MY.UAНовини
"Плюшеве" рішення: три причини, чому Гундяєву не варто хвилюватися про заборону РПЦ в Україні
"Плюшеве" рішення: три причини, чому Гундяєву не варто хвилюватися про заборону РПЦ в Україні

"Плюшеве" рішення: три причини, чому Гундяєву не варто хвилюватися про заборону РПЦ в Україні

Чинний закон "Про свободу совісті і релігійні організації" зобов’язує церкву з центром у країні-агресорі перейменуватися, але…

Верховна Рада нарешті зробила крок до ліквідації підконтрольних росії церковних структур в Україні. В першому читанні нардепи ухвалили урядовий законопроект №8371, згідно з яким забороняється діяльність релігійних організацій з центрами впливу в країні-агресорі. Самі нардепи, які майже рік не виносили в сесійну залу цей законопроект, назвали своє голосування "історичним", але чи направду таким воно є?

Очевидно, що заборона промосковських релігійних організацій передусім стосується УПЦ МП. Та навіть, якщо депутати остаточно проголосують за законопроект, а президент його підпише, є великі сумніви, що Московський патріархат так просто згорне свою діяльність в Україні, або ж взагалі відчує бодай-якісь наслідки.

Чому "історичне" рішення для депутатів виявилось комариним укусом для МП, досліджував "Телеграф".

Геть від Москви

Коротенький екскурс в історію питання: 1 грудня 2022 року РНБО доручає Кабміну розробити законопроект "щодо унеможливлення діяльності в Україні афілійованих із центрами впливу в Російській Федерації релігійних організацій". Вже 19 січня 2023 року уряд реєструє такий законопроект в парламенті, і він успішно "зимує", переживає весну, літо… Були й інші, подібні до урядового, законопроекти, покликані заборонити промосковську церкву в Україні, але нардепи обережно оминали їх своєю увагою (через прибічників УПЦ МП в самому парламенті, як запевняла опозиція).

Та ситуація змінилася: 19 жовтня законопроект 8371 пройшов перше читання. Як він працюватиме?

Пояснюємо: визначати, яка релігійна організація афілійована з центрами впливу в країні-агресорі, а яка — ні, буде релігієзнавча експертиза Держслужби з етнополітики і свободи совісті (ДЕСС). Стосовно УПЦ МП таку експертизу провели ще в січні. Фахові експерти та науковці проаналізували статут УПЦ МП на предмет зв’язку з Москвою та РПЦ. І не важко здогадатися, яких висновків дійшли релігієзнавці.

ДЕСС навіть видала припис, що повинна зробити УПЦ МП, аби усунути порушення і реально розірвати зв'язок з РПЦ. І що? І нічого! Висновок релігієзнавчої експертизи і приписи ДЕСС залишилися добрими побажаннями. А якби законопроект 8371 вже працював, висновок ДЕСС про дружбу УПЦ МП з москвою і невиконання припису про усунення порушень були б підставами для звернення в суд і припинення діяльності релігійної організації.

І що б це дало? Ось тут і починається найцікавіше.

"Гавкає", але не "кусає"

По-перше, хоч законопроект і забороняє діяльність промосковських релігійних організацій за рішенням суду, жодних санкції за те, що такі організації і далі будуть існувати попри рішення суду, не передбачено. Це як з подвійним громадянством: Конституція забороняє, але де-факто відповідальності жодної.

Ба більше, чинний закон "Про свободу совісті і релігійні організації" вже зараз зобов’язує церкву з центром у країні-агресорі перейменуватися і відображати таку приналежність у своїй назві. Та УПЦ цього не робить, бо ж відповідальності за порушення просто не існує.

"Державні адміністрації на місцях закон просто не виконують. Це означає, що вони порушують закон і нема реального бажання влади це робити. Якби таке бажання було, вони вже всіх би перейменували", — пояснює "Телеграфу" нардеп, член парламентського комітету з питань інформаційної політики Микола Княжицький.

"Основна проблема закону — імплементація. Ми бачили долю закону про перейменування, і як в УПЦ МП спокійно його обійшли. Вони не перейменувалися, і що їм зробила держава? Нічого", — додає релігієзнавиця Ірина Богачевська в коментарі "Телеграфу".

