MY.UAНовини
Майбутнє «лінії Суровікіна»: чим закінчилася історія оборонних споруд ХХ сторіччя
Майбутнє «лінії Суровікіна»: чим закінчилася історія оборонних споруд ХХ сторіччя

Майбутнє «лінії Суровікіна»: чим закінчилася історія оборонних споруд ХХ сторіччя

Коли і де ЗСУ прорвуть так звану « лінію Суровікіна »? Як це вплине на перебіг українського наступу? А звідки беруться сили у наших захисників, які обороняють укріпрайон в Авдіївці, що обстрілюється чи не щодня ще з 2014 року?

Оборонні лінії у ХХ столітті були використані практично у всіх війнах. Кожна з них ставала частиною стратегічних планів, неважливо навіть, чи була вона задіяна у бойових діях чи ні. Ставка на них ледь не призводила до краху країн, які їх спорудили. Так було у « Війні Судного дня » з ізраїльською "лінією Бар-Лева". Інші допомагали країнам вистояти. Приклад - "лінія Маннергейма" у радянсько-фінській війні 1939 року. Згадували, як це було.

1939 рік. "Лінія Маннергейма": будувалася 20 років і вистояла 2 місяці

Маленька Фінляндія розуміла, чого чекати від великого агресивного сусіда – Радянської Росії - з першого дня здобуття незалежності 1918 року.

Ініціатором будівництва оборонної лінії став тодішній головнокомандувач збройних сил Фінляндії барон Карл Маннергейм. Між Ладогою та Фінською затокою зводили комплекс залізобетонних укріплень та вогневих точок.

Для невеликої держави освоїти таке масштабне будівництво було непростою справою. Проєкт то зупиняли, то запускали знову. Цікавим був аргумент міністра фінансів країни Таннера при черговому заморожуванні будівництва: «Перш ніж витрачати великі гроші на оборону, треба створити народу життя, яке варто було б захищати».

Так чи інакше, нехай повільно, але з характерною для фінів завзятістю справа потроху йшла, і до 1939 року лінія була практично закінчена. Вийшло дуже переконливо: при загальній довжині в 135 км і при глибині на деяких ділянках до 90 км вона складалася із 175 бетонних споруд і 606 дерев'яно-земляних дзотів, а вся територія була густо усіяна спеціальними гранітними надовбами, як перешкода для танків.

Перший удар радянських сил, що наступали, лінія прийняла вже через тиждень після початку бойових дій на початку грудня 1939 року. Противник відразу пройти її не зміг, і почалися довгі два місяці оборони. Враховуючи, що вся «Зимова війна» (30 листопада 1939 - 12 березня 1940) тривала близько чотирьох місяців, добра половина її була так чи інакше пов'язана з «лінією Маннергейма». Противник навіть створив спеціальний полігон, де навчав штурмові групи атакам на лінію.

Взяти "лінію Маннергейма" радянській армії вдалося лише в середині лютого, менш як за місяць до закінчення бойових дій. Після цього радянські сапери підірвали на лінії усі укріплення. Не забули і про трофеї – восьмитонний оглядовий бронековпак було встановлено у Центральному будинку Червоної армії у Москві. Ось тільки незрозуміло, що він мав уособлювати. Стати символом завзяття оборони фінів? Чи пам'ятником бездарності командування армії-загарбника?

Гранітні надолби, розкидані по всій лінії Маннергейма, повинні були зупинити радянські танки. Фото: naukatehnika.co

1940 рік. "Лінія Мажино": Франція у заручниках своєї ж стратегії

Найвідоміша і за розмахом укріплень, і за витратами, і за поставленими стратегічними завданнями оборонна лінія минулого століття – французька "лінія Мажино". Париж ухвалив рішення про її будівництво одразу після закінчення... Першої світової війни. Французькі політики виходили з думки про неминучість спроби реваншу Німеччини, яка тоді зазнала поразки. Проповідуючи принцип "окопної війни", французи поклали його і в концепцію своєї військової стратегії, вирішивши відгородитися від потенційного ворога непрохідною перешкодою. Зводили її цілих 12 років - з 1928 по 1936 роки.

