MY.UAНовини
"Стирати історію України і приклеювати "Малоросію" на мапи почали за Петра І": інтерв'ю з букіністом Ігорем Глобою
"Стирати історію України і приклеювати "Малоросію" на мапи почали за Петра І": інтерв'ю з букіністом Ігорем Глобою

"Стирати історію України і приклеювати "Малоросію" на мапи почали за Петра І": інтерв'ю з букіністом Ігорем Глобою

путін перекручує історію, як росіяни в принципі звикли це робити, каже книжковий експерт

Старовинні книги та мапи мають особливий шарм. Однак збирати їх, реставрувати і утримувати — задоволення не з дешевих. Чому люди збирають українські книги, які з них є найціннішими і які видання слід купувати вже сьогодні, щоб через роки ця покупка стала перлиною вашої бібліотеки?

На ці та інші теми "Телеграф" поговорив із відомим вітчизняним букіністом Ігорем Глобою.

Російська книга — елемент пропаганди для інтелектуалів

— Хтось із наших олігархів колекціонує книги? Чи мова йде про "нижчий" за фінансовими можливостями прошарок?

— Ви, коли дивитесь інтерв'ю з ними у їхніх кабінетах чи бачите домашні фото, зверніть увагу на фон — там дуже часто книги. Вони можуть просто не робити свої колекції публічними. Хоча у мене є каталог зібрання українських стародруків, починаючи від Федорівського "Апостола". Це приватна колекція Віталія Гайдука. Він зробив дуже класну роботу — не просто зібрав колекцію, її всю описали, сфотографували і зробили прекрасну книгу.

Деякі колекціонери описують колекцію і видають збірки - як цей каталог колекції стародруків Віталія Гайдука

— Зі сторони здається, що букіністика — не найпоширеніша сфера для докладання зусиль.

— З книгами дуже цікаво працювати, вони мають хорошу енергетику. Більшість книг, які нас оточують, писали люди, які фіксували нашу історію або хотіли передати важливі позитивні речі. Я маю справу з антикварними книгами, які за роки свого існування проходять через багато рук, і мають свою ауру.

По-друге, я за освітою — історик, й історія України мені завжди була цікава. Я займаюсь книгами з 2002 року, однак перший поштовх до теми української книги у мене був під час Помаранчевої революції. Переламним моментом став 2014 рік, коли росія окупувала Крим і частину Донбасу.

Тоді я зрозумів, наскільки це важливий елемент боротьби — книги. Перше, що знищують росіяни на окупованих територіях — книги. Знищують наші і завозять свої, у яких написана їхня "правда" і їхні версія історії.

Мені люди, які тримали в руках ці підручники, розповідали, що там вже про війну все прописано — вони миттєво це роблять. Тоді я по-новому подивився на те, наскільки важлива українська книга. І я вже свідомо почав їх збирати і займатися в першу чергу українською книгою.

Після 24 лютого навіть ті, хто за інерцією колекціонував російські книги, для себе цю тему закрили.

— Навіть колекціонери були "окуповані" російським?

— Ми тривалий час були фактично у стані колишньої колонії. І у нас багато колекціонерів збирали саме російські книги. Вони орієнтувались на російський ринок, московські аукціони, і були повністю інтелектуально залежні від продукту російського ринку. Для них авторитети були там.

Сьогодні відбувається те, чого не сталось 2004-го і навіть у 2014 роках — нарешті я можу вам сказати абсолютно точно: в Україні українська книга перемогла російську. Всі, хто ще зберігав якісь ілюзії, зрозуміли: російська книга — це в першу чергу, елемент багатосотрічної пропаганди. Колекціонування російської книги було серйозним важелем інтелектуального впливу на нашу еліту.

Продавати чи виставляти в музеях?

— Навіщо продавати такі цінні книги? Може, краще зібрати в музеях і зберігати там?

— На сьогодні колекціонер виконує функцію, з якою не справляється держава. Вона не в змозі збирати колекції — кошти не виділяють. Щоб створювати, поповнювати колекції, треба шукати і купувати книги, це серйозна робота, якою займаються всі музеї світу. Бібліотека Конгресу США весь час свого існування купує книги. Їх їй часто дарують, але вона може собі дозволити купувати їх на аукціонах чи деінде.

