Більшість опитаних вважають, що ситуація в Україні свідчить про реальні спроби боротьби з корупцією.
Упродовж 29 вересня – 9 жовтня 2023 року Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) провів власне всеукраїнське опитування громадської думки щодо сприйняття громадянами України заходів щодо боротьби з корупцією в країні. В опитуванні прийняли участь 1010 респондентів старше 18 років, що мешкають у всіх регіонах України, крім АР Крим та тимчасово окупованих територій. В середу, 25 жовтня, результати опитування були опубліковані на сайті КМІС.
"Корупція лишається одним із найбільш дратівливих для українців аспектів (окрім війни корупція фактично є топ-проблемою за версією українців). Ми можемо спостерігати дуже гостру реакцію як на самі випадки корупції, так і навіть на результати опитувань, що її стосуються (в останньому випадку, до речі, гострота реакції простежується і серед громадськості, і серед влади). За останні місяці в Україні за результатами діяльності правоохоронних органів та журналістських розслідувань інтенсивно обговорювалися різні кричущі корупційні випадки", – пояснили соціологи мету свого дослідження.
Респондентам поставили питання, як вони сприймають поточну ситуацію з боротьбою з корупцією в Україні.
Більшість опитаних – 59% – вважають, що ситуація свідчить про позитивні зрушення і реальні спроби боротьби з корупцією.
Негативно оцінюють ситуацію третина учасників опитування – 34%. На їхню думку, останні події вказують на "безнадійність корумпованості України", що не дають надії на позитивні зміни.
Не змогли відповісти на питання 5% респондентів.
За даними КМІС, під час опитування у 2018 році на питання "Як Ви вважаєте, наскільки ефективно органами влади України ведеться боротьба з корупцією?" лише 25% респондентів відповіли "скоріше ефективно". А минулої зими позитивно оцінили боротьбу з корупцією вже 50% учасників опитування.
"Тому ми можемо обережно припускати, що зараз думки українців щодо боротьби з корупцією більш оптимістичні, ніж були до широкомасштабного вторгнення і до Революції Гідності", – кажуть соціологи.
Нагадаємо, міністр юстиції Денис Малюська заявив, що Україна не боїться боротися зі своїми олігархами й почувається знову уповноваженою переслідувати колись могутніх магнатів. На думку журналістів, Україна тривалий час намагалася позбутися впливу своїх тіньових магнатів, які використовували величезні промислові багатства, накопичені після розпаду Радянського Союзу в 1991 році, для здобуття політичного впливу і влади.
У жовтні інше опитування КМІС показало, що попри запаси ресурсів РФ, 9 із 10 українців проти територіальних поступок Кремлю. Згідно з результатами дослідження, збільшилася частка українців, які вірять, що РФ може ще багато років вести війну проти України.