MY.UAНовини
"Вікові дерева можна і треба рятувати": відомий "лікар дерев" розвіяв поширені міфи
"Вікові дерева можна і треба рятувати": відомий "лікар дерев" розвіяв поширені міфи

"Вікові дерева можна і треба рятувати": відомий "лікар дерев" розвіяв поширені міфи

Дуб у 200 років — це молодик, який може дожити до 1500, каже арборист Володимир Ветроградський

Якщо в парках чи на вулицях ви бачите вікове дерево із залікованим сірою речовиною чи укріпленим залізним болтом стовбуром — це, швидше за все, робота "лікаря дерев". Однак не всі арбористи готові лікувати дерева.

Про те, скільки коштує вилікувати столітнє дерево і коли варто це робити, про стосунки із "Зеленбудом" і хто не дає врятувати столітній каштан на Андріївському узвозі арборист Володимир Ветроградський розповів в інтерв'ю "Телеграфу". Він вже 25 років лікує дерева, і його "пацієнтами" стали близько 3000 рослин різного віку по всій Україні.

Що таке арбористика

— В яких регіонах, містах у нас більше прагнуть лікувати, а не рубати?

— Львів, Хмельницький, Київ, Луцьк, Свалява, Ужгород, Рівне… До окупації було проліковано дерева в Криму. З мого досвіду, більше звертаються із західних і центральних областей України.

Омела - виліковна?

— Скільки коштує робота арбориста — чи кожен може собі це дозволити?

— Лікування дерев починається від 500 грн, але це можуть бути і 10 тисяч, і 100 тисяч — все залежить від обсягу і складності робіт. Буває, досить індивідуальної консультації. Коли замовник справляється з питанням власними силами, бо воно не потребує складних маніпуляцій. У більш складних випадках роботи виконую індивідуально, коли піднімаюсь нагору зі спорядженням, шляхом вільного дереволазання або із застосуванням автопідйомника. Я часто працюю з автопідйомником, бо більшість робіт — якраз лікування дерев, коли одночасно потрібно безліч інструменту, з яким туди-сюди підніматись складно і затратно по часу.

— Тоді зрозуміло, чому може зростати вартість — оренда підйомника — недешева річ.

— Арбористичне спорядження досить дороге, хоча я все це використовую лише в суто нагальних потребах. Наприклад, лікування дерев від омели робиться в більшості з автопідйомника: кущі розташововані часто на самісінькій висоті, на тоненьких гілках, куди зі спорядженням фізично неможливо дістатися.

Інколи робота арбориста виглядає так

— А з якими проблемами до вас звертаються найчастіше?

— Перший запит — системна робота з кроною. Коли дерево не обрізали роками, і його потрібно привести до ладу — видалити сухі гілки, зламані, надмірно перевидовжені, тобто зробити часткову або повну корекцію крони. Друга проблема — структурні вади стовбура типу розколів. В основному у нас такі дерева списуються як аварійні.

— Сьогодні дерево впало у Києві, придавило машину. Всі бояться подібних випадків.

— Від падіння дерев зазвичай гине мізерний відсоток людей, але попри це створюються умови, що дерев треба боятись. Якщо деревом не займатись роками, воно може бути непередбачуваним, але якщо правильно прорідити, пролікувати, укріпити — воно ще виконуватиме свої функції та буде безпечним для оточуючих. Третє питання — порожнини. У мене є 26 методик, як працювати з порожнинами. Деякі з них варто лікувати, а деякі — ні. На це є об’єктивні причини.

— Вважається, що спасіння від омели — спиляти дерево під корінь. Лікування немає.

— Це міф. Так, вважається, що омела пускає корені на три метри вздовж стовбура, і нічого з цим вдіяти не можна. Але вдалося знайти кілька методів боротьби з нею — від хірургічного вирізання до обробки хімічними препаратами.

