:41:06Z
Вперше за 30 років АНК втрачає монобільшість у парламенті ПАР
360ua.news
2024-06-01T12:39:59Z
Експрезидент України Віктор Янукович прибув до Білорусі, — соцмережі
Фокус
2024-05-24T14:13:59Z
Мелоні виступила проти того, щоб Україна завдавала ударів по території РФ зброєю від партнерів
УкраинФорм
2024-05-27T09:21:03Z
Перемога Путіна – невигідна: Портников розповів про плани Китаю щодо війни в Україні
TSN
2024-05-20T11:18:19Z
"Остаточне рішення": з'явилася брудна правда про Ані Лорак
GlavRed
2024-05-27T19:27:39Z
"Я щаслива": Наталя Могилевська показалася в обіймах відомого українського співака
GlavRed
2024-05-20T06:27:51Z
Дмитро Коляденко зізнався, чому припинив спілкування з Іриною Білик: "Досить"
TSN
2024-05-27T15:09:46Z
Чемний хлопчик. Джамала народила третього сина
Детектор М
2024-05-27T10:01:09Z
21-річна блогерка Юлія Верба вагітна первістком
TSN
2024-06-01T12:36:25Z
Юний художник з Бердянська презентував у Чехії свою книгу про людей з аутизмом
УкраинФорм
2024-06-01T12:34:34Z
Маша Єфросиніна розсекретила, як відсвяткувала 45-річчя та який сюрприз їй зробили чоловік і донька
TSN
2024-05-26T12:03:12Z
«Хтось має вмерти». Відомий український шоумен показав сина, який підтримує Путіна
ГЛАВКОМ NET
2024-05-25T04:48:09Z
Відома українська супермодель вийшла заміж і вперше показала коханого
24tv
2024-05-22T17:36:04Z
«Чутно вибухи»: у Москві масштабна пожежа на промисловій територій
ГЛАВКОМ NET
2024-05-30T04:32:39Z
Кількість загиблих внаслідок удару по "Епіцентру" зрізко росла: останні дані
TSN
2024-05-26T08:36:38Z
Чоловік відправив доньку у психлікарню, щоб уникнути мобілізації: чим все закінчилося
Политека
2024-05-30T20:31:21Z
У Ростові-на-Дону суховантаж врізався у проліт залізничного мосту: видовищні фото річкової ДТП
24tv
2024-05-26T11:09:11Z
У Кропивницькому районі пролунав вибух
УкраинФорм
2024-06-01T12:18:12Z
У Києві горіла багатоповерхівка: з охопленого вогнем будинку врятовано трьох дітей та вісьмох дорослих
TSN
2024-06-01T12:14:44Z
У Харкові ракета РФ влучила у житлову п'ятиповерхівку: постраждали 23 людини, троє - загинули
GlavRed
2024-05-31T04:27:34Z
У США розбився новий військовий літак F-35: деталі авіакатастрофи
ГЛАВКОМ NET
2024-05-29T06:13:29Z
Синєгубов розповів про ситуацію на Харківщині станом на 29 травня
Мій Харків
2024-05-29T06:52:21Z
Забудьте про цей податок: які пільги мають пенсіонери
24tv
2024-05-20T14:42:34Z
В Україні зросте плата за світло: 4,80 грн для користувачів, які споживають більше 100 кВт на місяць
Варта1
2024-05-28T20:28:13Z
Банки та обмінники за вихідні переписали курс долара: які тепер ціни на валюту
Обозреватель
2024-05-27T07:49:50Z
В Україні посилили графіки відключень світла: розклад на 23 травня
Обозреватель
2024-05-23T10:37:41Z
Графіки відключення світла 1 червня через нічну атаку росіян можуть змінитися - Міненерго
УкраинФорм
2024-06-01T12:24:49Z
«Енергоатому» мало підвищення тарифів на електроенергію, там продовжує красти – розслідування «Наших грошей»
ZN UA
2024-06-01T12:24:38Z
Абонентів "Київстар" поставлять перед вибором: це буде непросто
Знай
2024-05-22T18:30:24Z
ПФУ завершив фінансування пенсій у травні
УкраинФорм
2024-05-27T10:21:52Z
