MY.UAНовини
"Плюшеве" рішення: три причини, чому Гундяєву не варто хвилюватися про заборону РПЦ в Україні
"Плюшеве" рішення: три причини, чому Гундяєву не варто хвилюватися про заборону РПЦ в Україні

"Плюшеве" рішення: три причини, чому Гундяєву не варто хвилюватися про заборону РПЦ в Україні

Чинний закон "Про свободу совісті і релігійні організації" зобов’язує церкву з центром у країні-агресорі перейменуватися, але…

Верховна Рада нарешті зробила крок до ліквідації підконтрольних росії церковних структур в Україні. В першому читанні нардепи ухвалили урядовий законопроект №8371, згідно з яким забороняється діяльність релігійних організацій з центрами впливу в країні-агресорі. Самі нардепи, які майже рік не виносили в сесійну залу цей законопроект, назвали своє голосування "історичним", але чи направду таким воно є?

Очевидно, що заборона промосковських релігійних організацій передусім стосується УПЦ МП. Та навіть, якщо депутати остаточно проголосують за законопроект, а президент його підпише, є великі сумніви, що Московський патріархат так просто згорне свою діяльність в Україні, або ж взагалі відчує бодай-якісь наслідки.

Чому "історичне" рішення для депутатів виявилось комариним укусом для МП, досліджував "Телеграф".

Геть від Москви

Коротенький екскурс в історію питання: 1 грудня 2022 року РНБО доручає Кабміну розробити законопроект "щодо унеможливлення діяльності в Україні афілійованих із центрами впливу в Російській Федерації релігійних організацій". Вже 19 січня 2023 року уряд реєструє такий законопроект в парламенті, і він успішно "зимує", переживає весну, літо… Були й інші, подібні до урядового, законопроекти, покликані заборонити промосковську церкву в Україні, але нардепи обережно оминали їх своєю увагою (через прибічників УПЦ МП в самому парламенті, як запевняла опозиція).

Та ситуація змінилася: 19 жовтня законопроект 8371 пройшов перше читання. Як він працюватиме?

Пояснюємо: визначати, яка релігійна організація афілійована з центрами впливу в країні-агресорі, а яка — ні, буде релігієзнавча експертиза Держслужби з етнополітики і свободи совісті (ДЕСС). Стосовно УПЦ МП таку експертизу провели ще в січні. Фахові експерти та науковці проаналізували статут УПЦ МП на предмет зв’язку з Москвою та РПЦ. І не важко здогадатися, яких висновків дійшли релігієзнавці.

ДЕСС навіть видала припис, що повинна зробити УПЦ МП, аби усунути порушення і реально розірвати зв'язок з РПЦ. І що? І нічого! Висновок релігієзнавчої експертизи і приписи ДЕСС залишилися добрими побажаннями. А якби законопроект 8371 вже працював, висновок ДЕСС про дружбу УПЦ МП з москвою і невиконання припису про усунення порушень були б підставами для звернення в суд і припинення діяльності релігійної організації.

І що б це дало? Ось тут і починається найцікавіше.

"Гавкає", але не "кусає"

По-перше, хоч законопроект і забороняє діяльність промосковських релігійних організацій за рішенням суду, жодних санкції за те, що такі організації і далі будуть існувати попри рішення суду, не передбачено. Це як з подвійним громадянством: Конституція забороняє, але де-факто відповідальності жодної.

Ба більше, чинний закон "Про свободу совісті і релігійні організації" вже зараз зобов’язує церкву з центром у країні-агресорі перейменуватися і відображати таку приналежність у своїй назві. Та УПЦ цього не робить, бо ж відповідальності за порушення просто не існує.

"Державні адміністрації на місцях закон просто не виконують. Це означає, що вони порушують закон і нема реального бажання влади це робити. Якби таке бажання було, вони вже всіх би перейменували", — пояснює "Телеграфу" нардеп, член парламентського комітету з питань інформаційної політики Микола Княжицький.

"Основна проблема закону — імплементація. Ми бачили долю закону про перейменування, і як в УПЦ МП спокійно його обійшли. Вони не перейменувалися, і що їм зробила держава? Нічого", — додає релігієзнавиця Ірина Богачевська в коментарі "Телеграфу".

