MY.UAНовини
Мета насильства в Ізраїлі: Чому ХАМАС змінив тактику терору проти мирних жителів
Мета насильства в Ізраїлі: Чому ХАМАС змінив тактику терору проти мирних жителів

Мета насильства в Ізраїлі: Чому ХАМАС змінив тактику терору проти мирних жителів

Чому ХАМАС вирішив змінити свій статус-кво? Можливі варіанти відповіді включають бажання перешкодити нормалізації відносин між арабськими державами й Ізраїлем, особливо переговорам за посередництва США за участю Саудівської Аравії; використати депріоритизацію близькосхідної політики США на користь Китаю та Росії; а також кинути виклик нинішньому правому уряду Ізраїлю та його політиці.

Атака, розпочата 7 жовтня ХАМАСом та іншими угрупованнями, включно з палестинським "Ісламським джихадом", була безпрецедентною за своїм характером і масштабами, про що свідчать новинні повідомлення за минулі дні. За даними на п'ятницю, кількість загиблих із ізраїльського боку внаслідок першої атаки перевищила 1300 осіб, ще тисячі отримали поранення. За оцінками, ХАМАС і палестинський "Ісламський джихад" викрали понад сотню ізраїльтян, переважно цивільних осіб, і перевезли їх на прибережну територію. У відповідь Ізраїль завдав по Газі авіаударів, кількість жертв яких досягла 2750 осіб.

Фокус переклав статтю Девора Марголін про те, як бойовики ХАМАСу різко змінили стратегію проти Ізраїлю.

Напад під керівництвом ХАМАСу, що став масштабним провалом розвідки Ізраїлю, не тільки був добре спланований (і виконаний), а і є серйозною зміною в стратегії ХАМАСу з моменту встановлення контролю над Газою у 2007 році. Побудований на насильстві, ХАМАС проголосив у своєму статуті 1988 року, що "палестинське питання не може бути вирішене інакше як шляхом джихаду". Однак протягом останніх 16 років ХАМАС прагнув представити себе міжнародній спільноті як легітимне політичне утворення. Не припиняючи пропагувати насильство в ім'я джихаду, він водночас заручився підтримкою населення, надаючи соціальні послуги та здійснюючи управління в Газі, а також реалізував добре продуману комунікаційну стратегію, в межах якої висвітлювалися як його внутрішнє управління, так і зовнішня політика.

Схема лідерів і фінансування бойовиків ХАМАСу

Історично склалося так, що жертвами своїх терористичних атак ХАМАС, як правило, вибирає дорослих, яких вважає законною ціллю. Хоча під час ракетних обстрілів і вибухів, скоєних терористами-смертниками, ХАМАС також невибірково ранить і вбиває мирне населення, він розглядає ці жертви як побічний збиток. Однак цього разу все було інакше. Рішення угруповання в минулі вихідні відкрито атакувати вразливі групи населення, як-от діти й люди похилого віку, мабуть, є серйозним поворотом у стратегії ХАМАСу.

Цей поворот матиме далекосяжні наслідки. Атака свідчить про те, що будь-які ілюзії щодо легітимності ХАМАСу було зруйновано. Водночас, попри те, що через непривабливість своїх дій угруповання може на перших порах втратити підтримку населення, ця атака може зіграти на руку ХАМАСу — посилити горизонтальну ескалацію проти Ізраїлю та залучити на свій бік інших.

Хто такі ХАМАС?

У статуті ХАМАСу, ухваленому 1988 року, це угруповання оголошене "одним із крил "Братів-мусульман" у Палестині", а також назване "видатним палестинським рухом". Сьогодні це єдине пов'язане з "Братами" угруповання, яке не засудило насильство. Як група, натхненна "Братами-мусульманами", ХАМАС вважає, що для завоювання влади й авторитету необхідно використовувати наявні політичні інституції, одночасно створюючи інфраструктуру соціальних послуг і проводячи пропагандистську роботу для отримання підтримки населення. Саме цей підхід згодом допоміг угрупованню взяти участь у палестинських виборах і перемогти на них.

