MY.UAНовини
Мета насильства в Ізраїлі: Чому ХАМАС змінив тактику терору проти мирних жителів
Мета насильства в Ізраїлі: Чому ХАМАС змінив тактику терору проти мирних жителів

Мета насильства в Ізраїлі: Чому ХАМАС змінив тактику терору проти мирних жителів

Чому ХАМАС вирішив змінити свій статус-кво? Можливі варіанти відповіді включають бажання перешкодити нормалізації відносин між арабськими державами й Ізраїлем, особливо переговорам за посередництва США за участю Саудівської Аравії; використати депріоритизацію близькосхідної політики США на користь Китаю та Росії; а також кинути виклик нинішньому правому уряду Ізраїлю та його політиці.

Атака, розпочата 7 жовтня ХАМАСом та іншими угрупованнями, включно з палестинським "Ісламським джихадом", була безпрецедентною за своїм характером і масштабами, про що свідчать новинні повідомлення за минулі дні. За даними на п'ятницю, кількість загиблих із ізраїльського боку внаслідок першої атаки перевищила 1300 осіб, ще тисячі отримали поранення. За оцінками, ХАМАС і палестинський "Ісламський джихад" викрали понад сотню ізраїльтян, переважно цивільних осіб, і перевезли їх на прибережну територію. У відповідь Ізраїль завдав по Газі авіаударів, кількість жертв яких досягла 2750 осіб.

Фокус переклав статтю Девора Марголін про те, як бойовики ХАМАСу різко змінили стратегію проти Ізраїлю.

Напад під керівництвом ХАМАСу, що став масштабним провалом розвідки Ізраїлю, не тільки був добре спланований (і виконаний), а і є серйозною зміною в стратегії ХАМАСу з моменту встановлення контролю над Газою у 2007 році. Побудований на насильстві, ХАМАС проголосив у своєму статуті 1988 року, що "палестинське питання не може бути вирішене інакше як шляхом джихаду". Однак протягом останніх 16 років ХАМАС прагнув представити себе міжнародній спільноті як легітимне політичне утворення. Не припиняючи пропагувати насильство в ім'я джихаду, він водночас заручився підтримкою населення, надаючи соціальні послуги та здійснюючи управління в Газі, а також реалізував добре продуману комунікаційну стратегію, в межах якої висвітлювалися як його внутрішнє управління, так і зовнішня політика.

Схема лідерів і фінансування бойовиків ХАМАСу

Історично склалося так, що жертвами своїх терористичних атак ХАМАС, як правило, вибирає дорослих, яких вважає законною ціллю. Хоча під час ракетних обстрілів і вибухів, скоєних терористами-смертниками, ХАМАС також невибірково ранить і вбиває мирне населення, він розглядає ці жертви як побічний збиток. Однак цього разу все було інакше. Рішення угруповання в минулі вихідні відкрито атакувати вразливі групи населення, як-от діти й люди похилого віку, мабуть, є серйозним поворотом у стратегії ХАМАСу.

Цей поворот матиме далекосяжні наслідки. Атака свідчить про те, що будь-які ілюзії щодо легітимності ХАМАСу було зруйновано. Водночас, попри те, що через непривабливість своїх дій угруповання може на перших порах втратити підтримку населення, ця атака може зіграти на руку ХАМАСу — посилити горизонтальну ескалацію проти Ізраїлю та залучити на свій бік інших.

Хто такі ХАМАС?

У статуті ХАМАСу, ухваленому 1988 року, це угруповання оголошене "одним із крил "Братів-мусульман" у Палестині", а також назване "видатним палестинським рухом". Сьогодні це єдине пов'язане з "Братами" угруповання, яке не засудило насильство. Як група, натхненна "Братами-мусульманами", ХАМАС вважає, що для завоювання влади й авторитету необхідно використовувати наявні політичні інституції, одночасно створюючи інфраструктуру соціальних послуг і проводячи пропагандистську роботу для отримання підтримки населення. Саме цей підхід згодом допоміг угрупованню взяти участь у палестинських виборах і перемогти на них.

