MY.UAНовини
"Вікові дерева можна і треба рятувати": відомий "лікар дерев" розвіяв поширені міфи
"Вікові дерева можна і треба рятувати": відомий "лікар дерев" розвіяв поширені міфи

"Вікові дерева можна і треба рятувати": відомий "лікар дерев" розвіяв поширені міфи

Дуб у 200 років — це молодик, який може дожити до 1500, каже арборист Володимир Ветроградський

Якщо в парках чи на вулицях ви бачите вікове дерево із залікованим сірою речовиною чи укріпленим залізним болтом стовбуром — це, швидше за все, робота "лікаря дерев". Однак не всі арбористи готові лікувати дерева.

Про те, скільки коштує вилікувати столітнє дерево і коли варто це робити, про стосунки із "Зеленбудом" і хто не дає врятувати столітній каштан на Андріївському узвозі арборист Володимир Ветроградський розповів в інтерв'ю "Телеграфу". Він вже 25 років лікує дерева, і його "пацієнтами" стали близько 3000 рослин різного віку по всій Україні.

Що таке арбористика

— В яких регіонах, містах у нас більше прагнуть лікувати, а не рубати?

— Львів, Хмельницький, Київ, Луцьк, Свалява, Ужгород, Рівне… До окупації було проліковано дерева в Криму. З мого досвіду, більше звертаються із західних і центральних областей України.

Омела - виліковна?

— Скільки коштує робота арбориста — чи кожен може собі це дозволити?

— Лікування дерев починається від 500 грн, але це можуть бути і 10 тисяч, і 100 тисяч — все залежить від обсягу і складності робіт. Буває, досить індивідуальної консультації. Коли замовник справляється з питанням власними силами, бо воно не потребує складних маніпуляцій. У більш складних випадках роботи виконую індивідуально, коли піднімаюсь нагору зі спорядженням, шляхом вільного дереволазання або із застосуванням автопідйомника. Я часто працюю з автопідйомником, бо більшість робіт — якраз лікування дерев, коли одночасно потрібно безліч інструменту, з яким туди-сюди підніматись складно і затратно по часу.

— Тоді зрозуміло, чому може зростати вартість — оренда підйомника — недешева річ.

— Арбористичне спорядження досить дороге, хоча я все це використовую лише в суто нагальних потребах. Наприклад, лікування дерев від омели робиться в більшості з автопідйомника: кущі розташововані часто на самісінькій висоті, на тоненьких гілках, куди зі спорядженням фізично неможливо дістатися.

Інколи робота арбориста виглядає так

— А з якими проблемами до вас звертаються найчастіше?

— Перший запит — системна робота з кроною. Коли дерево не обрізали роками, і його потрібно привести до ладу — видалити сухі гілки, зламані, надмірно перевидовжені, тобто зробити часткову або повну корекцію крони. Друга проблема — структурні вади стовбура типу розколів. В основному у нас такі дерева списуються як аварійні.

— Сьогодні дерево впало у Києві, придавило машину. Всі бояться подібних випадків.

— Від падіння дерев зазвичай гине мізерний відсоток людей, але попри це створюються умови, що дерев треба боятись. Якщо деревом не займатись роками, воно може бути непередбачуваним, але якщо правильно прорідити, пролікувати, укріпити — воно ще виконуватиме свої функції та буде безпечним для оточуючих. Третє питання — порожнини. У мене є 26 методик, як працювати з порожнинами. Деякі з них варто лікувати, а деякі — ні. На це є об’єктивні причини.

— Вважається, що спасіння від омели — спиляти дерево під корінь. Лікування немає.

— Це міф. Так, вважається, що омела пускає корені на три метри вздовж стовбура, і нічого з цим вдіяти не можна. Але вдалося знайти кілька методів боротьби з нею — від хірургічного вирізання до обробки хімічними препаратами.