Водночас насильство завжди було рушійною силою угруповання та його цілей. Як свідчить Стаття 12 статуту ХАМАС 1988 року:

"Націоналізм із точки зору Ісламського руху опору є частиною релігійного віровчення. Ніщо в націоналізмі не є значущішим і глибшим, ніж ситуація, коли ворог ступає на мусульманську землю. Опір і придушення ворога стає особистим обов'язком кожного мусульманина, чи-то чоловік, чи-то жінка. Жінка може вийти на боротьбу з ворогом без дозволу чоловіка, як і раб — без дозволу господаря".

Формулювання ХАМАСу, мабуть, є реверансом у бік сумнозвісної фетви Абдалли Аззама про індивідуальний обов'язок джихаду. Аззам, член палестинського руху "Брати-мусульмани", згодом надихнув такі організації як "Аль-Каїда" й "Ісламська держава", до того ж обидва угруповання використовують схожі формулювання для виправдання насильства.

Із моменту свого створення військове крило ХАМАСу проводить воєнізовані операції, спрямовані як проти цивільного населення, так і проти військових

Із моменту свого створення військове крило ХАМАСу проводить воєнізовані операції, спрямовані як проти цивільного населення, так і проти військових. Зокрема, під час першої та другої інтифад в Ізраїлі відбулася ціла хвиля вибухів смертників — чоловіків, а потім і жінок, включно з двома вибухами автобусів у Єрусалимі в 1996 році, унаслідок яких загинули 45 осіб, і терактом у готелі Нетанії у 2002 році, в якому загинули 30 осіб. У минулому угруповання також брало в заручники в Газі дорослих чоловіків, зокрема Гілада Шаліта, якого обміняли на близько тисячі ув'язнених із ізраїльських в'язниць після п'яти років перебування в полоні.

Попри це, політичне крило угруповання впродовж десятиліть намагається представити себе як легітимне політичне утворення, що бере активну участь в управлінні країною та проводить чітку зовнішню політику. Це особливо актуально після того, як 2007 року ХАМАС захопив Сектор Гази після перемоги на виборах, а також подальшого конфлікту з ФАТХ, що контролює Західний берег річки Йордан. Із моменту встановлення контролю над Сектором Гази угруповання прагнуло представити себе як легітимного політичного гравця та представника палестинців у Газі. Для взаємодії з громадськістю угруповання навіть завело акаунти в соціальних мережах, включно з офіційним акаунтом у Twitter, в якому у 2015 році було написано: "ХАМАС поважає права людини, це частина нашої ідеології і догми".

У 2007 році ХАМАС захопив Сектор Гази після перемоги на виборах

Про це свідчить і зміна риторики в "Документі загальних принципів і політики", опублікованому в травні 2017 року, де ХАМАС відмовився від покликань на своє "братське" коріння та представив себе як "центристську" альтернативу таким глобальним джихадистським організаціям як "Ісламська держава" та світським націоналістичним угрупованням на кшталт Організації визволення Палестини. Нагадавши своїм прихильникам, що "опір і джихад за визволення Палестини залишаться законним правом, обов'язком і честю для всіх синів і доньок нашого народу й нашої умми", угруповання, втім, наголосило, що вірить в "управління відносинами з Палестиною на основі плюралізму, демократії, національного партнерства, прийняття іншого й діалогу" і вперше визнало можливість створення палестинської держави в кордонах, які існували 1967 року.

Зміни в ХАМАСі

Явні цілеспрямовані вбивства та викрадення мирних мешканців, що почалися 7 жовтня, які, на думку міністра оборони США Ллойда Остіна, "гірші, ніж ІДІЛ", суперечать сформульованій переглянутій політичній стратегії ХАМАСу. Така невідповідність може відображати тривалу боротьбу між військовим керівництвом, що базується в Газі та керувало атакою, і політичним керівництвом, очолюваним катарцем Ісмаїлом Ганією, який спостерігав за атакою по телевізору. Ця нестиковка також вказує на глибоке нерозуміння Заходом суті угруповання та його цілей.

