MY.UAНовини
Майбутнє «лінії Суровікіна»: чим закінчилася історія оборонних споруд ХХ сторіччя
Майбутнє «лінії Суровікіна»: чим закінчилася історія оборонних споруд ХХ сторіччя

Майбутнє «лінії Суровікіна»: чим закінчилася історія оборонних споруд ХХ сторіччя

Коли і де ЗСУ прорвуть так звану « лінію Суровікіна »? Як це вплине на перебіг українського наступу? А звідки беруться сили у наших захисників, які обороняють укріпрайон в Авдіївці, що обстрілюється чи не щодня ще з 2014 року?

Оборонні лінії у ХХ столітті були використані практично у всіх війнах. Кожна з них ставала частиною стратегічних планів, неважливо навіть, чи була вона задіяна у бойових діях чи ні. Ставка на них ледь не призводила до краху країн, які їх спорудили. Так було у « Війні Судного дня » з ізраїльською "лінією Бар-Лева". Інші допомагали країнам вистояти. Приклад - "лінія Маннергейма" у радянсько-фінській війні 1939 року. Згадували, як це було.

1939 рік. "Лінія Маннергейма": будувалася 20 років і вистояла 2 місяці

Маленька Фінляндія розуміла, чого чекати від великого агресивного сусіда – Радянської Росії - з першого дня здобуття незалежності 1918 року.

Ініціатором будівництва оборонної лінії став тодішній головнокомандувач збройних сил Фінляндії барон Карл Маннергейм. Між Ладогою та Фінською затокою зводили комплекс залізобетонних укріплень та вогневих точок.

Для невеликої держави освоїти таке масштабне будівництво було непростою справою. Проєкт то зупиняли, то запускали знову. Цікавим був аргумент міністра фінансів країни Таннера при черговому заморожуванні будівництва: «Перш ніж витрачати великі гроші на оборону, треба створити народу життя, яке варто було б захищати».

Так чи інакше, нехай повільно, але з характерною для фінів завзятістю справа потроху йшла, і до 1939 року лінія була практично закінчена. Вийшло дуже переконливо: при загальній довжині в 135 км і при глибині на деяких ділянках до 90 км вона складалася із 175 бетонних споруд і 606 дерев'яно-земляних дзотів, а вся територія була густо усіяна спеціальними гранітними надовбами, як перешкода для танків.

Перший удар радянських сил, що наступали, лінія прийняла вже через тиждень після початку бойових дій на початку грудня 1939 року. Противник відразу пройти її не зміг, і почалися довгі два місяці оборони. Враховуючи, що вся «Зимова війна» (30 листопада 1939 - 12 березня 1940) тривала близько чотирьох місяців, добра половина її була так чи інакше пов'язана з «лінією Маннергейма». Противник навіть створив спеціальний полігон, де навчав штурмові групи атакам на лінію.

Взяти "лінію Маннергейма" радянській армії вдалося лише в середині лютого, менш як за місяць до закінчення бойових дій. Після цього радянські сапери підірвали на лінії усі укріплення. Не забули і про трофеї – восьмитонний оглядовий бронековпак було встановлено у Центральному будинку Червоної армії у Москві. Ось тільки незрозуміло, що він мав уособлювати. Стати символом завзяття оборони фінів? Чи пам'ятником бездарності командування армії-загарбника?

Гранітні надолби, розкидані по всій лінії Маннергейма, повинні були зупинити радянські танки. Фото: naukatehnika.co

1940 рік. "Лінія Мажино": Франція у заручниках своєї ж стратегії

Найвідоміша і за розмахом укріплень, і за витратами, і за поставленими стратегічними завданнями оборонна лінія минулого століття – французька "лінія Мажино". Париж ухвалив рішення про її будівництво одразу після закінчення... Першої світової війни. Французькі політики виходили з думки про неминучість спроби реваншу Німеччини, яка тоді зазнала поразки. Проповідуючи принцип "окопної війни", французи поклали його і в концепцію своєї військової стратегії, вирішивши відгородитися від потенційного ворога непрохідною перешкодою. Зводили її цілих 12 років - з 1928 по 1936 роки.

Масштаб одержаного комплексу споруд вражає: загальна довжина становила 1150 км. Починався ланцюг фортифікаційних споруд на півночі від Франції біля Дюнкера, а закінчувався поблизу острова Корсика. З'єднувалися форти між собою підземними тунелями завдовжки близько 100 км (це більше, ніж довжина ліній паризького метро). Склади боєприпасів розташовувалися під землею на глибині близько 50 метрів, а до вогневих точок доставлялися снаряди на ліфтах.