Стало відомо, звідки везуть полуницю до України
AgroNews
2024-05-27T10:16:25Z
"Життя закінчилось, я померла": брат "Чеки" опублікував передсмертного листа Ірини Цибух
GlavRed
2024-05-30T21:27:01Z
Українцям можуть припинити нараховувати соцвиплати: кого це торкнеться
Политека
2024-05-27T19:01:49Z
Чому пенсіонери з великим стажем мають зменшені пенсії
24tv
2024-05-30T05:15:59Z
Яке свято у середу, 29 травня: що не можна робити у цей день
24tv
2024-05-29T04:03:04Z
"Подивіться – це було легендарно": як учні у 2024 році відзначають останній дзвоник
24tv
2024-06-01T12:39:50Z
Наживається на продуктах для ЗСУ: ЗМІ розповіли про Владислава Володського учасника корупційного скандалу
Политека
2024-06-01T12:39:40Z
Коли закінчиться війна: майор ЗСУ зробив прогноз - Україна перехопить ініціативу
GlavRed
2024-05-19T03:27:27Z
ТЦК змінюють методи пошуку: що треба знати
Знай
2024-05-29T06:36:46Z
Від платіжок зомліємо: кожен кубометр обійдеться українцям у 300 гривень
Знай
2024-05-27T08:36:13Z
На Хрещатику сталася масова бійка: що відомо про інцидент у Києві
24tv
2024-05-26T20:03:44Z
На Кіровоградщині чоловік написав заяву про те, що не буде воювати: яке рішення суду
Политека
2024-05-28T19:01:51Z
Гороскоп на завтра 31 травня: Тельцям - щаститиме на кожному кроці, Терезів - використають
GlavRed
2024-05-30T07:28:48Z
Чоловіка з роботи завезли до ТЦК і дали повістку, але він різко відмовився від мобілізації: як це закінчилось
TSN
2024-05-28T09:33:17Z
На Київщині відключатимуть світло: коли саме
TSN
2024-06-01T12:36:10Z
Короткочасні дощі та грози, проте тепло: прогноз погоди на 2 червня
24tv
2024-06-01T12:33:58Z
Зеленський після удару по гіпермаркету у Харкові, де «могли бути понад 200 людей»: Дайте нам ППО
УкраинФорм
2024-05-25T17:13:28Z
Потужний ракетний удар по Харкову: кількість загиблих зростає
TSN
2024-05-23T08:51:13Z
ЗС РФ штурмують Липці: чому це небезпечно для Харкова, — командир батальйону
Фокус
2024-05-29T08:51:42Z
Усик потрапив у лікарню після перемоги над Ф'юрі: що сталось із абсолютним чемпіоном
24tv
2024-05-19T01:18:21Z
"Ніхто не думав". Дочка відомих українських акторів виявилася чемпіонкою з боксу
Обозреватель
2024-05-21T13:28:50Z
"Почував себе зле": Маркевичу стало погано після болючої поразки Карпат
24tv
2024-05-29T10:00:16Z
Зубков і Ванат — найкращі асистенти УПЛ в сезоні-2023/24
Football.ua
2024-05-25T17:55:10Z
Мертенс продовжить контракт із Галатасараєм, де завершить кар'єру влітку 2025 року
Football.ua
2024-06-01T12:25:59Z
Збірна України розгромила Англію на старті ЧЄ-2024 з міні-футболу
УкраинФорм
2024-06-01T12:22:19Z
Катерина Усик — жінка, без якої Олександр Усик не може ні дихати, ні перемагати
Фокус
2024-05-19T06:12:30Z
Дерев’янченко дізнався ім’я наступного суперника
УкраинФорм
2024-05-28T20:21:05Z
Барселона та Кімміх не зійшлись у питанні фінансових вимог гравця
Football.ua
2024-05-27T11:37:31Z
Чи зможете знайти людину на цій оптичній ілюзії
TSN
2024-05-19T12:03:46Z
Припиняють дію: "Київстар" попередив про послуги, які не працюватимуть
Политека
2024-05-27T04:31:34Z
Чи може щось виштовхнути Місяць з орбіти
24tv
2024-05-29T03:21:53Z
Роботизований російський корабель покинув МКС і згорів в атмосфері Землі