Протягом багатьох років ХАМАС проводив атаки проти мирного населення, але здебільшого це були напади на дорослих, яких угруповання розглядає як законні цілі через ізраїльські закони про призов до армії. Для ХАМАСу всі дорослі ізраїльтяни є військовими цілями. Зокрема, ХАМАС завдає невибіркових ударів по цивільному населенню через ракетні обстріли або вибухи, що здійснюються терористами-смертниками, водночас вони розглядають жертви серед цивільного населення як супутні. Однак, перейшовши до політичного управління, угруповання прагнуло представити себе як нову структуру, менш орієнтовану на насильство. Проводячи наукове дослідження, присвячене вивченню облікового запису угруповання в Twitter, авторка цієї статті виявила, що в період із 2015 до 2018 року угруповання в основному писало про своє внутрішнє управління та зовнішню політику, приділяючи найменше уваги "опору".

Нещодавня операція перекреслює всі претензії ХАМАСу на легітимність як політичного актора. За 35 років існування угруповання воно ніколи не проводило операцій такого масштабу та не обирало як мішень вразливі групи населення, як-от діти або літні люди. Ба більше, захоплення дітей і літніх заручників у Газі — це перший випадок для угруповання, яке досі брало в заручники тільки чоловіків віком від 18 років. Знімки з Гази свідчать про жорстоке поводження з багатьма ув'язненими, а нещодавні заяви "Бригад Аль-Кассама", військового крила ХАМАСу, свідчать про можливість позасудових розправ над мирними жителями у відповідь на ізраїльські авіаудари, що вкотре суперечить спробам ХАМАСу домогтися легітимності.

За 35 років існування ХАМАС ніколи не проводив операцій такого масштабу та не вибирав як мішень вразливі групи населення, як-от діти або літні люди
Фото: Getty

Виникає питання, чому ХАМАС вирішив змінити свій статус-кво? Можливі варіанти відповіді включають:

  • бажання перешкодити нормалізації відносин між арабськими державами й Ізраїлем, особливо переговорам за посередництва США за участю Саудівської Аравії;
  • використати депріоритизацію близькосхідної політики США на користь Китаю та Росії;
  • а також кинути виклик нинішньому правому уряду Ізраїлю та його політиці.

Згідно з повідомленнями, Іран і його маріонеткова ліванська організація "Хезболла", схоже, допомогли організувати або принаймні підтримують операцію під керівництвом ХАМАСу, що вказує на можливість відкриття другого та третього фронтів найближчими тижнями. Напруженість на лівано-ізраїльському кордоні вже закипає. Іран усвідомлює, що він опиняється в дедалі більшій ізоляції на тлі Авраамських угод, де США домагаються нормалізації відносин між арабськими державами й Ізраїлем, і водночас Сполучені Штати позбавляють регіон пріоритетності у своїй зовнішній політиці. Отже, Іран скористався можливістю реалізувати стратегію дестабілізації.

Хоча роль Ірану поки що не підтверджено, після першої атаки сплив відеоролик "Бригад Аль-Кассама" від 2014 року, в якому Ірану дякують за надання зброї, грошей і обладнання. ХАМАС, визнаючи очевидну підтримку з боку Ірану, водночас наголошує, що напади минулими вихідними були насамперед ініціативою місцевих жителів, а офіційний представник ХАМАСу Махмуд Мірдаві знову заявив, що угруповання планувало напади самостійно: "Це рішення палестинців і ХАМАСу".

