MY.UAНовини
Українці, яких Москва перетворює на ворогів: як Росія виправдовує депортацію українських дітей
Українці, яких Москва перетворює на ворогів: як Росія виправдовує депортацію українських дітей

Українці, яких Москва перетворює на ворогів: як Росія виправдовує депортацію українських дітей

Росія викрадає українських дітей, а згодом втовкмачує їм антиукраїнські наративи — щоб ті ненавиділи Україну та ставали її ворогами.

З початку повномасштабного вторгнення Росія офіційно депортувала або примусово перемістила 19546 українських дітей. Але достеменні цифри невідомі через активні бойові дії — і випадків фактичного викрадення українців може бути значно більше. Загалом ідеться про 200–300 тисяч незадокументованих випадків. Ті діти, яких вдалося повернути на територію України, розказують про знущання з погрозами «відправити до божевільні», вони зазнавали систематичного фізичного насилля. Їх змушували співати гімн Росії, носити георгіївські стрічки, забороняли промовляти «Слава Україні!» та виховували в дусі ненависті до власної держави. На тимчасово окупованих Росією та вже звільнених територіях місцевим батькам пропонували для дітей «оздоровчі табори» та «бази відпочинку» як у Росії, так і в анексованому Криму. Обіцяли розваги та веселощі на декілька тижнів. Натомість маленькі українці перебували чи перебувають досі в нелюдських умовах, їм не дозволяють контактувати з найближчими та стирають їхню національну ідентичність. Дітей утримують насильно, а батькам кажуть, що ми «не повернемо, поки не стане безпечно». Небезпеку ж створили самі російські війська. Це безліч історій, у яких рідні самотужки або з підтримкою волонтерських організацій чи профільних міністерств долали сотні кілометрів, аби забрати доньку чи сина з рук росіян. Випадки повернення дітей несистемні, Росія пручається та вдається до постійних допитів родичів абощо. Тобто робить усе, щоби сповільнити цей процес.

Крім того, хлопців і дівчат Росія може визнавати дітьми «без батьківської опіки» та намагатися влаштувати їх у нові російські родини. Москва навіть визнає сиротами дітей, які мають живих батьків, — ті, вочевидь, не встигають чи не мають змоги добратися до своїх дітей. Вимоги до потенційних прийомних російських сімей стали м’якшими, а тому пошук дітей для реальних опікунів став надскладним. Кремль приховує свої злочинні дії надуманою «евакуацією» та переконує, що вони «рятують» і «дають прихисток», а не вивозять у віддаленні регіони й асимілюють маленьких українців. Дітей у таких сім’ях теж виховують із жадобою помсти до України, вони занурюються в російський контекст і щоденно поглинають російську пропаганду. Агітпроп хоче переконати, що Україна — ворог, а держава-терористка — рятівниця. Адже дітей переконують, що вони кинуті нібито напризволяще й ніхто, окрім Путіна, їх не врятує. Чому ж Росія це робить — і чого це не просто воєнний злочин, а спланована геноцидна політика?

17 березня 2023 року Міжнародний кримінальний суд (МКС) видав ордер на арешт диктатора Путіна і так званої уповноваженої з прав дітей Марії Львової-Бєлової. Відтоді обидвом фігурантам у справі висунута підозра у депортації та незаконному переміщенні українських дітей. Якщо вони виїдуть до країн, які є учасниками МКС і ратифікували Римський статут, їх повинні заарештувати та передати до суду. Наразі таких країн 123, водночас Україна не ратифікувала документ.

Та поки ордер МКС не дозволив притягнути Путіна та Львову-Бєлову до відповідальності, а українських дітей — повернути до України. Вони однаково лишаються відірваними від сімей, у прийомних родинах або, щонайменше, «лікуються» й «оздоровлюються». Зрештою, до злочину причетні не лише ці двоє, а вся вертикаль російської (і не тільки) влади. Правова аналітикиня Центру прав людини «Zmina» Онисія Синюк пояснює, що до депортації та, відповідно, геноциду причетні набагато більше людей: це також і ватажки окупаційних адміністрацій, «які сприяють вивезенню і передачі дітей у російські сім’ї».

