MY.UAНовини
Як створити та розвинути бізнес під час війни: власник успішного бару Flakon поділився секретами
Як створити та розвинути бізнес під час війни: власник успішного бару Flakon поділився секретами

Як створити та розвинути бізнес під час війни: власник успішного бару Flakon поділився секретами

"Телеграф" дізнався як сьогодні влитися у барно-ресторанний бізнес

З початку повномасштабного вторгнення росії в Україну минуло 20 місяців. За цей час вітчизняний бізнес не тільки вижив, а й активно розбудовується. Щодня з'являються нові українські бренди, а на вулицях — нові торгові заклади.

Однією зі сфер, які продовжують розвиватися в умовах війни, є гастроіндустрія. "Телеграф" відвідав ресторанний форум ProResto і поспілкувався з власниками барів, які поділилися секретами того, як в умовах війни відкрити успішний заклад.

Спойлер: це можливо, але не все так просто.

Чи є попит на нові заклади?

Бар — це прибутковий бізнес, який за правильної організації швидко окупається. Вже сьогодні кількість відвідувачів подібних закладів сягнула довоєнних позначок і навіть трохи перевищила.

Ресторани зараз стали ледь не єдиним місцем, де українці можуть витрачати свої гроші, щоб розслабитися, відволіктися від стресу і відчути себе ближчими до "нормального" життя. Через неможливість виїхати на відпочинок за кордон, українці ще донедавна проводили вільний час на літніх майданчиках барів і ресторанів. А з наближенням холодів і скороченням сонячного дня зростає попит на безпечні теплі місця, де завжди є світло.

Та як розповідає бармен і власник одеського коктейльного бару Flacon Владислав Романішин, не кожному бару вдається окупитися протягом перших місяців після відкриття.

— Близько 60% барів і ресторанів закриваються у перші три роки заснування. І це до повномасштабної війни. Ці цифри не мають лякати. А лише приводити до розуміння, що іноді недостатньо просто знайти класне приміщення у вашому місті. Або можливо, буде недостатньо інвестувати в дизайн, щоб все було гарно, — каже бармен.

Владислав Романішин

З чого почати?

Як розповідає Владислав, треба почати зі створення концепту, формату та бізнес-моделі вашого майбутнього закладу. І вже на цьому моменті знаходити людей, з якими ви будете працювати. Наприклад — майбутнього бар-менеджера. Саме ці люди допоможуть вам все правильно організувати.

Важливо продумати все, починаючи від деталей. Наприклад, якщо це контактний бар, то важливо, щоб він був зручний. Бо навіть якщо ви зробите найінстаграмнішу барну стійку, але гостям не буде куди коліна подіти за нею — то більше ніхто не захоче приходити. Натомість гостей треба зацікавити сідати за барну стійку. Це можуть бути special-напої або лімітоване вино. Не варто забувати й про опцію поїсти за барною стійкою. Бармени повинні володіти навичками висококласного сервісу та вміти запропонувати їжу не гірше, аніж напої.

Розробивши стратегію для подальшого розвитку, потрібно оцінити ризики, можливості та основні пріоритети. На основі цього сформулювати конкретні цілі.

Унікальна подача

— Декілька прикладів з моїх досвідів та проєктів. 2018 року ресторан REEF реалізував цікаву коктейльну карту. Він втілює круїзний лайнер, на якому багато локацій і є все для розваг. І я одразу подумав, що це про подорожі. Було створено коктейльну картк, в якій розповідалося про різні країни. Людям було цікаво прийти й сьогодні спробувати на смак Кубу, а завтра — Японію. Так ми формували маршрути для молодих людей, які лише починають подорожувати. А для досвідчених мандрівників — складніші напої. Це призвело до того, що удвічі зросли продажі коктейлів, — розповідає бармен.

Владислав також наводить у приклад свій коктейльний бар "Флакон". Це перший бар у світі присвячений ароматам.

— Ми не тільки фокусуємося на тому, щоб створювати напої на ароматах. Ми багато колаборувалися і робили з парфумерами виняткові аромати для бару. Але візитівкою нашого бару є вигляд коктейльної карти. Це коробка з фізичними ароматами, які ми можемо розпилювати над нашими гостями.