Іран і його маріонеткова ліванська організація "Хезболла", схоже, допомогли організувати або принаймні підтримують операцію під керівництвом ХАМАСу

Теракти під керівництвом ХАМАСу могли сприяти досягненню й довгострокової, ширшої мети цього угруповання: мобілізації її союзників проти Ізраїлю. Задумана так, щоб спровокувати "непропорційну" відповідь Ізраїлю, яка спричинила б міжнародний осуд і затьмарила б спогади про насильство, скоєне самим ХАМАСом, операція, на думку ХАМАСу, могла привернути на його бік інших. У заяві Ганії від 7 жовтня зазначається, що "боротьба йде за землю Палестини, Єрусалим і мечеть Аль-Акса, це боротьба всієї "умми" [світової мусульманської спільноти]". Отже, ХАМАС сподівається, що його союзники в мусульманському світі також приєднаються до цієї боротьби.

ХАМАС прекрасно розуміє, що самотужки йому не перемогти Ізраїль, і знає про заяви Ізраїлю, що віщують кампанію з обезголовлення керівництва угруповання. Тому прагне об'єднати інших союзників у надії домогтися "горизонтальної ескалації". Така ескалація може охоплювати потенційну війну з "Хезболлою" на півночі країни, повстання на Західному березі, внутрішній конфлікт, який розпалюють арабські громадяни Ізраїлю, і напади на ізраїльські та єврейські об'єкти за кордоном. У найближчі дні після теракту ці тенденції дійсно проявилися.

Ба більше, попри дещо пом'якшену останніми роками риторику, опір залишається одним із основних принципів ХАМАСу, який в оновленому документі 2017 року зазначає: "Опір і джихад за звільнення Палестини залишаться законним правом, обов'язком і честю для всіх синів і дочок нашого народу й нашої умми". ХАМАС залишається вірним своїй первісній меті — вести палестинський народ на насильницьку боротьбу з Ізраїлем будь-якими засобами.

Своїми недавніми діями ХАМАС дав зрозуміти всім, що міцний мир на Близькому Сході неможливий без вирішення ізраїльсько-палестинської проблеми. Група також дала зрозуміти, що розкол між ХАМАСом і Палестинською автономією фактично виключає можливість досягнення миру. "Газа — опора спротиву", — проголосив Ганія у своїй промові 7 жовтня, ще раз підтвердивши свою думку про те, що керівництво Гази є справжнім захисником палестинців.

Хоча ситуація в регіоні залишається мінливою, ХАМАС вочевидь хотів продемонструвати, що саме він, а не Палестинська адміністрація та не арабські уряди, які нормалізують відносини з Ізраїлем, є найважливішою дійовою особою у вирішенні цих питань у регіоні.