Серед іншого, Онисія Синюк сказала, що Росія намагається постійно спрощувати процедури, аби діти-старшокласники чи навіть їхні батьки з тимчасово окупованих територій потрапляли до країни-терористки у статусі російського громадянина. Вона навела приклад законодавчої ініціативи 2019 року, що полегшила можливість отримання громадянства для жителів окупованих районів Донецької та Луганської областей. В умовах повномасштабного вторгнення ініціатива поширилася на дітей-сиріт або позбавлених батьківського піклування зі всіх на той момент окупованих територій. У 2023 році Держдума дозволила неповнолітнім іноземцям набути право здобуття громадянства, якщо їхні усиновлювачі мають російське громадянство. А також право отримати паспорт мають усі іноземні діти, які поміщені в інтернатні заклади в Росії. Тобто Кремль не залишає вибору та примусово паспортизує українських дітей, які перебувають у дитячих будинках.

Радниця-уповноважена президента України з прав дитини Дар’я Герасимчук в інтерв’ю українському агентству «Інтерфакс» сказала, що після депортації дітям відразу видають російське громадянство, постійно їх переміщують чи віддають на виховання до російських родин, змінюючи їм імена. Бували й випадки, коли дітей вилучали з окупованих територій, передававши на усиновлення до Росії, і не враховували думку самої дитини. Подекуди деякі російські родини змушують до всиновлення української дитини.

«Маємо зафіксовані факти, наприклад, коли росіянам, які хочуть усиновити російську дитину, не дають її на усиновлення без української. Тобто їх навіть змушують: “Беріть одну українську дитину й іншу російську”. Це відбувається під примусом дуже часто», — сказала Герасимчук.

Бажання чимскоріше віддати українську дитину в руки росіянам зумовлене, серед іншого, потребою зекономити гроші. Так російська влада хоче витрачати менше коштів на утримання, адже це нібито набагато вигідніше, ніж тримати дитину в конкретному закладі. Коли місцева влада просякнута корупцією й керівництво санаторіїв здає на метал, скажімо, обладнання із харчоблока, оформлюючи це як списання, то нормально годувати й доглядати депортованих дітей не може. Для розуміння: журналісти-розслідувачі «Радіо Свободи» в червні 2023 року писали, що при влаштуванні викраденої з України дитини до російських родин влада виплачує одноразову допомогу, розмір якої в залежності від регіону змінюється, але приблизно становить 23 тисячі рублів — це менше, ніж 300$. Хоча Уповноважений із прав людини Дмитро Лубінець говорить, що за всиновлення українців російські сім’ї отримують певні суми — від 28 до 156 тисяч рублів щомісячно.

Дар’я Герасимчук виокремила, за її словами, щонайменше п’ять сценаріїв викрадення українських дітей. Загалом їх можуть переміщувати на територію Росії після вбивства їхніх батьків, після розлучення з родичами під час так званої фільтрації та задля «евакуації» у більш безпечні зони; дітей забирають з інтернатних закладів або роз’єднують із родинами під виглядом «оздоровлення». «Це чітко спланована політика. Їхні дії не хаотичні», — говорить радниця-уповноважена з прав дитини.

При цьому єдиного механізму повернення дітей нема, і переговори з Росією з цього приводу також відсутні. Насамперед через те, що Москва не визнає маленьких українців як «утримуваних, депортованих чи примусово переміщених» — для неї це «порятунок».

Який шлях українських дівчат і хлопців перед тим, як потрапити у руки росіян? Журналісти «Радіо Свобода» дослідили публікації в російських медіа, соціальні мережі місцевих інтернатів, дитячих будинків, таборів і з’ясували, що дітей із тимчасово окупованих територій депортували щонайменше у 88 російських закладів.

Регіональний центр із прав людини 30 серпня 2023 року опублікував карту російських комплексів, де утримують дітей. Їм вдалося виявити понад 40 таких закладів. Ідеться і про віддалені регіони, такі як Республіка Бурятія, Алтай, Владивосток.

У перші місяці окупації малечу вивозили на окуповані частини Донецької області, де вони проходили медичні обстеження. Після — відправляли в Ростовську область, Краснодарський край і в анексований Росією Крим — у дитячі табори, санаторії, себто пункти тимчасового перебування. Однією з основних транзитних зон став санаторій «Ромашка» у Ростовській області. Розслідувачі «Радіо Свободи» встигли поспілкуватися з п’ятнадцятирічним українським підлітком, який приїхав сюди, бо там [на тимчасово окупованих територіях] «стріляють». Він розповів, що в кімнатах, де поселили українських дітей, дуже холодно. У деяких приміщеннях керівництво встановило обігрівачі, але цього виявилося недостатньо. Також місцевий активіст схарактеризував стан «Ромашки» й сказав, що там «ж*па». Зокрема, через відсутність нормального харчування й охорони. Коли так звана комісія російських соцслужб навідалася до санаторію, то побачила відсутність будь-яких належних умов.

