MY.UAНовини
Майбутнє «лінії Суровікіна»: чим закінчилася історія оборонних споруд ХХ сторіччя
Майбутнє «лінії Суровікіна»: чим закінчилася історія оборонних споруд ХХ сторіччя

Майбутнє «лінії Суровікіна»: чим закінчилася історія оборонних споруд ХХ сторіччя

Коли і де ЗСУ прорвуть так звану « лінію Суровікіна »? Як це вплине на перебіг українського наступу? А звідки беруться сили у наших захисників, які обороняють укріпрайон в Авдіївці, що обстрілюється чи не щодня ще з 2014 року?

Оборонні лінії у ХХ столітті були використані практично у всіх війнах. Кожна з них ставала частиною стратегічних планів, неважливо навіть, чи була вона задіяна у бойових діях чи ні. Ставка на них ледь не призводила до краху країн, які їх спорудили. Так було у « Війні Судного дня » з ізраїльською "лінією Бар-Лева". Інші допомагали країнам вистояти. Приклад - "лінія Маннергейма" у радянсько-фінській війні 1939 року. Згадували, як це було.

1939 рік. "Лінія Маннергейма": будувалася 20 років і вистояла 2 місяці

Маленька Фінляндія розуміла, чого чекати від великого агресивного сусіда – Радянської Росії - з першого дня здобуття незалежності 1918 року.

Ініціатором будівництва оборонної лінії став тодішній головнокомандувач збройних сил Фінляндії барон Карл Маннергейм. Між Ладогою та Фінською затокою зводили комплекс залізобетонних укріплень та вогневих точок.

Для невеликої держави освоїти таке масштабне будівництво було непростою справою. Проєкт то зупиняли, то запускали знову. Цікавим був аргумент міністра фінансів країни Таннера при черговому заморожуванні будівництва: «Перш ніж витрачати великі гроші на оборону, треба створити народу життя, яке варто було б захищати».

Так чи інакше, нехай повільно, але з характерною для фінів завзятістю справа потроху йшла, і до 1939 року лінія була практично закінчена. Вийшло дуже переконливо: при загальній довжині в 135 км і при глибині на деяких ділянках до 90 км вона складалася із 175 бетонних споруд і 606 дерев'яно-земляних дзотів, а вся територія була густо усіяна спеціальними гранітними надовбами, як перешкода для танків.

Перший удар радянських сил, що наступали, лінія прийняла вже через тиждень після початку бойових дій на початку грудня 1939 року. Противник відразу пройти її не зміг, і почалися довгі два місяці оборони. Враховуючи, що вся «Зимова війна» (30 листопада 1939 - 12 березня 1940) тривала близько чотирьох місяців, добра половина її була так чи інакше пов'язана з «лінією Маннергейма». Противник навіть створив спеціальний полігон, де навчав штурмові групи атакам на лінію.

Взяти "лінію Маннергейма" радянській армії вдалося лише в середині лютого, менш як за місяць до закінчення бойових дій. Після цього радянські сапери підірвали на лінії усі укріплення. Не забули і про трофеї – восьмитонний оглядовий бронековпак було встановлено у Центральному будинку Червоної армії у Москві. Ось тільки незрозуміло, що він мав уособлювати. Стати символом завзяття оборони фінів? Чи пам'ятником бездарності командування армії-загарбника?

Гранітні надолби, розкидані по всій лінії Маннергейма, повинні були зупинити радянські танки. Фото: naukatehnika.co

1940 рік. "Лінія Мажино": Франція у заручниках своєї ж стратегії

Найвідоміша і за розмахом укріплень, і за витратами, і за поставленими стратегічними завданнями оборонна лінія минулого століття – французька "лінія Мажино". Париж ухвалив рішення про її будівництво одразу після закінчення... Першої світової війни. Французькі політики виходили з думки про неминучість спроби реваншу Німеччини, яка тоді зазнала поразки. Проповідуючи принцип "окопної війни", французи поклали його і в концепцію своєї військової стратегії, вирішивши відгородитися від потенційного ворога непрохідною перешкодою. Зводили її цілих 12 років - з 1928 по 1936 роки.

Масштаб одержаного комплексу споруд вражає: загальна довжина становила 1150 км. Починався ланцюг фортифікаційних споруд на півночі від Франції біля Дюнкера, а закінчувався поблизу острова Корсика. З'єднувалися форти між собою підземними тунелями завдовжки близько 100 км (це більше, ніж довжина ліній паризького метро). Склади боєприпасів розташовувалися під землею на глибині близько 50 метрів, а до вогневих точок доставлялися снаряди на ліфтах.