Про автора

Девора Марголін — наукова співробітниця Вашингтонського інституту близькосхідної політики й ад'юнкт-професорка Джорджтаунського університету.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Глава МЗС Британії – про переговори зі США щодо ударів Storm Shadow по РФ: Це час для мужності
Европейская правда
2024-09-22T16:30:41Z
Лукашенку пригрозили наслідками через вояж Пушиліна в Білорусь
GlavRed
2024-09-22T16:27:09Z
Україна отримала потужну зброю: яким об'єктам РФ загрожують удари - експерт
GlavRed
2024-09-22T16:27:03Z
"Антиукраинская" победа в Чехии, новый Кабмин Франции, Трамп против дебатов: все за выходные
Европейская правда
2024-09-22T16:25:39Z
Зеленський перерахував результати Курської операції – The New Yorker
iPress
2024-09-22T16:18:21Z
Швейцарці на референдумі відкинули пенсійну і екологічну реформи
Европейская правда
2024-09-22T16:04:06Z
Костенко розповів, коли Рада може розглянути законопроєкт про демобілізацію
24tv
2024-09-22T16:00:51Z
Зеленський пояснив, чому змінив позицію щодо переговорів із Росією
ГЛАВКОМ NET
2024-09-22T16:00:00Z
Плану миру немає, є план перемоги: коли за стіл перемовин може сісти Росія
24tv
2024-09-22T15:54:28Z
Які трендові кольори волосся для жінок за 40: омолоджують і роблять образ бездоганним
TSN
2024-09-13T17:42:40Z
Тіна Кароль обрана музичною продюсеркою Нацвідбору на "Євробачення-2025"
TSN
2024-09-13T13:15:00Z
Відома українська акторка чесно зізналася, що зруйнувало її 8-річний шлюб з нардепом: "Не люблю себе"
TSN
2024-09-22T16:21:10Z
Довгоочікуваний альбом ОЕ, нова платівка Кароль та інші: круті релізи від українських артистів
24tv
2024-09-22T16:00:47Z
Епізодичний персонаж «Дюна: частина друга» гратиме значну роль у третьому фільмі
ITC
2024-09-22T15:43:14Z
Соліст "АВВА" одружився у 79 років і вперше показав свою кохану на фото з весілля
TSN
2024-09-22T15:18:40Z
Від ненависті до кохання: 4 емоційні фільми, які вам точно сподобаються
24tv
2024-09-22T15:06:33Z
Ірена Карпа розповіла про своїх доньок-підлітків та як вони у Франції популяризують українське
TSN
2024-09-22T15:03:55Z
Анна Кошмал вагітна вдруге – відео
TSN
2024-09-22T14:57:16Z
Атлетік із дублем Гурусети здолав Сельту
Football.ua
2024-09-22T16:12:04Z
Розіграли, як по нотах: Кочергін забив перший гол в сезоні за Ракув
24tv
2024-09-22T16:09:25Z
Торре, Мартін та Домінгес гратимуть із перших хвилин проти Вільярреала
Football.ua
2024-09-22T16:00:18Z
Кривбас і Ворскла поділили очки в Кривому Розі
Football.ua
2024-09-22T15:57:29Z
Баєр вирвав перемогу над Вольфсбургом в компенсований час
Football.ua
2024-09-22T15:38:15Z
У Беллінгема проблеми з плечем
Football.ua
2024-09-22T15:19:39Z
Ноттінгем Форест врятувався в матчі з Брайтоном
Football.ua
2024-09-22T15:07:43Z
Розмазав, як котлету: мережу шокувало фото обличчя Джошуа піcля удару Дюбуа
24tv
2024-09-22T15:06:29Z
Міжнародна шахова федерація не підтримала повернення росіян під своїм прапором
ZN UA
2024-09-22T15:04:49Z
Позбудетесь не тільки сімейного щастя: чому не можна свистіти в будинку
24tv
2024-09-22T16:27:27Z
Як зробити потертості на джинсах: прості та ефективні методи
24tv
2024-09-22T16:12:56Z
Улюблений осінній десерт: рецепт легкого яблучного пирога з корицею
Политека
2024-09-22T15:33:07Z
Як зробити книжкову полицю вишуканою і стильною: 7 способів цікавого декору
24tv
2024-09-22T15:15:55Z
День осіннього рівнодення принесе зміни в життя декількох знаків зодіаку
24tv
2024-09-22T15:06:11Z
Елементарна закуска на всі випадки життя: готуємо помідорну тарту