У нас є лабораторія, де ми технічно це реалізовуємо. І гості сприймають напої за ароматами. Ми не кажемо, які там інгредієнти. Вони можуть це відчути на аромат. 85-90% нашого сприйняття смаків — це аромати. Є кислий, солодкий, солоний тощо — це смаки. Решта — аромати. Тож кокосовий — це аромат, як апельсиновий, яблучний чи шоколадний.

За три роки існування ми інвестували в маркетинг копійки, бо працює "сарафанне радіо". Люди приходять й самі створюють для нас контент. Вони постійно все це знімають і розповідають друзям. І це допомагає бізнесу. Бар має своїх колекціонерів з усієї України, які спеціально приїжджають до Одеси, щоб вгадати й спробувати новий щотижневий флакон, — ділиться Владислав.

Особливість бару - меню без тексту, яке нюхають і "ловлять" аромат

— Інгредієнти ми використовуємо натуральні, наприклад, один із напоїв з нашої коктейльної карти La Fleur. Це квітковий кисло-солодкий коктейль, який ми робимо на основі двох видів джину, класичного і джину з кульбабкою, в якому вже інтегрований додатковий квітковий аромат. Ми це доповнюємо лікером з фейхоа власного виробництва, яким запасаємось в сезон цього фрукту, щоб вистачало на рік до наступного сезону. Він додає цікаву фруктово-тропічну палітру. Також додаємо редистилят з паростків пшениці, який додає свіжості зеленої трави. І кордіал бузини та парфум фіалки також власного виробництва. Вкупі ми отримуємо дуже "квітковий" коктейль, — розповідає Владислав "Телеграфу".

Хто зробить коктейльну карту?

Тут відповідь проста. Її повинен робити шеф-бармен. Звичайний бармен не може сформувати правильну коктейльну карту. Як, власне, просто кухар не зможе сформувати меню кухні. Адже для цього потрібні навички.

— Іноді ресторани хочуть зекономити і беруть бармена. Кажуть: "Зроби це, ми тобі заплатимо". Але я можу зекономити ваші кошти: краще вже купіть книжку — збірку коктейлів. І це вже буде якісніша коктейльна карта, аніж від недосвідченого бармена. А як знайти людей, які зможуть допомогти? Скоріше за все, у вас є улюблені місця. Ви можете запитати у них, вам дадуть рекомендації. Якщо вам дійсно подобаються десь напої, то дізнавайтеся, хто саме створював цю коктейльну карту, і звертайтеся до цієї людини, — каже засновник бару Flakon.

Він радить наймати найкращих. Важливо проводити якісні співбесіди та приймати в команду тих людей, з якими у вас спільне бачення. Але й також треба навчати.

— Я б рекомендував щонайменше один відсоток, а краще й більше, від обороту вашого ресторану інвестувати в навчання і розвиток. Тому що це дійсно дуже важливо, щоб у вас було компетентні кадри. Тоді ви зможете брати молодших людей і розвивати їх, — каже Владислав.

Вплив війни

Як розповів Владислав Романішин, війна дуже вплинула на поставки сировини та алкогольних напоїв. Передусім з економічної точки зору.

— 90 відсотків "з гаком" алкоголю, який використовують у барах, імпортний. Тож коли з повномасштабного вторгнення ціна валюти зросла на 60% — на стільки ж поступово і піднялись ціни на весь алкоголь (і цей процес ще не закінчився). Тож, звісно, це вельми сильно впливає на економіку барів, адже вони не можуть перекрити всі здорожчання підняттям ціни напоїв. Гість критично реагує на питання ціни і ми повинні розуміти, що коктейль й інші напої не є питанням першої необхідності, — каже бізнесмен.

Сьогодні бари шукають нові для себе шляхи

За словами Владислава, проблеми також є з логістикою і залишками. З початку повномасштабного вторгнення склади багатьох компаній були зруйновані. Окрім цього, великі компанії побоюються ракетних обстрілів, тому тримають відносно невеликі стоки. Та й сама логістика в країні, що воює, значно ускладнилась. Тому це призводить до "випадання" тих чи інших позицій у алкогольних компаній-імпортерів.

— Окрім цього деякі компанії не вийшли з ринку московії, тож це стало причиною для відмови від закупівлі даної продукції багатьма барами з активною громадянською позицією. Все це в комплексі дуже змінило звичну ситуацію на алкогольному ринку України, — каже Владислав.

Імпорт чи місцевий продукт?