Реальна санкція, яка можлива унаслідок ухвалення законопроекту, це скасування юридичної реєстрації промосковської релігійної організації, бо ж не можна зареєструвати юрособу, якій закон в принципі відмовляє у праві на існування. Це все одно, що зареєструвати організоване злочинне угруповання. Така ситуація створить неабиякі проблеми для УПЦ МП, але, як показує практика, відсутність юридичної реєстрації не означає автоматичної ліквідації церкви.

"В Україні можна здійснювати релігійну діяльність і без реєстрації", — пояснює Богачевська.

Наприклад, 2019 року УПЦ (Київський патріархат) з юридичної точки зору припинила своє існування (це було необхідно для отримання Томосу), однак сама УПЦ КП так не вважає і її патріарх Філарет (Михайло Денисенко) і понині править служби в храмах і головує в Синоді.

Ясна річ, що без юридичної реєстрації за українським законодавством зможе прожити і Московський патріархат. Скоріш за все, доведеться залишити всі три лаври й отримати ризики в управлінні власним майном, але…

"Зараз почався дуже цікавий рух: УПЦ МП створюють громадські організації, фонди і на них переписують церковне майно. Особливо в Києві ця ініціатива набула значного масштабу", — каже релігієзнавиця Людмила Філіпович, коментуючи ситуацію "Телеграфу".

Тисячі щупальців

По-друге, хоча ДЕСС і визнала зв'язок УПЦ МП з Москвою, такої юридичної особи як "Українська православна церква" в Україні не існує. Як не існує, наприклад, єдиної юрособи "українська влада", а є окремі її складові: уряд, парламент, президент.

"За нашим законодавством, церква не є юридичною особою. Юридичною особою є окремі складові цієї церкви: парафії, монастирі, навчальні заклади, видавництва", — додає Філіпович.

Наприклад, ту ж Нижню лавру в Києві орендувала не церква як така, а окрема юрособа під керівництвом одіозного "Паші-Мерседеса" (митрополит Павло Лебідь).

А коли не існує промосковської церкви як єдиної юрособи, то щоб закрити філіал РПЦ, треба забороняти кожну пов’язану особу окремо.

"А юридичних осіб РПЦ в Україні понад 10 тисяч, — пояснює "Телеграфу" нардеп, член комітету з інформаційної політики Володимир Вятрович. — Відповідно має бути понад 10 тисяч рішень судів, а кожному рішенню повинна передувати експертиза ДЕСС, що додатково затримує процес. І не гарантовано, що цей процес закінчиться ліквідацією всіх структур РПЦ в Україні".

Другі комуністи

По-третє, закрити тисячі юросіб РПЦ на практиці майже нереально. Навіть якщо законопроект і запровадить механізм "експертиза — припис — суд — заборона", то на етапі судового розгляду можна застрягти на довгі роки. Наприклад, оскаржити висновки державної релігієзнавчої експертизи, яку УПЦ МП, звісно ж не визнає.

"Законопроект пропонує працювати окремо по кожній структурі, а це затягне час на роки, та і сама процедура роботи по структурі дуже довга: спочатку треба зробити релігієзнавчу експертизу, тоді релігійна організація може йти до суду, в свою чергу суд повинен призначити свою судову експертизу, а судових фахівців з релігійної експертизи не існує. Тобто вже на першому етапі вся ця історія загальмує", — запевняє Княжицький.

Або ще краще: поставити під сумнів виконання приписів ДЕСС.

"Припис не має обов’язкової до виконання юридичної сили. Це просто документ, який нічого не означає. Крім того, сам припис можна оскаржити в суді і взагалі не дійти до суду загальної юрисдикції. Та навіть якщо вони не будуть оскаржувати припис в суді загальної юрисдикції, то підуть у звичайний суд, який буде довго це розглядати, а потім апеляція, касація… В такий спосіб намагалися заборонити Комуністичну партію і це тривало з 2014 по 2022 рік. А це була тільки одна організація. А тепер уявіть, скільки ж років через суд будуть забороняти 10 тисяч організацій. Це буде вічність", — каже Микола Княжицький.

Наприклад, зараз як один з критеріїв розірвання зв’язків з Москвою, ДЕСС в своєму приписі вимагає від УПЦ МП надіслати листи в РПЦ про вихід духовенства зі складу Синоду Московського патріархату.