Водночас насильство завжди було рушійною силою угруповання та його цілей. Як свідчить Стаття 12 статуту ХАМАС 1988 року:

"Націоналізм із точки зору Ісламського руху опору є частиною релігійного віровчення. Ніщо в націоналізмі не є значущішим і глибшим, ніж ситуація, коли ворог ступає на мусульманську землю. Опір і придушення ворога стає особистим обов'язком кожного мусульманина, чи-то чоловік, чи-то жінка. Жінка може вийти на боротьбу з ворогом без дозволу чоловіка, як і раб — без дозволу господаря".

Формулювання ХАМАСу, мабуть, є реверансом у бік сумнозвісної фетви Абдалли Аззама про індивідуальний обов'язок джихаду. Аззам, член палестинського руху "Брати-мусульмани", згодом надихнув такі організації як "Аль-Каїда" й "Ісламська держава", до того ж обидва угруповання використовують схожі формулювання для виправдання насильства.

Із моменту свого створення військове крило ХАМАСу проводить воєнізовані операції, спрямовані як проти цивільного населення, так і проти військових

Із моменту свого створення військове крило ХАМАСу проводить воєнізовані операції, спрямовані як проти цивільного населення, так і проти військових. Зокрема, під час першої та другої інтифад в Ізраїлі відбулася ціла хвиля вибухів смертників — чоловіків, а потім і жінок, включно з двома вибухами автобусів у Єрусалимі в 1996 році, унаслідок яких загинули 45 осіб, і терактом у готелі Нетанії у 2002 році, в якому загинули 30 осіб. У минулому угруповання також брало в заручники в Газі дорослих чоловіків, зокрема Гілада Шаліта, якого обміняли на близько тисячі ув'язнених із ізраїльських в'язниць після п'яти років перебування в полоні.

Попри це, політичне крило угруповання впродовж десятиліть намагається представити себе як легітимне політичне утворення, що бере активну участь в управлінні країною та проводить чітку зовнішню політику. Це особливо актуально після того, як 2007 року ХАМАС захопив Сектор Гази після перемоги на виборах, а також подальшого конфлікту з ФАТХ, що контролює Західний берег річки Йордан. Із моменту встановлення контролю над Сектором Гази угруповання прагнуло представити себе як легітимного політичного гравця та представника палестинців у Газі. Для взаємодії з громадськістю угруповання навіть завело акаунти в соціальних мережах, включно з офіційним акаунтом у Twitter, в якому у 2015 році було написано: "ХАМАС поважає права людини, це частина нашої ідеології і догми".

У 2007 році ХАМАС захопив Сектор Гази після перемоги на виборах

Про це свідчить і зміна риторики в "Документі загальних принципів і політики", опублікованому в травні 2017 року, де ХАМАС відмовився від покликань на своє "братське" коріння та представив себе як "центристську" альтернативу таким глобальним джихадистським організаціям як "Ісламська держава" та світським націоналістичним угрупованням на кшталт Організації визволення Палестини. Нагадавши своїм прихильникам, що "опір і джихад за визволення Палестини залишаться законним правом, обов'язком і честю для всіх синів і доньок нашого народу й нашої умми", угруповання, втім, наголосило, що вірить в "управління відносинами з Палестиною на основі плюралізму, демократії, національного партнерства, прийняття іншого й діалогу" і вперше визнало можливість створення палестинської держави в кордонах, які існували 1967 року.

Зміни в ХАМАСі

Явні цілеспрямовані вбивства та викрадення мирних мешканців, що почалися 7 жовтня, які, на думку міністра оборони США Ллойда Остіна, "гірші, ніж ІДІЛ", суперечать сформульованій переглянутій політичній стратегії ХАМАСу. Така невідповідність може відображати тривалу боротьбу між військовим керівництвом, що базується в Газі та керувало атакою, і політичним керівництвом, очолюваним катарцем Ісмаїлом Ганією, який спостерігав за атакою по телевізору. Ця нестиковка також вказує на глибоке нерозуміння Заходом суті угруповання та його цілей.

