MY.UAНовини
Нові правила для українців за кордоном: кому запропонують роботу, а кому - повернутися додому
Нові правила для українців за кордоном: кому запропонують роботу, а кому - повернутися додому

Нові правила для українців за кордоном: кому запропонують роботу, а кому - повернутися додому

Мільйони наших співвітчизників, які рятуються від війни за кордоном, мають або працювати, щоб гідно жити за кордоном, або повертатися на батьківщину. Декілька країн уже оголосили про програму добровільного повернення додому українців, яким буде надано компенсацію витрат, а десь переглядають умови статусу тимчасового захисту для українців, спонукаючи їх працевлаштовуватися якнайшвидше. KP.UA дізнавалася, що змінилося для біженців.

Німеччина

Ця країна схвильована потенційною міграційною кризою. Одних українців в країні – понад мільйон, з них майже половина отримує підвищену допомогу Bürgergeld і цілком працездатна. Німці занепокоєні і через гроші, що витікають з бюджету, і через кількість нових людей у ​​країні, які потенційно можуть стати причиною соціального вибуху.

У середині жовтня влада Німеччини оголосила про новий підхід до працевлаштування біженців, і це стосується не лише українців, а й взагалі всіх, хто приїхав до країни.

Спочатку схема для наших виглядала так: біженці займалися на мовних курсах, підвищуючи свій рівень німецької до В2. З сертифікатом про закінчення цих курсів вони могли шукати роботу – такою була вимога агентства з працевлаштування (Jobcenter) плюс звичайна логіка: щоб працювати, потрібно володіти мовою країни на рівні спілкування.

Зараз німецька влада готова розглядати працевлаштування не тільки володарів мовних сертифікатів нижче В2, а й А1 (те, що ми ще пам'ятаємо зі школи). Вся справа у дефіциті робочих рук на вакансіях, які не потребують особливих мовних навичок. Місцеві жителі не хочуть йти працювати, наприклад, у сферу догляду за людьми похилого віку, вважаючи, що це малооплачувана, за німецькими мірками, робота. І керівництво країни має намір закрити цю нішу працевлаштуванням біженців.

Також, як повідомляє Deutsche Welle, українські одержувачі допомоги Bürgergeld будуть зобов'язані не менше одного разу на шість тижнів повідомляти про свої дії з працевлаштування, а агентство з праці Jobcenter активніше пропонуватиме їм конкретні робочі місця.

– Тим, хто не захоче співпрацювати чи відмовлятиметься від запропонованої роботи, можуть скоротити виплати, – цитує видання слова міністра праці ФРН Хубертуса Хайля. Який, до речі, вважає, що українські біженці – високо мотивовані до праці, а мовні навички і не повинні бути надто досконалими.

Як розповіла KP.UA київлянка Катерина Кривошапко, що живе в Німеччині, листи з «Джобцентру» про подальші плани біженців почали приходити нещодавно практично всім слухачам мовних курсів.

- У листі містилося прохання після отримання мовного сертифікату прийти до «Джобцентру» – мабуть, для пропозицій роботи. Всі готові це зробити, як тільки отримають сертифікати. Але всіма каналами Німеччини йде інформація про велику кількість вільних місць без особливого знання мови. Наші біженці цьому навіть раді, бо переважна більшість хоче працювати. Таких, що просто сидять удома, я знаю дуже мало, – розповідає Катерина. – Моя подруга – помічник лікаря-стоматолога, вона ходить на роботу тричі на тиждень і одночасно навчається у мовній школі. Її взяли без досконалого знання німецької мови. Така робота - по суті, подруга - прибиральниця - називається "міні-джоб" і всіляко заохочується. Для біженців це можливість отримати роботу і не злетіти з допомоги. Тобто подруга отримує менше 500 євро та недотягує до якогось встановленого законом максимуму. А держава продовжує платити їй допомогу близько 200 євро (тобто замість однієї допомоги в 500 євро. - Ред.). У результаті сума виходить більше, ніж просто біженська допомога, плюс працевлаштування, стаж, страховка тощо.