Наприклад, бачите два клени: один — світліше листя, інший — темніше? Один пролікований від омели, а щодо іншого робота ще триває. Колір листя хворого дерева на даному прикладі світліший, тому що омела дуже багато на себе забирає деревної вологи. Листя пролікованого дерева темніші, тому що воно віддає всі сили своєму листю, а не омелі.

Справа - дерево з омелою в процесі лікування, зліва - проліковане

— Арбористика — рідкісна спеціальність. Цього десь вчать?

— В Україні поки офіційно — ні. За кордоном можна знайти навчальну програму. Я вчився самотужки. Окрім цього маю чотири різні фахи. З них три — столярні професії, інженер-будівельник. Арбористичний фах я здобув самотужки — збираючи інформацію з різних джерел, аналізуючи, через практику.

Столярний фах дає можливість зрозуміти будову волокон, як вони працюють взагалі. Інженерний — біомеханіку дерев.

Арбористика почалась у мене з батьківської садиби, де на деревах були стовбурові гни́лі, поламані гілки. Бабуся одного разу попросила видалити гілки, дала пилку. Зрізав одну гілку одним способом, іншу — інакшим. Подивився на результат — що краще для дерева, дієвий підхід чи ні.

Тобто я спочатку на практиці вчився досягати результату, і лише потім почав цікавитись фаховою літературою, інформацією в інтернеті. До речі, побачив тоді, що існує багато міфів навколо деяких операцій.

До речі, арбористи є різні, багато з них не лікують дерева, а у разі виявлення проблеми приймають рішення спиляти дерево. Частіше за все за запитом власника ділянки, який вважає таке рішення найбільш доцільним. Бо воно старе або, на його думку, небезпечне.

Як виглядають пломби на деревах - "Телеграф" попросив показати і розповісти

— Вам доводилось лікувати дерева, які постраждали від війни? Яка там специфіка?

— Доводилось. Специфіка в тому, що вони досить часто нашпиговані уламками снарядів. Якщо будь-який ріжучий інструмент потрапляє на цей уламок, то або виходить з ладу, або тупиться. Спочатку вилучають ці уламки, а потім можна працювати. І то це не дає гарантії, що не потрапиш на черговий дрібний уламок снаряду. Тому з такими деревами дуже складно працювати, це займає в 3-5 разів більше часу, аніж зазвичай.

В Ірпені у мене були замовники, які захотіли врятувати дуб, в який влучив снаряд, збив півкрони і лишилось дві скелетні гілки. Цей злам я обробив і зробив одну із зон у формі серця — там, де залишився єдиний уламок. Це як нагадування про те, що там сталося. Дуб живе. Попри те, що більшість крони втратив при влучання снаряда, — він живий і буде відновлюватись.

Про Київ, каштани і Зеленбуд

— Що з деревом на Подолі, яке відвойовували разом з Ольгою Сумською і яке теж хотіли спиляти?

— Там, на жаль, все застопорилось. Питання можна було вирішити ще кілька тижнів тому. Але директор Національного музею історії України в Києві поки не став сприяти збереженню дерева, хоча є вже фаховий висновок від Ботсаду ім. Гришка, є ряд робіт, які дадуть гарантію, що дерево вистоїть і його потрібно й варто зберігати. Можна зараз хоча б скріпити стовбур. Звісно, там потрібно ще його пролікувати, але з цим доцільно почекати до Перемоги, бо це великі витрати, які в умовах воєнного стану не термінові.

Ольга Сумська підтримала Володимира у питанні порятунку каштану на Андріївському, біля Національного музею історії України

— Ви казали, що рослини, як і ми, потерпають від епідемій.

— Так. Вони можуть заноситися з рослинами, які ввозяться на нашу територію, із пиломатеріалами — є різні варіанти. Наприклад, до нас дійшла ясенева златка. Цей шкідник призвів до загибелі великої кількості дорослих ясенів в місті.

