MY.UAНовини
«Таким мене зробила війна»: Суспільне презентувало документальний фільм про адаптацію військового до мирного життя
«Таким мене зробила війна»: Суспільне презентувало документальний фільм про адаптацію військового до мирного життя

«Таким мене зробила війна»: Суспільне презентувало документальний фільм про адаптацію військового до мирного життя

Військовий Арсен Медник після важкого поранення на фронті повертається додому, де постає перед труднощами адаптації до мирного життя. Суспільне зняло стрічку про те, як подолати прірву між військовим і цивільним життям та допомогти військовим адаптуватися до нових реалій.

18 жовтня в Будинку кіно відбулася презентація документального фільму Координаційного центру мовлення національних меншин Суспільного «Таким мене зробила війна».

  Арсен Медник

Творці фільму на прикладі Арсена Медника показали труднощі, з якими стикаються військові після повернення з фронту. Їм доводиться не лише долати власні болі та психологічні наслідки пережитого, а ще й натрапляти на байдужість, нерозуміння в мирному житті, бюрократію в державних установах. І якщо на фронті поруч було плече побратимів, то тут, у цивільному житті, найчастіше доводиться «воювати» сам на сам.

«Коли я познайомилась з Арсеном, я зрозуміла, наскільки мало ми знаємо людей, які пізнали війну не з новин, наскільки для них важлива підтримка кожного з нас. Я сподіваюся, після перегляду фільму ви вийдете з великою долею емпатії до усіх військових», — сказала перед переглядом фільму продюсерка фільму та керівниця Координаційного центру мовлення національних меншин Анастасія Гудима.

  • Читайте також: Фільм-розслідування Суспільного «Черга на прощання»: шлях додому безвісти зниклих на війні

Герой стрічки «Таким мене зробила війна» розповів про те, що йому болить, а завдяки допомозі зумів подолати біль, залежності та психологічні травми. «Ви можете мене питати про що завгодно, я про все розкажу. Я вже нічого не боюся», — сказав Арсен Медник під час презентації. Але так було не завжди.

 Арсен Медник з творчою командою фільму

Арсен Медник зростав у багатодітній родині в Бучі, на Київщині. Він працював на декількох роботах — ремонтником взуття, інструктором у тирі, на СТО, мріяв про навчання та відкриття власної справи. А в лютому 2022 року хлопець записується в ТрО, стає на захист міста.

«Арсена я знаю з дитинства, ми виросли в одному дворі, ходили в одну школу. Ми випадково зустрілися через 15 років у місті Рівному, куди разом зі своїми сім’ями тікали від окупації Бучі. Він почав розповідати, що влаштувався на роботу, годує всю велику родину і хоче потрапити в ЗСУ, щоб захищати Україну. Мене це тоді дуже здивувало. Я зняла коротенький сюжет про нього і почала стежити за його життям. Ми зустрілися з ним уже в Києві, після поранення. І я відчула, як він змінився. Це вже був чоловік, дуже спокійний, але з купою болю та переживань. Це вже був не той Арсен, який кричав: “Я піду воювати!”, він жити не хотів, був у повному відчаї. Я розуміла, що треба щось робити, бо ми можемо втратити людину. У нього був дуже важкий психологічний стан», — розповідає авторка та режисерка фільму Олена Кривенко.

  Авторка та режисерка фільму Олена Кривенко

Вона хотіла допомогти Арсену Меднику, а водночас зрозуміла, що потрібно знімати документальний фільм. І робота ця тривала майже дев’ять місяців.

«Я розуміла, що на фронті багато людей таких, як Арсен. Якщо ми не будемо знімати та показувати цю правду, то ніхто не буде про це знати. Я хотіла показати трансформації, як зовнішні, так і внутрішні. Відчуження від соціуму, біль, переживання, його досягнення та успіхи, які ми переживали разом із ним. Разом із ним змінювалась і я, мої ідеали, моя творчість. Це 45 хвилин, у які я втілила шматочок життя Арсена», — говорить Олена Кривенко.

