MY.UAНовини
"Стирати історію України і приклеювати "Малоросію" на мапи почали за Петра І": інтерв'ю з букіністом Ігорем Глобою
"Стирати історію України і приклеювати "Малоросію" на мапи почали за Петра І": інтерв'ю з букіністом Ігорем Глобою

"Стирати історію України і приклеювати "Малоросію" на мапи почали за Петра І": інтерв'ю з букіністом Ігорем Глобою

путін перекручує історію, як росіяни в принципі звикли це робити, каже книжковий експерт

Старовинні книги та мапи мають особливий шарм. Однак збирати їх, реставрувати і утримувати — задоволення не з дешевих. Чому люди збирають українські книги, які з них є найціннішими і які видання слід купувати вже сьогодні, щоб через роки ця покупка стала перлиною вашої бібліотеки?

На ці та інші теми "Телеграф" поговорив із відомим вітчизняним букіністом Ігорем Глобою.

Російська книга — елемент пропаганди для інтелектуалів

— Хтось із наших олігархів колекціонує книги? Чи мова йде про "нижчий" за фінансовими можливостями прошарок?

— Ви, коли дивитесь інтерв'ю з ними у їхніх кабінетах чи бачите домашні фото, зверніть увагу на фон — там дуже часто книги. Вони можуть просто не робити свої колекції публічними. Хоча у мене є каталог зібрання українських стародруків, починаючи від Федорівського "Апостола". Це приватна колекція Віталія Гайдука. Він зробив дуже класну роботу — не просто зібрав колекцію, її всю описали, сфотографували і зробили прекрасну книгу.

Деякі колекціонери описують колекцію і видають збірки - як цей каталог колекції стародруків Віталія Гайдука

— Зі сторони здається, що букіністика — не найпоширеніша сфера для докладання зусиль.

— З книгами дуже цікаво працювати, вони мають хорошу енергетику. Більшість книг, які нас оточують, писали люди, які фіксували нашу історію або хотіли передати важливі позитивні речі. Я маю справу з антикварними книгами, які за роки свого існування проходять через багато рук, і мають свою ауру.

По-друге, я за освітою — історик, й історія України мені завжди була цікава. Я займаюсь книгами з 2002 року, однак перший поштовх до теми української книги у мене був під час Помаранчевої революції. Переламним моментом став 2014 рік, коли росія окупувала Крим і частину Донбасу.

Тоді я зрозумів, наскільки це важливий елемент боротьби — книги. Перше, що знищують росіяни на окупованих територіях — книги. Знищують наші і завозять свої, у яких написана їхня "правда" і їхні версія історії.

Мені люди, які тримали в руках ці підручники, розповідали, що там вже про війну все прописано — вони миттєво це роблять. Тоді я по-новому подивився на те, наскільки важлива українська книга. І я вже свідомо почав їх збирати і займатися в першу чергу українською книгою.

Після 24 лютого навіть ті, хто за інерцією колекціонував російські книги, для себе цю тему закрили.

— Навіть колекціонери були "окуповані" російським?

— Ми тривалий час були фактично у стані колишньої колонії. І у нас багато колекціонерів збирали саме російські книги. Вони орієнтувались на російський ринок, московські аукціони, і були повністю інтелектуально залежні від продукту російського ринку. Для них авторитети були там.

Сьогодні відбувається те, чого не сталось 2004-го і навіть у 2014 роках — нарешті я можу вам сказати абсолютно точно: в Україні українська книга перемогла російську. Всі, хто ще зберігав якісь ілюзії, зрозуміли: російська книга — це в першу чергу, елемент багатосотрічної пропаганди. Колекціонування російської книги було серйозним важелем інтелектуального впливу на нашу еліту.

Продавати чи виставляти в музеях?

— Навіщо продавати такі цінні книги? Може, краще зібрати в музеях і зберігати там?