— У Києві всі каштани в "іржі". З нею не можна нічого зробити?

— Можна поставити феромонні пастки, зробити ін’єкції проти каштанової молі, але ж цим потрібно займатись.

— Ви співпрацюєте із Зеленбудом, вони звертаються по консультації?

— Інколи. Якщо керівник районного Зеленбуду має на меті зберегти дерева, які на його балансі, ми з ним співпрацюємо, консультую тощо. Проблема в тому, що є величезний брак знань. Людей не навчають. Другий момент — хто йде на цю роботу. Там мізерна зарплата, а людям доводиться не суто вузькопрофільні питання вирішувати, а робити все: і підмітати, і деревами опікуватись тощо. Тобто є перекос у розподілі обов’язків і брак кадрів, які хочуть цю роботу виконувати.

— Зеленбуд не запрошував як тренера чи викладача?

— Я навчаю тих, хто до мене звертається напряму́. Щодо арбористики в Україні, то є інша проблема — брак молодих кадрів, які дійсно хочуть навчатись. Людям старшого віку важко виконувати такі роботи. Звісно, є ентузіасти, які є як співробітниками, так і волонтерами в Центральному ботсаду і горять своєю справою. Так, їм не вистачає якісного інструменту, але вони готові працювати і досягати результату.

Зараз чомусь взяли до уваги іноземних арбористів, хоча у нас є дійсно гарні спеціалісти — і в Ботсаду ім. Гришка, і в Ботсаду ім. Фоміна, і в Інституті захисту рослин та інших профільних інститутах. Дуже неприємно було дізнатись, що наших людей знецінюють. Хоча саме наші фахівці розлетілись по світу і затребувані всюди. Ми можемо поділитись досвідом і методиками з європейськими країнами, які будуть корисні багатьом. Де потрібна допомога в дійсно складних питаннях

— Чи правда, що в бюджеті Києва не передбачені кошти на лікування дерев? Щоб спиляти є, а вилікувати — нема.

— У нас нема коштів. У правилах благоустрою нема офіційно прописаної процедури, що дерева потрібно і можна лікувати. І виходить, якщо в дереві є порожнина, то воно аварійне, хоча насправді це є абсолютно нормальна ситуація для старого дерева. Є критичні зони порожнин, коли дерево дійсно несе небезпеку. Але в половині випадків — це природній процес. У деяких деревах (робінія) порожнини виникають природно при досягненні віку 30+. Якщо у дерева коренева система потужна, воно може з тим жити.

А у нас здебільшого такі дерева зрізають: порожнина — це вирок. І дуже часто в комісії з обстежень дерев оцінку роблять люди, у яких дуже великий брак знань. Вони оцінюють суто візуально, а не по тому, наскільки дерево життєздатне. Його можна не зрізати, а якщо не лікувати — прорідити крону, трохи зменшити парусність, і дерево й надалі може виконувати екосистемні послуги, бути безпечним для людей і їх майна.

В совбурі дерева знайшли тріщину, але вчасно скріпили її металевою конструкцією, і воно ще десятки років житиме в ботсаду

У закритій частині Ботсаду ім. Фоміна

— Це дуже цікавий дуб черешчатий, — розповідає Володимир. — один з двох екземплярів, які були ще до заснування Ботанічного саду.

— А скільки йому років?

— Йому, за основними даними, в районі 170-180 років, грубо кажучи — під 200. Трапилось так, що відчахнулась велика гілка, по суті — півдерева, тому що була прихована вада стовбура, яку вчасно не помітили. Слава Богу, це трапилось пізно ввечері, коли не було людей поруч. Працівники побачили, що частини дерева нема, а друга — похилена, побоялися, що дерево завалиться з коренем, і що такі рани невиліковні.