Масштаб одержаного комплексу споруд вражає: загальна довжина становила 1150 км. Починався ланцюг фортифікаційних споруд на півночі від Франції біля Дюнкера, а закінчувався поблизу острова Корсика. З'єднувалися форти між собою підземними тунелями завдовжки близько 100 км (це більше, ніж довжина ліній паризького метро). Склади боєприпасів розташовувалися під землею на глибині близько 50 метрів, а до вогневих точок доставлялися снаряди на ліфтах.

Транспортна логістика, яка задіяна у підвезенні вантажів до укріплень, розтягнулася на 900 км автомобільних та залізничних доріг. Усього було встановлено 2500 броневеж різного призначення. Крім того, до складу оборонної лінії входили 118 великих фортів, 15 000 блокпостів та близько 750 казематів. Для життєдіяльності лінії створили навіть окрему «бастіонну армію» чисельністю близько 225 тисяч чоловік.

Солідно? У цьому були впевнені і французькі військові стратеги, які називали «лінію Мажино» неприступною. Цим пояснюється і нерішучість Парижа на початку Другої світової війни.

Коли Гітлер атакував Польщу, Франція спочатку спробувала вплутатися, ввівши війська в Саарську область, але після капітуляції Польщі повернула свої частини за "лінію Мажино" (так звана «дивна війна», коли противники не робили активних дій, лише переміщали війська в зоні можливого бойового контакту ), обравши оборонну тактику.

Німці ж, які розуміли міць перешкоди і неминучу кількість втрат при атаці, зробили по-іншому. Обійшли укріплення з півночі через гори Арденн. Атаку з тилу "лінія Мажино" не витримала (протримавшись лише кілька годин), що загалом і не дивно: за планом ніхто й не прораховував варіанти кругової оборони.

Хазяйновиті німці підривати захоплені укріплення не стали, використовували їх для складів. Після війни і сама Франція, що витратила на цю лінію шалені гроші, від відновлення відмовилася. Зараз у деяких фортах працюють лише музеї.

Лінія Мажино стала найбільшою оборонною спорудою в історії сучасних воєн. Фото: wikipedia.org

1944–1945 роки. "Лінія Зігфріда": війна двічі проходила повз

Мабуть, з усіх подібних оборонних конструкцій «Західний вал» (як німці самі називали «лінію Зігфріда») можна вважати найбільшим «довгобудом».

ЇЇ почали зводити ще за часів Першої світової війни, побоюючись наступу Німеччини з боку Голландії. Тоді це була смуга дрібних бетонних споруд, з'єднаних між собою звичайними окопами.

Цим укріпленням так і не судилося взяти участь у бойових діях, і так би вони залишалися покинутими, якби не нова ініціатива вже Гітлера. Зайнявши демілітаризовану Рейнську область, він повідомляє про будівництво потужного укріпрайону на західному кордоні держави.

До проєкту включилась і пропагандистська машина. Говорилося – «Західний вал» будується виключно з оборонною метою, як противага французькій «лінії Мажино». Мовляв, воювати з європейськими країнами Німеччина не збирається, лише боронитиметься.

Порівняно з французьким конкурентом «лінія Зігфріда» була не такою протяжною, «всього» 630 км, але не менш добре укріпленою. Відмінна риса – наявність окремої системи ППО, яка прикривала позиції в повітрі.

Усе та ж нацистська пропаганда як могла доводила – «Західний вал» неприступний, а в бункерах чекають розпочати бій елітні частини вермахту. Насправді - ні, і будівництво йшло туго, і підрозділів для відбиття атак не вистачало. Втім, спрацювало! На початку Другої світової війни союзники так і не наважилися на активний штурм «лінії Зігфріда» (все та ж «дивна війна»), а потім і самі німці пішли в наступ по всій Європі.