— На сьогодні колекціонер виконує функцію, з якою не справляється держава. Вона не в змозі збирати колекції — кошти не виділяють. Щоб створювати, поповнювати колекції, треба шукати і купувати книги, це серйозна робота, якою займаються всі музеї світу. Бібліотека Конгресу США весь час свого існування купує книги. Їх їй часто дарують, але вона може собі дозволити купувати їх на аукціонах чи деінде.

Сьогодні в Польщі один із найбільших гравців на ринку антикварної книги — держава. Колекціонерам іноді це не подобається, бо навіть по завершенні торгів представник держави може підняти номерок, заплатити і забрати книгу. Для колекціонера це болюче — він виграв лот за 1000 доларів, але не може його забрати, бо держава вносить ці кошти і купує його для колекції музею або бібліотеки.

Щодо роботи колекціонерів. По-перше, приватні колекції динамічні, вони розвиваються, поповнюються, ростуть. Люди цим займаються. По-друге, колекціонери і далі інвестують кошти в ці книги — реставрують їх, хтось описує і видає каталог своєї колекції, що виводить її в науковий обіг.

— Навіщо показувати їх світу? Нема бажання сховати від сторонніх очей?

— Книги колекціонують в більшості інтелектуали. Коли людина займається цим серйозно, вона розуміє цінність книги і намагається донести інформацію про неї світу.

На Заході це відбувається таким чином. Людина все життя збирає колекцію, потім робить її публічною, далі — дарує музею або створює свій приватний музей. В Нью-Йорку можна подивитись, що являє собою бібліотека банкіра Моргана. Там фантастична колекція! Музей носить його ім'я, і це вважається дуже престижним. В музеях можуть бути як подаровані експонати, так і на постійному експонуванні, якщо родина не в силі з ними розлучитись.

Плакат 1990 року, коли Україна здобувала незалежность - знаковий, і сьогодні може бути перлиною колекції, поруч зі старовиннимикнигами

Сподіваюсь, що наші колекціонери з часом теж будуть зацікавлені показувати свої колекції. Тож функція колекціонера — зібрати, зберегти, відреставрувати, описати і популяризувати книги. Якби свого часу в Україні не було приватних колекціонерів рівня Павла Потоцького, Тарновських, Терещенків і Ханенків наші музеї були б напівпорожні.

Про книжкові інвестиції

— Наскільки книга сьогодні приваблива як інвестиційний проєкт?

— Українська книга попри війну переживає бум, всі зрозуміли її важливість. І не тільки в Україні — десь пів року тому на аукціоні Christie's виставили українську книгу — збірку українських народних пісень. Вони, як правило, обирають лоти, цікаві їхній аудиторії. Цей лот мав невисокий старт — здається, 400 фунтів стерлінгів, прогноз покупки — 3-5 тисяч. А продали за 8 820 фунтів. Це показник, що українська книга стає цікавою для західних аукціонів. Відповідно, це орієнтир ціни — і книга вже не може коштувати 2000 доларів, як раніше.

— Є якісь тренди в колекціонуванні книг, про які ми можемо поговорити — на що звертають увагу, що шукають? І що можна придбати як інвестпредмет?

— Тренди у світі загальні. Передусім збирають прижиттєві видання письменників. Наприклад, на аукціоні 28 жовтня у нас буде прижиттєве видання Шевченка "Букварь Южнорусский" (1861 р.).

Вартість цього видання у 1861 році становила три копійки, у 2023 на аукціоні становить 8 500 долл, і це - лише стартова ціна. Книгу можуть викупити приблизно за 35-30 тис долл

Збирають видання, які мають чи мали вплив на історію країни.

Наприклад, "Енеїда" Котляревського — це видання, з якого, як вважається, почалась сучасна українська література. Це видання мало історичне значення, як і "Історія України" Грушевського. Він оздобив видання прекрасним ілюстративним матеріалом і дав людям, дав народу можливість прочитати свою версію історії України. Це історична подія.

Є тренд збирання книг, які були у бібліотеках відомих людей, і це десь було зафіксовано. Або вони з цікавими автографами — автографом автора або з автографом іншої відомої людини. Дуже часто власник книги робить якісь записи на сторінках книги, які додають їй цінності і створюють її особисту історію.