На думку власника бару Flacon Владислава Романішина, вигідніше купувати українське й тим самим підтримувати власного виробника. Це доволі часто й відбувається з безалкогольною продукцією.

— Однак, коли мова йде про алкоголь, ми є заручниками того, що у нас ще майже не сформувались локальні бренди та виробники. Це в першу чергу пов'язано зі спадком радянського законодавства і монополією на виробництво спирту, яке було змінено зовсім нещодавно. І локальні виробники тільки зароджуються. Окрім цього є продукти, які ми ніколи не зможемо замінити. Умовні агавові спирти, такі як текіла, можуть бути вироблені тільки там, де вона може вирощуватись. А це Мексика і країни з подібним кліматом. Тож такі продукти за замовчуванням будуть імпортними. А вони важливі для приготування класичних коктейлів, — ділиться власник бару Flakon.

Комендантська година

З усіх форматів індустрії HoReCa запровадження комендантської години найдужче вдарило по барах. Тож якщо ви вирішите відкрити свій бар на світанку, більшість клієнтів все одно прийдуть о 7-8 вечора. Бо в українській культурі не заведено пити коктейлі та інші алкогольні напої зранку або цілий день.

Бари змінили звичний для себе графік та години заробітку

— Ми працюємо п'ять днів на тиждень, до повномасштабного вторгнення відкривались о 18:00. Зараз — о 16:00. Але більшість гостей приходять не раніше 19-20-ї. Також продаж алкоголю в Одесі обмежено до 22:00. Тож ми можемо працювати по три години. Вкупі виходить 15 годин на тиждень, або навіть менше реальної роботи. Звісно, це впливає на стан барів.

Стосовно комендантської години, в Одесі вона з 00:00, а останні замовлення у нас приймаються до 22:00. І за ці 2 години команда встигає догодувати напої, навести в барі порядок, закрити бар та дібратись до дому, — розповідає власник бару.

Ціни не мають кусатися

Одним з важливих питань залишається цінова політика закладу під час війни, щоб залишати його конкурентоспроможним і привабливим для клієнтів.

— Як я вже казав, гості гостро сприймають питання ціни. І я б намагався не підіймати занадто ціни. У нас за майже два роки з повномасштабного вторгнення ціни піднялися на 20%, хоча витрати виросли значно більше. Проте не слід забувати, що бари виконують важливу функцію соціалізації людей, підтримки їх у важкий час. Це місце, де людина може ментально і фізично відпочити, не дарма навіть у світові війни бари працювали й були острівцем життя і свободи, за які ми боремось, — вважає Владислав Романішин.

За його словами, у війну не все зводиться до заробітку та довгострокового планування. Зараз закладам треба в першу чергу зберегти себе, зберегти команди, свої цінності. Допомагати людям морально (дати можливість перезавантажитись) і фінансово через благодійні ініціативи. А як настане перемога, впевнений, що саме в барах люди із задоволенням її відсвяткують.

Скільки треба вкласти

На думку власника "Флакона", питання дуже абстрактне, оскільки бари — це загальна назва абсолютно відмінних один від одного проєктів.

— Умовно коктейльні бари можуть дуже різнитися від дайв-барів.Тож і інвестиції можуть бути дуже різними Але якщо ми кажемо про якісний бар з гарною технологією, я б казав про 1500-2000 доларів за квадратний метр. Тож загалом вам буде необхідно щонайменше 100 000 доларів, а скоріше за все більше. І середнє повернення грошей за два-три роки.

Тож у цілому можна порахувати, але все буде дуже залежати від формату роботи, розміру бару, цільової аудиторії, локації тощо. Також не варто забувати, що великі інвестиції як грошей, так і часу і знань зможуть зменшити ваші ризики, але не гарантують, що ваш бар буде успішним, — підсумовує Владислав Романішин.