Наприклад, бачите два клени: один — світліше листя, інший — темніше? Один пролікований від омели, а щодо іншого робота ще триває. Колір листя хворого дерева на даному прикладі світліший, тому що омела дуже багато на себе забирає деревної вологи. Листя пролікованого дерева темніші, тому що воно віддає всі сили своєму листю, а не омелі.

Справа - дерево з омелою в процесі лікування, зліва - проліковане

— Арбористика — рідкісна спеціальність. Цього десь вчать?

— В Україні поки офіційно — ні. За кордоном можна знайти навчальну програму. Я вчився самотужки. Окрім цього маю чотири різні фахи. З них три — столярні професії, інженер-будівельник. Арбористичний фах я здобув самотужки — збираючи інформацію з різних джерел, аналізуючи, через практику.

Столярний фах дає можливість зрозуміти будову волокон, як вони працюють взагалі. Інженерний — біомеханіку дерев.

Арбористика почалась у мене з батьківської садиби, де на деревах були стовбурові гни́лі, поламані гілки. Бабуся одного разу попросила видалити гілки, дала пилку. Зрізав одну гілку одним способом, іншу — інакшим. Подивився на результат — що краще для дерева, дієвий підхід чи ні.

Тобто я спочатку на практиці вчився досягати результату, і лише потім почав цікавитись фаховою літературою, інформацією в інтернеті. До речі, побачив тоді, що існує багато міфів навколо деяких операцій.

До речі, арбористи є різні, багато з них не лікують дерева, а у разі виявлення проблеми приймають рішення спиляти дерево. Частіше за все за запитом власника ділянки, який вважає таке рішення найбільш доцільним. Бо воно старе або, на його думку, небезпечне.

Як виглядають пломби на деревах - "Телеграф" попросив показати і розповісти

— Вам доводилось лікувати дерева, які постраждали від війни? Яка там специфіка?

— Доводилось. Специфіка в тому, що вони досить часто нашпиговані уламками снарядів. Якщо будь-який ріжучий інструмент потрапляє на цей уламок, то або виходить з ладу, або тупиться. Спочатку вилучають ці уламки, а потім можна працювати. І то це не дає гарантії, що не потрапиш на черговий дрібний уламок снаряду. Тому з такими деревами дуже складно працювати, це займає в 3-5 разів більше часу, аніж зазвичай.

В Ірпені у мене були замовники, які захотіли врятувати дуб, в який влучив снаряд, збив півкрони і лишилось дві скелетні гілки. Цей злам я обробив і зробив одну із зон у формі серця — там, де залишився єдиний уламок. Це як нагадування про те, що там сталося. Дуб живе. Попри те, що більшість крони втратив при влучання снаряда, — він живий і буде відновлюватись.

Про Київ, каштани і Зеленбуд

— Що з деревом на Подолі, яке відвойовували разом з Ольгою Сумською і яке теж хотіли спиляти?

— Там, на жаль, все застопорилось. Питання можна було вирішити ще кілька тижнів тому. Але директор Національного музею історії України в Києві поки не став сприяти збереженню дерева, хоча є вже фаховий висновок від Ботсаду ім. Гришка, є ряд робіт, які дадуть гарантію, що дерево вистоїть і його потрібно й варто зберігати. Можна зараз хоча б скріпити стовбур. Звісно, там потрібно ще його пролікувати, але з цим доцільно почекати до Перемоги, бо це великі витрати, які в умовах воєнного стану не термінові.

Ольга Сумська підтримала Володимира у питанні порятунку каштану на Андріївському, біля Національного музею історії України

— Ви казали, що рослини, як і ми, потерпають від епідемій.

— Так. Вони можуть заноситися з рослинами, які ввозяться на нашу територію, із пиломатеріалами — є різні варіанти. Наприклад, до нас дійшла ясенева златка. Цей шкідник призвів до загибелі великої кількості дорослих ясенів в місті.