У мене років 10 тому була книга, яка обійшла весь світ. Вже не пам'ятаю її назву, але мені запам'яталась її історія. Її перший власник купив її у 1906 році. І на сторінках він вів нотатки — де бував з цим виданням — об'їхав пів Європи, потім побував в Америці, далі — в Австралії і останній запис був з Порт-Артура (нині це місто Далянь у КНР. — Ред.). Тобто у книжок можуть бути дуже цікаві історії, дуже цікаве життя.

Книжкові історії

— Які ще цікаві, рідкісні книги побували в ваших руках?

— Їх через мої руки проходило дуже багато, бо я займаюсь не лише колекціонуванням, а є співорганізатором єдиного в Україні аукціону української книги. Тож у мене бували різні рідкісні прижиттєві видання Шевченка, Котляревського, Лесі Українки, Гоголя, українські першодруки — Федорівські видання і багато чого цікавого.

— Шкода́ було з ними розлучатись?

— Я займаюсь книгами професійно. Мені, звісно, було б приємно цими предметами володіти, але ти або стаєш повністю колекціонером, або працюєш з книгами. І тоді вони до тебе приходять, а потім переходять до іншої колекції, і це — нормальний процес. Насправді приємно, коли книги потрапляють у правильні руки.

— Що, по-вашому, є "правильними" руками?

— Були різні періоди і різні випадки, коли, наприклад, росіяни купували книги, щоб знищити. Як приклад може бути історія з першим виданням українською мовою книги "Колгосп тварин" Орвелла. Книгу видали 1947 року в Німеччині на території американської адміністрації, і частину тиражу американці передали в радянську зону. Звісно, радянська влада одразу знищила ці книги.

— Як ви оцінюєте букіністичні втрати на окупованих територіях?

— Втрати колосальні не тільки в Маріуполі. Навіть у Харкові, який не був захоплений, було знищено будинки, у яких знаходились приватні колекції. А в Маріуполі, думаю, втрачено все. Не знаю, яка ситуація у херсонських бібліотеках. Там були хороші фонди антикварної книги.

За класифікацією, видання, вік яких понад 50 років, вже є антикварними, тобто видання 70-х років минулого століття і раніше. Але я кажу про фонди книг XVIII-XIX століття. Думаю, там теж багато викрадено.

І тут повернемось до ролі колекціонера: він іноді може набагато швидше зреагувати на ситуацію і встигнути або евакуювати, або заховати свою колекцію. Для збереження книги колекціонер іноді має набагато більші можливості, аніж держава.

— Ми говоримо про культурні репарації від загарбників.

— Це дуже важливий момент. Ми навіть не знаємо, якої шкоди завдано нашим державним і приватним колекціям. Як компенсувати знищені твори мистецтва? Просто грошима — це неправильно.

— А як правильно?

— Іншими творами мистецтва. Їх в росії накопичено величезну кількість. І в тому числі — українського походження, які були на різних етапах вивезені під час воєн і радянської окупації. Грошима нема сенсу брати, бо музеї — це колекції, які не можна швидко зібрати. Експонати накопичували десятиліттями, якщо не століттями. І просто грошима їх не компенсуєш. Їх можна компенсувати, тільки якщо нададуть іншу колекцію.

Наскільки я розумію, є російські виставки за кордоном. Тож ми маємо порушувати вже зараз на державному рівні питання культурних компенсацій живописом, книгами, скульптурами. Те, що не було знищено і знайдемо, потрібно повертати, що було знищено — компенсувати.

Україна сьогодні вже може формувати список, що би вона хотіла отримати. Ми ще до Криму доберемось і побачимо, що там розграбовано. В Криму були прекрасні бібліотеки, музеї. Які вони можуть вивезти ніби на "реставрацію"…

Аукціони української книги

— До вас приходять із запитом — хочу створити колекцію, підкажіть, як почати?