  • Читайте також: Герої з передової у документальному серіалі «Позиція Україна»

Арсен воював у десантно-штурмовій бригаді ЗСУ на Півдні. Після першого поранення за місяць повернувся на передову. Вдруге отримав важкі травми, місяць пролежав у комі, повернувся додому. І тут стикнувся з новими реаліями життя — довгими чергами в медичних закладах, щоб отримати статус особи з інвалідністю, бюрократичними перепонами й байдужістю. Почав вживати наркотики, щоб полегшало. Що це не вихід, Арсен і сам, за його словами, розумів, але самотужки впоратись із цим не міг.

Допомогу йому надали в Державному центрі психічного здоров’я та реабілітації ветеранів «Лісова поляна». Завдяки їй Арсен зумів подолати свої психологічні травми та залежність. Отримав статус людини з інвалідністю внаслідок війни (у нього проблеми зі слухом і немає кількох пальців на руці), продовжує службу у військовій частині. Арсен прийшов на презентацію розповісти про свій шлях. Глядачі зустріли оплесками героя фільму, слухали його стоячи.

Арсен Медник

«На фронті завжди важко. Дуже важко втрачати побратимів. Ми там помираємо, а коли приїжджаємо з фронту, то розуміємо, що нікому не потрібні. Відчуваємо цю прірву. Це важко пояснити словами. Коли ти стоїш і бачиш, що життя навколо кипить, а твоє життя вже пройшло. Але ми боремось. І там боремось, і тут. Тут — із самими собою, а там — із ними. Завжди триває війна. Нам потрібна ваша підтримка. ЗСУ дуже потрібна підтримка», — розповідає Арсен Медник.

Ром за походженням, Арсен розповів, що разом із ним в окопі були ще єврей і сирієць — і всі вони воюють під українським прапором.

«Суспільство змінилося стосовно ромської нації, й багато побратимів ромського походження сьогодні воюють, захищають країну поруч з українцями. Війна нас усіх об’єднала, незалежно від нації, релігії, поглядів. Суспільство змінилося. Те, що ви робите у відеопросторі, дуже важливо. Ми отримали сьогодні не просто емоції, а енергію, яку потрібно у своєму серці закласти й нести далі в суспільство, говорити про ці проблеми. Арсен дуже відверто про це говорить, і так повинно бути, бо якщо ми будемо замовчувати ці проблеми, то вони не будуть розв’язуватися», — сказав заступник директора департаменту моніторингу додержання рівних прав і свобод, прав національних меншин, політичних і релігійних поглядів Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Володимир Кондур.

 Володимир Кондур

Після перегляду документального фільму «Таким мене зробила війна» учасники презентації обговорили проблему, яку висвітлили автори стрічки. Зокрема, шукали відповіді на питання: що суспільство має зробити, щоб полегшити шлях адаптації військових у мирному житті.

«У нас цього року стартував проєкт “Помічник ветерана”. У кожному місті, у кожній громаді буде людина, яка допомагатиме у розв’язанні питань. Ми розуміємо, що така проблема, як у вас, справді існує. Ця людина буде консультувати, пояснювати, куди звертатися за допомогою. Вона буде супроводжувати у процесі повернення до цивільного життя. Пілотний проєкт зараз діє в чотирьох областях, у наступному році плануємо масштабувати його на всю Україну. Орієнтовно буде півтори тисячі помічників, один помічник на 100 родин. Ця людина буде або ветеран, або хтось із родини ветерана. Це той, хто вас розуміє. З жовтня вже працює 12 помічників», — розповів представник Мінветеранів Олексій Тарабукін.

 Олексій Тарабукін

Читайте також: Документальний фільм Суспільного «Домівка на спині»: повертатися додому чи залишатися за кордоном?