24tv
2024-09-22T15:00:08Z
Українські полярники показали першого тюленя, народженого цього року на Вернадському
Комсомольская правда
2024-09-22T13:48:38Z
Швидка кабачкова ікра: простий рецепт для смачної зими
24tv
2024-09-22T13:18:05Z
Гороскоп на тиждень з 23 по 29 вересня: Левам - розбіжності, Риб підведе здоров'я
GlavRed
2024-09-22T12:27:08Z
Ліки проти діабету можуть захистити від деменції
Portaltele
2024-09-22T16:10:00Z
З якими хворобами визнають непридатним до служби та не мобілізують: повний перелік
24tv
2024-09-22T15:54:18Z
Бруд та запах зникнуть з пральної машини: як її швидко почистити
24tv
2024-09-22T15:06:03Z
Як знизити ризик серцевого нападу: вчені вказали на 5 складових
TSN
2024-09-22T14:57:27Z
Перспективна технологія врятує поранених солдатів від зараження крові
InternetUA
2024-09-22T14:31:11Z
Учені виявили нові факти про вплив низьковуглеводних дієт на схуднення та здоров'я
24tv
2024-09-22T10:51:33Z
5 ключових помилок під час миття голови: уникайте їх, щоб мати ідеальну зачіску
24tv
2024-09-22T09:57:34Z
Не до їжі і не після: як пити чай та каву, щоб уникнути проблем зі здоров'ям
24tv
2024-09-22T09:21:56Z
Ви навіть не здогадувались: як ягоди, шоколад та червоне вино впливають на ваш організм
24tv
2024-09-22T09:21:37Z
У магазині на Київщині чоловік влаштував стрілянину із автомата, двоє поранених
УкраинФорм
2024-09-22T16:24:45Z
Внаслідок атаки «Шахедів» на Хмельницький знищений дах багатоповерхівки
УкраинФорм
2024-09-22T16:21:55Z
Чернівецькі митники знову вилучили контрабандні IPhone 16
InternetUA
2024-09-22T15:57:30Z
Подушка безпеки убила дитину: у ДТП на Вінниччині загинула 2-річна дівчинка
TSN
2024-09-22T15:54:48Z
До ліквідації наслідків повені у Польщі залучені понад 23 тисячі військових
Европейская правда
2024-09-22T15:09:19Z
Гору Афон у Греції сколихнув землетрус магнітудою 4,6
Европейская правда
2024-09-22T14:57:28Z
Пасажирка літака знайшла у їжі "сюрприз": пілоту після цього довелось йти на аварійну посадку
Фокус
2024-09-22T14:57:11Z
У двох районах Київщини зафіксовано погіршення стану повітря
ГЛАВКОМ NET
2024-09-22T13:24:16Z
"Батька-одинака" силоміць доставили до ТЦК: інцидент прокоментували в поліції
Политека
2024-09-22T13:04:13Z
Прикордонники попередили українців про можливі труднощі з перетином польського кордону
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T15:49:31Z
Ціна Курської операції: українські військові розповіли, чи вартий наступ важких зусиль
TSN
2024-09-13T17:42:32Z
Які знаки Зодіаку самі сильні: астрологи склали топ-3
Политека
2024-09-22T16:21:46Z
Британська армія посилюється унікальними панцерниками Jackal 3: здатні проводити глибокі рейди
InternetUA
2024-09-22T16:10:58Z
Невидані сторінки. Не стало журналіста і військового Олега Яновського-Шпака
Детектор М
2024-09-22T16:09:44Z
Накрутка голосів і 2 млн переглядів: підсумки першого тижня голосування за топблогера України
Фокус
2024-09-22T15:45:11Z
Бійці ГУР, які звільняли Зміїний, 28 годин блукали в морі на гумовому човні: WSJ розповіла причину
TSN
2024-09-22T15:37:42Z
Майбутній єврокомісар з питань оборони закликає до обов'язкових запасів боєприпасів
Европейская правда
2024-09-22T15:31:16Z
Ким працював Степан Гіга, перш ніж став відомим
24tv
2024-09-22T15:30:24Z
Що кажуть жителі Шептицького, колишнього Червонограда, щодо його перейменування
Детектор М
2024-09-22T16:27:57Z
Області окутає туманом: названо один регіон, де буде дощ
GlavRed
2024-09-22T16:27:40Z