— Дуже часто. Буває, людині подарували антикварну книгу, вона її захопила. І це стає першим кроком до зібрання колекції. Вона починає шукати, що їй цікаво, що можна додати до цієї книги. Далі це безперервний процес. Спочатку шукають свою нішу — що будуть збирати? І це не факт, що вона збережеться на все життя. Можна почати одне, а потім захопить інше, і це нормально, людина розвивається. Змінюються смаки — змінюється колекція.

— Де шукають, якщо в Україні аукціони не проводять?

— Проводять. Якраз 28 жовтня пройде третій за часів повномасштабної війни аукціон "Українська книга". Повертаючись до одного з ваших запитань — навіщо книги продавати. А як визначити вартість предмета, якщо його не продавати? Він нічого тоді не вартий. От яким чином визначити, наприклад, шкоду, завдану музею, якщо нема ціни, якщо речі не продаються. І чи будуть зберігати речі, які нічого не коштують?

Дуже важливо, щоб був ринок, на якому можна ціну перевірити або визначити. Таким ринком і є аукціон. Чи захоплювалися б люди картинами Леонардо да Вінчі чи Вінсента Ван Гога, якби вони не коштували нічого?

Аукціоністи книги не реставрують, але ретельно описують і створюють каталоги

— Як зробити, щоб українська книга теж мала високу вартість?

— Мають бути відкриті продажі-аукціони. І має бути зацікавленість і участь в торгах колекціонерів і держави. Щоб держава теж була гравцем на ринку антикваріату, щоб держава купувала українські антикварні книги для своїх музеїв.

— Як формують ціну на лоти букіністичного аукціону? Наприклад, якщо книга виставляєть вперше?

— Кожен предмет має власника, у якого є бачення його вартості. Він це обговорює з аукціоном і визначають стартову ціну — та, за яку власник предмета готовий його продати. Ринкова ціна — та, яку ринок готовий заплатити за це видання.

В Україні — дивна ситуація як наслідок часткового збереження радянського законодавства. У нас не дозволяють вивозити антикварні книги за кордон. Всюди в світі антикварні книги абсолютно вільно переміщають за бажанням їхнього власника. Якщо придбати в законний спосіб предмет, чому не можна його вивезти і експонувати за кордоном чи забрати з собою при переїзді в іншу країну?

Доходить до абсурду: можна купити книгу, можна продати книгу, можна знищити книгу — це твоє повне право, але не можна її вивезти.

— Навіть під час війни послаблень не було? Щоб врятувати колекції від бомбардувань?

— Не було. Умовний колекціонер із Харкова може максимум евакуювати свою колекцію ближче до кордону. Це треба змінювати, бо це дуже занижує вартість наших предметів. У нас існують два ринки — світовий і всередині України. Більше того, якщо колекціонер купує антикварні книги за кордоном і ввозить їх в Україну, він звідси їх вже не вивезе. Це абсурд.

Дуже важливо, щоб українські приватні колекції не тільки експонували за кордоном, а й дарували не лише в українські музеї, а в західні. Це дуже хороша промоція української теми. В західних музеях російське мистецтво показують дуже широко. І тому всі говорять про "велику російську культуру" і мистецтво.

Якщо західні музеї матимуть в колекціях і показуватимуть українське, це працюватиме на нас.

— Наскільки дорого утримувати та реставрувати такі книги?

— Звісно, деякі екземпляри вимагають спеціального температурного режиму. Іноді книга може лише вертикально стояти чи лежати горизонтально.

Базова реставрація може коштувати і кілька тисяч гривень. А якщо ми говоримо про таку серйозну реставрацію, яка триває рік, то це тисячі й тисячі доларів. Це може бути унікальний фахівець, робота якого коштує дорого, він може використовувати дорогі реставраційні матеріали з-за кордону зі спеціалізованих магазинів тощо.

Після отримання Україною незалежності, почали діставатись із схронів документи часів УПА - це теж цінні речі для колекціонерів

— Аукціоністи реставрацією видань не займаються перед продажем?