«Мене взагалі дивує, чому в нас у суспільстві постає питання про якусь прірву між військовими та цивільними. Люди, завжди пам’ятайте: вони зупинили російську армію! Має бути тотальна повага, яка проявляється у словах та у справах. Психічне здоров’я людини, яка повертається з фронту, залежить не від лікаря, а від кожної людини, яка його зустрічає тут. Арсен отримав допомогу завдяки небайдужій до нього людині — Олені. Дві речі потрібні людині, яка повертається з фронту: відчуття довіри та відчуття безпеки. Тоді він може свої невидимі поранення розкрити до того ступеня, коли ми можемо допомогти», — сказала директорка Державного центру психічного здоров’я та реабілітації ветеранів «Лісова поляна» Ксенія Возніцина.

  Ксенія Возніцина та Арсен Медник

Над фільмом «Таким мене зробила війна» працювали:

Авторка та режисерка — Олена Кривенко, редакторки — Надія Стадницька, Анастасія Гудима, літературна редакторка — Олена Адамчук, оператор-постановник — Юнус Сейтаблаєв, оператор — Євген Шевченко, режисерка монтажу — Олена Мамай, звукорежисер фільмування — Сергій Петренко, звукорежисер зведення — Вадим Григорук, колористка — Поліна Чечкова, графічні дизайнери — Ганна Красножон, Юрій Мордвінов, Максим Лесняк, адміністраторка — Марія Харакоз, водій — Олександр Глібко, продюсерка — Анастасія Гудима.

 Команда документального фільму «Таким мене зробила війна»

Прем’єра документального фільму на платформах Суспільного відбудеться 22 жовтня о 22:15 на Першому каналі Суспільного мовлення в ефірі марафону «Єдині новини» та 24 жовтня о 22:00 — на місцевих телеканалах Суспільного мовлення.

Фото: Максим Поліщук/«Детектор медіа»