Та в УПЦ МП вважають, що в цьому нема потреби.

"Раніше в статуті УПЦ зберігалася норма, що її предстоятель має бути членом Синоду РПЦ. У новій редакції статуту ця норма відсутня. Це статутний документ. Тому його положення набагато значущі, аніж листи", — зазначав в інтерв’ю "Телеграфу" речник УПЦ МП митрополит Климент (Вечеря).

І бавитися в такі юридичні ігри можна скільки завгодно. В принципі УПЦ МП це вже робила, коли оскаржувала розірвання договору оренди Нижньої лаври на підставі висновків Мінкульту про неналежне користування майном. В УПЦ МП вважали, що вони-то якраз користувалися майном "належно". Конкретно по Києво-Печерській лаврі суд не дослухався аргументів УПЦ МП, та очевидно, що у 10 тисячах справ рішення будуть різні.

"Цей законопроект взагалі не дієвий. Відповідно до нього, щось заборонити в принципі практично неможливо. Це радше піар-проект, який не буде мати жодного ефекту", — резюмує Княжицький.

Не все ще втрачено

Тоді чому ж депутати проголосували за таку "плюшеву" заборону?

В опозиції запевняють: добре, що хоч щось проголосували взагалі.

"Поставити на голосування навіть цей, досить "м’який" законопроект, було дуже непросто. В останній момент керівники монобільшості раптом заявили, що не будуть його ставити на голосування, хоча на погоджувальній раді законопроект був внесений у порядок денний. Нам довелося пригрозити тим, що заблокуємо трибуну, причому блокувати трибуну були готові представники всіх партій, включно зі "Слугою народу", окрім ОПЗЖ", — каже Вятрович.

Під час голосування за заборону промосковської церкви, у ВР було гаряче

Чи могло бути інакше? Могло. Як вже було зазначено вище, окрім урядового законопроекту про заборону РПЦ в Україні, були й інші. Наприклад, законопроект 8221, який не просто встановлює заборону, а прописує конкретні санкції для проросійських релігійних організацій.

Та нардепи сподіваються, що правками до другого читання зможуть перекроїти вже те, що прийняли.

"Сподіваємось ми зможемо зробити цей законопроект більш ефективним, а не таким, що розтягне ліквідацію РПЦ в Україні на багато років", — резюмує Вятрович.

Старці в катакомбах

Втім, за словами експертів видання, хоч який би закон прийняли, УПЦ МП в тій чи іншій формі все одно продовжить існувати. Як люблять казати в самій УПЦ МП: "церква — це люди" і є безліч прикладів, коли послідовники Московського патріархату навіть після переходу релігійної громади до ПЦУ, йшли зі своїх храмів та осідали в гаражах, на квартирах або будували нові храми.

"Навіть в росії, в поліцейській державі, свідки Єгови, яких заборонили, нікуди не ділися. Вони пішли у підпілля", — каже Філіпович.

Річ у тім, що одним лише законом проблему вирішити неможливо. Та чи означає це, що нічого не потрібно робити? Звісно, що ні.

"Поза сумнівом, після прийняття закону вони нікуди не зникнуть, але це ще один крок на шляху до їхнього зникнення. Суттєвий крок. Для релігійних громад і священиків на місцях це прискорить процес переходу до ПЦУ. Що ж стосується ієрархів, то всі, хто хотів, вже перейшли. Питання, що будуть робити всі інші, на чолі з Онуфрієм (предстоятель УПЦ МП. — Ред.). Останнє, що вони зроблять — підуть на контакт з ПЦУ. Можливо, вони скажуть, що ледве не в катакомби підуть, як греко-католики свого часу. Та річ у тім, що ніхто їх репресувати не буде, як це було з греко-католиками. Тоді від кого вони підуть у підпілля? Від громадськості? Тоді це значно зменшить їхню паству. Вони опиняться в самоізоляції, а ніхто не хоче бути на маргінесі. Тому їм доведеться або домовлятися, або створювати свою структуру, дійсно незалежну від Москви", — резюмувала Ірина Богачевська.