Транспортна логістика, яка задіяна у підвезенні вантажів до укріплень, розтягнулася на 900 км автомобільних та залізничних доріг. Усього було встановлено 2500 броневеж різного призначення. Крім того, до складу оборонної лінії входили 118 великих фортів, 15 000 блокпостів та близько 750 казематів. Для життєдіяльності лінії створили навіть окрему «бастіонну армію» чисельністю близько 225 тисяч чоловік.

Солідно? У цьому були впевнені і французькі військові стратеги, які називали «лінію Мажино» неприступною. Цим пояснюється і нерішучість Парижа на початку Другої світової війни.

Коли Гітлер атакував Польщу, Франція спочатку спробувала вплутатися, ввівши війська в Саарську область, але після капітуляції Польщі повернула свої частини за "лінію Мажино" (так звана «дивна війна», коли противники не робили активних дій, лише переміщали війська в зоні можливого бойового контакту ), обравши оборонну тактику.

Німці ж, які розуміли міць перешкоди і неминучу кількість втрат при атаці, зробили по-іншому. Обійшли укріплення з півночі через гори Арденн. Атаку з тилу "лінія Мажино" не витримала (протримавшись лише кілька годин), що загалом і не дивно: за планом ніхто й не прораховував варіанти кругової оборони.

Хазяйновиті німці підривати захоплені укріплення не стали, використовували їх для складів. Після війни і сама Франція, що витратила на цю лінію шалені гроші, від відновлення відмовилася. Зараз у деяких фортах працюють лише музеї.

Лінія Мажино стала найбільшою оборонною спорудою в історії сучасних воєн. Фото: wikipedia.org

1944–1945 роки. "Лінія Зігфріда": війна двічі проходила повз

Мабуть, з усіх подібних оборонних конструкцій «Західний вал» (як німці самі називали «лінію Зігфріда») можна вважати найбільшим «довгобудом».

ЇЇ почали зводити ще за часів Першої світової війни, побоюючись наступу Німеччини з боку Голландії. Тоді це була смуга дрібних бетонних споруд, з'єднаних між собою звичайними окопами.

Цим укріпленням так і не судилося взяти участь у бойових діях, і так би вони залишалися покинутими, якби не нова ініціатива вже Гітлера. Зайнявши демілітаризовану Рейнську область, він повідомляє про будівництво потужного укріпрайону на західному кордоні держави.

До проєкту включилась і пропагандистська машина. Говорилося – «Західний вал» будується виключно з оборонною метою, як противага французькій «лінії Мажино». Мовляв, воювати з європейськими країнами Німеччина не збирається, лише боронитиметься.

Порівняно з французьким конкурентом «лінія Зігфріда» була не такою протяжною, «всього» 630 км, але не менш добре укріпленою. Відмінна риса – наявність окремої системи ППО, яка прикривала позиції в повітрі.

Усе та ж нацистська пропаганда як могла доводила – «Західний вал» неприступний, а в бункерах чекають розпочати бій елітні частини вермахту. Насправді - ні, і будівництво йшло туго, і підрозділів для відбиття атак не вистачало. Втім, спрацювало! На початку Другої світової війни союзники так і не наважилися на активний штурм «лінії Зігфріда» (все та ж «дивна війна»), а потім і самі німці пішли в наступ по всій Європі.

Нацистська пропаганда показувала: "Західний вал" захищають елітні підрозділи. Фото: стоп-кадр німецької кінохроніки

«Західний вал» знову запустів. Усе - від гармат до солдатських ліжок - було відправлено на фронт, позиції навіть не охоронялися.

Втретє «лінія Зігфріда» з'явилася у фронтових зведеннях вже 1944 року, після висадки союзницьких військ у Нормандії. І, незважаючи на проблеми з комплектацією кадрового складу (здебільшого вона захищалася ополченцями та солдатами передпенсійного віку) і озброєнням (Рейх воював із останніх сил по всіх напрямках), змогла сповільнити наступальний темп супротивника. Вважається, що через затримку під час штурму «Західного валу» союзники не змогли раніше Червоної армії взяти Берлін. До речі, на відміну від «лінії Мажино» «лінія Зігфріда» протрималася довше, майже пів року, бої тут точилися з серпня 1944-го до березня 1945 року.