Транспортна логістика, яка задіяна у підвезенні вантажів до укріплень, розтягнулася на 900 км автомобільних та залізничних доріг. Усього було встановлено 2500 броневеж різного призначення. Крім того, до складу оборонної лінії входили 118 великих фортів, 15 000 блокпостів та близько 750 казематів. Для життєдіяльності лінії створили навіть окрему «бастіонну армію» чисельністю близько 225 тисяч чоловік.

Солідно? У цьому були впевнені і французькі військові стратеги, які називали «лінію Мажино» неприступною. Цим пояснюється і нерішучість Парижа на початку Другої світової війни.

Коли Гітлер атакував Польщу, Франція спочатку спробувала вплутатися, ввівши війська в Саарську область, але після капітуляції Польщі повернула свої частини за "лінію Мажино" (так звана «дивна війна», коли противники не робили активних дій, лише переміщали війська в зоні можливого бойового контакту ), обравши оборонну тактику.

Німці ж, які розуміли міць перешкоди і неминучу кількість втрат при атаці, зробили по-іншому. Обійшли укріплення з півночі через гори Арденн. Атаку з тилу "лінія Мажино" не витримала (протримавшись лише кілька годин), що загалом і не дивно: за планом ніхто й не прораховував варіанти кругової оборони.

Хазяйновиті німці підривати захоплені укріплення не стали, використовували їх для складів. Після війни і сама Франція, що витратила на цю лінію шалені гроші, від відновлення відмовилася. Зараз у деяких фортах працюють лише музеї.

Лінія Мажино стала найбільшою оборонною спорудою в історії сучасних воєн. Фото: wikipedia.org

1944–1945 роки. "Лінія Зігфріда": війна двічі проходила повз

Мабуть, з усіх подібних оборонних конструкцій «Західний вал» (як німці самі називали «лінію Зігфріда») можна вважати найбільшим «довгобудом».

ЇЇ почали зводити ще за часів Першої світової війни, побоюючись наступу Німеччини з боку Голландії. Тоді це була смуга дрібних бетонних споруд, з'єднаних між собою звичайними окопами.

Цим укріпленням так і не судилося взяти участь у бойових діях, і так би вони залишалися покинутими, якби не нова ініціатива вже Гітлера. Зайнявши демілітаризовану Рейнську область, він повідомляє про будівництво потужного укріпрайону на західному кордоні держави.

До проєкту включилась і пропагандистська машина. Говорилося – «Західний вал» будується виключно з оборонною метою, як противага французькій «лінії Мажино». Мовляв, воювати з європейськими країнами Німеччина не збирається, лише боронитиметься.

Порівняно з французьким конкурентом «лінія Зігфріда» була не такою протяжною, «всього» 630 км, але не менш добре укріпленою. Відмінна риса – наявність окремої системи ППО, яка прикривала позиції в повітрі.

Усе та ж нацистська пропаганда як могла доводила – «Західний вал» неприступний, а в бункерах чекають розпочати бій елітні частини вермахту. Насправді - ні, і будівництво йшло туго, і підрозділів для відбиття атак не вистачало. Втім, спрацювало! На початку Другої світової війни союзники так і не наважилися на активний штурм «лінії Зігфріда» (все та ж «дивна війна»), а потім і самі німці пішли в наступ по всій Європі.

Нацистська пропаганда показувала: "Західний вал" захищають елітні підрозділи. Фото: стоп-кадр німецької кінохроніки

«Західний вал» знову запустів. Усе - від гармат до солдатських ліжок - було відправлено на фронт, позиції навіть не охоронялися.

Втретє «лінія Зігфріда» з'явилася у фронтових зведеннях вже 1944 року, після висадки союзницьких військ у Нормандії. І, незважаючи на проблеми з комплектацією кадрового складу (здебільшого вона захищалася ополченцями та солдатами передпенсійного віку) і озброєнням (Рейх воював із останніх сил по всіх напрямках), змогла сповільнити наступальний темп супротивника. Вважається, що через затримку під час штурму «Західного валу» союзники не змогли раніше Червоної армії взяти Берлін. До речі, на відміну від «лінії Мажино» «лінія Зігфріда» протрималася довше, майже пів року, бої тут точилися з серпня 1944-го до березня 1945 року.