Протягом багатьох років ХАМАС проводив атаки проти мирного населення, але здебільшого це були напади на дорослих, яких угруповання розглядає як законні цілі через ізраїльські закони про призов до армії. Для ХАМАСу всі дорослі ізраїльтяни є військовими цілями. Зокрема, ХАМАС завдає невибіркових ударів по цивільному населенню через ракетні обстріли або вибухи, що здійснюються терористами-смертниками, водночас вони розглядають жертви серед цивільного населення як супутні. Однак, перейшовши до політичного управління, угруповання прагнуло представити себе як нову структуру, менш орієнтовану на насильство. Проводячи наукове дослідження, присвячене вивченню облікового запису угруповання в Twitter, авторка цієї статті виявила, що в період із 2015 до 2018 року угруповання в основному писало про своє внутрішнє управління та зовнішню політику, приділяючи найменше уваги "опору".

Нещодавня операція перекреслює всі претензії ХАМАСу на легітимність як політичного актора. За 35 років існування угруповання воно ніколи не проводило операцій такого масштабу та не обирало як мішень вразливі групи населення, як-от діти або літні люди. Ба більше, захоплення дітей і літніх заручників у Газі — це перший випадок для угруповання, яке досі брало в заручники тільки чоловіків віком від 18 років. Знімки з Гази свідчать про жорстоке поводження з багатьма ув'язненими, а нещодавні заяви "Бригад Аль-Кассама", військового крила ХАМАСу, свідчать про можливість позасудових розправ над мирними жителями у відповідь на ізраїльські авіаудари, що вкотре суперечить спробам ХАМАСу домогтися легітимності.

За 35 років існування ХАМАС ніколи не проводив операцій такого масштабу та не вибирав як мішень вразливі групи населення, як-от діти або літні люди
Фото: Getty

Виникає питання, чому ХАМАС вирішив змінити свій статус-кво? Можливі варіанти відповіді включають:

  • бажання перешкодити нормалізації відносин між арабськими державами й Ізраїлем, особливо переговорам за посередництва США за участю Саудівської Аравії;
  • використати депріоритизацію близькосхідної політики США на користь Китаю та Росії;
  • а також кинути виклик нинішньому правому уряду Ізраїлю та його політиці.

Згідно з повідомленнями, Іран і його маріонеткова ліванська організація "Хезболла", схоже, допомогли організувати або принаймні підтримують операцію під керівництвом ХАМАСу, що вказує на можливість відкриття другого та третього фронтів найближчими тижнями. Напруженість на лівано-ізраїльському кордоні вже закипає. Іран усвідомлює, що він опиняється в дедалі більшій ізоляції на тлі Авраамських угод, де США домагаються нормалізації відносин між арабськими державами й Ізраїлем, і водночас Сполучені Штати позбавляють регіон пріоритетності у своїй зовнішній політиці. Отже, Іран скористався можливістю реалізувати стратегію дестабілізації.

Хоча роль Ірану поки що не підтверджено, після першої атаки сплив відеоролик "Бригад Аль-Кассама" від 2014 року, в якому Ірану дякують за надання зброї, грошей і обладнання. ХАМАС, визнаючи очевидну підтримку з боку Ірану, водночас наголошує, що напади минулими вихідними були насамперед ініціативою місцевих жителів, а офіційний представник ХАМАСу Махмуд Мірдаві знову заявив, що угруповання планувало напади самостійно: "Це рішення палестинців і ХАМАСу".