Portaltele
2024-05-29T07:01:50Z
Киньте купувати телефон кожного року: як продовжити життя батареї
InternetUA
2024-06-01T12:31:50Z
На МКС зламалася одна із систем життєзабезпечення
Portaltele
2024-06-01T12:31:46Z
Як перевірити, хто переглядає ваш профіль у Instagram: є кілька способів
Политека
2024-05-27T11:31:05Z
4 знаки зодіаку, які залежні від соцмереж
24tv
2024-05-21T14:03:55Z
Galaxy Watch FE з’являється на офіційних сторінках підтримки
Portaltele
2024-06-01T12:31:12Z
Допоможе заснути за 3 хвилини: експерт показала хитрий трюк
GlavRed
2024-05-28T09:27:08Z
Популярний напій: розвінчуємо п'ять міфів про чай
Обозреватель
2024-05-28T04:13:29Z
Заморожені продукти, які зменшують запалення: що радять дієтологи
Обозреватель
2024-05-30T03:31:10Z
Як позбутися від мошок: ці домашні продукти мають допомогти
Политека
2024-05-23T00:03:32Z
Чому нігті на руках та ногах ростуть з різною швидкістю
24tv
2024-06-01T11:36:49Z
П'ять чудових асан йоги, щоб підтягнути прес
Обозреватель
2024-06-01T11:26:19Z
Ефективне управління стресом і тривогою: 5 корисних порад
Обозреватель
2024-05-21T14:04:35Z
Гороскоп на завтра 30 травня: Близнюкам - неочікувана подія, Леви - балуйте себе
GlavRed
2024-05-29T06:27:25Z
За тиждень 190 українців потрапили до лікарень через ускладнення COVID-19, серед них - 18 дітей
УкраинФорм
2024-05-27T11:22:38Z
Що б не сталося: яку фразу нізащо не можна говорити дітям
24tv
2024-05-29T08:51:11Z
Довше їсти, аніж готувати: рецепт лінивих хачапурі на кілька хвилин
24tv
2024-05-29T21:30:32Z
Ребус для тих, у кого зір орла: треба за 11 секунд знайти пружину
GlavRed
2024-05-30T03:27:21Z
Гороскоп Таро на 27 травня для всіх знаків Зодіаку: кому доведеться почати все з чистого листа
Политека
2024-05-27T02:06:36Z
Гороскоп на червень-2024 від Влада Росса для всіх знаків: кого накриє хвиля щастя
GlavRed
2024-06-01T12:40:16Z
На тлі масштабних протестів: чи закриють Іспанію для туристів
24tv
2024-06-01T12:33:22Z
У жодному разі не піднімайте гроші на дорозі: чому це заборонено і чим загрожує
Знай
2024-05-31T13:31:39Z
Ніхто не встоїть: готуємо апетитний салат з молодих кабачків
24tv
2024-05-23T03:12:21Z
Замість дерунів: "Мастер Шеф" Ярославський дав оригінальний рецепт смаженої картоплі
Политека
2024-05-29T09:01:27Z
Китай у лідерах: стало відомо, з яких країн в Україну найбільше завезли автомобілів
AutoGeek
2024-05-27T10:40:22Z
Кросовери і не тільки: названо найпопулярніші дизельні авто в Україні
Фокус
2024-05-21T11:16:31Z
Компанії з найнадійнішими вживаними авто: свіжий рейтинг
Обозреватель
2024-06-01T10:04:52Z
Представлена ​​новітня пральна машина Xiaomi Mijia Essence Wash
Portaltele
2024-06-01T09:28:38Z
Rapid 400C – і передпосівні культиватори не потрібні!
AgroNews
2024-06-01T08:46:54Z
На які електромобілі стрімко знизилися ціни у 2024 році: список
Обозреватель
2024-06-01T06:15:04Z
Через «Дію» продали вже понад 100 000 автомобілів
УкраинФорм
2024-06-01T04:52:28Z
Знаменитий недорогий бестселер Volkswagen показали у найкращій модифікації
Обозреватель
2024-05-31T22:25:45Z
У Японії створили незвичайну дешеву альтернативу автомобілям. Фото
Обозреватель
2024-05-31T20:02:17Z