Лінію Зігфріда союзники змогли подолати лише в березні 1945 року. Фото: wikipedia.org

1973 рік. "Лінія Бар-Лева": водомети проти піщаних стін

"Війна Судного дня" на тлі нинішньої атаки ХАМАС на Ізраїль згадується особливо часто. Несподіваний наступ єгипетських військ, легко форсований ними Суецький канал, вивів війська Садата прямісінько на оборонну "лінію Бар-Лева".

Комплекс оборонних споруд був зведений Ізраїлем на східному березі Суецького каналу досить швидко у 1968–1969 роках після захоплення Синайського півострова під час "Шестиденної війни".

Концепція була такою: 160 кілометрів кордону пов'язали єдиною піщаною стіною заввишки від 20 метрів. Очевидно – танк на таку не збереться, підірвати звичайною вибухівкою практично неможливо, «дармового» будматеріалу навколо хоч греблю гати, пустеля ж! Відразу за нею обладнали 22 форти та 35 опорних пунктів з невеликими гарнізонами солдатів. Між собою вони пов'язані складною системою окопів і траншей.

Пасткою для наступаючих єгиптян мав стати і Суецький канал, що мав горіти. У разі спроби його форсування із спеціальних резервуарів планувалося залити поверхню води паливною сумішшю та підпалити її.

За задумом армійських стратегів, армія Садата мала спіткнутися на подоланні піщаної стіни і ув'язнути у перестрілках із гарнізонами фортів. Передбачалося, що на взяття «лінії Бар-Лева» у противника піде не менше доби-двох, а за цей час до місця бою прийде резерв із центру країни.

Все вийшло не так. Ще до атаки єгиптяни знешкодили «вогненную пастку», непомітно зацементувавши мініканали, що ведуть від баків із пальним до «великої води». Проблему піщаної стіни вирішили за допомогою потужних водометів, розмивши ділянки для проходу танків, а форти та опорні пункти атакували стрімко і з усіх боків. "Лінія Бар-Лева" була подолана всього за кілька годин. За такий короткий час колони підтримки з центру просто не встигли дістатися лінії фронту.

Результат: стратегічна ініціатива переходить до єгипетських військ - і виникає пряма загроза Тель-Авіву. У 1973 році ізраїльтяни доклали величезних зусиль, щоб відновити рівновагу, а "лінія Бар-Лева" була зруйнована і більше ніколи не відновлювалася.

Лінія Бар-Лева» змогла вистояти лише кілька годин. Фото: wikipedia.org

До речі

Називали на честь богів, міністрів та фельдмаршала

Є у оборонних ліній минулого одна спільна риса: їх завжди називали чоловічими іменами.

Фельдмаршал Карл Маннергейм почав будувати оборонну лінію на кордоні. СРСР ще 1918 року. Фото: wikipedia.org

"Лінії Маннергейма" дав ім'я головнокомандувач збройних сил Фінляндії та колишній царський генерал Карл Маннергейм. Сталося це випадково. При показі укріплень журналістам один із них поцікавився, як це називається. Пресофіцер, який супроводжував групу, відповів: «Маннергейм наказав побудувати!» Так і прижилось.

Військовий міністр Франції Андре Мажино, який воював (сержантом) на фронтах Першої світової, будівництво своєї лінії довго і наполегливо просував в уряді. Через дорожнечу справа йшла зі скрипом. Але Мажино наполяг. Але остаточний варіант особисто так і не побачив. Помер від тифу 1931 року, не доживши до закінчення будівництва три роки.

У «лінії Зігфріда» окремі її ділянки називалися на честь давньонімецьких богів від Вотана до Хагена, а Зігфрід – ім'я найбільшого міфічного воїна – об'єднало всі споруди. До речі, самі німці всю цю смертоносну систему ніколи так не називали, воліючи іменувати її «Західний вал».

Ізраїльська «лінія оборони Бар-Лева» отримала ім'я начальника генштабу країни, який ініціював її будівництво. Відразу після закінчення процесу Хаїм Бар-Лева став міністром торгівлі та промисловості, а закінчував свою кар'єру в Москві як посол Ізраїлю.