Сприяючи якнайшвидшій трудовій адаптації українців хоча б на mini-Job, влада все одно заохочує й навчання на мовних курсах. Тобто якщо людина бажає підвищити свій мовний рівень (наприклад, В на С), то вона може продовжувати навчання – ніхто не пожене її працювати, проте періодично цікавитимуться планами на найближче майбутнє, пов'язаними з працевлаштуванням. Нині у Німеччині знайшли робочі місця лише 19% українців працездатного віку.

Польща та Чехія

У цих країнах українські біженці шукали роботу дуже активно. По-перше, просто жити на одну польську чи чеську допомогу нереально – це не німецькі щомісячні 500 євро на людину (і 450 на дитину), а 130-200 євро. По-друге, більш дружня мовна культура – ​​у споріднену польську мову українці «влітали» швидше, ніж у німецьку. У Польщі та Чехії вже працюють майже 70% громадян, які приїхали з України, рятуючись від війни.

У Польщі непрацюючим українцям, швидше за все, з весни наступного року буде скасовано допомогу для біженців. За заявами представників польського уряду, поступове скасування фінансової допомоги українським біженцям розпочнеться у першому кварталі наступного року.

Влада заявила, що ця допомога, що включала скасування жорстких вимог щодо проживання та отримання дозволів на роботу, як і для інших біженців, «носила тимчасовий характер», і рішення про продовження цієї допомоги не прийнято.

Втім, знаючи синусоїдний характер сьогоднішніх відносин України та Польщі, можна очікувати як на продовження допомоги українцям, так і на повне скасування взагалі всіх існуючих послаблень. Час покаже. Тим більше, Єврокомісія наполегливо рекомендує країнам продовжити тимчасовий захист для українців ще на рік.

А Чехія готує спеціальну програму з добровільного повернення біженців до України. Усі бажаючим повернутися відшкодують частину видатків.

Зменшити рівень фінансової підтримки збираються і у Польщі. Фото: hromadське.radio

Норвегія та Швейцарія

Натомість у Норвегії вже все розроблено та затверджено. Місцевий директорат з питань міграції оголосив про готовність заплатити гроші біженцям з України за те, щоб вони якнайшвидше виїхали з країни та повернулися на батьківщину. Влада обіцяє виплатити 17,5 тисяч норвезьких крон (близько 1500 доларів), щоб купити квиток в Україну та повернутися додому.

Норвезька міграційна служба не допомагатиме з переїздом – українці мають подбати самостійно про свою поїздку. При цьому ніщо не забороняє їм повернутися до Норвегії за умови повернення виплачених грошей частково чи повністю.

Аналогічна ситуація у Швейцарії. Тут сума компенсації за повернення українських біженців на батьківщину становить 4300 доларів. У 2024-2025 роках тут планують скасувати статус тимчасового захисту для українських біженців. Передбачається, що додому повернуться щонайменше 70% українців, а достроково, взявши компенсаційні виплати, це зроблять 80%.

Щоб отримати гроші, потрібно підтвердити повернення додому – сповістити міграційну службу, підготувавши документи, квитки, опис маршруту. Влада країн закликає тих, хто планує повертатися до України, вже розробляти логістику маршруту поїздки додому, щоб виїхати за 6-9 місяців.

Деякі країни почали стимулювати українців до повернення на батьківщину. Фото: visitukraine.today

А що інші?