Дуб -малюк: йому лише 200 років із потенційних 1000 - 1500 років

Я взяв на себе відповідальність знайти меценатів на його лікування і що гарантовано цю рану можна буде загоїти. Впродовж місяця впорядковував крону — робив санітарну і структурну обрізку , коли розподілялись гілки так, щоб дуб почав рости в потрібний бік (де відчахнулася гілка. — Ред.)

Весь процес розтягнувся на півтора року. Всього було здійснено 12 ступенів обробки на великій рані. Найпершою була операція — вручну видаляв злам. І робилась площина, яка може анатомічно обрости з мінімальною витратою ресурсів дерева. І ми бачимо, що за 2,5 року є непоганий приріст. З часом дерево обросте і закриє хвилястою корою цю площину.

— Я іноді бачу ваші фото, коли ви працюєте прямо зсередини дерев. Тут було так само? Рана була глибока?

— Вглиб — майже півметра. Це ж малюк. Дуби живуть від 1000 до 1500 років. Дубові 200 років — він ще молодик, перспективи розвитку о-го-го, тож усе ще попереду. Головне, що лікування було почато вчасно.

Дерева-гуртожитки і дерева-кашпо

— Не обов'язково кожну порожнину пломбувати, — продовжує Володимир. — Підхід вибираю залежно від ситуації. Бувають порожнини, що не несуть загрози зламу. З таких дерев можна зробити житловий фонд для корисних птахів, кажанів. Можна заселити в порожнину якусь рослину — папороть чи ліану, і зробити своєрідне природне кашпо.

— Мова про сімбіоз?

— По суті так, дерево слугує опорою для ліани чи основою для розвитку папороті.

120-річний каштан теж вдалось зберегти попри все, щоправда цього разу обійшлось без "пломбування"

— Ви казали, що такі роботи не може виконати людина без навичок дереволазання. Мова про промисловий альпінізм?

— Ні, про досвід. Я вдома з дитинства лазив по деревах. Це все практика.

До речі, ще один вид роботи — це функціональне дерево-симбіонт. Тобто дерево з пошкодженнями, яке саме ще функціонує, воно живе, і при цьому є опорою для інших рослин — наприклад, плющів і місцем для зростання дрібних рослин типу папороті. А також слугує "житловим фондом" для синичок, кажанів, комах тощо (див. відео)

Я такі дерева зазвичай роблю на приватних ділянках, на це є запит. Але в ботсаду вирішив врятувати 120-річний каштан.