Лінію Зігфріда союзники змогли подолати лише в березні 1945 року. Фото: wikipedia.org

1973 рік. "Лінія Бар-Лева": водомети проти піщаних стін

"Війна Судного дня" на тлі нинішньої атаки ХАМАС на Ізраїль згадується особливо часто. Несподіваний наступ єгипетських військ, легко форсований ними Суецький канал, вивів війська Садата прямісінько на оборонну "лінію Бар-Лева".

Комплекс оборонних споруд був зведений Ізраїлем на східному березі Суецького каналу досить швидко у 1968–1969 роках після захоплення Синайського півострова під час "Шестиденної війни".

Концепція була такою: 160 кілометрів кордону пов'язали єдиною піщаною стіною заввишки від 20 метрів. Очевидно – танк на таку не збереться, підірвати звичайною вибухівкою практично неможливо, «дармового» будматеріалу навколо хоч греблю гати, пустеля ж! Відразу за нею обладнали 22 форти та 35 опорних пунктів з невеликими гарнізонами солдатів. Між собою вони пов'язані складною системою окопів і траншей.

Пасткою для наступаючих єгиптян мав стати і Суецький канал, що мав горіти. У разі спроби його форсування із спеціальних резервуарів планувалося залити поверхню води паливною сумішшю та підпалити її.

За задумом армійських стратегів, армія Садата мала спіткнутися на подоланні піщаної стіни і ув'язнути у перестрілках із гарнізонами фортів. Передбачалося, що на взяття «лінії Бар-Лева» у противника піде не менше доби-двох, а за цей час до місця бою прийде резерв із центру країни.

Все вийшло не так. Ще до атаки єгиптяни знешкодили «вогненную пастку», непомітно зацементувавши мініканали, що ведуть від баків із пальним до «великої води». Проблему піщаної стіни вирішили за допомогою потужних водометів, розмивши ділянки для проходу танків, а форти та опорні пункти атакували стрімко і з усіх боків. "Лінія Бар-Лева" була подолана всього за кілька годин. За такий короткий час колони підтримки з центру просто не встигли дістатися лінії фронту.

Результат: стратегічна ініціатива переходить до єгипетських військ - і виникає пряма загроза Тель-Авіву. У 1973 році ізраїльтяни доклали величезних зусиль, щоб відновити рівновагу, а "лінія Бар-Лева" була зруйнована і більше ніколи не відновлювалася.

Лінія Бар-Лева» змогла вистояти лише кілька годин. Фото: wikipedia.org

До речі

Називали на честь богів, міністрів та фельдмаршала

Є у оборонних ліній минулого одна спільна риса: їх завжди називали чоловічими іменами.

Фельдмаршал Карл Маннергейм почав будувати оборонну лінію на кордоні. СРСР ще 1918 року. Фото: wikipedia.org

"Лінії Маннергейма" дав ім'я головнокомандувач збройних сил Фінляндії та колишній царський генерал Карл Маннергейм. Сталося це випадково. При показі укріплень журналістам один із них поцікавився, як це називається. Пресофіцер, який супроводжував групу, відповів: «Маннергейм наказав побудувати!» Так і прижилось.

Військовий міністр Франції Андре Мажино, який воював (сержантом) на фронтах Першої світової, будівництво своєї лінії довго і наполегливо просував в уряді. Через дорожнечу справа йшла зі скрипом. Але Мажино наполяг. Але остаточний варіант особисто так і не побачив. Помер від тифу 1931 року, не доживши до закінчення будівництва три роки.

У «лінії Зігфріда» окремі її ділянки називалися на честь давньонімецьких богів від Вотана до Хагена, а Зігфрід – ім'я найбільшого міфічного воїна – об'єднало всі споруди. До речі, самі німці всю цю смертоносну систему ніколи так не називали, воліючи іменувати її «Західний вал».

Ізраїльська «лінія оборони Бар-Лева» отримала ім'я начальника генштабу країни, який ініціював її будівництво. Відразу після закінчення процесу Хаїм Бар-Лева став міністром торгівлі та промисловості, а закінчував свою кар'єру в Москві як посол Ізраїлю.

