MY.UAНовини
Кабмін обмежує агроекспорт: що буде з зерновими схемами та цінами на врожай
Кабмін обмежує агроекспорт: що буде з зерновими схемами та цінами на врожай

Кабмін обмежує агроекспорт: що буде з зерновими схемами та цінами на врожай

В Україні змінюються правила експорту аграрної продукції

Минулими вихідними Кабмін ухвалив постанову, якою прописав нову процедуру. Виглядає як намагання вирішити відразу кілька проблем. Підвищити прозорість, скоротити обсяги нелегальних операцій. Ніби все логічно. То чому ринок незадоволений? Агроекспорт в Україні вже колись ліцензували і про масштаби корупції на видачі ліцензій ходили легенди.

Ключових нововведень кілька. По-перше, експортерів візьмуть на облік у Державному аграрному реєстрі. "Новачків" не братимуть – лише компанії, які отримали свідоцтво платника податків не пізніше 23 лютого 2022 року. Компанії мають дотримуватись термінів повернення валютної виручки в Україну. Якщо таке трапиться, доведеться отримувати ліцензії на право експорту.

По-друге, змінюється процедура повернення ПДВ для експортерів – претендувати на відшкодування трейдери зможуть лише після того, як заведуть до країни валютний виторг. Термін повернення валюти скоротили вдвічі — зі 180 до 90 днів.

В постанові йдеться про всю агропродукцію, але писалася вона переважно під зернотрейдерів. І з'явилася саме після того, як у портах Великої Одеси рух суден заблокували на кілька днів. Після того, як ця історія набула широкого розголосу, влада заявила, що маршрут працює, і вже наступного дня так і сталось.

"Бізнес-Телеграф" уже писав, що блокування в Одесі, швидше за все, були пов'язані із боротьбою з зерновими схемами. Така ж мета і в нової постанови Кабміну.

На ринку заговорили про "зачистку трейдерів". Селяни побоюються, що експортні розбірки можуть пригальмувати закупівлю зерна та ще більше обвалити і так низькі цінники. Наскільки обґрунтовані такі побоювання?

Одесу розблокували з умовами

Минулого тижня знову зламався зерновий коридор. Зернотрейдери та металурги стверджували, що їхні вантажі не випускали у море три дні, через що експортери зазнавали збитків. За підрахунками Української зернової асоціації, кожен зайвий день простою судна на 50 000 тонн — це плюс 50-75 000 доларів, які компанія має сплатити судновласнику.

Називали різні причини блокування навігації. Перша – нові правила експорту, які нещодавно затвердила Одеська ОВА. Згідно з ними, експортери мали підтверджувати джерела походження зерна. Тобто, продукція, закуплена за готівку (так зване "кешеве зерно") взагалі не оформлялася. Зерно з документами оформлялося, але дуже повільно.

Друга причина зупинки навігації – ситуація з безпекою. Саме минулого тижня ворог розкидав з літаків поблизу акваторії зернового маршруту кілька десятків невідомих засобів ураження, можливо, донних мін.

Схожа на одеську ситуація з блокуванням експорту напередодні була в дунайських портах, зокрема Рені та Ізмаїлі. Там також різко сповільнилося оформлення вантажів, а БЕБ та СБУ проводили обшуки. Шукали те саме "кешеве зерно". Але обсяги перевалки там набагато менші, ніж в одеських портах, тому експортери нервували не так сильно, як у випадку з Одесою.

Влада хоче знайти зерно. Фото Getty

Щойно історія із зупинкою зернового коридору набула широкого розголосу, Міністерство відновлення України заявило, що маршрут працює. І наступного дня у море вже почали виходити завантажені судна. Як розповіло "Бізнес-Телеграфу" джерело в Кабміні, "в Офіс президента почали дзвонити з посольств, великі експортери були просто у нестямі — зривалися контрактні поставки, йшлося про великі гроші. Тому дали відмашку прискорити завантаження суден".

А буквально наступного дня Кабмін ухвалив постанову, в якій прописав нові вимоги щодо експорту зерна. Вони замінять "самодіяльність" Одеської ОВА і поставлять контроль за експортом агропродукції на потік.

Принаймні, доки Рада не прийме законопроект про експорт, який уже зареєстрований у парламенті.

Клуб експортерів та лічильник по валюті

Постанова Кабміну ще не опублікована. Але джерела "Бізнес-Телеграфу" в уряді та на ринку її вже бачили. Ось що там написано.