Теги за темою
УкраїнаОдесаБізнес
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Глава МЗС Британії – про переговори зі США щодо ударів Storm Shadow по РФ: Це час для мужності
Европейская правда
2024-09-22T15:04:40Z
Зеленський пояснив, що робитиме Україна, якщо Байден скаже «ні» плану перемоги
ГЛАВКОМ NET
2024-09-22T15:03:46Z
Зеленський перерахував результати Курської операції – The New Yorker
iPress
2024-09-22T15:01:54Z
Посольство США закликало своїх громадян негайно залишити Ліван
iPress
2024-09-22T15:01:33Z
Зінченко був на місці злочину з ймовірністю 99,99%, – адвокатка доньки Ірини Фаріон
24tv
2024-09-22T15:01:07Z
Чи погодяться союзники на план перемоги Зеленського
360ua.news
2024-09-22T15:00:54Z
Цією ракетою лякав Медведєв. Що не так із "Сарматом", який вибухнув у РФ
GlavRed
2024-09-22T14:57:59Z
"Останні потуги росіян": експерт відповів, чого очікувати на Покровському напрямку найближчим часом
TSN
2024-09-22T14:57:32Z
Зеленський пояснив, чому змінив позицію щодо переговорів із Росією
ГЛАВКОМ NET
2024-09-22T14:57:28Z
Які трендові кольори волосся для жінок за 40: омолоджують і роблять образ бездоганним
TSN
2024-09-13T17:42:40Z
Тіна Кароль обрана музичною продюсеркою Нацвідбору на "Євробачення-2025"
TSN
2024-09-13T13:15:00Z
Від ненависті до кохання: 4 емоційні фільми, які вам точно сподобаються
24tv
2024-09-22T15:06:33Z
Ірена Карпа розповіла про своїх доньок-підлітків та як вони у Франції популяризують українське
TSN
2024-09-22T15:03:55Z
Анна Кошмал вагітна вдруге – відео
TSN
2024-09-22T14:57:16Z
Анатолій Анатоліч виїхав за кордон з доньками й розкрив причину: "Можу виїжджати"
TSN
2024-09-22T14:57:13Z
Лілія Ребрик похизувалася талантом 12-річної доньки і розповіла про новий етап в її кар'єрі танцівниці
TSN
2024-09-22T14:57:05Z
Епізодичний персонаж «Дюна: частина друга» гратиме значну роль у третьому фільмі
ITC
2024-09-22T14:55:41Z
Змусять добряче поплакати: 3 найкращі драми про кохання, які треба подивитися хоч раз
24tv
2024-09-22T14:18:03Z
Ноттінгем Форест врятувався в матчі з Брайтоном
Football.ua
2024-09-22T15:07:43Z
Розмазав, як котлету: мережу шокувало фото обличчя Джошуа піcля удару Дюбуа
24tv
2024-09-22T15:06:29Z
Міжнародна шахова федерація не підтримала повернення росіян під своїм прапором
ZN UA
2024-09-22T15:04:49Z
"Ти дав їм обом справжній урок боксу": Ф'юрі звернувся до Усика після бою Джошуа – Дюбуа
TSN
2024-09-22T14:57:07Z
Гюндоган, Вокер та Доку гратимуть із перших хвилин суперматчу проти Арсеналу
Football.ua
2024-09-22T14:31:18Z
Я поб'ю виродка Усика, а після цього і Дюбуа, – Ф'юрі видав гучну заяву про свої подальші плани
24tv
2024-09-22T14:15:21Z
Хетафе та Леганес розписали нічию
Football.ua
2024-09-22T14:12:27Z
Михайліченко, Майсурадзе та Пайшао зіграють із перших хвилин проти ЛНЗ
Football.ua
2024-09-22T13:58:38Z
Маліновського прооперували після жахливої травми: фото з лікарні
24tv
2024-09-22T13:54:23Z
День осіннього рівнодення принесе зміни в життя декількох знаків зодіаку
24tv
2024-09-22T15:06:11Z
Елементарна закуска на всі випадки життя: готуємо помідорну тарту
24tv
2024-09-22T15:00:08Z
Українські полярники показали першого тюленя, народженого цього року на Вернадському
Комсомольская правда
2024-09-22T13:48:38Z
Швидка кабачкова ікра: простий рецепт для смачної зими
24tv
2024-09-22T13:18:05Z
Гороскоп на тиждень з 23 по 29 вересня: Левам - розбіжності, Риб підведе здоров'я
GlavRed
2024-09-22T12:27:08Z
Жодної користі, лише шкода: чому не треба годувати дитину "під мультики"