Однак на даний момент шефу промосковської церкви в Україні — патріарху Московскому Кириллу (Володимиру Гундяєву) нема чого перейматися, бо українські нардепи з такими стараннями змогли "вичавити" з себе заборону лише про людське око.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Тест ШІ-чатботів: Gemini ненавидить комах, Grok – добре жартує, а ChatGPT не вміє рахувати
ITC
2025-02-23T10:07:25Z
Якою була б наша планета, якби динозаври вижили: відповідь учених може здивувати
Фокус
2025-02-23T10:06:37Z
iPhone 17 Pro здивує новим дизайном: з’явилися фото
InternetUA
2025-02-23T10:01:42Z
Тенденції карткового шахрайства: які є нові техніки обману
24tv
2025-02-23T09:33:24Z
Учені створили найлегший і найміцніший матеріал: де його можна застосувати
Фокус
2025-02-23T09:06:08Z
Як знайти таверну з ліжком у Kingdom Come: Deliverance 2
24tv
2025-02-23T08:57:15Z
Чому смартфон може загорітися в кишені — причини та способи уникнення
InternetUA
2025-02-23T08:43:09Z
Зруйновано популярний міф про темну тему в смартфонах
InternetUA
2025-02-23T08:10:54Z
Китайські університети запускають курси DeepSeek
InternetUA
2025-02-23T07:46:24Z
Китайський гороскоп на завтра 24 лютого: Кроликам - конфлікт, Козлам - помста
GlavRed
2025-02-23T10:27:23Z
Як відкрити дверцята пральної машинки, якщо їх заклинило після прання: найлегші способи
TSN
2025-02-23T10:06:57Z
Інгредієнти звичайні, результат – феноменальний: новий салат з крабовими паличками
24tv
2025-02-23T09:21:37Z
Кабачки збиратимете відрами: що посадити поруч, щоб овочі гарно родили
TSN
2025-02-23T09:06:53Z
Ці 6 помилок під час прибирання припускаються усі: дім через це брудний
24tv
2025-02-23T08:57:43Z
Які різниця між парфумами і парфумованою водою
24tv
2025-02-23T08:09:48Z
Відчувають стрес та гірше ростуть: рослини, які ніколи не слід купувати як розсаду
24tv
2025-02-23T07:48:49Z
Післяпологова депресія у кішки: як розпізнати та допомогти
Знай
2025-02-23T05:51:40Z
Люля-кебаб: як приготувати смачну м'ясну страву
Фокус
2025-02-23T05:06:04Z
Рятувальники досі перебувають на Чорнобильській АЕС: чи є загроза для населення
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T10:21:23Z
Хмельницьку область атакували "Шахеди": в ОВА розповіли про наслідки
ZN UA
2025-02-23T10:16:37Z
«Діяв з антисемітських мотивів»: поліція повідомила деталі нападу на туриста в центрі Берліна
УкраинФорм
2025-02-23T10:15:57Z
Ворог вдарив по Сумщині балістичною ракетою
УкраинФорм
2025-02-23T09:49:23Z
Троє постраждалих і руйнування: рятувальники показали наслідки ворожої атаки на Одещину
24tv
2025-02-23T09:48:25Z
На Херсонщині російський БпЛА влетів у вікно будинку, поранена жінка
УкраинФорм
2025-02-23T09:46:17Z
Атака ворожих дронів на Київ та Запоріжжя
360ua.news
2025-02-23T09:39:36Z
У Києві сталася моторошна ДТП: трамвай на смерть збив чоловіка
TSN
2025-02-23T09:36:41Z
Атака дронів по Одещині: рятувальники показали наслідки
УкраинФорм
2025-02-23T09:12:56Z
Ашур: Усі очікували на щось неймовірне, але це футбол
Football.ua
2025-02-23T10:33:07Z
Конкурент Луніна в Реалі може повернутися до збірної Бельгії перед матчем з Україною
24tv
2025-02-23T10:27:55Z
Поттер — після перемоги над Арсеналом: Я неймовірно пишаюся хлопцями та дуже радий за вболівальників
Football.ua
2025-02-23T10:13:58Z
Вісім видів спорту, адаптивні змагання та рекорд: як пройшов Sport Unity Ukraine
ZN UA
2025-02-23T10:13:42Z
Ільїн дебютує за Оболонь у матчі проти Ворскли