  1. Буде створено Державний аграрний реєстр експортерів. Поставляти продукцію за межі країни зможуть лише зареєстровані у ньому компанії.
  2. На облік у Держреєстрі зможуть стати експортери, які отримали свідоцтва платників податків не пізніше ніж 23 лютого 2022 року. Неплатники ПДВ зовсім не зможуть займатися експортом (хоча до сьогодні це дозволялося)
  3. Вимога до експортерів — відсутність прострочок щодо повернення валютної виручки в Україну.
  4. Строки повернення валютної виручки зменшуються зі 180 до 90 днів
  5. Якщо компанія має прострочення по поверненню валютної виручки, вона зможе продовжувати експорт лише отримавши спеціальну ліцензію.
  6. Змінюються правила відшкодування ПДВ для експортерів: претендувати на повернення коштів компанії зможуть не раніше, ніж заведуть до країни валютний виторг
  7. Нацбанк розробить нормативку, яка унеможливить закриття рахунку до зняття валютного контролю.

"Усі ці нововведення націлені на боротьбу зі схемами — по самому зерну, валютній виручці та ПДВ. Тільки цього року з 9,5 млрд доларів валютної виручки від продажу агропродукції до країни повернулося лише близько 2 млрд. Решта перекидається на фірми-прокладки та виводиться в офшори. При цьому багато компаній примудряються ще й ПДВ відшкодовувати на валюту, яка ніколи не повернеться в Україну. Втрати для бюджету – просто величезні", – каже Олег Пендзин.

Сірий ринок зерна і справді величезний. "Посередники їздять полями, скуповують урожай за готівку, потім здають на елеватор, і там теж отримують готівку. Причому якщо раніше кеш на елеватори возили сумками, то зараз інкасаторські машини під'їжджають. Ми намагаємося з'ясувати у Нацбанку – звідки такі обсяги готівки на зерновому ринку та чому регулятор цим питанням не займається. Але відповіді поки що не отримали", — розповідає керівник Української аграрної конфедерації Павло Коваль.

"Кешове зерно" стає експортним товаром за різними схемами: на певні обсяги трейдери примудряються "робити документи". "Зрозуміло, що це не обходиться без участі контролюючих органів", — зазначив Коваль. Частина "сірого зерна" йде неврахованою в легальних партіях, і щоб "пропустити зайву вагу" залучаються вже "свої" митники.

Частина сірого зерна залишається в країні, йде на внутрішнє споживання, корм худобі і т.д. "Тому врожай у 78 млн тонн, про який звітувало Мінагрополітики – це дуже приблизна цифра. Ніхто точно не знає, скільки у нас чого виростили, у куди воно врешті-решт поділося. І, за ідеєю, нові правила від Кабміну мають трохи впорядкувати процес контролю, хоч би за експортним зерном. У них враховано також домовленості, які обговорювалися з польською стороною після скандалу з нашим зерном у Польщі, зокрема щодо ліцензування експорту", — говорить Ковать. Щоправда, як додав Пендзин, в постанові Кабміну ліцензування розглядається швидше як каральний інструмент — отримувати дозвіл потрібно буде лише тим, хто протемінує повернення валютної виручки.

"Є також запобіжники проти неконтрольованого створення фірм-одноденок для експорту – до Держреєстру зможуть потрапити лише ті, хто зареєстрований до 23 лютого 2022 року. Решті виходить експортні ринки недоступні", — додав Коваль.

На хвилі скандалу з дешевим українським зерном у Польщі сусіди звинувачували Україну в тому, що їхній ринок заполонила ціла армія посередників. Вони пропонували місцевим переробникам зерно за низькими цінами. Польські фермери не змогли протистояти такому демпінгу то ж отримали збитки.

Що буде з цінами на врожай

Нові правила експорту зараз жваво обговорюють на ринку. Думки щодо них розходяться.

У Європейській бізнес асоціації (її членами є великі трейдери) кажуть, що вони вже не раз зверталися до влади з проханням навести лад на зерновому ринку, зокрема, посилити боротьбу з тіньовим сегментом, "що шкодить бюджету та міжнародним компаніям, яким через дій несумлінних конкурентів складно ефективно використовувати свою інфраструктуру, зокрема, елеватори, вагони-зерновози чи порти (в які вони інвестували великі кошти)".