24tv
2024-09-22T12:24:01Z
Жодних складнощів: "Мастер Шеф" дала простий рецепт пирога з ягодами та вершковим маслом
Политека
2024-09-22T12:03:59Z
Ще одна країна запроваджує нові обмеження для туристів щодо оренди житла
24tv
2024-09-22T11:03:10Z
Досвідчені господині ніколи не викидають яєчну шкаралупу: для чого її зберігають
GlavRed
2024-09-22T10:27:52Z
Бруд та запах зникнуть з пральної машини: як її швидко почистити
24tv
2024-09-22T15:06:03Z
Як знизити ризик серцевого нападу: вчені вказали на 5 складових
TSN
2024-09-22T14:57:27Z
Перспективна технологія врятує поранених солдатів від зараження крові
InternetUA
2024-09-22T14:31:11Z
Учені виявили нові факти про вплив низьковуглеводних дієт на схуднення та здоров'я
24tv
2024-09-22T10:51:33Z
5 ключових помилок під час миття голови: уникайте їх, щоб мати ідеальну зачіску
24tv
2024-09-22T09:57:34Z
Не до їжі і не після: як пити чай та каву, щоб уникнути проблем зі здоров'ям
24tv
2024-09-22T09:21:56Z
Ви навіть не здогадувались: як ягоди, шоколад та червоне вино впливають на ваш організм
24tv
2024-09-22T09:21:37Z
Дієта MIND може захистити когнітивне здоров’я
Portaltele
2024-09-22T06:07:52Z
Як зрозуміти, що у вас дефіцит білка у раціоні
24tv
2024-09-22T06:00:57Z
До ліквідації наслідків повені у Польщі залучені понад 23 тисячі військових
Европейская правда
2024-09-22T15:09:19Z
Подушка безпеки убила дитину: у ДТП на Вінниччині загинула 2-річна дівчинка
TSN
2024-09-22T15:03:04Z
Гору Афон у Греції сколихнув землетрус магнітудою 4,6
Европейская правда
2024-09-22T14:57:28Z
Пасажирка літака знайшла у їжі "сюрприз": пілоту після цього довелось йти на аварійну посадку
Фокус
2024-09-22T14:57:11Z
У двох районах Київщини зафіксовано погіршення стану повітря
ГЛАВКОМ NET
2024-09-22T13:24:16Z
"Батька-одинака" силоміць доставили до ТЦК: інцидент прокоментували в поліції
Политека
2024-09-22T13:04:13Z
У Дніпрі перевернулася фура із поросятами: тварини бігають по трасі
TSN
2024-09-22T13:03:56Z
Знесло до фундамента: супутник показав згарища після удару по другому складу під Торопцем
Фокус
2024-09-22T12:57:38Z
В Ірані кількість загиблих унаслідок вибуху метану на шахті зросла до 50
УкраинФорм
2024-09-22T12:37:53Z
Прикордонники попередили українців про можливі труднощі з перетином польського кордону
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T15:49:31Z
Ціна Курської операції: українські військові розповіли, чи вартий наступ важких зусиль
TSN
2024-09-13T17:42:32Z
Ще один київський блогер "похвалився" тим, що втік з України, - ЗМІ
Комсомольская правда
2024-09-22T15:08:07Z
"Мусульманський Ватикан": на Балканах може з'явитися найменша держава у світі
TSN
2024-09-22T15:03:54Z
Бійці ГУР, які звільняли Зміїний, 28 годин блукали в морі на гумовому човні: WSJ розповіла причину
TSN
2024-09-22T15:01:02Z
Шість російських літаків було перехоплено над Балтійським морем
Фокус
2024-09-22T14:57:04Z
"Сармат" знищив російський полігон: у якому стані ворожа ядерна зброя
24tv
2024-09-22T14:45:26Z
3 суворі заборони, які не можна порушувати: суворі прикмети 23 вересня
GlavRed
2024-09-22T14:27:25Z
Україна веде переговори про отримання винищувачів Gripen і Eurofighter — Умєров
TSN
2024-09-22T14:24:33Z
Непроглядний туман накриє одну з областей України: де прогнозують негоду
24tv
2024-09-22T15:06:06Z
Партизани розвідали базу постачання Чорноморського флоту РФ у Криму
1News
2024-09-22T14:57:57Z
Українці на окупованих територіях стануть безправними, якщо не виконають одну умову — ЦНП
TSN