— У Києві всі каштани в "іржі". З нею не можна нічого зробити?

— Можна поставити феромонні пастки, зробити ін’єкції проти каштанової молі, але ж цим потрібно займатись.

— Ви співпрацюєте із Зеленбудом, вони звертаються по консультації?

— Інколи. Якщо керівник районного Зеленбуду має на меті зберегти дерева, які на його балансі, ми з ним співпрацюємо, консультую тощо. Проблема в тому, що є величезний брак знань. Людей не навчають. Другий момент — хто йде на цю роботу. Там мізерна зарплата, а людям доводиться не суто вузькопрофільні питання вирішувати, а робити все: і підмітати, і деревами опікуватись тощо. Тобто є перекос у розподілі обов’язків і брак кадрів, які хочуть цю роботу виконувати.

— Зеленбуд не запрошував як тренера чи викладача?

— Я навчаю тих, хто до мене звертається напряму́. Щодо арбористики в Україні, то є інша проблема — брак молодих кадрів, які дійсно хочуть навчатись. Людям старшого віку важко виконувати такі роботи. Звісно, є ентузіасти, які є як співробітниками, так і волонтерами в Центральному ботсаду і горять своєю справою. Так, їм не вистачає якісного інструменту, але вони готові працювати і досягати результату.

Зараз чомусь взяли до уваги іноземних арбористів, хоча у нас є дійсно гарні спеціалісти — і в Ботсаду ім. Гришка, і в Ботсаду ім. Фоміна, і в Інституті захисту рослин та інших профільних інститутах. Дуже неприємно було дізнатись, що наших людей знецінюють. Хоча саме наші фахівці розлетілись по світу і затребувані всюди. Ми можемо поділитись досвідом і методиками з європейськими країнами, які будуть корисні багатьом. Де потрібна допомога в дійсно складних питаннях

— Чи правда, що в бюджеті Києва не передбачені кошти на лікування дерев? Щоб спиляти є, а вилікувати — нема.

— У нас нема коштів. У правилах благоустрою нема офіційно прописаної процедури, що дерева потрібно і можна лікувати. І виходить, якщо в дереві є порожнина, то воно аварійне, хоча насправді це є абсолютно нормальна ситуація для старого дерева. Є критичні зони порожнин, коли дерево дійсно несе небезпеку. Але в половині випадків — це природній процес. У деяких деревах (робінія) порожнини виникають природно при досягненні віку 30+. Якщо у дерева коренева система потужна, воно може з тим жити.

А у нас здебільшого такі дерева зрізають: порожнина — це вирок. І дуже часто в комісії з обстежень дерев оцінку роблять люди, у яких дуже великий брак знань. Вони оцінюють суто візуально, а не по тому, наскільки дерево життєздатне. Його можна не зрізати, а якщо не лікувати — прорідити крону, трохи зменшити парусність, і дерево й надалі може виконувати екосистемні послуги, бути безпечним для людей і їх майна.

В совбурі дерева знайшли тріщину, але вчасно скріпили її металевою конструкцією, і воно ще десятки років житиме в ботсаду

У закритій частині Ботсаду ім. Фоміна

— Це дуже цікавий дуб черешчатий, — розповідає Володимир. — один з двох екземплярів, які були ще до заснування Ботанічного саду.

— А скільки йому років?

— Йому, за основними даними, в районі 170-180 років, грубо кажучи — під 200. Трапилось так, що відчахнулась велика гілка, по суті — півдерева, тому що була прихована вада стовбура, яку вчасно не помітили. Слава Богу, це трапилось пізно ввечері, коли не було людей поруч. Працівники побачили, що частини дерева нема, а друга — похилена, побоялися, що дерево завалиться з коренем, і що такі рани невиліковні.