— Аукціон виставляє предмети на продаж такими, які вони є. Аукціон добирає лоти. Одна із його функцій — перевірка стану книги. І аукціон, як правило, не бере на торги предмети в поганому стані. Тобто ми звіряємо комплектність, аналізуємо стан. Якщо є дефекти, аукціон це вказує обов'язково. Це дуже важлива функція — вказати все вірно, бо людина на аукціоні має чітко розуміти, що вона купує.

— Бували випадки, коли вас намагались ввести в оману?

— Підробляти книги, на відміну від живопису, дуже складно і дуже дорого. Є випадки фальсифікації окремих видань, але це дуже коштовні видання. І вони, як правило, невеликі за кількістю сторінок. І це певна перевага книг над іншими творами — їх дуже складно технологічно і дорого підробити.

У нас є люди, які реставрують книжки, і є люди, які можуть робити їх експертизу. Деякі музеї проводять експертні дослідження, наприклад, Музей книги і друкарства в Києво-Печерській лаврі. Це профільний музей книги з прекрасною колекцією. Вони дають довідки — дослідження по певних виданнях. Ви можете звернутись і додатково отримати у них консультацію.

Україна на мапі була, є і буде

— Я бачу у вас мапи. В чому специфіка їх колекціонування і чи поширене це хобі в Україні? Ми бачили, що вони популярні у росіян, які йшли нас захоплювати теж майже по антикварних мапах.

— Ми говоримо про мапи України. Антикварних досить багато. Коли путін казав, що України не існувало на картах, він брехав (див. відео).

Ось карта — "Генеральний план України". Це європейська карта, датована 1686 роком. Тобто в Європі Україна була відома саме як Україна. Затирати нашу історію і приклеювати "Малоросію" нам почали з часів Петра І.

Мапи в Україні цікаві багатьом колекціонерам. Просто є ті, в кого нема саме колекції карт, але вони хочуть мати деякі знакові речі. У людини може бути прекрасна бібліотека і три-чотири карти. Є колекціонери карт, які дуже серйозно в цій темі. В них десятки карт, серед них — карти окремих місцевостей і регіонів.

— Наскільки карта — дорога́ порівняно з книгами?

— Дорога́ річ. Мова йде як правило, про європейські друковані тиражні карти. Вони торгуються на європейських і світових аукціонах, і їхня вартість визначається не на рівні України, а на світовому рівні.

Картографія пов'язана з подорожами, з центрами, звідки велась торгівля — такими, як Амстердам. Українці на той час користувались європейськими виданнями карт. В Україні могли робити карти окремої місцевості, які, як правило, малювали вручну. Такі речі дуже рідко зустрічаються і коштують чимало.

Друковані європейські карти були при дворах всіх правителів того часу, і на них Україна значилась як Україна. путін перекручує історію, як вони в принципі звикли робити. В "Історії" Карамзіна нема жодного посилання на жоден архів, на джерела, звідки ця історія написана. А якщо візьмете багатотомне видання "Історія України-Руси" Грушевського, там практично на кожній сторінці є посилання на архіви. Така простежувана сотнями років різниця в підходах до інформації і правди.