Теги за темою
війнаІсторія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Росіяни створили ще одну структуру для «інтеграції» захоплених територій - Центр нацспротиву
УкраинФорм
2024-11-27T03:36:04Z
РФ "кошмарить" Україну тисячами дронів: тривожний сценарій нових обстрілів узимку
GlavRed
2024-11-27T03:33:21Z
ЗСУ відновили втрачені позиції поблизу Кремінної, ворог просунувся на кількох напрямках – карти ISW
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T03:06:32Z
Люті морози до -11 градусів: синоптик дала прогноз погоди на 27 листопада
Политека
2024-11-27T03:00:10Z
Гороскоп для всіх знаків на середу, 27 листопада – але тільки для сміливих: знадобиться багато чаю з медом
Знай
2024-11-27T02:30:08Z
На Сумщині пролунав 120 вибухів
TSN
2024-11-27T02:21:33Z
У Донецьку командира «Грузинського легіону» заочно засудили до 23 років ув’язнення - ЗМІ
УкраинФорм
2024-11-27T01:00:54Z
Росіяни захопили 2 населених пункти на Донеччині та мають просування на Харківщині – Deep State
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T00:30:47Z
Росіяни окупували Новоселидівку та Петрівку: карта DeepState
24tv
2024-11-27T00:27:59Z
Меркель назвала "фатальну помилку", яку зробив Путін
TSN
2024-11-27T03:33:38Z
Росіянин, близький до президента: хто саме готує мирні плани для Трампа
24tv
2024-11-27T03:33:37Z
Байден звернеться до Конгресу по додаткове фінансування для України
ZN UA
2024-11-27T03:27:39Z
Трамп може піти на прямі переговори з Кім Чен Ином: що про це відомо
GlavRed
2024-11-27T03:21:01Z
У Міноборони планують розробити механізм правової оцінки нових видів зброї
УкраинФорм
2024-11-27T03:03:09Z
Експерт Defense Express пояснив, скільки балістичний ракет Росія випустила по Україні протягом року
TSN
2024-11-27T02:51:52Z
Світ розколюється на дві частини: до яких країн є великі питання
24tv
2024-11-27T02:36:20Z
Адміністрація Байдена зробить усе, щоб Україна могла воювати у 2025 році – Блінкен
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T02:13:20Z
Ядерна кнопка не страшна: чоловік підготувався до апокаліпсиса - що він придумав
GlavRed
2024-11-27T02:03:16Z
Який манікюр зробити взимку, щоб бути в тренді і виглядати дорого
GlavRed
2024-11-27T00:27:48Z
У Польщі показали перформанс про Миколаїв
УкраинФорм
2024-11-26T23:33:44Z
Оксана Білозір презентувала кліп «Два серця», створений штучним інтелектом
Storyboom
2024-11-26T21:23:19Z
5 захопливих містичних трилерів для тих, хто обожнює Агату Крісті
24tv
2024-11-26T21:18:44Z
Алан Бадоєв показав свого батька, який приїхав до нього в гості у Київ
TSN
2024-11-26T20:51:20Z
"Я втратив зір": Елтон Джон повідомив про серйозну проблему зі здоров'ям
GlavRed
2024-11-26T20:27:50Z
Відома українська ведуча зробила публічне зізнання Потапу - деталі
GlavRed
2024-11-26T20:27:19Z
Після зриву: зрадниця Лоліта скасувала концерти в РФ
GlavRed
2024-11-26T20:27:00Z
Оголошено твори, які допущено до ІІ-го туру Шевченківської премії-2025
Детектор М
2024-11-26T20:18:19Z
У Києві прооперували дівчинку з рідкісною патологією: її статеві органи виглядали як чоловічі
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T02:36:43Z
Безоплатні профілактичні обстеження на онкозахворювання можна пройти у 840 медзакладах - НСЗУ
УкраинФорм
2024-11-27T01:42:15Z
Чому сифіліс в Україні відмовляються лікувати одним уколом, як у США
Украина Криминальная
2024-11-26T23:45:24Z
Чому у людей бувають кошмари, чим вони відрізняються від просто поганих снів і як ними керувати
24tv
2024-11-26T21:42:17Z
Венерологиня пояснила, чому сифіліс в Україні відмовляються лікувати одним уколом, як у США