Дуб -малюк: йому лише 200 років із потенційних 1000 - 1500 років

Я взяв на себе відповідальність знайти меценатів на його лікування і що гарантовано цю рану можна буде загоїти. Впродовж місяця впорядковував крону — робив санітарну і структурну обрізку , коли розподілялись гілки так, щоб дуб почав рости в потрібний бік (де відчахнулася гілка. — Ред.)

Весь процес розтягнувся на півтора року. Всього було здійснено 12 ступенів обробки на великій рані. Найпершою була операція — вручну видаляв злам. І робилась площина, яка може анатомічно обрости з мінімальною витратою ресурсів дерева. І ми бачимо, що за 2,5 року є непоганий приріст. З часом дерево обросте і закриє хвилястою корою цю площину.

— Я іноді бачу ваші фото, коли ви працюєте прямо зсередини дерев. Тут було так само? Рана була глибока?

— Вглиб — майже півметра. Це ж малюк. Дуби живуть від 1000 до 1500 років. Дубові 200 років — він ще молодик, перспективи розвитку о-го-го, тож усе ще попереду. Головне, що лікування було почато вчасно.

Дерева-гуртожитки і дерева-кашпо

— Не обов'язково кожну порожнину пломбувати, — продовжує Володимир. — Підхід вибираю залежно від ситуації. Бувають порожнини, що не несуть загрози зламу. З таких дерев можна зробити житловий фонд для корисних птахів, кажанів. Можна заселити в порожнину якусь рослину — папороть чи ліану, і зробити своєрідне природне кашпо.

— Мова про сімбіоз?

— По суті так, дерево слугує опорою для ліани чи основою для розвитку папороті.

120-річний каштан теж вдалось зберегти попри все, щоправда цього разу обійшлось без "пломбування"

— Ви казали, що такі роботи не може виконати людина без навичок дереволазання. Мова про промисловий альпінізм?

— Ні, про досвід. Я вдома з дитинства лазив по деревах. Це все практика.

До речі, ще один вид роботи — це функціональне дерево-симбіонт. Тобто дерево з пошкодженнями, яке саме ще функціонує, воно живе, і при цьому є опорою для інших рослин — наприклад, плющів і місцем для зростання дрібних рослин типу папороті. А також слугує "житловим фондом" для синичок, кажанів, комах тощо (див. відео)

Я такі дерева зазвичай роблю на приватних ділянках, на це є запит. Але в ботсаду вирішив врятувати 120-річний каштан.