Нацистська пропаганда показувала: "Західний вал" захищають елітні підрозділи. Фото: стоп-кадр німецької кінохроніки

«Західний вал» знову запустів. Усе - від гармат до солдатських ліжок - було відправлено на фронт, позиції навіть не охоронялися.

Втретє «лінія Зігфріда» з'явилася у фронтових зведеннях вже 1944 року, після висадки союзницьких військ у Нормандії. І, незважаючи на проблеми з комплектацією кадрового складу (здебільшого вона захищалася ополченцями та солдатами передпенсійного віку) і озброєнням (Рейх воював із останніх сил по всіх напрямках), змогла сповільнити наступальний темп супротивника. Вважається, що через затримку під час штурму «Західного валу» союзники не змогли раніше Червоної армії взяти Берлін. До речі, на відміну від «лінії Мажино» «лінія Зігфріда» протрималася довше, майже пів року, бої тут точилися з серпня 1944-го до березня 1945 року.

Лінію Зігфріда союзники змогли подолати лише в березні 1945 року. Фото: wikipedia.org

1973 рік. "Лінія Бар-Лева": водомети проти піщаних стін

"Війна Судного дня" на тлі нинішньої атаки ХАМАС на Ізраїль згадується особливо часто. Несподіваний наступ єгипетських військ, легко форсований ними Суецький канал, вивів війська Садата прямісінько на оборонну "лінію Бар-Лева".

Комплекс оборонних споруд був зведений Ізраїлем на східному березі Суецького каналу досить швидко у 1968–1969 роках після захоплення Синайського півострова під час "Шестиденної війни".

Концепція була такою: 160 кілометрів кордону пов'язали єдиною піщаною стіною заввишки від 20 метрів. Очевидно – танк на таку не збереться, підірвати звичайною вибухівкою практично неможливо, «дармового» будматеріалу навколо хоч греблю гати, пустеля ж! Відразу за нею обладнали 22 форти та 35 опорних пунктів з невеликими гарнізонами солдатів. Між собою вони пов'язані складною системою окопів і траншей.

Пасткою для наступаючих єгиптян мав стати і Суецький канал, що мав горіти. У разі спроби його форсування із спеціальних резервуарів планувалося залити поверхню води паливною сумішшю та підпалити її.

За задумом армійських стратегів, армія Садата мала спіткнутися на подоланні піщаної стіни і ув'язнути у перестрілках із гарнізонами фортів. Передбачалося, що на взяття «лінії Бар-Лева» у противника піде не менше доби-двох, а за цей час до місця бою прийде резерв із центру країни.

Все вийшло не так. Ще до атаки єгиптяни знешкодили «вогненную пастку», непомітно зацементувавши мініканали, що ведуть від баків із пальним до «великої води». Проблему піщаної стіни вирішили за допомогою потужних водометів, розмивши ділянки для проходу танків, а форти та опорні пункти атакували стрімко і з усіх боків. "Лінія Бар-Лева" була подолана всього за кілька годин. За такий короткий час колони підтримки з центру просто не встигли дістатися лінії фронту.

Результат: стратегічна ініціатива переходить до єгипетських військ - і виникає пряма загроза Тель-Авіву. У 1973 році ізраїльтяни доклали величезних зусиль, щоб відновити рівновагу, а "лінія Бар-Лева" була зруйнована і більше ніколи не відновлювалася.

Лінія Бар-Лева» змогла вистояти лише кілька годин. Фото: wikipedia.org

До речі

Називали на честь богів, міністрів та фельдмаршала

Є у оборонних ліній минулого одна спільна риса: їх завжди називали чоловічими іменами.