Після тимчасових пунктів, тієї ж самої «Ромашки», дітей починали перевозити з одного закладу в інший. Пізніше їх відправляють в інтернати, дитячі будинки чи реабілітаційні центри вглиб Росії або до прийомних родин. Тактику постійного переміщення Дар’я Герасимчук називає потребою з боку Кремля заплутати українських батьків, адже, якщо українська сторона дізнається, де дитина перебуває, то її можуть відразу перемістити. І так постійно.

У нашому торішньому дослідженні «Помста за дітей Донбасу» ми аналізували основні тактики російського агітпропу щодо заперечення Москвою факту депортації українських дітей. «Діти Донбасу», за версією російської пропаганди, — це всі люди до 18 років, які живуть на окупованих або вже звільнених частинах Луганської, Донецької, Херсонської, Запорізької та Харківської областей і які буцімто «страждали від дій київського режиму», а Росія «прийшла їх визволяти».

«Неонацисти забирають у донбаських сімей не тільки кров, а й найцінніше, що в них є, — майбутнє їхніх родів» (цитата з анонімного телеграм-каналу. — «ДМ»)». А ще писали, що всі українські діти, які перебувають на тимчасово окупованих Росією територіях, уже належать їм і підпадають під юрисдикцію Росії, тобто мають отримати громадянство, ходити в російські школи тощо.

Аби задокументувати злочини росіян щодо українських дітей, в Україні створили документальний фільм «Uprooted» («Діти для Путіна»). У ньому йдеться про механізм насильницької депортації українських дітей у Росію та на тимчасово окуповані території. Стрічку створила команда видання The Kyiv Independent, а авторами проєкту є журналістка Олеся Біда та режисер Віталій Гавура. У документальному фільмі розповідають історії дітей, яких викрали з Маріуполя, та групи дітей (так звану «групу 31»), яких у травні 2022 року незаконно вивезли до Росії та які досі перебувають там. Серед них був Пилип Головня — хлопець, якого уповноважена з прав дитини при президенті Росії Марія Львова-Бєлова «взяла під опіку» у свою сім’ю.

Історію порятунку двох українських дівчат, депортованих до Росії, розповіли автори стрічки «Втеча від росіян» «Слідство. Інфо».

Інший фільм презентували днями розслідувачі hromadske — стрічка «Путівник пеклом» висвітлює історію українського хлопчика Микити Біланчука, який на момент окупації частини Херсонщини Росією перебував на лікуванні в Олешківському інтернаті, а його бабуся повернулася з Польщі, щоб забрати його. Однак їй довелося подолати безліч перепон, щоб забрати онука, зокрема, взяти російський паспорт і зустрітися зі Львовою-Бєловою.

Імідж Марії Львової-Бєлової базується на тому, що вона нібито допомагає дітям з інвалідністю та сиротам і сама є багатодітною матір’ю — 5 дітей народила сама, у 2012-2013 роках усиновила 4 дітей, також вона є опікункою 13 дітей з інвалідністю, про що сама розповідала у 2021 році. Вона не тільки сприяла депортації дітей, але й пропагувала їхнє усиновлення, розповідала брехню про порятунок з-під обстрілів. Після повномасштабного вторгнення вона всиновила 17-річного хлопця Пилипа Головню, якого примусово вивезли з окупованого Маріуполя. Натомість російські пропагандисти вирішили створити історію сироти, якого нібито врятували росіяни й особисто Львова-Бєлова. Викравши дитину з Донеччини, вона розповідає про проблеми «дітей Донбасу». І як вона говорила Володимиру Путіну: «Тепер я знаю, що таке бути мамою дитини з Донбасу».

Російська пропаганда послідовно займається виправданням злочинів російської держави. За словами пропагандистів країни-агресорки, вони намагаються «врятувати», «приголубити» та «допомогти». І маркують усі ці злочини «евакуацією та реабілітацією». Схожими формулюваннями Росія підміняє терміни й називає вимушену депортацію «порятунком». Натомість діти не повертаються та можуть зникнути безвісти. Наприклад, наслідки однієї з таких «поїздок у табір» описали у своєму матеріалі медійники «Радіо Свободи», які опублікували історію жительки Херсонщини, чия дитина виїхала у Крим у «безплатний дитячий табір», нібито в безпеку від постійних обстрілів. У результаті дитину утримували й не повертали, допоки самі батьки не приїхали до Криму разом із представниками волонтерських організацій.