Матеріал опублікований українською мовою — читати мовою оригіналу
Теги за темою
История
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Из отходов в источник лития: найден способ получать ценные металлы с помощью масла
Фокус
2025-02-25T15:51:08Z
Мошеннические QR-коды в общественных местах: киберполиция рассказала, как не потерять деньги
Апостроф
2025-02-25T15:33:44Z
Как инженерное мышление и инновации меняют мир: опыт и взгляд Дениса Дрофа
Фокус
2025-02-25T15:27:25Z
Прорыв в солнечной энергетике: панели из перовскита показали рекордную эффективность
Фокус
2025-02-25T15:12:32Z
Разработчики Detroit: Become Human успокоили игроков — Quantic Dream не закрывают
GameMag
2025-02-25T15:04:19Z
Следы океанов: на Марсе нашли древние пляжи
ZN UA
2025-02-25T14:58:16Z
Google перейдет на QR-коды для аутентификации в Gmail
Корреспондент
2025-02-25T14:39:49Z
Tekken 8 разошлась тиражом в 3 миллиона копий — быстрее Tekken 7
GameMag
2025-02-25T14:39:45Z
Мощная вспышка на Солнце "обесточила" Тихий океан: зафиксировано массовое радиоотключение
Фокус
2025-02-25T14:39:23Z
Когда приезжала завистливая подружка: как очистить пространство квартиры с помощью соли
Знай
2025-02-25T15:51:12Z
5 красных флажков на первом свидании: будьте бдительны, если вы заметили следующие признаки
Comments UA
2025-02-25T15:36:12Z
Как можно отстирать очень грязные кухонные полотенца: метод, который справится с очень сложными пятнами
TSN
2025-02-25T15:33:34Z
Почему ни в коем случае нельзя вечером выносить мусор: 4 веские причины
TSN
2025-02-25T15:06:41Z
Может ли партнер искренне любить двоих и любовь ли это?
Marie Claire
2025-02-25T15:00:55Z
Вы получите любую работу, которую захотите: 5 секретов успешного собеседования, о таком вы не знали
Знай
2025-02-25T14:51:29Z
Испытание для смельчаков: "парящий в небесах" мост поражает воображение туристов
Фокус
2025-02-25T13:57:47Z
Пять лучших рецептов блинчиков на Масленицу
Comments UA
2025-02-25T13:54:08Z
Ароматные яблочные розы: десерт, который покорит не только ваше сердце, рецепт от Эктора
Знай
2025-02-25T13:51:22Z
В Польше из помещения горсовета выпал и погиб молодой человек: СМИ пишут, что это украинец
TSN
2025-02-25T16:03:39Z
Нападение на велосипедиста в Харькове: реакция ТЦК
Корреспондент
2025-02-25T15:57:48Z
Тело малыша в морозильнике: как соцслужбы не защитили ребенка в Одессе
Comments UA
2025-02-25T15:54:51Z
Китайское судно задержали при перерезке подводных интернет-кабелей
Comments UA
2025-02-25T14:54:43Z
В Конго вспышка неизвестной болезни унесла жизни 50 человек
Корреспондент
2025-02-25T14:51:06Z
Беспредел ТЦК и полиции в Харькове: что говорят правоохранители
Comments UA
2025-02-25T14:36:39Z
Масштабные пожары на полигоне отходов: в Одесчине объявили подозрение директору предприятия
TSN
2025-02-25T14:33:51Z
В Ровенской области чиновников поймали на взятке в 1,3 млн грн
Comments UA
2025-02-25T14:33:19Z
Отравленое пламя: халатность привела к загрязнению атмосферного воздуха
Comments UA
2025-02-25T13:42:44Z
Судаков назвал чемпионат, в который хочет перейти
Корреспондент
2025-02-25T16:06:53Z
"Может случиться с каждым": Баколе оценил последствия поражения от Паркера
Корреспондент
2025-02-25T15:24:09Z
Сын Виталия Кличко дебютировал в сборной Украины по баскетболу
Фокус
2025-02-25T13:51:41Z
FAST и Favbet Foundation: национальный проект первой помощи для спортивного коммьюнити
Апостроф
2025-02-25T13:48:50Z
Стало известно, сколько матчей пропустит Забарный из-за дисквалификации за красную карточку в АПЛ
TSN
2025-02-25T13:27:34Z