У врятованому 120-річному каштані у закритій частині Ботсаду росте папороть, виросло п'ять поколінь синичок, а в холодну пору року зимують червонокнижні кажани
Теги за темою
КиевЛьвовУжгород
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
У Нацраді провели круглий стіл на тему реклами без гендерних стереотипів
Детектор М
2025-05-01T06:19:30Z
Батьки школярів, які навчаються дистанційно, дозволили працювати з дому — президент підписав закон
ZN UA
2025-05-01T06:13:30Z
Волонтерство зараховуватимуть як практику у вишах: президент підписав закон
24tv
2025-05-01T06:12:00Z
"Просто мамі обіцяли вернути". У Харкові після обстрілу знайшли новий символ стійкості
Telegraf
2025-05-01T06:09:13Z
Мобілізація в Дніпрі з 1 травня: призовників чекають важливі зміни
Политека
2025-05-01T06:01:01Z
День дружин-мироносиць 2025: що це за свято і коли воно відзначається
Telegraf
2025-05-01T05:57:05Z
Битва палубних винищувачів: в Індії французькі Rafale без бою перемогли російські МіГи
InternetUA
2025-05-01T05:55:27Z
Чим краще бити дітей: паском чи різкою? Відповідають Богдан Бенюк та Руслан Марцінків
Детектор М
2025-05-01T05:48:56Z
Зрадниця Регіна Тодоренко покинула РФ разом із сім'єю - причина
GlavRed
2025-05-01T06:12:41Z
Мультфільм «Потік» став переможцем LUX Audience Award 2025
Детектор М
2025-05-01T05:48:52Z
На Netflix відбудеться прем'єра українського серіалу «Парочка слідчих»
Детектор М
2025-05-01T05:48:34Z
Фільм Суспільного «Сентиментальна подорож до планети Параджанова» виходить у прокат
Детектор М
2025-05-01T05:48:31Z
Красіва я в мєдном чайнікє! Валерія заспівала на зруйнованих росіянами будинках, і вона — далеко не перша
Детектор М
2025-05-01T05:48:15Z
Фестиваль українського короткометражного кіно «Бардак» оголосив про старт приймання робіт
Детектор М
2025-05-01T05:48:04Z
Наталку Денисенко запідозрили в новому романі на фоні розлучення: вона відповіла
Фокус
2025-05-01T05:27:25Z
Найцікавіші нові фільми травня 2025 року
ITC
2025-05-01T04:55:38Z
Не Італія, і не Франція: яка країна вигравала Євробачення найчастіше
24tv
2025-05-01T04:06:59Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Україна готова сьогодні підписати угоду про копалини зі США — Bloomberg
ZN UA
2025-05-01T06:22:05Z
12 країн хочуть винятку з бюджетних правил ЄС для збільшення оборонних витрат
Европейская правда
2025-05-01T06:19:26Z
Пакистан готується до удару Індії. Збройні сили країни зробили заяву
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T06:15:07Z
Коваленко пояснив, як угода по надра сприятиме поверненню українців додому
ZN UA
2025-05-01T06:13:25Z
Заслуга не тільки Зеленського? В Politico повідомили, кому вдалося змінити думку Трампа про Путіна
Telegraf
2025-05-01T06:12:49Z
У Трампа схвалили експорт зброї до України та частково зняли затримку військової допомоги, – ЗМІ
24tv
2025-05-01T06:12:15Z
Range Rover дружини: Шмигаль виправив декларацію після розслідування журналістів, — Кабмін
Фокус
2025-05-01T06:12:04Z
Маск йде з адміністрації Трампа? Мільярдер зробив заяву
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T06:07:51Z
Війна, врожаї, дефіцит робочої сили: експерт пояснив, чому в Україні висока інфляція
Знай
2025-05-01T06:22:44Z
Що відбувається на ринку нафти після різкого обвалу
24tv
2025-05-01T06:06:27Z
Курс валют в Україні 1 травня 2025 року: скільки коштує долар та євро
VGorode
2025-05-01T06:00:50Z
Клуб білого бізнесу: умови вступу планують пом'якшити
AgroPortal
2025-05-01T06:00:33Z
Підвищення тарифів на газ з 1 травня в Харкові: українців чекає третя платіжка
Политека
2025-05-01T05:31:38Z