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T20:12:58Z
Аналіз на менопавзу: що це за дослідження та кому потрібно проходити
24tv
2024-11-26T20:03:38Z
Заспокійливий ефект: 5 продуктів, які потрібно їсти під час стресу
Фокус
2024-11-26T20:00:30Z
Замість МСЕК в Україні з 1 січня почнуть працювати експертні комісії на базі понад 300 лікарень
Комсомольская правда
2024-11-26T18:28:52Z
Пташиний грип вразив першу дитину в США — CDC заявляє, що джерело інфекції невідоме
Portaltele
2024-11-26T17:57:25Z
Фейл російського голкіпера ПСЖ допоміг Баварії здобути перемогу у 5-му турі Ліги чемпіонів
24tv
2024-11-26T23:12:41Z
Онлайн-трансляція матчу ПСВ – Шахтар в Лізі чемпіонів
24tv
2024-11-26T22:33:53Z
Фіаско Манчестер Сіті, перемоги Барселони та Арсеналу: результати Ліги чемпіонів за 26 листопада
24tv
2024-11-26T22:09:58Z
Забивав Дніпру та повторив легендарний гол Марадони: помер учасник ЧС-1986 Ян Фурток
24tv
2024-11-26T21:03:48Z
Син Ліонеля Мессі дебютував у дитячому футболі: фото неймовірної підтримки Тьяго
24tv
2024-11-26T20:33:13Z
Педрі близький до продовження контракту з Барселоною
Football.ua
2024-11-26T20:09:52Z
Провальний ексгравець львівського Руху мріє отримати російський паспорт
24tv
2024-11-26T19:57:14Z
Захисник Ренна достроково завершив виступи у цьому сезоні
Football.ua
2024-11-26T18:25:17Z
"Мило до сліз": футболістам "Шахтаря" показали їхні старі фото на старті футбольної кар'єри
24tv
2024-11-26T18:18:03Z
Правила бронювання від мобілізації посилили: українцям загрожують масові скорочення
Знай
2024-11-27T03:30:34Z
АЗС сповільнили зростання цін на бензин та дизель: автогаз продовжив дорожчати
Хвиля
2024-11-27T03:06:44Z
Укрзалізниця почала продаж квитків на поїзди нових рейсів
УкраинФорм
2024-11-27T02:36:35Z
Thyssenkrupp Steel хоче скоротити 5000 робочих місць
УкраинФорм
2024-11-27T01:57:28Z
Європейський Союз звинуватив Gorilla Glass у монополії
InternetUA
2024-11-27T01:01:25Z
"Газпром" вже підготувався до припинення транзиту газу через Україну, – Reuters
24tv
2024-11-27T00:00:01Z
Укрзалізниця запускає безпересадкові вагони сполученням Львів - Кишинів
УкраинФорм
2024-11-26T23:45:14Z
Росія рекордно скоротить інвестиції у найбільші залізничні проєкти
Хвиля
2024-11-26T23:12:49Z
Чому долар зростає в ціні
24tv
2024-11-26T23:00:18Z
Яке сьогодні свято 27 листопада 2024 року: що не можна робити жінкам у цей день
GlavRed
2024-11-27T03:03:13Z
У Нацгвардії збільшили термін загальної військової підготовки
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T02:12:21Z
Юрист пояснила, чи може виїхати студент денної форми за кордон
Хвиля
2024-11-27T02:06:56Z
Ситуація жахлива, – Дудукалов розповів, що росіяни роблять з житлом українців у Бердянську
24tv
2024-11-27T01:45:11Z
Держоператор тилу вперше закупить для військових посилені сухпайки
УкраинФорм
2024-11-27T01:21:14Z
Вінницька громада передала Третій штурмовій бригаді 250 FPV-дронів
УкраинФорм
2024-11-27T01:06:55Z
На обліку в Нацполіції перебуває майже 112 тисяч осіб, які вчинили домашнє насильство - МВС
УкраинФорм
2024-11-27T00:57:25Z
Дані чоловіків, що не ставали на облік у ТЦК, з'являться в реєстрі "Оберіг", — Міноборони
Фокус
2024-11-27T00:27:16Z
Низкою областей України прокотилася хвиля "мінувань". У поліції не відкидають, що це російська ІПСО
InternetUA
2024-11-27T00:18:26Z
Внаслідок атаки безпілотників на столицю уламки впали на будинок, є постраждалі
УкраинФорм
2024-11-27T03:18:41Z
"Купила" дитину у Молдові: українка вигадала спосіб вивезти чоловіка за межі України
Фокус
2024-11-27T03:06:58Z