Тренер Милана на грани увольнения - установлены сроки, чтобы исправить ситуацию
Корреспондент
2025-02-25T13:24:59Z
В Турции хотят возбудить уголовное дело против футбольного тренера Моуриньо
ZN UA
2025-02-25T12:52:11Z
Нокаутировал бы любого: Тренер Паркера оценил победу над Баколе
Корреспондент
2025-02-25T12:42:37Z
Галатасарай обвинил Моуринью в расизме и подаст в суд
Корреспондент
2025-02-25T12:03:31Z
Гороскоп на 26 февраля для всех знаков Зодиака: кого ждет напряженный день
Политека
2025-02-25T16:04:19Z
Россияне ударили по Краматорску: более десятка раненых, среди которых есть дети
Апостроф
2025-02-25T16:03:33Z
В пригороде Киева жителей испугала необычная работа мобильных огневых групп: что известно
Comments UA
2025-02-25T16:03:31Z
В Киеве сдается бесплатная квартира любителям кошек, но есть ньюансы
TSN
2025-02-25T16:03:19Z
Гороскоп на среду 26 февраля 2025 года
UAToday
2025-02-25T16:03:01Z
В Киеве разоблачили партию сигаретных подделок
Корреспондент
2025-02-25T15:09:42Z
Враг оккупировал село Запорожье в Донецкой области: как будет действовать дальше — DeepState
TSN
2025-02-25T15:06:14Z
В Херсонской области оккупанты запугивают проукраинское население и устраивают показательные судилища
Апостроф
2025-02-25T14:24:10Z
В результате обстрела Краматорска погиб гражданский
Корреспондент
2025-02-25T14:12:34Z
Немного распущенности: 6 главных трендов в стрижках этой весной
Marie Claire
2025-02-25T15:27:02Z
Klavdia Petrivna перенесла европейский тур из-за простуды
Комсомольская правда
2025-02-25T14:30:01Z
Украинская актриса повредила себе лицо моющим средством перед важными кинопробами
Апостроф
2025-02-25T14:27:55Z
Канье Уэст переодел Бьянку Цензори в медсестру
Фокус
2025-02-25T14:27:19Z
"Все, все покинуть, до тебе полинуть...": история самой большой любви Леси Украинки
Апостроф
2025-02-25T13:51:41Z
Дмитрий Богомазов рассказал, как поставил «Сон летней ночи» с пришельцами: «Шекспир у нас получился очень современный»
Знай
2025-02-25T13:42:26Z
Меган Маркл снова заподозрили в плагиате: при чем тут Памела Андерсон
Фокус
2025-02-25T13:06:02Z
Дженнифер Лопес рассказала о неудачной любви
UAToday
2025-02-25T13:03:42Z
Племянницы леди Ди на фронт-роу и Кафельникова на подиуме: 8 ярких событий Недели моды в Лондоне
Marie Claire
2025-02-25T13:01:40Z
В Литве на дроны для Украины собрали более 5 млн евро
Корреспондент
2025-02-25T16:12:33Z
Российский Су-57 впервые приземлился в Иране и простоял там неделю: в чем причина
Фокус
2025-02-25T15:57:21Z
Тайвань перехватил судно Китая, которое перерезало подводный кабель
Корреспондент
2025-02-25T15:54:10Z
Россияне назвали новорожденного ребенка Трампом
Comments UA
2025-02-25T15:30:58Z
Заставят ли пенсионеров вернуть деньги государству: украинцам объяснили больной вопрос
Знай
2025-02-25T15:30:17Z
В прошлом году украинцы усыновили больше всего детей за последние пять лет
Апостроф
2025-02-25T14:54:32Z
Среди кандидатов – африканец и филиппинец: кто может стать следующим Папой Римским
TSN
2025-02-25T14:51:45Z
СМИ пишут о деталях подрыва дамбы под Киевом в первые дни войны: Фокус получил опровержения
Фокус
2025-02-25T14:45:07Z
Некоторые женщины получат помощь в 25-40 тыс. грн: кому заплатят
Фокус
2025-02-25T14:42:36Z
«Крепкие» викинги на самом деле были больны и инфицированы – открытие озадачило даже ученых
Апостроф
2025-02-25T15:57:42Z
Стала известна привычка долгожителей №1: гарантирована ясность ума в старости
Comments UA
2025-02-25T13:36:10Z
Психическое здоровье украинцев под угрозой: почти половина населения страдает из-за войны