Реальна санкція, яка можлива унаслідок ухвалення законопроекту, це скасування юридичної реєстрації промосковської релігійної організації, бо ж не можна зареєструвати юрособу, якій закон в принципі відмовляє у праві на існування. Це все одно, що зареєструвати організоване злочинне угруповання. Така ситуація створить неабиякі проблеми для УПЦ МП, але, як показує практика, відсутність юридичної реєстрації не означає автоматичної ліквідації церкви.

"В Україні можна здійснювати релігійну діяльність і без реєстрації", — пояснює Богачевська.

Наприклад, 2019 року УПЦ (Київський патріархат) з юридичної точки зору припинила своє існування (це було необхідно для отримання Томосу), однак сама УПЦ КП так не вважає і її патріарх Філарет (Михайло Денисенко) і понині править служби в храмах і головує в Синоді.

Ясна річ, що без юридичної реєстрації за українським законодавством зможе прожити і Московський патріархат. Скоріш за все, доведеться залишити всі три лаври й отримати ризики в управлінні власним майном, але…

"Зараз почався дуже цікавий рух: УПЦ МП створюють громадські організації, фонди і на них переписують церковне майно. Особливо в Києві ця ініціатива набула значного масштабу", — каже релігієзнавиця Людмила Філіпович, коментуючи ситуацію "Телеграфу".

Тисячі щупальців

По-друге, хоча ДЕСС і визнала зв'язок УПЦ МП з Москвою, такої юридичної особи як "Українська православна церква" в Україні не існує. Як не існує, наприклад, єдиної юрособи "українська влада", а є окремі її складові: уряд, парламент, президент.

"За нашим законодавством, церква не є юридичною особою. Юридичною особою є окремі складові цієї церкви: парафії, монастирі, навчальні заклади, видавництва", — додає Філіпович.

Наприклад, ту ж Нижню лавру в Києві орендувала не церква як така, а окрема юрособа під керівництвом одіозного "Паші-Мерседеса" (митрополит Павло Лебідь).

А коли не існує промосковської церкви як єдиної юрособи, то щоб закрити філіал РПЦ, треба забороняти кожну пов’язану особу окремо.

"А юридичних осіб РПЦ в Україні понад 10 тисяч, — пояснює "Телеграфу" нардеп, член комітету з інформаційної політики Володимир Вятрович. — Відповідно має бути понад 10 тисяч рішень судів, а кожному рішенню повинна передувати експертиза ДЕСС, що додатково затримує процес. І не гарантовано, що цей процес закінчиться ліквідацією всіх структур РПЦ в Україні".

Другі комуністи

По-третє, закрити тисячі юросіб РПЦ на практиці майже нереально. Навіть якщо законопроект і запровадить механізм "експертиза — припис — суд — заборона", то на етапі судового розгляду можна застрягти на довгі роки. Наприклад, оскаржити висновки державної релігієзнавчої експертизи, яку УПЦ МП, звісно ж не визнає.

"Законопроект пропонує працювати окремо по кожній структурі, а це затягне час на роки, та і сама процедура роботи по структурі дуже довга: спочатку треба зробити релігієзнавчу експертизу, тоді релігійна організація може йти до суду, в свою чергу суд повинен призначити свою судову експертизу, а судових фахівців з релігійної експертизи не існує. Тобто вже на першому етапі вся ця історія загальмує", — запевняє Княжицький.

Або ще краще: поставити під сумнів виконання приписів ДЕСС.

"Припис не має обов’язкової до виконання юридичної сили. Це просто документ, який нічого не означає. Крім того, сам припис можна оскаржити в суді і взагалі не дійти до суду загальної юрисдикції. Та навіть якщо вони не будуть оскаржувати припис в суді загальної юрисдикції, то підуть у звичайний суд, який буде довго це розглядати, а потім апеляція, касація… В такий спосіб намагалися заборонити Комуністичну партію і це тривало з 2014 по 2022 рік. А це була тільки одна організація. А тепер уявіть, скільки ж років через суд будуть забороняти 10 тисяч організацій. Це буде вічність", — каже Микола Княжицький.

Наприклад, зараз як один з критеріїв розірвання зв’язків з Москвою, ДЕСС в своєму приписі вимагає від УПЦ МП надіслати листи в РПЦ про вихід духовенства зі складу Синоду Московського патріархату.

Та в УПЦ МП вважають, що в цьому нема потреби.