Зрештою, дезінформацію про «порятунок дітей» Росія використовує, аби підняти бойовий дух армії окупантів. Адже це спонукатиме росіян воювати за малечу, яка стала «жертвою» українців. Ще й заохочують так до всиновлення, нібито у такий спосіб «рятуючи» дітей  від страшних «карателів». Спекулюючи на цій темі, Кремль не згадує про українських дітей, які постраждали від дій Росії. Станом на 7 жовтня 2023 року, за інформацією ювенальних прокурорів, 506 українських дітей загинули та понад 1130 отримали поранення різного ступеня тяжкості від злочинних дій Росії.

Утримання дітей на території Росії призводить до тотальної русифікації українських дітей, запереченні їхньої національності, насадженні класичних тез російської пропаганди — в Україні, мовляв, нацизм, ЗСУ обстрілювали вас, не повертайтеся туди, бо у Росії «краще». Росіяни впливають на свідомість і психіку дівчат і хлопців. Навіть провівши декілька місяців у Росії, діти стають ментальними заручниками Кремля й повертаються з психологічними травмами. Дар’я Герасимчук розповіла історію про повернення доньки родини військовослужбовців. За її словами, дитина стала русифікованою буквально за пів року, і ще досі п’ятирічна дівчинка постійно перепитує в мами та тата: «А ви мене точно любите? Ви впевнені, що мене любите? А я сумніваюся».

Радниця-уповноважена з прав дитини пояснює, що підліткам нав’язують почуття провини за те, що вони українці, що вони були на цій території та поїхали, що війна «почалася через них». Тобто вони повертаються з «дійсно дуже важкими психологічними травмами». І це мова про дітей, яким вдалося повернутися, — а ще є тисячі маленьких українців, які прямо зараз зазнають впливу Росії та стають ворогами власної держави.

27 квітня 2023 року на сесії Парламентської асамблеї Ради Європи у Страсбурзі ухвалили резолюцію, у якій визнають, що депортація Росією українських дітей містить ознаки геноциду. І це перше визнання цього факту на рівні високої міжнародної організації, яка об’єднує європейські держави. Через чотири місяці опісля Володимир Зеленський затверджує інформаційну кампанію на території Росії задля повернення депортованих українських дітей «Знаєш — скажи!». Вона має мотивувати людей, які проживають у Росії, протидіяти примусовій депортації українських дітей. Українська сторона докладає зусиль, аби повернути дітей додому.

Кожен випадок викрадення й спроб повернення дитини перетворюється на лотерею. Для Росії немає мови дипломатії. За останніми даними, Україна повернула близько 386 дітей із 19546 депортованих. Причому це лише ті випадки, які вдалося зафіксувати офіційно — коли батько, опікун чи свідок депортації дитини повідомив про неї Національному інформаційному бюро України. І чим швидше ми повернемо дітей до своїх домівок, тим менш болісною буде їхня реінтеграція в українське суспільство, а Росія буде засуджена за свої дії. Адже це спланована геноцидна політика проти українського народу.

Незабаром на «Детекторі медіа» вийде наше дослідження про дітей, із якого ви дізнаєтеся, як російський агітпроп спекулює на темі депортації, намагається відбілити себе й послідовно заперечує свої злочини. Але вже зараз ви можете прочитати наші попередні дослідження щодо національних меншин, релігії,людей із (де)окупованих територій, ЛГБТКІА-спільноти та жінок. А також краще дізнатися про депортацію українських дітей із матеріалів «Детектора медіа» тут, тут і тут.