Фельдмаршал Карл Маннергейм почав будувати оборонну лінію на кордоні. СРСР ще 1918 року. Фото: wikipedia.org

"Лінії Маннергейма" дав ім'я головнокомандувач збройних сил Фінляндії та колишній царський генерал Карл Маннергейм. Сталося це випадково. При показі укріплень журналістам один із них поцікавився, як це називається. Пресофіцер, який супроводжував групу, відповів: «Маннергейм наказав побудувати!» Так і прижилось.

Військовий міністр Франції Андре Мажино, який воював (сержантом) на фронтах Першої світової, будівництво своєї лінії довго і наполегливо просував в уряді. Через дорожнечу справа йшла зі скрипом. Але Мажино наполяг. Але остаточний варіант особисто так і не побачив. Помер від тифу 1931 року, не доживши до закінчення будівництва три роки.

У «лінії Зігфріда» окремі її ділянки називалися на честь давньонімецьких богів від Вотана до Хагена, а Зігфрід – ім'я найбільшого міфічного воїна – об'єднало всі споруди. До речі, самі німці всю цю смертоносну систему ніколи так не називали, воліючи іменувати її «Західний вал».

Ізраїльська «лінія оборони Бар-Лева» отримала ім'я начальника генштабу країни, який ініціював її будівництво. Відразу після закінчення процесу Хаїм Бар-Лева став міністром торгівлі та промисловості, а закінчував свою кар'єру в Москві як посол Ізраїлю.