У Києві вже відомо про постраждалих через нічну атаку дронів ‒ КМВА
ZN UA
2024-11-27T02:54:36Z
На Хмельниччині до 12 років ув’язнення засудили військового, який застрелив офіцера
УкраинФорм
2024-11-27T02:54:29Z
До розслідування аварії літака DHL у Вільнюсі долучаться німецькі та іспанські слідчі
УкраинФорм
2024-11-27T02:15:37Z
Прикордонники виявили у багажнику автобуса двох чоловіків, які намагалися потрапити до Польщі
УкраинФорм
2024-11-27T01:42:01Z
Жителя Хмельниччини засуджено за сексуальне насильство стосовно 5-річного хлопчика
Украина Криминальная
2024-11-27T01:18:27Z
Аферистка «зняла порчу» з вінничанки майже за пів мільйона гривень
Украина Криминальная
2024-11-27T00:36:26Z
Країна під атакою потужної магнітної бурі, скоро почнеться ще одна
GlavRed
2024-11-26T22:27:29Z
Для декого буде доволі складний день: гороскоп на 27 листопада
24tv
2024-11-27T03:03:54Z
Забудьте про каструлю: як за 5 хвилин приготувати листя капусти для голубців
GlavRed
2024-11-27T01:33:27Z
Як смачно приготувати хека: геніальний рецепт риби від фіналістки "Мастер Шеф"
Политека
2024-11-26T23:30:43Z
Як смачно приготувати опеньки: страва, від якої рідних за вуха не відтягнеш
24tv
2024-11-26T22:54:50Z
Одяг буде пахнути дорогими парфумами: як зробити ароматизатор для шафи своїми руками
24tv
2024-11-26T21:12:47Z
Що наші предки готували на Новий рік: старовинні рецепти українських страв
24tv
2024-11-26T20:27:50Z
Остерігайтеся цих 2 днів у грудні, щоб уникнути невдачі: детальний місячний календар
24tv
2024-11-26T20:03:01Z
Допоможуть трави: як захистити ділянку від руйнівного впливу вітрів
24tv
2024-11-26T19:57:37Z
Як правильно повісити гірлянду на ялинку: цей секрет знають одиниці
24tv
2024-11-26T19:36:11Z
Microsoft представила нову функцію Click to Do
InternetUA
2024-11-27T03:03:09Z
Чим відрізняються зображення чоловіка з собакою: треба знайти 3 відмінності за 17 секунд
GlavRed
2024-11-27T02:33:55Z
Ілон Маск підтвердив, що обмежує можливість користувачів Х ділитися зовнішніми новинами
InternetUA
2024-11-27T02:04:23Z
Дата виходу PlayStation 6 може бути перенесена на 2028 рік
InternetUA
2024-11-27T00:01:36Z
Huawei представила Mate 70 та 70 Pro — молодші флагмани серії з чотирьох смартфонів
ITC
2024-11-26T22:15:26Z
Без Android: Huawei представив власну операційну систему
InternetUA
2024-11-26T21:46:26Z
Патч для STALKER 2 вже на підході: які зміни внесуть розробники
InternetUA
2024-11-26T20:46:40Z
Пікантний смак, який сподобається усім: як правильно замаринувати цибулю
GlavRed
2024-11-26T20:27:56Z
За межею реальності. 8 найкращих альтернативних ігор для фанатів S.T.A.L.K.E.R. 2
InternetUA
2024-11-26T20:01:58Z
Як зменшити витрати бензину на автоматі: досвідчені водії здивовані про це не знали
GlavRed
2024-11-26T22:27:17Z
Один із найвидатніших гоночних автомобілів продадуть на аукціоні
AutoCentre
2024-11-26T20:48:56Z
В GTA 6 буде процедурна генерація та значно покращений рушій, — LinkedIn розробника
ITC
2024-11-26T19:43:48Z
Вантажівки Foton в Україні освоюють нові кузовні надбудови
AutoCentre
2024-11-26T18:09:51Z
Huawei та JAC анонсували розкішного конкурента Maybach та Rolls-Royce
AutoCentre
2024-11-26T17:09:03Z
Українці люблять швидкість: на нові автівки витратили 11 млрд грн – в топі BMW та Mercedes
ITC
2024-11-26T17:01:10Z
Changan представив першу модель зі знімними батареями
AutoCentre
2024-11-26T16:58:41Z
На європейський ринок виходить недорогий конкурент Tesla Model Y і VW ID.5 від BYD
Фокус
2024-11-26T15:15:08Z
Tatra Trucks показала нові армійські всюдиходи Force
AutoCentre
2024-11-26T15:07:19Z