У врятованому 120-річному каштані у закритій частині Ботсаду росте папороть, виросло п'ять поколінь синичок, а в холодну пору року зимують червонокнижні кажани
Теги за темою
КиевЛьвовУжгород
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
"Антонов" завершив глибоку модернізацію "Руслана": літак вирушив до Німеччини
Gazeta UA
2025-07-16T21:27:37Z
Продажі електромобілів зростають, але одна американська країна гальмує розвиток
Топ Жир
2025-07-16T21:18:44Z
ЄС запланував 100 млрд євро для України у бюджеті 2028-2034
Европейская правда
2025-07-16T21:06:08Z
На Білоруській АЕС спрацювала сигналізація: що сталося
TSN
2025-07-16T20:48:05Z
Гранти для підприємців: хто може отримати до 15 тисяч доларів
Знай
2025-07-16T20:21:46Z
Попри зростання середньої пенсії: більша частина літніх людей перебуває за межею бідності
24tv
2025-07-16T20:09:10Z
ЄС планує виділити Україні €100 млрд у новому бюджеті – створять оновлений "Український фонд"
iPress
2025-07-16T19:49:41Z
Торік викиди вуглецю технологічного гіганта Amazon зросли вперше за три роки - Bloomberg
УкраинФорм
2025-07-16T19:37:59Z
На США насувається боргова криза: експерт попередив про наслідки
TSN
2025-07-16T19:33:58Z
Зеленський запропонував Раді призначити Свириденко прем’єр-міністром
Украина Криминальная
2025-07-16T22:36:35Z
Стала відома дата нового "Рамштайну": чого очікувати від зустрічі
TSN
2025-07-16T22:33:01Z
За лаштунками 50 днів: у Держдепі розкрили, чи подає РФ «сигнали» до дипломатії
GlavRed
2025-07-16T22:27:38Z
Війна, день 1239. Верховна Рада звільнила Шмигаля з посади прем’єр-міністра — він очолить Міністерство оборони
Football.ua
2025-07-16T22:01:34Z
Кремль проводить інформоперацію, щоб уникнути відповідальності за вбивство офіцера СБУ Воронича - ЦПД
УкраинФорм
2025-07-16T21:57:13Z
Рада визнала депортацією примусове виселення українців з Польщі у 1944-1951 роках
Украина Криминальная
2025-07-16T21:45:43Z
Путін надсилає світові послання, яке не сподобається Трампу — Sky News
TSN
2025-07-16T21:42:52Z
"А далі що?": військовий аналітик висміяв "дедлайни" Трампа до завершення війни в Україні
Фокус
2025-07-16T21:42:07Z
Берліну не сподобався проєкт нового бюджету ЄС
УкраинФорм
2025-07-16T21:30:58Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
Чому для зумерів 35 років – це вже "поважний" вік: результати опитування
TSN
2025-07-16T19:52:42Z
Чи можна займатись сексом під час місячних
24tv
2025-07-16T19:18:27Z
Курячий бульйон проти застуди: наскільки ефективна ця страва
24tv
2025-07-16T18:22:26Z
В Україні викрили постачання ліків до Росії
360ua.news
2025-07-16T17:46:49Z
Варто забути про цю рибу влітку: поради, які збережуть вам життя
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T17:00:15Z
Літо без кондиціонеру: як не "розтанути" від спеки у квартирі
GlavRed
2025-07-16T16:25:52Z
Що їсти, щоб забути про закрепи – секрети здорового кишківника
24tv
2025-07-16T16:10:55Z
Каракурт і не тільки: які отруйні павуки є в Україні
24tv
2025-07-16T16:06:53Z
У Києві провели акцію на підтримку родин зниклих безвісти та полонених військових
ZN UA
2025-07-16T22:46:53Z
СБУ викрила трьох російських агентів, які шпигували за позиціями ЗСУ на Донеччині
УкраинФорм
2025-07-16T22:33:09Z
На Мирноградському напрямку росіяни підбираються до Родинського — оглядач
TSN
2025-07-16T22:06:20Z
Кримський політв'язень Лимешко зник після етапування з центру тимчасового утримання - правозахисники
УкраинФорм
2025-07-16T21:09:15Z