Теги за темою
війнаІсторія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
ESL Pro League Season 21: усе, що вам потрібно знати про найближчий турнір з Counter-Strike 2
24tv
2025-02-25T16:03:28Z
ШІ-революція коштом Google: Apple Intelligence отримає інтеграцію Gemini
ITC
2025-02-25T15:55:24Z
У Франції побили китайський рекорд термоядерного синтезу, перетнувши "вирішальний рубіж"
24tv
2025-02-25T15:36:09Z
Adobe запустила нову програму Photoshop для iPhone — безплатну і з генеративним штучним інтелектом
ITC
2025-02-25T15:31:37Z
Прикриваються петиціями про загиблих воїнів - викрили нову шахрайську схему в Instagram
УкраинФорм
2025-02-25T15:15:14Z
Процесори AMD Ryzen 7 9800X3D «вмирають» на платах одного з виробників — три чверті з кількох десятків випадків
ITC
2025-02-25T15:00:48Z
Samsung запатентувала легкі AR/XR окуляри з корекцією зору
ITC
2025-02-25T15:00:25Z
Канали у вайбері об'єднали понад півмільйона українців у семи європейських країнах
Детектор М
2025-02-25T14:52:47Z
Квантовий інтернет усе ближче: Китай досяг рекордної швидкості передавання даних
Фокус
2025-02-25T14:52:01Z
Копійчана намазка з двох інгредієнтів: готується за 5 хвилин
GlavRed
2025-02-25T15:57:39Z
3 знаки зодіаку, у яких вже цієї весни життя перевернеться з ніг на голову
24tv
2025-02-25T15:51:29Z
Неймовірно ніжний паштет з особливим інгредієнтом: секретний рецепт делікатесу
24tv
2025-02-25T15:33:29Z
Садівники закликали розвісити мило біля годівниць для птахів: причина ошелешить
GlavRed
2025-02-25T15:30:12Z
Як доглядати за газоном упродовж року: покрокове керівництво
24tv
2025-02-25T15:30:08Z
Тренд з минулого: манікюр "котяче око" знову популярний
24tv
2025-02-25T15:30:01Z
Коли садити картоплю у 2025 році: сприятливі дати для багатого врожаю
GlavRed
2025-02-25T15:27:30Z
Як обрати обладнання для харчової промисловості: поради для новачків
AgroNews
2025-02-25T15:12:29Z
5 речей, які завжди роблять вашу ванну кімнату маленькою
24tv
2025-02-25T14:45:44Z
Мертва дитина у морозилці. Омбудсмен звʼязував нові деталі трагедії
ГЛАВКОМ NET
2025-02-25T15:54:39Z
Суд оштрафував чоловіка за спробу відправити в США російський дрон
InternetUA
2025-02-25T15:46:13Z
ДТП на столичній Оболоні: автівка перелетіла клумбу і вилетіла на пішохідний перехід
ГЛАВКОМ NET
2025-02-25T15:24:27Z
Інтернет-шахраї ошукали жінку на 36 тисяч гривень
InternetUA
2025-02-25T14:58:41Z
Ректор збив 70-річного чоловіка і втік: він пояснив, чому поїхав з місця ДТП
Фокус
2025-02-25T14:45:24Z
Побиття ветерана у Смілі: поліція затримала трьох молодиків
УкраинФорм
2025-02-25T14:39:20Z
У Грузії залучать армію для допомоги гірським селам, заблокованим через снігопади
Европейская правда
2025-02-25T14:31:24Z
Судитимуть зловмисника, який під час вигулу собак вистрілив киянину в обличчя
Украина Криминальная
2025-02-25T14:27:55Z
Тарантул проник в літак та вкусив пілота під час польоту над Європою: ввели екстрені заходи
24tv
2025-02-25T14:03:06Z
"Він повертається": авторитетний журналіст шокував інсайдом щодо кар'єри Мессі
24tv
2025-02-25T16:03:54Z
УПЛ. Матч «Оболонь» - «Полісся» відкриє 19-й тур
УкраинФорм
2025-02-25T15:51:12Z
"Я божевільний": чемпіон світу назвав єдиного боксера, який може перемогти Усика
24tv
2025-02-25T15:36:24Z
Забарний – другий у рейтингу найшвидших центрбеків АПЛ у сезоні-2024/25
Football.ua
2025-02-25T15:34:22Z
МОК закликав федерації зимових видів допустити росіян і білорусів до кваліфікації Олімпіади-2026
ГЛАВКОМ NET
2025-02-25T15:34:18Z
Про що нині дитячі перемоги та від чого вони залежать. Підсвічує кампанія «Грай за Україну»
TSN
2025-02-25T15:33:40Z