Поки що звісток про відміну допомоги українським біженцям з інших держав не надходило. Навіть навпаки. Наприклад, у Великій Британії наприкінці літа було виділено 11,5 млн фунтів стерлінгів для підтримки українських біженців у Сполученому Королівстві (йдеться про допомогу у вивченні англійської мови та працевлаштуванні українців). Ізраїль, незважаючи на війну, обіцяє не скасовувати безкоштовне медичне обслуговування для біженців із України. Канада запустила нову програму возз'єднання сімей, яка розповсюджується і на переселенців. Країни – члени ЄС здебільшого продовжили надання допомоги українським біженцям ще на рік.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Потап заявив про повернення до України: артист назвав точну дату
TSN
2025-07-27T15:15:58Z
Джордж Мартін схвалює: «Супермен» здається чудовим, «Андор» став родзинкою року»
ITC
2025-07-27T15:13:51Z
Нові сцени з фільму «Трон: Арес» — на Comic-Con показали видовищні погоні й підтвердили головну сюжетну інтригу
ITC
2025-07-27T15:10:48Z
Сергій Притула показав сюрприз для 8-річної доньки і залишив їй послання на майбутнє
TSN
2025-07-27T14:48:48Z
На сторінках друкованого випуску Vogue з’явилася модель, згенерована ШІ
Детектор М
2025-07-27T14:48:44Z
"О сьомій в неділю": Потап заявив, що приїде в Україну
Фокус
2025-07-27T14:42:30Z
Наречений Лесі Нікітюк розкрив секрет щасливих стосунків із ведучою
GlavRed
2025-07-27T14:33:11Z
"Зеленський здавався дещо більшим": дизайнер розповів, чи змінився президент за 5 років
Telegraf
2025-07-27T14:12:53Z
100 мільйонів переглядів на ютуб: пісня Kalush і SKOFKA стала однією з найпопулярніших в Україні
24tv
2025-07-27T14:09:51Z
Це візуально зменшує простір оселі: 4 помилки в декоруванні
24tv
2025-07-27T15:15:05Z
Салат із крабових паличок, який витіснить Олів'є: до літнього столу та на кожен день
Telegraf
2025-07-27T14:39:16Z
Унікальна можливість: на продаж виставили острів з замком, фермою і вертолітним майданчиком
24tv
2025-07-27T14:21:46Z
Серед вісімок заховане зайве число: спробуйте знайти за 12 с
Gazeta UA
2025-07-27T13:57:27Z
Чайна ложка на літр води — і вікна сяятимуть чистотою до глибокої осені
TSN
2025-07-27T13:06:34Z
Зникають цілі острови: росіяни гроблять унікальні українські території на популярному курорті
Telegraf
2025-07-27T12:57:47Z
Що варто зробити за кілька годин до польоту: прості поради для комфортної подорожі
24tv
2025-07-27T12:57:36Z
Як приготувати сирну запіканку з сезонними ягодами: простий рецепт від фудблогерки
Gazeta UA
2025-07-27T12:57:01Z
Чи потрібно вимикати пральну машину з розетки щоразу: відповідь стане несподіванкою
24tv
2025-07-27T12:54:27Z
Чи правда, що кабачки сповільнюють старіння: скільки треба їсти, щоб омолодитися
TSN
2025-07-27T14:21:02Z
Корисні властивості та ризики: що варто знати про безкофеїнову каву
24tv
2025-07-27T12:12:39Z
Не "лікуючий лікар": як правильно розповісти про роботу медиків
24tv
2025-07-27T12:06:23Z
Скільки годин краще спати, щоб не зашкодити своєму оранізму
24tv
2025-07-27T11:36:51Z
"Наше мислення дійсно дещо інше" - Безугла розповіла, що має синдром Аспергера
Gazeta UA
2025-07-27T11:24:26Z
Чому після схуднення на Оземпік "падають" сідниці
24tv
2025-07-27T08:12:38Z
Уряд доручив МОЗ та Мінсоцполітики вирішити проблемні питання з протезування
УкраинФорм
2025-07-27T07:30:53Z
Які хвороби можуть загрожувати кожному знаку зодіаку: пояснення астрологів
TSN
2025-07-27T07:18:47Z
Червоний рівень магнітної бурі, як уберегти себе?
360ua.news
2025-07-27T07:18:00Z
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Зеленський обговорив законопроєкт щодо НАБУ і САП з президенткою Єврокомісії