У Серебрянському лісі прикордонники взяли в полон росіянина - стверджує, що воював лопатою
УкраинФорм
2025-07-16T20:57:19Z
Не знають навіть місцеві: секретна локація у Львові для відпочинку біля ставків
24tv
2025-07-16T20:30:42Z
Блискавична операція: екіпаж прикордонників врятував 11 побратимів на Курському напрямку
24tv
2025-07-16T20:27:01Z
На Буковині 10-х посадовців підозрюють у розтраті ₴10 млн з бюджету під час закупівель та розгляду земельних питань
Украина Криминальная
2025-07-16T20:11:45Z
Стало відомо, якою є протяжність фортифікацій росіян
1News
2025-07-16T20:11:18Z
У Японії з'явилися бабусі напрокат: вартість послуги
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T22:06:11Z
Литовські прикордонники збили дрон, який прилетів з Білорусі
InternetUA
2025-07-16T21:34:26Z
Категорично не робіть це 17 липня, аби не втратити щастя
Telegraf
2025-07-16T21:24:42Z
Уже ефективно збивають "Шахеди": що відомо про дрони-перехоплювачі ODIN Win Hit
24tv
2025-07-16T21:06:51Z
Чоловік, який переспав з 1000 жінок, назвав "темну сторону" розпусного життя
24tv
2025-07-16T20:57:55Z
У Часовому Яру Сили оборони взяли в полон еліту російської армії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T20:48:39Z
"17 систем Patriot" для України: військовий оглядач назвав країну, яка може допомогти Україні з ППО
ZN UA
2025-07-16T20:33:34Z
Польща звернулась до України через опис Волинської трагедії у шкільних підручниках
Европейская правда
2025-07-16T20:12:43Z
У Таїланді жінка зваблювала буддійських ченців, а потім шантажувала їх
1News
2025-07-16T20:11:58Z
Суд, штраф, заборона: Емма Вотсон виявилася злісною порушницею закону
GlavRed
2025-07-16T22:33:40Z
Надя Дорофєєва показала доньку від Positiff: емоційний коментар співачки
GlavRed
2025-07-16T22:27:23Z
У Києві відбувся ексклюзивний показ «Операції Курськ»
УкраинФорм
2025-07-16T21:42:54Z
З високим рейтингом: 5 нових маловідомих серіалів, які ви могли пропустити
24tv
2025-07-16T21:36:39Z
Ексучасниця дуету "Алібі" показала дорослого сина
GlavRed
2025-07-16T20:27:25Z
Не захочеться ставити на паузу: 7 захопливих трилерів, від яких не відірватися
24tv
2025-07-16T20:10:33Z
Гурт Аviator дав "Концерт для своїх. Подія відбулася з нагоди 20-річчя колективу.
FM-TV
2025-07-16T19:52:02Z
У Києві стартували зйомки романтичного фентезі «Мавка. Справжній міф»
УкраинФорм
2025-07-16T19:37:24Z
Хіти світового рівня: як склалася доля популярного у 2000-х гурта, який переїхав до США
24tv
2025-07-16T19:33:41Z
У Дніпрі пролунала низка вибухів
TSN
2025-07-16T22:15:17Z
Отруєння в ресторані Кацуріна: поліція повідомляє про 43 постраждалих
Фокус
2025-07-16T22:06:40Z
Вибухова ніч у Бєлгороді: місто атакують дрони, є загиблі та поранені
TSN
2025-07-16T22:06:16Z
На Житомирщині у лісі знайшли зниклу 3-річну дівчинку
УкраинФорм
2025-07-16T22:03:08Z
У Дніпрі пролунала серія потужних вибухів: місто атакували БпЛА
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T21:48:34Z
У Нікополі внаслідок влучання дрона отримали травми три рятувальники та двоє цивільних людей
УкраинФорм
2025-07-16T21:45:33Z
У Дніпрі чути вибухи, місто атакують російські безпілотники
УкраинФорм
2025-07-16T21:18:46Z
Масштабна пожежа знищила головну сцену Tomorrowland: фестиваль під загрозою зриву
24tv
2025-07-16T21:12:01Z
Інтернет-шахраї ошукали чотирьох українців на понад 250 тисяч гривень
InternetUA
2025-07-16T21:00:59Z
День ангела 17 липня: кого та як вітати з іменинами
TSN
2025-07-16T22:06:32Z
Що не варто зберігати у пластикових контейнерах: 4 домашні предмети