Рух підписав 19-річного вінгера Алмазбекова
Football.ua
2025-02-25T15:12:37Z
Симуляція року: футболіст після легкого поштовху впав, зробивши сальто – епічне відео
24tv
2025-02-25T15:06:58Z
Промоутер назвав двох кандидатів на бій із Дюбуа: бажання Усика можуть бути зруйновані
24tv
2025-02-25T15:06:45Z
У Полтаві демонтували пам’ятник Петру І
УкраинФорм
2025-02-25T16:16:00Z
Вилазки на спецоперації та центр прийняття которішень: як минає день Левчика – кота-мера Львова
24tv
2025-02-25T16:03:35Z
Синоптики розповіли, яких температур очікувати у березні
УкраинФорм
2025-02-25T16:01:58Z
На Рівненщини ДБР затримало виконувача обов'язків мера та депутата міськради
ГЛАВКОМ NET
2025-02-25T16:01:05Z
Війська РФ ударили по Білому Колодязю на Харківщині, є загиблий і поранений
УкраинФорм
2025-02-25T16:00:14Z
У Києві планують переглянути рішення про зупинку громадського транспорту під час тривоги
УкраинФорм
2025-02-25T15:54:14Z
У Харкові чоловіки у військовій формі збили велосипедиста й затягли в мікроавтобус
Мій Харків
2025-02-25T15:39:33Z
В окупованій Макіївці окупанти влаштували стрілянину із заручницею та забарикадованою квартирою
24tv
2025-02-25T15:36:08Z
«Від початку року окупанти здійснили понад 450 обстрілів області», — Синєгубов
Мій Харків
2025-02-25T15:34:46Z
Олег Скрипка відверто розповів про сварки з дружиною і зізнався, чим займаються його четверо дітей
TSN
2025-02-25T16:15:28Z
Камерон Діаз заскочили на прогулянці з однорічним сином: який вигляд має хлопчик
TSN
2025-02-25T16:03:40Z
Оскар-2025 вже близько: все, що треба знати про найпрестижнішу кінопремію Голлівуду цього року
24tv
2025-02-25T16:03:07Z
Кохання, що живе роками: 5 зірок, які ніколи не розлучалися
24tv
2025-02-25T16:03:04Z
3 березня — презентація фільму-розслідування «Останнє завдання Віки» про Вікторію Рощину
Детектор М
2025-02-25T15:55:47Z
У Києві на вокзалі відкрилася унікальна експозиція про війну в Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-02-25T15:45:16Z
20 постражалих і шість майстрів: розслідувачі розповіли про домагання в театральних вузах України
Фокус
2025-02-25T15:36:39Z
Тарас Тополя зізнався, чи готовий він та гурт Антитіла повернутися на фронт
GlavRed
2025-02-25T15:27:16Z
Не лише Курт Кобейн і Емі Вайнхаус: 5 світових зірок, яких знайшли мертвими у своїх будинках
24tv
2025-02-25T15:18:36Z
До програми з підготовки українських військових у Британії приєдналась 13-та країна
Европейская правда
2025-02-25T16:19:13Z
У Мінсоцполітики розповіли про проєкти соціальної адаптації ветеранів і допомоги їхнім родинам
УкраинФорм
2025-02-25T16:18:33Z
"Мінімалку" хочуть підвищити тричі: що відомо про плани влади
TSN
2025-02-25T16:18:05Z
Чехія у 2024 році збільшила експорт зброї в Україну на третину
Европейская правда
2025-02-25T16:01:17Z
Міноборони допустило український безпілотний комплекс “Відьмак” до експлуатації в ЗСУ
InternetUA
2025-02-25T16:01:16Z
Глава Генштабу Естонії вважає, що Україна все ще може перемогти у війні
Европейская правда
2025-02-25T15:51:57Z
Молоді чоловіки масово планують виїзд з України – які причини основні
TSN
2025-02-25T15:51:08Z
Творець "капсули самогубця" розповів, що змушує людей помирати після потрапляння до машини
TSN
2025-02-25T15:51:02Z
Канада надасть $40 млн на "данську модель" фінансування українського ОПК
iPress
2025-02-25T15:40:00Z
Кожен 6-ий не доживає до 70 років: у ВООЗ приголомшили звітом про причини смерті в Європі
24tv
2025-02-25T16:03:32Z
Найпоширеніші хвороби садових рослин: про них треба знати городникам
24tv
2025-02-25T15:39:59Z
Поради дерматологів: як часто змінювати постільну білизну