Сьогодні в Польщі один із найбільших гравців на ринку антикварної книги — держава. Колекціонерам іноді це не подобається, бо навіть по завершенні торгів представник держави може підняти номерок, заплатити і забрати книгу. Для колекціонера це болюче — він виграв лот за 1000 доларів, але не може його забрати, бо держава вносить ці кошти і купує його для колекції музею або бібліотеки.

Щодо роботи колекціонерів. По-перше, приватні колекції динамічні, вони розвиваються, поповнюються, ростуть. Люди цим займаються. По-друге, колекціонери і далі інвестують кошти в ці книги — реставрують їх, хтось описує і видає каталог своєї колекції, що виводить її в науковий обіг.

— Навіщо показувати їх світу? Нема бажання сховати від сторонніх очей?

— Книги колекціонують в більшості інтелектуали. Коли людина займається цим серйозно, вона розуміє цінність книги і намагається донести інформацію про неї світу.

На Заході це відбувається таким чином. Людина все життя збирає колекцію, потім робить її публічною, далі — дарує музею або створює свій приватний музей. В Нью-Йорку можна подивитись, що являє собою бібліотека банкіра Моргана. Там фантастична колекція! Музей носить його ім'я, і це вважається дуже престижним. В музеях можуть бути як подаровані експонати, так і на постійному експонуванні, якщо родина не в силі з ними розлучитись.

Плакат 1990 року, коли Україна здобувала незалежность - знаковий, і сьогодні може бути перлиною колекції, поруч зі старовиннимикнигами

Сподіваюсь, що наші колекціонери з часом теж будуть зацікавлені показувати свої колекції. Тож функція колекціонера — зібрати, зберегти, відреставрувати, описати і популяризувати книги. Якби свого часу в Україні не було приватних колекціонерів рівня Павла Потоцького, Тарновських, Терещенків і Ханенків наші музеї були б напівпорожні.

Про книжкові інвестиції

— Наскільки книга сьогодні приваблива як інвестиційний проєкт?

— Українська книга попри війну переживає бум, всі зрозуміли її важливість. І не тільки в Україні — десь пів року тому на аукціоні Christie's виставили українську книгу — збірку українських народних пісень. Вони, як правило, обирають лоти, цікаві їхній аудиторії. Цей лот мав невисокий старт — здається, 400 фунтів стерлінгів, прогноз покупки — 3-5 тисяч. А продали за 8 820 фунтів. Це показник, що українська книга стає цікавою для західних аукціонів. Відповідно, це орієнтир ціни — і книга вже не може коштувати 2000 доларів, як раніше.

— Є якісь тренди в колекціонуванні книг, про які ми можемо поговорити — на що звертають увагу, що шукають? І що можна придбати як інвестпредмет?

— Тренди у світі загальні. Передусім збирають прижиттєві видання письменників. Наприклад, на аукціоні 28 жовтня у нас буде прижиттєве видання Шевченка "Букварь Южнорусский" (1861 р.).

Вартість цього видання у 1861 році становила три копійки, у 2023 на аукціоні становить 8 500 долл, і це - лише стартова ціна. Книгу можуть викупити приблизно за 35-30 тис долл

Збирають видання, які мають чи мали вплив на історію країни.

Наприклад, "Енеїда" Котляревського — це видання, з якого, як вважається, почалась сучасна українська література. Це видання мало історичне значення, як і "Історія України" Грушевського. Він оздобив видання прекрасним ілюстративним матеріалом і дав людям, дав народу можливість прочитати свою версію історії України. Це історична подія.

Є тренд збирання книг, які були у бібліотеках відомих людей, і це десь було зафіксовано. Або вони з цікавими автографами — автографом автора або з автографом іншої відомої людини. Дуже часто власник книги робить якісь записи на сторінках книги, які додають їй цінності і створюють її особисту історію.

У мене років 10 тому була книга, яка обійшла весь світ. Вже не пам'ятаю її назву, але мені запам'яталась її історія. Її перший власник купив її у 1906 році. І на сторінках він вів нотатки — де бував з цим виданням — об'їхав пів Європи, потім побував в Америці, далі — в Австралії і останній запис був з Порт-Артура (нині це місто Далянь у КНР. — Ред.). Тобто у книжок можуть бути дуже цікаві історії, дуже цікаве життя.