Читайте також
Документальний фільм Суспільного «Домівка на спині»: повертатися додому чи залишатися за кордоном?
«Повітряна й тривожна книжка» Ірини Славінської: про життя в нових воєнних реаліях
Фільм-розслідування Суспільного «Черга на прощання»: шлях додому безвісти зниклих на війні
Документальний проєкт Суспільного «Видимі»: десять історій людей, які надихають
Документальний проєкт Суспільного «Мій Крим» — оповідь про корінні народи України
Документальний проєкт «Крим. Звільнення» показує маловідому сторінку історії України
Герої з передової у документальному серіалі «Позиція Україна»
Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
Долучитись
Теги за темою
російська агресія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Як часто насправді потрібно чистити екран смартфона
24tv
2026-01-20T14:30:38Z
Чоловік помер після тривалого використання термочашки: що сталося
TSN
2026-01-22T05:36:09Z
Грошова допомога на перевірку здоров'я для пенсіонерів в Київській області: яким чином можна її отримати
Политека
2026-01-22T05:00:58Z
У Вінниці виявили випадок лихоманки Чикунгунья
ГЛАВКОМ NET
2026-01-22T04:39:48Z
Секрет «сильних» паростків: простий метод допоможе отримати сходи раніше
GlavRed
2026-01-21T22:54:50Z
СЗЧ та інвалідність: чи можна пройти медичну комісію, перебуваючи в розшуку
Хвиля
2026-01-21T21:21:27Z
Скільки яєць безпечно їсти на день для здоров’я серця — медики визначили остаточно
TSN
2026-01-21T19:51:59Z
Грошова допомога на перевірку здоров'я для пенсіонерів в Полтавській області: які кроки варто здійснити
Политека
2026-01-21T18:30:41Z
Природні токсини, що вбивають: які отрути вважають найсильнішими у світі
TSN
2026-01-21T16:51:59Z
Темрява, холод та корисні ідіоти: як Росія отримує в мережах цінну інформацію про підсумки обстрілів України
Фокус
2026-01-22T06:15:45Z
Арктичний холод відступить, але ненадовго: синоптик попередив про нову хвилю аномальних морозів
Хвиля
2026-01-22T06:12:20Z
Коли Україну накриють сніг та дощі через циклон
24tv
2026-01-22T06:03:36Z
З Донеччини за місяць виїхало близько 7000 цивільних - ОВА
УкраинФорм
2026-01-22T05:57:28Z
Росіяни атакували понад 30 населених пунктів Херсонщини: загинула людина, 6 поранених
Украинская правда
2026-01-22T05:54:18Z
Київ перейде до жорстких графіків відключень світла – міністр енергетики
ГЛАВКОМ NET
2026-01-22T05:54:03Z
Унаслідок ворожої атаки на Запоріжжя поранено чоловіка
5 UA
2026-01-22T05:45:19Z
Чи переживе озимина нинішні морози? Укргідрометцентр назвав культури та регіони з підвищеними ризиками
ГЛАВКОМ NET
2026-01-22T05:39:49Z
Синоптики оновили прогноз погоди на сьогодні, 22 січня
TSN
2026-01-22T05:36:16Z
Графіки не діють: в Україні знову запроваджують аварійні відключення світла
TSN
2026-01-22T06:06:02Z
«Укрзалізниця» оновила графік: як курсуватимуть поїзди
ГЛАВКОМ NET
2026-01-22T06:00:35Z
Подорожчання продуктів у Запоріжжі: на що рекордно виросли ціни у січні 2026
Политека
2026-01-22T06:00:21Z
Інфляція у РФ б'є по товарах першої потреби - розвідка
УкраинФорм
2026-01-22T04:54:50Z
Забиратимуть 20% щомісяця: кого зі стареньких змусять повернути пенсію державі
Знай
2026-01-22T04:36:27Z
Подорожчання продуктів у Одеській області: на які товари ціни помітно зросли
Политека
2026-01-22T04:30:37Z
Робота за кордоном та пенсія в Україні: юрист пояснив, як не втратити роки стажу
Хвиля
2026-01-22T04:06:41Z
Сталося не так, як гадалося: до чого насправді призвело зростання ПДВ в Росії
24tv
2026-01-22T04:06:08Z
Доплати для пенсіонерів в Дніпропетровській області: кому з українців додадуть більше грошей
Политека
2026-01-22T04:00:03Z
«Він був мозком «Укренерго». Колеги розповіли про роль загиблого Олексія Брехта
ГЛАВКОМ NET
2026-01-22T06:12:13Z
Київські музеї: Після ночей з обстрілами до нас приходить більше людей, ніж в спокійніший час