Теги за темою
війнаІсторія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Казахстан усложнил транзит российских грузов
Корреспондент
2025-07-14T17:18:49Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
Акционеры Meta требуют компенсацию из-за некомпетентности руководства
Корреспондент
2025-07-14T18:42:53Z
Обмен под угрозой: какие доллары отказываются принимать украинские банки
Знай
2025-07-14T18:36:38Z
Курс валют на 3 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T07:09:36Z
Новые соцстандарты: в Украине готовят тройной перерасчет пенсий – как изменятся выплаты
Знай
2025-07-08T10:51:11Z
Кабмин анонсировал изменения в начислении пенсий
Корреспондент
2025-07-07T18:27:07Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Как вывести жирное пятно - простые и действенные способы
Gazeta UA
2025-07-13T20:22:13Z
Почему с абрикоса опадают листья - самые распространенные причины
Gazeta UA
2025-07-14T19:18:45Z
Жир сжигается за считанные дни: тренер раскрыла важный нюанс, который влияет на похудение
Знай
2025-07-14T18:51:19Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Чтобы огурцы росли как на дрожжах: эффективное и дешевое средство, которое есть у каждого дома
TSN
2025-07-06T18:06:48Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
Неделя в Украине: почему Кит Келлог важен для нашей обороны
UAToday
2025-07-14T19:18:18Z
Наемники России из других стран жалеют из-за участия в войне в Украине – The Insider
Апостроф
2025-07-14T19:09:28Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
"Осыпает всех кучею лжи": Трамп удивил резким заявлением о Путине
TSN
2025-07-08T17:12:24Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Силы спецопераций ВСУ провели дерзкий рейд в тыл врага и вернулись с пленным. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-14T19:18:02Z
В Николаеве закроют детские сады из-за перебоев с водой
Корреспондент
2025-07-14T18:04:21Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Приказ Порошенко, разрешивший боевикам Гиркина избежать уничтожения, является госизменой – эксперт
TSN
2025-07-07T17:54:27Z
Удар по мобилизации. Россия атакует ТЦК
Корреспондент
2025-07-07T21:18:24Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Страшный конец: стало известно от чего скончалась звезда сериала "Все женщины - ведьмы"
Comments UA
2025-07-14T18:57:08Z
Евгения Эмеральд после скандального развода примирилась с бывшим мужем-объюзером
Gazeta UA
2025-07-14T17:45:45Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
Крупнейший порт Европы готовится к войне с Россией — что известно
TSN
2025-07-08T21:27:03Z
Аналитики КИТ Group объяснили, что поможет украинцам терять меньше денег и выйти из нищеты
TSN
2025-07-14T19:03:07Z
В Литве стартует кампания по сбору средств на дроны для Украины
Европейская правда
2025-07-14T18:09:30Z
6 июля: какой сегодня церковный праздник и что можно и нельзя делать в этот день
Comments UA
2025-07-06T04:03:59Z
Производит истребители МиГ-29 и МиГ-31: Силы обороны атаковали завод в Подмосковье
Фокус
2025-07-11T11:43:06Z
Первые дальнобойные ракеты, профинансированные Германией, поступят в ВСУ в конце июля
Апостроф
2025-07-12T12:34:52Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Как приготовить клубничный милкшейк: храните рецепт вкусного напитка детства
Gazeta UA
2025-07-14T18:33:15Z
Райское наслаждение: этот кокосовый десерт вы будете готовить снова и снова
Знай
2025-07-14T17:51:21Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Гороскоп на неделю 7-13 июля для всех знаков Зодика: недобитые бывшие Овнов, момент истины Стрельцов и удар для Раков
Знай
2025-07-07T01:30:18Z
День ангела 7 июля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-07-06T21:21:17Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
Хакеры украли 4 млн гривен со счетов предприятий Украины
Корреспондент
2025-07-14T19:06:32Z
Погода наказывает россиян: молнии уничтожают дома и бьют по отдыхающим
Telegraf
2025-07-14T18:36:05Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
В Германии мужчина открыл стрельбу из окна: ранен украинец
TSN
2025-07-05T17:27:35Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Златан Ибрагимович стал лицом обложки Ultimate-версии EA FC 26
Корреспондент
2025-07-14T18:39:33Z
Кроуфорд поддержал Пакьяо перед его предстоящим сражением
Корреспондент
2025-07-14T17:36:30Z
Объявлен состав символической сборной КЧМ-2025
Корреспондент
2025-07-14T17:09:03Z
Такого еще не было: какой гонорар получит Усик за бой с Дюбуа
Comments UA
2025-07-14T15:51:43Z
УЕФА объявил судейскую бригаду на ответный матч Шахтера и Ильвеса
Корреспондент
2025-07-14T15:12:14Z
Тренер Дюбуа озвучил, при каком условии возможна трилогия Усика и Фьюри
Корреспондент
2025-07-14T14:39:16Z
Английский клуб выдвинул предложение в 70 миллионов евро по Забарному
Корреспондент
2025-07-14T14:15:11Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Инсайдер: Готовится показ новых игр для Switch 2 — следующая презентация Nintendo Direct пройдет уже совсем скоро
GameMag
2025-07-14T19:04:25Z
В Болгарии обнаружили доисторическую звездную карту, вырезанную в камне
Корреспондент
2025-07-14T18:54:51Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
На Google Maps нашли гигантский череп: он смотрит из воды у берегов канадского острова
Фокус
2025-07-07T07:51:42Z
Астронавтка NASA показала фото "вторжения" малоизвестного объекта в атмосферу Земли
Comments UA
2025-07-06T05:21:50Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Выгоднее ли электромобиль традиционных автомобилей: эксперты подсчитали цену зарядки
UAToday
2025-07-14T19:18:44Z
Представлены Audi Q6 и SQ6 Sportback e-tron
Корреспондент
2025-07-14T17:21:25Z
Dongfeng представил новый гибридный кроссовер Voyah Free+ с запасом хода до 1458 км
Gazeta UA
2025-07-14T12:39:42Z
"Невозможно" отремонтировать в подержанных автомобилях: эксперт назвал вещь
Gazeta UA
2025-07-12T02:21:21Z
"До полного" - не стоит: работник АЗС предостерёг водителей, которые заливают бак до предела
UAToday
2025-07-12T00:39:25Z
Chevrolet удивил ценой нового кроссовера на базе китайской модели
Gazeta UA
2025-07-11T19:33:12Z