Книжкові історії

— Які ще цікаві, рідкісні книги побували в ваших руках?

— Їх через мої руки проходило дуже багато, бо я займаюсь не лише колекціонуванням, а є співорганізатором єдиного в Україні аукціону української книги. Тож у мене бували різні рідкісні прижиттєві видання Шевченка, Котляревського, Лесі Українки, Гоголя, українські першодруки — Федорівські видання і багато чого цікавого.

— Шкода́ було з ними розлучатись?

— Я займаюсь книгами професійно. Мені, звісно, було б приємно цими предметами володіти, але ти або стаєш повністю колекціонером, або працюєш з книгами. І тоді вони до тебе приходять, а потім переходять до іншої колекції, і це — нормальний процес. Насправді приємно, коли книги потрапляють у правильні руки.

— Що, по-вашому, є "правильними" руками?

— Були різні періоди і різні випадки, коли, наприклад, росіяни купували книги, щоб знищити. Як приклад може бути історія з першим виданням українською мовою книги "Колгосп тварин" Орвелла. Книгу видали 1947 року в Німеччині на території американської адміністрації, і частину тиражу американці передали в радянську зону. Звісно, радянська влада одразу знищила ці книги.

— Як ви оцінюєте букіністичні втрати на окупованих територіях?

— Втрати колосальні не тільки в Маріуполі. Навіть у Харкові, який не був захоплений, було знищено будинки, у яких знаходились приватні колекції. А в Маріуполі, думаю, втрачено все. Не знаю, яка ситуація у херсонських бібліотеках. Там були хороші фонди антикварної книги.

За класифікацією, видання, вік яких понад 50 років, вже є антикварними, тобто видання 70-х років минулого століття і раніше. Але я кажу про фонди книг XVIII-XIX століття. Думаю, там теж багато викрадено.

І тут повернемось до ролі колекціонера: він іноді може набагато швидше зреагувати на ситуацію і встигнути або евакуювати, або заховати свою колекцію. Для збереження книги колекціонер іноді має набагато більші можливості, аніж держава.

— Ми говоримо про культурні репарації від загарбників.

— Це дуже важливий момент. Ми навіть не знаємо, якої шкоди завдано нашим державним і приватним колекціям. Як компенсувати знищені твори мистецтва? Просто грошима — це неправильно.

— А як правильно?

— Іншими творами мистецтва. Їх в росії накопичено величезну кількість. І в тому числі — українського походження, які були на різних етапах вивезені під час воєн і радянської окупації. Грошима нема сенсу брати, бо музеї — це колекції, які не можна швидко зібрати. Експонати накопичували десятиліттями, якщо не століттями. І просто грошима їх не компенсуєш. Їх можна компенсувати, тільки якщо нададуть іншу колекцію.

Наскільки я розумію, є російські виставки за кордоном. Тож ми маємо порушувати вже зараз на державному рівні питання культурних компенсацій живописом, книгами, скульптурами. Те, що не було знищено і знайдемо, потрібно повертати, що було знищено — компенсувати.

Україна сьогодні вже може формувати список, що би вона хотіла отримати. Ми ще до Криму доберемось і побачимо, що там розграбовано. В Криму були прекрасні бібліотеки, музеї. Які вони можуть вивезти ніби на "реставрацію"…

Аукціони української книги

— До вас приходять із запитом — хочу створити колекцію, підкажіть, як почати?

— Дуже часто. Буває, людині подарували антикварну книгу, вона її захопила. І це стає першим кроком до зібрання колекції. Вона починає шукати, що їй цікаво, що можна додати до цієї книги. Далі це безперервний процес. Спочатку шукають свою нішу — що будуть збирати? І це не факт, що вона збережеться на все життя. Можна почати одне, а потім захопить інше, і це нормально, людина розвивається. Змінюються смаки — змінюється колекція.

— Де шукають, якщо в Україні аукціони не проводять?