Іран і його маріонеткова ліванська організація "Хезболла", схоже, допомогли організувати або принаймні підтримують операцію під керівництвом ХАМАСу

Теракти під керівництвом ХАМАСу могли сприяти досягненню й довгострокової, ширшої мети цього угруповання: мобілізації її союзників проти Ізраїлю. Задумана так, щоб спровокувати "непропорційну" відповідь Ізраїлю, яка спричинила б міжнародний осуд і затьмарила б спогади про насильство, скоєне самим ХАМАСом, операція, на думку ХАМАСу, могла привернути на його бік інших. У заяві Ганії від 7 жовтня зазначається, що "боротьба йде за землю Палестини, Єрусалим і мечеть Аль-Акса, це боротьба всієї "умми" [світової мусульманської спільноти]". Отже, ХАМАС сподівається, що його союзники в мусульманському світі також приєднаються до цієї боротьби.

ХАМАС прекрасно розуміє, що самотужки йому не перемогти Ізраїль, і знає про заяви Ізраїлю, що віщують кампанію з обезголовлення керівництва угруповання. Тому прагне об'єднати інших союзників у надії домогтися "горизонтальної ескалації". Така ескалація може охоплювати потенційну війну з "Хезболлою" на півночі країни, повстання на Західному березі, внутрішній конфлікт, який розпалюють арабські громадяни Ізраїлю, і напади на ізраїльські та єврейські об'єкти за кордоном. У найближчі дні після теракту ці тенденції дійсно проявилися.

Ба більше, попри дещо пом'якшену останніми роками риторику, опір залишається одним із основних принципів ХАМАСу, який в оновленому документі 2017 року зазначає: "Опір і джихад за звільнення Палестини залишаться законним правом, обов'язком і честю для всіх синів і дочок нашого народу й нашої умми". ХАМАС залишається вірним своїй первісній меті — вести палестинський народ на насильницьку боротьбу з Ізраїлем будь-якими засобами.

Своїми недавніми діями ХАМАС дав зрозуміти всім, що міцний мир на Близькому Сході неможливий без вирішення ізраїльсько-палестинської проблеми. Група також дала зрозуміти, що розкол між ХАМАСом і Палестинською автономією фактично виключає можливість досягнення миру. "Газа — опора спротиву", — проголосив Ганія у своїй промові 7 жовтня, ще раз підтвердивши свою думку про те, що керівництво Гази є справжнім захисником палестинців.

Хоча ситуація в регіоні залишається мінливою, ХАМАС вочевидь хотів продемонструвати, що саме він, а не Палестинська адміністрація та не арабські уряди, які нормалізують відносини з Ізраїлем, є найважливішою дійовою особою у вирішенні цих питань у регіоні.