TSN
2025-02-25T12:06:20Z
Выживаемость возросла на 83%: ученые назвали продукты, спасающие мозг от деменции
Фокус
2025-02-25T12:00:10Z
Какие продукты нужно обязательно есть людям за 60: защищают от рака, деменции и ломкости костей
TSN
2025-02-25T11:33:34Z
Поспешите к семейному врачу: правила кардинально меняются с 1 марта
Знай
2025-02-25T11:30:38Z
Шелковое полотенце: стоит ли оно своих денег и как влияет на состояние волос
Marie Claire
2025-02-25T11:16:28Z
Срочно уберите эти предметы из кухни: они являются рассадниками плесени и неприятного запаха
TSN
2025-02-25T10:36:27Z
Чем заменить кофе: 5 бодрящих напитков, которые повысят вашу энергию
UAToday
2025-02-25T10:03:10Z
Украинцам с марта поднимут плату за вывоз мусора: какими будут тарифы
Знай
2025-02-25T16:12:44Z
Украина снизила импорт энергоресурсов за год
Корреспондент
2025-02-25T15:51:45Z
Польша предоставит Украине больше терминалов Starlink
Корреспондент
2025-02-25T15:40:00Z
Украинцев предупредили о вероятном повышении цен на мясо: подробности
Фокус
2025-02-25T15:27:27Z
Какая будет пенсия после индексации: как узнать ее размер
TSN
2025-02-25T15:21:39Z
"Сегодня не работают программы ипотеки для ветеранов. Потому что увольняющийся становится неинтересным". Интервью с представителем Минветеранов
Апостроф
2025-02-25T14:45:08Z
Цена на электричество с 1 марта: украинцев предупредили
Политека
2025-02-25T14:31:28Z
Изменился пенсий возраст и требования для выхода на пенсию: о чем следует знать
Знай
2025-02-25T14:30:22Z
Sony обогнала Mitsubishi и поднялась на второе место в рейтинге самых дорогих японских компаний
GameMag
2025-02-25T14:19:19Z
Украина представила обновленную версию подводного дрона Toloka TLK 150: детали улучшений
Фокус
2025-02-25T15:15:13Z
Необычный раритет: на продажу выставили винтажный 70-летний автодом Alfa Romeo
Фокус
2025-02-25T13:45:14Z
Вдвое дешевле Tesla Cybertruck: дебютировал корейский электропикап за $33 500
Фокус
2025-02-25T12:51:56Z
Роскошь из 90-х: обнаружен культовый 35-летний Mercedes W126 в новом состоянии
Фокус
2025-02-25T12:06:37Z
Падение акций Tesla: среди причин – политическая активность Маска
Апостроф
2025-02-25T11:03:15Z
В Украине появится новый флагман Opel: цены и подробности
Фокус
2025-02-25T10:00:07Z
Монстр для бездорожья: известная студия собрала двухместный пикап-спорткар Jeep Wrangler
Знай
2025-02-25T06:51:32Z
Мощный внедорожник от Great Wall станет дешевой альтернативой Mercedes-AMG G63
Фокус
2025-02-24T14:30:36Z
Кардинальные изменения: новый Citroen C5 Aircross показали до премьеры
Фокус
2025-02-24T11:06:02Z
Бандитский стиль переговоров: подпишут ли Украина и США в конце концов соглашение по ресурсам
Comments UA
2025-02-25T16:06:00Z
Российский генерал-лейтенант наладил наркоторговлю среди военных – расследование
TSN
2025-02-25T16:03:04Z
Дуда сказал, имеет ли Трамп план по переговорам с Россией
TSN
2025-02-25T15:51:47Z
Канадцы призывают лишить Маска гражданства
Хвиля
2025-02-25T15:51:38Z
Военные КНДР вызвали волну возмущения у россиян: что произошло
Comments UA
2025-02-25T15:45:01Z
США могут отключить Starlink: что произойдет со связью ВСУ и чем ее заменить
Фокус
2025-02-25T15:42:23Z
Премьер Британии объявил об увеличении расходов на оборону до 2,5% ВВП к 2027 году, назвав Россию "угрозой" — The Guardian
ZN UA
2025-02-25T15:40:34Z
Зеленский пообщался с новым премьером Бельгии
Европейская правда
2025-02-25T15:39:43Z
Действенные санкции: почему удары по российским НПЗ болезненны для врага
Корреспондент
2025-02-25T15:39:42Z