Колаж: «Детектор медіа»

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Знайшли гроші диявола: археологи виявили унікальні скарби в Нідерландах
Фокус
2025-02-11T21:15:34Z
Мільйони користувачів під загрозою: Apple та Google видалили понад 20 застосунків, що крали криптовалютні паролі
InternetUA
2025-02-11T20:52:27Z
Я так борюся з тролями, – популярний блогер перетворює хейт соцмереж у чорнило на своєму тілі
24tv
2025-02-11T20:39:35Z
Абонентам Vodafone, lifecell та Київстар показали, як усунути символ "Е" з екрана смартфона
Хвиля
2025-02-11T20:39:19Z
У Мілані під замком виявили таємничі тунелі, ескізи яких міг створити Леонардо да Вінчі
УкраинФорм
2025-02-11T20:06:06Z
Як смартфон може стати загрозою на фронті: Сухопутні війська ЗСУ нагадують про правила кібергігієни
InternetUA
2025-02-11T20:01:38Z
Найнебезпечніші помилки під час використання бензопили: як уникнути травм
24tv
2025-02-11T19:57:29Z
Стало відомо, чим була оснащена китайська повітряна куля-шпигун, збита в небі над США
InternetUA
2025-02-11T19:37:26Z
Забудьте про шум. 5 простих і надійних способів зробити ваш ноутбук тихим
InternetUA
2025-02-11T19:28:36Z
5 неочевидних ознак, що вашу кухню захопив безлад: ось що з цим робити
24tv
2025-02-11T20:48:20Z
Що треба робити, щоб банани не чорніли: експерти поділились лайфхаком
GlavRed
2025-02-11T20:27:53Z
Що означає носити червону нитку на зап'ясті: чим небезпечна така прикраса
GlavRed
2025-02-11T20:27:04Z
Рецепт дивовижного рибного пирога розкрив шеф-кухар: неймовірно ніжний смак
GlavRed
2025-02-11T19:27:23Z
Сподобається кожному: красиві подарунки чоловікові на День Валентина
24tv
2025-02-11T19:27:23Z
Сяятимуть, як новісінькі: як відбілити кросівки в домашніх умовах
GlavRed
2025-02-11T19:27:13Z
Досить купувати його в магазині: домашній майонез на варених яйцях від фіналістки "МастерШеф"
24tv
2025-02-11T19:21:40Z
4 європейські напрямки, де вирує найромантичніша атмосфера на День святого Валентина
24tv
2025-02-11T19:15:45Z
2 знаки зодіаку, яким не варто чекати кохання найближчим часом
24tv
2025-02-11T19:06:28Z
Росіяни обстріляли село на Харківщині, є постраждалий
УкраинФорм
2025-02-11T20:57:13Z
У Києві та низці областей - повітряна тривога через загрозу ворожих БПЛА
УкраинФорм
2025-02-11T20:21:24Z
В Італії під час рейду проти сицилійської мафії заарештували 130 осіб
УкраинФорм
2025-02-11T19:24:28Z
На Київщині і у низці областей оголосили повітряну тривогу через загрозу балістики
УкраинФорм
2025-02-11T19:15:11Z
Біля Гамбурга потяг наїхав на вантажівку, є поранені
Европейская правда
2025-02-11T19:06:37Z
На Рівненщині побили працівників ТЦК та пошкодили військову техніку
24tv
2025-02-11T18:51:42Z
Чоловіка ошукали на 27 тисяч, обіцяючи здати квартиру в оренду
InternetUA
2025-02-11T18:16:28Z
Чоловіка "забрали з військового полігону", але засудили за ухилення від мобілізації: причина
TSN
2025-02-11T17:36:56Z
Теракти у ТЦК: у поліції розповіли, як російські служби вербують українців для підривів
24tv
2025-02-11T17:30:36Z
Девіс хотів забрати пояс Берінчика: як пройшла перша битва поглядів боксерів
24tv
2025-02-11T21:09:47Z
ПСЖ розбив "Брест" у стартовому матчі 1/16 фіналу Ліги чемпіонів
TSN
2025-02-11T20:30:33Z
Брюгге – Аталанта: прогноз букмекерів на матч Ліги чемпіонів
Football.ua
2025-02-11T20:22:25Z
Хокей: «Крижинка» пропустила 12 шайб в Одесі, «Дніпро» розгромно програв «Київ Кепіталз»
УкраинФорм
2025-02-11T20:06:39Z
У Бетісі заявили, що хотіли б залишити Антоні на наступний сезон
Football.ua
2025-02-11T20:01:33Z