УкраинФорм
2025-07-27T15:15:33Z
Зеленський підписав закон про посилення повноважень АРМА
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T15:09:39Z
Україна вдарила санкціями по постачальниках ресурсів для російської армії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T15:03:35Z
Британська розвідка відзначила перше скасування в РФ параду до дня ВМФ
Европейская правда
2025-07-27T14:54:16Z
У NYT назвали причину скорочення допомоги ЄС для України
iPress
2025-07-27T14:51:41Z
Держсекретар США заявив про приховану допомогу Пекіна Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T14:42:37Z
В Ірані стратили двох членів опозиційної групи за напад на цивільну інфраструктуру
УкраинФорм
2025-07-27T14:42:17Z
Про Президента Зеленського
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T14:36:14Z
Чи є альтернатива, якщо Starlink в Україні перестане працювати: експерт дав відповідь
InternetUA
2025-07-27T15:01:44Z
Благодійник викине за тебе
Петр и Мазепа
2025-07-27T15:00:47Z
Робота для пенсіонерів у Кривому Розі: де можна заробляти від 25 тисяч гривень
Политека
2025-07-27T15:00:09Z
Сарана в Україні: вчений розповів, звідки взялися комахи та чи варто панікувати
Фокус
2025-07-27T14:57:18Z
Пенсіонерам загрожують штрафи: за що можуть покарати літніх людей
24tv
2025-07-27T14:30:59Z
Атестація наукових установ: чи загрожують українським ученим масові звільнення
TSN
2025-07-27T14:21:51Z
"Куріть бамбучелло": росіяни намагалися одночасно вбити усіх командирів "Лінії дронів"
Фокус
2025-07-27T14:12:53Z
Молоді сім’ї масово переїжджають в одне із селищ заради дитячого бонусу — що їм пропонують
TSN
2025-07-27T13:48:46Z
Розкриті технічні характеристики тайванського бойового гелікоптера UH-1H Huey
InternetUA
2025-07-27T13:34:27Z
Війська РФ ударили по автобусу на Сумщині, є постраждалі
УкраинФорм
2025-07-27T15:12:20Z
У Туреччині через рекордну спеку вирують лісові пожежі, є загиблі
УкраинФорм
2025-07-27T15:09:24Z
Понад 50 дітей перепливли море, щоб дістатися з Марокко до Іспанії, – Reuters
24tv
2025-07-27T14:51:37Z
У Туреччині через пожежі евакуйовано десятки сіл і заблоковані траси: моторошні кадри
24tv
2025-07-27T14:51:32Z
Шматок металу прошив салон авто: на Київщині сталася моторошна ДТП
24tv
2025-07-27T14:30:20Z
Люди кричали у паніці: у США пасажирський літак дивом уникнув зіткнення з винищувачем
24tv
2025-07-27T14:12:03Z
У ДР Конго бойовики напали на церкву та вбили 38 людей
УкраинФорм
2025-07-27T14:03:10Z
На півночі Індії через тисняву в храмі загинули шестеро людей, десятки постраждалих
УкраинФорм
2025-07-27T13:33:39Z
Трагедія на аеродромі "Скнилів" 23 роки тому: через помилки пілотів загинули майже 80 осіб
Фокус
2025-07-27T13:12:32Z
Масштабні ДТП, затори і сильний дим: Крим накрили потужні пожежі
Telegraf
2025-07-27T15:12:42Z
Кого можуть забрати в ТЦК з блокпоста: пояснення юриста
24tv
2025-07-27T15:09:48Z
Хочуть взяти Покровськ у напівоточення, – ОСУВ "Хортиця" про мету окупантів на Донеччині
24tv
2025-07-27T15:06:12Z
Графік відключення світла на тиждень з 28 липня по 3 серпня у Полтавській області: мешканців попередили
Политека
2025-07-27T14:48:06Z
У Сумах після обстрілу проблеми зі світлом, водою та транспортом
Комсомольская правда
2025-07-27T14:45:16Z
Загарбники обстріляли з артилерії село на Херсонщині, загинув чоловік
УкраинФорм
2025-07-27T14:45:05Z
Прогноз погоди у Запоріжжі на тиждень з 28 липня по 3 серпня: синоптики попередили про спеку, коли розжарить найбільше
Политека
2025-07-27T14:30:31Z
У Сумах частково немає світла: росіяни знову били по критичній інфраструктурі
24tv
2025-07-27T14:27:39Z