Водночас у ЄБА наголосили, що під гаслом боротьби з тінню головне – не нашкодити "білому" бізнесу. "Сподіваємося, при реалізації нововведень цей нюанс врахують", — додали в Європейській бізнес-асоціації.

Павло Коваль згоден, що головне — як нові правила реалізовуватимуться на практиці. "Наприклад, скорочення термінів повернення в країну валютної виручки може виявитися складною умовою для деяких експортерів. Адже оплата за товар може надходити упродовж тривалого часу, терміни прописані у контрактах. Це тільки на перший погляд здається, що 90 днів для повернення валютного виторгу в країну цілком достатньо. Не факт, що всі вкладуться у ці терміни", — каже Коваль. Він також додав: зовсім не факт, що нові правила одразу дозволять перемогти зернові схеми. "Зрозуміло, що сірі експортери шукатимуть лазівки. І не факт, що вони не зможуть їх знайти", – каже експерт.

Фермерів непокоїть одне питання — що буде з цінами на зерно і чи не поменшає покупців, якщо список експортерів скоротиться. Голова Агрофірми "Колос" Леонід Центило розповів, що вже на хвилі обшуків у дунайських портах та блокування портів Великої Одеси поменшало посередників, які скуповують зерно за готівку. Вони давали невисокі цінники приблизно на 20% нижче, ніж великі трейдери. Але розрахунок був відразу і готівкою, і багатьох аграріїв, які постійно шукають гроші, такий формат підходив.

Чи не вийде так, що із запровадженням нових правил багато аграріїв, зокрема дрібні фермери, взагалі не зможуть продати свій урожай?

Секретар комітету з питань аграрної та земельної політики Іван Чайковський в ефірі телемарафону заявив, що аграрії від нових правил не постраждають.

"Аграріям нема чого в цьому випадку переживати, бо аграрії — це ті люди, які вирощують зерно в полі, а вже трейдери фактично це зерно скуповують та експортують. Тому сьогодні для аграріїв, я вважаю, будуть лише покращення", — сказав Чайковський. За його словами, уряд хоче забезпечити єдину та зрозумілу схему купівлі зерна та прибрати сірі схеми. Після чого закупівельні ціни можуть зрости.

Втім, Коваль каже, що цінник на врожай залежить, головним чином, від логістики, і поки вона дорога, за зерно навряд чи платитимуть набагато більше. А от якщо зернові маршрути працюватимуть із перебоями, наприклад, через масові перевірки, то можуть знизитися темпи закупівлі врожаю.

"Закручуватимуть гайки"

Павло Коваль зазначає, що нові правила експорту від Кабміну запускаються як "перехідний варіант", поки Рада не ухвалить новий закон на цю тему.

Законопроект №10169 щодо експорту агропродукції вже подано до парламенту. Частина його норм дублюють нові правила від Кабміну, зокрема, в проекті також прописано роботу Держреєстру експортерів, вимогу щодо відшкодування ПДВ лише після повернення валютної виручки до країни. Вказано також, що експортом можуть займатись лише компанії-платники ПДВ (які завжди під особливим контролем податкової). Також прописано список причин, через які можуть відмовити в експорті. Наприклад, якщо не зареєстрована в Єдиному реєстрі податкова накладна або контрактна вартість товару нижча за мінімальну експортну ціну, встановлену Мінагрополітики тощо.

Але щодо цих вимог уже є питання. Зокрема щодо реєстрації податкових накладних, які в Україні масово блокуються.