Комсомольская правда
2026-01-22T05:06:04Z
Не у Чернівцях: де народився Володимир Івасюк – автор легендарної "Червоної рути"
24tv
2026-01-22T03:39:51Z
4 нові фільми, які подивитесь на одному подиху
24tv
2026-01-21T22:51:14Z
Від фірмового хвоста Гранде до епатажу Бібера: як виглядали голлівудські зірки 10 років тому
24tv
2026-01-21T22:03:47Z
Якщо не знаєте, що подивитися: 10 фільмів на Netflix, які варто побачити
24tv
2026-01-21T21:57:39Z
Зіпсоване весілля та гучні звинувачення: усі деталі сімейної драми Бекхемів
24tv
2026-01-21T21:00:41Z
Що подивитись після роботи: 3 мінісеріали для затишного вечора
24tv
2026-01-21T20:51:37Z
Вбивство за сценарієм аніме? Верховний суд переглядає вирок "ворогові Ічіго Куросакі" через "Bleach"
Знай
2026-01-21T20:51:23Z
Мобілізація по-новому, антидроновий купол і Mission Control: яку "революцію" Федоров готує на полі бою
TSN
2026-01-22T06:06:53Z
Миру та перемоги: привітання з Днем Соборності України 2026 у листівках, прозі й віршах
24tv
2026-01-22T06:06:21Z
23 січня — яке церковне свято, що може притягнути негаразди і прикрості цього дня
TSN
2026-01-22T06:06:14Z
Голодомор, про який ми знаємо найменше. Керівник архіву СБУ назвав кількість жертв трагедії 1946-47 років
ГЛАВКОМ NET
2026-01-22T06:03:28Z
Кому перейде спадок, якщо спадкоємців не лишилось
24tv
2026-01-22T05:54:01Z
Міграційні процеси всередині України. Головний демограф пояснила головні тенденції
ГЛАВКОМ NET
2026-01-22T05:48:45Z
В Україні відзначають День Соборності
УкраинФорм
2026-01-22T05:42:13Z
В Україні затвердили виплати для вагітних на 2026 рік: хто отримає до 7000 гривень
Хвиля
2026-01-22T05:21:36Z
Пенсія зникла: ось що терміново потрібно перевірити
Знай
2026-01-22T05:06:26Z
Війська РФ атакували Дніпропетровщину дронами, постраждали двоє людей
УкраинФорм
2026-01-22T06:15:53Z
Якщо Україна переживе зиму, перевага буде на її боці, — експосланець Трампа Келлог
Фокус
2026-01-22T06:15:11Z
Axios: Данія збереже суверенітет над Гренландією
ГЛАВКОМ NET
2026-01-22T06:09:37Z
Війна за Гренландію відміняється. Як повернути Трампа обличчям до України
ГЛАВКОМ NET
2026-01-22T06:09:36Z
Трамп сьогодні планує провести в Давосі церемонію підписання документів про створення Ради миру
УкраинФорм
2026-01-22T06:09:27Z
Давос обговорював віртуальну війну замість реальної - Politico
TSN
2026-01-22T06:06:36Z
Путін хоче внести мільярд доларів із заморожених активів РФ до "Ради миру", але є нюанс
TSN
2026-01-22T06:06:31Z
Дипломат розповів, як росія з приходом путіна нищила авторитет України: «Виділялися мільярди доларів»
Политека
2026-01-22T05:42:28Z
"Червоних ліній більше немає": експерт попередив про нові удари ворога - куди битиме
Знай
2026-01-22T05:36:19Z
Ідеальна морква по-корейськи: рецепт пікантного салату за 5 хвилин
GlavRed
2026-01-22T04:00:21Z
Гороскоп на завтра 23 січня: Скорпіонам - велика удача, Тельцям - суперечка
GlavRed
2026-01-22T04:00:07Z
Полив водою з-під крана небезпечний: які кімнатні рослини можуть загинути
GlavRed
2026-01-22T01:42:22Z
Раптовий поворот долі: яким знакам зодіаку відкриється шлях до багатства
GlavRed
2026-01-22T01:06:24Z
Забудьте про популярні локації: ці 5 європейських міст варто побачити у 2026 році
24tv
2026-01-21T22:03:07Z
Лише найуважніші знайдуть зайвий елемент на малюнку: складна візуальна головоломка
TSN
2026-01-21T21:51:22Z
Як "розбудити" різдвяний кактус після свят і змусити його знову зацвісти
24tv
2026-01-21T21:42:02Z
Як не мерзнути навіть у сильні морози: 5 лайфхаків від мешканців холодної Канади
24tv
2026-01-21T21:39:22Z
Ви все життя варили сосиски неправильно: прості підказки, які потрібно знати всім
24tv
2026-01-21T21:18:22Z
«Націоналізували» майже 200 автомобілів: на Херсонщині оголосили підозру групі колаборантів
УкраинФорм
2026-01-22T05:15:29Z