Рада директорів Tesla шукає заміну Маску – WSJ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T05:30:51Z
"Раніше це було немислимо": юристи фіксують зростання запитів на підготовку до торгівлі з Росією
24tv
2025-05-01T05:12:17Z
Ціни на продукти можуть знизитися: що подешевшає у травні
ZN UA
2025-05-01T05:01:31Z
Українська соняшникова олія переорієнтувалась з ЄС на Туреччину та Індію
AgroPortal
2025-05-01T05:00:35Z
Унаслідок нічної атаки рашистів на Одещину загинули 2 людини, ще 15 травмовані
Украина Криминальная
2025-05-01T06:13:52Z
Київщину атакували "Шахеди": постраждали помешкання, зафіксовано низку пожеж
24tv
2025-05-01T06:00:51Z
Показали наслідки нічної атаки РФ на Київщину
Gazeta UA
2025-05-01T05:54:30Z
Масове отруєння в Туреччині: 53 школярі потрапили до лікарні
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T05:45:22Z
Київщину атакували БпЛА: спалахнула пожежа
TSN
2025-05-01T05:33:10Z
У ДСНС розповіли, що кількість постраждалих від дроної атаки на Одесу різко зросла, та опублікували фото наслідків
ZN UA
2025-05-01T05:13:57Z
На Закарпатті підліток нашахраював в інтернеті майже 200 тисяч гривень
InternetUA
2025-05-01T04:28:28Z
РФ масовано вдарила дронами по Одесі: двоє людей загинули, п'ятеро - поранені
GlavRed
2025-05-01T04:03:36Z
В Одесі пролунав вибух після пекельної ночі, росіяни запускали балістику
Telegraf
2025-05-01T03:42:50Z
Страшний досвід: король Чарльз III висловився про свій діагноз раку
Факти ICTV
2025-05-01T06:07:13Z
Неврози без маски: чому варто вчасно реагувати на тривожні сигнали
Детектор М
2025-05-01T05:48:20Z
Один інгредієнт, який варто додавати до чаю для зміцнення імунітету
24tv
2025-05-01T05:15:12Z
Новий штам небезпечного вірусу вирує на круїзних лайнерах
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T04:48:26Z
У «гормону задоволення» дофаміну є ще одна фунція: відкриття науковців
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T04:18:28Z
Яку мінімальну кількість відтискань ви повинні робити у вашому віці
24tv
2025-05-01T03:39:54Z
Від плям не залишиться і сліду: як очистити подушку без пральної машини
GlavRed
2025-04-30T21:27:20Z
Виноград буде як з картинки: чим обробити його від хвороб у травні
24tv
2025-04-30T20:30:46Z
Хвороба боляче вдарить по гаманцю: від чого залежить розмір лікарняних у 2025 році
Знай
2025-04-30T20:12:39Z
У Києві триває весняний двомісячник з благоустрою: перші підсумки
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T06:03:58Z
Мінус ще 1230 російських загарбників: втрати ворога на 1 травня
24tv
2025-05-01T06:03:09Z
Скільки територій України потрапили в окупацію за квітень: у DeepState назвали цифри
GlavRed
2025-05-01T06:00:26Z
ЗСУ, ймовірно, вторглися до Курської області в новій точці: ISW інформує про їхнє просування
ZN UA
2025-05-01T06:00:10Z
Виконував бойові завдання на Донеччині. Згадаймо Віктора Власенка
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T06:00:06Z
КМДА назвала дату останнього дзвоника в школах столиці
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T05:36:58Z
Тіні над Покровськом. Як Україні вдається стабілізувати фронт та зупиняти ворога на Донеччині
ZN UA
2025-05-01T05:34:15Z
Аварія на ЛЕП у Полтавській області: без світла близько тисячі абонентів
Факти ICTV
2025-05-01T05:21:28Z
Без Кличка та протоколу. Ткаченко провів термінове засідання Ради оборони Києва
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T05:18:30Z
Флірт, вогонь і ніжність: любовний гороскоп для всіх знаків зодіаку на травень
24tv
2025-05-01T06:15:47Z
Якщо лишилось пюре, приготуйте цю страву: рецепт ситної картопляної запіканки з куркою