"Раніше в статуті УПЦ зберігалася норма, що її предстоятель має бути членом Синоду РПЦ. У новій редакції статуту ця норма відсутня. Це статутний документ. Тому його положення набагато значущі, аніж листи", — зазначав в інтерв’ю "Телеграфу" речник УПЦ МП митрополит Климент (Вечеря).

І бавитися в такі юридичні ігри можна скільки завгодно. В принципі УПЦ МП це вже робила, коли оскаржувала розірвання договору оренди Нижньої лаври на підставі висновків Мінкульту про неналежне користування майном. В УПЦ МП вважали, що вони-то якраз користувалися майном "належно". Конкретно по Києво-Печерській лаврі суд не дослухався аргументів УПЦ МП, та очевидно, що у 10 тисячах справ рішення будуть різні.

"Цей законопроект взагалі не дієвий. Відповідно до нього, щось заборонити в принципі практично неможливо. Це радше піар-проект, який не буде мати жодного ефекту", — резюмує Княжицький.

Не все ще втрачено

Тоді чому ж депутати проголосували за таку "плюшеву" заборону?

В опозиції запевняють: добре, що хоч щось проголосували взагалі.

"Поставити на голосування навіть цей, досить "м’який" законопроект, було дуже непросто. В останній момент керівники монобільшості раптом заявили, що не будуть його ставити на голосування, хоча на погоджувальній раді законопроект був внесений у порядок денний. Нам довелося пригрозити тим, що заблокуємо трибуну, причому блокувати трибуну були готові представники всіх партій, включно зі "Слугою народу", окрім ОПЗЖ", — каже Вятрович.

Під час голосування за заборону промосковської церкви, у ВР було гаряче

Чи могло бути інакше? Могло. Як вже було зазначено вище, окрім урядового законопроекту про заборону РПЦ в Україні, були й інші. Наприклад, законопроект 8221, який не просто встановлює заборону, а прописує конкретні санкції для проросійських релігійних організацій.

Та нардепи сподіваються, що правками до другого читання зможуть перекроїти вже те, що прийняли.

"Сподіваємось ми зможемо зробити цей законопроект більш ефективним, а не таким, що розтягне ліквідацію РПЦ в Україні на багато років", — резюмує Вятрович.

Старці в катакомбах

Втім, за словами експертів видання, хоч який би закон прийняли, УПЦ МП в тій чи іншій формі все одно продовжить існувати. Як люблять казати в самій УПЦ МП: "церква — це люди" і є безліч прикладів, коли послідовники Московського патріархату навіть після переходу релігійної громади до ПЦУ, йшли зі своїх храмів та осідали в гаражах, на квартирах або будували нові храми.

"Навіть в росії, в поліцейській державі, свідки Єгови, яких заборонили, нікуди не ділися. Вони пішли у підпілля", — каже Філіпович.

Річ у тім, що одним лише законом проблему вирішити неможливо. Та чи означає це, що нічого не потрібно робити? Звісно, що ні.

"Поза сумнівом, після прийняття закону вони нікуди не зникнуть, але це ще один крок на шляху до їхнього зникнення. Суттєвий крок. Для релігійних громад і священиків на місцях це прискорить процес переходу до ПЦУ. Що ж стосується ієрархів, то всі, хто хотів, вже перейшли. Питання, що будуть робити всі інші, на чолі з Онуфрієм (предстоятель УПЦ МП. — Ред.). Останнє, що вони зроблять — підуть на контакт з ПЦУ. Можливо, вони скажуть, що ледве не в катакомби підуть, як греко-католики свого часу. Та річ у тім, що ніхто їх репресувати не буде, як це було з греко-католиками. Тоді від кого вони підуть у підпілля? Від громадськості? Тоді це значно зменшить їхню паству. Вони опиняться в самоізоляції, а ніхто не хоче бути на маргінесі. Тому їм доведеться або домовлятися, або створювати свою структуру, дійсно незалежну від Москви", — резюмувала Ірина Богачевська.

