Українці за рік кардинально змінили свою думку щодо питання про критику влади
За понад рік часу, із травня 2022 року, українці змінили своє ставлення до критики влади в умовах війни. Так, станом на жовтень 2023 року 70% українців вважають важливим критикувати можливі хибні рішення влади, а наполягають на уникненні будь-яких суперечок – 25%. Такі дані соціологічного опитування опублікував Київський міжнародний інститут соціології.
Соціологи зазначають, що у травні 2022 року більшість українців віддавали перевагу уникненню взагалі будь-яких суперечок. Тоді 68% вважали, що всі суперечки мають бути відкладені, а наполягали на допустимості критики – 26%. Однак відтоді погляди громадян кардинально змінились.
Позиція громадян є одностайною у всіх регіонах країни. Найменше погоджуються на критику влади на сході України, однак і там прихильників критичного ставлення 62%.
Зазначимо, що згідно з опитуванням на замовлення ZN.UA Центру Разумкова, понад половина опитаних українців вважають, що зміна влади під час війни перешкоджатиме перемозі України. Зокрема 69% респондентів вважають, що не потрібно проводити під час воєнного стану ні парламентські, ні президентські вибори.
Водночас, яка пише журналістка ZN.UA Інна Ведернікова, наявна конфігурація влади не вирішить проблем, що накопичилися в державі, оскільки сама влада є проблемою. Ситуація ускладнюється тим, що змінювати владу під час війни — теж проблема. Відповіді на запитання, що має зробити президент, щоб урятувати країну, журналістка шукала у матеріалі «З Україною у серці. Чому вибори не вирішать проблем держави, що воює, і який вихід є в президента».
Опитування було проведено Київським міжнародним інститутом соціології 30 вересня-13 жовтня 2023 року методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів серед 2007 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України (крім АР Крим), які на момент опитування проживали на території України. До вибірки не могли потрапити мешканці тимчасово окупованих територій, а також опитування не проводилося з громадянами закордоном.
Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки (з імовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,1) не перевищувала 2,4% для показників, близьких до 50%, 2,1% для показників, близьких до 25%, 1,5% - для показників, близьких до 10%, 1,1% - для показників, близьких до