GlavRed
2025-02-25T15:30:25Z
МОЗ розширив перелік причин для встановлення інвалідності
ГЛАВКОМ NET
2025-02-25T15:15:16Z
Лікування за кордоном для постраждалих від війни: МОЗ запустило сайт програми Medevac
УкраинФорм
2025-02-25T14:42:38Z
Частина студентів-медиків не зможе отримати диплом про вищу освіту
24tv
2025-02-25T13:57:26Z
Ситуація погіршиться: вчені виявили підвищену небезпеку раку грудей у деяких країнах
Фокус
2025-02-25T13:21:02Z
Програму ТерапіяПЛЮС призупинено через нові обмеження
360ua.news
2025-02-25T12:36:22Z
Через нову постанову Кабміну лікування для онкохворих стало втричі дорожчим: "Байдуже, що ти ветеран"
Знай
2025-02-25T12:12:08Z
Мінфін розмістив ОВДП ще на ₴11,9 мільярда
УкраинФорм
2025-02-25T16:15:21Z
Відомий виробник електробусів опинився на межі банкрутства
AutoCentre
2025-02-25T16:09:17Z
Скільки насправді коштує українська земля: як розрахувати реальну вартість
24tv
2025-02-25T16:09:00Z
У Росії подорожчали вина з "недружніх країн": Кремль почав збирати підвищені податки з громадян
24tv
2025-02-25T16:03:31Z
Аграрії Львівщини можуть отримати дотації за 5 програмами
AgroPortal
2025-02-25T16:00:52Z
Туреччина ушестеро збільшить експорт яєць до США
AgroPortal
2025-02-25T16:00:51Z
Заявлені цифри щодо допомоги від США є суттєво вищими, ніж насправді, – дослідження
24tv
2025-02-25T15:51:56Z
Кліматична ціна агресії РФ в Україні: викиди парникових газів за рік зросли на 30%
УкраинФорм
2025-02-25T15:39:36Z
Ціни на популярні овочі в лютому змінились: скільки тепер доведеться платити українцям
Политека
2025-02-25T15:31:49Z
Нацполіція отримала 25 пікапів від ЄС
УкраинФорм
2025-02-25T15:21:38Z
У Європі зафіксували спад продажу нових авто
AutoCentre
2025-02-25T14:06:01Z
Новий Opel Grandland прямує в Україну: сформовано український прайс, відомий перелік версій, розпочато прийом замовлень
AutoCentre
2025-02-25T13:37:52Z
Зрада традицій: майбутні електромобілі Mini можуть отримати задній привід
AutoGeek
2025-02-25T13:24:04Z
Перший у Південній Кореї: електричний пікап KGM Musso за $33 500 показали офіційно
AutoGeek
2025-02-25T12:24:15Z
Mercedes вивів на тести EQS із твердотільною батареєю: обіцяє запас ходу понад 1000 км
AutoCentre
2025-02-25T12:04:07Z
З трьома двигунами: електричний кросовер Alpine A390 стане конкурентом Porsche Macan
AutoGeek
2025-02-25T11:27:25Z
Як модульна платформа Kiepe перетворює електричний автобус на тролейбус
AutoCentre
2025-02-25T11:16:56Z
Як підготувати автомобіль до весни: важливі поради для водіїв
ТСН
2025-02-25T11:03:29Z
Польща та Латвія вважають, що Україні вирішувати, з ким укладати угоду про рідкісноземельні копалини
Европейская правда
2025-02-25T16:19:41Z
Якою буде ситуація на фронті, якщо війна не закінчиться 2025 року: Тарас Чмут відповів
TSN
2025-02-25T16:18:49Z
Три види: у Зеленського розповіли, які санкції найбільше б'ють по Росії
Фокус
2025-02-25T16:15:24Z
«Дякуємо, Україно!»: у Варшаві відбулася багатотисячна акція солідарності з Україною
УкраинФорм
2025-02-25T16:15:24Z
Мета – завершити цю жахливу битву. Президент Трамп та законодавці висловились до річниці вторгнення РФ в Україну
ГЛАВКОМ NET
2025-02-25T16:15:15Z
Петербурзькі козаки збираються повторно присвоїти Трампу звання осавула
24tv
2025-02-25T16:12:50Z
Злочинність вже росте: ветерани "СВО" починають справжнє свавілля в Росії
24tv
2025-02-25T16:12:39Z
У Грузії ініціювали закон, який заборонить журналістам висловлювати свою позицію в ефірі
Детектор М
2025-02-25T16:07:58Z
Мерца майже одностайно переобрали головою групи консерваторів у Бундестазі
Европейская правда
2025-02-25T16:07:10Z