Telegraf
2025-05-01T06:12:15Z
Красиво як в ресторані, а смакує ще краще: ідеальний рецепт для курячого філе за лічені хвилини
24tv
2025-05-01T05:30:36Z
Серед них Мальдіви: турист, який об'їздив весь світ, назвав країни, у які нізащо не повернеться
24tv
2025-05-01T05:21:41Z
Черстві паски викидати не варто: як можна дати їм "друге життя"
Telegraf
2025-05-01T04:51:21Z
Яка перша назва ківі: як спочатку називали фрукт і чому його перейменували
GlavRed
2025-05-01T03:27:37Z
Вирішальний момент для смаку страви: коли треба додавати сіль у холодець
GlavRed
2025-05-01T03:27:35Z
Карма в травні на боці ТОП-3 знаків: яких щасливчиків чекає нереальний успіх
GlavRed
2025-05-01T03:27:10Z
Стояти біля плити не доведеться: як запекти курку з булгуром у духовці
Telegraf
2025-05-01T03:15:43Z
Юргорден — Челсі. Напередодні
Football.ua
2025-05-01T06:01:56Z
Тоттенгем — Буде/Глімт. Напередодні
Football.ua
2025-05-01T05:31:13Z
Атлетік Більбао — Манчестер Юнайтед. Напередодні
Football.ua
2025-05-01T05:01:05Z
Роналду про виліт з азійської Ліги чемпіонів: Іноді мрія має зачекати
Football.ua
2025-05-01T04:46:07Z
Інтер Маямі з Мессі програв Ванкуверу та вилетів із Кубка чемпіонів КОНКАКАФ
Football.ua
2025-05-01T04:16:08Z
Один травмує, інший лікує: в Україні знайшли "двійника" боксера Усика
Telegraf
2025-05-01T01:30:14Z
Чемпіонат світу з хокею: Україна розгромила Румунію
ГЛАВКОМ NET
2025-04-30T22:28:39Z
Лідер "Реала" отримав тривалу дискваліфікацію за спробу напасти на арбітра
ZN UA
2025-04-30T21:52:26Z
Марта Костюк дала топовий бій першій ракетці світу з Білорусі, але вилетіла з турніру в Мадриді
24tv
2025-04-30T21:33:14Z
Honda показала позашляхову версію популярного CR-V
AutoCentre
2025-05-01T06:19:00Z
Виконує дві функції: водіям розповіли про "зручний символ" на панелі авто
GlavRed
2025-05-01T03:27:41Z
"Формули-1" для неба: перший серійний літаючий автомобіль пройшов випробування
Gazeta UA
2025-05-01T02:18:11Z
Форд продовжив спеціальні ціни для співробітників, але чи призведуть мита до різкого зростання вартості після липня?
Топ Жир
2025-04-30T23:30:35Z
Toyota може впровадити автономні технології Waymo у моделі Camry
Топ Жир
2025-04-30T22:00:00Z
Депутати пропонують ввести збори за використання авто: 20$ для звичайних машин і 200$ для електромобілів
Топ Жир
2025-04-30T21:30:49Z
Наступна M3 від BMW отримає електричну версію та оновлений шестициліндровий двигун
Топ Жир
2025-04-30T20:45:30Z
iPhone у світі авто: експерти назвали машини, які найменше втрачають у ціні з роками
24tv
2025-04-30T20:15:39Z
Цей Scion отримав нотки Aston Martin
Топ Жир
2025-04-30T19:15:12Z
У соцмережі X з'явиться можливість завантажувати відео у 4K
Детектор М
2025-05-01T06:16:01Z
Безпека в один клік. 9 прихованих налаштувань Google, які допоможуть захистити особисті дані
InternetUA
2025-05-01T06:10:16Z
DeepSeek оновлює свою математично-орієнтовану модель штучного інтелекту Prover
InternetUA
2025-05-01T06:01:40Z
У Чумацькому Шляху відбувається щось дивне: зірки розлітаються, і ніхто не знає чому
Фокус
2025-05-01T06:00:48Z
Інформаційна та медіаграмотність як захист приватності. Частина 1/2
Детектор М
2025-05-01T05:48:49Z
Компанія OpenAI відкликала оновлення GPT-4o через занадто «улесливі» відповіді
Детектор М
2025-05-01T05:48:43Z
ШІ та алгоритми: чому етика важлива? Коментар до питання інформаційної та медіаграмотності. Частина 2/2
Детектор М
2025-05-01T05:48:19Z
Чи можна насправді залишати зарядку в розетці без смартфона
InternetUA
2025-05-01T05:43:17Z
Магнітна буря 1 травня: яка її потужність
TSN
2025-05-01T05:33:00Z