Співавтор законопроекту Ярослав Железняк в інтерв'ю профільному виданню Latifundist заявив, що проект не ухвалять без консультацій із профільними асоціаціями, і його текст, швидше за все, ще змінюватиметься. Втім, Коваль каже, що профільний комітет зараз працює у закритому режимі і які норми в результаті виявляться у фінальній версії проекту – неясно. Він не виключив, що експортерам "ще більше закручуватимуть гайки", і немає гарантій, що це стосуватиметься лише несумлінних трейдерів.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Стало известно, на что США могут обменять четыре области в Украине
Comments UA
2025-04-12T15:18:21Z
Это может быть скоро: Тимошенко неожиданно заявила, когда завершится война в Украине
Comments UA
2025-04-06T16:12:51Z
Вэнс о прекращении войны: есть некоторые интересные вещи, о которых мы можем сообщить
Европейская правда
2025-04-18T15:54:08Z
Телефонный звонок Путина Трампу: в РФ указали на важный нюанс
Comments UA
2025-04-17T11:54:36Z
Опрос: 45% американцев одобряют политику Трампа
Корреспондент
2025-04-18T16:49:19Z
Сибига и Каллас обсудили "мирные переговоры" с участием США в Париже
Европейская правда
2025-04-18T16:43:26Z
Захарова вспомнила слова Зеленского о «лохе» и обвинила его в трагедии в Сумах
Comments UA
2025-04-17T12:39:43Z
Трамп уволил вице-адмирала ВМС США Шошану Чатфилд: причина
ZN UA
2025-04-08T00:30:11Z
У Путина осталось совсем немного времени откладывать перемирие: что об этом говорит
Comments UA
2025-04-14T14:06:52Z
”Дима Комаров – г*вноед”: продюсер-военный ВСУ нашел у телеведущего русскоязычный контент
Апостроф
2025-04-15T18:33:12Z
Народная артистка Ада Роговцева сообщила о тяжелой утрате/Актриса рассказала, что ушел из жизни близкий ей человек
Апостроф
2025-04-12T16:17:49Z
Аналог американских Tomahawk: рассказали, какими ракетами обстреляли Харьков
Gazeta UA
2025-04-18T15:01:13Z
Спасти жизнь только через минуту: украинцев предостерегли от смертельной опасности
Знай
2025-04-16T18:30:54Z
Почему не приходят деньги ВПЛ – причины задержки выплат
Факти ICTV
2025-04-18T16:27:28Z
Ключевые вызовы лидерства в бизнесе и проверенные методы их преодоления с помощью коучинга
Знай
2025-04-18T16:21:51Z
Можете проспать свое счастье: чего лучше избегать в Страстную пятницу
Gazeta UA
2025-04-18T03:36:04Z
Базовая военная подготовка студентов: в Минобразования раскрыли детали
Корреспондент
2025-04-18T15:54:24Z
Украинский опыт: в Европе выясняли, как прорвать российскую ПВО без помощи США, — RUSI
Фокус
2025-04-16T10:36:21Z
Ходжес назвал единственного человека в Украине, который все еще способен разрушить Крымский мост
Comments UA
2025-04-11T14:00:32Z
Хронология войны — день 1139: россияне продвигаются под Лиманом, а Киев отходит от обстрелов
Telegraf
2025-04-06T21:03:01Z
Известный волонтер указал на положительный момент в истории с гибелью украинского пилота F-16
Апостроф
2025-04-12T13:18:23Z
Погиб украинский пилот F-16
Апостроф
2025-04-12T20:58:52Z
В Запорожье начнут патрулировать полицейские дроны
Корреспондент
2025-04-18T16:49:51Z
Она более 60 лет была самой глубокой в мире: где находится эта станция киевского метро
Telegraf
2025-04-18T16:36:55Z
Передавал врагу координаты ВСУ: суд наказал военного-предателя
Новости Украины
2025-04-05T09:18:45Z
Одесса раньше была защищена лучше - Зеленский
Корреспондент
2025-04-16T00:03:09Z
Командиры врут, солдаты страдают: военная омбудсмен бьет тревогу
Знай
2025-04-05T19:12:10Z
Екатерина Кузнецова сказала, что произошло с ее квартирой в Москве
Gazeta UA
2025-04-17T16:36:17Z
68-летняя актриса Нина Набока удивила, почему живет со студентом под одной крышей
TSN
2025-04-12T18:03:18Z
Джон Траволта растрогал фото с покойным сыном и довел до слез обращением к нему