Однак на даний момент шефу промосковської церкви в Україні — патріарху Московскому Кириллу (Володимиру Гундяєву) нема чого перейматися, бо українські нардепи з такими стараннями змогли "вичавити" з себе заборону лише про людське око.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Россияне бешенеют от злости: Пугачева вернулась с новыми с песнями о войне
Comments UA
2025-03-31T20:48:28Z
"Время больше не работало", - женщина, которая была мертвой 24 минуты, рассказала об ощущениях
Новости Украины
2025-03-31T21:03:37Z
Украинскую модель нашли искалеченной в Дубае: появились новые подробности о ее состоянии
Comments UA
2025-03-31T20:42:25Z
Церковный праздник 1 апреля: что нельзя делать, чтобы не получить проблемы
Telegraf
2025-03-31T21:21:45Z
Британская разведка: российских призывников будут вынуждать подписывать контракты для войны в Украине
ZN UA
2025-04-03T21:54:37Z
4 апреля 2025 года: преподобного Иосифа — что сегодня нельзя делать
Фокус
2025-04-03T21:36:11Z
Самый массовый призыв срочников от диктатора Путина: реакция Украины
Comments UA
2025-04-01T14:54:54Z
Курская операция: полковник подвел промежуточные итоги
TSN
2025-04-01T14:13:37Z
Бои в Курской области: генерал ВСУ рассказал о тактике и угрозах со стороны РФ
TSN
2025-04-01T10:13:34Z
Оккупанты шокированы: командование РФ запретило эвакуацию раненых
Comments UA
2025-04-02T20:45:01Z
Замучили известного композитора и поэта
Gazeta UA
2025-04-01T02:39:18Z
ВС РФ расширяют плацдарм в Лимане: в ISW выяснили, что задумали россияне
Фокус
2025-04-02T07:36:58Z
Украинские военные уничтожают элитные подразделения рф в Часовом Яру. ВИДЕО
Новости Украины
2025-04-02T06:39:47Z
Россия ударила по Запорожью и Харькову: что известно
Корреспондент
2025-04-03T21:12:13Z
Численность войск РФ увеличится на 150 тыс. - ОП
Корреспондент
2025-04-03T20:18:22Z
В Чернобыльском заповеднике появился «незваный гость», вытесняющий местные виды
Комсомольская правда
2025-04-02T05:01:30Z
В ближайшее время есть шансы заставить Россию прекратить огонь – Зеленский
Comments UA
2025-04-03T15:24:35Z
Россия обвиняет Украину в новых обстрелах: что известно
Comments UA
2025-04-01T10:00:36Z
Может остановить Россию за 24 часа: Жданов удивил, как можно закончить войну в Украине
TSN
2025-04-01T16:13:50Z
"Мы ее ждали": российские спецслужбы сделали заявление о Пугачевой
GlavRed
2025-04-01T15:00:54Z
Почему время в войне сейчас работает против Украины: какой важный рычаг потеряли ВСУ
Comments UA
2025-04-02T06:36:35Z
Трамп связал свою каденцию не с Израилем или Китаем, а именно с Украиной: мнение эксперта
Политека
2025-04-02T20:19:19Z
В Дании сделали заявление по поводу намерения США анексировать Гренландию
Корреспондент
2025-04-03T21:54:37Z
У Путина нет опции "окончить войну": что на это указывает
Comments UA
2025-04-03T21:36:46Z
Зеленский назвал условия, при которых мир наступит в 2025 году
Gazeta UA
2025-04-02T06:06:13Z
НАБУ грубо нарушает законы: провело обыск без определения суда и поставило «прослушку» - заявление Ассоциации адвокатов
Новости Украины
2025-04-01T15:15:57Z
Раскрылись детали нового соглашения Украины и США о полезных ископаемых
Известия Киев
2025-04-02T06:36:11Z
Бывший участник команды Данилко назвал сумму, которую ему платил артист/Финалист "Х-фактора" работал у артиста на бэк-вокале
Апостроф
2025-04-03T15:33:34Z
Спикер ВМС ВСУ увидел "карательную дискотеку"/ Сеть взорвалась комментариями от современного российского эстрадного "творчества"
Апостроф
2025-04-01T16:39:08Z
Жила в России 20 лет, но приезжала в Украину к дочери: как выглядит мама Поляковой и что о ней известно