— Проводять. Якраз 28 жовтня пройде третій за часів повномасштабної війни аукціон "Українська книга". Повертаючись до одного з ваших запитань — навіщо книги продавати. А як визначити вартість предмета, якщо його не продавати? Він нічого тоді не вартий. От яким чином визначити, наприклад, шкоду, завдану музею, якщо нема ціни, якщо речі не продаються. І чи будуть зберігати речі, які нічого не коштують?

Дуже важливо, щоб був ринок, на якому можна ціну перевірити або визначити. Таким ринком і є аукціон. Чи захоплювалися б люди картинами Леонардо да Вінчі чи Вінсента Ван Гога, якби вони не коштували нічого?

Аукціоністи книги не реставрують, але ретельно описують і створюють каталоги

— Як зробити, щоб українська книга теж мала високу вартість?

— Мають бути відкриті продажі-аукціони. І має бути зацікавленість і участь в торгах колекціонерів і держави. Щоб держава теж була гравцем на ринку антикваріату, щоб держава купувала українські антикварні книги для своїх музеїв.

— Як формують ціну на лоти букіністичного аукціону? Наприклад, якщо книга виставляєть вперше?

— Кожен предмет має власника, у якого є бачення його вартості. Він це обговорює з аукціоном і визначають стартову ціну — та, за яку власник предмета готовий його продати. Ринкова ціна — та, яку ринок готовий заплатити за це видання.

В Україні — дивна ситуація як наслідок часткового збереження радянського законодавства. У нас не дозволяють вивозити антикварні книги за кордон. Всюди в світі антикварні книги абсолютно вільно переміщають за бажанням їхнього власника. Якщо придбати в законний спосіб предмет, чому не можна його вивезти і експонувати за кордоном чи забрати з собою при переїзді в іншу країну?

Доходить до абсурду: можна купити книгу, можна продати книгу, можна знищити книгу — це твоє повне право, але не можна її вивезти.

— Навіть під час війни послаблень не було? Щоб врятувати колекції від бомбардувань?

— Не було. Умовний колекціонер із Харкова може максимум евакуювати свою колекцію ближче до кордону. Це треба змінювати, бо це дуже занижує вартість наших предметів. У нас існують два ринки — світовий і всередині України. Більше того, якщо колекціонер купує антикварні книги за кордоном і ввозить їх в Україну, він звідси їх вже не вивезе. Це абсурд.

Дуже важливо, щоб українські приватні колекції не тільки експонували за кордоном, а й дарували не лише в українські музеї, а в західні. Це дуже хороша промоція української теми. В західних музеях російське мистецтво показують дуже широко. І тому всі говорять про "велику російську культуру" і мистецтво.

Якщо західні музеї матимуть в колекціях і показуватимуть українське, це працюватиме на нас.

— Наскільки дорого утримувати та реставрувати такі книги?

— Звісно, деякі екземпляри вимагають спеціального температурного режиму. Іноді книга може лише вертикально стояти чи лежати горизонтально.

Базова реставрація може коштувати і кілька тисяч гривень. А якщо ми говоримо про таку серйозну реставрацію, яка триває рік, то це тисячі й тисячі доларів. Це може бути унікальний фахівець, робота якого коштує дорого, він може використовувати дорогі реставраційні матеріали з-за кордону зі спеціалізованих магазинів тощо.

Після отримання Україною незалежності, почали діставатись із схронів документи часів УПА - це теж цінні речі для колекціонерів

— Аукціоністи реставрацією видань не займаються перед продажем?

— Аукціон виставляє предмети на продаж такими, які вони є. Аукціон добирає лоти. Одна із його функцій — перевірка стану книги. І аукціон, як правило, не бере на торги предмети в поганому стані. Тобто ми звіряємо комплектність, аналізуємо стан. Якщо є дефекти, аукціон це вказує обов'язково. Це дуже важлива функція — вказати все вірно, бо людина на аукціоні має чітко розуміти, що вона купує.

— Бували випадки, коли вас намагались ввести в оману?

— Підробляти книги, на відміну від живопису, дуже складно і дуже дорого. Є випадки фальсифікації окремих видань, але це дуже коштовні видання. І вони, як правило, невеликі за кількістю сторінок. І це певна перевага книг над іншими творами — їх дуже складно технологічно і дорого підробити.