TSN
2025-04-14T22:18:17Z
​Умерла украинская звезда кино Таисия Литвиненко
Апостроф
2025-04-06T16:27:50Z
Легенда Голливуда Шон Пенн посетил мать погибшего Героя Украины Джуса/Лилия Аверьянова опубликовала фото с американским актером
Апостроф
2025-04-18T16:27:53Z
Премьеры недели: рок-кавер на хит Виктора Павлика и клип OTOY с актером-лауреатом BAFTA
Комсомольская правда
2025-04-18T15:16:56Z
Новая порция негатива: фотография Пугачевой разозлила россиян
Comments UA
2025-04-06T20:42:44Z
Возвращение Декстера Моргана на первых кадрах сериала "Декстер: Воскрешение"
GameMag
2025-04-16T02:16:13Z
Экс-звезда "Квартала 95" Елена Кравец дебютирует в театральном моноспектакле/Речь идет о показе моноспектакля под названием "Можно я просто посижу?"
Апостроф
2025-04-07T18:09:09Z
Определили самую опасную позу в сексе для мужчин
Gazeta UA
2025-04-07T19:39:04Z
В Украине расширили программу Доступные лекарства
Корреспондент
2025-04-12T18:51:26Z
Непригодных к службе могут неожиданно "вылечить": украинцам массово переписывают диагнозы
Знай
2025-04-12T19:30:30Z
Диетолог раскрыла рецепт блюда, которое убережет от рака
Comments UA
2025-04-12T14:39:43Z
Диабет нового типа поражает худощавых подростков: больные умирают через год
Comments UA
2025-04-18T15:18:13Z
Когда лучше пить кофе: до или после тренировок
UAToday
2025-04-18T14:03:15Z
Мог все испортить: биохакер, потративший миллионы на борьбу со смертью, сделал большую ошибку
Фокус
2025-04-06T13:06:28Z
Этот симптом появляется на ранних стадиях рака: на что следует обратить внимание
Comments UA
2025-04-18T13:39:58Z
Когда государство молчит: как безнаказанность насилия открывает сезон охоты на врачей
ZN UA
2025-04-18T13:03:08Z
Вместо "спасибо" - нож: в Винницкой области женщина спасла мужчину, а он ее убил
Новости Украины
2025-04-12T18:33:05Z
Ночная атака россиян на Днепр унесла жизни трех человек
Gazeta UA
2025-04-17T04:36:05Z
Месть за Сумы продолжается: какая область РФ содрогалась от взрывов
Comments UA
2025-04-17T06:15:22Z
В Польше загорелся дом: есть жертвы, среди эвакуированных - украинцы
Корреспондент
2025-04-14T19:25:45Z
Железнодорожник погиб в пожаре прямо в поезде "Укрзализныци". Все детали
Telegraf
2025-04-18T15:54:54Z
"Не хочешь в ТЦК — плати": полицейские в Киевской области попали в громкий скандал, что известно
UAToday
2025-04-18T14:00:48Z
Полиция задержала экс-главу Броварской РГА, который устроил пьяное ДТП с погибшими: в чем еще его подозревают
Telegraf
2025-04-17T16:57:23Z
Мобилизированный в ВСУ полковник полиции устроил скандал из-за взяток для полицейских от военнообязанных
Апостроф
2025-04-06T10:06:07Z
Украину охватила масштабная воздушная тревога: названа причина
TSN
2025-04-06T00:30:24Z
Спасите свой урожай: вот чем следует обработать деревья после заморозков
Telegraf
2025-04-12T15:06:31Z
Те самые ириски из детства: рецепт конфет, вкус которых мы потеряли, но можем вернуть
Знай
2025-04-16T04:51:06Z
Швейцарский курорт отрезало от мира из-за снегопада
Европейская правда
2025-04-18T16:19:48Z
Как понять, что любовь закончилась — исследование
Факти ICTV
2025-04-18T15:34:39Z
Три праздничные закуски на Пасху, которые сметут со стола первыми
Gazeta UA
2025-04-18T15:33:20Z
Гороскоп на 19 апреля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-04-18T15:30:41Z
Пасхальный тренд: как сделать мраморные крашенки из натуральных материалов
Апостроф
2025-04-18T14:30:25Z
На Черкащині переорали поле з рідкісними видами рослин
AgroNews
2025-04-18T13:25:13Z
Пять знаков Зодиака, которые любят сплетничать
Comments UA
2025-04-18T12:48:10Z
Ситуация изменилась: какой теперь дают прогноз роста экономики Украины
Comments UA
2025-04-17T13:57:33Z