Football.ua
2025-02-23T10:13:11Z
Артета: Ми заслужили на біль у матчі з Вест Гемом
Football.ua
2025-02-23T09:55:19Z
Реал готовий продовжити контракт із Модричем — Скіра
Football.ua
2025-02-23T09:54:44Z
Безглуздий бій Баколе та новий суперник Богачука: усі результати боїв вечора боксу 22 лютого
24tv
2025-02-23T09:42:40Z
Динамо Київ — Карпати. Напередодні
Football.ua
2025-02-23T09:22:06Z
Графіки відключення світла в Одесі на тиждень з 24 лютого по 2 березня: до чого готуватися у ці дні
Политека
2025-02-23T10:33:34Z
Розвідники майстерно підірвали укріплення та позиції росіян на Півдні України: відео
24tv
2025-02-23T10:27:40Z
Окупанти у дитсадках на Херсонщині впроваджують мілітаризацію освіти - рух опору
УкраинФорм
2025-02-23T10:21:02Z
Будинок з ірисами в Києві: що відомо про історичну пам'ятку та чому її так назвали
24tv
2025-02-23T10:18:14Z
Елітні будинки, дорогі авто та та "тещини" мільйони: що приховувало керівництво Київської підземки
Знай
2025-02-23T10:12:56Z
На Київщині показали, як йде відновлення будинків у Бучанському районі
УкраинФорм
2025-02-23T10:12:09Z
Над українською станцією «Академік Вернадський» здійняли прапор бригади «Азов»
УкраинФорм
2025-02-23T10:09:45Z
Що чекає на ваш знак Зодіаку 23 лютого
360ua.news
2025-02-23T10:00:21Z
Російські ракети пошкодили храм у Кривому Розі: з’явились фото та відео
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T09:52:33Z
Цікаве планування кухні від Селени Гомес: дизайнери оцінили підхід акторки
24tv
2025-02-23T10:27:20Z
MELOVIN чесно відповів, чи досі крутить роман зі SWOIIA: "Це важко"
TSN
2025-02-23T10:06:15Z
Переможці Берлінале-2025: хто отримав головні нагороди престижної премії
24tv
2025-02-23T09:36:25Z
Акторка Тамара Яценко розповіла, як її у 20 років домагався директор театру
Комсомольская правда
2025-02-23T09:28:34Z
Тамара Яценко зізналася, чому з обранцем не має дітей після 25 років стосунків
TSN
2025-02-23T09:18:35Z
Карл Кокран з KISS помер внаслідок аварії, яку спричинила його мати
360ua.news
2025-02-23T09:18:16Z
Рецензія на серіал «Нульовий день» / Zero Day
ITC
2025-02-23T09:13:42Z
Космічна вартість: топ-7 найдорожчих суконь в історії моди
Фокус
2025-02-23T09:00:39Z
Ексдружина Миколи Тищенка показала їхнього підрослого сина і як відсвяткувала його 8-річчя
TSN
2025-02-23T08:36:33Z
Розкриті технічні характеристики українського бойового дрона Чаклун-К
InternetUA
2025-02-23T10:33:33Z
Жінка епічно помстилася водію, який постійно паркувався на її місці
24tv
2025-02-23T10:33:24Z
24 лютого: початок Масляної, день ангела і що не можна робити
GlavRed
2025-02-23T10:27:51Z
Повідомлялося про критичний стан: стали відомі нові деталі перебігу хвороби Папи Римського
24tv
2025-02-23T10:18:06Z
«Нова пошта» запрошує українців номінувати волонтерів та благодійні фонди на відзнаку «Варті»
Детектор М
2025-02-23T09:51:25Z
День ангела Марини за церковним календарем: дата у 2025 році і привітання
Лига
2025-02-23T09:36:59Z
Нові критерії бронювання працівників: про що варто знати
Знай
2025-02-23T09:30:48Z
Що отримує дитина загиблого військовослужбовця
24tv
2025-02-23T09:27:03Z
Чотириденний робочий тиждень стає реальністю: у яких країнах він уже працює
24tv
2025-02-23T09:27:02Z
І лікують, і смакують: спеції, які мають бути на вашій кухні
TSN
2025-02-23T10:18:35Z
Дієтологи про кето-дієту: Зниження ваги - побічний ефект
Комсомольская правда
2025-02-23T09:04:20Z