У нас є люди, які реставрують книжки, і є люди, які можуть робити їх експертизу. Деякі музеї проводять експертні дослідження, наприклад, Музей книги і друкарства в Києво-Печерській лаврі. Це профільний музей книги з прекрасною колекцією. Вони дають довідки — дослідження по певних виданнях. Ви можете звернутись і додатково отримати у них консультацію.

Україна на мапі була, є і буде

— Я бачу у вас мапи. В чому специфіка їх колекціонування і чи поширене це хобі в Україні? Ми бачили, що вони популярні у росіян, які йшли нас захоплювати теж майже по антикварних мапах.

— Ми говоримо про мапи України. Антикварних досить багато. Коли путін казав, що України не існувало на картах, він брехав (див. відео).

Ось карта — "Генеральний план України". Це європейська карта, датована 1686 роком. Тобто в Європі Україна була відома саме як Україна. Затирати нашу історію і приклеювати "Малоросію" нам почали з часів Петра І.

Мапи в Україні цікаві багатьом колекціонерам. Просто є ті, в кого нема саме колекції карт, але вони хочуть мати деякі знакові речі. У людини може бути прекрасна бібліотека і три-чотири карти. Є колекціонери карт, які дуже серйозно в цій темі. В них десятки карт, серед них — карти окремих місцевостей і регіонів.

— Наскільки карта — дорога́ порівняно з книгами?

— Дорога́ річ. Мова йде як правило, про європейські друковані тиражні карти. Вони торгуються на європейських і світових аукціонах, і їхня вартість визначається не на рівні України, а на світовому рівні.

Картографія пов'язана з подорожами, з центрами, звідки велась торгівля — такими, як Амстердам. Українці на той час користувались європейськими виданнями карт. В Україні могли робити карти окремої місцевості, які, як правило, малювали вручну. Такі речі дуже рідко зустрічаються і коштують чимало.

Друковані європейські карти були при дворах всіх правителів того часу, і на них Україна значилась як Україна. путін перекручує історію, як вони в принципі звикли робити. В "Історії" Карамзіна нема жодного посилання на жоден архів, на джерела, звідки ця історія написана. А якщо візьмете багатотомне видання "Історія України-Руси" Грушевського, там практично на кожній сторінці є посилання на архіви. Така простежувана сотнями років різниця в підходах до інформації і правди.