Тарифы на газ на лето: Кабмин принял важное решение
Апостроф
2025-04-11T13:39:52Z
Польша хочет получить свой порт в Одессе для экспорта зерна в Африку
Хвиля
2025-04-04T19:54:03Z
Доллар падает: в чем хранить сбережения простым украинцам – в гривне, евро, крипте?/Самый надежный актив – золото, но он и самый неликвидный
Апостроф
2025-04-18T15:45:32Z
"Проверки Нацбанка стали инструментом давления на неугодных", — Кушнирук
Telegraf
2025-04-18T15:00:43Z
В Украине начала снижаться цена на яйца
Gazeta UA
2025-04-18T14:58:30Z
Как Евросоюз может урезать нефтяные доходы Кремля: рассказывает президент "Стратегия XXI" Михаил Гончар
Фокус
2025-04-18T14:58:11Z
Из "клуба белого бизнеса" исключили 55 компаний: причины
Лига
2025-04-18T14:58:02Z
Для старта строительства зеленой энергетики нужно преодолеть долговой кризис - Ницович
Апостроф
2025-04-18T13:30:45Z
Патрульная полиция Киева провела задержание с наручниками бывшего футболиста Алиева
ZN UA
2025-04-12T18:33:09Z
«Усика из меню не уберём!» - в Донецке в кафе «вольничали», пока не пришла «полиция». ФОТО
Новости Украины
2025-04-13T19:27:57Z
Триумф Онофрийчук на этапе Кубка мира по художественной гимнастике
Корреспондент
2025-04-05T21:12:36Z
"Лукашенко вселил в игроков черта": в России объяснили аномальную победу белорусов в хоккее
Telegraf
2025-04-18T16:49:56Z
Ливерпуль, МЮ и Бавария поборются за одноклубника Забарного
Корреспондент
2025-04-18T15:18:34Z
Александрия победила Ворсклу благодаря дублю Цары
Корреспондент
2025-04-18T14:12:16Z
После поражения в Лиге чемпионов Реал может попрощаться с рядом игроков
UAToday
2025-04-18T14:00:19Z
Украинская "Анаконда" дебютировала в футболе
Telegraf
2025-04-18T13:39:44Z
Тренер Барселоны обвиняет Ла Лигу в препятствовании команде
Корреспондент
2025-04-18T13:09:26Z
Авторы Barotrauma анонсировали Frostrail — кооперативный хоррор про выживание машиниста в ледяной пустоши
GameMag
2025-04-12T14:42:34Z
S.T.A.L.K.E.R. 2 получил официальную «дорожную карту» — новое оружие, лут из мутантов и многое другое
ITC
2025-04-14T14:25:37Z
Исследование Astrum Entertainment: 85% российских геймеров не готовы платить за игру больше 4 тысяч рублей
GameMag
2025-04-12T18:58:41Z
В Македонии археологи нашли 2500-летний город
Корреспондент
2025-04-10T19:09:54Z
От разработчиков DOOM, Halo и Battlefield: Геймплейный трейлер экшена Covenant в жанре тёмного фэнтези
GameMag
2025-04-18T16:42:33Z
Новые роботы с передовым ИИ "спасут" Европу: что они будут делать
Фокус
2025-04-18T16:28:12Z
Появление Dishonored 3 маловероятно — Рафаэль Колантонио назвал причину
GameMag
2025-04-06T21:10:54Z
Официально: Ubisoft издаст инди-рогалик Morbid Metal
GameMag
2025-04-10T18:49:55Z
Это приложение постоянно ворует память на телефоне: как это быстро исправить
Telegraf
2025-04-06T05:21:34Z
Инженеры разобрали батареи Tesla и BYD: какие выводы они сделали
UAToday
2025-04-12T13:03:39Z
В России за полгода удалось продать всего один электромобиль Lada
Корреспондент
2025-04-18T15:42:43Z
Запас хода вырастет вдвое: раскрыты подробности кроссовера Nissan Leaf 2026
Фокус
2025-04-18T14:40:50Z
Новый кроссовер Mazda CX-5 2026 показали до презентации
Фокус
2025-04-18T11:12:51Z
Убить машину проще простого во время прикуривания: что точно нельзя делать
Comments UA
2025-04-18T08:21:40Z
Китай запретил термины «автономное» и «умное» вождение в рекламе авто
ITC
2025-04-18T07:07:26Z
Cybertruck стал полным провалом: Tesla потеряла миллионы, а водители уже не хотят менять свои "титаники" даже на другие Тесла
Знай
2025-04-18T05:51:11Z
«Разборки» на все 100» – эксперты провели сравнительное исследование бензинов А-100
TSN
2025-04-18T02:14:21Z
Ford отзывает более 148 тысяч автомобилей в США
Корреспондент
2025-04-18T01:12:57Z