Де зосереджуються бої: повідомили новини з передової
Gazeta UA
2025-07-27T14:21:48Z
Бешикташ хоче підписати українського футболіста після фіаско з Шахтарем
24tv
2025-07-27T14:54:41Z
Ан-Наср зробив пропозицію щодо Антоні – Foot Mercato
Football.ua
2025-07-27T14:54:10Z
Щесни – про ігровий стиль Фліка: Не мій футбол
Football.ua
2025-07-27T14:25:07Z
Ганцко: Сімеоне – одна з найбільших фігур у футболі
Football.ua
2025-07-27T14:06:46Z
Арсенал із Зінченком "перестріляв" Ньюкасл у контрольному поєдинку
Football.ua
2025-07-27T14:00:03Z
Тренер ПСЖ поспілкувався з Забарним щодо трансферу
24tv
2025-07-27T13:51:00Z
У МОК розповіли про можливий допуск росіян на зимову Олімпіаду-2026
ZN UA
2025-07-27T13:39:41Z
Лілль знайшов кандидата на заміну Шевальє в Нідерландах
Football.ua
2025-07-27T13:36:49Z
Верона орендувала захисника Сельти
Football.ua
2025-07-27T13:34:03Z
В Україні підвищать тариф на світло: кому доведеться платити більше із 31 липня
Хвиля
2025-07-27T15:00:34Z
"Даю гарантію": економіст назвав цінний продукт, який подешевшає у 2025-му
GlavRed
2025-07-27T15:00:04Z
Мінімальне податкове зобов’язання, кого звільнили від сплати у воєнний час
360ua.news
2025-07-27T14:51:27Z
Зеленський підписав закон щодо факторингу в Україні: що змінилося
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T14:48:55Z
Пенсію можна отримувати інакше: як змінити спосіб виплати
24tv
2025-07-27T14:39:08Z
Судитимуть посадовицю, через злочинні дії якої бюджет втратив майже ₴2 млн
Украина Криминальная
2025-07-27T14:24:28Z
Китай використовує свій контроль над рідкоземельними металами – WSJ
iPress
2025-07-27T13:39:16Z
Що буде з цінами на хліб восени: експерт сказав, до чого готуватися українцям
GlavRed
2025-07-27T13:27:53Z
У серпні частина українців не отримає пенсій: кого це стосується
TSN
2025-07-27T13:06:11Z
Ксеноморфи повертаються: показали новий трейлер Alien: Rogue Incursion для ПК та PS5
ITC
2025-07-27T15:10:18Z
Корисно знати українцям: як і навіщо блокувати SIM-картки на телефоні Android
Фокус
2025-07-27T15:00:57Z
Учені надрукували на 3D-принтері робота-слона, що грає в боулінг
InternetUA
2025-07-27T14:34:05Z
У лінійці iPhone 17 будуть помаранчеві та світло-золоті варіанти
InternetUA
2025-07-27T14:03:36Z
Найбезглуздіші в історії технологій: гаджети, які ніколи не були потрібні
Фокус
2025-07-27T14:00:27Z
Як подовжити час роботи батареї на iPhone та Android: 5 простих порад
Фокус
2025-07-27T13:57:12Z
Nintendo розповіла про стосунки Маріо і Піч — когось це засмутить
ITC
2025-07-27T13:43:03Z
У росії розробляють "невидимий" дрон
iPress
2025-07-27T13:39:41Z
Лондон — Нью-Йорк за 54 хвилини, фантастика чи реальність підводного тунелю?
360ua.news
2025-07-27T13:09:32Z
На вулиці Відня вийдуть водневі автобуси Rampini Hydron
AutoCentre
2025-07-27T15:07:55Z
Ford Trucks зміцнює позиції на європейському ринку
AutoCentre
2025-07-27T13:03:08Z
Власник Cybertruck повернувся до розрядженого електрокара після двох тижнів зарядки
Топ Жир
2025-07-27T12:36:09Z
Porsche в заручниках: Білл Гейтс 13 років щодня платив по $28 за авто своєї мрії, яким не міг користуватися
ITC
2025-07-27T12:12:02Z
Як чотиривісні вантажівки використовують для перевезення цінностей
AutoCentre
2025-07-27T11:03:33Z
Швидкісний Corvette E-Ray прибуває до Європи за подвійною ціною та з функцією безшумного руху
Топ Жир
2025-07-27T10:51:41Z
Потужність — понад 700 сил: у Києві помітили новітній BMW на "бляхах" за $160 000
Фокус
2025-07-27T10:42:13Z
Дорога капсула часу: 24-річне купе від Honda продали за ціною Porsche 911 Turbo
Фокус
2025-07-27T09:51:26Z
Toyota оновила моделі Corolla Cross і Frontlander
Gazeta UA
2025-07-27T08:00:48Z