2024-09-22T14:57:47Z
У Вовчанську Агрегатний завод для росіян став великою проблемою: військовий розповів деталі
ZN UA
2024-09-22T14:57:45Z
У ворога є "солдати-раби": командир екіпажу БпЛА розповів про тактику росіян
24tv
2024-09-22T14:57:34Z
Були з мішками на головах, – звільнена з полону Леніє Умерова розповіла, як її везли на обмін
24tv
2024-09-22T14:51:09Z
Нам потрібна серйозна розмова про війну та ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2024-09-22T14:45:50Z
2 км до логістики: ЗС РФ погіршують ситуацію під Куп'янськом, рвуться до Осколу, — DeepState
Фокус
2024-09-22T14:42:38Z
На фронті вже сталося 65 зіткнень, найактивніші бої на Покровському і Курахівському напрямках
УкраинФорм
2024-09-22T14:42:28Z
Хтось покинув електричний Hummer просто на бездоріжжі, коли в машини зламалась підвіска
24tv
2024-09-22T14:03:45Z
«Формула-1». Британець Норріс виграв Гран-прі Сінгапуру
УкраинФорм
2024-09-22T14:01:22Z
Як відшукали раритетну 60-річну вантажівку Steyr
AutoCentre
2024-09-22T11:15:17Z
Позашляховик Warrior 917 Jiaolong Armor буде представлений 24 вересня
Portaltele
2024-09-22T11:10:32Z
Коронавірус, м'яч і гамбургер: який вигляд має найдивніша колекція автомобілів у світі
Фокус
2024-09-22T09:36:20Z
У Києві помітили новітній електрокар від Huawei із запасом ходу до 700 км
Фокус
2024-09-22T07:57:04Z
На аукціон виставили Lamborghini Huracan із мінімальним пробігом, але є нюанс
AutoCentre
2024-09-22T07:16:44Z
Під час гонки Формули-1 в Сингапурі на трасу вибігла величезна ящірка: кумедне відео епізоду
24tv
2024-09-21T19:51:27Z
На дорогах Києва помічена іменита «літаюча» Toyota
AutoCentre
2024-09-21T15:36:58Z
Росія завдала понад 1000 ударів по об'єктах енергетики з жовтня 2022 року, – Міненерго
24tv
2024-09-22T15:00:19Z
Google розпочав захист у справі щодо звинувачень у монополії на рекламні технології
Детектор М
2024-09-22T14:34:11Z
Величезний квест для української економіки: якими є проблеми бюджету 2025 року
24tv
2024-09-22T14:09:09Z
Скільки років стажу можна докупити для виходу на пенсію
24tv
2024-09-22T14:03:57Z
Зеленський підписав закон про відновлення середньострокового планування місцевих бюджетів
УкраинФорм
2024-09-22T13:39:45Z
Хто має платити податок на землю у 2024 році – власник, чи орендар
24tv
2024-09-22T13:33:41Z
Експерти попереджають, що Україні загрожує блекаут
360ua.news
2024-09-22T13:21:01Z
Ціни на цукор в Україні падають на відміну від світових
AgroPortal
2024-09-22T13:00:52Z
Вже є перші результати: Міненерго про переговори щодо розширення місії МАГАТЕ на підстанції
УкраинФорм
2024-09-22T12:51:01Z
Які пристрої повинні завжди залишатися підключеними до електромережі
InternetUA
2024-09-22T15:01:06Z
Чорна діра засмоктує гроші: Microsoft платить $1 млрд на рік за ігри для Xbox Game Pass
ITC
2024-09-22T14:49:43Z
Ціни на iPhone 16 можуть знизитись найближчим часом: чому та скільки коштує наразі
InternetUA
2024-09-22T14:01:54Z
TikTok заблокував десятки акаунтів російської державної пропаганди
Детектор М
2024-09-22T13:34:11Z
Фішинг та фейкові акаунти: як захистити себе від інтернет-шахраїв
InternetUA
2024-09-22T13:01:50Z
Що означає вислів "норміс" та коли його доречно вживати
24tv
2024-09-22T12:27:53Z
Samsung може випустити свій перший «Chromebook Plus»
Portaltele
2024-09-22T12:09:49Z
З’явилися дані щодо покращень екрану в iPhone 17 та iPhone 17 Slim
InternetUA
2024-09-22T12:01:47Z
Розробники винайшли інноваційний пристрій, що видобуває енергію з повітря
InternetUA
2024-09-22T11:31:32Z