Ексзахисник Манчестер Сіті Бенжамен Менді поповнив склад Цюриха
Football.ua
2025-02-11T19:49:17Z
Карбоні достроково повернувся до Інтера з Марселя через травму "хрестів"
Football.ua
2025-02-11T19:24:44Z
Марить помстою: Паркер погрожує відібрати титул Дюбуа заради бою з Усиком
24tv
2025-02-11T19:06:17Z
Шахтар із трьома вилученнями розгромно програв Гоффенгайму в плей-оф Юнацької ліги УЄФА
Football.ua
2025-02-11T19:03:58Z
На фронті 90 бойових зіткнень, всі 30 штурмів ворога на Покровському напрямку відбили Сили оборони
УкраинФорм
2025-02-11T21:18:02Z
Погода в Україні 13 лютого: в Україну насуваються снігопади
Комсомольская правда
2025-02-11T20:33:27Z
Росіяни атакували Кривий Ріг ракетами
ГЛАВКОМ NET
2025-02-11T20:24:08Z
У Києві та кількох областях оголошена повітряна тривога
ГЛАВКОМ NET
2025-02-11T20:15:26Z
Без тепла через кіберінцидент. В Полтаві майже на пів дня зупинилися 14 котелень міста
InternetUA
2025-02-11T19:42:05Z
В Україні оголосили масштабну повітряну тривогу, вибухи пролунали у Сумській області та Кривому Розі
Комсомольская правда
2025-02-11T19:37:41Z
Залишились без житла в мороз: страшні наслідки російських ударів по Харківщині
24tv
2025-02-11T19:33:06Z
В Україну повернеться сніг, але мороз послабшає: названо дату потепління
GlavRed
2025-02-11T19:27:50Z
В Україну йдуть снігопади: яким регіонам приготуватися
Telegraf
2025-02-11T19:24:57Z
"Вона пропагує": зрадниці Лоліті пред'явили звинувачення в РФ
GlavRed
2025-02-11T20:45:26Z
Як виглядав перший музичний кліп в українському шоубізнесі та хто його створив
24tv
2025-02-11T20:39:37Z
Все не просто, – Тоня Матвієнко висловилась про свій хіт "Кульбаби" та заробіток з пісні
24tv
2025-02-11T20:27:24Z
"У машині він починає": Анна Саліванчук повідомила про домагання
GlavRed
2025-02-11T20:27:00Z
Не тільки зірка "Друзів": 4 найкращі фільми з Дженніфер Еністон
24tv
2025-02-11T19:48:52Z
Які жіночі парфуми зводять з розуму чоловіків
24tv
2025-02-11T19:36:49Z
Суддя МастерШеф Мартиновська розійшлася з бойфрендом
GlavRed
2025-02-11T19:27:29Z
Лариса Кадочникова – закриття року. Як театрали з кіношниками веселилися на премії «Чорний лотос»
Детектор М
2025-02-11T19:18:07Z
Власниця найбільших грудей в Україні Міла Кузнєцова розповіла, на чому заробляє
Комсомольская правда
2025-02-11T17:57:43Z
Молодь до 25 років, що раніше доєдналася в ЗСУ, теж може отримати мільйон гривень, – Міноборони
24tv
2025-02-11T21:00:50Z
«Контракт 18-24″: Міноборони запустило новий формат добровільної служби
Vlasti
2025-02-11T20:54:56Z
Контракти для молоді 18 – 24 років: перелік бригад, які можна обрати
24tv
2025-02-11T20:48:53Z
Засновник Apple Стів Джобс казав Біллу Гейтсу прийняти LSD, щоб створювати кращий дизайн — той відповів, що просто «отримав не ту партію»
ITC
2025-02-11T20:46:00Z
ВЛК незабаром почнуть тестувати електронні черги - Верещук
УкраинФорм
2025-02-11T20:33:28Z
Атака десятками ракет і БПЛА: Зеленський назвав цілі масованого удару РФ
GlavRed
2025-02-11T20:27:56Z
В ОП заявили, що над пришвидшенням поставок зброї працює велика команда
УкраинФорм
2025-02-11T20:27:52Z
Спадок для ненароджених дітей у 2025 році: які умови отримання
Политека
2025-02-11T20:27:49Z
Світ навиворіт. Україна з Дмитром Комаровим: названо дату прем'єри нового сезону
GlavRed
2025-02-11T20:27:43Z
Сім явних ознак, що ви спите недостатньо
Gazeta UA
2025-02-11T21:03:22Z
Знайшли новий негативний наслідок використання менструальних чаш
24tv
2025-02-11T18:45:31Z
Ламкі нігті, роздутий живіт і плями на шкірі: ШІ показав, що буде, якщо не спати 7 годин на добу