Генна терапія повертає зір
360ua.news
2025-02-23T09:00:48Z
Чому вага збільшується, навіть якщо ви їсте мало – лікарка дала суттєві поради
24tv
2025-02-23T07:03:58Z
Забудьте про вагу: є багато ознак, які показують, що ви робите успіхи в спортзалі
24tv
2025-02-23T05:00:23Z
Медична допомога українцям у Польщі: витрати перевищили 500 млн євро
ZN UA
2025-02-22T22:28:33Z
Китай жахає новим коронавірусом: вже передається людям від кажанів
Знай
2025-02-22T21:33:10Z
Останній сигнал організму: таємничий нескінченний кашель жінки врятував їй життя
Фокус
2025-02-22T20:15:43Z
Отруюють нас і все навколо: вчені закликали відмовитися від пластикових контейнерів для їжі
Фокус
2025-02-22T19:00:02Z
Які бувають способи переукладення договору оренди землі
24tv
2025-02-23T10:03:20Z
Борг за комуналку в Україні: як можуть покарати
Политека
2025-02-23T10:00:46Z
Кусто Агро провела перше підживлення озимих
AgroPortal
2025-02-23T10:00:09Z
Які сфери бізнесу будуть актуальними в Україні у 2025 році
24tv
2025-02-23T09:51:19Z
Шахрайство в Ощадбанку: клієнти масово скаржаться на проблеми
Политека
2025-02-23T09:31:13Z
Виробництво томатів на переробку в Україні знизиться до 550 тис. т
AgroPortal
2025-02-23T09:30:24Z
Спільний фонд США та України: сторони заклали 50% на реінвестування
Петр и Мазепа
2025-02-23T09:27:56Z
У Маска заявили про економію 55 мільярдів для США, але WP викрили маніпуляцію
InternetUA
2025-02-23T09:25:27Z
Майже вдвічі дешевше: хто зможе платити за світло за зниженим тарифом із 1 березня
Хвиля
2025-02-23T09:15:44Z
Як привітання на дорозі може стати причиною штрафу
360ua.news
2025-02-23T08:45:45Z
Honda оновила найпопулярніший сімейний седан
AutoCentre
2025-02-23T08:06:07Z
Водії можуть втратити права через відсутність одного предмета в авто
GlavRed
2025-02-23T04:27:49Z
Принци Вільям і Гаррі володіють секретною технікою водіння, яка рятує життя
24tv
2025-02-22T21:12:28Z
Штраф у 16 000 гривень: водіїв України почали наказувати за дивне порушення
GlavRed
2025-02-22T20:27:35Z
Як дізнатися реальний пробіг авто: головна ознака, яку не приховаєш
ТСН
2025-02-22T20:21:03Z
Особливості запчастин для BMW XM G09: що потрібно знати власникам
Топ Жир
2025-02-22T16:06:34Z
На дорогах з’явився новий знак із двома камерами D-51a: що він означає
ТСН
2025-02-22T15:34:03Z
Як було відновлено унікальний міні-тягач DAF Pony
AutoCentre
2025-02-22T10:46:55Z
Швейцарія може відправити миротворців в Україну
УкраинФорм
2025-02-23T10:33:41Z
Єрмак: Путін хоче воювати далі, своїми заявами він намагається обманути наших партнерів
УкраинФорм
2025-02-23T10:33:15Z
Зеленський відреагував на наймасштабнішу атаку БпЛА по Україні і показав відео наслідків
24tv
2025-02-23T10:31:48Z
У Києві стартував форум «Україна. Рік 2025», де виступить Зеленський
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T10:27:53Z
«Настав час закрутити гайки». Британія оголосить безпрецедентні санкції проти Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T10:27:50Z
Трамп похвалив Польщу за збільшення витрат на оборону під час зустрічі з Дудою
360ua.news
2025-02-23T10:24:39Z
Чого насправді хоче Трамп в перемовинах з Москвою: експосол США у РФ відповів
TSN
2025-02-23T10:18:41Z
Підпалили і закидали яйцями: проросійські активісти розгромили офіс ЄС у Болгарії
24tv
2025-02-23T10:18:34Z
Чи зможуть переговори із Росією припинити війну в Україні: експосол США відповів
TSN
2025-02-23T10:18:24Z