Про автора

Девора Марголін — наукова співробітниця Вашингтонського інституту близькосхідної політики й ад'юнкт-професорка Джорджтаунського університету.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Місто занурюється в блекаут після обстрілу РФ: відомо про наслідки атаки по Україні
Политека
2024-11-19T09:33:56Z
Ліквідація Транковського: російські силовики затримали двох «підозрюваних»
УкраинФорм
2024-11-19T09:33:36Z
З наймолодшим кримським політв'язнем Куртаметом немає зв'язку два тижні
УкраинФорм
2024-11-19T09:30:33Z
Залишилося 5,5 км до закриття котла біля Курахового: у Bild розкрили деталі
GlavRed
2024-11-19T09:27:45Z
Ретроградний Меркурій у Стрільці від 24 листопада до 15 грудня 2024 року: гороскоп для всіх знаків зодіаку
TSN
2024-11-19T09:18:06Z
У Севастополі біля причалу в Нафтовій гавані помітили розвідувальний корабель РФ «Іван Хурс»
УкраинФорм
2024-11-19T09:15:54Z
ЗСУ тримають оборону на дев’яти напрямках
360ua.news
2024-11-19T09:12:59Z
Гірські рятувальники поділилися видами засніжених Карпат
Комсомольская правда
2024-11-19T09:08:26Z
У Вінниці попрощались з Віктором Хетчиковим, бійцем "Азову", який загинув у Бахмутському районі
24tv
2024-11-19T09:03:32Z
Ведучий "Орла і Решки" розкрив найбільший секрет шоу: як працює "золота картка" у готелях
Фокус
2024-11-19T09:18:58Z
Тіна Кароль потролила Світлану Лободу на концерті у Брюсселі
Комсомольская правда
2024-11-19T09:18:00Z
Анна Кошмал пожалілася на шахраїв, які діють від її імені, і попросила у фанів про допомогу
TSN
2024-11-19T09:00:04Z
Ірина Горова відповіла, чи піде Дорофєєва на Євробачення
Фокус
2024-11-19T08:51:36Z
У 1000 день повномасштабного вторгнення: 3 фільми про війну, які має побачити кожен українець
24tv
2024-11-19T08:42:06Z
"У нас немає аліментів": колишня дружина Потапа розповіла правду про нього
GlavRed
2024-11-19T08:27:16Z
"Молоковоз наїде": Тіна Кароль висміяла Світлану Лободу просто на сцені
GlavRed
2024-11-19T08:27:00Z
20 листопада — розмова з Теодозією Зарівною та Людмилою Таран у просторі PEN Ukraine
Детектор М
2024-11-19T08:19:41Z
Це крінж: дизайнери викрили найпоширеніші помилки з візерунками, які роблять люди
24tv
2024-11-19T07:30:45Z
Найдурніші витрати бюджету США: Ілон Маск пригрозив рейтингом
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T09:33:54Z
Армія України вперше застосувала ATACMS для удару по території РФ - ЗМІ
GlavRed
2024-11-19T09:33:53Z
Адміністрація Трампа хоче прискорити розвиток безпілотних автомобілів
AutoGeek
2024-11-19T09:30:47Z
Колаборантка проведе 7 років за ґратами за участь в проведенні «референдуму» під час окупації Херсонщини
Украина Криминальная
2024-11-19T09:30:11Z
Маск посварився з топрадником Трампа Борисом Епштейном — ЗМІ
InternetUA
2024-11-19T09:29:38Z
Норвезький терорист Брейвік вдруге проситиме про умовно-дострокове звільнення
Европейская правда
2024-11-19T09:29:23Z
Путін затвердив оновлену ядерну доктрину: що вона передбачає
TSN
2024-11-19T09:27:12Z
Путіністу Куклачеву знову рятують життя
GlavRed
2024-11-19T09:27:06Z
Країни ЄС можуть дозволити Україні використовувати зброю проти цілей в Росії - Боррель
УкраинФорм
2024-11-19T09:21:01Z
Що робити, щоб буряк швидше зварився: 25 хвилин на будь-який розмір плоду — і каструля буде чистою
TSN
2024-11-19T09:33:12Z
Президент підписав закон про вдосконалення процедур МСЕК
360ua.news
2024-11-19T09:33:12Z
Створили новий ефективніший тип знеболювальних, які не викликають звикання
24tv
2024-11-19T09:18:20Z