Telegraf
2025-04-01T17:03:53Z
Дважды победил в "Голосі", женился на старшей девушке из соседнего села: интересные факты из жизни Романа Сасанчина/После участия в шоу парень стал народным любимцем
Апостроф
2025-04-01T14:39:18Z
Просто гадость: пузатый российский певец вытер сопли о поклонниц на концерте
Comments UA
2025-04-03T19:57:47Z
Жена Виктора Павлика показала, как выглядит после операции
GlavRed
2025-04-03T19:30:33Z
Популярный американский актер потерял штаны во время шоу
GlavRed
2025-04-01T20:30:58Z
Процедура под наркозом: Гвоздева объяснила, что делала в больнице
Факти ICTV
2025-04-01T10:13:15Z
Потап показал новую партнершу: что о ней известно
Comments UA
2025-04-03T18:00:56Z
В УЕФА почтили память российского футболиста, который добровольно пошел убивать украинцев
Telegraf
2025-04-03T15:12:02Z
Боксер по провищу "Успех" умер во время боя
Telegraf
2025-04-01T09:54:16Z
Бывший футболист "Динамо" неожиданно поддержал Россию
ZN UA
2025-03-31T22:57:52Z
Кубок Украины: где и когда смотреть четвертьфиналы "Динамо" и "Шахтера"
Telegraf
2025-04-01T14:21:18Z
Челсі мінімально обіграв Тоттенгем у лондонському дербі
Football.ua
2025-04-03T21:06:38Z
Поздравления с днем рождения тренеру: пожелания и открытки
Telegraf
2025-04-03T19:30:08Z
Озвучена реакция УАФ на информацию о натурализации легионера Шахтера
Корреспондент
2025-04-01T11:24:20Z
Позор УЕФА : почтили память футболистов-оккупантов, пришедших убивать украинцев
Новости Украины
2025-04-03T19:24:47Z
Анонсировано возможное наказание для чемпиона Ильи Ковтуна за предательство Украины
Апостроф
2025-04-03T18:12:09Z
ПриватБанк объявил новую волну выплаты госпомощи в 1,5 тыс. грн: какие условия
Апостроф
2025-04-01T14:45:39Z
Пенсионеры могут не дождаться пересчета: как заставить ПФУ вовремя заплатить деньги
Знай
2025-04-01T14:30:57Z
Когда появятся гривны с новыми портреты на банкнотах: в НБУ сделали заявление
Comments UA
2025-04-02T10:27:20Z
В Госспецсвязи сделали заявление по поводу кибератаки на УЗ
Корреспондент
2025-04-01T14:30:33Z
"Энергоатом" осудил попытки легитимизировать незаконное управление оккупантами Запорожской АЭС - заявление
ZN UA
2025-04-03T21:06:21Z
Ситуация катастрофическая: Украина теряет иностранные инвестиции
Comments UA
2025-04-03T21:06:19Z
«Лекарства подешевеют на 5-52%»: журналистка рассказала, что еще изменится в апреле
Знай
2025-04-02T06:21:36Z
С 1 апреля НБУ отменил лимит на карточные переводы между физическими лицами, но есть нюанс
VGorode
2025-04-02T00:18:10Z
США объявили миру торговую войну: первые последствия
Comments UA
2025-04-03T20:42:53Z
Чем помыть краны, чтобы сверкали, как новые: эффективные методы, о которых мало кто знает
TSN
2025-04-01T12:13:34Z
Избегайте тем о политике и религии: аргентинка раскрыла особый секрет долголетия
Gazeta UA
2025-04-01T12:03:30Z
Как выбрать хороший растворимый кофе: украинцам дали лайфхаки
Апостроф
2025-04-01T18:27:38Z
Как ухаживать за седыми волосами: прически для женщин старше 40 лет
GlavRed
2025-04-01T16:30:42Z
Оладьи на воде: рецепт интересного постного завтрака
Фокус
2025-04-03T21:27:21Z
Этот дешевый раствор отбелит ваш тюль: от жира и пыли не останется ни следа
Telegraf
2025-04-03T19:06:34Z
Последний шанс спасти свою сладкую жизнь: рецепт тех самых легендарных пряников с глазурью
Знай
2025-04-01T06:51:33Z
Доступна даже в супермаркетах: какую рыбу ни в коем случает нельзя есть
Хвиля
2025-04-03T19:00:37Z
Как создать приятный аромат на кухне: простые бюджетные лайфхаки
Gazeta UA
2025-04-03T15:54:40Z
В Киеве нетрезвый мужчина стрелял в больнице
Gazeta UA