Кілер використовував сайт для знайомств: агент ФСБ намагався вбити українського військового на «побаченні‎»
InternetUA
2026-01-22T05:12:21Z
БПЛА атакували морський порт у Краснодарському краю: горять термінали, є загиблі
Фокус
2026-01-22T05:06:25Z
У Києві затримали чоловіка, який на замовлення РФ підпалив автівку військового
УкраинФорм
2026-01-22T01:39:27Z
6-річна дівчинка єдина вижила з родини, що їхала у Мадрид на "Короля Лева": її знайшли на коліях
24tv
2026-01-22T00:42:03Z
Посадовців Кіровоградської ОДА підозрюють у розтраті при реконструкції лікарні
УкраинФорм
2026-01-22T00:24:05Z
Росіяни атакували дронами Запоріжжя - є руйнування, поранена людина
УкраинФорм
2026-01-21T23:51:06Z
На Львівщині викрили аферистів, які вкрали в людей майже мільйон
InternetUA
2026-01-21T22:18:03Z
У Польщі чоловіка засудили до семи місяців за напад на українських підлітків через мову
iPress
2026-01-21T21:33:41Z
Підліток заробив $570 тисяч на лазівці в поверненні товарів
TSN
2026-01-22T06:06:41Z
5 гаджетів, які допоможуть не змерзнути вдома без опалення
InternetUA
2026-01-22T06:03:20Z
Siri стане повноцінним AI-чатботом у системах Apple
24tv
2026-01-22T06:00:05Z
Потужна магнітна буря триває: з якою силою штормитиме 22 січня
TSN
2026-01-22T05:36:34Z
Спробуй пережити цю катку: геймер створив установку, що дарує небачене 5D занурення в шутер
InternetUA
2026-01-22T05:06:36Z
Важлива зміна у "Дії": як тепер передавати документи та відкривати рахунки в банках
Хвиля
2026-01-22T04:57:39Z
Їх захочеться поширити: 10 найкращих цитат про Україну для соцмереж
24tv
2026-01-22T04:06:47Z
CEO Microsoft пояснив, як уникнути формування бульбашки навколо ШІ
InternetUA
2026-01-22T04:03:46Z
Розумні протези. Китайські дослідники створили штучну руку, яка сама підбирає силу захвату
InternetUA
2026-01-22T03:03:06Z
Збірна України матчем з Вірменією розпочинає виступ на Євро-2026 з футзалу
УкраинФорм
2026-01-22T06:12:40Z
Україна – Вірменія: чи зможуть "синьо-жовті" успішно стартувати на Євро-2026 з футзалу
24tv
2026-01-22T06:03:07Z
Кубок світу з біатлону. VI етап у Чехії відкриває чоловіча індивідуальна гонка
УкраинФорм
2026-01-22T05:15:30Z
«Усі радіють, крім нас». Російський хокеїст поскаржився на відсторонення РФ від Олімпіади
ГЛАВКОМ NET
2026-01-22T05:07:42Z
Він на першому місці, – Усик назвав найважчого суперника
24tv
2026-01-22T05:06:38Z
Затверджено наставників молодіжних збірних України з баскетболу
УкраинФорм
2026-01-22T02:06:22Z
"Ефектно зупинив гіганта": Усика визнали автором найкращого нокауту у 2025 році
Фокус
2026-01-22T02:00:42Z
Ліга чемпіонів УЄФА. "Ліверпуль" розгромив "Марсель", перемоги "Ювентуса", "Барселони"
УкраинФорм
2026-01-21T23:15:54Z
Клас вирішив усе. Підсумки матчів Ліги чемпіонів за 21 січня 2026
ГЛАВКОМ NET
2026-01-21T22:39:22Z
Тойота розробила сидіння для вантажівки з функцією поглинання ударів, проте його налаштування потребує ручного втручання
Топ Жир
2026-01-22T02:36:56Z
Автовиробники, здається, відмовляються від реклами на Суперкубку LX
Топ Жир
2026-01-22T01:45:58Z
Власники Corvette Z06 вже відплатили, тепер покупці отримують вигідні пропозиції
Топ Жир
2026-01-22T01:12:10Z
BMW розширило свій електромобіль SUV, проте не варто чекати його швидкого надходження
Топ Жир
2026-01-21T23:12:54Z
Цей електромобіль від Xiaomi під маркою Stratos готується до виходу на європейський ринок
Топ Жир
2026-01-21T22:12:11Z
BMW придбала Alpina та вперше показала, що готує
Топ Жир
2026-01-21T21:42:18Z
Електромобіль Chevrolet надто тихий, тому GM знову оголошує його відкликання
Топ Жир
2026-01-21T20:57:38Z
Acura призупиняє виробництво RDX на два роки, і дилери вже передбачають наслідки
Топ Жир
2026-01-21T20:12:08Z
Як з’явився перший у світі автомобіль із газотурбінним двигуном
AutoCentre
2026-01-21T20:06:20Z