FaceNews
2025-02-11T18:42:16Z
Богуславська лікарня тимчасово припинила планову госпіталізацію через грип і ГРВІ
ГЛАВКОМ NET
2025-02-11T17:51:12Z
В Україні впроваджують програму безоплатної психологічної допомоги для ветеранів
УкраинФорм
2025-02-11T16:27:55Z
Чому рибу обов'язково потрібно подавати з лимоном: ця хитрість не лише для покращення смаку
TSN
2025-02-11T15:36:14Z
Ще одній людині успішно пересадили нирку від свині
24tv
2025-02-11T15:27:43Z
В Україні знизяться ціни на більшість ліків
AgroNews
2025-02-11T15:15:47Z
Як безплатно зробити КТ та МРТ за програмою медгарантій - розʼяснення Нацслужби здоровʼя
УкраинФорм
2025-02-11T14:42:14Z
Добудувавши два енергоблоки на Хмельницькій АЕС, можна буде виробляти понад 2 гігавати електрики, - Зеленський
Комсомольская правда
2025-02-11T20:52:52Z
Індекс сприйняття корупції: Україна погіршила свої показники у 2024 році
iPress
2025-02-11T20:12:18Z
ПФУ встановив граничну суму доходу для отримання комунальних пільг
Хвиля
2025-02-11T20:00:16Z
Величезна сума: що варто розуміти про вартість угоди щодо рідкоземельних металів
24tv
2025-02-11T19:57:51Z
Видобуток рідкісноземельних металів буде дуже вигідним Україні — економічний експерт
TSN
2025-02-11T19:36:15Z
Кабмін змінив правила нарахування пенсій українцям за кордоном
24tv
2025-02-11T19:12:23Z
Відповідав сарказмом: клієнт ПриватБанку поскаржився на неналежне ставлення працівників
Политека
2025-02-11T19:00:00Z
Росія пропонує нафту Китаю за нижчими цінами після санкцій США - Bloomberg
УкраинФорм
2025-02-11T18:51:00Z
В Україні активізувався ринок автобусів
360ua.news
2025-02-11T18:42:13Z
Як перевірити авто з Європи, США та інших країн за VIN-кодом?
ГЛАВКОМ NET
2025-02-11T20:45:52Z
Більшість не знає: чому не варто використовувати литі диски на авто взимку
GlavRed
2025-02-11T20:27:15Z
Volvo модернізував процес зарядки електромобілів та гібридів
AutoGeek
2025-02-11T19:36:48Z
На шасі Ford Trucks F-Line в Україні виготовили цікавий комунальний автомобіль
AutoCentre
2025-02-11T19:12:55Z
Кладовище електромобілів: Jaguar викупила проблемні I-Pace у власників та відправила їх на смітник
ITC
2025-02-11T17:16:10Z
DAF Trucks зміцнює свої позиції на ринку вантажівок
AutoCentre
2025-02-11T16:15:27Z
Спад на ринку вживаних авто: які моделі купували найчастіше
ГЛАВКОМ NET
2025-02-11T16:12:53Z
Tesla запустила суперкомп'ютер Cortex з 50 000 ШІ-чипів NVIDIA H100
24tv
2025-02-11T16:09:37Z
В Україні виготовили багатофункціональний аварійно-ремонтний автомобіль
AutoCentre
2025-02-11T14:12:53Z
Сійярто похизувався, що Угорщина дасть 1 млн євро армії Лівану, а не України
Европейская правда
2025-02-11T21:06:50Z
Ленд-ліз Трампа. Яку партію розігрує президент США?
ГЛАВКОМ NET
2025-02-11T21:06:34Z
Виключення з військового обліку: що робити, якщо ТЦК затягує процес
Политека
2025-02-11T21:00:31Z
Якщо ХАМАС не поверне заручників до полудня суботи, перемир'я припиниться - Нетаньягу
УкраинФорм
2025-02-11T21:00:24Z
Удар по Кривому Рогу: в місті є пошкодження
УкраинФорм
2025-02-11T21:00:14Z
NYT: Трамп таємно доручив займатись Україною ще одному своєму посланнику
Европейская правда
2025-02-11T20:57:31Z
"Абсолютно нереалістично": Тука розніс пропозиції команди Трампа щодо України
GlavRed
2025-02-11T20:57:22Z
«Конференція президентів» Європарламенту підтвердила підтримку України - спільна заява
УкраинФорм
2025-02-11T20:54:43Z
Кулеба і президентка ЄІБ обговорили напрями співпраці з відновлення України
УкраинФорм
2025-02-11T20:45:25Z