"Бійці на Сході кажуть, що їх рідше б'ють": Зеленський розповів про результати Курської операції
24tv
2024-09-22T16:21:52Z
ЦНС: Росіяни хочуть влаштовувати викладачами "ветеранів СВО" у заклади вищої освіти на окупованих територіях
ZN UA
2024-09-22T16:03:58Z
Одна з найбільших проблем у ЗСУ: військовий розповів, що демотивує бійців та погіршує результат на фронті
Политека
2024-09-22T16:00:32Z
Яка погода буде у Києві на наступному тижні – 23 – 27 вересня: прогноз
VGorode
2024-09-22T15:57:57Z
Повторне забруднення рухається по руслу річки Сейм - Міндовкілля
УкраинФорм
2024-09-22T15:57:07Z
Росіяни більше обстрілюють населені пункти у Курській області, ніж на Сумщині, – ОТУ "Сіверськ"
24tv
2024-09-22T15:51:21Z
Похолодає до +5: в Україну повертаються зливи з грозами
GlavRed
2024-09-22T15:27:20Z
Хтось покинув електричний Hummer просто на бездоріжжі, коли в машини зламалась підвіска
24tv
2024-09-22T14:03:45Z
«Формула-1». Британець Норріс виграв Гран-прі Сінгапуру
УкраинФорм
2024-09-22T14:01:22Z
Як відшукали раритетну 60-річну вантажівку Steyr
AutoCentre
2024-09-22T11:15:17Z
Позашляховик Warrior 917 Jiaolong Armor буде представлений 24 вересня
Portaltele
2024-09-22T11:10:32Z
Коронавірус, м'яч і гамбургер: який вигляд має найдивніша колекція автомобілів у світі
Фокус
2024-09-22T09:36:20Z
У Києві помітили новітній електрокар від Huawei із запасом ходу до 700 км
Фокус
2024-09-22T07:57:04Z
На аукціон виставили Lamborghini Huracan із мінімальним пробігом, але є нюанс
AutoCentre
2024-09-22T07:16:44Z
Під час гонки Формули-1 в Сингапурі на трасу вибігла величезна ящірка: кумедне відео епізоду
24tv
2024-09-21T19:51:27Z
На дорогах Києва помічена іменита «літаюча» Toyota
AutoCentre
2024-09-21T15:36:58Z
Новий удар по санкціях Заходу: як Росія експортує нафту в обхід санкцій
24tv
2024-09-22T16:27:23Z
Перевіряйте скарбнички: забуті старі копійки можуть привести до багатства
Знай
2024-09-22T16:09:52Z
Укренерго не планує відключення світла у понеділок
УкраинФорм
2024-09-22T15:46:14Z
Росія завдала понад 1000 ударів по об'єктах енергетики з жовтня 2022 року, – Міненерго
24tv
2024-09-22T15:00:19Z
Google розпочав захист у справі щодо звинувачень у монополії на рекламні технології
Детектор М
2024-09-22T14:34:11Z
Величезний квест для української економіки: якими є проблеми бюджету 2025 року
24tv
2024-09-22T14:09:09Z
Скільки років стажу можна докупити для виходу на пенсію
24tv
2024-09-22T14:03:57Z
Зеленський підписав закон про відновлення середньострокового планування місцевих бюджетів
УкраинФорм
2024-09-22T13:39:45Z
Хто має платити податок на землю у 2024 році – власник, чи орендар
24tv
2024-09-22T13:33:41Z
iPhone 16 Pro та iPhone 16 Pro Max перевірили на міцність у жорстких тестах
InternetUA
2024-09-22T15:46:25Z
Чи зможе iPhone 17 перевершити Pro-моделі
360ua.news
2024-09-22T15:45:06Z
Які пристрої повинні завжди залишатися підключеними до електромережі
InternetUA
2024-09-22T15:01:06Z
Чорна діра засмоктує гроші: Microsoft платить $1 млрд на рік за ігри для Xbox Game Pass
ITC
2024-09-22T14:49:43Z
Ціни на iPhone 16 можуть знизитись найближчим часом: чому та скільки коштує наразі
InternetUA
2024-09-22T14:01:54Z
TikTok заблокував десятки акаунтів російської державної пропаганди
Детектор М
2024-09-22T13:34:11Z
Фішинг та фейкові акаунти: як захистити себе від інтернет-шахраїв
InternetUA
2024-09-22T13:01:50Z
Що означає вислів "норміс" та коли його доречно вживати
24tv
2024-09-22T12:27:53Z
Samsung може випустити свій перший «Chromebook Plus»
Portaltele
2024-09-22T12:09:49Z