Матеріал опублікований українською мовою — читати мовою оригіналу
Теги за темою
История
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Казахстан усложнил транзит российских грузов
Корреспондент
2025-07-14T17:18:49Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
В Минэнерго сменят руководителя - СМИ
Корреспондент
2025-07-14T22:48:25Z
Меньше документов и дополнительные 14 тысяч гривен: что изменилось для получателей соцвыплат с июля
Знай
2025-07-14T20:06:44Z
Курс валют на 3 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T07:09:36Z
Новые соцстандарты: в Украине готовят тройной перерасчет пенсий – как изменятся выплаты
Знай
2025-07-08T10:51:11Z
Кабмин анонсировал изменения в начислении пенсий
Корреспондент
2025-07-07T18:27:07Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Почему женщины не в восторге от «big dick», как об этом думают мужчины
Comments UA
2025-07-14T21:57:26Z
Что произойдет, если регулярно засыпать после полуночи
Gazeta UA
2025-07-14T21:42:28Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Как вывести жирное пятно - простые и действенные способы
Gazeta UA
2025-07-13T20:22:13Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
"Это сигнал, что мы едины" - в Норвегии довольны договоренностью США и НАТО по поставке оружия Украине
Gazeta UA
2025-07-14T22:39:37Z
Келлог провел встречу с Зеленским: о чем говорили
Gazeta UA
2025-07-14T22:06:55Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
"Осыпает всех кучею лжи": Трамп удивил резким заявлением о Путине
TSN
2025-07-08T17:12:24Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Поймают волну успеха - три знака станут нереально богатыми во второй половине лета
Gazeta UA
2025-07-14T22:42:49Z
На фронте погиб журналист Богдан Заяц
TSN
2025-07-14T21:12:42Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Приказ Порошенко, разрешивший боевикам Гиркина избежать уничтожения, является госизменой – эксперт
TSN
2025-07-07T17:54:27Z
Удар по мобилизации. Россия атакует ТЦК
Корреспондент
2025-07-07T21:18:24Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
17-летняя дочь Евгения Кошевого показала стройную фигуру и очаровала красотой в атмосферном фотосете
TSN
2025-07-14T19:42:58Z
Анна Саливанчук похвасталась пышными формами на пляже и взбудоражила воображение пикантными фото
TSN
2025-07-14T19:42:32Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
Крупнейший порт Европы готовится к войне с Россией — что известно
TSN
2025-07-08T21:27:03Z
День крещения Киевской Руси: история
ZN UA
2025-07-14T22:34:53Z
Беременность-сюрприз: девушка узнала о ребенке за 17 часов до его рождения
TSN
2025-07-14T21:21:38Z
6 июля: какой сегодня церковный праздник и что можно и нельзя делать в этот день
Comments UA
2025-07-06T04:03:59Z
Производит истребители МиГ-29 и МиГ-31: Силы обороны атаковали завод в Подмосковье
Фокус
2025-07-11T11:43:06Z
Первые дальнобойные ракеты, профинансированные Германией, поступят в ВСУ в конце июля
Апостроф
2025-07-12T12:34:52Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
День ангела 7 июля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-07-06T21:21:17Z
На что мужчины сразу обращают внимание, когда влюбляются
Comments UA
2025-07-14T21:12:38Z
Недооцененная трава: какие преимущества шалфея над другой зеленью
Gazeta UA
2025-07-14T21:06:42Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Гороскоп на неделю 7-13 июля для всех знаков Зодика: недобитые бывшие Овнов, момент истины Стрельцов и удар для Раков
Знай
2025-07-07T01:30:18Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
В ряде городов прогремели взрывы
Корреспондент
2025-07-14T22:48:45Z
В Херсоне россияне убили беспилотником пожилую женщину
Корреспондент
2025-07-14T21:36:58Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
В Германии мужчина открыл стрельбу из окна: ранен украинец
TSN
2025-07-05T17:27:35Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Что будет, если Земля будет вращаться еще быстрее: ученые предупредили о катастрофе
TSN
2025-07-14T19:42:35Z
Археологи нашли гробницу полную сокровищ правителя мая: видео
TSN
2025-07-14T19:42:06Z
На Google Maps нашли гигантский череп: он смотрит из воды у берегов канадского острова
Фокус
2025-07-07T07:51:42Z
Астронавтка NASA показала фото "вторжения" малоизвестного объекта в атмосферу Земли
Comments UA
2025-07-06T05:21:50Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Усик прибыл в Лондон на реванш с Дюбуа — встретился с Брэнсоном и представил украинскую мозаику
ZN UA
2025-07-14T21:58:42Z
"Реал" оформил трансфер одноклубника футболиста сборной Украины
ZN UA
2025-07-14T21:31:58Z
На Евробаске U-20 сборная Украины проиграла финальный матч в группе
Корреспондент
2025-07-14T21:00:51Z
Карпаты, любовь и люкс: легенда "Динамо" Артем Милевский показал, как отрывается с любимой в Буковеле
Знай
2025-07-14T20:51:37Z
Восстановленная мозаика Аллы Горской была презентована Усиком в Лондоне
Корреспондент
2025-07-14T20:39:24Z
Никита Добрынин кардинально похудел и рассекретил, как избавился от лишнего веса: "Был пончиком"
TSN
2025-07-14T19:42:03Z
Реал завершил трансфер перспективного защитника Бенфики
Корреспондент
2025-07-14T19:39:53Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Рынок мотоциклов: какие модели выбирают украинские водители
Хвиля
2025-07-14T21:27:37Z
"Флэш" призвал военных тщательно проверять свои машины: что именно искать
TSN
2025-07-14T19:42:11Z
Выгоднее ли электромобиль традиционных автомобилей: эксперты подсчитали цену зарядки
UAToday
2025-07-14T19:18:44Z
Представлены Audi Q6 и SQ6 Sportback e-tron
Корреспондент
2025-07-14T17:21:25Z
Dongfeng представил новый гибридный кроссовер Voyah Free+ с запасом хода до 1458 км
Gazeta UA
2025-07-14T12:39:42Z
"Невозможно" отремонтировать в подержанных автомобилях: эксперт назвал вещь
Gazeta UA
2025-07-12T02:21:21Z