2025-03-31T19:57:45Z
Враг нанес массированный удар дронами по Харькову: последствия
Хвиля
2025-04-02T06:42:03Z
Авиаудар по общине в Запорожье: количество пострадавших возросло. ФОТО
Новости Украины
2025-04-01T02:45:10Z
Взрыв в Киеве: на рынке «Юность» сработала граната
Новости Украины
2025-04-03T17:33:48Z
Подозреваемой в надругательстве над могилой азовца "Гренки" избрали меру пресечения
Комсомольская правда
2025-04-03T16:55:49Z
Работники банка цинично ограбили умершего клиента в Киеве: сумма впечатляет
Comments UA
2025-04-03T16:51:27Z
В Буковеле мужчина жестоко избил лошадь палкой
Корреспондент
2025-04-03T15:28:57Z
Коломойскому продлили содержание под стражей
Gazeta UA
2025-04-03T14:54:17Z
Женщина неожиданно начала раздеваться в аэропорту перед посадкой в самолет
Comments UA
2025-04-03T14:24:50Z
Какие позы для сна дают хорошо выспаться и не провоцируют морщинки
Знай
2025-04-03T18:51:32Z
Украинский производитель лекарств за год увеличил доход на 900 млн грн
Корреспондент
2025-04-03T16:15:18Z
Почему появляются темные круги под глазами: ТОП-10 причин
Comments UA
2025-04-03T16:12:44Z
В США одобрили первый тест, выявляющий у женщин половые инфекции
Факти ICTV
2025-04-03T15:40:46Z
Молодая женщина умирает от рака, потому что думала, что имеет проблемы из-за вегетарианства
Comments UA
2025-04-03T15:24:09Z
Мозг съедает сам себя во время марафонских забегов
ITC
2025-04-03T14:52:05Z
Назван возраст, в котором значительно ухудшается слух
Comments UA
2025-04-03T14:51:09Z
Помогут ли 10 тысяч шагов в день похудеть: тренеры дали однозначный ответ
UAToday
2025-04-03T12:03:11Z
Медосмотр по-новому: в Украине хотят отменить бумажные медицинские справки для водителей
Telegraf
2025-04-03T11:27:57Z
Осторожно, апрель 2025: опасные дни, которые могут перевернуть вашу жизнь
Знай
2025-03-31T19:30:00Z
"Женщину трогают за грудь, мужчину хватают за пах": Metal Gear Solid Delta: Snake Eater получила взрослый возрастной рейтинг
GameMag
2025-03-31T19:46:10Z
Научный прорыв позволит долететь до Альфа Центавра: что сконструировали ученые
Фокус
2025-04-01T11:10:57Z
Снится ли компьютерам Матрица: Обзор I have no mouth, and I must scream
GameMag
2025-04-03T19:34:16Z
У Starlink появится конкурент: Amazon создает свой спутниковый проект
Gazeta UA
2025-04-03T19:00:19Z
Новый уровень производительности и впечатляющая графика: NVIDIA прокомментировала анонс консоли Nintendo Switch 2
GameMag
2025-04-03T18:21:35Z
Microsoft начала продажу первого "облачного" компьютера
Корреспондент
2025-04-03T18:03:35Z
Российские военные спутники выпустили в космосе загадочный объект
Корреспондент
2025-04-03T18:00:13Z
Намек понятен: фанатам GTA ответили, когда будет новый трейлер и выйдет ли 6 часть вовремя
Знай
2025-04-03T16:51:42Z
Sony без лишнего шума отправляет PlayStation 4 на покой
GameMag
2025-04-02T08:27:40Z
Škoda представила новый электрический внедорожник
Корреспондент
2025-04-03T19:12:44Z
Hyundai представила обновленный водородный электромобиль
Корреспондент
2025-04-03T17:45:37Z
Вийшло важливе оновлення для серії Galaxy S20
Portaltele
2025-04-03T12:07:39Z
Как новые пошлины Трампа повлияют на рынок авто из США в Украине
Фокус
2025-04-03T10:36:05Z
Продажи автомобилей Tesla упали до трехлетнего минимума
Корреспондент
2025-04-03T10:30:17Z
Всего одно действие может стоить водителям почти 4 тысячи гривен: о чем следует знать
Знай
2025-04-03T02:51:43Z
Японские автопроизводители начали производство биоэтанолового топлива
Корреспондент
2025-04-02T16:39:46Z
Названы самые ликвидные и наименее ликвидные кроссоверы современности
Фокус
2025-04-02T07:30:15Z