24tv
2025-07-16T20:48:04Z
Що приховує поведінка кота в новій оселі: експерти дають несподівані відповіді
GlavRed
2025-07-16T20:27:51Z
Урожай можна збирати до осені: як обробляти огірки аспірином
GlavRed
2025-07-16T20:27:06Z
Ліниві чебуреки без тіста: 10 хвилин — і гора смакоти у вас на столі
Telegraf
2025-07-16T20:15:35Z
Попри зовнішність, ось 5 речей, які насправді роблять вас привабливим
24tv
2025-07-16T19:09:25Z
Відбитки пальців з техніки та дзеркал зникнуть за хвилину: найпростіший спосіб
24tv
2025-07-16T18:54:40Z
Смачно і безпечно: чи потрібно варити лисички перед смаженням
24tv
2025-07-16T18:45:13Z
Скільки коштує відпочинок у Хорватії: блогерка розповіла про витрати
24tv
2025-07-16T18:42:41Z
Мілан вибув із перегонів за Ніколасом Джексоном
Football.ua
2025-07-16T21:43:25Z
Лукман повідомив Аталанту про готовність перейти в Інтер
Football.ua
2025-07-16T21:21:36Z
Підтримуємо чемпіона: улюблені страви Олександра Усика – легко приготувати до бою
24tv
2025-07-16T21:06:10Z
Збірна Італії стала першою півфіналісткою жіночого Євро-2025 з футболу
УкраинФорм
2025-07-16T21:00:25Z
Манчестер Юнайтед може втрутитися у боротьбу Ліверпуля та Ньюкасла за Екітіке
Football.ua
2025-07-16T20:54:44Z
Олександр Усик назвав причини, через які він хоче завершити кар'єру боксера
24tv
2025-07-16T20:30:47Z
Розкішна модель, яка народила нащадка Дюбуа: що відомо про прихований роман суперника Усика
24tv
2025-07-16T20:27:11Z
Динамо Київ — Осієк 0:1 Відео гола та огляд товариського матчу
Football.ua
2025-07-16T20:24:54Z
Усик і Дюбуа провели відкрите тренування перед реваншем
ZN UA
2025-07-16T20:09:58Z
Volvo почне виробляти позашляховики у США, щоб уникнути митних зборів Трампа
Топ Жир
2025-07-16T22:03:53Z
Порше ніколи не були дешевими, але тепер їх ціни значно зросли
Топ Жир
2025-07-16T20:33:39Z
Цей Pagani Utopia вже має заводські подряпини
Топ Жир
2025-07-16T20:18:59Z
Форд усвідомлює ваше бажання швидко перепродати цей Мустанг, але навмисно змушує чекати
Топ Жир
2025-07-16T19:18:48Z
Porsche створив електромобіль настільки швидкий, що йому навіть не потрібна дорога
Топ Жир
2025-07-16T18:48:24Z
Вартість електромобілів виробництва США може вас здивувати
Топ Жир
2025-07-16T18:18:05Z
Нова електрична версія Ford Bronco: потужний позашляховик, який не продаватимуть у США
Топ Жир
2025-07-16T17:18:49Z
Tesla анонсувала подовжену 6-місну версію Model Y L
AutoCentre
2025-07-16T17:07:56Z
Range Rover готує перший електропозашляховик — Bentley-комфорт, 542 к.с. та 118 кВт•год
ITC
2025-07-16T16:40:27Z
Популярна онлайн-платформа блокує акаунти українських підприємців: Федоров відреагував
InternetUA
2025-07-16T22:24:57Z
Світло, що краде ваш сон: як темрява впливає на його якість
Gazeta UA
2025-07-16T21:42:02Z
У ChatGPT сильно спростили створення картинок: тепер можна вибрати один із готових стилів
InternetUA
2025-07-16T21:34:22Z
Google оголосила дату презентації нових пристроїв Pixel
1News
2025-07-16T21:06:26Z
Мільярдери вірять, що ШІ здійснюватиме наукові відкриття: чому Apple не згодна
Фокус
2025-07-16T20:51:47Z
Samsung може зробити смартфони Galaxy із вбудованими магнітами: як це змінить зарядку
Фокус
2025-07-16T20:21:45Z
Вчені дослідили, що породило чорну діру: нове відкриття
TSN
2025-07-16T19:51:22Z
Монетизація Reels в Instagram – скільки і як можна заробити в соцмережі
24tv
2025-07-16T19:03:50Z
Найбільший метеорит із Марса продали на аукціоні за $4,3 мільйона
УкраинФорм
2025-07-16T18:46:30Z