Як омолодити й очистити шкіру обличчя за допомогою солі: треба лише 2-3 чайні ложки
TSN
2024-11-19T09:00:50Z
Вчені назвали умову, за якої можна зберегти пам'ять і ясний розум до глибокої старості
TSN
2024-11-19T09:00:06Z
Інвалідність можна отримати без МСЕК: українцям пояснили, як це зробити
Политека
2024-11-19T08:24:13Z
Важкий перебіг коронавірусу допомагає побороти рак
24tv
2024-11-19T08:21:43Z
Лікарі викрили «секретну зброю» раку
Portaltele
2024-11-19T08:10:14Z
Вже і гепатит не завадить: з якими хворобами мобілізують
Знай
2024-11-19T07:36:06Z
Відключення світла 19 листопада: в "Укренерго" повідомили, коли не буде електрики
TSN
2024-11-19T09:34:28Z
На Донеччині засіяли озимими лише половину запланованих площ
AgroPortal
2024-11-19T09:30:58Z
На Одещині експортер сої відшкодував понад 15 млн грн
AgroNews
2024-11-19T09:25:47Z
Фонд держмайна продає машинобудівний завод «Оризон» майже за ₴1,7 мільйона
УкраинФорм
2024-11-19T09:25:27Z
Викрито масштабну схему ухилення від сплати податків на сертифікації ввезених з-за кордону автомобілів
Украина Криминальная
2024-11-19T09:24:34Z
Оформлення субсидії без черг — як подати заяву через ''Дію''
InternetUA
2024-11-19T09:16:21Z
Скільки коштує барель нафти після різкого зростання цін
24tv
2024-11-19T09:12:09Z
В Україні зростає агроекспорт, але не вистачає заброньованих працівників
24tv
2024-11-19T09:06:17Z
АРМА виставило на аукціон залізну руду вартістю пів мільярда гривень
УкраинФорм
2024-11-19T08:58:43Z
Як назвати дитину: найпопулярніші гуцульські імена
TSN
2024-11-19T09:33:55Z
Як гарно назвати дитину: добірка трендових імен і тих, що відходять на другий план
24tv
2024-11-19T09:33:20Z
ATACMS зміцнять захист України від повітряних атак і підтримають оборону на Курщині, – Reuters
24tv
2024-11-19T09:30:00Z
На Сумщині помер письменник Євген Васильченко
Комсомольская правда
2024-11-19T09:22:39Z
Зеленська передала суботній школі у Словенії техніку та літературу
УкраинФорм
2024-11-19T09:09:40Z
Із 1 грудня забронювати працівників можливо буде лише через портал "Дія"
TSN
2024-11-19T09:09:32Z
Принц Ендрю ледь не впав із коня
Фокус
2024-11-19T09:06:37Z
Містичний прогноз на 18-24 листопада 2024 року: що руни нам віщують
TSN
2024-11-19T09:06:36Z
1000 днів великої війни. Звернення Збройних Сил України
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T09:03:42Z
Любовний гороскоп на 2025 рік: Овнам - непорозуміння, Дівам - гармонія
GlavRed
2024-11-19T09:27:43Z
Китайський гороскоп на завтра 20 листопада: Бикам - проблеми із зубами, Козлам - труднощі
GlavRed
2024-11-19T09:27:35Z
Гірлянда з бантиків – тренд цього Різдва: як зробити стильну прикрасу своїми руками
24tv
2024-11-19T09:18:47Z
Ваші рідні будуть у захваті: відеорецепт пляцка "Чорнобривці" від Лілії Цвіт
24tv
2024-11-19T09:12:04Z
Qantas створює найдовший у світі авіапереліт: стало відомо, яким буде літак
InternetUA
2024-11-19T08:46:55Z
Тільки не викидайте: ось 5 несподіваних способів використовувати лотки від яєць
24tv
2024-11-19T08:36:09Z
Соромно чи солідно: топ-5 речей, які потрібно знати про секонд-хенди
Фокус
2024-11-19T08:27:39Z
Привітання з Днем народження своїми словами та у віршах: найкраща добірка для всіх
24tv
2024-11-19T08:12:14Z
Млинці з яблуками та корицею: фіналістка "Мастер Шеф" поділилася цікавим рецептом
Политека
2024-11-19T08:01:49Z
Названо гонорари за реванш Усик – Ф'юрі: розподіл суттєво відрізняється від першої битви
24tv
2024-11-19T09:33:26Z
Іспанія — Швейцарія — 3:2 Відео голів та огляд матчу Ліги націй
Football.ua
2024-11-19T09:29:13Z
Українці переможно виступили на ЧС з військово-спортивних багатоборств
УкраинФорм
2024-11-19T09:28:52Z
Спаринг перед Євро: онлайн-трансляція товариського матчу Італія – Україна
24tv
2024-11-19T09:06:21Z
Албанія – Україна: де дивитись заключний матч команди Реброва у Лізі націй
ZN UA
2024-11-19T09:00:21Z
Олександра Олійникова виграла дебютний матч в «основі» змагань WTA 125
УкраинФорм
2024-11-19T08:55:31Z
Де ла Фуенте про 3:2 зі Швейцарією: Іспанія знала, як досягти результату проти гарного суперника
Football.ua
2024-11-19T08:52:06Z
Американський легковаговик кинув виклик Берінчику
24tv
2024-11-19T08:51:35Z
Лень зіграв рекордні для себе хвилини у сезоні НБА проти «Атланти»
УкраинФорм
2024-11-19T08:34:19Z
Дільничий привіз до ТЦК батька трьох дітей: чоловік відмовився від мобілізації і поплатився
TSN
2024-11-19T09:33:39Z
Шокуюча ДТП у Китаї: водій на позашляховику в'їхав у натовп школярів
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T09:33:03Z
В Одесі серед загиблих внаслідок ракетного удару - водій «швидкої» Павло Снітковський
УкраинФорм
2024-11-19T09:28:11Z
Трагедія у Глухові: 10 загиблих, серед яких одна дитина, ще кілька людей під завалами гуртожитку
Хвиля
2024-11-19T09:24:13Z
У Києві в офісній будівлі пролунав вибух
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T09:21:50Z
У Франківську експоліціянта за хабар засудили до 6 років ув’язнення
Украина Криминальная
2024-11-19T09:19:57Z
У Швеції, Фінляндії та Німеччині розслідують пошкодження кабелів зв’язку у Балтійському морі
Детектор М
2024-11-19T09:16:35Z
Нічна атака на Київщину: в ОВА розповіли про наслідки
TSN
2024-11-19T09:01:14Z
На Чернігівщині сталася смертельна ДТП: водій втік з місця аварії
TSN
2024-11-19T09:00:54Z
У 25 000 разів швидший за попередника: у Канаді створили надпотужний квантовий процесор
InternetUA
2024-11-19T09:31:17Z
Ацтекський свисток смерті справді робить щось із мозком: у чому суть
Фокус
2024-11-19T09:30:57Z
Фізики вперше побачили створення найважчої частинки у Всесвіті в нових умовах
Фокус
2024-11-19T09:30:44Z
Ввчені придумали робота, який в майбутньому "перевершить Мессі"
Фокус
2024-11-19T09:30:14Z
Blizzard випадково анонсували продовження легендарної франшизи
24tv
2024-11-19T09:27:24Z
Мін’юст США вимагає, щоб Google продала браузер Chrome, — Bloomberg
ITC
2024-11-19T09:24:00Z
Американська ракета SLS може не полетіти до Місяця
Portaltele
2024-11-19T09:09:37Z
Серія Xiaomi Pad 7 готується до глобального запуску
Portaltele
2024-11-19T09:09:00Z
"Сліпе" оцінювання свідчить, що люди віддають перевагу віршам, створеним ШІ, а не людиною
24tv
2024-11-19T09:06:41Z
Їх існує лише 5: на аукціон виставили унікальний "Гелендваген" із V12
Фокус
2024-11-19T09:12:20Z
Manhart презентував 718-сильний BMW M2
AutoCentre
2024-11-19T09:09:09Z
Volkswagen представив електричний трактор зі змінними батареями
AutoGeek
2024-11-19T08:58:02Z
Не лише електромобілі: Zeekr анонсував перший гібридний кросовер
AutoGeek
2024-11-19T08:27:08Z
Чудова сімка: Європа визначила фіналістів конкурсу “Автомобіль року 2025”
ЗаРулем
2024-11-19T08:05:35Z
З унікальними кріслами та штучним інтелектом: електричний седан Nissan N7 показали офіційно
AutoGeek
2024-11-19T07:58:32Z
Названо найпопулярніші бензинові авто в Україні: рейтинг жовтня
AutoCentre
2024-11-19T07:07:58Z
Suzuki Vitara Hybrid: нові можливості
Корреспондент
2024-11-19T06:03:03Z
Абсолютно Toyota Camry вже в Україні: комплектації та ціни
ЗаРулем
2024-11-19T05:09:51Z